Bloemencorso gaat romantische toer op DE ZWARTROK EN HET REUZE(N)HART DER KOPVLEESFRETTERS K Samenstelling Ommegang Technische gegevens Gildereuzen Dendermondse spotnamen uitgebeeld in de Ommegang Varia De zomer blijft! 4 - 24.8.1984 - De Voorpost Middeleeuwse Reuzenommegang op donderdag 30 augustus Het einde van de kermis, de vakantie en de zomer wordt aangekondigd met Katuit, de avond van de middeleeuwse reuzenommegang. Reken er de nacht ook maar bij want menig Dendermondenaar vindt dit dé uitgelezen dag van het jaar om de bloemetjes buiten te zetten. Niet aiiee.n de Dendermondenaars trouwens. Van ver uit het omliggende komen de belangstellenden afgezakt om er het kleurrijke historische spektakel mee te maken. Drie, vier rijen dik staan ze langs het nochtans vrij uitgebreide parcours om niet alleen de drie dansende reuzen te zien, maar ook om te luisteren naar de goede muziekkorpsen, te kijken naar de vendeliers en te griezelen bij een onverwachte uitval van de vervaarlijke knaptanden. Dat alles krjjgt natuurlijk een prima dekor in de Dendermondse binnenstad. Tergelegenheid van de inhuldiging van het ver nieuwde standbeeld van Pater De Smet zal het zwaartepunt van deze avond voor deze keer op het Kerkplein liggen, waar ook heuse indianen van leer zullen trekken. Drumfanfare Boemerang, De Flauzemakers, Ruiters brengen hulde aan de Reuzen, De Makeleters. Praalwa gen 't Schipken, De Knaptanden, Reus Indiaan, Harmo nie H. Vandemeulebroecke, De Handboogschuttersgilde, Vendeliers, Reus Mars, Fanfare St.-Cecilia, De Kolve- niersgilde. Praalwagen Dendermonds Kopvlees, Dansen de narren, Reus Goliath, Harmonie De Eendracht, De Kruisboogschuttersgilde, Ruiters sluiten de Ommegang. De Reuzen worden omringd door hellebaardiers en dan sende fakkeldragers. Wegwijzer Gentsesteenweg (vorming). Kerkstraat, Beurzestraat, Emiei Van Winckellaan, Riddersstraat, Grote Markt, Justitieplein, Franz Courtensstraat, Werf, Kon. Astrid- laan, Dijkstraat, Oude Vest, Lindanusstraat, Leopold II- laan. Brusselsestraat, Vlasmarkt, Grote Markt en Kerk straat. Programma 19 uur: Inhuldiging van het nieuwe Pater De Smet- monument. 20 uur: vertrek van de middeleeuwse Reuzenommegang. 21.30 uur: optreden van de Indiaanse folkloregroep «Wa- kanclan» aan het Pater De Smet-monument. 22 uur: De reuzen Indiaan, Mars en Goliath dansen als apotheose van de Reuzenommegang, aan het Pater De Smet-monument 22.15 uur: Reuze-Vuurwerk in de Kerkstraat. Daarna tap toe der Reuzen. Realisatie en algemene leiding: dienst voor toerisme en V.V.V. Historiek Tegen het eind van de veer tiende eeuw ging er door de Dendermondse straten een processie die de datum van de kerkwijding (29 augustus) wou gedenken. Daaruit is de Reu zenommegang ontstaan. In het midden van de vijftiende eeuw, tijdens de regering van Filips de Goede, een periode waarin Vlaanderen welvaart en welzijn uitstraalde, waren de reuzen Indiaan, Mars en Goliath een verworvenheid ge worden in ommegangen en volksfeesten. We herinneren ons nog de Katuit van voor 1968. De rondgang van de reuzen was een eerder ordeloze toestand, al had dit wel zijn eigen char me. Naast de pijnders die de kolossen moeten dragen, wa ren er enkel drie trommelaars en enkele fakkeldragers. De reuzen dansten toen op het geroffel van de trommen en hoewel deze vertoning nogal pover was, kwamen toch veel Dendermondenaars deze laat ste kennisstuiptrekkingen bij wonen. In maart 1968 vond het toen- malig bestuur van de V V.V. Reus Indiaan Van de Handboogschuttersgilde «St.-Sebastiaan» Hoogte: 4,45 meter Gewicht: 7! kg. Lengte handboog: 2,55 meter Borstomtrek: 3,40 meter. Reus Mars Van de Kolveniersgilde «St.-Andries» Hoogte: 3,70 meter Hoogte: 3,70 meter Gewicht: 79 kg Lengte zwaard: 1,75 meter Borstomtrek: 3,10 meter Reus Goliath Van de Kruisboogschuttersgilde «St.