Grote Wase inbreng bij Hulsterse Reynaert-Ommeganck Sint-Niklaas in de ban van de Mongokultuur Paul Vereecken (Sint-Pauwels) zonnige impressie Wazenaren in Hulst: namen noemen SP-Sint-Niklaas: onvrede over «Moboetoeclan» 24 - 31.8.1984 - De Voorpost klaas en is alle dagen open van 9 tot 18 uur. Toegangs prijs 50 frank, 30 frank voor jongeren, scholen en groepen. Houders van een rondleidingen aange vraagd worden. De voor drachten aan de toegangs prijzen van de tentoonstel museumkaart van het ste- Een katalogus koet 300 schreven door pater Fons delijk museum komen er frank en een verhaal over Kempen, kost 20 frank. ICC' gratis in. een jeugdige Mongo, ge- Hulst verwacht op 16 De Reynaert-Ommeganckdie in 1956 een eerste keer door de straten van het Zeeuws-Vlaamse stad je Hulst trok, beleeft zondag 16 september een nieuwe uitgave. De Wase inbreng zal bij dat gebeu ren niet gering zijn. Een viertal toneelverenigin gen verlenen hun medewerking, de in de Omme- ganck meelopende paarden komen uit het Waas land, klankregisseur Paul Vereecken komt uit Sint-Pauwels. Over het inhoudelijke van de Omme- ganok hebben we in vorige bijdragen al uitvoerig bericht. Een aantal praktische gegevens zijn we nog verschuldigd. De Reynaert-Ommeganck zal zich bewegen binnen de aloude stadswallen van Hulst. Het totaal af te leg gen trajekt is ongeveer 2,5 kilometer lang. Het schouwspel zal van begin tot einde ongeveer 1.45 uur in beslag nemen. De Omme- ganck beweegt zich langs de voornaamste straten en pleinen van Hulst. Op de Grote Markt wordt een tri bune gebouwd die aan zo'n drieduizend toeschouwers plaats kan bieden. De Ne derlandse Omroepstichting en de BRT registreren rechtstreeks het geheel ter hoogte van de Markt. De uitzending begint om 15.15 uur en kommentaar wordt geleverd door Marienka De Vriesere van Kallo. De Om- meganck wordt gevormd en ontbonden aan het Prin ce Bolwerk. Parkeren De organisatoren zullen er voor zorgen dat er, vanuit welke richting men ook komt, mogelijkheden zijn aangegeven om zo dicht mogelijk bij de stad te par keren. Bezoekers worden wel verzocht de wegmarke ring en de aanduidingsbor den zo stipt mogelijk te vol gen. Wie vanuit België komt kan de wagen kwtijg bij de Koolstraat. Hulst zelf wordt zondag 16 september volledig afgesloten en dat gebeurt bij de drie toe gangspoorten aan de Zoute- straat, Station weg en de v.d. Maelstedeweg, en de Tivoliweg bij de Dubbele poort. Kaarten De verkoop van kaarten voor het Reynaertevene- ment tegen vijf gulden of honderd frank zal ook op deze punten plaatsvinden. Bovendien kan men ook een ticket kopen voor een zitje op de tribune, opgesteld op de Markt. De tribunekaar- ten kosten driehonderd frank. De Reynaert-Omme ganck is ook aanleiding tot tal van nevenaktiviteiten. In het speelgoedmuseum van Sint-Jansteen (deelge- Sint-Niklaas-Hulst. Tenoren van de Reynaert-Ommeganck te gast in het lokaal 1 pi Malpertuus te Sint-Niklaas. V.l.n.r. regisseur Piet Verwer, assistent-regisseur Annie Coppieters en klankkenner Paul Vereecken uit Sint-Pauwels (dw) wordt overigens zowel in Nederland als in België rechtstreeks via televisie uitgezonden. meente van Hulst) kan men terecht voor een speciale Reynaertentoonstelling. De plaatselijke middenstand heeft draagtassen laten ver vaardigen van de kopie van de inmiddels verspreide af fiches. Bovendien zal de Hulster beiaardier in het kader van de optocht een speciaal Reynaertkoncert verzorgen Er is ook nog een expositie van schilde rijen en beelden van Rey- naert en de daarbij beho rende figuren uit het alom bekende epos. Morgen, zaterdag l sep tember, wordt zoals gemeld in vorig nummer de aloude Reynaertroute nog eens af gelegd. Daarbij worden aan de respektieve gemeen tehuizen de burgemeesters afgehaald. Een impressie van dat gebeuren mag de lezer in een volgendo editie verwachten. LVB Een noeste werker, die Paul Vereecken uit Sint- Pauwels. Een artiest ook. Voor de op 16 september in Hulst te houden Reynaert-Ommeganck werd hij, opnieuw, als geluidsregisseur aangezocht. Ook