Freddy Willockx neemt Sint-Niklase OCMW-beleid op de korrel De Spiegel-Beveren wacht op vijfde dekreet Bevrijdingfeesten en amnestie ACV-Jongeren Beveren verwerpen regeringsbeslissingen «Dag van de duizend» voor bloed in Beveren Kollege Sint-Niklaas: kaap van (luizend leerlingen gehaald Burgemeester Van Riet van Temse straks weer op post Tweede Meiveldfeesten in Belsele De Voorpost - 7.9.1984 - 11 IEHCE PRIX FRIËÜEN PRCEE'flf RHCE FRIEDEN PTO* Pt-W Klein-Seminarie Duizendste Ik neem de pen ter hand Sint-Niklaas. Een verrukkelijk begoniatapijt tooide de Grote Markt n.a.v. de herdenking van de bevrijding. Vrede, ten universele boodschap. De direkteur van de Wetterse veiling, de heer Stautemas, had dit tapijt ontworpen (dw) Op dc eerste kemvergadering Beide materies mogen niet los van het nieuwe werkjaar be- gezien worden, zegt men bij de spraken de ACV-Jongeren van ACV-Jongeren. Martens V al Beveren de begroting '85 en eerder de arbeideisgroep heeft het ontwerp van interprofes- aangedaan: de indexmaatrege- sioneel akkoord. len, vermindering van werk- Bloed is van levensbelang. Bloed moét. Maar vaak is er tekort aan bloed. De medische diensten kunnen de grote vraag dan niet meer bijhouden, en als heel wat bloedge vers daarenboven met vakantie zijn heerst ronduit een noodsituatie. Zo'n toestand hebben ze in Beveren al meegemaakt en in de toekomst willen ze dat verhelpen. Het Rode Kruis gaat via een eenmalige bloedkollektc de plaatselijke bevolking sensibilizeren. In samenwerking met het gemeentebestuur organizeert het zaterdag 15 september op de Grote Markt, van 10 tot 17 u., een bloedinzameling. «De dag van de duizend» werd het initiatief gedoopt. «Duizend mensen zouden die dag bloed moeten geven», zegt Mare Antonsen die het projekt koördineert. Grootscheeps Het ide„ rijpte bij een nabespreking op een bijeenkomst, wat wel vaker gebeurt in Vlaanderen. Schepen van sociale zaken De Meulenaer, hoofd van de Bloedtransfusie Waas land dr. Krekclbergh en Mare Antonsen voelden wel wat voor het op het getouw zetten van een massale bloedkol- lektie. Dra bleken de Rode Kruismedewerkers heel veel interesse te betonen. Een kommissie werd gekreëerd en die ging zich met de mogelijke realizatie bezighouden. En zowel het gemeentebestuur als het schepenkollege betuigden hun steun. De overheid van Beveren zou zich toeleggen op het administratieve gedeelte, het logistieke luik: brieven versturen aan scholen, verenigingen, bedrijven, etc. Stoe len, tafels zullen door de gemeente ter beschikking worden gesteld. De Rode Kruismensen zijn op een «invasie» voorbereid. De Bloedtransfusiedienst Waasland o.l.v. Dr. Krekcl bergh is in staat, wel honderd afnamen per uur te verzorgen. Dc huisartsen van Beveren verlenen spontaan hun medewerking, zij staan in voor het korte vooronder zoek dat noodzakelijk is bij zo'n bloedafname Bedrijven als Ebes (verlichting in de tenten) en Coca-Cola (gratis levering van frisdranken) helpen bereidwillig mee. Het duidt dus op veel eendracht ten bate van een goed doel. En dat sterkt de initiatiefnemers in hun hoop, duizend of zelfs méér bloedgevers naar de Grote Markt te halen. Een vijftigtal Rode Kruismedewerkers zullen vanaf vrij dagnamiddag op de bres staan om de tenten op te richten en in te richten. Zaterdag is er dc opvang van de bloedgevers en moet o.m. voor een middagmaal gezorgd worden voor het hele team van helpers. Hele gemeenteraad Even