-Joris» Hoogte: 4,00 meter Gewicht: 76 kg Lengte zwaard: 1,95 meter Borstomtrek: 3,25 meter. dat er wat mocht gedaan wor den aan deze toch wel interes sante viering. Na enkele verga deringen werd het licht op groen gezet en Franki Her- vent, toen nog een jonge stads- bediende. kreeg de volmach ten om Katuit te reorganiseren en nieuw leven in te blazen. Reeds in datzelfde jaar moes ten de trommelaars de plaats ruimen voor de Harmonie van de Katholieke Burgerskring. Hoewel vooral nogal argwa nend, stelde men toen vast dat de ervaren reuzendragers hun kunstige danspassen veel beter konden uitvoeren op de har- moniemuziek van «Het Ros Beiaard» en «Ons Banier». Reeds het jaar nadien werden de harmonie en de dansende fakkeldragertjes in een mid deleeuws tenue gezet. Katuit leek wel voorgoed herboren en het enthousiasme groeide. Ook bij de plaatselijke bevol king die blijkbaar ingenomen was met deze renovatie. Ver der kontakten met Franki Her- vent en de plaatselijke groepe ringen resulteerden in verba zende initiatieven. Men zou dan op verschillende plaatsen in de stad middeleeuwse «wa penspelen» «boerten» of «klu ten» opvoeren. Daartoe wer den de Dendermondse toneel gezelschappen aangesproken He! werd een sukses, maar om technische redenen werden de ze wagenspelen later door een mimespel en nog later door optredens van volkskunstgroe pen vervangen. We citeren hier graag de suksesrijke op tredens van Fro en Incar. Na de fusie in 1972, toen alles overhoop werd gegooid, kreeg Franki Hervent er enkele waardevolle medewerkers bij. Nu was het niet meer alleen conservator Emiel Verstrepen Vierhonderdduizend bloemen, vooral dahlia's, worden uit België en Nederland aange voerd om de elf praalwagens van de Sint-Gillisse bloemencorso te tooien. Wie enigszins met deze jaarlijks terugkerende gebeurtenis vertrouwd is, weet dat de verschillende ontwerpers en uitvoerders opnieuw voor juweeltjes zullen zorgen. Rond de eigenlijke bloemenstoet worden nu ook steeds meer en meer aktiviteiten voorzien, zodat het geheel eigenlek méér dan een dagje uit wordt. Het sukses dat het Handelscentrum vorig jaar reeds kende met de kombinatie bloemencorso-braderij schreeuwde werkelijk om herhaling en uitbreiding. Op zondag 2 september wordt in de Dendermondse Ige- meente Sint-Gillis vc ..e 34e maal de bloemencorso georga niseerd. Met «romantiek» als thema zullen dit jaar elf praal wagens en meerdere binnen- en buitenlandse muziek-, show- en bindgroepen voor een kleurrijk en onvergetelijk spektakel zorgen. De wagens hebben afmetingen tussen de acht en twaalf meter bij drie meter breedte. Voor de afwerking ervan worden naast de dahlia's nog eens dui zenden sierbloemen gebruikt. Eens de passende figuratie erop zijn die wagens kant en klaar voor een triomfantelijke rondgang. De feestelijkheden beginnen reeds op zaterdag 1 september om 20.00 uur met een koncert gegeven door de Koninklijke Blauwe Fanfare van Sint-Gillis op de kiosk die geplaatst wordt in de Potiaulaan. Om 22.00 uur kan iedereen kijken naar een grandioos vuurwerk dat op de Potiaulaan wordt afgesto ken ter opening van de kermis. Maar zondag wordt het echt Vanaf 10.00 uur start de brade- rij op «den boulevard». Dit jaar zullen minstens een twin tigtal winkeliers deelnemen. Dc ganse Potiaulaan is daar mee bezet. De straat werd voor de gelegenheid herscha pen in een echte bloementuin. Het wordt er dus prettig win kelen en wandelen en dat kan tot in de zeer late uurtjes. In de voormiddag zijn er at- trakties voorzien en er zal vrij wel voortdurend harmoniemu- ziek te beluisteren zijn. Om 10.30 uur begint de op tocht van vier verschillende showbands of muziekmaat schappijen