rekkers smoele Tongenslijpers aan de eer tijdens Bellekermis Buggenhoutse Bovendonckstraat kermist Dorpsfeest '84 te Lebbeke Barbecue voor goed doel in Opdorp Lebbeekse jeugd gaat zeepkisten bouwen Brandweer houdt opendeur te Baasrode De Voorpost - 24.8.1984 - 9 op z n smalst Aan de Vierbunderstraat te Buggenhout-Opdorp heeft op zondag 26 augustus e.k. een barbecue plaats op de weide van Firmin Muyzenwinkel. Op zichzelf is dat geen groot nieuws want deze tijd is de uit Amerika naar hier overgewaaide barbecuagewoonte zowat overal schering en inslag. Wie zondagnamiddag echter een brokje geroosterd vlees in Opdorp gaat verorberen steunt daarbij een werk dat enige financiële steun zeer goed kan gebruiken en bovendien boven alles verdient. De opbrengst van de barbecue gaat immers integraal naar de vzw Eyckerheide die in de Kleinbrabantse gemeente Hingene een tehuis voor meervoudig zwaar gehandikap- ten tracht op de been te brengen. Het klopt dat er de jongste jaren her en der scholen en instituten voor gehandikapten werden opgericht maar voor meervoudig zwaar gehandikapten is er nog omzeg gens niets. Met de steun van de Staat en onder meer van de gemeente Bornem hebben enkele partikulieren dan maar zelf de handen uit de mouwen gestoken. Het huis is er al, maar er dienen nog heel wat aanpassingswerken te worden verricht en daarvoor is geld, zeer veel geld nodig. De barbecue die zondag te Opdorp wordt georganiseerd lost lang niet alles op, maar alle baten helpen en daarom verwacht men een massa mensen die op die manier ook hun steentje bijdragen voor Eyckerheide. Men kan er ononderbroken terecht van 12 tot 19 u. Lebbcke. De Belse Tongenslijpers stonden nog trtaar pas tentoon of de buren kwamen de r opgekuiste beeldjes bewonderen (v) Lebbeke. De eigenaars van het «Hof der Tongenslijpers» met de gerenoveerde beeldjes, (v) In het kader van het Dorpsfeest 1984, dit jaar een gezamenlijk initiatief van de Lebbeekse Jeugd- en Wel- zijnsraad, in samenwerking met de chirojongens van het H. Kruis, wordt op zaterdag 1 september, vanaf 14.30 u, op het kerkplein in de Lange Minnestraat een zeepkisten race georganiseerd. Bij deze race komt het erop aan om met een zelfgebouwd voertuig, vertrekkend vanop een schans van plusminus lm60 hoog, een zo groot mogelijke afstand af te leggen. Een zeepkist, althans een exemplaar dat aan de voorwaar den van deelname wil voldoen, bezit minimum drie wielen, maar geen aandrijving. Een stuurinrichting is niet verplicht. Nochtans willen de organisatoren vooraf waar schuwen dat op het af te leggen parcours (eenvoudige) hindemissen zullen worden aangebracht. De deelnemers doen er dus goed aan ervoor te zorgen dat hun voertuig bestuurbaar is. Aan deze race zijn twee trofeeën verbonden: een eerste voor de mooiste of leukste kist, een tweede voor het voertuig dat erin slaagt de langste afstand af te leggen. De Lebbeekse zeepldstenbouwers moeten dus dringend aan de slag. Iedereen mag deelnemen. (pvr) Dat niemand durft te beweren dat de bewoners van de Buggenhoutse Bovendonckstraat sorry, de ingezetenen van de Bovelingenstraat niet aan één zeel trekken, wanneer het erop aankomt hun kermis, die dit jaar pas aan zijn derde uitgave toe is, te doen uitgroeien tot een vrolijk en volks gebeuren. Tijd noch moeite hebben de organisatoren gespaard om de bijval van de derde editie te laten uitstagen boven de twee vorige. Dat dit gebeurt in een tyd dat op vele plaatsen, wijk- en straatkermissen er op sterven na dood bijliggen, verdient des te meer bewondering. Straatburgemeester Hoewel deze driedaagse Bo- vendonckstraatkermis voor elk wat wils biedt, toch overheerst het volkse. En wordt iedereen zowel jong als oud bij het gebeuren betrokken. Dat was trouwens ook de bedoeling van de initiatiefnemers, die ruim drie jaar geleden besloten wat leven in de Bovendonckstraat- se brouwerij te brengen. En daartoe niet alleen een kermis in het leven riepen, maar bo vendien besloten elk jaar een heuse wijkburgemeester