vóór tienen die zaterdag zal de voltallige gemeente raad bloed komen geven, bij wijze van goed voorbeeld. Dc bloedgevers worden beloond, bedankt. Na de bloed- gifte kunnen ze kiezen uit een aandenken of twee loterij- biljetten voor de speciale Swecpstake-trrnche. Traditio neel krijgen ze ook nog een kleine versnapring aangebo den, met drank. Verder zal elke gelegenheidsgever nadien een officiële blocdgroepkaart toegestuurd krijgen. Het enthousi s. ;c bij vrijwilligers, dokters, verpleegsters, gemeentebestuur, bedrijven, verenigingen, enz. is groot met het oog op zaterdag 15 september. Onthouden: Grote Markt in Bevelen, van 10 tot 17 u. WV loosheidsuitkering en, verho ging remgeld, inleveringen op kinderbijslag, fiskale amnes tie, verhoging RSZ-bijdrage, enzovoort. Allemaal inleverin gen zonder enige invloed van betekenis op nieuwe tewerk stelling. De rcgeringsbeslissingen n.a.v. de begroting voor '85 zijn voor de jeugdsyndikalisten van Beveren niet aanvaard baar. In het bijzonder zijn de maatregelen m.b.t. de tewerk stelling en arbeid omzeggens volledig te verwerpen en van de vertegenwoordigers in de nationale Arbeidsraad wordt geëist: bij berocpsloopbaanonder- breking vervangingstewerk stelling te verplichten en de vergoeding van 10.500 F op te trekken; stagiairs niet aan te met een kontrakt van bepaalde duur, noch een opeenvolging van tijdelijke kontrakten voor jongeren toe te laten; geen versoepeling inzake opzeggingsvergoedingen; geen beperking te aanvaar den van het aantal beschermde werknemers in de onderne mingen. Het ontwerp van interprofes sioneel raamakkoord voor te werkstelling kan moeilijk als «interprofessioneel» bestem peld worden. Het gaat over vaag omschreven richtlijnen waarmee men op sektorieel vlak nog alle richtingen uit kan, aldus de ACV-Jongeren van Beveren. Er zijn geen ech te garanties ingebouwd voor nieuwe tewerkstelling in vol tijdse banen met volwaardig statuut. Wat volgens de ACV- Jongeren wel vast staat is een Het is al zestien jaar geleden dat enkele ouders en sympathisanten van het VNJ het initiatief namen om ieder jaar een buitengewone inspanning te doen om het VNJ beter bekend te maken bij de bevolking. Sinds vorig jaar bezit het VNJ zijn eigen heem. Na al de «verhuizen» van Sint-Niklaas over Sinaai, die telkens vol nieuwe moed met man en macht werden uitgevoerd, en waar men diende te metsen, schilderen enz... werd nu een thuishaven gevon den. In september 1983 werd een v.z.w. opgericht onder de naam Vlaams Nationaal Jeugdcentrum met als doel op eigen terrein, dat inmiddels was aangekocht in de Groen straat te Belsele, een vormings- en ontspanningscentrum te realizeren en zulks voor verenigingen die zich inzetten voor de Vlaamse, volksnationaüstische gedachte en aktie. het VNJ-Waasland kreeg er prompt een heem. Het VNJ gesteund door zijn Jongeren Steunkomitee (vriendenkring van het VNJ) stond meteen een grote stap verder en samen met het Vlaams Nationaal Jeugdcentrum groeide opnieuw de gedachte tot bekendmaking bij de Waaslandse bevolking. Om het terrein in de belangstelling te brengen organizeert men de tweede Meiveldfeesten. Het VNJ- heem is klaar, het huisje eq^de schuur worden stilaan maar zeker verfraaid. U kan er komen kijken en genieten... Zaterdag 8 september vanaf 17 u. gezellig samenzijn met reuze barbecue en optredens van VNJ-tnuziekkapel, volksdans met Speelschaar Ossaart, zang met het koor V.V.V.G., volks