m LANGER ZOMEREN MET Algemene vergadering van Dendermondse Jeugdraad Pater Gustaaf Hulstaert, onge-evenaar-d B V T t;ïï Volg het programma «Van A tot Z» op uw lokale radio zaterdag 26 augustus tussen 11 en 14 uur VERANDA'S, PERGOLA'S ZWEMBADOVERDEKKING 24 - 24.8.1984 - De Voorpost Een tentoonstelling van wereldniveau noemt familie, geschreven in ver- kultuurattaché Jan Bral van Sint-Niklaas de halende vorm en opgeiuis- terd met originele tekemn- tentoonstelling- rond de Mongokultuur, m de van het jonge Mongo- stadszalen te houden van 26 augustus tot 21 volkje. Aam bod komt ook oktober. Een unicum inzake volkskuituur, de rijke woordkunst van de ïdacht wordt gezondheids- zegt burgemeester Paul De Vidts. Zeg gerust dat de Mongo-expo een kultureel paradepaard pTObiemem" is voor de Sint-Niklase bewindslieden. Het prestigieuze, maar Moambemaaltijd smaakt, naar verluidt toch draagba- Wie zo'n maal verorberen re projekt kadert in het ste- wil en aldus «de biefstuk- delijke beleidsprogramma friet van Zaïre» tot zich ne- (voor kuituur), want men men kan dat op één van voorzag het organize ren volgende zaterdagmidda- van een tentoonstelling met gen: 8 of 22 september, 6 of etnografische of kultureel- 20 oktober, antropologische inspiratie. Het eten wordt geserveerd En dit wordt het dan. etno tegen de eenheidsprijs van grafisch, antropologisch. 430 frank, drank niet inbe- Edukatief grepen, in de cafetaria van de stadszalen. Je moet m- Dit soort tijdelijke exposi- He. moet thematisch wor- den aangepakt. aan de Zamanstraat. etc. Voordrachten Er zijn rondleidingen, er is animatie, er zijn ook voor drachten. Vier maaltijden, vier voordrachtavonden ook. De spreekbeurten heb ben telkens om 20 u op don derdagavond plaats in het Mongodorp. Donderdag 13 september spreekt pater H. Vinck over de Mongokultuur in het al gemeen. Donderdag 27 sep tember heeft pater Hul- staert het over «De gespro ken woordkunst». Op 11 neert men. Mongo werd ge- K, "LTÏ kozen omdat S Pekelde kultureel gaetronommh Waae(Melseelse) pater Gua- evenement due. met Kmgo- taaf Hulataert dairomtrent «W1»»'- meters .boeken heeft bijeen- J hun trekken m de voor de gegaard, bijeengeschreven na veel research m een- traal-Zaire. Mongo werd F*» rgx£'f"'e sU^T' ook gekozen oiSdat One "F volk nonal wat bmdineen gekonfionteerd met De Mongo-expo is een zowel oktober handelt dr. D. Van- - - - - groenweghe over «Bobon- go: feesten bij rouwafleg- levenissen van een Mongo- ging» En dr. J Gansemans rondt af op 18 oktober met «Traditionele muziek in Centraal Afrika». Praktisch De Mongozalen vind je vlakbij het station van Sint- Niklaas, aan de Leopold II- volk nogal wat bindingen heeft met het (eigen) kolo niale verleden. De bedoe ling lag en ligt voor, in te spelen op het etnografisch en antropologisch waarde volle, een groter inzicht te ontwikkelen in een niet- westerse kultuurvorm. Op wetenschappelijk ver- Daar waar héél wat vreemde groepen en verenigin- antwoorde en edukatief op- gen de museum zolder en ook het kantmuseum van gebouwde wijze wordt ge- het kasteel Cortewalle in Beveren komen bewonde- tracht aan te tonen hoe het ren stelt de inrichtende heemkundige kring Het aulturele patroon van zon Land van Beveren vast dat de eigen Beverse inwo- ^^SfSTg^ «O™ wemig hun eigen bezienswaardigheden een rekonstruktia- ille ele- kennen en bezoeken. De grote volkstoeloop die meuten worden geprezen- telkenjare plaatsvindt ter gelegenheid van de ge- teerd op de manier zoals ze meentefeesten heeft de heemkring ertoe aangezet in het Mongodorp voorko- om het museum als het ware te "heropenen' en men, ook nu nog. In het speciaal in de aandacht te brengen, focus