De Vlaamse Vereniging voor Familiekunde, Afdeling Aalst programmeert. Kunstonderwijs Aalst De Schurkenstreken van Scapin Eerste orgelcyclus te Dendermonde Achiel Vermeiren vertelt over het Lebbeke van toen «De Kring», «Broeder Beatus» en een en ander daarrond (3) De Vlaamse Vereniging voor Familiekunde, afde ling Aalst, is uitgegroeid tot een van de bloeiendste afdelingen van het ganse land. Het bestuur, samengesteld uit waarnemend voor zitter en ondervoorzitter René Van Assche, sekre- taris Helena De Boeck-Moens, penningmeester en dokumentatiedienst-ver antwoordelij ke Oodelie ve Biebaut-Cobbaut en bestuursleden Wilfried Vemae- ve, André Braet en Rita Coppens hoopt u te mogen bègroeten op volgende vergaderingen of tijdens de kursus familiekunde voor beginnelingen, gepro grammeerd tijdens de volgende maanden. Even een blik op de agenda van de maandelijkse bijeen komsten. Woensdag 5 september wordt een les oud-schrift gegeven door dhr. Wilfried Vemaeve. in 't Apostelken. te Aalst (nabij de kerk van Mijlbeke) te 20.30 u. Zondag 23 september van 10 tot 17 uur heeft te Sint- Niklaas de provinciale in stuif dag plaats. Het is juist 10 jaar geleden dat zulke manifestatie reeds plaats had te Sint-Niklaas. Deze instuif wordt georgani seerd door de WF-Waas- land in samenwerking met de verschillende afdelingen uit de gouw en het centrum te Antwerpen Het wordt een studiedag met voor dracht, tentoonstelling en genealogische markt. Deze manifestatie heeft plaats in het lokaal van café «Stad NantesGrote Markt 25 te Sint-Niklaas. Woensdag 3 oktober wordt in 't Apostelken te Aalst, te 20.30 u, een voordracht ge geven door dhr. Herman Van Istendael, doctor in de geschiedenis, leraar en be stuurslid van Het Land van Aalst. Spreker beantwoordt de vraag «Wat heeft het Rijksarchief te Ronse aan de genealoog te bieden?». Zaterdag 6 oktober heeft een afscheids- en huldi gingsdiner plaats van de heer Albert Clabots, gewe zen voorzitter (20 jaar lang) en thans erevoorzitter van de WF Aalst, in het Kas teel Overhamme, Brussel sesteenweg 75 te Aalst, om 19.30 u. Prijs: 900 fr. alles inbegre pen. Wie verlangt hieraan deel te nemen wordt ver zocht in te schrijven vóór 24 september op volgend adres: Helena De Boeck- Moens. Lambrechtstraat 47, Aalst en 900 fr te beta len op rekening 001- 1156938-95 van de WF af deling Aalst. Kursus familiekunde voor beginnelingen Deze kursus heeft plaats in t Apostelken. telkens op een woensdagavond vanaf 26 september 1984. De laat ste les echter vindt plaats in het Stadsarchief van Aalst, in de loop van de maand maart 1985. 26 september 1984: les 1: «Hoe je familieonderzoek starten?» door dhr. René Van Assche, ondervoorzit ter WF-Aalst, voorzitter WF-Dendermonde. be heerder WF-Nationaal. 17 oktober 1984: les 2: «Ze ven generaties voorouders» door dhr. Luc Michiels, on dervoorzitter WF-Dender- monde. 21 november 1984: les 3: «Uit de parochieregisters halen wat er in steekt» door dhr Albert Clabots, erevoor zitter WF-Aalst. 29 december 1984: les .4: «Van genealogie tot fami liegeschiedenis» door dhr André Braet, bestuurslid WF-Aalst. 23 januari 1985: les 5: «In leiding tot het oud-schrift» door Dr. Rita Coppens, be stuurslid WF-Aalst. 27 februari 1985: les 6: «Een familiegeschiedenis praktisch samenstellen» door dhr André Braet, be stuurslid WF-Aalst. Maart 1985: les 7: «Het archief en de familiekun de»: geleid bezoek aan het Stadsarchief van Aalst 0.1.v. dhr Wilfried Vemae ve, bestuurslid WF-Aalst. In het sept.