leute met trekzak en doedel en groot kampvuur. Zondag 9 september: open deur-dag 10u30 openingsforma tie opgeluisterd door VNJ-muziekkapel, 11 u. openlucht mis opgedragen door e.h. H. Waterschoot, 13 u. het V.N.J. in aktie per leeftijdsgroep, 16 u. algemene zangs- tonde voor alle aanwezigen, 17 u. slotformatie en taptoe. Op al deze aktiviteiten is alleman van harte welkom. Doorlopend wordt gezorgd voor koffie en koude dranken. Voor verdere inlichtingen en inschrijvingen voor de barbe cue: tel. 03-776.81.93 - Hilde Wauman-Heyse, 03- 775.50.93 - Miek Tyssen-Schoenmaeckers. verdere opgang van de deel tijdse arbeid en een versoepe ling van de werktijdsrege lingen. Van een echte herverdeling van de arbeid is geen sprake, aldus de Beverse ACV-Jonge- Het Sint-Jozef-Klein-Semina- rie in Sint-Niklaas maakt een spectakulaire sprong. Ondanks de denataliteit no teerden zowel de basisschool als de humaniora een totaal onverhoopt aantal inschrijvin gen. Dit schooljaar telt het kollege drie eerste studiejaren. Globaal groeit de basisschool met een vijftiental eenheden, hoewel het uitgaande zesde leerjaar ongewoon talrijk was. In de humaniora maakt het kollege echter een spektakulai- re sprong. De kaap van dui zend, die op 1 oktober 1977 dicht benaderd werd (992 leer lingen) wordt nu fors doorbro ken. Maandag 3 september stapten 1.0(12 jonge mannen de poort van de humaniora binnen. Vanzelfsprekend kreeg de dui zendste leerling een speciale aandacht. Bij de begroeting van de 241 leerlingen van het eerste jaar had superior D. De Smet een bijzondere attentie over voor Dominiek Lootens uit Waasmunster In de per soon van de heer Lootens dankte de superior alle ouders voor het vertrouwen dat zij in het kollege stellen. Aan Domi niek, die start in de eerste Latijnse, werd een Latijns woordenboek geschonken. Ondertussen stelt dit grote sukses het Sint-Jozef-Klein-Se- minarie voor zware proble men. Er zijn lokalen tekort. Bovendien, door de bezuini gingsmaatregelen van minister D. Coens zijn een aantal klas sen overbezet. De leerkrach ten noemen dit een uitdaging, die zij met volle inzet zullen aanpakken. Hierbij hopen zij echter dat de zuinige minister van onderwijs begrip zal op brengen voor hun moeilijke opgave en de zwaarste groepen zal laten splitsen. Het kollege blijkt echter niet alleen te staan met zijn succes. Ook de Broederschool, Ber kenboom, de humaniora van O.L. Vrouw Presentatie en het Sint-Lodewijkskollege te Lo keren, mogen zich verheugen over een forse groei. Blijkbaar heeft het katholiek onderwijs van het Waasland de wind in de zeilen. In het Beverse sociokuitureel centrum De Spiegel staat het nieuwe kursusseizoen voor de deur. Om te beginnen gaan er in september al zes nieuwe kursussen van start. Een vijftiental andere kursussen zyn nog in voorbereiding. Binnen en buiten het Waasland heeft De Spiegel inmiddels een stevige reputatie opgebouwd met haar kursuspakket, maar dat betekent niet dat de werking probleemloos verloopt. De Spiegel kijkt bijvoorbeeld belangstelling kan er een en al geruime tijd uit naar betere ander worden gerekupereerd. huisvesting. Ook financieel De kursussen van De Spiegel krijgt men met het geven van kan men onderbrengen in vier kursussen geen loon naar kategorieën: hobby, basisedu- werk, maar uaarin zou wel ver- katie, algemene vorming en andering kunnen komen met het zogenaamde vijfde dekreet. expressie. Het ligt nu in de