i Vijfde en zesde leerjaar voor Ruiter-school te Waasmunster? Zele viert veertigste verjaardag van zijn bevrijding Kermistentoonstelingen te Overmere Temse Zeelse tuinwijk viert zijn twintig jarig bestaan Venezolaanse folkloristische groep in Temse Koncertavond met gevarieerd programma te Aalst e ballons allonweekend in Sint-Niklaas op 8 en 9 september, tweede if 18 u. ledesweekend ook. Aan de 35ste landingswedstrijd voor sballons op zaterdag 8 september nemen zes mensen deel aan de tiende landingswedstrijd voor warmeluchtballons 25 )t 12 ui Bnsen uit alle Europese kontreien. 'rei- larc Sleen en strips aterdag 8 en zondag 9 september strips te kijk en te ruilen in Sint-Niklase stadsbibliotheek. Zaterdag 8 september om 11 in de stadsbibliotheek akademische zitting n.a.v. «Mare ten, veertig jaar karrière». itienne folkshappening nutiel onda9 16 seP,ember volkshappening van jeugdklubs Hel wordt 'enlrum °P het P|eln aan de Apostelstraat in Sint-Niklaas. Vanaf 14 u. optreden van o.m. The Red Hackle Pipeband, Henk an Montfoort, John Massis, enz. 's Avonds zijn de 2 Belgen en "olizei te gast. Meer gegevens volgen nog in De Voorpost. (ermis in Nieuwkerken rijdag 7 september start de kermis in Nieuwkerken. Er is o.m. 9 retrospektieve over kunstenaar Luc Heirbaut, de wandeltocht '5 km van het Waasland', er zijn wielerkoersen en schietingen n, op 15 september, de «Drie uren voor wielertoeristen» van 9 klub De Schapekoppen. Volgende week nog meer gege- an het rdonk) ien en Blij en terden IK-Regentochten öndag 16 september zevende Regentochten van het Belgi- che Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas. Start vanuit de wijk- chool van de O.L. Vrouw-Presentatie aan de Watermolendreef inn to 67a'lnf0: tel' 77629 29- Afstanden 40, 30, 21, 12 en 6 km. We Hel OTen °P d6Ze mani,estatie uiteraard nog terug. ien lationale ruildag lp 15 en 16 september achtste nationale ruildag voor postze- jlverzamelaars en tegelijk viering van vijftien jaar Vlaamse ond van Postzegelverzamelaars. Vrijdagavond al opening van *k nml8 'en,oonstellin9. zondag kan je de nationale ruildag bijwonen. Hinin teer 9®gevens op een andere plaats in De Voorpost of in een njaen 0|gende editie, u. De ihting n het De eerste gemeenteraad na de vakantieperiode te Waas munster, aangevraagd door de oppositie, met ais enig punt in openbare zitting, de inrichting op de w(jk Ruiter van een vyfde en zesde leerjaar in de school aldaar, verliep in een uiterst woelige sfeer. Nadat raadslid Verhof- sté enkele opmerkingen uitte in verband met het verslag van vorige zitting, stelde burgemeester Strobbe dat er een gesprek geweest is met de ouders van de leerlingen van de Ruiter. Met de ouders werd er afge- en zesde leerjaar op de wijk sproken voorlopig geen in- Ruiter. Als er minstens 46 schrijvingen te doen. Burge- leerlingen worden ingeschre- meester Strobbe gaf nadien le- ven, zullen er 3 subsidieerbare zing van de notulen van het ambten komen in deze school, schepencollege uit hun jongste aldus de voorzitter. Trouwens vergadering, met de toepassing voegde hij eraan toe dat het der nieuwe normen. Die we schepencollege zich niet kon slechts pas nu in ons bezit beroepen op dokumenten van hebben, vermits ik me zelf de vakbond, maar enkel en naar de bevoegde diensten te alleen op de officiële gegevens Brussel daarvoor had begeven, van het ministerie. Alleen op Tevens is het zo dat verschil- definitieve en wettige normen lende scholen en inrichtende kunnen we ons baseren, merk- machten daar nog