Oordegemse «Molenfeesten» mét molen maar zonder wind ■ETT0 Serskampse Land en Tuinbouwdagen op 24, 25 en 26 augustus 1984 mm Teledienst nu ook in 't Spieken», Botermelkstraat Voorverkoop van de speciale postzegelreeks «Culturele 1984» te Erembodegem De «Officiële Belgische Netto Katalogus 1985» Frisse «Happening» te Herdersem Just Born-sterren van weleer te gast op Mere-kermis Nog éénmaal «Toemenshow» nu in H. Hartkring Play-backwedstrijd op Jaarbeurs: Overgroot sukses Derde editie: schot in de roos Figuurlik had de derde editie van de Oordegemse Molenfeesten by de pas gerestaureer de en ingehuldigde Fauconniermolen de wind in de zeilen. De weermaker was Robert De Mulder een geschikte naam voor een organisator van Molenfeesten en zyn uitgebreide staf «Molenvrienden» in co-produktie met de Kon. Harmonie St.-Cecilia, genadig want de hele driedaagse festiviteit verliep onder een blakende zomerzon die het landschap des te meer attraktiviteit bezorgde. De belangstelling was dan ook navenant en zelfs uit de Bundesrepubiik kwam een bus geïnteresseerden opdagen. Letterlijk ontbrak echter de wind in de zeilen van deze molen, de blikvanger van het gebeuren zodat «molenaar» Guido De Corte by het Duits bezoek werd gekonfronteerd met twee «Schwierigkeiten: die Deutsche Sprache und kein Wind». liefst blootsvoets, in massa's voor de gelegenheid aan ge voerd zand, «Oordegem-pla- ge». De leukste, meest origine le en uitheemse vrijetijdskledij werd dan ook door de jury efficiënt gehonoreerd, o.m. door luchtdopen van Flanair. Ook het TD kende veel be langstelling met een duizend tal, meestel jongere bezoekers dezelfde plaats bleef tot er uit eindelijk toch van een zuchtje kon worden geprofiteerd om aan de einder te verdwijnen. In de zaal was er ondertussen een zeer valabel dixie-Iand-en- semble. Een stel virtuozen waarbij men zich echter wel kon afvragen of dergelijke for matie op een landelijk feest wel opportuun is. Wat alleszins L.V.Z. - Wichelen - V.Z.W. staat voor Liberaal Verbond voor Zelfstandigen V.Z.W./Land- en Tuinbouw en is voor de Wichelse en omliggende bevolking lang geen onbekende meer. Het succes van de «Eerste Grote Wichelse Boeren- en Tuindersmarkt» was geen reden opdat deze dynami sche vereniging op haar lauweren ging rusten. A. Van Malderen, Voorzitter, en zyn aktief bestuur zyn er zich van bewust dat er in onze gemeente nog hard moet aan de weg getimmerd worden om de zelfstandige land- en tuin- bouwbedryven een élan te geven naar vernieuwing en grotere ekonomische bloei tot welzyn van de ganse gemeenschap. Fauconniermolen Het gevarieerde feest in retro- stijl speelde zich af tussen de reeds vermelde molen en het Hof te Landegem. De molen die de naam van zijn bouwer draagt, Fauconnier, en die dateert uit 1845 doch na heel wat wisselingen en ruilin gen in 1935 de aktiviteiten staakte. Ondertussen werd de ze merkwaardige stenen mo len, de enige die prijkt langs heen de weg Brussel-Gent, ge klasseerd doch was dringend aan restauratie toe. Toen de provincie Oost-Vlaanderen ei genaar werd zou er schot in de zaak komen ware het niet dat op het moment dat het restau ratiedossier klaar kwam een brand de molen bijna totaal vernielde. Na 16 mei 1976 was op de askop en een paar (ei ken) balken na het hele kom- pleks quasi vernield. Toch slaagde de PVBA Cottenier uit Aalbeke er in de molen valabel te restaureren tot een mooi pronkstuk dat bovendien funk- tioneert. Wat uiteindelijk zo wat 20 miljoen kostte waarvan 60% gedragen werd door de Staat en de rest door de Pro vincie. De witgekalkte stelling molen, een