De grote en de kleine k 1 .UTHER ALLISON ERVANGT ILUES LEGENDS 4ls ich Can de boer op lonky Tonk Jazzfestival Katholieke Filmliga - Sint-Niklaas bestaat vijftig jaar Godfried Vervisch in Galerij Tas Expressiegroep VREDON deed geslaagde toernee in Oostblok The Int in Dido Erpe Grootse Karei Aubroeck-huldiging in Temse Tentoonstellingen in Sint-Niklaas UEH \veede «Open Atelier» te Denderbelle een meevaller Jeugdk^t de kunstkring «Als ioh Can» sedert heel wat a een vaste waarde vormt in het Lebbeekse nlturele wereldje, valt niet te ontkennen. Vorig Bekend bewees deze dynamische vereniging dit )ud ouwens opnieuw. de op en top landelijke igeving van het «Hof ter langs het Fonteintje Denderbelle, kende haar «Open Atelier» int ers zeer veel bijval. Zowel terdag als zondag kwa- honderden zich, in de kimiteit van deze boeren- aB$ening, vergewissen van wijze waarop de leden de kring hun vrije tijd kunstzinnig besteden. We mochten, maakte voorzitter Achiel Vermeiren achteraf de balans op. het dubbele aantal bezoekers van vorig jaar begroeten. En dat stemt ons gelukkig, stimu leert ons bovendien. De bezoekers konden op het «Hof ter Meys» niet alleen enkele leden van de kring in volle bezigheid aan het werk zien, maar konden daarnaast in de schuur, be vangen door de aange- naam-prikkelende geur van hooi, een gelegenheids tentoonstelling bekijken. Met werk van o.a. Fons Hofman (pentekeningen), Pieter Ringoot (schilderijen en akwarellen). Karei Hal terman (fragiele penteke ningen), Willy De Lathou wer (dekoratieve minischil- derijtjes), Herman Hey- vaert (landschappen en bloemstukken), Willy De Meester (beeldhouwwerken en bas-reliëfs), Marcel De Lebbeke. Open atelier. Lang niet iedereen had belangstelling voor de schilder en zijn werk (v) Potter (tekeningen). Karei tal geïnteresseerden deel. Can„ ortranizeert niet al 06 ES)8CkT^(1fndSChappeil) °°k de bedrevenheid m een leen tentoonstelling en Frans De Leener (schil- paar_ volksspelen kon be- Huize siancquaert op zaterdag 8 (18 tot 21 u.), derijen). proefd worden. m Eras de kennismaking met werden de kunst- ^nd^g's °10toTVii'ie de Als ich Can-leden en met ^mgers en de bezoekers tót 21 u.), maandag 10 (16 hun werk achter de rug, bovendien aangenaam ver- tot 2i u en dinsdae- 11 konden de volwassenen rast. toenhet Denderbel» september (10 toT2o!i.) - -by zomerse temperatu- koor .Bellekanton;]op be- kwarteeuw ren - nog nietig nagenie- giek kwam en o.l v Gerard bestaan ook op zondag 16 tenby een drank of een hap Bosteen een bewijs gaf van september. Met o.a. eedmis en konden de jongeren hun z*jn vokaal kunnen. vo£r de overleden leden van kennis van de Nederlandse Lig* dit weekend achter de dP kring en ontvangst althans de spreek- rug. dan gaat Mie Al. Ich £or'SkolleJ, v^Cf^ e1 JOK3"»23» Can-aandaoht momenteel meester en schepenen en e.v.m. het .hart. - aanto uit naar de viering van het achteraf een bescheiden eet- nen. Aan deze gelegen- 25-jang bestaan van de maal in zaal Prado heidswedstnjd voor de krmg. Een viering in twee (nierre van rosseml jeugd namen een zeventig- schuifkens, want «Als ich woorden s tbbeke. Open atelier. De vorm is dicht gegoten, nu het overtollige nog wegkappen (v) 50 fie niet van rockende, swingende, klagende of telancholische blues houdt, zal het vrijdagavond loeten hebben van frieten, hot-dogs en bier in lastic-bekers. Tenzij hij natuurlijk oog heeft voor e andere kwaliteiten van T.T. Fingers, Bo Diddley a als laatst gearriveerde Luther Allison, nog niet p de affiche, maar toch tijdig in het nieuws, iet is logisch dat in een programma dat maanden ooraf werd klaargestoomd al eens veranderingen omen. Dit jaar was echter het meest spannende: iet alleen stonden enkele groten zoals bijvoorbeeld Hzzie Gillespie op het verlanglijstje van de organi- atoren en pakten ze ernaast, ook de Blues Legends eten