thema's als voedsel voorziening, woonomstan- Sinds 1976 beschikt het illustratie is van het vak- digheden, fauna en flora, museum over heemkunde manschap van de timmer- aviaai en familiaal leven, te Beveren over een rijke lieden van weleer religie en dodenrituelen, verzameling voorwerpen Een Mongodorp werd ge- die, jaar na jaar, nog aan- deeltelijk heropgetimmerd. groeit en waarvan de voor- Historiek Je wandelt dus niet écht in naamste stukken worden Het museum is ontstaan de stadszalen rond als je de geëtaleerd op de zolder van binnen de heemkundige expo bekijken gaat, je toeft het Kasteel Cortewalle. Al- kring Het Land van Beve- een wijl bij de Mongostam- leen reeds deze zolder met ren, die bij zijn oprichting men die leven tussen de Zaï- zijn zware balken en gebin- in 1957 de installatie van re- en de Kasaïstroom ten en een autenthieke dit museum als één van de De tentoonstelling richt windas, maakt de verplaat- doelstellingen in de statu- zich in eerste instantie tot sing naar Beverens kasteel ten schreef, de scholen, tot het vereni- de moeite waard. Als mu- Het idee dateerde eigenlijk gingsleven ook Een spe- seumruimte kon men in Be- reeds van 1952 toen Gabriël ciaal daartoe opgeleid team veren geen betere plaats be- Willems en Justin Verhaert verzorgt rondleidingen in denken. Het eiken gebinte door het gemeentebestuur het Mongodorp. dagtekent uit de zestiende werden uitgezonden om, en zeventiende eeuw, perio- samen met Roger Van Veelomvattend de het kasteel werd Roeyen en wijlen schepen Dank zij vooral de inbreng bewoond door de familie Albert Noppe, heel wat mu- van het Gemeentekrediet Triest. Het dakgestoelte be- sea af te lopen en inlichtin- biijft de financiële last van vmdt nog in een uitste- gen te verzamelen omtrent deze expo toch nog vele kende toestand Het dak inrichting en beleid, honderdduizenden zijn er- werd m 1856 opnieuw be- Het gebrek aan een ge- mee gemoeid binnen de gebahed. Iedere bezoeker schikt lokaal en bevoegde perken. Men kon ook de wordt echter getroffen door mensen met tijd deden de medewerking verkrijgen dit oude gebinte, dat een plannen in de koelkast be- van de Gentse rijksuniver siteit, de Nationale Planten tuin in Meise, het Museum voor Midden-Afnka in Ter- vuren, de missionarissen van het H. Hart, van tropi sche verenigingen (stads- sekretaris Elshout heeft een vinger in de evenaars- pap), van de BRT, Inter- gem, van het landbouwin- stituut in Melle, enz. Voor de realisatie wordt een beroep gedaan op diezelfde instanties én op het perso neel van de stad (onder- houdswerklui, schouw- burgpersoneel, e.a.). Kongokip In De Voorpost van volgen de week vertel ik u hoe een Met ingang van het schooljaar '84-'85 start te Dendermonde het werkingsjaar van de Stede lijke Jeugdraad. Deze raad staat voor alle Den dermondse Jeugdverenigingen en tracht aan de noden en behoeften van deze tegemoet te komen Daar zo de niet- georganiscerde jeugd over het 'rtoofd wordt gezien stelde men voor ook deze tot de Jeugd raad toe te laten. Dit voorstel dient nog goedgekeurd te wor den en is dus niet vaststaand Met het oog op dit toekomst beeld wordt iedere geïnteres seerde uitgenodigd op de Al- gernsyie Vergadering. Deze heeft plaats op maandag 10 september '84 ten stadhuize, te 20 uur. De voornaamste agen dapunten die besproken wor den zijn de volgende: 1. JDe werking van de Jeugd raad in oktober - november en december. 