bovenkruier, heeft een binnenwerkse basisdoor- meter van zowat 7,60 m, de totale hoogte van de romp be draagt 14,85 m en de wieken zijn 10,50 m lang en zowat 2 m breed. Binnenin twee steen koppels uit Franse steen en één kunststeenkoppcl, alle met een diameter van 1,40 m. Het vangwiel telt 52 beuken kam men en heeft een diameter van 2,60 m. Niet hersteld is de oorspronke lijke olieslagerij (koolzaad) die wellicht rond de eeuwwisseling verwijderd werd. Men vindt stukken van de pletstenen van de vroegere olieslagerij tegen en rond de molen. De molen is tijdens de zomer maanden tijdens het weekend te bezichtigen onder leiding van molenaar Guido De Corte die de materie speciaal bestu deerde. U kan hem kontakte- ren via 091-69.36.32 of in de toepasselijke straatnaam Wij de Wereld 15 te 9260 Oor- deeem-Lede. Hof te Landegem Deze prachtige hoeve die men bereikt via een lange, mooie dreef vormt samen met de al dan niet draaiende molen het kader van de Molenfeesten. Een hoeve door wijlen doctor Sierens niet zo lang terug ge restaureerd in de aanvankelij ke stijl. Reeds in dc 11de eeuw zou een adellijk geslacht hier vertoefd hebben. De overdracht zou ge schied zijn rond 1218 toen rid ders van Landegem een aan zienlijk deel van hun allodiale goederen aan de abdij ver kochten. De abdij van Affli- gem dan. Feit is dat in 1429 het Leenhof van Landegem be stond en dat er een baljuw en vier leenmannen de plak zwaaiden. Een gekend jurist, Philip Wielant, zou ook Heer van Landegem zijn geweest. Hij was voorzitter van de toen malige Raad van Vlaanderen. Laatst gekende heer van Lan degem was Baptist van Mael- camp, overleden te Gent in 1831. Met de inlijving van de Neder landen bij Frankrijk vervielen echter alle heerlijke rechten dus ook die te Oordegem. Momenteel wordt de hoeve bewoond door de familie An- dré De Deurwaerder die er een druk bedrijf uitoefent. Nachtbal De festiviteiten startten op denderende wijze. Op vrijdag avond zou de prins van het Vlaamse lied, smaakmaker Will Tura in een grote tent optreden doch reeds van 's middags zaten fanatieke fans ter plekke om hun idool van Oordegemse Molenfeesten geschaard rond promotor Robert De Het L.V.Z.-Wichelen wilde een manifestatie tot stand brengen dat een trefpunt zou worden tussen de verschillende distributie- en verbruikskana- len van land- en tuinbouwgerei waarbij iedereen zou betrok ken worden. Zo groeide het idee van een land- en tuinbouwbeurs, die zou over trokken worden met Sers- kamps' roem «De Roos». Er werd vergaderd en overleg ge pleegd maar vooral werden de financiële mogelijkheden scherp in de gaten gehouden. De jonge V.Z.W. moet het enkel hebben van haar leden en staat in voor eigen bedrui ping. Elke cent werd «gekeerd en gedraaid» en, verwonder lijk genoeg, het L.V.Z.-Wi- chelen slaagde erin niet alleen haar doel te bereiken maar tevens een gevarieerd pro gramma op te zetten waarop de bezoekers zouden getrak teerd worden. Al deze ijver mondde uit in de realisatie van de «Serskampse Land- en Tuinbouwdagen» op 24, 25 en 26 augustus 1984. Deze landelijke manifestatie zal gehouden worden in open lucht op een privé-weide gele gen op het Dorp te Serskamp, vlak naast het gemeentehuis. Diverse attracties waarin iedereen zijn gading vindt zul len de show van land- en tuinbouwgerei verlevendigen. Vrijdag, 24.8.84, om 18.30 uur zal deze land- en tuinbouwten toonstelling officieel geopend worden. Deze eer valt te beurt aan de Heer Verberckmoes, Nationaal voorzitter LVZ en Volksvertegenwoordiger, voor wie het steeds een genoegen is de Wichelaars te kunnen be groeten. De Wichelse burger vader, de heer J. Taylor, en zijn bestuursploeg, op wier sa menwerking het L.V.Z.