Jhj Weekblad lender- Birma-ei Seheldestreek arlngfeesten te Buflgenliout-Opstal PE9ÜÜJX Aalsterse Jaarbeurs nam valabele start Altegaar naar de evenaar! MONGO MQNGO o£C0 i r KERKSTRAAT 18 AALST an lek mijn lip Mongo, een must De Voorpost VRIJDAG 31 AUGUSTUS 1884 V JAARGANG NR. 34 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1/6/32/25/001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59,23 verleden jaar met 8% daalde minst de eigen beroepsfierhfid en dat ook de prognoses nog wisten zich te handhaven daar weinig bemoedigend zijn. waar grote industrieën fapl- Aalst met zijn Topdag, zijn den. Waar in de industrie hr- Avondmarkten, zijn Brade- beidsplaatsen verloren gingen lor de opening van de 37ste jaarbeurs te Aalst liep de stadsfeestzaal quasi vol. Onder schepen van land- en njen, zijn /dcties van o.m. gn^vaak^zSfs I staatssekretaris Paula D'Hondt - Van Opdenbosch, gemeenschapsminister Mare haïeeïpasseSd dan vooral zijn Jaarbeurs zou plaatsen bij kreëren, al vilt ille, parlementairen Van Wambeke en Caudron, (het quasi voltallig college van welkomstwoord en ste?de dat hierop een gelukkige uitzon- de KMO-er zich vaak, en niiet rgemeester en schepenen, heel wat gemeente- en OCMW-raadsleden, leden van ook de 3?e jaarbeurs opge. dering kunnen maken. Win- steeds ten onrechte, gediskri- viesraden en middenstandsverenigingen en uiteraard exposanten. Afwezig niet bouwd werd naar het beproef- kelstad Aalst groepeert im- mineerd t.o.v. de industi --- - -- 1 iï.i' run'c hph genodigd Luc Van Dorpe waarover U elders in' dit blad meer verneemt. de scenario dat zijn deugde- mers op een eerder kleine KMO's hebben inderdaad lijkheid heeft bewezen. Geen ruimte een zeer groot aantal nood aan maatregelen in ver- stereotiep gedoe echter ver- warenhuizen, winkels en hore- band met fiskaliteit, rechtsze- mits heel wat vernieuwingen cabedrijven zodat vergelijkend kerheid en ondernemmgsilsi- werden ingevoerd waaronder winkelen er mogelijk is. En ko. KMO s hebben "i"™1',hl- ook een infostand in de in- niet te vergeten de wekehjkse pulsen nodig wdlen komsthall en een valabele kin- zaterdagmarkt die heel wat fer kunnen blijven tegen deropvang. Een realisatie die volk blijft lokken. De Jaar- negativisme van c mogelijk werd dank zij het op beurs wordt een grote, polyva- schappij al dienen elkaar inspelen van diverse lente, overdekte winkel met tal niet te vervallen in diensten. Ook de spektakels van spektakels gedurende tien tische nostalgie naar het met vedettes uit vooral de dolle dagen. nale m reUotrend tot ,en Vlaamse showwereld büjven Burgemeester Raymond Uyt- met. Wat verkeerd begrepen een intrinsiek element van de- tersprot memoreert de eerste kleinschaligheid zou beje- ze 37ste editie waarbij de play- editie van de toenmalige kenen. back-wedstrijd met üefst 55 «Handelsfoor» en voelt zich Staatssekretaris Pajila kandidaten, zodat voorafgaan- gelukkig dat Aalst, gelegen D Hondt - Van Opdenbosch de schiftingen noodzakelijk tussen gerenommeerde jaar- voelt zich met duizend draden werden hoge ogen gooit. beurssteden als Brussel en met Aalst verbonden en stelt Wat betreft het inkomgeld Gent toch zowat 40 50.000 dat na de goldon sixties ^en heeft het bezoekersaantal van bezoekers weet te trekken al is heroriëntering zich opdringt, verleden jaar aangetoond dat het niet de bedoeling rekord- Toch kon, niettegenstaande «de verhoogde prijzen geen reden cijfers qua bezoekersaantallen knsis, het welvaartspeil op een werden tot thuisblijven. Wat te breken. Wel het gebodene behoorlijk niveau hier geharjd- betreft het aantal deelnemers in optimale voorwaarden te la- haafd blijven dank zij o m. de zijn de meeste vroegere expo- ten bekijken en het wegwfer- kreativiteit en innovatiekracht