Vemmekensspoeling wordt bijzonder populair BEKEKEN Honderdvijftig kinderen op Dendermonds VP 8 - 24.8.1984 - De Voorpost Eigenlijk begon het woensdag al met het openen van enkele tentoonstellingen en het oplaten van een warmeluchtballon, maar het hoogtepunt van dit oogstfeest in de Sint- Gillisse Torrestraat kwam er zeker tijdens het voorbye weekend, toen onder een loden zon, een nog nooit geziene massa kwam opdagen om mee te genieten van een dag op de boerenbuiten, om te proeven van de streekbieren of om echte landelijke kost naar binnen te werken. Dendermonde-Vemmekensspoeling. Het dorsen is de laatste faze van de oogst. Dat alles gebeurde onder de kritische blikken van de talrijke aanwezigen en natuurlijk in het bijzijn van Reus Polliet (c) De Vemmekensspoeling, een tiental jaren geleden door de mensen van Jeugd zonder Dak vanachter de schuur gehaald kende totnogtoe een behoor lijk sukses. Vorig weekend echter maakte het een abso luut hoogtepunt mee. Nog nooit waren er zoveel bezoe kers. De tentoonstellingen die woensdag reeds werden geopend, waren stuk voor stuk het bezoeken waard. Antieke schilderijen, oude prenten en dokumenten over Sint-Gillis blijken nog zeer in de smaak te vallen. Er was een unieke ver zameling munten uit de tijd van de kruistochten en opval lend ook was de niet zo oud, maar toch zeer interessante verzameling Liebigchromo's. De ballonvaarder strooide zo waar met konsumptiebonnen en dat was het startsein om ook de meer ludieke bezighe den aan te pakken. Het is immers de bedoeling dat met liters schuimend gerstenat de vemmekens worden wegge spoeld. Die woensdag was het weer meer dan goed, maar de mensen die tijdens het week end geweest zijn, zullen dat als een lachertje wegwuiven. Die dag was het immers drukkend warm, zodat menigeen een plaatsje ging zoeken in de schaduw. Daar was het beter om gezellig te eten en te drin ken. Aan de verkoopscijfers te zien werd er trouwens een har tig pintje en een stevige boter ham verzet. Zaterdag kregen we dan het echte oogstfeest. Een ganse meute pseudo-boe- ren en boerinnen slenterde Dendermonde-Vemmekensspoeling. De oogst is van het veld en wordt naar de dorsvloer gebracht (v) door de wijk, vergezeld van de onafscheidelijke reus Polliet, de KSA Sint-Arnaut en de Ke rels van de Chiro. Nadat het veld was giadgemaaid werden de schoven met paard en kar naar de dorpsplaats gebracht. Op de binnenkoer werden de stukken van de vloer gedorst terwijl een eindje verder een zwijntje half stok hing. Het hing er trouwens niet gezellig, boven een groot vuur. Elk oogstfeest gelijkt wel op dat van vorig jaar, maar telkens opnieuw verrast ons de gezel ligheid van die toestanden. Terwijl de reuk van het stro, van de paarden en het gebra den zwijn zich stilaan ver mengde met de late nevel, werden de dorstige kelen voortdurend gesmeerd. Al voorspelden zwartkijkers dat de oude ambachtenmarkten totaal niet meer aantrekkelijk zijn, zag de Torrestraat toch zwart van het volk. Daarmee zijn zij eens goed op hun num mer gezet. Ze waren er dus allemaal, de mandenvlechters, pottenbak kers, lederbewerkers, netten- wevers, vertinners en glasbla zers. We kennen ze stilaan al van buiten. Veel interesse ging er uit naar een hoefsmid die het niet onder de markt had met zijn trekpaard. Een ten toonstelling over vlasbewer king leek ook de meesten wel aan te trekken, zelfs de plaat selijke champetter ging er eens kijken. Terwijl de kreemglas- man zijn waren probeerde aan de man te brengen, was een driebenige pastoor werkelijk de 'clou' van de show. Omdat er nergens een zit- plaatsje te bekennen viel, was het wel nodig te blijven wande len tussen de kraampjes, stands en barakken van de rommelmarkt, kijkend naar dc wijnmakersgilde, de bloemen- schikkers, de pannekoeken bakkers of zelfs het schaap waarvan men het juiste ge wicht moest raden Ondertussen joeg het muziek- ske van Dzjing Boem Reus Polliet nog eens op stang, zo dat hij zijn stramme knoken moest smeren om zijn danske te kunnen placeren. De impo nerende jachtho nblazers wa ren ook opnieu'v van de partij. Die zuilen er al lang niet meet geweest zijn, toen de laatste vemmekensspoelers hun bolle- keszakdoek en hun klak heb ben afgelegd om tijdens eet lange zwoele nacht het volks bal nog enig animo te geven. Dendermonde-Vemmekensspoeling. Wat kan er beter de dorst lessen dan goeie «rense» gueuze (c) Ronde voor niets Hij verkocht vroeger spekken, biënaars en kaasebanne, heeft nu veel last met zijn konij nen en helpt Luc van het Appelse Veer haringen opleggen. Wat niet belet dat hij af en toe op zijn fiets springt om een toer- ke in de streek te maken. Onlangs reed hij zelfs een echte ronde van Dendermonde met als cols (van derde katego- rie) Hagem-brug en het Dendersas. Zijn bedoe ling was echter om in de Gehaaide Dendermondenaar Iedereen heeft al