-Wi- chelen steeds kon rekenen, zijn één van de hoofdgenodig den van deze Serskampse pri meur. Het knippen van het lint zal de start geven van volgende programma: Zaterdag 25.8.84: Toegankelijk vanaf 10 uur 13 uur voorstelling van oude ambachten 15 uur optreden van de Wi chelse volksdansgroep «Klud- de» Zondag 26.8.84 Toegankelijk vanaf 9 uur 10 uur show van old-timers Kinderfestival 13 uur speelgoedruilbeurs 15 uur poppentheater «De drie Varketiers» Tieneranimatie 17 uur Drive-in Show met Ra dio Bermuda Toegang en attracties zijn gra tis. De smulpapen zullen aan hun trekken komen aan het Breugheliaans buffet en aan de «toog» en dit allemaal aan echt democratische prijzen. Alles verloopt met de muzikale be geleiding van Radio Bermuda. Verder beloofde het L.V.Z.- bestuur een rozentapijt dat Serskamp en Wichelen zal tot eer strekken. Nu de laatste hand wordt ge legd aan de voorbereidingen wordt er voor dit week-end geduimd voor een «droogje» van het zonnetje en het «nat je» liever van de toog dan maar. Het L.V.Z.-bestuur zal zich uiteraard verheugen op het verwelkomen van vele Wiche laars. Aalst. De organisatoren van de Mulder (a) dichtbij te kunnen meemaken. Niet minder dan circa 1600 betalende toeschouwers woon den dit feest bij dat uitliep tot in'de kleine uurtjes en waar de vedette zich 100% gaf. Een voltreffer. Duitsers op bezoek Een 'bus vol karnavalvricnden uit Duitsland arriveerde even eens op de Molenfeesten nadat ze «den bok» hadden zien trap pist drinken en de gemeente hadden verkend. Een blij we derzien voor velen wat dan uitmondde op een bezoek aan de windmolen die hen zeer interesseerde en deelname aan het exotisch TD geanimeerd door Studio 17 en gepresen teerd door Yvan De Graeve, De kledij was zo exotisch mo gelijk en de hostessen gaven hierbij met hun strooien rokjes het voorbeeld. Gedanst werd, terwijl onze Germaanse Freunde zich de Belgische dranken best lieten smaken en eerst in de kleine uurtjes op de bus geraakten. Een namiddag in het groen Derde rit werd de namiddag in het groen waarbij van kort na de middag op zondag het zeer druk werd in en rond de tent. Een rijke variatie oude am bachten werden er gedemon streerd waaronder ook een zeeldraaier, een glasblazer, een hommelbouwer e.d.m. Die allen veel bekijks hadden. Kinderen konden er terecht in allerlei molentjes en in het ple zante springkasteel waarvoor ze zich verdrongen en 's avonds kon men de voorbe reidselen en het opstijgen van een warme luchtballon mee maken. Ook hier geen wind zodat de ballon bijna stabiel op niets wil afdoen aan wat ze brachten. «Spitze» tot en met. De Faluintjesdorsers, muzi kaal ondersteund door een band van de Kon. Harmonie van ter plekke zelf, demon streerden er hun behendigheid in het dorsen en oogstten voor al met hun koninginnestuk, «de op-en-af» veel bijval. Ondertussen kon men zich te goed doen aan varken aan het spit, een lekkernij die blijk baar duidelijk in de smaak viel en waarbij een aantal zwijnen het met hun leven moesten bekopen. Deze derde Molenfeesten wer den duidelijk een topper. Uit kijken nu wat de dynamische organisatoren voor 1985 in hun schild voeren. LH Deze derde uitgave bevestigt wel degelijk dat de Netto Ka talogus een vaste waarde ge worden is in de filatelie. De bedoeling van de Netto katalogus is, de verzamelaar zo goed mogelijk op dc hoogte te houden van de postzegelprij- zen zoals ze zich de laatste maanden voordeden. Dit is dan ook best op te mer ken aan de prijsdalingen daar waar