het enkele dagen geleden afweten omdat hun aernee door Europa finaal werd afgelast. Maar... lUther Allison komt in de plaats. Vijftig jaar geleden ontstond in Sint-Niklaas de plaatselijke afdeling van KFL, de Katholieke Filmliga. KFL, dat zijn de zeer verdienstelijke organisatoren van filmfora, inrichters ook van een filmkursus en medewerkers aan het nog immer lopende projekt «Films in samenwerking» Zondag 30 september wordt n.a.v. het KFL-jubileum een n.ks/iemionhP zitting gehouden in het Sint-Niklase stadhuis. De KFL-Sint-Niklaas pakt ook uit met een serie van vijf bekroonde films, die in première worden gebracht tijdens de avondfora. Over het doen en laten van KFL, de jubileumaktiviteitèn ook, volgende week een bijdrage in De Voorpost. (wv) rijdagavond dus de blues- ig en zo hebben velen he lmen wat ze al lang wens- een totaal ander pro- ramma tijdens de twee da- Nieuw is ook dat de roepen nu maar één keer* treden, iets langer welis- aar, maar zeker voldoen- >om de lange orkestwisse- igen uit te schakelen. Be- tot het festival op zater- ig iets later, 16.00 uur, m zal men op tijd moeten in om bijvoorbeeld die jongens van Kust- rndet te horen. Honky staat er immers op alles punktueel ver- lopt. Om 17.15 u. swingt iggpap het podium op en een goed idee want ae thuisploeg lokt steeds supporters. Daarbij ta Norbert ook nog voor een ferm stukje sfeer zor gen en dat wordt een goeie introduktie tot de Sumpen Swingster8, die we nog nooit hoorden, maar waar van zoveel goeds verteld wordt dat zij alleen nog kunnen tegenvallen. The Nightblooming Jazzmen, regelrecht uit de States, spelen de overstap naar rhytm and blues want dan komt Carmel! Misschien meer bekend bij de jeugd, wegens de kombi- natie tussen pop en jazz, lijkt Carmel ons een ideale festivalfiguur. Wij hebben ondertussen enige schijven van haar gehoord en die zijn absoluut niet mis. Mooie dame ook nog, mis schien iets meer gesofisti keerd dan Dana Gillespie die het publiek moet blijven boeien tot kwart na één en dat kan ze zeker. Dana wordt in Dendermonde im mers aanbeden en ze zal voor haar tweede festival optreden uit haar sloffen moeten schieten, want de herinneringen aan vorige keer zijn veel te goed. U dacht dat wij Georgie Fa- me vergeten waren. Nee, die treedt op vlak voor Da na, samen met zijn Blue Flames. Georgie moeten we aan de jeugd zeker niet pre senteren. Hopelijk heeft hij ook wat te bieden aan de klassieke jazzliefhebbers. Om te sluiten werd de Ne derlandse groep Batida ge programmeerd. Dat wordt geen sluiten in mineur, want deze groep mengt ou de stijljazz met allerlei la- tijnsamerikaanse ritmen en dergelijke dingen deden het ook vroeger reeds goed. Bovendien is het instru mentengamma van deze groep bijzonder groot, zo dat we alleszins voor ver rassingen zullen staan Ondertussen vorderen de werkzaamheden op het ter rein zelf dat het een lust is voor het oog. Niet alleen wordt het podium nog eens extra verzorgd, ook enige andere nieuwigheden zijn er te bekijken zoals een zeer originele tent van Stella Ar- toi8 waar allerlei speciale bieren kunnen geproefd worden. Maar om te sluiten toch eerst iets over de kersverse ster van vrijdagavond: Lu ther Allison Blues Band. Allison kreeg zijn grote kans toen hij een toemee moest overnemen van de ziek gevallen Freddie King en dat zorgde in de States voor een superstar-status. Europa veroverde hij toen Albert King moest forfait geven; sindsdien is hij een veelgevraagde topact op be langrijke Europese festi vals; Den Haag. Vienne, Antibes, Lyon, Montreux, enzomeer. Luther Allison is iemand die koncert na koncert wil bewijzen dat hij zijn plaats in de top verdient. Daarom v slooft hij zich met de over gave van een nieuwkomer uit tijdens zijn optredens. Een harde werker dus die de bezoekers van het Den- dermondse festival op hun kookpunt zal