achter wach- te de voorzitter op. Hij wees er ten, om de nieuwe normen te tevens op dat in verband met kunnen toepassen. Volgens de problematiek op de Ruiter burgemeester Strobbe staat er er geen enkele oproep nodig niets meer in de weg betreffen- blijkt omtrent de school op de de de inrichting van een vijfde wijk Ruiter. Het is altijd een normale lagere school ge weest, het is gewoon een uit breiding van de bestaande school dat we nu op het oog hebben. Raadslid Hendrickx was van oordeel dat burge meester Strobbe op een fantas tische manier de zaken naar voor brengt. Op vraag van de oppositie om een kommissie vergadering te houden en kort daarop de gemeenteraad sa men te roepen, werd niet inge gaan, stelde Hendryckx. Zelfs voor 15 augustus is er hiervoor niets gebeurd. Raadslid Hen dryckx deelde verder mede zich vooraf met schepen Thuysbaert over de schoolaf- faire in verbinding te hebben gesteld. Waarop hij als ant woord kreeg dat het schepen college nog niets kon doen - ook geen gemeenteraad sa menroepen, gezien de nieuwe normen nog niet waren binnen gekomen. Volgens raadslid Hendryckx waren de Ruiterbe- woners steeds verder in het ongewisse en wilden toch nu het nieuwe schooljaar met ras se schreden nadert, weten waar ze aan toe waren. Vol gens burgemeester Strobbe kon men geen gemeenteraad samenroepen als men gden punten heeft. De mensen we ten wel op de wijk Ruiter wat het belangrijkste is voor hun kinderen. Betreffende deze schoolaangelegenheid zijn er families op de Ruiter die hier door in ruzie liggen en bezoek gekregen hebben van mensen, allemaal feiten die hadden kunnen vermeden geweest zijn, stelde burgemeester Strobbe. Op een bijeenkomst op de wijk Ruiter daags voor de gemeenteraad, werd door burgemeester Strobbe en zijn politieke vrienden die hij daar voor speciaal had uitgenodigd, aan de ouders van de leerlin gen enkele toelichtingen gege ven aangaande deze problema tiek. Naar verluidt zijn er reeds een 43-tal leerlingen in geschreven e'n moeten nog de helft van de ouders een beslis- oor verloofden aterdag 15 september start in Het Centrum een eerste iformatieavond in de serie van vijf gespreksavonden ter oorbereiding van het huwelijk. Wie wil deelnemen neemt rian >fUakt op met ,van en Ueve De R°P-De Witte, Tuinlaan 91 in -h«v»i elsele',el' 776-56 02- Gegevens over de onderwerpen die aan rrrai komen vol9en n°9 in De Voorpost. sing nemen wat of waar naar toe, zodat het bijna zo goed als zeker is dat de lagere school op de Ruiter zal worden uitge breid met een vijfde en zesde leerjaar. Raadslid Verhofste vroeg waarom op deze verga dering van schepencollege en ouders de oppositie niet was uitgenodigd. Waarop burge- meesetr Strobbe antwoordde dat hij niet verplicht was daar op andere mensen uit te nodi gen. Met nog heel wat bitsige tussenkomsten vanuit de hoek van de oppositie, waarbij Ver- hofsté nog het opmerken dat de vorige uiteenzetting van burgemeester Strobbe echt pa niek kon gezaaid hebben op de Ruiter en Hendryckx niet te spreken was over dc manier waarop de zaken worden ver draaid, eindigde deze raadszit ting in een vrij woelige sfeer. Geheime zitting Na de schorsing die ongeveer een 20-tal minuten duurde, werd de geheime zitting aange vat. De Waasmunsterse oppo sitie stond er volledig achter dat tijdelijke leerkrachten wer den aangesteld in de gemeen teschool Center en op de wijk Ruiter. Gezien het schooljaar nog niet is aangevat en men tevens nog niet het juiste aan tal leerlingen kent, werd er uiteindelijk beslist nog