Niklaas: promotiedagen en rekordpogingen Braderie Nieuwstraat - Sint-Nikiaas aan 45ste editie toe Tiende Scheldewijding in Doel een topper aandagavond was de Wase pers byeen om kennis te aken met het aktiviteitenpakket dat het dynamische stuur van het Ankercenter in Sint-Nikiaas heeft uitge- h ppeld om van 6 september tot en met 9 september de omotiedagen tot een onvergeteiyk sukses uit te bouwen. üoorzitter Bernard Gijssens was in zyn verwelkoming uur lidelyk en leidde publicrelationsman Joris D'Hondt in e zelf een uitgebreid overzicht gaf van datgene wat vier igen lang aan het Kardinaal Mercierplein, de Anker- traat en een deel van de Truweelstraat zal doorgaan, opvallend is dat een dag vroeger dan normaal wordt Bgonnen en dat men de ganse duur van de promotiedagen n groot pakket van ontspanning aanbiedt. Ook werd de injadruk gelegd op het feit dat er een speciale tentoonstel- ig werd samengesteld waarin een retrospektieve wordt boden van het ryke verleden van de Ankerstraat. ereldrekords ls rode draad doorheen heel :t gebeuren (maar dan wel op terdag en zondag) loopt de n het zo bekende Guin- s-Book of Records te halen. Is zogenaamde professione- komen op de podia, ver- ins- reid over de deelnemende raten, aan bod: Joe Alcatraz e het wereldrekord ijsliggen proberen verbeteren (mo- tnteel 64 minuten); Fire Boy Lochristi die met vuur on- iziene dingen doet; verder ijzerplooier John Bul- ick, en niet te vergeten achtpatser John Massis. Het «ijzingwekkende» aaltje is dat wat eerstge- oemde op zondagavond vanaf uur zal proberen! rast deze professionele toe- in wordt ook de aktieve me twerking gevraagd van kan- idaten vanwaar dan ook die naam graag willen vereeu- 1 zien in het na de bijbel eest verkochte boek ter we- tld. De volgende onderdelen jn van toepassing: baksteen effen (dat zijn 24 stuks hori- intaal, momenteel is dat dat ,03 kg en staat op naam van Brit Fred Burton), aardap- elen schillen (met vijf emn- tn, huidig rekord is 266,5 kg 45 minuten en wordt gehou- en door Australiërs); biels za- cn (formaat van 25 op 35 cm, momenteel 1 minuut 3 se- onden en in bezit van Neder- inder); bierviltjes happen ïuidig rekord door Nederlan- is 52 stuks met 11,6 cm oogte), sigaretten rollen (met e hand natuurlijk, is tot op eden 10.000 stuks in 50 uur en minuten); kauwgomballen g( lazen (met de mond, 48,9 cm ehouden door een Ameri- aan uit Californië); munten apen (met de mond vanaf de rond, staat momenteel op 200 stuks en wordt gehouden door een Limburger); flessen ope nen met een kroonkurk (hui dig rekord staat op naam van een Nederlander en is 116 fles sen in 2 minuten). Indien u zich bekwaam acht, één of meerdere van deze onderdelen en bijhorende prestaties aan te pakken kunt u zich steeds in verbinding stellen met de mid denstanders van de Anker straat en omgeving. Tentoonstelling «De geschiedenis van de Ankerstraat» In 1920 bestond al een komité in de Ankerstraat, dat op de woensdag van de kermisweek feestelijkheden inrichtte. Dat duurde tot 1927. Later ging men met hernieuwde ijver van start en werd men door het stadsbestuur met een kleine subsidie bedacht. In navolging van de Kokkelbeekstraat kwam men in september 1934 met de eerste braderie op de proppen. Die duurde van vrij dag tot en met maandag, met een reklamestoet als inleiding en gepaard gaande met een tombola. Dit ging door tot en met 1937. Door de oorlogsja ren viel ook dit weg, tot er in 1949 werd herbegonnen. Een vernieuwd komité onder de bezielende leiding van Werner Castille zette zich in, er waren niet minder dan 70 ieden die voor hun lidmaatschap 30 frank per maand betaalden. In 1952 nam Paul Debbaut de voorzitterszetel over tot in 1968, maar nadien was de be langstelling weer dalende tot onbestaande. In 1972 werd er een nieuw komité gesticht en gebruikte men de benaming «Ankercen ter» en «promotiedagen». In '78 kwamen de Kalkstraat en Ankercenter-promotiedagen in Sint-Niklaas. Het inrichtend bestuur met van links naar rechts André Dobbelaer, Herman Blommaert, ondervoorzitter Etienne Ketels, voorzitter Bernard Gijssens, sekretaris Albert De Niel, p.r.