brengen. Tot vrijdag, en als je niet Dendermonde. Jazzfestival. Luther Allison, als laatste dood bent, tot zaterdag ook. ster, niet op de affiche, maar wel op het festival. Galerij Tas in Kerksken is de jongste galerij in de streek van Aalst. De exposities die er zullen plaats hebben worden tematisch gehouden. Het centrale motief wordt de menselijke figuur, gezien door eigentijdse kunstenaars. Bij de selektie van de ar tiesten wordt rekening gehouden met de originali teit, het visioen van het mensbeeld, evenals met de vakkundige problematiek. In de loop van de volgende jaren zal dus gepoogd worden door uiteenlopende kunstenaars, dit eigen tijds mensbeeld te definiëren en te omschrijven. Op zaterdag 15 september om 19 uur heeft de vernissage plaats van de tentoonstelling der werken van Godfried Vervisch, laureaat van de L.P Boon prijs 1984. Ge volgende tentoonstelling gaat met werken van Roger Vansevenant, van 17 november tot 22 de cember. De galerij is vrij toegankelijk van 15 september tot 13 oktober op zondag van 10.30 tot 13.00 uur en op vrijdag, zaterdag en maandag van 14.30 tot 19 00 uur en op afspraak. Vorige zondag zijn 52 leden van de Aalsterse Expressiegroep VREDON veilig en wel terugge keerd van een zeventiendaagse toernee doorheen Duitsland en Polen. Deze nog jonge groep (volgend jaar vieren zij hun 5-jarig bestaan) is er toch maar weer in geslaagd een aangename en interessante reis te koppelen aan een aantal belangrijke optre dens. Tijdens de eerste drie dagen van hun toemee vertegen woordigden zij - en dit reeds voor de tweede keer - ons land op de Europafees ten te Paderborn (West- Duitsland). Zij behaalden er een enorm sukses, zowel tijdens de straatanimatie als op de grootse finale in het Inselbad-stadion De tien volgende dagen wa ren zij de gasten van de Poolse zang- en dansgroep KORTOWO van de univer siteit van Olsztyn (de stad van Copernicus). De optre dens aldaar kenden een enorme bijval: zowel in de oude binnenstad als od het sportveld van de Campus zelf. Het bezoek aan Gdansk is voor velen onder hen onver getelijk geworden mede door de korte ontmoeting met Lech Walesa en een paar mensen van de vak bond Solidarnosc. Te Czes- tochowa was Vredon getui ge van de enorme devotie van de Poolse katolieken die er met tienduizenden waren samengestroomd ter gelegenheid van de Maria- feesten aldaar. De jaarlijkse Vredon-toer nee werd afgesloten met een bezoek aan West-Ber- lijn en met een optreden in het Kurhaus van Bad-Wes- temkotten. Deze reis heeft zonder twijfel onuitwisbare sporen achtergelaten in de herinnering van alle deel nemers. Vandaar ook dat Expressiegroep VREDON alles in het werk zal stellen om de groep KORTOWO volgend jaar een gelijk waardig verblijf in Vlaan deren te bezorgen. In september '84 start het nieuwe werkjaar. De repeti ties hebben plaats in het sportcomplex van het VTI- Aal8t. Voor meer info kan men terecht bij Achiel De Moor, Abeelstraat 17, te 9300 Aalst (053/77.93.67). (lh) Dit weekend Karei Aubroeck is deze week negentig geworden. Zaterdag 1 september wordt hij op indrukwekkende wijze gehuldigd in Temse (dw) 6 Temse maakt zich op voor een uitgebreide en uitbun dige huideplechtigheid aan de monumentale beeld houwer Karei Aubroeck. Het programma voor l en 2 september werd al afgedrukt in De Voorpost, maar we rekapituleren toch even, beknopt. Zaterdag l september om 15 u. is de gemeentelijke schouwburg in de Stationsstraat het trefpunt voor al wie maar enigermate betrokken is bij het kunst- gebeuren in 't Land van Waas en in dit Belgenland. Er zijn toespraken door kuituurschepen Luc De Ryck, voorzitter George Demey van de Wase Kunstkring, voorzitter Paul Daels van het IJzerbe- devaartkomité, Albert Van Britsom namens VOS- Temse, eerste schepen Felix Bulteel en Ernest Van Buynder, adjunkt-kommissaris-generaal voor