-okt. 1984 infor matieblad van de WF-afde- ling Aalst lazen we: «Zopas kwamen van de pers 2 klappers van onze oude parochieregisters van de hand van Z.E.H. Frans Ver- berckmoes, WF-lid en pastoor te Lebbeke-Heizij- de. 1.) Alfabetisch reperto rium van de families te Denderbelle (1597 tot 1930) 2) Alfabetisch repertorium van de families te Wieze (1597 tot 1930). Bestellingen (Denderbelle 500 fr, Wieze 600 fr) kun nen geschieden bij de au teur zelf, Heizijdestraat 16 te Lebbeke of via René Van Assche, Weggevoerden- straat 8, bus 1, Dendermon- de, tel. 052-22.25.14. Deze beide kanjers worden plechtig en officieel voorge steld op vrijdagavond 7 sep tember 1984 op het ge meentehuis te Lebbeke. Iedereen welkom! Hartelijk proficiat en op rechte gelukwensen aan de auteur!» D.B. Het is een feit dat kiezen voor een studie of beroep steeds maar moeilijker wordt. De arbeidsmarkt blijkt steeds minder voorspelbaar en daardoor ook wel meer en meer problematisch. Een gemotiveerde studie- en beroepskeuze blijkt bittere noodzaak... Sint-Niklaas. Dit zijn de beheerraadsleden van de vzw Stichting Kunst in de Stad in gezelschap van akademiedirekteur Karei Mechiels, schepen Antheunis en de kunstenaars van wie recentelijk werk werd verworven door zowel stad als stichting (dw) Lust naar Kunst Lokeren Voor de eerste maal heeft er een orgelcyclus plaats in de stad Dendermonde. Deze cyclus wordt geor- ganizeerd door Luc Van den Broeck, organist van de St. Margaretakerk, in samenwerking met de dienst Kuituur en Toerisme van Dendermonde. De Koninklijke Toneelvereniging «Lust naar Kunst» van Lokeren nodigt graag uit tot de voor stellingen van «De Schurkenstreken van Scapin» door J.B. Molière. Deze produktie was aanvanke lijk gepland voor half april van dit jaar, maar wegens hospitalisatie van een akteur diende ze uitgesteld. De voorstellingen hebben nu plaats op vrijdag, zaterdag en zondag, 14, 15 en 16 septem ber, telkens om 20 uur in de stadsfeestzaal van het Kerkplein. De orgelcyclus bestaande uit een reeks orgelkoncer- ten, zal jaarlijks plaatsheb ben in de maanden septem- ber-oktober met als doel het orgel en zijn literatuur meer in het daglicht te stel len. Naast binnen- en bui tenlandse organisten zal er regelmatig een vokaal of in strumentaal ensemble uit genodigd worden om sa men met het orgel te kon- certeren. Dit jaar vinden alle koncer- ten plaats in de St.-Petrus- en Paulusbasiliek (Abdij- kerk-Vlasmarkt) Het orgel in de abdijkerk werd gebouwd in 1958 door Johannes Klais uit Bonn. Het draagt het opusnum mer 1153. Het bouwsys teem is elektrisch. De speel tafel staat in het koor der monniken, het pijpwerk op het koordoksaal De beide manualen zijn uitgebouwd tot 61 toetsen, het pedaal tot 32. Het orgel bevat 2056 pijpen, allen vervaardigd uit degelijke en kostbare materialen (tin, koper of hout). Het klankbeeld is helder en doorzichtig. Zo wat de ganse orgellitera tuur kan er worden op ge speeld Volgend jaar zullen er ook andere orgels, die nog in een degelijke staat om te koncerteren verkeren, in geschakeld worden in de cyclus. Het programma van de eer ste orgelcyclus biedt ons drie concerten in de abdij kerk en een tentoonstelling over het orgel in het Den- dermondse stadhuis. Op zondag 16 september wordt de orgelcyclus plech tig geopend. Om 15.30 uur heeft het openingskoncert plaats. Dit wordt verzorgd door Roger Deruwe en het koperensemble 'Religioso' van Dendermonde o.l.v. Luc Van den Broeck De Brugse katedr aalorganist Roger Deruwe koncerteer- de