Drinkwatertarieven aangepast te Hamme Aquarius Hamme bestaat tien jaar Antoon Van Acker, promotor van de Arbeidspers, gaat op rust Jeugd Rode Kruis hield provinciale dag te Berlare Zevende Mosselfeesten te Waasmunster Bestuursherkiezing bij Waasmunsterse Roosenbergwandelklub Vijfde Joko-kwis te Berlare opnieuw een sukses Het examen van koncierge-schoonmaker-schoonmaakster te Waasmunster PvdA-Waasland steunt Britse mijnstakers Verongelukt in Sint-Gillis-Waas Tien tien jaar geleden de Hamse Aquariumhoudersvereni- ging startte, was dit uit behoefte om mensen te ontmoeten met dezelfde vrijetijdsbesteding: aquariumhouden. Door de jaren heen werden de waterstralen, een mime biblio- doelstellingen verder uitge- teek, advies bij visziekte. hulp breid. Aquarius wil in de eer- aan nieuwe leden, herstelling ste plaats de aquaristiek in rui- van materieel en een gratis me kring bekend maken, klubblad met nieuws over de Aquarius biedt aan ruim 400 vereniging en een schat aan leden de gelegenheid om deze informatie, hobby uit te oefenen in een Geregeld zijn er ontspannende aangename ontmoetingssfeer, aktiviteiten: uitstappen, een De dienstverlening is ook heel fietstocht, een kaarting of een omvangrijk: onderzoek van viswedstrijd. De leden nemen het tegen el kaar op tijdens de maandelijk se kwis, het beste idee van het jaar of de verkiezing van de Aquariaan van het jaar. Tot slot kan het grote publiek met Aquarius kennismaken tij dens de jaarlijkse open-deur- dagen waaraan om de twee jaar een tentoonstelling is ge koppeld. Deze tentoonstelling heeft dit jaar plaats van 15 tot cn met 24 september in de vernieuwde lokalen van de vereniging gele gen in de Guillaumestraat 16 te Hamme. Op deze tentoonstelling zullen de leden van Aquarius hun kunde tonen bij de opstelling van zoet- en zeewateraquaria, tropische planten, vissen uit Schelde- en Durmestreek, Noordzeevissen en als topper een reuzeaquarium. Iedereen is welkom op deze tentoonstelling en wellicht zal Aquarius vele van zijn bezoe kers volgend jaar als lid mogen begroeten. Donderdagavond 30 augustus kwamen de Hamse gemeenteraadsleden bijeen om enkele punten in de openbare zitting te bespreken, wo. de aanpassing van de drinkwatertarie ven en de aanpassing van de lyst van de niet verplichte uitgaven in de gemeentebegroting 1984. By de aanvang vroeg burgemeester Baert, om één minuut stilte in acht te nemen, naar aanleiding van het overlijden van Theofïel Casteleyn, die van 1970 tot 1976 COO- jorzitter was en ook SP-gemeenteraadsiid was gedurende enkele jaren. De burgemees ter zegde dat de heer Casteleyn vele verdiensten had. Hij heeft heel wat gedaan voor de kleine man, zegde hy, in hoedanigheid van socialistisch militant. Financiën Van de 15 punten die op de agenda stonden in openbare zitting, hadden er vijf betrek king op de gemeentefinanciën. Eerst werd de goedkeuring ge geven voor het aangaan van leningen voor de aankoop van boeken in de gemeentelijke bi- blioteek, voor de aankoop van gronden van de SV De Zonni ge Woonst m.b.t. de aanleg van een geluidsberm en toe gang tot Vigor-Wuitens en voor de verwezenlijking van het rooiplan Neerstraat, waar voor gronden moeten worden aangekocht. Ook voor het aan sluiten op gasdistributienet van de gemeentelijke sporthal, werd een lening aangegaan van 490.000 fr. De gemeente dient eveneens in te staan voor de financiering van de aankoop van een bedrijfsgebouw en bij horende terreinen. De ge meenteraad voerde twee retri butiereglementen in. De eerste was in feite een aanvulling op het bestaande voor het gebruik van gemeentelijke voetbalter reinen. Vermits nu ook het voetbalterrein van Kastel ge meente eigendom is, dienen de voetbalploegen die er gebruik van maken 200 fr. per match of 2000 fr. per seizoen te betalen. De tweede retributie heeft be trekking op het invoeren van een jaarlijkse vergoeding voor het gebruik ,van instrumenten in de gemeentelijke muziek school. Schepen De Ruysscher zegde dat de gemeente