Schandpaal gekroond in Beveren Oldtimershow kende ruime belangstelling in Temse Derde retrokermis in Fabriekstraat te Kallo Stellen Nobels-centen eind aan Wase stortperikelen? Knusse stoet op Kiekenhaag in Stekene Doppersatelier Beveren opnieuw van start "6 - 31.8.1984 - De Voorpost Originele Abllo-suggestie De speurtocht naar een geschikte stortplaats voor afval in 't j Land van Waas belandde enkele maanden geleden aan de grens van de Stekense deelgemeente Kemzeke met Sint-Gillis. Daar, in de wijk 't Hol, zou de Interkommunale van het Land van Waas een bovengronds stort gaan exploiteren. Eerder waren Waasmunster en vooral Tielrode genoemd als plekken waar het Wase afval wellicht gedeponeerd kon worden, maar de interkommunale opteerde uiteindelijk voor 't Hol, dat is de Kattestraat die sedert de fusies in Sint-Gillis-Waas wordt gesitueerd. Met het oog op de exploitatie van het bovengronds stort in Sint- Gillis werd gunstig advies verstrekt door enkele overheidsdiensten en -inspekties. De bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen leverde onlangs, een vergunning af, maar het gemeentebestuur van Sint-Gillis trok al heftig van leer, daarbij gesteund door buurtbewoners en door milieugroeperingen. Het Abllo - Aktiekomité ter Beveiliging van het Leefmilieu op de Linkeroever- zou dezer dagen beroep aantekenen tegen de beslissing van de bestendige deputatie. Vorige donderdagavond werd door de Orde van het Pilorijn de vaas bovenop de de staak klimmen. Rechts voorzitter Kamiel Bolssens van de Orde aan het woord. Hij schandpaal onthuld. Het trekwerk aan de koord van burgemeester Van der Aa leverde wordt geflankeerd door de reuzen van Beveren (foto's Iv) aanvankelijk niet veel sukses op (links) en toen moest Theo Bauwens (midden) maar op Afgelopen zondag organiseerde Kulturele Vereniging Spi rit uit Temse voor de eerste maal een oltimergebeuren. Een défilé door de (belangrijkste) straten van Temse en deelgemeenten Steendorp, Tielrode en Elversele vormde slechts één van de programmapunten. Tweeëntwintig oudgedienden, bepalen welke auto als de po- maar prachtige vehikels waren pulairste oldtimer zou worden ingeschreven. Na de optocht aangeduid, doorheen groot-Temse die De wagen van Regule Smet uit rond het middaguur plaats Temse kwam uiteindelijk als vond, werden vanaf 14u30 de eerste uit de bus. Tweede werd Konny Moortgat, S. Hoorebe- ke, Simonne Peerens, Anne- mie De Gendt, het echtpaar Gillis-Audenaert, Francine Meersman en Gaby Volcke- rick. Na de voorstelling van de old timers begonnen deze aan een beperkte zoektocht door Tem se. Frank De Bondt (Temse) wist na afloop de meeste juiste antwoorden binnen te StyUiSWJW£1 I e/&asrt STORT Ifflfït WWSWKD mgwmfo v Sint-Gillis-Waas. De bewoners van de wijk 't Hol, aan di Hi I grens van Kemzeke verzetten zich tegen een Temse. Spiritisten ten gemeentehuize n.a.v. de oldtimershow die door Spirit georgani- (interkommunale) stortplaats in hun omgeving, zeerd werd. Dit zijn de organisatoren en de deelnemers, in gezelschap van enkele schepenen (dw) Bedrijf op Linkeroever Abllo komt nu met een origineel alternatief op de proppen. Niet dat de suggestie tot het oprichten op de Linker Scheldeoever van een bedrijf voor afvalverwerking nieuw is. Wel een innovatie is 1 de wijze waarop zo'n onderneming naar het oordeel van Abllo op de been kan worden gehouden: gebruik het geld dat de Vlaamse deelregering had voorzien om Nobels Peclman tc redden voor de oprichting van een afvalverwerkend bedrijf. ZoT los je de stortproblematiek op, zo hou je de centen ook binnen f het Land van Waas en kan je de tewerkstelling in dit gewest weer wat opvijzelen, zo ook krijgen de aan het landbouwareaal 1 onttrokken gronden een duidelijke, nuttige bestemming, (wv) Temse. De vereniging Spirit haalde enkele oldtimers van stal. Romantiek troef (dw) Temse. Een deel van de oude wagens die op het marktplein hadden postgevat, op initiatief van Spirit (dw) wagens en hun respektieve be stuurders aan het publiek voorgesteld. Veel belangstel lenden waren er zondag op het marktplein van Temse, dat het centrale punt van het gebeuren vormde. De aanwezigen kon den via een formulier een stem uitbrengen en aldus zelf mee- die van de Nederlander Cor Toering en derde de wagen van Temsenaar Patrick Lau- wersHet publiek kon door aan deze «verkiezing» deel te nemen zelf tien prachtige prij