in tal van Europese ste den en is bekend als leider van het Renaat Veremans- koor en de Scola Gregoria- na. Het Dendermondse ko perensemble Religioso, dat voor ons geen onbekende meer is, koncerteerde deze zomer in verschillende ste den van het Vlaamse Land. Zo werkten ze mee aan de Pontificale jubelmis van 150 jaar bisdom Brugge, en werden ze uitgenodigd in Het stuk is een klassieke prettige komedie, waarin twee vaders, Argante en Géronte, voor hun respek- tievelijke zoons. Octave en Léandre, een vrouw hebben voorbestemd. Tijdens de af wezigheid van de vaders moeten de knechten, Syl- vestre en Scapin, waken over de handel en wandel van de zoons. Maar deze laatsten maken van de gele genheid gebruik om zelf hun keuze te maken. Wan neer de vaders terugkeren, doen de zonen beroep op Scapins inventiviteit om al les in goede banen te bren gen, wat natuurlijk lukt. Zoals elk groot humorist verkiest Molière geestig heid boven grimmigheid, met dien verstande dat de grimmigheid, zeker in aan leg, nooit ver uit de buurt blijft. De onuitroeibare dwaasheid die toch ook tot de komponenten van het le ven behoort, stelt een rede lijk mens voor de keuze: zich machteloos opwinden, of er eens duchtig om la chen. De eerste oplossing heeft wellicht een heroïsch karakter, de tweede is intel ligenter en zoveel efficiën ter. Molière toont ons ge breken die «echte; mensen potsierlijk maken en tot over de rand van hun on dergang kunnen voeren. Dat hij die gebreken meer dan levensgroot tekent, de nationale Basiliek van Koekelberg voor het feest van het H. Hart. Ze traden op in de oude abdijkerk van Lo, te Oostende, Blanken- berge, Tongerlo e.a. Drie van onze vooraan staande organisten en kom- ponisten zullen op dit kon- cert aanwezig zijn. Baron Flor Peeters, Herman Roel- straete en Kristiaan van In- gel gem. Na dit koncert wordt in het stadhuis de tentoonstelling over het orgel geopend. Aan deze tentoonstelling verlenen de orgelbouwers Loncke, Potvüeghe, Pels, Stevens en De Munck hun medewerking, alsook de or- geldeskundige Gabriel Loncke. In opdracht van Luc Van Den Broeck werd een foto montage samengesteld door Raf Van den Eede en Danny Haentjens Deze handelt over de orgels van Dendermonde en omgeving en zal uiteraard ook op deze tentoonstelling te bezichti gen zijn. Kaarten kan men bekomen op de dienst Cultuur en Toerisme Stadhuis, Grote Markt, tel. 052/21.28.44 Luc Van den Broeck, Linde- kenstraat 8. 9370 Lebbeke, tel.: 052/21.72.36 Scholliers, Gaverstraat 61, 9150 Grembergen. Prijs van de kaarten: vol wassenen 80 fr., studenten en +3-pas: 60 fr., abonne mentskaart (voor de 3 con certen): volwassenen: 200 fr. en studenten en +3-pas: 150 fr. komt de duidelijkheid ten goede, en verhoogt de pret. Het stuk wordt gespeeld onder regie van Dries Wie me. Voor deze produktie heeft de regisseur liefst zo'n veertigtal spelers en techniekers samengebracht om van deze klassieker in het theaterrepertoire een kleurrijk en feestelijk ge beuren te maken. Voor de grote rollen deed de regis seur beroep op enkele be proefde krachten van «Lust naar Kunst»: Chris Van den Durpel (Octave), André Haentjes (Sylvestre), Bart Van Avermaet (Scapin), Magda Van de Vijver (Hya- cinthe), Aimé Dossens (Ar gante), Jan Van Driessche (Géronte), Jacques Van Avermaet (Léandre), Jozef Van Hiel (Carle), en nog vele anderen. Met deze pro duktie zet de Lokerse To neelvereniging «Lust naar Kunst» trouwens liefst drie verdienstelijke leden graag een extra in de bloempjes: de «Oude