geen aanstelling aan de gemeen teschool te doen. Er werd wel een volgorde bepaald die het schepencollege zou moeten volgen, in verband met de be trekkingen die zouden vrijko men in de school. Deze volgor de werd als volgt opgesteld: Luc Vandenabeele, Patrick Baert, Lieve Uyttersprot, Ani ta Maes, Linda De Vlieger. Burgemeester Strobbe deelde na deze raadszitting nog mede dat de volgende gemeenteraad zou plaats vinden op vrijdag 7 september te 19 uur. (V.G.P.) 1944 - 1984. Inderdaad het is veertig jaar geleden dat op 5 september 1944 Britse voorposten als eerste bevrijders in Zele uitbundig begroet werden. In dit jaar van herdenkin gen zal in talloze gemeenten en steden van ons land de bevrijding van september 1944 niet onopgemerkt voorbij gaan. Openbare besturen, gemeentelijke feestkomitees of vaderlandse verenigingen willen deze historische data herdenken. Te Zele neemt de Verzetsgroe- ten, op het podium verschenen pering, het B.V.L., de gele genheid te baat om feestelijk- en kon het grote feest begin- Om 11.10 u. was er weer heden in te richten en om deze gejuich toen opnieuw lichte lunst te kijk lulturele Centrale Stekene organizeert op 7, 8, 9 en 10 eptember de zevende uitgave van haar kunsttentoonstelling, an twintigtal kunstenaars expozeren dan in het Volkshuis. lursus «helper» Rode Kruis >e volgende kursus «helper» van het Rode Kruis in Stekene Bat door vanaf 13 september 1984, telkens op een maandag n donderdagavondc van 19.30 u. tot 21.30 u. Deze kursus is olledig gratis. Een proef sluit de kursus af op 30 november 984, waarna de geslaagde helper zijn brevet ontvangt. Deze ursus gaat natuurlijk door in het lokaal van het Stekense Rode hjis, achter de brandweerkazerne aan de Polenlaan. ïeïnteresseerden kunnen zich laten inschrijven of nadere iformatie bekomen bij voorzitter Robert Braem, Nachtegaal- traat 11A te Stekene (tel. 03-779.83.56) ofwel bij sekretaris «enne Ruys, Puyveldestraat 24 te 2778 Sint-Pauwels (tel. 03/ 79.70.64) ofwel bij Nadine Vanderveken die instaat voor de wblic relations, Vogelzangstraat 27 te 9090 Stekene. oektocht CM-Ziekenzorg bndag 2 september dan organizeert CM-Ziekenzorg in samen- wking met Vakantiegenoegen en de Stekense Landelijke >Me weer een suksesrijke auto- en fietszoektocht. taken, niet meer zo jonge mensen of gehandikapten die zich iet op eigen krachten kunnen verplaatsen en die toch wensen eel te nemen, kunnen vervoer aanvragen op het sekretariaat, ürpsstraat 42 te Stekene of telefonisch op 03/779.70.96. an de deelnemers die wensen mee te dingen naar de ntastische prijzenpot van ruim 20.000 fr„ wordt een inschrij- ngsgeld gevraagd van 100 fr. per antwoordblad. De inschrij- ngen hebben plaats het vertrek ook tussen 13 u en 14 u. Rij vertrek) aan het Gildenhuis, Dorpsstraat 42 te Stekene. heuglijke dag met allerlei ma nifestaties te gedenken. pantserwagens in de Zeelse straten patrouilleerden. En zo Vreugde om de bevrijding na ging het verder. Kleine scher- de meer dan vier jaar lange mutselingen tussen achterge- vreemde bezetting en hulde en bleven Duitsers en de weer- nagedachtenis aan hen die hun stand leverden gelukkig geen leven lieten op het slagveld, in slachtoffers, de Nazikampen of in de bom- De eerste bevrijders waren bardementen. Ook Zele be- verkenners van de 50 th Nor- taalde zijn tol: 15 militairen thumbrian Division die vanuit sneuveldèn gedurende de Aalst en Dendermonde hun krijgsverrichtingen, 12 burger- voelhoorns tot over de Schelde lijke slachtoffers kwamen om uitstaken en