te verkiezen. Iedereen die in de Boven donckstraat «geboren» is of er momenteel woont, kan zich voor dit ambt kandidaat stel len. In de loop van de maar den maart en april trekken de kandidaten de buurt rond en ronselen, bij vrienden en ken nissen, tegen de prijs van 5 frank per eenheid, stemmen. Wie erin slaagt de meeste stemmen achter zijn naam te krijgen, wordt tot burgemees ter uitgeroepen. Wordt boven dien plechtig geïnstalleerd door de «echte» Buggenhoutse burgemeester en leidt zowat «pit» om het lijf en «buis» op het hoofd de kermisevene- menten. In 1982 en vorig jaar bekleed de Francois De Ridder dit ambt. Dit jaar kwamen zeven kandidaten opdagen. Het werd uiteindelijk Rudy Van Riet, een man met postuur, die haast 800 stemmen achter zijn naam wist te verzamelen en tot burgemeester werd uitge roepen. Met de opbrengst van de ver kiezing wordt de kas gespijsd. Voor de helft althans. De overige helft wordt besteed aan het «burgemeestersbier». Van een van a tot z gestruktu- reerd bestuur om de diverse festiviteiten te organiseren, is in de Bovendonckstraat geen sprake. Iedereen en daar mee bedoelen we dan Framar Dalemans, Alain De Backer, Freddy Saerens, Freddy Mae- ters, Alfons Hertssens, André Goedgezelschap en Francois De Ridder draagt immers zijn steentje bij. Kermisfestiviteiten Bovendinckstraatkermis wordt dit jaar ingezet op zaterdag 25 augustus. In de voormiddag wordt dan een jaarmarkt voor kleinvee georganiseerd, waar aan jong en oud uit Buggen- hout die kleinvee bezit, kan deelnemen. Vanaf 9 uur kan ingeschreven worden bij Pierre De Busschere. Een team, be staand uit Jef en Rie De Cock, Ghislaln Temmerman, Frans Vermeir, Jef Van Ingelghem en Frans Verdonck zal de die ren keuren. Aan deze jaar markt zijn voor 10.000 fr. prij zen en medailles verbonden. Iedereen heeft trouwens prijs. Te 9 uur worden ook de win naars van de tekenwedstrijd, voorbehouden aan de jeugd, bekendgemaakt. Vanaf 10 uur kan iedereen terecht op een Ruil- en Rommelmarkt, waar aan tien speciale prijzen ver bonden zijn. 's Namiddags, bij de klok van tweeën, worden de prijzen ver bonden aan de tekenwedstrijd uitgereikt en een uurtje later lopen de volksspelen van sta pel. Aan de deelnemers wordt overigens een ruime keuze van spelen aangeboden: zakkenlo- pen, koerslopen met lepel in de mond en knikker in de lepel, flessenvuUen, «pistolet»- bijten, paling vangen voor da mes en mastklimmen. Per spel worden twintig kandidaten aanvaard. De deelname aan de spelen is volledig gratis. Na de volksspelen wordt een «beest» per Amerikaans op bod verkocht. Welk dier(en) aan de man, of aan de vrouw, gebracht zal worden, blijft een verrassing. Geen verrassing is het feit dat de Buggenhoutse muziekmaatschappij «De Een dracht», rond de klok van 16.30 uur een wandelkoncert verzorgt, 's Avonds zorgen o.a. Patrick Van Kapellen en Gerry Pieters voor gratis disco klanken. Op zondag 26 augustus wordt een kaatslutte georganiseerd, die tegelijk spannend en pret tig belooft te verlopen. Aan deze wedstrijd mogen immers geen professionele kaatsspe- lers deelnemen. Onder de twintig deelnemers wordt met het doel de ploegen samen te stellen bovendien geloot. In de voormiddag krijgen de schiftingen, vanaf 9.30 uur hun verloop, 's Namiddags worden de halve finales en de finales betwist. Aan deze kaatslutte zijn voor 2500 fr. prijzen voor zien. Te 15 uur schuiven de dames aan een koffietafel aan en te 16 uur treedt Jos Martin op. Op zaterdag en zondag krijgen de kermisgangers ook de kans de inwendige mens te versterken, want elke dag wordt er, al thans vanaf 15 uur, gebarbe cued in de tent. Een barbecue maaltijd kost amper 150 fr. Op maandag 27 augustus gaat men in de Bovendonckstraat de sportieve toer op. Te 15 uur wordt dan immers een wieler wedstrijd voor juniores betwist. Twee uur later wordt de tom bola (steunkaarten) getrok ken. Vermelden we nog dat Discobar Wingo tijdens de kermisdagen voor de muzikale ambiance zorgt, Alfons Pau wels de reportage