voor de gemeentelijke muziekschool geen werkingskosten ontvangt van de staat en alles ten laste valt van de gemeente. Voor instrumenten die in de school lokalen blijven, zal men 300 fr. per jaar betalen. Voor instru menten die meegenomen wor den naar huis, 500 fr. per jaar. Begroting Nadien werd de aanpassing van de lijst voor niet verplichte uitgaven besproken. Dit was noodzakelijk, omdat de Ge meenschapsminister van Bin nenlandse Aangelegenheden, Mare Galle, de gemeentebe groting 1984 had hervormd. Deze begroting vertoont nu een mali van 42 miljoen op de gewone dienst en een boni van 7,5 miljoen op de buitengewo ne dienst. Omdat de gemeen tebegroting 1984 werd her vormd, zal er ook nog een saneringsplan moeten opge maakt worden. Dit zal de vol gende taad voorgelegd wor den, samen met een begro tingswijziging. Raadslid Goossens (SP) wees erop dat bij de bespreking van de be groting 1984 zijn faktie had voorspeld dat de begroting een mali zou tonen van 40 miljoen. Hij drukte de vrees uit dat bij het opstellen van het sane ringsplan nieuwe belastingen zouden gevraagd worden. Schepen De Geyter, daarente gen stelde de gemeente raadsleden en de bevolking ge rust en zegde dat dit niet het geval zou zijn. Wij zullen be sparingen doorvoeren en zeker geen nieuwe belastingen. Drinkwatertarieven De huidige drinkwatertarieven dateren uit 1977. Met ingang van 1 juli 1984 heeft de TMVW (Tussengemeentelijke Maatschappij voor waterbede ling) haar verkoopprijs aan de gemeente Hamme. van 16,5 fr. verhoogd tot 20,5 fr. m3. Deze prijsverhoging werd goedge keurd door het Ministerie van Ekonomische Zaken Om de balans voor de gemeente nu in evenwicht te houden, stelt de TMWV voor om de waterprijs voor de gebruiker aan te pas sen van 28 fr. m3 naar 32 fr. m3. Ook de abonnementsprijs zou verhogen van 50 fr. naar 77 fr. per maand. Verschillen de elementen aldus schepen Vincart, bepalen de kostprijs, zoals de vernieuwingen en aan passingen aan het watervoor- zieningsnet, de regelmatige herstelling van lekken, het on derhoud van het net en dit van de watertoren. Vooral de aan koop van het water door de TMVW bij andere waterwin ningsmaatschappijen heeft een belangrijke invloed op de prijs. De TMVW heeft te weinig eigen waterwinningsplaatsen. Zij moeten voor 80% aanko pen bij derden. Hun eigen vas te kosten worden te hoog, be sloot Schepen Vincart. De voorgestelde tariefverhogin gen werden aanvaard met 15 stemmen, drie stemmen tegen en 8 onthoudingen (PW en SP). In de Loystraat, Hooirt, Damstraat, Slangstraat en Ple- zantstraat zullen werken wor den uitgevoerd voor het water- voorzieningsnet uit te breiden en aan te passen. De gemeen teraad verklaarde zich hiermee akkoord omdat deze straten, die deel uitmaken van de vroe gere rijksweg 60, en waarvan het wegdek door de straat zal worden vernieuwd, nadien zul len overgedragen worden aan de gemeente. De kostenra ming bedraagt 1.200.000 fr. Een staatstoelage van 60% werd aangevraagd. Allerlei De gemeenteraad besliste ver bod op te leggen voor de op richting van kleinhandelszaken in gebouwen die gevestigd zijn op het industrieterrein en lig gen in de gemeentelijke indus triezone. Ook de gronden de beplantings- en betegelings- werken op de sociale woon wijk Moerzeke Kastel uitge voerd door de SV De Zonnige Woonst, werden overgeno men. Nadien besliste de ge meenteraad eenparig om een stukje grond aan te kopen voor de oprichting van een schuil- huisje, ten behoeve van de gebruikers van het openbaar vervoer, in de Bloemenstraat te Moerzeke. De aankoopprijs bedraagt 22.000 fr. De oude politiewagen, type bestelwa gen. en afkomstig van de vroe gere gemeente Moerzeke, is totaal versleten. De aankoop van een nieuwe wagen dringt zich op. Burgemeester Baert zegde dat er een noodoplos sing gevonden is voor het transportprobleem van de poli tie. Een oude kamionette van de brandweer doet thans dienst als politiewagen. Voor de brandweer werden beslis singen genomen voor de aan koop van