aldus de flanken van de hoofdmacht naar Ant werpen verkenden 's Ande rendaags maakte Zele kennis ten gevolge van het weid en 9 politieke gevangc- werden doodgefolterd. Neem daarbij een dertigtal met voorposten van het llth werklieden die opgeëist of Hussars Regiment die tot Wet- niet, door oorlogsomstandig- teren en Overmere-Donk heden niet meer terugkeerden doorgedrongen waren. Zij uit Duitsland. maakten deel uit van de 7th Velen herinneren zich nog die Armoured Division dat Gent fameuze dinsdag 5 september en omstreken moest bevrijden. 1944 toen, tussen de aftrek- Wij mogen dus zeggen dat Ze- kende Duitsers, de eerste Ie in feite langs twee kanten Geallieerde brenn-carriers ko- bevrijd is geworden door Brit- mende van Dendermonde, op se troepen. Tot daar een kort de Markt verschenen. Het was stukje militaire geschiedenis, wel marktdag, doch zonder Om het veertigste herden kramen en het torenuurwerk kingsjaar van de bevrijding te wees precies 10.15 u. Inmid- gedenken, richt de Zeelse dels waren twee Amerikaanse weerstandsgroep, het Bevrij- piloten, die bij De Boever in dingsleger B.V.L. - A.L. in het Langevelde ondergedoken za- komende weekend een expo in en zal er 's zondags een op tocht door de gemeenten trek ken. Een gevuld programma dat wij even belichten. Expo De expo «Het verzet - Zele 1940-1945» wordt gehouden in de raadszaal van het gemeen tehuis. Het tentoongestelde materiaal heeft betrekking bp de oorlog in het algemeen en op het verzet in het biezonder. Het zal o.a. omvatten: een verzameling merkwaardige af- fichen, uitzonderlijke doku menten, uniek fotomateriaal, verzorgde militaire kledij en uitrusting, dokumenten over Winterhulp, rantsoeneringsze gels en allerlei bons, zeldzame vlaggen, miniatuur speelgoed, foto's over de Jodenvervolging en een bijdrage van de Anne Franck-Stichting. Allemaal herinneringen van toen. Aan de tentoonstelling werken meerdere personen uit Zele en van buiten de gemeente mee. De expo opent met een akade mische zitting op vrijdag 31 augustus om 19 u. Voor het publiek is de tentoonstelling open van zaterdag 1 september tot woensdag 5 september tel kens van 10 tot 12 u. en van 14 tot 18.30 u. De toegang is kosteloos. Optocht Op zondag 2 september wordt om 10 u. op het Zandbergplein een stoet gevormd waaraan al le vaderlandse groeperingen, BVL-delegaties en de vier tra ditionele muziekmaatschap pijen hun medewerking ver lenen. Bloemen worden neergelegd aan de voet van het monument der oorlogsslachtoffers; aan de gedenkplaat van de rijkswacht en aan de gedenkplaat in de turnzaal van het Pius X-colle- ge- Volgorde van de optocht: Zandberg, Al. De Beulelaan, Kon. Astridplein, Stations straat, Raakstraat, Elststraat, Driesstraat, Drieputtenstraat, Kouter, Oudburgstraat, Cesar Meeusstraat, Zwaanstraat, Veldekensstraat, Kapelle- straat, Dr. Arm. Rubbens- straat, Markt en Centrum waar de stoet ontbonden wordt. In het gemeentehuis wordt een bezoek gebracht aan de expo. Daarna heeft een banket plaats voor de genodigden en de leden, per inschrijving. Filmen Op woensdag 5 september, herdenkingsdag van de bevrij ding, wordt om 16 u. (school gaande jeugd) en om 20 u. filmvertoning gehouden, 's Na middags loopt de film «Nacht und Nebel» en 's avonds wordt de originele opname vertoond van 'Breendonk' en 'Les Mou- lins du mort'. De voorstellin gen zijn kosteloos en gaan door in de feestzaal De Kroon. Aan de inwoners wordt be leefd gevraagd bij deze feeste lijke herdenking van de bevrij ding, hun huizen te bevlaggen op