er te veel aanbod was en aan de prijsstijgingen voor de zegels die steeds moeilijker worden om vinden. Hij, die de Netto katalogus verder uitdiept kan dan ook vaststellen dat van alle beleg gingsobjecten de betere post zegel nog het best weerstaat aan de huidige crisisperiode. Voor de duurste postzegel van België (n° 182 met omgekeerd middenstuk) werd te Brussel op 3 maart 1984, 2.250.000,- Fr. betaald. Dank zij de medewerking van talrijke filatelisten die hun sug gesties en opzoekingen aan de Netto katalogus lieten gewor den, kan dc Netto katalogus een zeer reële prijsweergave brengen, zodat de verzamelaar er een echte leiddraad aan heeft. Nieuwe ontdekte varië teiten kunnen worden vermeld alsook talrijke wetenswaardig heden die de verzamelaar van groot nut kunnen zijn. De Netto katalogus is wel dé katalogus van de verzamelaar. Teledienst Aalst startte zyn werking ook te Aalst op de rechteroever, meer bepaald in Buurthuis 't Spieken», in de wtfk waar dit weekend de St.-Paulusfeesten plaatsheb ben. Wat dan uiteraard impliceert dat de verder werking in de Withuisstraat aan reorganisatie toe was. Dit dan zowel voor Teledienst als voor het Konsultatiehureau. OFFICIËLE BELGISCHE KATALOGUS 1985 Mensen helpen mensen Men kan dus nu terecht zowel op rechter- als op linkeroever te Aalst voor o.m. een regel matig bezoek aan een langdu rig zieke, een boodschap voor een alleenstaande bejaarde, een opvanggezin voor kinde ren, een schoonmaakbeurt bij gchandikapten, een rit naar een arts voor een zieke, de begeleiding van een blinde en nog heel wat meer. O.m. het wegwijs maken in dc doolhof van juridische informatie of so ciale wetgeving. Waar? U kan terecht bij Teledienst Withuisstraat 4 te 9300 Aalst, tel.: 053/77.61.61 elke werkdag van 9.30 tot 12.30 uur. Ook op woensdagnamiddag van 14 tot 18 uur. Uw politieke overtuiging, uw afkomst, uw kleur spelen daar bij geen rol. Je bent er altijd welkom. Begeleiding Op beide adressen kun je te vens terecht voor «levens- en gezinsbegeleiding». Voor bvb. moeilijkheden in je partnerre latie, met vrienden, ouders of kinderen. Voor verdriet bij het doorworstelen van een rous of een ziekteproces. Voor infor matie en uitleg over gezins planning. Vragen te stellen aan de maatschappelijk werker, de psycholoog, de arts, de jurist of de priester van Teledienst. Hiertoe kan U terecht in de Withuisstraat op maandag, woensdag en vrijdag van 14 tot 16 uur en op afspraak op maandag van 18 tot 23 uur, op vrijdag van 18 tot 20 uur en op zaterdag van 10 tot 12 uur. Of in de Botermelkstraat op woens- en vrijdag van 14 tot 18 uur en op afspraak op woens dag van 18 tot 20 uur. Wie geïnteresseerd is in vrij willigerswerk neme kontakt op met Teledienst Withuisstraat op zaterdag tussen 10 en 12 uur. Ieders inzet is van harte welkom. Ook de uwe. LH «Van nature uit draagt de mens in zich de neiging te verzamelen. Wanneer hy een of andere verzameling aanlegt geeft hy in feite gestalte aan zijn kinderdromen, aan sommige verlangens uit zyn jeugdjaren; ik zou zelfs durven beweren dat hy aan zyn leven een doel toevoegt waarvan de geleidelijke verwezenlijking hem een voortdurende vreugde verschaft. Veruit het talrijkste zijn zeker de postzegelverzamelaars, men vindt ze in alle landen, in alle middens, op elke ouderdom. De liefde voor de postzegel komt ook nog voort uit het feit dat hy soms zeer zeldzaam is, maar steeds fragiel zoals elk meesterwerk waarop prys gesteld wordt. Bovendien spreekt de postzegel elke postzegelverzamelaar aan als boodschapper die geen grenzen kent. Hy beschrijft in elke taal de wonderen