bij vorige gelegenheden deden de Hulsterse Reynaer- dianen al een beroep op hem. Dat het jubileumwee kend van onlangs in Sint-Pauwels tot zo'n sukses uitgroeide was in niet geringe mate mee aan Vereec ken te danken, en je kan er donder op zeggen dat Vereecken ook meewerken zal aan het (tweede) massaspel in Kallo, in 1988. Er is nog nieuws van de Sint-Pauwelsnaar. In samenwerking met Karlien Duerinck uit Hulst rea- lizeerde hij de diaserie «Het rijk van de zon», in de Provence. Karlien stond voor de tekst in, Paul levert de klankbijdrage. Diaseries aanmaken, het betekent een terugkeer naar de bron voor Paul Vereecken. een opnieuw intens beoefenen van een vroegere hobby. De première van de nieuwe diareeks mag verwacht worden tegen oktober of november, ze zal wellicht het eerst vertoond worden in Meerdonk en in Hulst. (wv) Mongo-Expo in Sint-Niklaas. Een hele samenleving onder de loep, van geboorte tot dood (Iv) ding, video, film en de kata- beeldhouwwerken of schil- logus van de geëxposeerde derijen zoek je bij de Mongo voorwerpen (die eveneens tevergeefs. Verwacht je dus een inleiding tot de kuituur niet aan een "kunst'-ten- van de Mongo bevat), dra- toonstelling, gen elk hun steentje bij tot De maatschappelijke orde- het inzicht dat de stammen ning is uiterst eenvoudig van de Mongo door de moei- gestrukturserd. 3,5 mil- lijke levensomstandighe- joen Mongo's, over een ter- ritorium zo groot als Frankrijk verspreid, zijn in een veertigtal groepen ver deeld met gemeenschappe lijke taal- en kul tuurt rek ken. Een centraal gezag be staat niet, maar wel leven de Batwa, dit zijn pyg- neeën, in symbioze met de Baotó, hun meesteres. Mon go's huwen buiten hun stammen en de vrouwen komen wonen waar de mannen zich vestigen. De politieke vrede wordt on dersteund door dit niét trouwen met verwanten, noch langs vaders, noch langs moeders kant. Een bloeiende woordkunst en een relatie hoogstaande muziek zijn, in tegenstel ling tot andere Afrikaanse volkeren, kenmerkend voor de Mongo. Het Lianja-epos, sprookjes, spreuken en plechtige begroetingen, raadsels en liederen en rechtspraakspreuken en Tabels bewijzen op de ten toonstelling deze Mongo- kwaliteiten. De snaar-, blaas- en tokkelinstrumen- ten komen misschien pri mitief over, maar stel daar dan maar tegenover dat po- lyrytmie en polyfonie hun niet vreemd zijn. Verder zijn nog typisch voor de Mongo: het ^gehei me genootschap van de Lil- wakoi in de Mbolestam, en het rouwgebruik en het grote Bobongo en Iyaya- feest bij de Ekonda als af sluiting van de rouw. In z'n inleidende toespraak tot de opening van de ten toonstelling noemde pater Gustaaf Hulstaert, dé ken ner van de Mongo, de men sen uit de Zaïrese evenaars wouden extravert. In Zaïre gaan de Mongo's door als mensen die het leven aan de schone kant nemen, zei hij. Ze staan open voor vreemde invloeden en zijn een tikje lichtzinnig. Moambe-maaltijden en thematische voor drachten Wie het Mongo-leven niet enkel met hart en ziel maar ook nog met z'n maag wil ondergaan, moet beslist een Moambe-maaltijd uitprobe ren. De maaltijden gaan tel kens door om 12.30 uur op zaterdagen 8 en 22 septem ber en 6 en 20 oktober, te gen de prijs van 430 frank, drank met inbegrepen, in het cafétaria van de ten toonstellingszaal. Inschrij ven kan in het museum, Zamanstraat 49 in Sint- Niklaas. Op hetzelfde adres kunnen I ling, kunnen gekombi- neerd worden met rondlei dingen. Ze vangen telkens om 20 uur aan in de ten toonstellingszaal. Een alge mene inleiding tot de kui tuur van de Mongo wordt op donderdag 13 september gegeven door e.p. H. Vinck. Op donderdag 27 septem ber spreekt e.p. G. Hul staert over de gesproken woordkunst en donderdag 11 oktober is het aan dr. D. Vangroenweghe om ons in te wijden in Bobongo: fees ten bij rouwaflegging. Ten slotte zal dr. J. Gansemans donderdag 18 oktober spre ken over traditionele mu ziek in Centraal Afrika. De tentoonstelling loopt tot 21 oktober in de stadszalen, Leopold n-laan in Sint-Ni- klaas en is alle Mongo-Expo in Sint-Niklaas. In de