voor zijn rekening neemt, alle kermis festiviteiten zich afspelen in de buurt van de «Ponderosa» en de organisatoren in de zevende hemel zouden terecht komen, mochten zich volgend jaar een of meerdere foorkramers op hun kennis present melden. Pierre Van Rossem Groot - Lebbeke Het «Dorpsfeest», dat vorig jaar door de Lebbeekse Jeugdraad voor het eerst werd georganiseerd, beleeft tjjdens het weekend van 31 augustus, 1 en 2 september e.k. zijn tweede uitgave. Oorspronkelijk lag het in de bedoeling van de organisatoren de vrijdag voor te behou den aan de Welzij nsraad, de zaterdag de Jeugdraad aan bod te laten komen en op zondag de Culturele Raad zijn aktiviteiten te laten ontplooien. Laatstgenoemde raad werd echter pas enkele weken geleden boven de doopvont gehouden en de initiatiefnemers meenden er goed aan te doen, pas volgend jaar, deze nieuwbakken gemeentelijke adviesraad bij het Dorpsfeest te betrekken. Nieuw, in vergelijking dan met vorig jaar, is dat de tenten, waarin en waarrond alle aktivi teiten gecentraliseerd zijn, op getrokken zullen worden rond het kerkplein in de Lange Min nestraat. Het ligt immers in de bedoeling het Dorpsfeest elk jaar in een andere wijk van de gemeente te vieren. Uitzonderlijk is bovendien dat het Dorpsfeest '84 samenvalt met het 20-jarig bestaan van de chiro-afdeling H. Kruis. De aktiviteiten die op zaterdag en zondag plaatsvinden, worden dan ook in samenwerking met deze jarige jeugdbeweging georganiseerd. Vrijdag Het programma van vrijdag 31 augustus werd uitgewerkt door de Gemeentelijke Welzijns- raad. Vanaf 15 u wordt het showprogramma «Kom dat zien! Kom dat zien!» op de planken gezet. Een program ma dat volledig werd samenge steld dtSor leden van verenigin gen, aangesloten bij de Wel- zijnsraad. Via dergelijk initia tief wilden de organisatoren de gepensioneerden en minderva- liden stimuleren om hun talen ten op het artistieke en creatie ve vlak te ontwikkelen. Later op de avond staat een optreden van de Oostendse groep «De Lachzaaiers» ge programmeerd. Het gezel schap dat oorspronkelijk was gekontakteerd, het Brusselse «Seniorenkabaret», liet im mers weten dat het niet kon optreden, wegens hospitalisa- tie van hun orgelist. De organisatoren wijzen erop dat de tent reeds volledig uit verkocht is. Wie over geen toegangsbewijs beschikt, kan spijtig genoeg niet meer terecht. Zaterdag Zaterdag wordt de dag van de jeugd. Vanaf 10 u komen de kinderen hun tweedehandswa ren of zelfgemaakte werkjes tentoonstellen, ruilen of ver kopen. Er is bovendien gele genheid om muziek te maken, toneel te spelen, te goochelen enz. Aan deze rommelmarkt is bovendien een kleine kompeti tie verbonden. Aan de beste verkoper, de meest originele koopwaar, de beste marktkra mer of artiest wordt immers een diploma toegekend. (Van 12 tot 13 u wordt er geza menlijk gepicknickt op de wei de van het chiroheem. Daarna Staan er geleide spelen op het programma. Iedereen mag daaraan deelnemen. Om 14 u verzorgt de muziek kapel van Chiro Krikojo een jtaptoe en presenteert KLJ zijn yendelshow. Op datzelfde uur loopt in de feestzaal een info- pappening, die aan de geïnte resseerden een overzicht biedt Van wat er in Lebbeke inzake jeugdwerk zoal bestaat. De buitenspelen starten om |14u30 met een plankenracc. Dit spel wordt gespeeld in plocgverband. Een ploeg be staat uit vier personen: één uit de leeftijdscategorie -8 jaar, een tussen 8 en 14, een tussen 14 en 20 en iemand die ouder is dan 20. Twee van de deelne mers moeten zich, op een plank voorzien van vier wie len, voortbewegen met behulp van een stok. Bij de helft van het af te leggen parcours wor den zij afgelost door de twee overige kandidaten van de ploeg. Vanzelfsprekend komt het erop aan, het parcours zo snel mogelijk af te leggen. Hoogtepunt van de namiddag wordt ongetwijfeld de zeepkis tenrace. Vertrekkend vanop pen schans van lm60 hoogte, |moeten de deelnemers in zelf gebouwde voertuigen, zonder pandrijving weliswaar, een zo (groot