Reinaertrage in 't Land van Waas: groene streep van 63 km «Oude Garde» zestigste maal naar Blankenberge I Pater terug VAN LIMBERGEN Politicus uit Waasland of Denderstreek Oostvlaams provinciegouverneur r VAN IIMHIRI.IN 7 Kunst in de Stad maakt Sint-Niklaas vier beelden rijker Onderscheidingen voor Edgar Heirman Massaspel Kallo (bis): 1988 i't"i'l '&S.S •- De Voorpost BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat28 Kattestraat73 AALST Tel. 21.23.22 Tel. 21.56.00 AALST Op 1 september wordt in Sint-Niklaas het beeld «Kontemplatie» onthuld op het Onze- Lieve-Vrouw-plein. De Stichting Kunst in de Stad verwierf dit kunstwerk van Werner Heyndrickx. Over «Kontemplatie», het ook al op 1 septem ber te onthullen beeld «Piëta» van René Smits en over wel vier nieuwe aankopen door Kunst in de Stad een uitgebreid bericht op onze kuituurpagina's Het is in de media opvallend stil in verband met de opvolging van de onlangs overleden gouverneur van de provincie Oost-Vlaanderen, Roger De Kinder. Toch wor- Lden her en der diverse namen naar voren geschoven van mogelijke kandidaten voor het gouverneurschap. Je moet wel omzichtig te werk gaan bij het vooropstellen van kandidaten en vooral bij het doen van voorspellingen. Want de figuur van de nieuwe gouverneur mag niet L, losgekoppeld worden van een globale, zeg maar landelijke W of Vlaamse, politieke dozering, machtsverdeling, enz. Men weet hoe fragiel, hoe lastig die zaken liggen in België. Er is allereerst het gegeven dat thans een CVP-PVV- koalitie de nationale dans leidt en dan zou je kunnen pronostikeren dat een kristendemokraat of een liberaal in Gent in de gouverneurszetel gehesen wordt. Maar de socialisten claimen ook zo'n post, ze beschikken in Vlaan deren immers over één of zelfs slechts een half soortgelijk mandaat: dat van Aimé Van Lent, vicegouverneur van ii- Brabant, «taaiwaakhond» zo'n beetje in die tweetalige Ie provincie waar de van huize uit Franstalige liberaal f" Roggen de scepter zwaait. De CVP heeft gouverneurs in ia West-Vlaanderen en Limburg, de Antwerpse gouverneur ït Kinsbergen is liberaal. n Het meest genoemd als kandidaat voor het Oostvlaamse gouverneurschap wordt (werd) Mare Galle, nu minister in n de Vlaamse deelregering. De eminente hoogleraar (Den- derleeuw, 1930) is eén gewaardeerd politicus, maar zijn partij, de SP, moet in de gunst liggen van de huidige regeringskoalitie. Bovendien zo kon vernomen worden is ook de uit Lokeren afkomstige Aimé Van Lent, nu Brabants vicegouverneur, kandidaat. Van Lent (1927) was vroeger Oostvlaams provincieraadslid en is zelfs nog privé- sekretaris geweest van gouverneur De Kinder. Ook hij staat bekend als een plichtsgetrouw en bekwaam politicus, hij is overigens nog ambtenaar geweest. De liberalen dan. Bij de PW zouden ondermeer kandi daat zijn de Gentse hoogleraar Guy Schrans. Maar diens naam wordt ook genoemd in verband met de opvolging, binnen de regering, van financiënminister Willy De Clercq. Ook konden we opvangen dat de huidige voorzit ter van de Vlaamse deelregering, de PW-er Jean Pede, kandidaat zou zijn. Deze PW-notabele, notaris uit Me- relbeke, is ook al een figuur met allure. De Volksunie zou vermoedelijk géén aanspraak kunnen maken op het gouverneurschap, al wordt her en der vooropgesteld dat iemand als Maurits Coppieters, voorma lig Europa-parlementslid en eerste voorzitter van de raad van de Vlaamse