-man Joris D'Hondt en penningmeester Gilbert Bruggeman. het Kardinaal Mercierplein het komité vervoegen en werd A. De Niel sekretaris. Vanaf 1983 werd Bernard Gijssens voor zitter. Ter gelegenheid van het vijf tigjarig bestaan wordt een wer kelijk unieke tentoonstelling ingericht in de lokalen van de Generale Bankmaatschappij aan het Kardinaal Mercier plein. Hierin wordt een beeld en vooral stuk geschiedenis ge geven van de bijzonderste in stellingen die zich in de straat bevinden sedert 1600. Interes sant om weten is dat de naam Ankerstraat (Rue de l'ancre) pas in 1643 is ontstaan en dat de naam werd ontleend aan een hotel dat zich voorheen aan de huidige hoek van An ker- en Zamanstraat bevond. Voorheen heette die straat de Lange Nieuwstraat maar om verwarring met de (gewone) Nieuwstraat tegen te gaan voerde men een naamswijzi ging door De instellingen waarovber eerder sprake zijn het ziekenhuis, de dekenij, Sint-Jozefinstituut en Berken boom. Verder wordt een beeld van de straat zelf opgehangen. Dit ge beurt door voornamelijk post kaarten en voorwerpen, weer gegeven met foto's van oud naar nieuw Tenslotte wordt een voorstelling gegeven van vijftig jaar braderie-promotie- dagen, en voor dit laatste wordt nog koortsachtig ge zocht naar fotomateriaal. Deze unieke expositie wordt officieel geopend op donder dag 6 september om 20 uur. Het publiek wordt toegelaten vrijdag 7 september van 10 uur tot 12 uur en van 14 tot 20 yur. Zelfde openingsuren (dus van tien tot twaalf en van twee tot acht) op zaterdag en zondag, en op maandag loopt het van 9 u. tot 12 uur en van 14 uur tot 16 uur. Dit alles gaat door met medewerking met het stadsbe stuur, de Koninklijke Oud heidkundige Kring van het Land van Waas en de Wase Ruilklub. Ook werden enkele privéverzamelingen aange sproken en verleenden ge noemde instellingen hun wel willende medewerking. Programma van de feestelijkheden Donderdag 6 september: om 19 uur officiële opening door pro minenten en opgeluisterd door De Kunstvrienden. Promotie- verkoop start al vanaf 16 uur. Om 19.45 uur volgt de officiële opening van de retrospektieve fototentoonstelling (zie boven) Vrijdag 7 september: promo tieverkoop vanaf 16 uur met 's avonds rondgang door de fan fare De Toekomst, en de fan fare De Sportvrienden. Zaterdag 8 september: promo tieverkoop vanaf 10 uur. Van af 15 uur muzikale rondgang van twee nog aan te duiden muziekverenigingen, en op het Kardinaal Mercierplein op het overdekt podium de Anker Show Boat met zoals steeds een dans- en zangwedstrijd, en daaraan toegevoegd een optre den van Marina Marcia en John Tura. Zondag 9 september: promo tieverkoop vanaf 10 uur. Met vanaf 15 uur weer fanfares en voortzetting en finaledag van de Anker Show Boat. Na de ontknoping van de zang- en danswedstrijden treden vanaf 18 uur nog Jacques Raymond, John Tura en Guy Lovely op. Om 19 uur volgt dan de prijsui treiking (Gouden Mikro, 2 be kers en 10 medailles). Na de prijsuitreiking volgt een unie ke attraktie. The Young Birds (het jongste orkest van Bel gië). Natuurlijk niet vergeten dat over zaterdag en zondag verspreid er doorlopend pogin gen worden ondernomen tot het breken van heel wat werel- drekords. M.N. Jk jaar, het laatste weekend van augustus nét voor de cholen