Aquariumhoudersvereniglng BETTA Buggenhout stelt tentoon MPI Capelderij Buggenhout zoekt groot gezin Albert Poels overleden Kriskras doorheen de Buggenhoutse raadszitting Twee nieuwe gezichten in Buggenhoutse raad Zestiende Handelsbeurs te Buggenhout Het Medisch Pedagogisch Instituut Capelderij uit Buggen hout, in de volksmond beter gekend als het jongenstehuis van Opdorp, herbergt reeds een 5-tal jaar jongens van wie de leeftyd varieert van 8 tot 18 jaar en die behoren tot de kategorie van de sociaal verwaarloosde jeugd met een licht mentaal en/of karakteriële stoornis. Vaak komen deze jongens uit kansarme middens. Wil men hen daadwerkelijk helpen, dan is een adekwate opvang buiten het MPI een dringende nood zaak. Jongens die reeds jaren in een instelling verblijven, gaan immers typische instel- lingskenmerken vertonen, zoals het verlies van vertrou wen, stoer, zelfs onaangepast gedrag wat door de buitenwe reld niet steeds op prijs wordt gesteld. Willen zij in onze maatschappij enige kans op welslagen maken, dan is een begrip van deze buitenstaan ders een noodzaak. Let wel, deze jongens zijn geen delik- wenten al zijn verschillende van hen echte kwajongens. Dat zij ze niet van inborst, maar dat zijn ze geworden door hun tegenslagen en hun verleden waar zijzelf zo weinig schuld aan hebben. Enkele van de jongens van het MPI kunnen niet terugvallen op kontakten met hun ouders, broers, zusters, familieleden. Ofwel zijn deze mensen er niet meer, ofwel kunnen ze betit- telt worden als niet gunstig. Voor deze jongens wil het MPI een gastgezin zoeken. Een gastgezin dat evenwel niet mag vertrekken van de idee om de ouders te vervangen, of die «sukkelaars van jongens» maar eens een pleziertje te doen of te gaan verwennen. Een gastgezin is een familie die een jongen de kans wil geven eens kennis te maken met een familiaal midden en daar enige regelmaat wil in brengen door die jongen bievoorbeeld een maal per maand op bezoek of op weekend te laten komen. Het is een gezin dat samen met de werkers van het MPI pro beert mee te bouwen aan de algemene doelstelling: de inte gratie in de maatschappij. Een gastgezin is ook geen pleeggezin, al kan dit na ver loop van tijd wel zo worden. Momenteel zoeken twee 13- jarigen en een drietal 16-jari- Buggenhout. In Opdorp werd een barbecue gegeven ten voordele van de vzw gen een dergelijke kans. Men- Eyckerheyde (v) sen die zich voor dit werk kun nen en willen engageren kun nen steeds vrijblijvend kontakt opnemen met de sociale dienst van het MPI, Vekenstraat 1 te Buggenhout-Opdorp (052/ 33.26.71). Eetfestijn Wie het mpi daadwerkelijk wil steunen, kan deelnemen aan het eetfestijn dat op vrijdag 31 augustus vanaf 18.00 uur en op zaterdag 1 september van 11.00 tot 16.00 en van 18.00 uur wordt georganizeerd in het hotel restaurant Atlanta aan het Stationsplein te Aalst. Men heeft de keuze uit drie menu's: paté van het huis, brochette provenqale of kippenfilets in het groen en sorbet aan 500 fr of paté van het huis, steak pepersaus en sorbet aan de prijs van 600 fr. Men kan in schrijven bij Jean-Marie Hey- mans. Parklaan 8B bus 2 te 9300 Aalst. (hjm) Buggenhout. Lekker smullen ten voordele van de vzw Eyckerheyde (vj Vorige week donderdag overleed de Vlaamse beeld houwer Albert PoelB, op 81-jarige leeftijd. Poels verwierf vooral bekendheid als ontwerper van beel den in verband met Tijl Uilenspiegel en Reinsert de Vos. In Antwerpen realizeerde hij het Lange Wapper-beeld. In en aan de rand van 't Land van Waas vind je twee kreaties van Poels: een Reinaertbeeld in Sint-Ni- klaas en het Filip De Pilleeijnmonument te Hamme. (wv) Zo gezond als een vis in het water Op de aanstelling