santen er andermaal bij. Ze ken van drempelvrees waarbij blijven immers brood zien in de relatie verkoper-koper deze kommerciële happening wordt geoptimaliseerd, die de Jaarbeurs uiteindelijk De KMO's, wienst sterfte toch is. groeide uit o.m. de vertröu- Feestleider Albert Cornand wensrelatie met de potentiële en niet net Sekretaris van het Rode Kruis mevrouw Delmoitie overhandigt een geschenk aan ste„ dat de nationale omzet klant, de stielkennis Galle bij de opening van de Jaarbeurs (a) zal ons de dirigenten van de Opstalse Koninklijke Fanfare «De Morgenster» niet tegenspreken. De haring die op den Opstal elk jaar, tijdens de «Haringfeesten» wordt, bezit inderdaad superieure kwaliteit. Op ongeëvenaarde wijze streelt smaakpapillen. Vergezeld van een flinke geut heerlijk gebonden ajuinsaus en een melige aardappelen - ook met deze ingrediënten weten ze in de buurt van het Hof Koppen en de Broekstraat wonderen te verrichten - vormt hy een maaltijd om en vingers af te likken, zich van dit culinaire Muis, den Radijzenkweker, de ode aan de goede smaak, la Morgenster Pol, Rudolf, Roger de Plek- vergewissen, kan op zater- ker, de Chef en den Trom- Zeven i331- Haringfeesten 8 en zondag 9 september meichef, stuk voor stuk heren De idee Haringfeesten op te terecht op de Dorpshoeve stammend uit een rijk haring- zetten is gegroeid uit het Jaar de Broekstraat te Bug- kennersgeslacht- de ware aard van het Dorp. Bedoeling is dat Je zal er be- van de Opstalnaar bloot, ma- via deze organisatie, de Ko- aan gastvrije ta- ken deel uit van de kuituur van ninklijke Fanfare «De Mor- overigens demo- den Opstal. We hoeven er niet genster» weer één jaar lang verlegen om te zijn: eten en haar kosten van kostumering, drinken zijn belangrijk bij ons. instrumentarium en uitstappen eetkultuur We zetten ons graag aan tafel. zou kunnen financieren. p en feesten, legt het We feesten graag, eten lekker Het haringdebiet groeide van irgensterbestuur -den Dok- en veel. Onze Opstalse gerech- 1-300 stuks in 1978 tot 2.500 it, de Straffen Zanker, den ten zijn meestal eenvoudige, stuks vorig jaar. De oorzaak bij van middenstand en KMÖ's. Ook de KMO is gebaat bij het op internationaal vlak konkyr- rentieel blijven en bij het af remmen van de werkloosheid Vervolg op blz. 4 Buggenhout. Haringfeesten. Een lekkere haring met de onafschgeidelijke Opstalse ajuinsaus, wat kan er heerlijker zijn? (foto Piet Hermans) van het sukses, situeren de fie, rijstpap, de kaasplank, bo- nee. Voor amper 125 fr. kan je organisatoren in het feit dat terhammen met platte kaas en al een haring in ajuinsaus en trappist van «Stalle» door aardappelen savoureren. Kan «echte» paters geserveerd, je twee van die vissen de baas, Voor de ambiance zorgt heer- betaal je slechts 175 fr. Ook de lijke draaiorgelmuziek, prijs van de dranken wordt op Op zondag 9 september kan een demokratisch peil gehou- men reeds vanaf 12 u. op de den. De prijs van de lichte Dorpshoeve terecht. Te 13 u. bieren blijft ongewijzigd, de wordt een feesttafel aangericht zware bieren kosten zelfs min- waaraan de burgemeester en der dan vorig jaar. de parlementairen uit de Wie dus wil genieten van een streek aanzitten en te 16 u. demokratische maaltijd op een brengt een showorkest volkse superbe wijze klaargemaakt, muziek. Ook de organiserende moet zich op 8 en 9 september fanfare bewijst tussendoor a.s. zonder schroom naar de haar muzikale kunnen. Dorpshoeve begeven. Wedden heel wat mensen graag haring met ajuinsaus eten, maar dat de meesten schrik hebben om het thuis te eten. Gezien de reuk. Gans Opstal ruikt tijdens het tweede weekend van septem ber naar haring. De festivitei ten worden ingezet op zater dag 8 september te 16 u. Dan wordt in de tent op de