kuituurgemeenschap, voor de funktie in aanmerking komen kan. Maar Nieuwkerkenaar Coppie ters heeft onlangs het politieke milieu vaarwel gezegd, nam overigens ook ontslag als gemeenteraadslid van Sint- Niklaas en is enkel nog aktief inzake vredesproblematiek en ontwikkelingssamenwerking. Bij de CVP heet de aarrondissementele sekretaris voor Gent van die partij kandidaat te zijn. En ook de huidige burgemeester van Sint-Niklaas, Paul De Vidts, zou in aanmerking kunnen komen. De Vidts geniet veel aanzien in NCMV-kringen en leeft op goeie voet met de liberalen (en niet alleen met hen). Toch heeft De Vidts, aan z'n tweède ambtstermijn als Sint-Niklase burgervader bezig, eens te kennen te geven (met nadruk overigens), tot in het jaar 2.000 in het zadel te willen blijven in Sint-Niklaas. De Vidts (1922) staat bekend als een heel minzaam en hardwerkend politicus-manager. Voor het eerst sedert jaren hebben zich bij hem de jongste dagen symptomen van stress gemanifesteerd. Hij moest wegens oververmoeidheid in het ziekenhuis worden opge nomen, maar donderdag (gisteren dus) kon hij opnieuw huistoe. Het burgemeesterschap van Sint-Niklaas is een veeleisende job, een dubbeltijdse opdracht haast. Maar als de CVP het gouverneurschap van Oost-Vlaande- ren «krijgt» kan je de kandidatuur van Paul De Vidts beslist niét verwaarlozen. Het is een traditie dat de gouverneur van een provincie uit die provincie afkomstig is, al hoeft dat niet perse. Alle hierboven vermelde kandidaten zijn Oostvlamingen. Ze hebben stuk voor stuk ook formaat, allure. Over enkele maanden of zelfs weken weten we meer. W.V. Zaterdagmorgen werd het standbeeld van Pater De Smet opnieuw op zijn plaats gezet. Het werd natuurlijk een hele bedoening daar op het Kerkplein. Na enige tijd waren er zelfs nogal wat kijkers om de evenementen in het oog te houden. Aannemer Frans De Ridder klaarde de klus echter perfekt en de Grote Zwartrok prijkt nu terug op zijn vertrouwde stek. Michel Peelman, André Pauwels, Dom Bernard en Swa Schellekens gaan er nu elke dag eens naar kijken. Je kan immers nooit weten. Zaterdag wordt het boek over de Dendermondse missionaris voorgesteld en wordt tevens een tentoonstelling geopend. Dan komt ook nog een Amerikaans burgemeester op bezoek en om alles af te ronden zal Katuil dit jaar zijn brandpunt naar het Kerkplein verschuiven, maar dan moet de pater al lang niet meer op een pjeedestal gezet worden Aalst. Schepen De Maght overhandigt te Blankenberge een passend geschenk a een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 8330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 8ankrek. KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6maand 825 F 3maand 425 F Verantwoordelijke uitgever D. DE CUYPER Reinaert volop in de Wase aktualiteit, in het landelijke nieuws zelf (Archieffoto) In 't Land van Waas manifesteert zich al jaren «enige» Reinaertkoorts. De auteur van dat rond 1200 geschreven epos zou een Wazenaar zyn, vandaar. En mettertijd won by heel wat vorsers de gedachte veld dat enkele in de Reinaert vermelde plaatsen (Hulsterlo, Kriekepitte) be trekking konden hebben op plekken in het Waasland, dat vroeger voor een groot deel één groot bos (een «koningsfo- reest») was. In 1973 werd, o.l.v. de betreurde Mark Liebrecht, op de Grote Markt van Sint-Niklaas een heus Reinaertspel opgevoerd en nu al werkt men volop naar een tweede