2. De krachtlijnen van het In ternationaal Jaar van de Jeugd '85. De stedelijke Jeugdraad hoopt alle geïnteresseerden op deze avond te mogen begroeten. laan. Er is veel parkeergele genheid. Elke dag kan je van 9 tot 18 u gaan kijken. De toegangsprijs bedraagt 50 frank, houders van een jongerenpaspoort, scholen en groepen betalen per man 30 frank, wie een stedelijke museumkaart heeft mag gratis binnen. De katalogus bestaat uit twee luiken: enerzijds wordt een inleiding gege ven tot de Mongokultuur, anderzijds worden de geex- pozeerde voorwerpen toege licht. Rondleidingen kun nen aangevraagd worden via de telefoonnummers (03)776.07.53 (stedelijk museum, Zamanstraat 49) of (03)776.34.75 (stadsza len, tijdens de expositie). «*«De Mongostammen om vatten zowat 2,5 miljoen mensen. Ze wonen in vaak moeilijke omstandigheden in het vochtige evenaars- woud in Zaïre. De Wazena ren, de mensen van buiten het Land van Waas ook, kunnen de komende twee maanden naar een Zaïrees dorp op reis, zonder dat ze 't vliegtuig hoeven te nemen. Een buitenkans. W.V. Als er één Wazenaar is die je een kenner van land en volk in midden-Zaïre noemen mag, dan is het wel pater Gustaaf Hulstaert. Vanavond vrijdag om 19 u verzorgt deze eminente linguïst-botanicus-missio- naris de inleiding bij de Mongo-expo in de stadsza len van Sint-Niklaas. Hierna, beknopt, de levens schets van pater Hulstaert, zonder wiens inbreng de merkwaardige tentoonstelling er wellicht niet geko men was. Gustaaf Hulstaert is inmiddels 84 geworden Hij stamt uit een gezin van twaalf kinderen uit Melsele (één van z'n broers is landsschapsschilder René Hulstaert). Gustaaf studeerde fïlozofie en theologie in Leuven, tropische geneeskunde in Brussel. In 1925 reisde hij naar Kongo ofte het latere Zaïre af en zou zich daar gaan toeleggen op de studie van insekten en Afrikaanse talen. Hij ontpopte zich als een gedegen vlinderkenner; heel wat vlinderkollek- ties die dank zij hem tot stand kwamen vind je nu nog in het museum van Tervuren. Op taalkundig gebied ging z'n grootste interesse naar de talengroep van Midden-Kongo, het Lomon- go. De streek van Boende vormde een vruchtbaar werkterrein voor hem. Hij zou in 1952 een woorden boek Frans-Lomongo laten vertalen en in 1966 verscheen van zijn hand de driedelige grammatika van het Lomongo. In 1975 vertaalde hij het Nieuwe Testament naar het Lomongo en in 1977 werd ook het Oude Testament door hem vertaald. Dank zij pater Hulstaert werd het Lomongo (dat vroeger Lonkundo genoemd werd) gaandeweg een geschre ven taal Zijn verdiensten op taalkundig vlak wer den geapprecieerd: hij bracht het tot doctor honoris causa van de Gütenberguniversiteit van Mainz en van de Unaza-universiteit in Kinshasa. Pater Hulstaert was tijdens z'n verblijf in Boteka, in de dertiger jaren, direkteur van de Huilerie du Congo Beige, een school verbonden aan een groot palmolie-exploitatiebedrijf. Hij werd nadien tot schoolinspekteur benoemd. Samen met pater Ed- mond Boellaert stichtte hij het eerste wetenschappe lijke tijdschrift van Kongo, Aequatoria. De medische en ook magische eigenschappen van een aantal planten werden door hem beschreven in zijn «Notes botaniques mongo». Hulstaert werd expert in de kweek van orchideeën en verrichtte heel wat research bij het kweken van bepaalde sinaasap pelsoorten in Afrika. N.a.v zijn tachtigste verjaardag werd pater Hul staert, zij het met een jaar vertraging (toen hij tachtig werd verbleef hij in Zaïre en werd toen in Mbandaka gehuldigd), in Beveren gevierd door zo wel d0 heemkring Het Land van Beveren als de Piet Staut ïg. W.V. landen. De oprichting van een heemkring en de aankoop door de gemeente Beveren van het kasteel Cortewalle zouden echter heel wat kromme lijnen rechttrek ken. Intussen waren reeds heel wat oude voorwerpen geschonken of in bruikleen gegeven. De grote door braak van het museum moet echter gesitueerd worden in 1973, toen