mogelijke afstand afleg gen. Er worden hierbij twee frofeeën toegekend; één voor Ie zeepkist die de grootste af- itand aflegt en één voor het looiste of leukste voertuig. »m 16u30 verzorgt het Leb- eekse marionettentheater «'t ■chabbernaksken» een pop- mkastvoorstelling en achter kan iedereen meedansen iet de Lebbeekse volksdans- roep. iterdagavond staat er een _.D. met discobar «De Jos» (geprogrammeerd. Zondag De zondagaktiviteiten worden (ingezet met een familiale fiets- rally, die start te 13u30 aan de H. Kruiskerk. De Jeugdraad en het Lebbeekse gemeentebe stuur zorgen voor de prijzen- jpot. Iedereen mag deelnemen. Het inschrijvingsgeld bedraagt 30 fr. Op 19 u verzorgt de ambiance- groep Zakdoek, de revelatie van het Dorpsfeest 1983, een openluchtoptreden. De festivi teiten worden besloten met een groots vuurwerk. Pierre Van Rossem. Schoten we hier vorige week een kemel sorry, een bok van formaat! Gingen we immers bewe ren dat E.H. P. De Baere benoemd werd als pastoor van de Sint-Gillisse paro chie Lutterzele, daar waar deze Lebbeekse onderpas toor binnen afzienbare tijd zal aangesteld worden als pastoor van de parochie St.-Jozef Arbeider, op het Keur. Met deze is deze scheefge trokken smoel opnieuw rechtgetrokken. Van onze informant, nochtans een vroom en godvrezend manspersoon, die ons onvrijwillig, dat beseffen we wel deze kwakkel de wereld liet insturen, ver wachten we alleszins dat hij ons een traktaktie aan biedt. Met halfoogst kon men in de Statiestraat op de koppen lopen. Het goeie weer lokte immers heel wat bezoekers naar de brade- rij. Attrakties van belang vielen er weliswaar niet te bespeuren behalve dan de Dendermondse kliek Tsjing Boem, maar we hebben de indruk dat die mannen reeds op zovele manifestaties in de regio aan de slag waren, dat hun optreden momenteel de massa minder geestdriftig maakt dan dit vroeger het geval was maar blijk baar teert de Statiestraatse braderij op een traditie, die wil dat op halfoogst iedere Lebbekenaar die zichzelf respekteert en bin nen de gemeentegrenzen vertoeft, zich Statiestraat- waarts begeeft. De Statiestraatse reu zen Jef, Mie, Suske en Wiske waren ook van de partij. Voor het eerst ech ter sinds ettelijke jaren was Gustaaf De Cock niet on der het karkas van één van die reuzen te vinden. Hij heeft er, legde hij ons uit, de brui aan gegeven. Staaf is zesenzestig en omdat hij in de reus niet langer de zwier kreeg, die hij er de voorbije jaren inlegde, liet hij dat werk maar aan an deren over. Afscheid nemen van de reuzen die hij jarenlang met hart en ziel vertroetel de, doet Staaf echter niet. Fier als een gieter liep hij dan ook achter zijn pou- lains aan. Is de Statiestraat een winkelstraat, de cafés zijn er op de vingers van je ene hand te tellen. Vanzelf sprekend werd aan dat eu vel verholpen en rezen, ter gelegenheid van de kermis, her en der gelegenheidsca fés uit de grond. De ene al van een meer aantrekkelij ke naam voorzien dan de andere. In de buurt van het station werden we zelfs gekon- fronteerd met «De Verbo den Vrucht», uitgebaat ten voordele van het jeugdko- mitee van voetbalklub F.C. Rapide. Omdat we bij de toegang tot dit gelcgenheidsetablis- sëment pal op de gekonter feite figuren liepen van twee gemeenteraadsleden toevallig (of niet?) van dezelfde partij meenden we aanvankelijk daar de betekenis van de cafénaam te moeten zoeken. Wat fout bleek. Het kwam er immers enkel op aan het gewicht van beide voor het nagelsacht vereeuwigde raadsleden Pierre Brus selmans en Eddy Van Overstraeten te schat ten. Hoe zwaar ze wegen is ons onbekend. Misschien wijst de toekomst dat uit? Dat voetballers nog flink in de publieke belang stelling liggen, besefte ook de plaatselijke fotograaf. In zijn etalage had hij dan ook de huwelijksfoto's van Raymond Mommens en Frankie Van den Broeck tentoongesteld. Beide «portretten» trokken over igens heel wat belangstel lenden aan. Ligt de Statiestraatker- mis achter de rug, dan kon digt zich nu reeds Lebbe- kekermis