van de natuur; hy verhaalt de lange en boeiende geschiedenis van beschavingen. De filatelie biedt aan haar beoefenaars een opzoekingsveld met oneindige mogelijkheden en een genot dat toeneemt naarmate zyn opzoekingen hem verder meetrekken in de richting van de onderwerpen die hy gekozen heeft»... Dit is een passus uit een toe- De postzegelreeks «Culturele hand ingetekend worden en spraak, gehouden door Dhr. 1984» omvat 4 zegels met af- 130 fr. gestort (verzendings- Frans Herdewijn, thans Direk- beeldingen van werken van J. kosten inbegrepen) op reke- teur-generaal a.i. bij de Regie Ensor, R. Magritte, J. Cox en ningnummer 293-0087074-23 der Posterijen, op de voorope- j. Delahaut, met een totale op naam van Paridaens Jozef, ning van de zesde postzegel- waarde van 115 fr. Beukenlaan 35 te 9440 Erem- tentoonstelling en de vierde Bij deze gelegenheid zal ook bodegem-Aalst. V0.0n^°°P V3n ,de Europaze- een herinneringsblad te koop De toespraken ter gelegenheid gels 1981, ingericht door Post- worden aangeboden. Het is van de plechtige vooropening zegelknng Dendna Erembo- een onuitgegeven reproduktie van de postzegeltentoonstel- degem in 1981. Van een potloodtekening uit ling op vrijdag 31 augustus Deze postzegelkring werd 1941 Van de hand van L. P. 1984 om 19 30 uur in het paro- i°°' in slaa'ssekretanaat van Boon (geboren te Aalst 15 chiehuis, Dorp, Termorenlaan P.T.T. thans opnieuw aange- maart 1912, overleden te 4 te Erembodegem-Aalst, wor- duid als organisator van de Erembodegem op 10 mei 1979) den verzorgd door mevrouw voorverkoop van de speciale die hijzelf betittelde als «Het Lucy Vyncke-D'Hooghe postzegelreeks «Culturele wezen van de angst». Op dit Hoogleraar aan de hogere 1984»: een manifestatie waar luxe blad komt, wonderwel school voor tolken en vertalers «Dendna-Erembodegem voor passend, de grote J. Ensor te Brussel, en de heer Frans de zoveelste keer eens te meer postzegel «Zonderlinge mas- Herdewijn in het daglicht zal komen te kers» die afgestempeld wordt Direkteur-gene- bij de Regie der Pos- staan en waar het bestuur en met een speciale eerste dagte- terijen die mevrouw De Staats- de leden uiteraard fier over keningsstempel waarop zijn. plaatshebben van competitieve postzegelten- sekretaris voor P.T.T. P. D'Hondt-Van Opdenbosch of ficieel zal vervangen. fragment voorkomt uit de pot- Deze voorverkoop zal door- loodtekening van L.P. Boon. ,WTau_vu. gaan in het Parochiehuis op Dit luxe-blad krijgt een ge- De postzegeltentoonstelling zaterdag 1 en zondag 2 septern- nummerde oplage van 600 een bijzonder mooie collectie ber a.s. Op de vooravond (31 exemplaren en zal vanaf 1 sep- interessante postzegels! is augustus) zal, zoals gebruike- tember te verkrijgen zijn aan vrij toegankelijk op zaterdag 1 lijk, de plechtige vooropening de prijs van 100 fr. ni-^i.kaki niet- Belangstellenden kunnen dit herinneringsblad eveneens met en zondag 2 september telkens n 9 tot 17 u toonstelling met als thema de post toegestuurd krijgen, D.B, «Cultuur». maar hiervoor moet op voor- Zaal De Mote begon de druk ke kermisweek met een T- Dansant afgewisseld met gast optredens van de groep die vroeger, op het eind van de zestiger jaren, furore maakte in de streek. Het talrijk opge komen jeudig publiek was op getrommeld door een uitste kende propagandakampanje. John Woolley, de leader of the gang, zong de Just-Born-kom- posities (o.a. Ruby Baby) met evenveel pit als tien jaar gele den; zijn stem klonk nog steeds bleuzyrockachtig. Voor de muzikanten scheen het een prettige ervaring te zijn om gewoon opnieuw samen op te treden, zonder