in Cortewalle een uitzonderlij ke tentoonstelling werd in gericht onder het motto «Ons boerenerf van wel eer», waarbij verschillende verenigingen betrokken waren. Van nog groter be lang was het feit dat ver schillende boeren uit de streek, die hun oud land- bouwalaam ter beschikking hadden gesteld, dit nader hand overmaakten of in eeuwige bruikleen gaven aan wat het heemkundig museum van Beveren zou worden. Gabriël Willems. huidig konservator van het kasteel Cortewalle, leverde bij dit projekt buitenge woon verdienstelijk werk. Het museum moest een ver antwoorde weerspiegeling worden van het vroegere volksleven in het oude Land van Beveren. Het behoorde eenvoudig, esthetisch, di- daktisch te zijn, gericht op de hele streek, d.w.z. de ou de heerlijkheid Beveren die met de fusie in 1977 haar oude grenzen vrijwel zag hertekend. Het geschiedkundig, archeologisch en folkloris tisch materiaal is op de zol der van Cortewalle tot een boeiende getuigenis uitge groeid van de verbonden heid met het verleden. Op 28 augustus 1976 werd het museum officieel voor het publiek opengesteld Het wordt beheerd door de museumkommissie o.l.v. Gabriël Willems, Christine De Brabandere, Ria Van Moer en Chris Vermeulen. De koIlektie8 Bij de tentoongestelde ver zamelingen wordt vooral belang gehecht aan de ken nis van de oude ambachten van de streek. In Beveren en omliggende waren in derdaad heel wat kleine zelfstandigen aktief Dit was vooral het geval voor klompenmakers, timmer lui, aannemers, smid en loodgieter, een kuiper, een uurwerkmaker naast een schoenmaker, de kappers of zelfs suikerbakkers. Daarnaast is er het alaam von onteigende polderboe ren. Zij dienden hun erf te verlaten en schonken veelal hun getuig aan het mu seum. Daarnaast bezit het mu seum ook voorwerpen van folkloristische aard, speel goed, gebruiksvoorwerpen uit grootmoeders tijd, en belangrijk ook een aan tal dokumenten in verband met de plaatselijke geschie denis en archeologie. De kollekties zijn nu zo aan zienlijk dat niet alles tege lijkertijd kan geëxposeerd worden. Elk jaar wordt ech ter een programma uitge werkt voor het seizoen van 1 mei tot 30 september Voor 1984 ziet dat pro gramma eruit als volgt: 1. Ambachten: zoals hier boven beschreven met wél een nieuwe aanwinst: de zeeldraaier. Demonstraties zijn voorzien gedurende de gemeentefeesten 2. Huisraad: heel wat voor werpen die de vrouw vroe ger gebruikte met daarbij nog een mooie kollektie ko per, tin en aardewerk ko men hier te voorschijn. 3. Nog nooit voorheen ten toongestelde voorwerpen uit de Schenking' Genot. Het zijn fraaie objekten uit het burgerlijk interieur. 4. Een overzicht van de kastelen en bijzondere ge bouwen uit Het Land van Beveren aan de hand van foto's en dokumenten. Op de zolder van Cortewalle 5. Een beeld van de gebeur tenissen in Beveren tussen 1918 en 1921, ook aan de hand van foto's en doku menten. Een greep hieruit: de wetgevende verkiezin gen van 16.11.1919; de Lin keroever die bij Antwerpen aansloot in juni 1920; foto's en teksten over een 11 juli- vienng in 1920 met Filipe De Pillecijn. de «tun nelkwestie» in november 1920; de vervlaamsing van het middelbaar onderwijs in januari 1921; de oprich ting van een krisisfonds in 1921; enz. Kantmuseum Tegelijkertijd kan een be zoek gebracht worden aan een kantmuseum in het kasteel Cortewalle. De igeve g" genli Me 8 r< oi d< ilfwe sen de delij! 