van twee nieuwe raadsleden na, had de eerste Buggenhoutse raadszitting na de vakantie weinig om het lijf. Zo verleende de raad goedkeuring aan het wegtracé dat in de privéverkaveling aangevraagd door Roger Van Hoeymissen, langs de Opdorpse Dries het gaat om de vroegere «zagerij» voorzien is. Schepen van openbare werken Paul Van Malderen maakte bekend dat het openbaar onderzoek omtrent de verbreding en gedeeltelijke heropening van voetweg nr. 71. «Tweehaag» te Opdorp afgesloten werd op 15 juni 1.1. En dat terzake geen enkele bemerking geformuleerd werd. Wat betreft het voorstel tot verbreding van buurtweg nr. 177, de weg van de Kasteelstraat naar de aan de gang zijnde uitbreiding van het Lentepark, stelde dezelfde schepen de lange procedure, opgedrongen door de provinciale overheid, aan de kaak. Gembel-raadslid Marcel Catry van zijn kant signaleerde de bezorgdheid die leeft bij de inwoners van betrokken weg. Niettegenstaande beloften van het gemeentebestuur, aldus het raadslid, het verkeer pas toe te laten na verbreding van de weg, gebeurt dat nu reeds. Op wiens verantwoordelijkheid? Schepen Van Malderen meende dat de tussenkomst van het Gembel-raadslid de ongerust heid van de betrokken bewoners opgewekt had en zowel naar de mening van burgemeester De Landtsheer als die van raadslid Verhelst - ik woon in de buurt, zei dat raadslid- loopt de verkeersdrukte daar niet zo hoog op. Mening waaraan dan weer getwijfeld werd door raadslid Catry. We zullen, besloot burgemeester De Landtsheer, ons samen met de politiekommissaris van de toestand ter plaatse gaan vergewissen. Diverse gemeenten uit de provincie Antwerpen hebben, op uitnodiging van de gouverneur voorgesteld een akkoord te sluiten met Oostvlaamse gemeenten, wat betreft het opzetten van een samenwerking tussen de politiekorpsen. Zo zouden de Antwerpse gemeenten Bornem en Puurs interesse betonen samen te werken met Buggenhout. Ik heb, legde burgemeester De Landtsheer uit, daaromtrent de politiekommissaris gesproken. En die verklaarde zich een fervent voorstander van dergelijke samenwerking. Met het voorstel het college van burgemeester en schepenen volmacht te verlenen om aan de juryleden die examens afnemen, zowel voor het gemeentepersoneel als voor de avondleergangen, de vergoeding (1.500 fr.) uit te betalen, was de Gembel-oppositie het niet eens. We hebben die zaak van diverse kanten bekeken, aldus woordvoerder A. Keldermans. En dergelijke jurytaak beschouwen we als een ere-funktie, die geenszins vergoed hoeft te worden. Van de Prijzendienst van het Ministerie van Ekonomische Zaken ontving de gemeente een schrijven, waarin deze dienst zijn standpunt bekend maakt omtrent de door TMWV gevraagde en voorgestelde prijsverhoging van het leidingswater. In deze brief verklaart de Prijzendienst zich akkoord met een prijsverhoging tot 20,50 per m3. En stipt hij aan dat de gemeenten individueel dergelijke prijsverhogingen mogen aanvragen. Wij hebben, zette burger De Landtsheer uiteen, deze zaak in onze fraktie besproken. En oordelen de prijsverhoging tot 20,50 per m3 iets redelijker dan de aanvankelijk voorgestel de 23 fr. Zodat we bereid zouden zijn dit voorstel te aanvaarden. Weliswaar met dien verstande dat het dossier dat zal onderzoeken of een eigen waterwinning mogelijk is, verder wordt smaengesteld. Wij nemen een harder standpunt in, verduidelijkte oppositiewoordvoerder Antoon Keldermans Wij kanten ons immers tegen elke vorm van prijsverhoging. Principieel, verplaatste de burgemeester even zijn batterijen, zijn we ook tegenstander van elke vorm van opslag. Maar we vrezen dat de gewone verbruiker het slachtoffer zal worden, wanneer we gevolg geven