weer aanvangen, hult het centrum van Beveren kh in een geweldige feestroes, die uitdeint tot in de anpaiende straten, waar middenstandsmensen en kultu- ele verenigingen zich inspannen om volkse leute en ermaak, van toen en van nu, te doen herleven. De erlichte avondfeestmarkt van vrydagavond 24 augustus, e reuzeschieting op 12 liggende wippen (zondag) en het itch-thcater van De Spiegel met «Pak'em Stanzi» (zater- ag 25 augustus) zyn zowat de grote trekpleisters van de «verse feesten anno 1984, heater en catch! De pers aaide nogmaals superlatieven )ven. Zowel het «elitaire» unstzaken als de «volkse» «tra Time vonden het voor- iam genoeg om er aandacht an te schenken. Entertain- icnt en een boodschap, een lucht misschien zoals in de tddelecuwcn met «Nu noch», !t zit allemaal in «Pak 'em nzi», het theater-catch-gala muzikale hoogte met mu ziek «terug naar de roots». Hel dekor bestaat uit een ring met daarin twee vechters en een scheidsrechter. Het ver haal: de eeuwige strijd tussen man en vrouw gesymboliseerd in een ongenaakbaar gevecht tussen de touwen: Toni Macho tegen zijn echtgenote. Schitte rende hoofdrollen van Ann Nelissen, A'leen Cooreman en Erik Kerremans, getraind door wereldkampioen catch van het toveren. Exklusieve opname! De schandpaal van de Orde van het Pilorijn werd gisterenavond bekroond met een vaas. Onze fotograaf kon echter al eerder een tipie van de "uier oplichten. (Ir) Sportpaleis Al Bastian in een theaterversie van de Engelse Claire Luckham. De voorstel ling vindt plaats in de zaal Oud-Beveren, Stationsstraat te Beveren om 20.30 uur op zaterdag 25 augustus. Het is geraden om te reserveren op nr. 775.44.84. Toegangsprijs. 200 fr. Verlichte aovndmarkt De Beverse gemeentefeesten die dit jaar voor de 21ste maal worden ingericht stoelen nog steeds op een suksesrijke vrij- dagavondmarkt. De Grote Be verse markt is dan verlicht en de standwerkers brengen hun waren aan de man. Er zijn allerlei attrakties gepland in de aanpalende straten. De mid denstandsverenigingen hebben het plan opgevat om elke straat in een apart kleedje te steken. De landen van de Eu ropese Gemeenschap dienen als leitmotiv. Zo zal de Grote Markt Frans getint zijn, de Kloosterstraat Grieks, de Zandstraat Deens, het Ijzer- hand Iers, Galerij De Bever Nederlands, de Vrasenestraat Italiaans, enz... De feestelijk heden zelf zullen gadegeslagen worden door de Beverse reuzen en op de Markt worden gran dioze prijzen te grabbel ge gooid zoals een abonnement op SK Beveren een aantal rei zen naar Parijs enz. De Wase Marktkramersvereniging staat borg voor een perfekte organi satie. Naast de eigenlijke koopjesa vond zijn diverse attrakties voorzien: demonstraties base ball en softball, optreden van de turnkring, optreden van Blau in de Blau-Ket feesttent (drie avonden), optreden van Jeugdtheater Nele in de Cen trumschool met de «Ratten vanger van Hameln» (vrijdag 14 u.) verlichte boerenmarkt in de Peperstraat, kindermolens, barbecue en modeshows in de Zandstraat, voddenmarkt, buikdansen, zwarte vertelsels en nachtanimatie op de bin nenkoer van De Spiegel in de StationsstraatOberbayerna- vond in de zaal Olympia aan de Kruibekesteenwcg door de Koninklijke Harmonie Kunst Vreugd, volksdansen en Blau in de Kasteeldrccf; springkasteel voor kinderen, Griekse muntentcntoonstcl- ling, Griekse barbecue en ka rate in de Kloosterstraat enzo- meer. Een vrijdagavondje waar je te Beveren ook op de koppen kunt lopen, als het weer meezit... Zaterdagaktiviteiten Op 25 augustus ligt het aksent duidelijk bij De Spiegel met «Pak 'em Stanzi» en bij Kaba- ret Blau dat in de feesttent op de Markt opnieuw een Bevers programma brengt, vanaf 20 u. tot in de late