opgemerkt dat deze stoere zeebonk een vis in zijn handen heeft. Dal heeft de Dendermondse Walter ook gesnapt toen hij uitgeroepen werd tot algemeen kampioen van de Portugese zuidkust. Met een haai van meer dan anderhalve meter (staart inbegrepen) haalde hij het met ruime voorsprong op zijn dichtste konkurrenten. Uren heeft de strijd tussen de eenzame visser en het zeemonster geduurd. Men kan zo de inspanningen van zijn gezicht aflezen. Gelukkig is er de plaatselijke schone om hem enigszins op te fleuren. Boonwijk naar de groot ste vliegende salami aller tijden te gaan kijken. Groot was dan ook zijn verbazing toen er lener- lijk niets in de lucht hing. De salami kwam pas twee uren later aan gevlogen, maar de vlie gende Filemon is nu wijd en zijd bekend. Weekend-zanger Iedereen kent nu al stil aan het landelijke siam- menee Weekend, ge meenzaam 't Veir ge naamd, een plaats in Appels waar men ver van alle wereldse be slommeringen volop kan genieten van de natuur en alles wat die te bieden heeft. Ook Jean gaat er heen, maar alleen tijdens het weekend en dan maakt hij van de gele genheid gebruik om de zes verloren dagen in te halen. Op zaterdag te gen halftien begint zijn madam echter onrustig te worden, want hoewel de Jean zijn mooiste liedjes en zijn beste stem bovenhaalt, moet zij perse de weekendfilm zien en dat terwijl er ter plaatse de fameuze Wee kend-show gepresen teerd wordt. Geen selder In dezelfde, reeds veel geciteerde, gelegenheid resideert ook Fil van den Djompel. Niet alleen zijn landingsmaneuvers i ter aankomst zijn merk- j waardig, ook zijn uit-1 spraken. Fil is iemand die graag gezien wordt en dus geregeld van drank wordt voorzien. Zo ook die warme zo-1 mernamiddag toen al1 verscheidene kompanen hadden aangedrongen1 opdat hij nog een glas zou drinken. Nee, zei Fil altijd, ik moet nog selder gaan planten. Zes, zeven keer bleef hij bij dat be sluit lot hij er plots uit flapte: "Ba ja'k jong. Ik mag toch gene selder!» n Dendermonde. Ook de resten van het graan worden van het veld gehaald om als konijnenvoer u Dendermonde- Vemmekesspoeluig. De jonge boerinnetjes dienen (c) Dendermonde. Vakantiepret loopt op zijn laatste benen. Een honderdvijftig kinderen vonden er tijdens de voorbije vakantie weer twee maanden pret en vermaakt, (v) De speelpleinwerking van Vakantiepret beëindigde vrydag 24 augustus haar 45ste vakantie, met een Vlaamse Kermis voor al de kinderen. Dit jaar werd een werking georganiseerd op drie pleinen gedurende 38 dagen. Op het aloude door iedereen gekende VP-plein speelden dagelyks meer dan honderd kinderen. De animatie op speelplein Klinckaert (Schoonaarde) kende zijn tweede jaargang met 30 tot 50 kinderen per namiddag. De pas gestarte werking te Oudegem is nog niet op dreef. Het was een vakantie met suk- sesvolle grote spelen cn kleine pleziertjes voor de kinderen. Vrijwilligers, zo'n 70-tal moni toren en monitriccn voor de gehele werking, organiseerden ingewikkelde spelen die dc honderd kinderen na een ge animeerde uitleg aan 't spelen zetten. Met kinderen spelen is ook het afkuisen van de snot neus, het zoeken naar een trui... De speelfunktie is duidelijk: momtoren en monitricen bie den iets aan of spelen in op het speelgedrag van de kinderen Hier komt veel materiaal bij zien; kosteloos en duur, ge- bruiks- en verbruiksmateriaal, honderden kartonnen doosjes, liters verf, schaartjes, kleur potloden, touw, stiften,... Al les moet in het gros gerekend worden en tegen een stoot kunnen. Het voorliggende ont- werpdekreet betreffende sub sidiëring van verenigingen voor vakantiespeelpleinwerk voorziet nog andere speelvoor- zieningen: speelgroen, be schutte speelruimte, bouw- speelmogelijkheid, verblijfs- en loopruimte met dieren, ter reinen om sporten te beoefe nen, speeltuigen, waterspeel- mogelijkhcid, drie verschillen de grondbedekkingen. Het VP-plein en Klinckaert hebben het vereiste aantal speel voorzieningen. Het speel plein Varenbcrg bijlange niet. Het VP-plein vervult duidelijk hierbij ook een sociale opvang- funktie. Dit zullen de ouders wel ondervonden hebben. Van 's morgens halfnegen tot vijf uur, met warm middagmaal konden kinderen op het VP verblijven. Dit wordt door de huidige gemeenschapsminister van kuituur Poma niet geap precieerd in zijn ontwerp-de- kreet. Vroeger deed het NWK dit, maar sinds de bevoegdheid en dc middelen voor dagkurei is overgeheveld naar kultuu zou de opvangfunktie wel een kunnen verdwijnen. Tevrede zijn de speelpleinen niet me het ontwerpdekreet. Vakantiepret blijft spelen zo lang er kinderen zijn (en o geld is). Vandaag, vrijdag wordt a voor het laatst dit jaar specld op het VP-plein aan dc Gentsesteenweg. Het VP speelt iedere dag met meer dar 150 kinderen op de drie plei nen: Oudegem, Schoonaarde en Dendermonde. (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 8