aan. Op het pro gramma staan o.a. de 8"' Gouden Voddenworp een taptoe met reuzenomme- gang, de klassieke jaar- en veemarkt en diverse ten toonstellingen. Van vuur werk op maandagavond is echter geen sprake meer. De kosten lopen te hoog op, vertelde ons iemand die het kan weten. Nog een goeie drie we ken en voor de derde maal kunnen de Lebbeekse kwisamateurs hun parate kennis meten. Op 14 en 15 september immers organi seert «Club 50», in zaal Heidehof, o.a. met de me dewerking van dit week blad, een groots kwistor- nooi. Nu reeds schreven diverse teams met klinkende na men als «Pillow Talk», «De groërs», «Pils-jaar», «De loerders» en «De Schoeën- briers* in. Inschrijven kan nog tot en met 1 septem ber, irn Gasthof Bierboom te Lebbeke. Ook voor de zaalkwis zijn prachtige prijzen o.a. een televi sietoestel voorzien. Ons geloof in de kwali teit die sommige vrije ra dio's de ether insturen kreeg vorige zondagmid dag opnieuw een flinke deuk. Via een zender uit de regio kwamen we im mers aan de weet dat het reservegetal bij de lottot rekking van vorige zater dag 91 bedroeg. Tweemaal tereke overigens werd dat reservegetal bekendge maakt. Ofwel was de spea ker van dienst de zaterdag avond flink doorgezakt, zodat hij alle cijferbenul verloren was, ofwel heeft die man in zijn leven noog nooit een lottobulletin gezien. Smoelentrekker Vanaf zaterdag 1 tot en met dinsdag 4 augustus zal de bijpost Baasrode van de vrijwilligersbrandweerdienst opendeurdagen houden. De brandweerkazerne is dan toegankelijk voor het publiek op zaterdag 1 vanaf 17 uur, zondag 2 vanaf 10 uur en op maandag en dinsdag vanaf 14 uur. Gedurende die dagen zullen de bezoekers het materiaal kunnen bezichtigen en zal er hen o.m. informatie worden verstrekt over de preventiemaatregelen die in het dagelijk se leven door iedereen kunnen getroffen worden. Er zullen ook o.m. enkele interessante blusoefeningen gedemonstreerd worden. Om het nuttige aan het aangena me te paren kunnen de liefhebbers genieten van een fris glaasje en een pannekoek met koffie. De officiële opening heeft plaats op zaterdag 1 september om 15 uur stipt door burgemeester Cool en zijn sche penen. Precies om drie over achten vorige dinsdagavond werden over de hoofden van de wach tende Bellejaarmarktbezoe- kers, in de buurt van 't Vat, honderden keurig verpakte koekjes gegooid. Enkele mi nuten later behoorde de klas sieke Tongenworp opnieuw tot het verleden en konden de ker misgangers zich overgeven aan de klassieke geneugten van een dorpskermis: pinten met een iets grotere schuimband dan normaal, pikante «scher- regos» en goudgeelgebakken frieten. Onder de talrijke bezoekers van Bellejaarmarkt geze gend met een pracht van een weertje liepen toen ook en kele extra-gelukkigen rond. Zo Luc Cassimon uit de Den derbellestraat te St.-Gillis- Dendermonde, die winnaar was van de hoofdprijs (5000 fr.) van de Tongenworp en Marcel Verhulst (Denderbel le), Marianne Lambrecht (Denderbelle), Jozef Philips (Moerzeke), Maria De Cock (Denderbelle) en Katrien De Wolf (Denderbelle), die elk 1000 fr. rijker waren. In totaal keerden de organisatoren, «De Lustige Geburen» trouwens voor 20.000 fr. prijzen uit. Wie minder bijval had kon nog altijd naar de jazzy klanken van de Jeggpap New-Orleans Jazzband luisteren of even tot bij het «Hof De Tongenslij pers» wandelen, waar de Ton genslijpers aan hun tweede ex positiedag toewaren. De be kende Bellese beeldengroep trok zowel zondag als dinsdag heel wat kijklustigen. Dinsdag morgen werden ze overigens bedacht met een serenade, uit gevoerd door «De Lustige Ge- bueren», gaf voorzitter Frans Pieters een gelegenheids- speech en werden bloemen overhandigd, 's Avonds baad den zowel de Tongenslijpers zelf als het «Hof De Tongen- slijpers», dankzij enkele pro- jektoren, in een zee van licht, (pvr) Lebbeke. Tergelegenheid van de Belse jaarmarkt organiseerden «De Lustige Geburendeze geslaagde «tongenworp» (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 9