verplichtingen en zonder stress. Zelfs Jempi, de eerste drummer van de groep, was zijn gekende zware slag niet verleerd. Waar bleven dc fans van weleer? Volgens Igance Van Cauwen- berghe, zelf een trouwe fan, basislegger van dit initiatief, speelde drempelvrees een gro te rol. De zaal wordt immers beschouwd als een typische T- Dansantgelegenheid. Derti gers mengen zich niet zo ge makkelijk met tieners. Het bleek dan ook dat het publiek was gekomen voor het kermis- t-dansant. De jongelui waren blijkbaar de live-optredens niet gewoon. Al bij al werd het toch een geslaagde avond. Er is zelfs sprake van om binnenkort een 'retourfuif te organiseren. (G.V.M.) Gezien het overweldigend sukses van de Toemenshow van ex-prinsen Michel en Antoine in de St.-Annazaal waar liefst 1100 mensen drieënhalf uur genoten er werd ruim een half uur geapplaudisseerd wordt deze avondvullen de show nog éénmaal herhaald. Nu in de H. Hartkring, Dr. de Moorstraat te Aalst. Kaartenverkoop vanaf 25 augustus aan 150 fr. in voorver koop bij Michel Cleemput, Gentsesteenweg 180,. bij Antoine Van der Heyden, Koolstraat 54, en bij de leden van A.K.V. «De Strootloeipers» die instaan voor de organisatie. Een laatste kans, met beide handen te grijpen. LH De traditionele Herdersemse «Centrumfeesten» kregen een nieuw, fris, jeugdig kleedje. De organisatie werd voor de eerste maal volledig toever trouwd aan de lokale jeugdor ganisaties die het er, het hoeft gezegd, schitterend van af brachten. Voor de belotting in het paro chiaal centrum kwamen 56 lief hebbers meedingen naar mooie prijzen en de hoofdvo gel ging naar Hubert De Baere. Op zaterdag leidde een fiets- rally de 73 deelnemers door heen de hele gemeente. Over een afstand van zowat 15 km waren vragen op te lossen en praktische proeven te verteren die zorgden voor heel wat ko mische toestanden. Wilfried De Witte werd uiteindelijk de laureaat. Daartoe kwam de jeugd aan zijn trekken in het Jeugdhuis met een ludieke gokavond met allerhande originele spelen en in de parochiale zaal zelf na men liefst 11 groepen van tel kens 5 personen deel aan een door kwismaster Piet Coppens geleidde Dorpskwis waarbij de KSA-plocg duidelijk best scoorde en dan ook won. Jury leden hierbij waren Louis Bruylant en Eddie De Ridder. De zaterdag werd afgerond met een play-back-show, soort entertainment dat momenteel furore maakt waarbij zich een aantal onvermoeide talenten qua imitatie ontpopten. Op zondag waren er de gebrui kelijke gezinsmaaltijden die andermaal heel wat sukses kenden en 's avonds de dansa vond met Radio Expans. 's Maandags waren dan de senio ren aan bod met liefst 223 van Herdersem uiteraard maar te vens genodigden uit Kerksken, Denderhoutem en Gijzegem. Na een etentje zorgden de ge broeders Matthijs voor am biance. Uiteraard deed op zondag ook de plaatselijke Harmonie «Concordia et Docilitas» met een geslaagde majorettenshow een duit in het zakje waarbij buiten op deze zwoele zomera vond nog lang werd gemusi ceerd en gezongen. Een initiatief waarbij de jeugd getoond heeft voor een valabe le organisatie te kunnen in staan. «De aflossing van de wacht». LH Gezien het overgroot aantal inschrijvingen voor deze wedstrijd heeft het Stedelijk Feestkomitee besloten twee preselekties te organiseren. De eerste heeft plaats op zondag 26 augustus te 15 uur voor de kandidaten van Aalst en omgeving. Op zaterdag 1 september te 15 uur kunnen kandidaten van ver buiten onze stad hun kans wagen. De finale van de wedstrijd heeft eveneens plaats op zaterdag 1 september om 21 uur.

De Voorpost | 1984 | | pagina 11