zondag 2 september e.k. BENO Kennis te Overmere komt neer op een reeks ten toonstellingen van uiteenlopende aard, maar toch allen even boeiend om ze eens te gaan bekijken. Naast de drie gelegenheids tentoonstellingen was ook het Boerenkrijgmu8eum te bezichtigen en dat wil heel wat zeggen. Heel wat volk maakte van die gelegenheid dan ook gebruik. Maar ook de voorzitter van de Over- meerse Heemkundige Kring, Dany De Block was een gelukkig man. Immers, zijn tentoonstelling met ou de prentkaarten was meer dan een bezoek waard. Bo vendien mocht de voorzitter flink wat nieuwe leden in schrijven, zodat de leden lijst van de Overmeeree Heemkundige Kring flink verrijkt uit het kermisge- beuren komt. De voorzitter heeft er goede hoop op en het zou hem niet verwonde ren, mocht men de kaap van de 500 benaderen, zo niet overschrijden. De prentkaarten zelf riepen heel wat herinneringen op. Voor velen was het de ideale gelegenheid om eens het Overmere van vroeger te zien. Daarnaast waren er kaarten over het Donkmeer in al zijn facetten. Maar de meeste aandacht bleek toch uit te gaan naar de prachti ge affiche die de kermis van 1934 aankondigde. Toen werd er nog gekaart voor konijnen. In de vroegere raadszaal van het gemeentehuis stel de de fotoclub Reflex zijn merkwaardig werk ten toon. Tien leden van de club exposeerden er elk 6 foto's, die met elkaar konden wed ijveren. De zes onderstreep ten hiermee dat ze de tech niek van de fotografie hele maal onder de knie hebben. De vele bezoekers kregen ook de kans om de volgens hen mooiste foto aan te dui den. De meeste foto's waren makro-opnamenRoland Van de Rostijne, Jos Joris, Robert De Messemaeker, Raf Pensaert, Guido Joris, Robert Haentjes, Frans Van den Abeele, Andre Wal- graaf, Helene De Maertela- re en Andre De Taey mogen terecht fier zijn op hun Pieter Leory bij JZN In het jeugdhuis Jongeren Zagen Niet exposeerde Pie ter Leroy uit leper zijn werk. Het zijn stuk voor stuk merkwaardige etsen. Leroy liet school aan het Sint-Li kas instituut te Gent, waar hij onder meer een leerling was van profes sor Coorevits. In zijn maat schappijkritische prenten gaat hij hard te keer met de grafische vormtaal. Hij drukt ons met de neus op de wantoestanden in het be drijfsleven, de politiek, de kerk en het wankele ge zinsleven. In de symboliek (de mens wordt voorgesteld met een dierenhoofd) staat de mens centraal, maar Han de mens die zich verschuilt achter een masker. Zaterdag 15 september Fietszoektocht tog tot 14 september kan je deelnemen aan de toeristische tatszoektocht. georganizeerd door het gemeentebestuur van Temse. De 35 km. lange tocht doet hoofdzakelijk landelijke, ustige wegen aan. Vertrekpunt is de Watermolen, het toekom- ége toeristische centrum. Tot op heden werden al méér dan teshonderd formulieren afgehaald. De deelname is gratis, 'rijsuitreiking in november. Formulieren ten gemeentehuize, in iet Gemeentemuseum (Kasteelstraat 16), in de bibliotheek aan te Hoogkamerstraat 1in het VTB-VAB-kantoor aan de School- itraat 64 en in het vroegere gemeentehuis van Tielrode kultuurdienst). The Strangers Zaterdag 8 september om 20 u. organizeert het gemeentebe- tuur een optreden van The Strangers, in de schouwburg, taarten bij diverse gemeentelijke instanties. Inleef-campagne Wel 26 verenigingen van Temse namen deel aan de lentecam pagne t.v.v. Unicef, gekoördineerd en gestimuleerd door sche en Siegfried Buytaert. )e campagne bracht 18.350 fr. op, waarvan 14.300 fr. ten oede komt aan een watervoorzieningsprojekt