aan het jongste voorstel. Uiteindelijk werd, op voorstel van Keldermans, besloten dit agendapunt één maand uit te stellen, zodat de rechtsgeleerden uit de raad - ze behoren toevallig tot de oppositie - het kontrakt dat de gemeente met TMVW gesloten heeft, nauwkeurig onder de loepe kunnen nemen. Tot slot van de openbare zitting nam schepen van openbare werken Paul Van Malderen een mededeling omtrent de aanleg van de voetpaden in de Hand- en Krapstraat te baat, om de weinig effektieve werkwijze aan te klagen waarop de provinciale administratie dit dossier afhandelt. In maart j.l. aldus de schepen, namen we de beslissing de werken aan de Hane- en Krapstraat nog dit jaar uit te voeren. Na vijf maanden krijgen we dit dossier echter van de provinciale diensten terug, voorzien van een ongunstig advies. Er wordt zelfs aangedrongen het groot dossier, waarmee een investering van zowat 90 miljoen zou gepaard gaan, uit te werken. En we krijgen het advies daartoe geld te gaan lenen, waar wij besloten hadden de werken met eigen middelen te financieren. Begrijpe wie begrijpe kan. Vooral omdat al bij al toch nog een «achterpoortje» opengelaten wordt en men ons uiteindelijk de keuze biedt ofwel het grote, ofwel het kleine dossier te realiseren. Het lang rondslingeren van het dossier in de provinciale diensten heeft alvast voor gevolg dat de werken geenszins dit jaar nog uitgevoerd kunnen worden. Wel zullen de werken in een begrotingswijziging opgenomen worden. In geheime zitting werd Albert Verstraeten bevorderd tot 1ste sergeant bijde gemeen telijke brandweer, Eric Buys en Charly Aerts van hun kant werden tot sergeant bevorderd en Walter Van der Straeten werd gepromoveerd tot korporaal. Pierre Van Rossem Buggenhout. In de Bovendonckstraat hadden volksspelen plaats (v) De «Jeffen» in opmars Sinds vorige week donderdag telt de Buggenhoutse gemeenteraad twee nieuwe gezichten. Bij het begin van de raadszitting installeerde burgemeester ADe Landtsheer immers Jozef De Kinder en Jozef Goedgezelschap als nieuwe raadsleden. Beide heren behoren tot de CVP- meerderheidsfraktie. Jozef De Kinder, handelaar van beroep, bovendien dijkgraaf van de Vlassenbroekse Polder, belandde opnieuw in de Buggenhoutse raad - tijdens de vorige legislatuur had hij er reeds zitting in - in opvolging van raadslid Leonard Segers, die tijdens de voorlaatste raadszitting voor de vakantie ontslag nam om te kunnen aangesteld worden als gemeenteontvanger te Buggenhout. Voor Jozef Goedgezelschap, die eveneens als zelfstandige aan de kost komt, o.a. voorzitter is van de plaatselijke vzw Middenstand, met NCMV-strekking, wordt het de eerste kennisma king met de Buggenhoutse raad. In 1982 stelde Jozef Goedgezelschap zich voor de tweede maal kandidaat op de CVP-lijst, maar werd niet verkozen. Nu zetelt hij toch in de raad. Dit in opvolging van Karei Baeck, die om gezondheidsredenen uit de gemeenteraad ontslag nam. Burgemeester De Landtsheer richtte trouwens woorden van dank aan het (afwezige) raadslid Karei Baeck voor diens goede diensten die hij bewees aan de Buggenhoutse gemeenschap. En karakteriseerde het ontslagnemend raadslid verder als een voornaam en dossierkennend lid van de gemeenteraad. Bovendien steeds getuigenis afleggend van een collegiale geest. Op de vraag van oppositieraadslid Freddy De Bisschop als zou Karei Baeck -zoals in de gemeente het gerucht de ronde doet- ook ontslag nemen als OCMW-voorzitter, verklaarde de burgemeester dat bij zijn weten van enig ontslag geen sprake is en de OCMW-voorzitter zich inspant om in de OCMW-ontvangerij orde op zaken te stellen, (pvr) In de loop van 1968 riep een handvol overtuigde Buggenhoutse aquariumhouders, die