uurtjes. Na de middag zijn er nog interessante attrakties met te 13u30 sjoel bakwedstrijden, te 14 u. bok sen, te 14 u. joggloop over 3, 7, 14 en 21 km, schaakspel, bridgedemonstraties en te 15 u. «fillekensschieting» 2 x з.100 en 1.400 fr. gratis. De meeste festiviteiten vinden plaats in de warande. Op het atletiekterrein wordt vanaf 10 het twintigjarig bestaan ge vierd met een basketbaltor- nooi door Roelands. Sportzondag De keizerschieting op de lig gende wip, die om 10.30 u. op de Beverse Grote Markt wordt ingeschoten en de reuze-volks- schieting 's namiddags op 12 wippen, vormen de hoofdat- traktie van zondag 26 augus tus. Te 15 u. kan je ook de monstratie volgen van judo op de Markt en te 16.30 u. zijn er karatevoorstellingen. Maar ook op de Glazenleeuw is er wat speciaals te beleven, een Nationaal Kampioenschap Boogschieten staande wip voor dames, dit van 9.30 u. tot 13 u. Daarna vangt daar een feest- schieting aan op 4 wippen, door de gilde Sint-Sebastiaan. In de Klapperstraat zullen de Bevers zwemwedstrijden in richten in het gemeentelijk zwembad en in de Oude Zand straat krijgen de ouden van dagen van de Notelaar hun shownamiddag. Kleiduifschieten doen ze al ja ren in de Achterhoek, maar nu met de Beverse Feesten wordt iedereen uitgenodigd vanaf 13 u. 's Avonds sluiten de feesten met dansdemonstraties in de zal Olympia en met de Blau- Ket-feesttent. Deze feestelijk heden worden georganiseerd door het feestkomité van Be veren in samenwerking met het gemeentebestuur. De wed strijden worden begiftigd met medailles, trofeeën en herin neringen. WVDV Van vrijdag 31 oogst tot en met zondag 2 september orga- nizeert de vereniging Een dracht Nieuwstraat haar bra derie in de Wase hoofdstad. In de marge van de vredefeesten dus, maar toch niet in de scha duw ervan. Men pakt uit met heel wat attrakties: oude ambachten, straatzangers, Morrisdansers, een paardcnmolen. Sensatio neel heet te zijn het optreden van Maurice Carion met z'n twee 'wonderfietsen' en 'spion kop' (zaterdagnamiddag 1 sep tember). Dit jaar werkt Eendracht Nieuwstraat eng samen met het ACW. Twee dagen lang immers plant het kristelijke verbond heel wat aktiviteiten in zowel het Gildenhuis als in de Nieuwstraat. Noteer ook de expo over prominenten uit de geschiedenis van de Vlaamse Beweging, waarover op een andere plaats in dit blad. De Nieuwstraat-braderie da teert van 1934. Het is telkens een populaire bedoening daar in de smalste centrumstraat. Men weet dat Jef Burm, oud inwoner van de straat, er z'n eerste passen op het podium zette. Er was ooit een cirkus opgetimmerd waarin de han delaars voor het publiek op traden. De braderie wordt donderdag 30 oogst om 16u30 door een reklamekaravan in de fusiege meente voorafgegaan. Vrij dagavond 31 oogst luistert har monie De Kunstvrienden de feestelijke opening op (om 19 u). De straat wordt die vrijdag om 15 u verkeersvrij gemaakt. Wie eens een echte, onverval ste bijenkorfvlechter aan het werk wil zien of wie een won derlijke fiets wil gadeslaan rep- pe zich dat weekend naar de zo sfeervolle Nieuwstraat. (wv) Impressies van de onder een zo gunstig gesternte verlopen tiende Scheldewijding in Doel. Een door vele duizenden bijgewoond feest, dat zich te land en te water en zelfs in de lucht afspeelde. Helemaal bovenaan de schippersgilde van Doel. Daaronder het Sint- Rochuskoor, dat de Scheldewijdingsmis opluisterde. Derde opname: Walther Van Riet en de café-chantantdames van volkskunstgroep Drieske Nijpers. Dan een paar apart: Pien en Simons ofte Armand en Lutgard, eregasten. En tenslotte een beeld van de prominenten uit vooral groot-Beveren. (Iv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 13