Garde» als het wa re, die heel wat heeft bijge dragen "in wat de vereni ging in de loop van de jaren geworden is voor Lokeren en de ganse regio. Deze ju bilarissen zijn: Jozef Van Hiel, vijftig jaar spelend lid, en jarenlang bestuurslid. Aimé Dros sens, veertig jaar spelend lid, jaren voorzit ter, stichter van het Lokers Jeugdtoneel, huisregis- Jan Van Driessche, veertig jaar spelend lid, een tijd lang huisregisseur, voor zitter ook al, en vertaler van meer opgevoerde wer ken. De viering, gevolgd door een receptie zal plaats vin den op vrijdag 14 septem ber 1984, na de première van «Scapin». J.V.L. De dagschool werd sinds Viaar stichting meermaals omgevormd, geherstructu reerd, aangepast. Met ingang van het school jaar 1978-1979 werd in de dagschool voor kunstse- cundair onderwijs met vol ledig leerplan gestart met een oriënteringsgraad, ty pe I destijds V.S.O. ge naamd. Het was de bedoe ling hiermede aan te slui ten op wat in de andere onderwijsvormen, reeds be stond of in opbouw was, maar tevens aan een aantal jonge mensen de gelegen heid te geven, reeds vanaf het derde jaar van hun mid delbare studiën een gericht onderwijs te volgen met be houd van hun algemene vorming. Tijdens het schooljaar 1981-1982 werd de ombouw van het kunst- secundair onderwijs dagschool van het type II naar het type I (V.S.O.) af gerond, zodat de akademie sindsdien beschikt over een volledige oriënterings graad (3° en 4e jaar) met als bijzondere opties in het 3" jaar: architectuurtekenen en beeldende kunsten en in het 4* jaar: bouwkunde, binnenhuisarchitectuurte kenen, beeldende kunsten, en een tweejarige determi natiegraad (5* en 6" leer jaar) met als opties bouw kunde, binnenhuisarchi tectuurtekenen, beeldende kunsten: teken-, schilder- grafische kunst; sierkun sten kunstambachten, publiciteit, etalage, gra fiek. In de Aalsterse Akademie voor Schone Kunsten wordt ook avond- en weekendon- derwijs verstrekt. Dit on derwijs, met beperkt leer plan, onderging ook vooral na 1971 reeds be langrijke omvormingen zo dat men thans beschikt over een volwaardig kunst onderwijs voor socio-cultu- rele promotie, waarin les sen gegeven worden in bin nenhuisinrichting, teke nen, schilderen, grafiek, sierkunsten, foto, kunst ambachten, etalage, beeld houwen, keramiek, letter- schilderen en schildertech nieken. Een voorbereidende cyclus, in 1977 uitgebreid met fi lialen in verschillende deel gemeenten van Groot- Aalst, is toegankelijk vanaf de leeftijd van 6 jaar. De lessen van deze cyclus, voorbereidend tot het lager secundair kunstonderwijs (40 weken) kunnen nu ge volgd worden te Aalst, Nieuwbeekstraat 3, tijdens de woensdagnamiddagleergang of zaterdagvoormiddagleergang, Aalst, Binnenstraat 157, tij dens de zaterdagvoormiddag- leergang, Erembodegem, Dorpsstraat 28, tijdens de woensdagnamiddag, zondag voormiddag en zaterdagna middagleergang, Hofstade, Zijpstraat 49 tijdens de woens dagnamiddagleergang. De lagere secundaire cyclus kan gevolgd worden vanaf 12 jaar tot 15 jaar. Deze cyclus wordt gevolgd door een hogere secundaire en een hogere cy clus, die zowel voor jongeren als voor volwassenen open staat. De lessen worden gege ven te Aalst, Nieuwbeekstraat 3. Enkele praktische inlichtingen nog: Aanvang van de lessenschool- jaar 1984-85: Dagonderwijs: maandag 3 september 1984 om 9.30 uur (Oude Vismarkt 13) Avond- en weekendonder- wijs: Avondschool: maandag 3 sep tember 1984 Woensdagkursussen: woens dag 5 september 1984 Weekendkursussen: zaterdag 1 september 1984 