het nut inzagen zich te verenigen, de aquariumhoudersvereniging «Betta» in het leven. Omdat de verspreiding van dit hobby één van de doelstellingen van de vereniging vormde, werd meteen van stapel gelopen met de organisatie van een eerste tentoonstel ling. In het Jongenstehuis «Prins Albert» te Buggenhout-Dorp, waar de vereniging gedurende de eerste jaren van haar bestaan overigens ook alle gastvrijheid genoot. Meteen na deze expositie telde de club reeds meer dan zeventig leden. Wat bewees dat werd ingespeeld op een noodzaak in de streek. Van 1 tot en met 6 september organiseert Middenstand vzw Buggenhout, in een reuzetent, opgezet tegenover het OCMW-bejaardentehuis Herfstdroom zijn 16de Han delsbeurs en Autoshow. Dit evenement wordt georga niseerd door diverse attrakties. Op zaterdag 1 september zal minister De Keersmaeker, te 17 u., de beurs officieel ope nen. De personaliteiten ver trekken aan Zaal Rerum No varum te 16u30. Vergezeld door de Koninklijke Fanfare «De Eendracht». Te 19 u. ver- zqrgt de Koninklijke Fanfare «Met moed vooruit» een wan- delkoncert. Die dag is de beurs toegankelijk van 17 tot 22 u. De organisatoren dachten ook aan de jeugd. Jongeren tussen vier en twaalf jaar kunnen op 1, 2 en 3 september in de tent terecht om deel te nemen aan een gratis tekenwedstrijd. Te- ma van deze wedstrijd: «Ker mis rond de handelsbeurs». Op zondag 2 september, de beurs is dan toegankelijk van 15 tot 22 u., is de Koninklijke Fanfare «St.-Isidorus» present om een wandelkoncert ten bes te te geven. Elke dag valt er wat te bele ven. Op maandag 3 septem ber, het publiek kan dan te recht van 18 tot 22 u., is het de beurt aan de Koninklijke Fan fare «De Morgenster» om haar muzikale kunnen te bewijzen. Dat gebeurt te 19u30. Op het zelfde ogenblik demonstreert «De trouwe hond» uit Lebbe- ke hoe honden gedresseerd kunnen worden. Te 20u30 ver zorgen «De Ware Werkers vrienden» een wandelkoncert Op dinsdag 4 september is de beurs eveneens toegankelijk van 18 tot 22 u. Te 19 u. geeft de Koninklijke Katholieke Turnkring «Nut en Vermnak» een turndemonstratie ten bes te. Die avond hebben ook de schiftingen plaats van de te kenwedstrijd. De volgende dag, woensdag 5 september. grijpt overigens de prijsuitrei king van deze tekenwedstrijd plaats en is er, eveneens te 20 u., een modeshow. Op donderdag 6 september is de Handelbeurs toegankelijk van 10 tot 21 u. Vermelden we nog dat op zondag, dinsdag en donderdag te 20 u., de trek king van de gratis tombola plaatsgrijpt en dat op zaterdag 8 september, te 14 u., de derde leeftijd een gezellige namiddag in de tent kan beleven en dat te 20 u. het jaarlijks Turnbal be gint met «De Heren Woeste- baren en de Golfbrekers», (pvr) Gestadige groei Ten einde de leden zoveel mo gelijk te bieden, sloot «Betta» zich onmiddellijk aan bij de Belgische Bond van Aqua rium- en Terrariumhouders (B.B.A.T.). Zodat de leden niet alleen in het bezit kwamen van het prachtige bonds- maandblad «Aquariumwe reld», maar de vereniging ook een beroep kon doen op bondsvoordrachten en diale zingen. Dit ter stoffering van de maandelijkse ledenvergade ringen. Na de organisatie van een tweede tentoonstelling, in 1969, eveneens in het Jongen stehuis, was de vereniging een jaartje later medestichtster van de Federatie van Aqua- riumklubs (F.A.K.) In de schoot van deze federatie ont stonden, tussen een viertal ver enigingen, nauwe samen wer kingsbanden wat betreft ten toonstellingen, belangrijke vergaderingen en zelfs buiten landse reizen. In 1970 startte de vereniging met een eigen maandblad voor haar leden. In «Betta-Info» thans aan zijn 14de jaargang toe wordt vooral praktische informatie en