zen wegkapen. Deze gingen naar: Sabine Smet, Koen Van Peteghem, Jozef Van Mele, brengen. In de loop van de namiddag werden in de feestzaal van het gemeentehuis doorlopend films en dia's rond het onder werp van de dag getoond. On dertussen werden buiten, on der een stralend zonnetje, ou de auto-onderdelen te koop aangeboden. Om 18 u. had in de feestzaal van het gemeentehuis de prijs uitreiking plaats, gevolgd door een stemmige receptie R.V. Spijts de tegenslag van 1983, toen weermaker het liet afweten, heeft het buurtkomité van de Fabriekstraat te Kallo de zaken dit jaar zodanig georganizeerd dat we het geleden leed hopelijk vlug zullen vergeten. Dit jaar zal de derde retrokermis in de Fabriekstraat plaatsvinden op 7, 8 en 9 september. Officieel werd het buurtkomité opgericht in 1982. In dat jaar werd de eerste retrokermis in gericht en ook werd de «Kapel van 't Zand» gebouwd en inge huldigd. In 1983 werden de feestelijk heden in het teken van zeven tig jaar Fabriekstraat gesteld. De straatnaamborden werden dan vervangen door enkele kunstwerken uit houtsnijwerk, vervaardigd door mensen uit de straat zelf. Er werd ook aandacht geschonken aan de verkeersveiligheid; mensen uit de Fabriekstraat worden im mers dagelijks met dit pro bleem gekonfronteerd als tij dens de piekuren de arbeidera van verdergelegen industrie terreinen door de Fabriek straat huiswaarts of vice versa keren. In samenwerking met Via Secura en de schoolgaande jeugd van Kallo en zelfs de gemeentelijke lagere school van Melsele werd dan een ver- keereweek georganizeerd. Dat de bekroning hiervan tijdens de retrokermis zelf plaatsvond was uiteraard in funktie van de beloning van de kinderen die het best gepresteerd hadden. Dit initiatief was dermate ge slaagd, dat men nu al plannen heeft om het in 1985 te her halen. Ook werd de processie van O- L-Vrouw van Viktorie (verwij zend naar de slag van Kallo in 1585) in een nieuw kleedje gestoken. De bewoners van de Fabriekstraat bleven uiteraard niet achterwege om aan dit initiatief mee te werken. Het thema waarin de feeste lijkheden dit jaar kaderen is de herdenking van veertig jaar bevrijding van de gemeente na de tweede wereldoorlog. De Fabriekstraat vervulde ook hier een historische rol. De wegtrekkende Duitsers had den de brug over de Meikader gedynamiteerd, zodanig dat de mensen achter de Meikader slechts later bevrijd werden dan de rest van de Kallose bevolking. Deze bevrijdings feesten zullen later dan nog uitgebreid herdacht worden op 22 en 23 september, o.a. door een groot vuurwerk, verzorgd door de firma Heyndrickx uit Deurne. Een blijkende zorg van het buurtkomité is zeker dat het terdege rekening houdt met de wensen van de inwoners, han delaars en verenigingen die in de Fabriekstraat gevestigd zijn. Deze mensen geven hun morele, financiële en daadwer kelijke steun. Niettegenstaan de het groeiend aantal wijk- kermissen in Kallo zelf is men er toch in geslaagd, een pro gramma samen te stellen dat origineel is. Wel is men ervan overtuigd dat men in de toe komst dient te komen tot een beter gestruktureerd overleg tussen de inrichters van de ver schillende wijkkermissen om overlapping van initiatieven te vermijden. Het kermisprogramma Vrijdag 7 september om 19 u wordt in café De Poldervriend een schieting op de liggende wip gehouden, voor bogen zonder vizier. Zaterdag 8 september om 14 u viering in de parochiekerk waarna processie van OL- Vrouw van Viktorie naar de kapel aan het eind van de Fa briekstraat (voor zuivelfabriek Inco). Na de processie muzikale rondgang van de harmonie Sint-Cecilia uit St.-Kruis-Win- kel bij Gent, opgeluisterd met een uitgebreid majoretten- korps. Vanaf 13 u worden de verschillende stands van de handelaars en klubs geopend. Deze mensen brengen ver maak in retrostijl. Het muzika le gedeelte wordt verzorgd door discobar 't Karwiel. Zondag 9 september start men met de hoogmis van 10 u ter intentie van de bewoners van de Fabriekstraat. Vanaf 13 u worden hogergenoemde volk se vermakelijkheden terug op gang gebracht. Discobar 't Karwiel is uiteraard weer van de partij. Een extra dimensie aan onze kermis wordt verleend door het organisatiekomité van de Reynaertommeganck uit Hulst. Dat zal immers een in- fostand oprichten i.v.m. de Ommegack, die trouwens de week daarop zal uitgaan. Een ludiek aspekt is het optreden van enkele figuren uit de