Dorps hoeve een «Haringmis» opge dragen. Drie kwartier later wordt met de haringbak be- Je moet écht aan de evenaar geweest zijn om de authenticiteit, de natuurgetrouwheid, de kwaliteit dua van de Mongo-expo in Sint-Niklaas te kunnen beoordelen. Nimmer was ik, varend of vrezend, op de Zaïre of de Kasai of de Sankuru, nooit nog woonde ik in een hut of danste op 't ritme van de tamtam; derhalve kan ik niet vergelijken, niet kun- dig-korrekt een oordeel formuleren. Subjektief schrijf ik over Mongo, dat dorp rechtover de statie van Sint-Niklaas. Pater Hulstaert is in dat gindse, grote woud geweest en Ashila Pashi Tshib- wabwa, ambassadeur van Zaïre, ook. Maar kuituur- schepen Daan Anthuenis of kuituurattaché Jan Bral van Sint-Niklaas dan weer niét. Veel in de stadsza- len werd gekonstrueerd aan de hand van getuige nissen, van horen zeggen, middels lektuur of prent jes kijken. Een dure verkenningsreis zat er voor de Sint-Niklase bewindslieden niet in. Die niet-erva- ring heeft zo te zien géén invloed gehad op het gehalte van de Mongotoestand. Kuituurattaché Jan Bral bijvoorbeeld weet inmid dels zéér van wanten. Hij hanteert termen als een virilokale en zowaar ook exogame struktuur van de levenswijze ginds. En stadssekretaris Piet Elshout weet alles van taetaeviiegen, overbrengers van de zo gevreesde slaapziekte. En ik, slechts een korte wijl in de ban van leuke lendenschorten en visfuiken, wandelde lange een imitatieboswegel naar de pala- berhut toe. De palaberbut steelt de show in de stadszalen. Een pleisterplek voor politiekers en rechtsprekers. Wat boomstronken waarop je neerhurken kan. Een kaartershuisje van bij ons gelijk, maar de Mongo's vergaderen hier, vertellen, verwoorden grief of blije boodschap, nemen beslissingen. De palaberhut ver dient navolging, stel zo'n exemplaar permanent op ter Grote Markt in Sint-Niklaas a.u.b. Eten en weten Vrijdag ben ik in de stadszalen geweest. Botanische weelde, exotische grilligheid heerst hier. Hoe een volk leeft, rouwt, werkt. De olifant noch de krokodil zyn eoht, maar de vele jacht- en vistuigen zijn dat wel. Ik zag grillig gevormde stoeltjes, hondebellen, membraantrommels. Merkwaardige exemplaren al lemaal. Klaagzangen hoorde ik, spreuken stond ik verwonderd te lezen. «Men trekt een geest van een voorouder aan met bananenwil iets zeggen in de trant van: je moet met zachtheid, geduld en voor zichtigheid handelen. Over bananen gesproken. Rijkelijk lagen die vruch ten geëtaleerd, vrijdag, het was me niet duidelijk of ze bij de expo dan wel bij de perslunch hoorden. Aankomen durfde ik niet. Maar de Kongolese kip (de Zaïrese hen) smaakte lekker pikant, al werd er een Duvel of een Palmke bij geserveerd. Bereider was voor de gelegenheid de heer Van Meervenne (De Brokkelinck). MoambemaaStijden: nog te proeven op zaterdagen 8 en 22 september of 6 en 20 oktober Vrijdag heb ik schepen Anthuenis de lof horen zingen van pater-pionier Hulstaert, van pater Fons Kempen die een verhaaltje over «een moderne Ekon- da-jongen» te koop aanbiedt (20 frank). Daniël Van- groen weghe, antropoloog, de heer Mangelschots van het tropisch instituut voor geneeskunde, me vrouw Van Geluwe van het museum in Tervuren (verontschuldigd, want op reis in China) werden gefeliciteerd voor hun inbreng. Stadssekretaris Els- hout, kuituurattaché Bral, archivaris-bibliothekaris André Stoop en beslist ook de heer Saejrs, baas van de stedelijke beplantingsdienst van Sint-Niklaas, werden door schepen Anthuenis voor hun medewer king zéér geprezen. En onderwijl zaten de persmen sen te bladeren in die memorabele kataloog, tot stand gekomen dank zij het mecenaat van het Gemeentekrediet. De ploeg van het Gemeentekre diet, o.l.v. persattaché Frans Uyttebroeck, bleef