beschermingstoestel len voor de gemeentelijke brandweer. De toestellen zul len onderhands aangekocht worden. Kostenprijsraming voor de politiewagen 450.000 fr.. voor de brandweertoestel len, 44.000 fr. Als laatste punt op de agenda in de openbare zitting, gaf schepen Vincart in formatie over de onlangs opge richte stuurgroep voor het her waarderingsgebied Kweek- hoek. Raadslid Ediers (PW) vroeg om ook deel te kunnen uitmaken van deze stuurgroep, wat door de schepen positief werd beantwoord. Geheime zitting In de geheime zitting werd Mevr. Rogiest Anne-Marie be noemd tot stagedoende leerkracht solozang aan de ge meentelijke muziekschool voor een periode van twee jaar. De heer Michiels Paul werd in de muziekschool aan gesteld als portier en toezich- ter. De heer Cattrysse Herman en mevrouw Vermeir Francine werden bevorderd tot opstel ler. Bij de gemeentelijke brandweer werd Van Hecke Marcel bevorderd tot sergeant majoor, Mettepenningen Pier re en Peelman Werner tot eer ste sergeant en Van der Voor den Omor, Sertijn Armand, Colman Alois en Vincke Willy tot sergeant. (bd) Zele. Afscheid van Antoon Van Acker, (gb) Begonnen als een aprilgrap (1 april 1949) heeft Antoon Van Acker, Zeienaar in hart en ziel, 35 jaar lang het beste van zichzelf gegeven voor het bedrijf dat hem lief was: de Arbeiderspers. Gestart te Brussel wist hij in de loop van de zestiger jaren het bedrijf over te brengen naar Zele, waar hij voor een habbekrats een terrein van 1 ha kon aankopen. Het bleek een goede investering te zijn. Dat zei direkteur-generaal D'Haeyer op de afscheidsre ceptie die aan Antoon Van Acker werd aangeboden bij zijn op ruststelling. Antoon Van Acker staat in de personeelslasten ingeschreven op de vierde plaats, maakte de pionierstijd mee en kan daar uiteraard uren over vertellen. Het was de tijd toen iedereen nog alles moest doen. Hij hield ook de boekhouding bij en in 1960 werd hij aangesteld tot direkteur <'Js opvolger van de heer Boterdael. Onder zijn bezielende leiding werd begonnen met de Reinaert uitgaven, met de pocketuitgavan van werken van Vlaamse auteurs. Die Reinaertuitgaven zijn trouwens van het grootste belang, want via deze publikatias werd het gewone Vlaamse volk weer in kontakt gebracht met onze eigen auteurs. De viering deed Antoon Van Acker wat. Dat bleek tijdens zijn dankwoord toen hij de mannen van het eerste uur en hun aktiviteiten memoreerde. Een tevreden man ook die afscheid kan nemen nadat zijn grote droom is gerealizccrd: een reusachtig terrein volgebouwd en bruisend van aktiviteit. Als afschaidsgeschenk kreeg hij een mooi bureau en een pracht van een encyclopedie aangeboden wat hem zichtbaar deugd deed. Berlare. Zondag 1 september werd te Berlare de provinciale dag van het Rode Kruis georganizeerd. deelnemers, (jj) Zaterdag 1 september werd de provinciale dag van de jeugd afdeling van het Rode Kruis georganizeerd te Berlare. De bijeenkomst had plaats op het gemeentelijk plein achter het kasteel langs de Warande. Alle jeugdafdelingen van het Rode Kruis waren aanwezigm Het werd een gezellige dag die erin bestond onder elkaar uit te maken wie de winnaar zou worden van de beker geschon ken door het Rode Kruis Oost- Vlaanderen. De deelnemers dienden vol gende proeven af te leggen: verzorgingspost, collages ma ken over aktuele tam's zoals Voor de zevende maal organi seert de gemeentelijke lagere school van Waasmunster haar Mosselfeesten. Het feestpro gramma werd over vier dagen uitgespreid. Zaterdag 15 sep tember wordt een mosselsou per georganiseerd waarop on geveer 800 personen worden verwacht. De financiële opbrengst van alle aktiviteiten gaat integraal naar de derde- en zesdeklas- sers die de zee en de Ardennen gedurende enkele dagen gaan verkennen. Dat openluchtklas sen een unieke kans in het opvoedingsproces bieden leidt geen twijfel. Programma Op dinsdag 11 september om 19 u. is er een informatieverga dering gepland voor de leerlin gen van het zesde en hun ou ders. Tijdens deze