Zondagkursussen: zondag 2 september 1984 Inschrijvingen: Dagschool: iedere werkdag van 9 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, zaterdag van 10 tot 12 uur (Oude Vismarkt 13) Avond- en weekendonder- wijs: iedere werkdag van 16 tot 18 uur (Nieuwbeekstraat 3). De Akademie voor muziek, Ballet en Toneel De Akademie voor muziek. Ballet en Toneel van Aalst biedt naschools kunstonder wijs van het lager en secundair niveau. In deze akademie kan men verschillende richtingen volgen. De afdeling muziek omvat: no- tenleer, notenleer voor vol wassenen, harmonieleer, mu ziek beluisteren, muziekge schiedenis, muziekinitiatie (vanaf 6 jaar), studie van een instrument: viool, cello, con trabas, piano, orgel, houten en koperen blaasinstrumenten, blokfluit, gitaar, dwarsfluit, slagwerk, samenspel, zang, ly rische kunst (opera), kamer muziek, speciaal 6' leerjaar no tenleer voor latere beroepsmu sici. De afdeling Ballet is toeganke lijk vanaf 8 jaar. De afdeling Gesproken woord is onderverdeeld in spreekklas- sen (vanaf 8 j.) diktie, diktie voor volwassenen, voordracht en toneel. De hoofdzetel van deze akade mie is gevestigd in de School straat 19 te Aalst. Daarnaast zijn er verscheidene wijkafde- lingen: Binnenstraat 157 Aalst, Dorpsstraat 30, Baardegem, Dorpsstraat 28, Erembode gem, Dorpsstraat 17, Meldert, Kaalberg 1Moorsel en Dorps straat 17, Nieuwerkerken en twee bij-afdelingen: Van Lie- derstr. 27, Denderleeuw en Tuinwijkstraat 2, Herzele. Wanneer worden de inschrij vingen voor het nieuwe school jaar genoteerd? In de hoofdzetel: op 29, 30,31 autgustus en 1 september (vrij dag van 16 tot 19 uur, zaterdag van 9 tot 14 uur). In de bjjafdelingen: op zater dag 1 september van 9 tot 12 uur. Het nieuwe schooljaar vangt aan op maandag 3 sep tember 1984 om 16 uur. Een 120-jarige traditie staat borg voor een kwaliteitsonder- wijs voor elk wat wils! D.B. Gedurende enkele jaren heeft Beatus ook gepro beerd onze devotie op te voeren, door ons aan te zetten 's zondags lof en vespers bij te wonen. Daar voor voorzag hij ook de nodige prijzen. De meesten gingen echter niet naar het lof om te bidden, maar woonden deze, voor hen haast eindelo ze godsdienstige oefening, bij om de beloning. Ook ik behoorde tot die kategorie. Hoewel ik op dat ogenblik heel weinig invloed onderging van de Gregoriaanse zangen en het «Tantum ergo», dat het einde aankondigde, onderging als een opluchting, kwam ik toch op zomerse zondagnamiddagen onder de indruk van de heerlijke koelte die heerste in de kerk. maar vooral van de vele, speelse lichtschake- ringen, die de zon doorheen de gekleurde glasramen legde over het kerkmeubilair, in de wijdingsvolle beuken waar de wierookgeur als een bedwelmend aroma rondwalmde. Om die prijzen bij mekaar te halen, had Beatus zijn systeem. Hij koos enkele, naar zijn mening geschikte jongens uit, om rond te gaan «voor de prijzen van het patronaat». Hij koos bij voorkeur, of bijna uitsluitend, diegenen welke bij de Broeders naar school gingen en van wie hij beslist wist dat ze niet zouden weigeren, integendeel zich zeker zouden inzetten. Ook ik was een van zijn rondganger8. Met Maurits Van Overberghe heb ik enkele keren deze taak in eer en geweten vervuld. We hadden als wijk: Dendermondse- en Brusselse steenweg, het Dorp, Kerkstraat, Kleine Plaats en Laurierstraat. Waar de winkeldeuren tegenwoordig platgelopen worden om prijzen binnen te rijven voor tombola's en wedstrijden en de deurschellen der huizen regel- matig klinken of