door de buitenwij ken van de gemeente. Het centrum van Sint-Gillis en de Boon wijk worden bezocht door de Koninklijke Fanfare «De Ware Belgen» uit Oude- gem. De Haagstraat en Klein Parijs zijn voor rekening van de K.StA. Sint-Arnaut uit Dendermonde. De Koninklij ke Harmonie Kunst, Eer en Vermaak van Aspelarc be zoekt Klein Parijs en de Boon- wijk, terwijl het tamboer-, trompetter-, jachthoorn- en majorettenkorps Fortissimo uit Den Haag leven in Lutterzele gaat blazen. Tegen 11.00 uur arriveren de Bloemenkoningin, de Bloc- menprinses 1984 en haar hof dames op de Potiaulaan om er de Bloemencorso-braderij offi cieel te openen. In het centrum zorgen cirkusolifanten voor enige verstrooiing, al dan niet konsternatie. Als aperitief krijgen we een koncert op de kiosk, waarna de reeds vermelde muziek korpsen tegen kwart voor twaalf in het centrum zullen defileren. Om stipt 13.45 uur blazen de trompetters van «Kunst, Eer en Vermaak» de publiciteitska- ravaan op gang. Deze 60 leden tellende prachtformatie uit As- pelare zal onmiddellijk zorgen voor de goede sfeer. Om 14.00 uur vertrekt de Den dermondse politie, al dan niet in een versierde combi, en geeft zo het sein voor de grote start van de corso. Aan muziek zullen onze agen ten geen gebrek hebben want vlak achter hen stappen de zestig spelende leden van de Koninklijke Katholieke Fanfe- re «De Kinderen van de Schel de» uit Appels, een formatie die reeds verscheidene keren te gast was. Na de groene uniformen van de Scheldekindéren verschijnt een prachtige landauer, waarin uiteraard de Bloemen- prinses 1984 met haar hofda mes. Isabclle Verbeeren, Rita Chapelle en Nicole Van Cau- wenberghe zullen er desnoods nog pittiger uitzien dan de an dere bloemen in de stoet. Bloe menkoningin Lieve Aerts is het onderhand wel al gewoon ge worden om zich langs alle zij den te laten bekijken. Zij doet het met de waardigheid een koningin eigen Een passende hulde wordt aan deze mooie jongedames ge bracht door de ruiters van Rij baan Piet uit Dendermonde. Dan wordt het tijd voor de eerste praalwagen. «Bloemen en meisjes: bloemenmeisjes» een thema van Mark Rey- kaert, gebracht door De Blockvrienden Opnieuw muziek dan met eerst het majorettenpeloton «De Terneuzensc Showgirls», ge volgd door de Kon. Harmonie «De Eendracht» uit Wachte- beke. «Romantisch ballet», een origi nele bloemenwagen wordt ge presenteerd door de Vrien denkring van de Gebroeders Colman In de verte zien we dan al de vlaggen wapperen van Kunst groep Alkuone uit Aalst, een groep professionele vendel- zwaaiers die daarbij nog groeps- en individuele akroba- tie brengt. Volleybalklub Gilvoc zocht het in de ruimte en brengt «Ro mance in Space». De mars mannetjes in hun ruimteschip brengen hulde aan de corso. Het ontwerp is van Raoul Ker- remans. Dan volgt «Romantische Lief de» een praalwagen die getuigt van diepe rust (zo staat er in het programma). Uiteraard een zee van bloemen en een alles beheersende ondergaan de zon. De Vriendenkring van de Korte Haagstraat zorgt voor die sereniteit. Maar daar is dan Rijbaan Piet weer met een escorte ruiters in prachtige Oostenrijkse kos tuums als inleiding tot de praalwagen «Sissi, de Keize rin». Het is de Geburenge- meenschap van de Moerstraat die deze historische figuur zal evokeren. Pierre Vanhole zorgde voor het ontwerp. De 85 man sterke «Show and Marchingband» van De Een dracht uit Baasrode weet steeds een groot deel van het sukses op te eisen. Deze band bestaat uit hout- en koperbla zers, versterkt met een kom- plete slagwerk- en ritmesektie, waarin ook het melodisch slag werk niet ontbreekt, dit alles aangevuld met batontwirlers, colourguard en riflesektie. Het repertorium, van pop tot film muziek, mede door de eigen arrangementen