bedoeling om het aksent licht jes te verleggen naar de basis- Dirk Vereist, medeverant- eduktie en aïgemeenvormendè woordelijke van De Spiegel, onderwerpen. vertelt er ons meer over: «In het wereldje van vormings- en ontwikkelingsorganisaties neemt het overleg toe en daar- Over een betere huisvesting vertelt Dirk Vereist: «Wij blij ven uitzien naar een aangepas te infrastruktuur waar de kur- mee ook de druk op de desbe- sussen in een betere sfeer zou- treffende ministers om iets te den kunnen plaatsvinden» doen. Met spanning wachten wij op de realisatie van het zogenaamde vijfde dekreet. Met dit dekreet zullen een aan tal organisaties, zoals mis schien ook De Spiegel, kunnen erkend worden en dus ook fi- nancieel ond.rs.eund worden Vlaanderen organ,aeerl m een van de zalen van het ICC een Programma In september gaan er zes kur sussen van start. Zeefdrukken begint op donderdag 27 sep tember en duurt acht weken. Lesgever is Lieven Bonnae- rens. Boetseren begint op woensdag 19 september en duurt tien weken. De kursus wordt gegeven door Willy Pcr- mentier «Opnieuw gaan le ren» met Dirk Vereist begint eveneens op donderdag 27 sep tember. Deze bijeenkomsten vinden plaats in de namiddag. Wie meer wil opsteken over filozofie kan vanaf woensdag 12 september terecht bij Adri de Brabanter. Jo Beddeleem leidt de kursus «Spreken in gesprekken» en Ida Jonniaux «Lol van het zingen». Voor meer inlichtingen kan men te recht in De Spiegel op het telefoonnummer 775.44.84. L.V.B. ontvangt een waardevol kunstgeschenk. te Sint-Niklaas. Dominiek Lootens Het dameskomitee van de In ternationale Jaarbeurs van voor het kursuswerk. Dit laat ste houdt ons al geruime tijd bezig, al zijn we er ons van bewust dat het nog een tijdje kan duren. Wie reeds vijf jaar .L,c wacht, kan nog een tijdje ge- r en duld uitoefenen». Kursussen organiseren kost geld en enkel bij voldoende aantal informaticnamiddagen in samenwerking met het «Ko- mitee voor Hygiëne en Kom fort». De toegang tot de voc - dc tentoonstelling is gratis. Onlaftgs werd de 100' Daf- schoolbus overhandigd aan de direkteur van de Dienst Schoolvervocr van het Minis terie van Nationale Opvoeding en Franse Kuituur De eerste Daf-schoolbussen werden aan deze dienst geleverd in 1969 en verschillende hiervan verzor gen nog steeds een dagelijkse dienst. Onlangs onderging Temses burgemeester Désiré Van Riet een heelkundige ingreep. Alles is inmiddels gunstig geëvo lueerd en de burgemeester ver liet begin deze week het zie kenhuis. Verwacht wordt dat hij op maandag 17 september zijn werkzaamheden zal her vatten. Désiré Van Riet. burgemees ter sinds januari 1983, heeft zich in deze funktie als een hard werkende, nooit aflaten de mandataris ontpopt. Vol tijds staat hij ter beschikking van zijn bevolking en de direk- te oplossingen die hij aan pro blemen geeft zijn ontelbaar. Zijn afwezigheid op het ge meentehuis is dan ook opge vallen. Temse hoopt zijn burgervader zo spoedig mogelijk en in de genegenheid gekregen. Langs beste gezondheid weer op het deze weg dankt hij alle instan- gemeentehuis aan het werk te ties, verenigingen en partiku- ?