ding-dongen door colporteurs met allerlei kaarten of systemen om geld los te krijgen voor zinnige en onzinnige dingen, waaronder soms echte aftroggelarijdaar was dat in de dertiger jaren veel minder gebruikelijk. We dat waren de rondgangers kregen dus een Krote stijve «spoièsom» iets wat we nu een fardé noemen mee. Daarin zat een brief, met de hand geschreven, waarin de reden van ons bezoek werd uiteengezet. Ook een groot blad minis ter papier, waarop vooraan de milde gevers hun naam zetten met daarachter het geschonken bedrag of eventueel hun gift in natura. De laatsten waren eerder zeldzaam en wij hadden slechts één klant, waar dat het geval was, bij Jefken Moortgat. Hij woonde achter de kerk en had een grote winkel van stoven, ijzerwaren, pottekarréé dat waren potten en pannen en allerlei aanver wante dingen. We werden verzocht eens terug te komen en kregen dan een hele boel zaken, die we niet zagen in de winkel, zoals pijpen, kammen ook luizekammen sigarettepijpjes, paternoster zakjes en dingen waarvan we niet eens de be stemming kenden. Jefken had vroeger de markten gedaan en van zijn onverkochte waren gaf hij mild. Het spreekt vanzelf u moet het zien in de optiek van toen dat we de huizen waar we gingen aanbellen alleen de vooraanstaanden hadden een bel of aankloppen, een beetje uitkozen. Aanklop pen is trouwens een groot woord. De meeste mensen leefden achteraan in een klein plaatsje en kloppen aan de deur hoorde men niet achteraan. Waar er geen bel was, staken we dan ook gewoon de deur open, stapten naar binnen en wanneer de deur achter ons dicht was, riepen we «Vollek!» Verrassingen zaten er soms ook in. Iemand die op die manier in mijn geheugen is blijven hangen, is pastoor Goethals. We hebben twee Goethalsen gehad op Lebbeke. Het was Goethals I, die van voor de oorlog en pastoor De Buck. Goethals II was na de oorlog en na pastoor De Buck. Bij de pastoor gingen we altijd het eerst aanbellen. Was hij niet thuis, dan moesten we onze ophaling uitstellen. De pastoor moest immers bovenaan staan. Hem kwam zonder enige bedinging de eerste plaats toe. Toen we in een bepaald jaar gingen aanbellen, wou hij perse weten hoeveel hij het jaar voordien had gegeven. Ik herinnerde me dat hij dertig frank een heel bedrag, want een arbeider verdiende vier frank per uur had gegeven. Toen ik, fier over mijn goed geheugen, dit vertelde, beweerde hij mordicus dat dit onmogelijk was. Ik hield mijn bewering staande, verontwaardigd om dat hij zo resoluut mijn woorden in twijfel trok, met als resultaat dat hij zich boos maakte en uiteindelijk vijfentwintig frank gaf, er de bewering aan toevoe gend dat hij het jaar voordien zeker nooit zoveel gegeven had Met het gegeven bedrag waren we uiteindelijk toch nog zeer gelukkig en fier. Op een andere plaats kregen we als 't ware een koud stortbad over ons uitgekapt. Ik schrijf nu een koud stortbad, maar ik geloof niet dat ik toen wist wat een stortbad was. In een winkel waar een zeer uitgebrei de keuze artikelen gaande van lederwaren, over huishoudartikelen, rookgerief tot speelgoed te koop werd aangeboden, kregen we als antwoord: «Dat den broeder van de Krink zijn prijzen gaat vragen, waar hij ze gaat kopen. In Brussel!» Met zo een antwoord staat een kleine jongen niet alleen perpleks, maar wordt hij een klein, nietig stukje mens. Hoe we daar buiten gegaan zijn, herinner ik me niet meer. Ik geloof niet dat we «goeie dag» gezegd hebben. Zo afgesneden van onze adem waren we. Voor anderen was er