van banddirec- tor Lode De Feyter, geven het geheel een eigen herkenbare sound. Ais het thema de romantiek is, kan Cupido moeilijk ontbre ken en daarom brengen de Gildevrienden praalwagen «De fratsen van Cupido». Zuid-Amerika doet ons den ken aan uitbundigheid, mu ziek, dans, liefde cn vermaak. Daarmee staat «Brazilia» op het programma van de Kui persvrienden. De kajotsters van Sint-Gillis wagen zich in de buurt van de olifanten Samba en Simbah als prachtig uitgedoste^ figuranten. Zij zitten in een draagkorf ter wijl de «cornacs» de olifanten de weg wijzen. Een goede inleiding tot de praalwagen «Disneyland-Lui- iekkerland-Sprookjesland» met de overbekende Mickey Mouse, Donald Duck, Pluto. Dumbo, Tom en Jerry, Peter Pan en zovele anderen. De Windsorvrienden houden hier een stripoogje in het zeil. De Gcbuurtebond van de Ot terstraat staat in voor de praal wagen «Merlijn cn de tover heks», waarop wc duidelijk de strijd tussen de goede en kwa de machten kunnen volgen. «Fortissimo» uit Den Haag brengt ons tamboers, trompet ters, jachthoornblazers en ma- joretten. Ongeveer 65 jonge mensen brengen een prachtige show. Alles heeft een Ameri kaans tintje, tot het uniform toe. De kleuren zijn lichtgrijs met zwart en zilver. Witte plui men kompleteren dit tot een fleurig geheel. De Gebuurtebond van de Lan ge Dijkstraat zoekt het in de mythologie met «Droomlief de», een amalgaam van liefde, droom, werkelijkheid, on weerswolken, bliksems en zelfs een gevleugelde eenhoorn. «Pratum ab Zenithus» wordt een onbereikbare wagen. Deze vooral witte wagen zal hcelwat vragen oproepen. Pa trick De Vbeghcr zorgde voor het ontwerp en Jeugdklub Ze nith werkte het af. Vlegeldorsers met aangepaste akkordeonmuziek brengen ons terug naar de romantiek van vroeger, retro dus, maar toch een fel kontrast met de vorige wagen. Reus Polliet is ook van de par tij en zijn dansjes zijn nooit te versmaden. Het Koninklijk «Houten Mu ziek» uit Hamme-Zogge draagt deze merkwaardige naam om dat het bij de stichting in 1849 geen geld bezat om instrumen ten te kopen en er dus uit takken van vlierstruiken en ha gen een oplossing werd ge zocht. Typisch zijn hier de blauwe boerenkiel, de rode zakdoek en de zwarte pet. Uiteindelijk volgt dan nog het Ros Beiaard van den Halt. Het fameuze Ros Beiaard van Sin- zjillis is terug. Het paard werd uit de vergeethoek geschept door de mannen van den Halt. Gans deze optocht wordt tegen 16u30 verwacht aan het oud gemeentehuis van Sint-Gillis voor de apotheose die zal ver gezeld gaan van enig kommen- taar. Om 20.00 uur begint het avondkoncert op dc kiosk door de Kon. Katholieke Harmonie «St.-Egidlus» uit Sint-Gillis. De luisteraars kunnen dan ook nog eens de daar tentoonge stelde praalwagens gaan be wonderen. Omdat het dan al laat genoeg gaat worden heeft de traditio nele prijsuitreiking plaats op maandag om 11.00 uur in de raadszaal van het oud-gemeen tehuis. De corso wordt gevormd in de Em. Hielstraat terwijl de pu- bliciteitskaravaan in de Weg gevoerdenstraat en Jozef Van Bogacrdstraat wordt gekon- strueerd. De Flauzemakers Deze spotnaam werd reeds verscheidene malen uitgebeeld in de ommegang. De flauzemakers, paffers of flauzen zijn allemaal syno niem. De Dendermondenaren werden door de omliggen de gemeenten voor bluffers gehouden. Men zegde o.a. «Als een Dendermondenaar 1.200 gulden rente heeft, dan hangt hij een hazepoot aan de deur». Bij de Dendermond se renteniers hing destijds een hazepoot als beltrekker. Deze naam betekent dus bluffers, snoevers, grootspre kers. De Makeleters De spotnaam «Makeleters» dateert uit de 15' eeuw. Makel zou geen makreel zijn, wel een kleine riviervis, in vorm gelijkend op brasem, wel iets platter In de ommegang wordt deze spotnaam