>en- lieren die op welke wijze ook De burgemeester heeft inmid- hun sympathie hebben dels in het ziekenhuis ontelba- betoond, re blijken van sympathie en Compo Antiweps bestrijd doeltreffend alle vliegende in- sekten, zoals wespen, muggen, vliegen, vliegende mieren, enz. In de woning volstaat het enkele korte verstuivingen in de lucht uit ts voeren. Ook rond de woningen kunnen vlie gende insekten alsmede spin nen, mieren, kakkerlakken be streden worden door de be handeling van de plaatsen waar ze vaak komen of door op de insekten zelf te spuiten. De spuitbus kost 188 fr Frankrijk zal op de 39s Jaar beurs van Vlaanderen, die van 8 tot 20 september te Gent wordt georganizeerd. het gast land zijn. De Franse dag zal plaatsvinden op 11 september. In een vraaggesprek met een gewestelijke krant heeft S.P.- volksvertegenwoordiger Fred dy Willockx forse taal gebruikt t.o.v. het in de stad Sint-Ni- klaas gevoerde OCMW-be leid. Hij zei o.m. het volgende: «De V.U. bezet er de voorzit- tersstoel, maar wordt er gediri geerd door een aantal voorbij gestreefde fanaten van CVP- zijde die maar één ding voor ogen hebben: de socialisten pesten. Ik kan u verzekeren dat wij in 1988 duidelijk met hen zullen afrekenen. Het 0.C.M.W.-beleid zal binnen vier jaar centraal staan in onze kieskampagne. Er moet een einde gesteld aan de onver draagzaamheid die nu sedert jaren in het OCMW leeft. Men heeft voorheen de OCMW- voorzitter SP-er René Hey- ninck op vele punten gesabo teerd. We zullen dit blijven aanklagen en maken dit tot hét punt. Met betrekking tot het ge meentebeleid en de houding van de S.P. verklaarde Freddy Willockx: «Het gemeentebe leid en onze visie kan als volgt samengevat worden: 1. de fundamentele lijnen van de politiek in de departemen ten, die voorheen door SP-ers bezet waren, worden in niet onbelangrijke mate voort- «Meerderheid versplinterd» gezet. totaal versplinterde meerder- Wij verheugen ons daarin. Dat heid gezien hebben, vooral in geldt i.h.b. voor het sportbe- de laatste faze waar de aanpak leid, onderwijs en openbare naar de gemeenteraad toe mis- werken. Men kan niet beweren meesterd is geworden, waar dat de huidige koalitie in die door er een zekere malaise zaken drastisch van koers is heerst bij de meerderheid die gewijzigd. Eén zaak betreuren meer en meer tot uiting komt. wij wel, nl. het veel te hoge Het A.C.V. haakt af en belastingpeil en de overdreven schrijft nu ook tegen het stads- tarieven. Om zuiver politieke bestuur over een aantal the- redenen heeft men de belas- ma's. Begrijpe wie kan! Dat is tingen overmatig opgeslagen diezelfde tweeslachtigheid die met de bedoeling niet meer te wij beleven op het nationale moeten verhogen tijdens de vlak. De VU is onbestaande en legislatuur. Wij vinden dit boe- heeft in het schepencollege in renbedrog en wij zullen dit slechts een paar departemen- blijven aanklagen. De Sint- ten een echte inbreng. On- Niklazenaren betalen 20% be-# geacht de personaliteit van de Hasting teveel om politieke* VU-mensen in het kollege redenen. kunt ge met 2 tegen 7 niet echt Wat de SP-oppositie betreft deelnemen aan een koalitiebe- geloof ik dat het verkeerd zou leid.» zijn de huidige meerderheid te Wat het Sint-Niklase schepen- «pakken» op zaken die wij zelf kollege betreft schetste Wil- 12 jaar bejubeld hebben. lockx de situatie als volgt: Onze tussenkomsten moeten «Het is nu reeds zeer duidelijk eerlijk en geloofwaardig blij- dat de schepenen onderling ven. Waar het huidige sche- ze verbergen dat ook niet penkollege afwijkt van onze bekvechten tot en met. Er opties, zoals de belastingen en heerst een persoonlijke rivali- de tarieven, bekampen wij: teit en dit wordt toegedekt 2. wij waken erover dat de door de burgemeester. Uit