inter nationale kulturele samenwerking (hij vertegen woordigt minister van kuituur Poma). Pianiste Mi reille Gleizes uit Temse zorgt voor de muzikale intermezzi en Martin De Ryck leest een fragment voor uit de memoires van Karei Aubroeck, bewerkt door Christel Mertens. Te bekijken is ook een dia montage over leven en werk van Aubroeck, naar een scenario van Luc De Ryck en Christel Mertens en met fotografie van Alex Suanet. Na de akademische zitting wordt een bezoek ge bracht aan de tentoonstellingen in het atelier van Aubroeck in de Fonteinstraat 9 en in het Gemeen temuseum, Kasteelstraat 16. In het atelier kan je een «Album Karei Aubroeck», met twintig tekenin gen, verkrijgen (kopen). In het museum zijn te kijk speciaal voor de gelegenheid bijeengebrachte schil derijen en kleiner beeldhouwwerk. Je kan overigens elk weekend van september gaan kijken, zaterdagen van 14 tot 19 uur en zondagen van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Minister Poma brengt zondag S september een be zoek aan de Aubroeck-retrospektieve. De gemeen schapsminister van kuituur wordt om 10 uur op het gemeentehuis ontvangen, bezoekt om 10.30 uur het Gemeentemuseum en om 11 uur de kunstenaar en zijn atelier. Dinsdag 28 augustus, verjaardag van de kunste naar, was tussen 12 en 13 uur op omroep Oost- Vlaanderen (BRT-radio) een bijdrage over Karei Aubroeck te horen. Multiples en zeefdrukken met kollages van Pana- marenko worden van zaterdag 1 september tot en met zondag 30 september tentoongesteld in De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60 in Sint- Niklaas. Opening op zaterdag l september om 20.30 u. De galerij is open van 12 tot 19 uur, behalve op maandag, dinsdag en feestdagen, dan is ze gesloten. In de Sint-Niklase stadszalen loopt een tentoon stelling rond de Mongo-kultuur en dit tot 21 okto ber. De stadszalen bevinden zich vlakbij het station, aan de Leopold II-laan. Alle dagen geopend van 9 tot 18 uur. Voor meer informatie hierover, zie verder in dit blad. Tot 16 september loopt in het stedelijk museum van Sint-Niklaas, Zamanstraat 49. de tentoonstel ling Flor Crabeels. Alle weekdagen toegankelijk van 14 tot 17 uur en alle zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. In het Exlibriscentrum, Regentiestraat 65 in Sint- Niklaas, kan je eveneens tot 16 september «Van luistertoestel tot jukeboxgaan bekijken. Alle week dagen toegankelijk van 14 tot 17 uur en alle zonda gen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur. (kl) The Int zou men The Vibra tions in een nieuw kleedje kunnen noemen. Het is een viertal uit Aalst dat wel tot de minder bekende muzika le groepen behoort, maar toch met een zekere klasse het podium beklom en een muziek brengt die zgn. «dansbaar» is maar dan uit te voeren op een sterk ge dreven ritme waarbij een eigen geluid gevormd wordt dat niet zo moeilijk is begrijpen en muzi kaal te aanvaarden. Zoals andere van die - toch talrij ke - groepen, die muziek trachten te maken, willen deze muzikanten in alle eer lijkheid een ziel leggen in hun vertolking. De forma tie, die nog niet zo lang geleden gevormd werd, wil langs de optredens in jeugdklubs verder bouwen aan een programma dat ook in andere omgevingen moet gewaardeerd worden. Onder hun oorspronkelijke naam. The Vibrations, heb ben zij al heel wat optre dens op hun aktief en de vraag is nu waarom opeens die naamverandering. Als de zaak draait kiest men toch geen andere naam, tenminste als de vlag de zelfde lading dekt. Him swingende muziek werd wel enigszins bijgeschaafd en hopelijk worden hun op tredens even suksesrijk buiten de lokalen van een jeugdklub om, In ieder ge val moet men de inrichters Dido dankbaar zijn om der gelijke mensen een kans te geven om eventueel door te breken naar bredere hori- (jv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 21