in Kameroen en •050 aan een gezondheidsprogramma in Angola. nimkwls te vereniging Spirit organizeert zaterdag 27 oktober om 20 u. in parochiecentrum Knstus Koning op Hollebeek een grootse •nkwis, in samenwerking met de vzw Independent Films en videoshop Van Puyenbroeck. fSüVerheyen staat voor Presenta,ie en samenstelling in en Jo ek. Wpcke is gastpresentator. Een prijzenpakket van wel 50.000 fr I voorzien. tandidaten (twee mensen per team) melden zich aan bij VWeoshop Luc Van Puyenbroeck, Vrijheidsstraat 20, in Temse, of telefonisch via nr. (03)771.20.93. Preselektie zaterdaq 15 knlnmkn. 4 4 TA Al onmiddellijk na de tweede oorlog speelde Zele in op de grote nood die er was degelijke woningen. Vele jonge gezin nen hadden behoefte aan een degelijk onderdak. In 1948 kwam het eerste projekt van de grond. De Burgemeester Van Ackerwijk werd gereali seerd en tot einde van de vijfti ger jaren werden er 354 nieu we woningen gebouwd. Toch bleef er vraag naar nieuwe wo ningen. De Gewestelijke Bouwmaatschappij begon aan een tweede grote projekt. De landbouwgronden tussen de Eist- en de Ravestraat, die dicht bij het centrum gelegen waren en 17ha 34a en 67 ca besloegen werden aangekocht in 1959. In april 1962 werd de aanbeste ding goedgekeurd van 165 wo ningen, die gebouwd werden langs inmiddels aangelegde wegen en de Beukenlaan, Dcnncnlaan, Acacialaan, en Eikenlaan gaf Zele een nieuw uitzicht. In de volksmond was de «Tuinwijk» geboren. De wijk is stelselmatig uitge groeid. In een periode van twintig jaar werden 30 gegroe peerde garages gebouwd, 28 duplex appartementen, een appartementsgebouw met 12 appartementen en burelen voor de maatschappij voor wo ningbouw, 21 woningen voor bejaarden het Wilgenhof en een clubhuis. In totaal over een periode van 18 jaar staan er 392 woningen. Het 20 jarig bestaan van hun wijk willen de bewoners feestelijk her denken. Zaterdag 1 september staat in het teken van sport en spel met om 14 uur spel zonder grenzen tussen de straten onderling. Om 17 uur is er een minivoet balwedstrijd voor de jeugd en om 18 uur komen de wijkve- detten aan bod tegen de vete ranen van Oud en Nieuw Zele. Om 19 uur barbecue en gezel lig samenzijn met discobar. Op zondag 2 september komt het meer officieel gedeelte. Om 10.30 u. worden de geno digden begroet in de wijk en om 11 uur is er een feestzitting in de tent op het sportplein. Om 15 uur poppenkast Vader Kapoen voor de kleinsten en om 16.30 u. treedt de Zeelse rockgroep Trial op. Om 18 uur is een prijskaarting. BENO In samenwerking met het Kommissariaat-Gene- raai voor Internationale Kulturele Samenwerking organiseert het Gemeentebestuur van Temse op zaterdag 15 september om 20 u. in de feestzaal van het gemeentehuis, een optreden van de vooraan staande Venezolaanse groep Quinteto Cantaclaro. Zaterdagavond 1 september te 20.30 uur wordt er een muziekfestijn georganizeerd in de belfortzaa. te Aalst. Het uitgebreide programma bevat klassiek werk door Louis Van der Paal en Kristiaan Var Ingelgem (concerto voor twee klavecimbels), klein kunst met Herman Elegast en daarbij Han nog negro-spirituals gebracht door het Malufi-kwartet Tijdens het veertiendaagse verblijf in België verzorgt het Quinteto Cantaclaro een op treden in Temse. Zij brengen originele en bewerkte folklo ristische Latijnsamerikaanse muziek. Deze groep bestaat uit: Carola Marcano (sopraan), Ines Feo la Cruz (mezzo-sopraan), Con- zales Pena (tenor), William Alvarado (bariton), Roman Velandia (bas) en direkteur Frederico Ruiz. Het