uitgave daarvan toe (september 1985). Sint-Ni- klaas heeft z'n Reinaertgebak, heel wat verenigingen (van Daknam tot Melsele) werden naar «de felle met de rosse baard» genoemd, in Rupelmonde, is een Reinaertmu- seum, in Sint-Niklaas en Stekene staan Reinaertbeeiden, in Belsele, Daknam, Kemzeke en De Klinge vind je Reinaertbanken, glasramen ter ere van de vos tref je in Belsele en Sint-Niklaas aan. Binnen in dit blad wordt de evenement krijgt aandacht van door VW-voorzitter Staf Van zowel de NOS als de BRT, Daele, schepen voor feestelijk- middels een rechtstreekse uit- heden en toerisme ook in Sint- zending die zondagnamiddag Niklaas, gelanceerde idee ver- (Marienka De Vriesere uit woord dat volgend jaar in de Kallo verzorgt het kommen nazomer in Sint-Niklaas een taar). Over die Reynaertop- Reinaertmarkt zou kunnen tocht, waaraan heel wat Waze- worden georganizeerd. En net naren deelnemen, volgende over de Wase schreve, in week nog meer nieuws. In de Hulst, trekt op 16 september marge van de stoet en de voor- opnieuw de Reynaertomme- bereidingen daartoe werd ganck door de straten. Dat overigens heel onlangs in Hulst een Reinaertbier voorgesteld. En dan is er noe dit. In 1955 werd, in aanwezigheid van ondermeer Stijn Streuvels, een Reinaertpad ingehuldigd, een trajekt dat door het Land van Waas liep en eigenlijk nog immer loopt. De organizato- ren van de Reynaertomme- ganck in Hulst hebben nu het zeer originele idee opgevat, dat pad opnieuw onder de aan dacht te brengen. Op 1 september topdag overigens in Sint-Niklaas (vre defeesten, etc.) en Temse (hul diging Karei Aubroeck) wordt het Reinaertpad «inge reden». Het trajekt is 63 km lang en kronkelt vanuit Hulst via Kieldrecht en Sint-Gillis- Waas, Sint-Niklaas en Stekene naar Lokeren toe, Lochristi, Destelbergen, en Gent. De mensen van de Reinaertom- meganck hebben de bedoeling opgevat, een groene streep te trekken over die 63 km. Een witte mag niet, verkeerstech nisch kan het niet. Met het oog op 1 september werd daartoe kontakt opgeno men met de gemeentebesturen van o.m. Beveren, Sint-Gillis, Stekene, Sint-Niklaas en Lo keren. Die zouden naar ver luidt stuk voor stuk enthou siast zijn voor het initiatief. Sint-Niklazenaar Marcel Rys- sen werd ook gekontakteerd, hij zou voor elke Reinaertbank op het trajekt één thema ver der uitdiepen. Een wegmarkeringsbedrijf uit Brugge zou die eerste septem ber een lichtgroene film aan brengen. Normalerwijs kost dit soort wegbeschildering liefst 26 frank per meter. Een miljoenenprojelt normaalge sproken; gekheid natuurlijk als je weet dat het op een veeleer symbolische en heel tijdelijke onderneming gaat. Het Brugse bedrijf werkt dus veeleer als sponsor, tegen kostprijs. Maar vast lijkt toch te staan dat op 1 september het Land van Waas (na nabije omgeving) weer zéér in de ban zal zijn van Reinaert. W.V. De eminente klokkenbouwer Edgar Heirman uit Waas munster, wiens zo vernuftiug geëlaboreerde klok sedert een jaar of vijf in een heuse tempel van het Brugse Boudewijnpark te pronk staat (vroeger kon je ze in Walburg, Sint-Niklaas, bewonderen), is weer in het nieuws. De onlangs 65 jaar geworden kunstenaar-publicist kreeg een koninklijke onderscheiding die als bekroning geldt van z'n loopbaan. En in september zou Heirman bedacht worden met een door de provincie Oost-Vlaanderen toe te kennen gouden medaill.e (wv) Massaspelrage in 't Land van