uitgebeeld door een groep vissersvrouwen die gerookte vis uitdelen aan de kijklustigen. De Scheepstrekkers Als nieuwigheid wordt dit jaar ook aandacht besteed aan de spotnaam «scheepstrekkers», uitgebeeld door praalwa gen 't Schipke met matroosjes, 't Schipke verbeeldt koophandel en scheepvaart en is bewapend met kanon nen. Het zou de relieken van de stadspatronen de H. Hilduardis en de H. Christiane te Dikkelvenne afgehaald hebben. In 1494 was 't Schipke bemand met Sint-Ursula en haar elfduizend maagden. In 1560 noemde men het «Het schip van Charoon» de Helleschipper. Vanaf 1652 was het bemand door de leden van het schippersambacht. 't Schipke betekent ook steeds een grote attractie in de Ros Beiaardommegangen. De Knaptanden De spotnaam «Dendermondse knaptanden» komt tradi tioneel voor in de ommegang Hij komt reeds voor in 1631 en zou ontstaan zijn naar aanleiding van een onbekende vis die in de Dender rondzwom. Dit reusachtig gedrocht had een muil vol vreselijke tanden, waarmee het vervaarlijk knapte Gedurende vele decennia was dit een veel gebruikte naam in de spot die de rivaliteit tussen Aalst cn Dendermonde ten top dreef. Vele Aalstenaars hekeldichters maakten dankbaar ge bruik van deze naam. Ir de ommegang werd dit een fabelachtig dier met een kop, die geleek op een honde- of wolvekop. Naast hun amusante uitlatingen fungeerden de «knaptan den» in de ommegang ook als een soort «ordedienst». Zij hielden de menigte op een gewenste afstand wanneer de stoet voorbijtrok. Het happen naar hoofddeksels zijn de wapens waarover zij beschikken. De Kopvleesfretters Ook deze spotnaam wordt gewoontegetrouw belicht in de ommegang. «Kopvleesfretters» wijst op een bepaalde karaktertrek van de Dendermondenaren waarmee zij in de streek geplaagd worden. Men zegt dat zij dol zijn op wat in de volksmond «kopvlees» genoemd wordt. De reden hiervoor ligt niet zozeer in het bijzonder smaakgenot hieraan verbonden; zij is veeleer te zoeken in dc typische karaktertrek van de snoever, dc kale pronker. Spotlustige Aalstenaars beweerden dat dc Dendermonde naren de krengen van honden uit de Dender opvisten om er kopvlees van te maken. Maar ja, die van Aalst. Het commissariaat-Generaal voor Toerisme heeft op nieuw geen moeite gespaard om de nodige publiciteit voor dit evenement te voeren. De Middeleeuwse Reuzeomme gang werd traditioneel erkend als van nationaal belang voor het Belgisch toerisme. De resultaten laten dan ook niet op zich wachten: tientallen geïnteresseerden uit binnen- en buitenland v - dagelijks inlichtingen over de Reuzenommegang. Meer dan 600 middeleeuws gekostumeerde figuranten nemen deel aan de Ommegang. Volgende groepen en verenigingen verleenden hun mede werking. Harmonie Vandemeulebroucke, Harmonie De Een dracht, Fanfare St.-Cecilia, Drumfanfare Boemerang, KWB Grembergen, De Kleinzandvrienden Grembergen, Pallieters Moerzeke, De Zandruiters, KLJ Baasrode, WKB Reynout, Turnkring Morgenrood, KSA St.-Jan- Berchmans, KSA St.-Amout, Chiro Kreale, Ontmoe tingscentrum Snuffel. En niet te vergeten de stoere pijnders als dragers van de drie gildereuzen. Opnieuw zal een peloton «hellebaardiers» mee opstap pen om de apotheose ordentelijk te laten verlopen Meer en meer mensen begeleiden na de Ommegang de reuzen naar hun verblijfplaats «de vismijn» op de Vlas markt. De V.V.V. vindt het derhalve nodig meer aan dacht te besteden aan dit onderdeel van de ommegang. Als de reuzen naar de vismijn worden begeleid, pinkt de Dendermondenaar een traan weg, terwijl over het dansen van de reuzen nog lang zal worden nagekaart. Vermeldenswaard is ook het feit dat talrijke individue- 'en zich laten inschrijven voor de figuratie van bepaalde groepen (zoals bv. de groep plakkaatdragertjes). die aan