klubnieuws ver schaft. In datzelfde jaar ook verhuisde «Betta» naar het centrum van de gemeente Buggenhout, toen zij de beschikking kreeg over het huis «Dr. Lam- brechts» Hier ook werden prachtige tentoonstellingen georganiseerd. Deze uit het jaar 1972 ligt bij velen nog in het geheugen. Alle kamers van deze ruime dokterswoning werden toen ingenomen door een veelzijdige expositie. Na deze manifestatie werd afge stapt van de traditie jaarlijks een eigen tentoonstelling op te zetten. Wel werd elk jaar mee gewerkt aan de expositie van de federatie. Ontelbaar zijn dan ook de aquaria die werden geplaatst op tentoonstellingen van zusterverenigingen en van bevriende hobbyclubs in en buiten Buggenhout. En dan vergeten we de nationale en internationale tentoonstellin gen, tijdens dewelke Betta ook haar inbrene deed. Op het vlak van tentoonstellin gen verwierf de vereniging overigens een grote faam. Geen wonder dan ook dat door drie opeenvolgende over winningen in 1972, 1973, en 1974 de eerste wisselbeker der federatie definitief in Buggcn- houts bezit kwam. Daarnaast werd in de loop van 1975, in Antwerpen, nog de trofee «Graaf van Egmont» Ver overd, dit voor de neus van negen mededingende An twerpse verenigingen. In 1974 was de vereniging aan haar tweede verhuis toe. De gemeente verkocht immers «Huis Lambrechts» en men stond op de straat. Gelukkig was er de familie Dierick, die het huidige klublokaal in de Kamerstraat te Buggenhout, belangeloos ter beschikking stelde. Vooral dankzij de faci liteiten welke hier voor handen zijn maakte de vereniging een erote sprone voorwaarts. 1976 is eveneens een moeilijk te vergeten jaar. In dat jaar genoot Buggenhout als platte landsgemeente de eer het na tionaal kongres van de Belgi sche bond te mogen organise ren. Honderden aquarianen zakten naar Buggenhout af en beleefden er een hoogdag. Niet minder dan vier gastspre kers verruimden de kennis van de aanwezigen via woord en beeld, nadat eerst een bezoek gebracht was aan de Nationale Plantentuin te Meisc. Vanzelf sprekend konden de bezoe kers, na afloop, nog een be zoek brengen aan de prachtige tentoonstelling die eveneens bij die gelegenheid was opge zet. In 1978 werd, ter gelegen heid van een nationaal kongres te St.-Niklaas, het Oostvlaams Verbond voor Aquarium- en Terrariumkunde (O.V.A.T.) nieuw leven ingeblazen en werden konkrete afspraken ge maakt. Vanaf dan zal Betta ook deelnemen aan alle mani festaties georganiseerd door dit verbond, o m. aan de jaar- lijke tentoonstellingen. Voor de volgende tentoonstel ling dient gewacht tot 1980. Toen bestond de Federatie im mers tien jaar en dit werd vanzelfsprekend gevierd met een pracht van een expositie, waarop niet minder dan 3.000 bezoekers kwamen opdagen. In 1981 werd veel energie be steed aan de organisatie van de tweejaarlijkse diavoordrach twedstrijd van de Belgische Bond, een manifestatie die ze ker geslaagd kan genoemd worden. Dankzij een intense samenwerking van enkele le den kon de plaatselijke vereni ging zelf ook nog een zeer gewaardeerde lezing brengen, die met een eerste prijs werd bekroond. Nieuw initiatief Op vraag van een oantol leden werd in 1983 van start gegoan met een nieuw initiatief: de «kweekgroep». Tijdens de spe ciale vergaderingen van deze groep wordt vooral oandocht besteed aan de vermenigvuldi ging van aquariumvissen en planten. Deze vergaderingen kennen overigens een onver hoopt grote belangstelling. Natuurlijk zijn de oktiviteiten van Betta zeer gevarieerd. Naast de maandelijkse leden vergadering, waarop steeds een interessant programma wordt geboden, zijn er nog de klubuitstappen, die steeds een aquaristische doel hebben bezoek oan een