stadszalen wordt een puik inzicht geboden in hoe de maatschappij aan het evenaarswoud gedijt Mongo-Expo in Sint-Niklaas. Een oerwoudje werd gerekonstrueerd (delro) Welke Waaslanders verlenen hun medewerking aan de Reynaert-Ommeganck in Hulst op 16 september? Hierna volgt het lijstje. Geluidsregisseur is Paul Vereecken uit Sint-Pau- wels. Voor de muziek zorgt L. Verstiggel uit Beve- ren Public-relations, dat aspekt nemen K. Waege- mans en Marienka De Vriesere uit Kallo ter harte samen met Ronny Verhoeven, nu in Temse woon achtig. Urbain Marin uit Sint-Gillis-Waas, lesgever aan de Antwerpse kunstakademie, heeft de artistie ke leiding van de wagenbouw. Mevrouw Vereecken uit Sint-Pauwels staat mee in voor de rekwisieten En zoals gemeld debuteert Marienka De Vriesere als kommentatrice voor de BRT, tijdens de rechtstreek se tv-uitzending van de Reynaert-Ommeganck. In het erekomité van de Reynaert-Ommeganck heeft o.m. zitting burgemeester De Vidts van Sint- Niklaas. Technische assistentie werd verleend door volgende Wase verenigingen: Landelijke Rijvereni- ging Hypotour uit Stekene, toneelvereniging De Distelbloem van Stekene, toneelvereniging 't Kelder ken van Kemzeke, toneelvereniging Const Ieveraers uit Kallo. (wv) Marienka De Vriesere uit Kallo. Zij verzorgt hel BRT- kommentaar tijdens de rechtstreekse tv-uitzending van de Reynaert-Ommeganck in Hulst (dw) Een indicent, vrijdagavond bij de opening van de Mongotentoonstelling in de Sint-Niklase stadszalen. Een delegatie van SP-fraktieleden bestaande uit Freddy Willockx, Urbain Vercauteren, Lucien Bats, Herman Dobbelaere en Jean-Pierre Daman uitte haar ongenoegen en verontwaardiging over de aanwezigheid, op de opening, van een Zaïrese afvaardiging. Men had immers vernomen dat wel zeven of zelfs acht limousines zouden voorrijden aan de Leopold U-laan, met daarin (we citeren uit de SP-versie) «al wat naam draagt bij het Moboetoe vertegenwoordigen de volk in ons land». Bij monde van Freddy Willockx werd aan de Zaïrese ambassadeur meegedeeld dat de aanwezigheid van de Sint-Niklase socialisten allerminst beschouwd mocht worden als een sympathiebetuiging t.a.v; (we citeren opnieuw) «de vertegenwoordigers van een anüdemokratisch en korrupt regime». Toen de Zaïrese ambassadeur het woord werd verleend verlieten de SP-fraktiele den uit protest de stadsfeestzalen. Vernomen kon nog worden dat de overige leden van de SP-fraktie uit de Sint-Niklase gemeenteraad uit principe al niet waren opgedaagd voor de opening van deze expositie, omdat zij ervan overtuigd waren (en weer citeren we) «dat deze plechtigheid door de Moboetoeclan zou misbruikt zijn geworden». Heit protest van de Sint-Niklase socialisten geldt niét het gehalte van de tentoonstelling zelf. Ook de SP vindt de expo een waardevol initiatief. W.V. Het dichtstbijzijnde Mongodorp situeert zich tot 21 oktober in de Sint-Niklase stadszalen. Via een stukje evenaarswoud en een oever-frag ment bereikt men er een dorpsplein waaromheen onder andere een huis van een Baoto, een huis van een Batwk en een palaberhut. Een bijna volledig Zaïrees evenaarsdorp werd hier gerekonstrueerd. Dat totale karakter maakt de tentoonstelling vooral op het edukatieve vlak boeiend. Er is dan ook voor gezorgd dat wie de vijftig frank inkom betaald, gratis rondgeleid wordt. Zo goed als alle facetten van den van het vochtige even- het Mongoleven komen aan aarswoud, een kuituur ont- bod. Over voedselvoorzie- wikkeld hebben die op eko- ning, woomom stan dighe- nomisch, sociaal en fami- den, fauna en flora, sociaal liaal vlak een grote garan- en familiaal leven, religie tie biedt om te leven en te en dodenrituelen over zo- overleven, wel voorwerpen van mate riële als van geestelijke kul- Bloeiende woordkunst tuur dus wordt ons het es- en hoogstaande muziek sentiële op een wetenschap- Qg materiële vorm van de u pehjke manier bijgebracht kuituur is zéér eenvoudig Mongo-Expo in Sint-Niklaas. Hutten in hartje stad (Iv) Tentoonstelling, rondlei- Kunstzinnige gebouwei!

De Voorpost | 1984 | | pagina 24