dan een meer prettige erva ring. Op de hoek van de Leo Duboisstraat en de Lange Molenstraat woonde een zekere Sinoy. Ie mand die totaal los leefde van wat in Lebbeke gebeurde en die wat houding en kleding betrof, niets volks had, laat staan Lebbeeks. Er werd van hem verteld dat hij kommunist was en frama^on. Dat kommunist zijn maakte hem tot vertegenwoordiger van al wat des duivels was in onze ogen. Maar dat hij ook nog frama$on was, maakte hem nog gevaarlijker en zeker te mijden. Ik geloof dan ook, dat hij in Lebbeke door velen raar bekeken werd en zelfs gemeden. Misschien waren er wel die, wanneer ze zijn deur voorbijgingen, een kruis sloegen. Toch gingen twee ophalers bij hem aanbellen. Was het overmoed of een uitdaging die ze zich zelf gesteld hadden? Wie zal het zeggen? Maar ze deden het. Daar was toen moed en lef voor nodig. Ze werden zeer vriendelijk ontvangen en met de steeds gebruikelijke woorden nodigden ze hem uit de tekst in de omslag te willen lezen. Welk gevolg ze van hun bezoek verwacht hadden, weet ik niet, maar ze zullen wel verbaasd geweest zijn wanneer hij vroeg eens terug te komen. Toen ze dat deden, kregen ze enkele oude, nogal beduimelde boeken toegestoken. De ophalers waren daarmee wellicht niet in de wolken, zodat ergens op hun gelaat de teleurstelling een beetje merkbaar was. Op de vraag: «Je schijnt er precies niet erg gelukkig mee?» schoot een der jongens zijn zeer stoute schoe nen aan en repliceerde dat men toch moeilijk zo een oud boek misschien heeft hij andere woorden gebruikt als prijs kon geven. De reaktie hierop was, dat hij de boeken terug nam en een briefje van twintig in de plaats gaf. Het verhaal deed de ronde bij de ophalers, en ook elders. Het gevolg was dat we toch een beetje gingen twijfelen aan dat door en door slecht zijn van meneer Sinoy en van kommunisten en frama^ons. Om zijn ophalers te bedanken had broeder Beatus een speciale attentie. Op een zondagvoormiddag nodigde hij ons uit in zijn klas. Daar zaten we dan als jongens van twaalf veertien jaar, op de te lage en kleine banken Beatus stond in de eerste studiejaar vol verwachting om wat het worden zou. De verwachtingen werden niet teleurgesteld. We kregen wat snoep, een limonade te drinken, een sigaartje. Beatus speelde op zijn viool hij deed dat graag en meende dat we het graag hoorden. Daar sloeg hij de bal mis, maar we namen het er graag bij. Als extra-dank kregen we dan nog een paar ge^ schenkjes in natura. Het was een voormiddag die ons eentonig jongensleven kleur gaf en die in ons het besluit losmaakte dat we het het volgend jaar zouden overdoen. Dat broeder Beatus Brusselwaarts toog om zijn inkopen aan prijzen te doen was juist. Ik geloof niet dat velen het wisten, maar Murits Van Overbergh en ik hadden het bewijs gekregen, want op een dag mochten we met hem mee naar de hoofdstad. Bij mijn weten maar vergissen is menselijk zijn er slechts twee die die «eer» genoten hebben. Het zal op een afgestelde heiligendag geweest zijn, dat hij ons meenam naar Brussel. Een afgestelde heiligendag was een kerkelijke feest dag waarop er geen school was, maar waarop de mensheid ook de katolieke wereld doorleefde alsof er niets aan de hand was. Een paar dergelijke feestdagen waren bvb O.L.Vrouw-Boodschap op 25 maart en O.L.Vrouw Onbevlekte Ontvangenis op 8 Wat het voor Maurits betekende, weet ik niet. Ik kan alleen over mezelf praten. Voor mij was het onverge telijk. (wordt vervolgd) Pierre Van Rossem

De Voorpost | 1984 | | pagina 23