de kar kwam duwen. Ook Etienne Van Hecke en Gust Dierickx, Robert Korte en Erwin Vergeylen, Roger Dierickx en Mit Windey kwa men de organisatorische ran gen vervoegen. Allemaal men sen die Dendermonds voelen in hart en nieren en die graag wat vrijetijd aan de ommegang wilden besteden. In die periode werd de reuze nommegang uitgebouwd tot een luisterrijk geheel. Telken- jare werden nieuwe elementen ingelast. Reeds in 1977 werd gedacht aan de streekgastrono- mie toen de praalwagen «Den dermonds Kopvlees» werd in gelast. In 1978, ter gelegenheid van de 90* verjaardag van het bezoek aan de stad door Poly- door De Keyser, geboren Den dermondenaar en Lord Mayor van Londen, werd een passend tafereel uitgebeeld op een wa gen. In datzelfde jaar werd de link gezocht met de rijke le- gendenschat die Dendermon de zo boeiend maakt. De Hel lewagen bewoog mysterieus in de avondlijke stoet. In 1980 hebben verschillende mensen maandenlang ge zwoegd om dc reuzen zelf in een nieuw pak te kunnen ste ken en werd er ook aandacht besteed aan de spotnamen. Aan de talrijke kijkers werd visueel uitgelegd wat knaptan den, kopvleesfretters, makele ters en flauzenmakers wel be tekenen Ook de praalwagen «'t Schipke» bracht heel wat kleur. Toen in 1983 de 750 jaar stads- keure werd gevierd, haalde men ook nog Robbrecht van Bethune en zijn gevoig in de stoet. Deze ommegang biedt dus het voordeel dat hij kan aangepast worden naargelang de omstandigheden en de his torische herdenkingen. En nu... Dit jaar wordt er gestreefd naar een stijlvol geordend ge heel van groepen die in het verleden het meeste sukses be haalden. Costumier Baeyens uit Antwerpen werd bereid g vonden voor niet minder dan vier groepen spiksplinternieu we kostuums te maken. De reuzen Indiaan, Mars en Goliath, met liefde gedragen door de pijnders, o.l.v. Ro- main Waterschoot, zullen dit jaar traditioneel omringd wor den door een zeshonderdtal piekfijn uitgedoste figuranten en zullen er opnieuw een folkloristische happening van maken. Om deze avond waardig te besluiten en de kermis defini tief de lucht in te blazen, wordt om 22.15 uur een groots vuur werk afgestoken in de Kerk straat rechtover het beeld van Pater De Smet, vooraf echter treedt daar een Indiaanse folkloregroep op, die eer wil bewijzen aan de Grote Zwart rok. Vergeten wij daarbij zeker de parades niet die zullen gegeven worden door de U.S. Army Band Europe in het kader van de viering van Pater De Smet. Het wordt een drukke avond in Dendermonde. Hoewel er vandaag vrijdag en ook nog zaterdag een regen- of onweersbui mogelijk blijft, betekent dat geenszins een inzinking van de zomer. Ofschoon die door de computer- kaarten van Redding werd voorspeld, maar niet door het Duitse Offenbach. Als we er de Amerikaanse computer- voorspellingen op lange termijn bijhalen zou het tot half september in ons land te warm en te droog blijven. Wat het weer op korte termijn betreft: vandaag vrijdag en zaterdag kan een boven Frankrijk aanwezige onweersto ring plaatselijk een regen- of onweersbui afvaardigen. De storing dringt niet op naar het noorden zodat we in de i warme lucht blijven die met een matige zuidoostenwind wordt aangevoerd. Daarbij zijn er ook perioden met zon en wordt het 's middags ongeveer 26°. Van zondag af regeert opnieuw een hogedrukgebicd zodat ons weer verscheidene dagen zonnig, droog cn warm weer te verwachten staat. De Dendermondse kermisweek start dus veelbelovend, (edm) Dendermonde. Frans en Maria Van Damme, Hoeksken 13 te Sint-Gillis zijn vijfenzestig jaar gehuwd. Ze hebben vier kinderen, twaalf kleinkinderen en veertien achterkleinkinderen. De schepen Maes en Van Gucht kwamen de jubilarissen feliciteren (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 4