openbaar aquarium of de tentoonstelling van een zustervereniging zo mogelijk gekombineerd met een toeristische bezienswaar digheid. In het klublokaal is er de uitge breide biblioteek, die gratis ter beschikking van de leden staat De vereniging zou bo vendien geen vereniging zijn mocht er geen jaarlijks klub- feest op het programma staan, dat zich steeds in een ruime belangstelling mag verheugen en tijdens hetwelk de pretma kers zich volop kunnen uit leven. Veel energie gaat ook naar het stemmige klublokaal. Kamer straat 121 te Buggenhout, dat driemaal per week op zater dag- en dinsdagavond, alsme de op zondagmorgen open staat voor alle leden. Dit 17de eeuws gebouw is immers de verzamelplaats voor alle aqua rianen uit de omgeving en zelfs ver daarbuiten. Geen wonder dan ook dat de vereniging de kaap van de 600 leden voorbij gestevend is, wat haar tot de grootste van het land maakt. Dit ledental op zich is reeds het beste bewijs dat wordt inge speeld op een behoefte onder de aquariumhouders. Ook de daadwerkelijke hulp en de goe de raad die aan de leden wordt verstrekt, zal zeker niet vreemd zijn aan het sukses dat Bette kent. Tentoonstelling Van 1 tot en met 9 september organiseert Betta vzw te Bug genhout een grootse aqua riumtentoonstelling. Dit als slot van het jubileumjaar van haar 15-jarig bestaan. Aan deze tentoonstelling wordt meegewerkt door alle verenigingen die zijn aangeslo ten bij de Federatie van Aqua- riumklubs (F.A.K.vereni gingen die gevestigd zijn te Aarschot, Boom. Buggenhout, Leuven, Mechclen en Vilvoor de. De federatie is op haar beurt een gewestelijke afdeling van de Belgische bond van Aquarium- en Terrariumhou ders (B.V.A.T.). Aan deze tentoonstelling is een wedstrijd verbonden, waarvan de inzet de FAK-wisselbeker is, die wordt toegekend aan deze ver eniging welke met drie aquaria op de tentoonstelling, de beste klassering behaalt. Dit wed strijdreglement staat er borg voor dat op deze expositie op aquaristisch gebied het neusje van de zalm wordt gebracht. In totaal zullen een veertigtal aquaria tentoongesteld wor den, die aan de bezoekers een duidelijk beeld zullen geven van de wijze waarop men ver antwoord een aquarium in de huiskamer kan houden. Ook wat betreft de bevolking der aquaria zal de tentoonstel ling representatief zijn. Visjes i i uit alle tropische gebieden zul- II len te bewonderen zijn: van de majestatische discusvissen en de vleesetende piranhas uit Zuid-Amerika, over de Afri kaanse Koneozalmen, de kleurrijke koraalvisscn uit de tropische zeeën tot de beweeg lijke Zuidoost-Aziatische ju weeltjes. Veel belangstelling zal zeker uitgaan naar de stand van de kweekgroep in de vereniging, die zich speciaal bezighoudt met de vermenigvuldiging van aquariumvissen en aqua- riumplantcn. Op deze stand zal gepoogd worden de levens loop te tonen van de Zuidame- rikaanse maanvis, dit van pas uitgekomen ei tot volwassen ouderdier. Dezelfde kweek groep brengt ook voorbeelden van vermeerdering van aqua- riumplantcn in moeraskuituur en in de aquaristiek gebruikte voedseldieren. Omdat op een vorige tentoon- i stelling in 1980 meer dan 3 000 bezoekers kwamen opdagen, wat soms aanleiding gaf tot een te grote drukte, werd dit jaar de tentoonstellingsperiode ver*l Icngd, zodat zij thans twee weekends omvat Aldus zullen de bezoekers rustig kunnen ge nieten van het geëxposeerde. Deze tentoonstelling, die haar verloop krijgt in Zaal «Rcrum Novarum», Kerkstraat te Bug genhout. is van 1 tot en met 9 september, dagelijks van 10 tot 22 uur toegankelijk. Op vrij dag 31 augustus te 20 uur voor opening met prijsuitreiking. Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1984 | | pagina 12