9C hter hter kantschool, die er sinds 1974 ingericht werd door de heemkundige kring, verzorgt jaarlijks een open deurdag Heel wat kant werk, oude stalenboeken, kantsoorten en vaardighe den worden er op verzorgde wijze te kijk gesteld. Ooit was er zelfs «koninklijke belangstelling» voor de Be verse kant. Het museum van Cortewal le, evenals deze kantafde ling, is toegankelijk van mei tot september, elke zon dag of feestdag van 14 tot jent 18 uur en ook op aanvraag. De toegang is 20 fr. Voor m inlichtingen kan men zich wenden tot G. Willems, Kloosterstraat 70 te 2750 Beveren, tel. 03-775.76.68. (wvdv) Vanaf 26 augustus presen teert uw lokale radio tussen 11 en 14 uur alle veertien dagen een muzikaal ontspannings programma, waarover beslist nog veel zal gesproken wor den. Het loont de moeite om dit even te volgen. Op een spitsvondige, lekkere manier aan elkaar gepraat door Wiet Van Broeckhoven in zijn eigen, nuchtere stijl, wor den luchtige, prettige muziek jes gespeeld waarmee elke leeftijd zich best zal amuseren. De humor van Wiet Van Broeckhoven is ondertussen ruim bekend. Niemand kan zoals hij op zo een ernstige manier een humoristische si tuatie schetsen. Wiet behoort zonder enige twijfel tot één van de beste droogkomieken onder onze radiomakers. Hij doet nooit echt gemaakt of opdringerig, geeft nooit de in druk dat hij met humor bezig is, maar is uiteindelijk zo gees tig dat het een lust is voor het oor en de goede smaak. Men blijft aan de radio gekluisterd. Te wachten op de volgende grappige uitspraak of zinswen ding. Zo zal dat uiteindelijk ook zijn met het programma «Van A tot Z», dat hij vanaf 26 augustus op uw lokale radio alle veertien dagen zal presenteren de za terdag tussen 11 en 14 uur. Het zal niet lang duren of iedereen zal trouw uitkijken naar dit programma. Wij heb ben de opnamen van het eer ste programma bijgewoond en kunnen u verzekeren dat Wiet opnieuw in goede doen is en van bij het begin (dat is A) tot het einde (dat is Z) de luiste raars mee zal hebben. Met Jo in de veranda Een bijkomend attraktiepunt van het programma «Van A tot Z» vormt de aanwezigheid van Jo Leemans, terug van weg geweest en hoe. Telkens van uit een AZ 2000 - veranda zal zij een ontspannen gesprekje voeren met een bekend per soon uit de wereld van radio, televisie, show, sport, kunst en kuituur of zelfs de aktualiteit. Vanuit dit gezellige interieur zal zij met de gast of gaste keuvelen over de aangename dingen van het leven. Hoofdte- ma zal telkens zijn het jaar 2000. Welke interesses zal de gast of gaste hebben in het jaar 2000? Bijkomend zal er telkens een wedstrijd verbonden zijn aan de gesprekjes, met natuurlijk enkele mooie prijzen die tel kens ook te winnen zullen zijn. Kortom: een veelbelovend programma «Van A tot Z», dat op zeer korte tijd zeer zeker zeer populair zal zijn via uw lokale radio. De eerste uitzending is voor zien op 26 augustus tussen 11 en 14 uur. Luistert u mee? Doet u mee aan de wedstrijd? Misschien bent u het wel die met de mooie prijzen gaat lopen? sch d ik porti de |en c mo urte aats It O] bc Dtro nde g< nt Ion Koude herfstdagen en toch I langer in de tuin! Dat kan met de AZ 2000 VERANDA. Een luchtig transparante plaats, omgeven door dubbelbeglaasde schuifdeuren (zowel links als rechts openend), die gevat zijn in mooi aluminiumprofielen of hout. Dit oersterk en stevig geheel is bedekt met veilig loopvast acrylglas. Vraag inlichtingen en het wordt wellicht de langste zomer voor U! PEBFEKTE JjJj^J^nKING BON voor GK"1,mxi alles over terrasbouvn KONTICH Koningin Astridlaan 28 03/457.89.53 - 457.60.20 OVERUSE Steenweg op Brussel 182 02/687.48.98 - 687.56.76 SCHEPDAAL Ninoofsesteenweg 113 02/569.77.39 - 569.77.41 BASTOGNE Rue de Marche 153 062/21.52.97 «^9eplaa.sv II ADRES 11 li li GEMEENTE POETNUMMER II telefoon den ngei at w it m n d aarc fe la ito In i'ted.en geen regels reTAALD do de omslag-

De Voorpost | 1984 | | pagina 24