Rey- naertstoet die dan trouwens met de hete luchtballon een luchtdoop zullen ondergaan. Hierop aansluitend zullen en kele valschermspringers ge dropt worden op de terreinen van Emiel De Kculenaer (ach ter café 't Sas-Melkaderbrug). Deze aktiviteiten worden afge wisseld door optredens van de fanfare Kunst en Vreugd (met majorettenkorps) uit Doel en volksdansgroep Lange Stien uit Beveren. Vanaf 14 u zondag heeft de jeugd van Kallo haar voorbe houden plaats voor de boer derij van Henri Verhacrt. Er wordt een kinderrommelmarkt gehouden waarbij de kinderen hun gaven als standwerkers kunnen tentoonspreiden. Het feest duurt zondag tot zowat 22 u. Tijdens deze twee dagen zullen er verkeersbeperkende maat regelen genomen worden. Het doorgaand verkeer zal omge leid worden via Viktoriestraat, Beverse Dijk en Steenland- laan. Het plaatselijk verkeer kan de Fabriekstraat aandoen. Alle aktiviteiten zullen plaats vinden op de openbare weg, vanaf zaterdag 8 september om 12 u tot zondag 9 september om 24 u. Op initiatief van de Beverse jeugddienst werd in septem ber 1983 begonnen met een doppersatelier. Het lag in de bedoeling werkzoekenden op een nuttige manier hun t(jd te laten besteden door het volgen van kursussen. Het pakket waarmee het eerste jaar werd uitgepakt was gevarieerd en sprak duidelijk aan. Talen lagen duidelijk het best op de markt. Een evaluatie van het eerste werkjaar is inmiddels achter de rug en gezien de grote bijval wordt in het najaar met een nieuw kursussenpakken begonnen. De landelijke wijk Kiekenhaag in Stekene feestte uitbundig in het voorbije weekend. Een feestkomité huldigde Jozej Persoon en Martha Van Hooste n.a.v. hun vijftigstt u, huwelijksverjaardag. Het werd een happening, een her misstoet. De muziekkapel van de Chiro had de oudt plunjes» bovengehaald en opende de optocht. Op één var. de wagens werd het gezin met de negen kinderen uitge beeld (foto's gremar) Wie zijn talenkennis wenst te verbeteren kan in de ateliers al zeker terecht: voor beginners en gevorderden zijn er zowel kursussen Engels als Frans. Men kan ook inschrijven voor Duits, maar dit aanbod geldt enkel voor beginners. Koken blijft ook behouden. Elke week wordt in samenspraak met de deelnemers beslist wat er de volgende keer op het menu zal staanDe lessenreeks is voornamelijk bedoeld voor beginners. Het atelier elektri citeit staat open voor zowel mannen als vrouwen. Het atelier elektriciteit staat open voor zowel mannen als vrouwen. Het is de bedoeling om aan de hand van praktische voorbeelden de eerste beginse len van elektriciteit te leren begrijpen en toepassen. Voor EHBO was er tijdens het eer ste werkjaar grote belangstel ling. Ook deze kursus blijft in het pakket opgenomen. De noodzakelijke weetjes van eer ste hulp worden hier aange leerd aan de hand van prakti sche oefeningen. Nieuwe ate liers zijn automechanica, klei ne meubels stofferen en volks dansen. Wie zelf kledingstuk ken wenst te maken kan in schrijven voor het atelier naaien. Het is niet nodig voor heen reeds genaaid te hebben. .Wel is het wenselijk om het gebruik te hebben van een naaimachine. Sportliefhebbers komen ook aan hun trekken. Naargelang de interesse van de deelnemers en de grootte van de groep zal er worden afgesproken welke sporten men kan beoefenen. Macramé is er ook nieuw bij. Het materiaal wordt samen aangekocht en ook in dit ate lier is het niet nodig al iets dergelijks gedaan tc hebben. 'Opnieuw gaan leren', een kur sus die eerder al in het socio- kultureel centrum De Spiegel werd georganiseerd, werd aan het pakket toegevoegd. Men sen die de schoolbanken al een tijdje hebben verlaten kunnen zich in deze kursus bijscholen. Een greep uit de mogelijkhe den: leren gebruiken van een rekenmachine, beginselen van moderne wiskunde, moeilijke woorden verstaan Er wordt vertrokken vanuit de vragen van de deelnemers. De plaats waar de ateliers zul len plaatsvinden is nog niet bekend. Dat is afhankelijk van waar de lesgever is, van waar de meeste deelnemers komen, en hoe groot de belangstelling is. De kostprijs is honderd frank per atelier waarvoor men inschrijft. Het doppcreatelier Beveren is een organisatie van het dopperekomité. Deze groep bestaat uit vrijwilligere uit verschillende deelgemeen ten. Voor inlichtingen kan men terecht op telefoonnum mer 773.40.99 L.V.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 6