Waas. In september 1985 worden tegelijkertijd liefst twee totaalspektakels aangebo den. Dan is men in Beveren toe aan de heruitgave van het massaspel ter ere van Sefken de Puitenslager; groeperin gen als Blau en Ket zullen er het beste van maken. En in 't Walburgpark, het stadspark eigenlijk, van Sint-Niklaas wordt het Reinaertspel opnieuw voor het voetlicht ge bracht, twaalf jaar na de happening op de Grote Markt, geregisseerd door Mark Liebrecht zaliger. In Sint-Niklaas werkt straks zowat iederéén toe naar het weislagen van dat Reinaertspel. Inmiddels kon worden vernomen dat ook de Beverse deelgemeente Kallo opnieuw de kriebel te pakken heeft. Het knusse dorp aan de rand van de polder verbaasde in 1979 iedereen met het door Jaak Van der Helst geregis seerde spektakel in 't gemeentepark. Voor september 1988^wordt de tweede uitgave van het massaspel in het vooruitzicht gesteld. Aanleiding is de 350ste verjaardag van de Slag bij Kallo. W.V. Kunst in de Stad Sint-Niklaas. Rechts voorzitter Theo Meert van deze vzw, links ondervoorzitter Rik Bosteels. Iv Reeds voor de 60"* maal trok de Aalsterse muziekmaat- Van Schoote overhandigde schappij «De Oude Garde», in 1787 opgericht als «Les schepen Anny De Maght na- Vrais Amis Constants», met muzikanten, cantinières, mens Aalst een geschenk aan bestuursleden en simpatisanten onder leiding van voorzit- Blankenbergse schepen. V*n^h«"«"a"r P«P-*» geen wedergeste"kreeg badstad, naar Blankenberge. toI fed„s verwondering. De Onde Garde die naar he. heen de Kerks.ra». naar de SbS zeggen van haar voorzitter res- dijk werd in de omgeving van besluursploeg van burgemees- pekt heer. voor het verleden de vuurtoren een populair ttr Contem niet cont(fnt over en tradities wd UI ere houden koneert verzorgd door de ruim de prestaties van de Qude Gar. had reeds in 1877 voor de eer- 4P-koppige muziekkapel o.l.v. 50 jaar lane? ste maal officieel kontakt met Edga.d Branckaert nogal ,n De Oude Garde liet het echter Blankenberge. Reis die haar her teken van Oostenrijk met „iet aan het hart komen, dronk leden desüjtfa zo goed moet o.m. .Wiener Frauen,, de fa- ,risse int in hct „Liberaaj bevallen zijn dat ze voor werel- mcuze «Kaïserwalzer» van Jo- „U1S, dineerde in de Liberty doorlog I nog dne maal her- hann Strauss van wie ook «Der en genoot van de zon Voor de haald werd. Tussen beide oor- Zigeunerbaron» werd gebracht go** maal logen in reed de Oude Garde samen met zijn snelle polka liefst 18 maal naar de badstad «Leichtes Blut», en niet te ver- LH en na wereldoorlog II elk jaar geten, het zo populaire «lm zodat deze tocht de 60"' in de weissen Rösll» om te besluiten lange rij werd. met de alomgekende Radetz- Verleden zondag was het een kymars. lange sliert van liefst een 300- tal deelnemers die met de Van de dijk werd opgemar- trein, rechtstreeks tot Blan- sjeerd naar het stadhuis waar kenbergc, aan de kust arri- de harmonie reeds was ontvan- veerde. Onder hen schepenen gen geweest in 1974 voor de Anny De Maght en Gilbert 50"* maal. De schepen van toe- Bourlon, raadslid Alois Ad- risme en kuituur, en later ook riaessens, ex-burgemeester die van financiën, ontvingen Marcel De Bisschop en de Aalstenaars waarvan ze niet OCMW-raadslid Van Herre- vermoed hadden dat ze zo tal- weghe. rijk zouden zijn opgekomen en Na een muzikale optocht door- na de toespraak van voorzitter

De Voorpost | 1984 | | pagina 1