het beleidslijnen die wij hebben schepencollege straalt weinig getrokken ook worden aange- homogeniteit. Ik heb de in houden; druk dat er enorm weinig 3. wij moeten verder blijven ploeggeest is en dat ze allemaal aantonen dat wij bij de voor- solo spelen; de ene met ambi- legging van bepaalde dossiers ties, de andere getraumati- ook een positieve en konstruk- zeerd door het verleden. Men tieve bijdrage kunnen leveren, kan trouwens niet ongestraft Wat het dossier «tribune de wil van de kiezers, die de SP Sportkring» betreft moet het steeds meer omhoog stuwen in mij van het hart dat wij een deze stad, blijven negeren.» Nationalistisch Jongstudentenverbond Waasland, kernen Sint-Niklaas, Temse, Burcht-Beveren en Lokeren. Naar aanleiding van de bevrijdingsfeesten werden en worden her en der in het Waasland door het NJSV akties voor amnestie gevoerd. Er werden pamfletten uitgedeeld, spandoeken uitge hangen en tijdens de optocht naar de herdenkingsmonumenten te Sint-Niklaas werd ook een kleine aktie gevoerd. De bedoeling daarvan was helemaal niet om enig misprijzen te uiten ten opzichte van deze herdenking, maar wel om de aandacht te vestigen op de amnestiekwestie en op te roepen tot vergevings gezindheid. Het NJSV betreurt het dan ook dat sommigen, waaronder enkele politieagenten, het nodig vonden om leden van het NJSV uit te schelden voor «fascisten, zwartzakken. Eens te meer is gebleken dat de blinde haat tegen al wat Vlaams is bij sommigen nog steeds evan groot is als tijdens de repressie. Het NJSV vindt het bovendien ook beschamend dat veertig jaar na de hatelijke repressie jongeren nog steeds aktie moeten voeren voor amnes tie. Terwijl in alle andere demokratieën reeds allerlei amnestie- maatregelen werden uitgevaardigd, blijft België zich de kam pioen van de haat tonen. Stappen in de richting van amnestiever lening verwachten wij niet van de Belgische patriottische vereni gingen, maar wel van de grote politieke partijen in dit land. Zij en hun voorgangers zijn immers medeverantwoordelijk voor het leed dat vele onschuldige mensen van ons volk hebben onder gaan en waar valen nog steeds de sporen van dragen. Vooral van de CVP verwachten wij dat ze eindelijk haar laffe houding laat varen en daadwerkelijk zich gaat inspannen voor het verlenen van amnestia. Het is meer dan beschamend dat na een bijna veertig jaar lange regeringsdeelname van deze «Vlaamse», kristendemokratische partij amnestie nog steeds uitblijft. Kriste- lijke naastenliefde en demokratische verdraagzaamheid zonder amnestie, hoe is dat mogelijk? Natuurlijk amnestie brangt geen elektorale of andere winsten op en het is bovendien ook veel gemakkelijker met de (linkse) wolven in het bos mee te huilen over Zuid-Afrika, dan hier te lande op te tornan tegen mogelijke Belgische, linkse of frankofone druk. In 1985, met het pausbezoek, krijgen de CVP en de andere partijan een unieke gelegenheid om eindelijk komaf te maken met de amnestiekwestie. Laten we hopen dat ze die kans met beide handen zullen grijpen. Ondertuss n zal het NJSV samen met andere groeperingen de aandacht blijven vestigen op deze kwestie, in de hoop dat ooit iets van het onrecht, dat het Vlaamse volk door de Belgische staat werd aangedaan, zal teniet gedaan worden. Belsele. N.a.v. de vredefeesten kregen familieleden van oorlogsslachtoffers een medaille ken tijdens een bloemenhulde (dw)

De Voorpost | 1984 | | pagina 11