blijkbaar bewust op de achtergrond, vrijdag. Maai' in Sint-Niklaas weet men maar al te best in welke mate dit soort sponsorship doorweegt. De GK-men- sen zijn zéér ijverig, zeer behulpzaam geweest, al merk je dat niet meteen bij een wandeling in 't Mongodorp. Een logootje, een vermeldinkje van de naam volstaat, men wil bij 't Gemeentekrediet blijk baar niet van kommerciële opdringerigheid weten en dat komt danig positief over. De belangrijkheid van deze tentoonstelling is dus al enigszins meetbaar aan de aanwezigheid van het Gemeentekrediet. De aandacht die de expo kreeg, krijgt en krijgen zal in de media is nóg een aandui ding in die richting: BRT-radio (Aktueel, kulturele programma's), BRT-televisie, Belga, enz. De stad Sint-Niklaas beseft zelf ook wel dat het hier om iets unieks gaat, de bewindslui laten geen gelegenheid voorbijgaan om dit volkakulturele paradepaard (zoals ik de expo vorige week noemde) in de belang stelling te hijsen. Veel wordt verwacht van de onderwijsinstellingen, en het mag betekenisvol he ten dat men vanuit Sint-Niklaas Alle scholen die voor een bezoek in aanmerking komen, alle Vlaamse scholen, heeft aangeschreven. De klasjes kunnen tot 21 oktober terecht. Mij heeft deze Mongo-expo alvast geboeid. Ze doet ambachtelijk en dorps aan, heet tegelijk kultureel en antropologisch te zijn. Door een mikroskoop naar die tsetsevlieg kijken of huiveren voor een foto van een door druiper aangetast lichaamsdeel, het kén (al was vrijdag toevallig één foto spoorloos, bij wijze van incident). Snuisteren in de boeken van pater Hulstaert, een videovoorstelling bijwonen, je Verbazen over het door de Mongo's aangemaakte smeedwerk, rondkuieren langs de vijver. De tuin der Mongo's in «de tuin van Vlaanderen». De sfeer is magisch en wetenschappelijk. De stad koes tert een dorp in haar schoot. Een maand of twee Mongo's in dc Sint-Niklase stadszalen (nabij 't sta tion), een must. W.V. gonnen. Non-stop wordt dan haring in ajuinsaus en aardap- Veel vergt een haringmaaltijd dat het je heerlijk zal smaken? ggenhout. Haringeesten. De haringbakkers hielden al een generale repetitie tegen wat pelen, pannekoeken met kof- geenszins van de portemon men moet (foto Piet Hermans) 5 akker, de Meltcns, de Lit- sobere en weinig geraffineerde den Tamboer-Majoor, kost, eerlijk van smaak, een tikje kalorierijk. De Opstalse keuken bevat bo vendien nog gerechten die tra ditiegetrouw bereid worden, aangepast weliswaar aan de voorschriften van de moderne voedingsleer: minder vetstof, verminderde kookduur. Van zelfsprekend geeft elk gezin een eigen kleur aan een berei ding. Het teruggrijpen naar bepaal de recepten leert ons de na tuurlijke smaak van het pro- dukt opnieuw ontdekken, Vroeger werd de smaak im mers niet verdoezeld door al lerlei bijkomende snufjes. Een prei smaakte naar prei, een tomaat naar tomaat. Is er dan natuurlijk onze ha ring met ajuinsaus. Geproefd, genoten en bejubeld door dui zenden. Geserveerd als hij wordt door de Koninklijke Fanfare «De Morgenstern, in Mongo-Expo in Sint-Niklaas. Opening van de tentoonstelling, vrijdagavond, in aanwe- Mongo-Expo in Sint-Niklaas. Links spilfiguur van het hele gebeuren pater Gustaaf vnrmt hii nnrh ^in zigheid van o.m. de Zdircsc ambassadeur. De SP uitte haar ontevredenheid toen de Hulstaert en rechts kuituurschepen Daan Antheunis (Iv) noch meer, een aedicht. Een ambassadeur aan hel woord kwam en de fraktieleden aan deze partij verlieten de stadszalen (Iv) iuner, Opstal, Pelote, Ru- De Cois, de Jeinssens, de en uitgave van KTGEVERIJ DE CUYPER lude Vest 34 130 Dendermonde 052/21.40.60 ankrek. KB 442-8601401-36 rt|a voor los nummer 34 F larabonnement 1.620 F m«and 825 F maand 425 F I. OE CUYPER

De Voorpost | 1984 | | pagina 1