Quinteto Cantaclaro is voor de eerste maal voor pu bliek opgetreden in juli 1976. Sindsdien brengen zij vooral volkse en folkloristische La tijnsamerikaanse muziek, in het bijzonder de Venezolaan se. Naast hun toemees door heen Venezuela hadden zij ook optredens in Washington, Wisconsin, Chicago, Parijs, Bogota, voor de Columbiaanse televisie en zij gaven ook kon- certen in Madrid, Barcelona, en op de Kanarische Eilanden. Zij namen deel aan het inter nationale festival «De Mens en de Zee», georganiseerd te Rostock, in de Duitse Bonds republiek, waar zij in juli 1980 de «Speciale Prijs van de Jury voor de verwezenlijking van de grootste werken» behaalden. De toegang tot dit konccrt is gratis. De organisatie berust bij de gemeentelijke kuituur- dienst. Sinaai. Dorpsfeest in de Tinelgemeente. Pierbollers in aktie (dw) Nieuwkerken (Sint-Niklaas). Een zestal jeugdploegen traden op de terreinen jeugdhuis 't Verschil aan tijdens de zeskamp (Iv) Kristiaan Van Ingelgem werd geboren te Sint-Gillis - Dendermonde in 1944. In 1967 werd hij laureaat van het Lemmensinstituut voor orgel en muziek-opvoe- ding. In 1969 werd hij be kroond met de Lemmens - Tinelprijs. In april 11. maak te hij nog een koncertreis door Zuid-Italië en was hij voorzitter van de jury tij dens het 5* Zuidnederlands Orgelconcours te Boxtel. Louis Van der Paal (Deume 1937) studeerde klassieke filologie en was van 1967 tot 1980 poësisleraar te Aalst. In 1980 werd hij er adjunkt-direkteur van het Sint-Jorisoollege. Als auto didact behaalde hij opmer kelijke resultaten op het ge bied van het klavecimbel en orgelspel. Zo won hij in 1978 de eerste prijs op het orgelconcours te Boxtel (Ndl) en werd hij in 1980 onderscheiden met de rege ringsmedaille voor orgel. In Aalst is Louis Van der Paal ook goed gekend als dirigent van het Aalsters mannenkoor «Pro Musica». Herman Elegast (1940) is vooral gekend als kompo nist en arrangeur van tallo ze Elegast-liederen. Mat de ze groep, die hij in 1964 stichtte, besloot hij in 1976 een boeiende loopbaan met een gouden elpee. Hierna maakte hij een madrigalen- plaat. Hij voelde zich vooral thuis in het vertolken van gedichten. Hij componeer de voor massafeesten als A.N.Z., de Ijzerbedevaart, Wereldkongres Esperanto. Hij speelde onlangs nog een elpee vol met gezongen ge dichten. Nu werkt hij aan een L.P. met gedichten van Anton Van Wilderode, en zingt hij religieuze muziek in het ensemble «Gospodi» dat hij oprichtte in 1982. Deze groep bereidt ook een eerste elpee voor. Het Malufi-kwartet (1983) sluit als jongste telg de lijst af. Het kwartet is ontstaan uit het BRT-koor en kreeg zijn naam van Vic Nees. De vier jonge zangers kunnen bogen op een sterke indivi duele instrumentale en vo- kale vorming in diverse muziekconservatoria van het Vlaamse land. Het is hun bedoeling van een veel- rijdig repertorium op te bouwen, dat zowel klassiek als jazz omvat. Het initiatief voor dit uniek koncert gaat uit van de Es- perantogroep «La Pioniro» en wordt mede georgani zeerd door de V.T.B.-afde ling Erembodegem en het Stadsbestuur van Aalst. De De Esperantisten die met hun universele taal op zoek zijn naar kultureel ge meengoed maken nu ge bruik van de al lang beken de taal de muziek die zonder woordenboek zich direkt richt tot het mense lijk gevoel. Voor de muziekminnende Aalstenaar betekent deze avond een extra optreden weliswaar buiten de festi valreeks maar zeker een goede aperitief of aanloop tot het Festival van Vlaan deren. W.D.B

De Voorpost | 1984 | | pagina 19