avond wor den de bosklassen uitvoerig besproken. Op donderdag 13 september zullen de aanwezi gen getuige zijn van twee voet balwedstrijden op het terrein van Sparta Waasmunster. Om 18 u. nemen de leerlingen het op tegen hun kollega's van GBS Beveren-Bosdam. Te 19 u. volgt de voetbalwedstrijd tussen de Waasmunsterse on derwijzers en het team van de ouders. Voor deze laatste wed strijd worden er pronostiek- briefjes verkocht door de leer lingen. Aan deze pronostiek- wedstrijd zijn tevens mooie prijzen verbonden. Op vrij dagnamiddag 14 september te 13.30 u. wordt er in de ge meentelijke feestzaal voor de kinderen de film gedraaid Pe ter en Elliot de draak. Op zaterdag 15 september is het de beurt aan de mosselfeesten zelf. Deze vinden plaats in de feestzaal van Hoogendonck aan de Nijverheidslaan. Tus sen 18 en 22 u. kan iedereen mosselen komen eten. Dit voor de prijs van 180 fr. Kaar ten zijn op voorhand te koop bij de onderwijzers en de leer lingen. Nieuw dit jaar is het Trappistenkot, dat vanaf 22 u. zal worden geopend. Op maandag 17 september vertrekken de leerlingen van het zesde leerjaar voor een tiental dagen naar Spa. Het wordt voor hen beslist een heerlijke periode vol aangena me verrassingen. De derdeklassers gaan pas vol gend jaar in juni voor een vijfdaags bezoek naar de kust. (vgp) milieubezoedeling, drugs e.a., geweld In de voormiddag was er een wandelzoektocht doorheen Berlare. De zoektocht werd georganizeerd door de afdeling Berlare Er waren ongeveer 120 deelnemers uit verschillen de afdelingen. Zo noteerden Berlare. Op de provinciale jeugd Rode Kruisdag j—r» wedstrijd EHBO. (jj) we deelnemers uit Deinze.xZel i de plaatselijke jeugdploeg de Berlare. Kompanie uit Berlare werd derde, (jj) Berlare. De winnaars Hemaco Berlare. (jj) Voor de vijfde maal al organi- zeerde het jeugdhuis Joko uit Berlare zijn kwis. Niet minder dan 34 ploegen namen eraan deel en zorgden voor een spannend verloop. Net als vorig jaar ging de over winning naar Hemaco Berlare, die daarmee de bevestiging brachten van al het goede dat vorig jaar over hen werd ge schreven. De uitslag: 1. Hemaco Berlare 182 2. KWB Overmere 180 Kompanie Berlare 180 4. KU vriendenkr. Berl. ióó 5. SK Overmere 172 6. Joko-leden Berlare 166 7. Minibond Berlare 164 8. Hand in Hand II Berl. 163 9. Hand in Hand I Berl. 162 Pompierken Berlare 162 11. Krickston Berlare 158 12. Onoverwinnel. Berl. 151 13. Barbecue 143 Pa Gijs Overmere 143 15. Fotoklub Berlare 142 16. Ploeg 34 Berlare 140 Oude Bende Berlare 140 18. Oude Bende II Berlare 139 19. Chiro Overmere 138 20. KWB Berlare II 132 21. KWB Berlare I 127 22. Ieders Belang Berl. 121 BGJG Berlare I 121 24. BGJG Berlare II 114 25. Kumiuchi Berlare 112 Ons Vijven Berlare 112 27. Puitenrijders Berlare 108 28. Volley Berlare 105 29. Chiro Berlare 104 30. Puitenrijders II Berl. 10' 31. Jeugdatelier Vrij Berl. <6 32. Het Rode Kruis Berlare 94 33. Pa zonder Gijs Overm. 77 34. Sloeber Berlare 75 Op zaterdag 15 september viert de Waasmunsterse Roos enbergwandelklub haar jaar lijks feest in de rijksbasis school in de Kou terstraatEr staat heel wat op het program ma, ondermeer een Breughel- maal, de verkiezing van een koning en een koningin even als de herkiezing van het club bestuur. Later op de avond heft de trekking plaats van de tombola. Inschrijvingen voor het Breughelfeest kunnen nog gedaan worden tot uiterlijk 10 september op het sekretariaat van de Roosenbergwan delklub. Marktstraat 141 te 9180 Belsele. Een avondmaal wordt gratis aangeboden aan allen die hebben meegewerkt aan één of andere organisatie in dit jaar. Ook aan hen die minstens 50 tombolakaarten hebben verkocht. Andere mensen kunnen deelnemen aan dit feest mits betaling van 100 fr. kinderen tot 12 jaar betalen slechts 50 fr. Programma september-wan- del toch ten: Op vrijdag 7 september neemt RWK Waasmunster deel aan de 75 km wandeltocht van het Waasland. De start aldaar heeft plaats aan de jongens school in de Gijzelstraat te Nieuwkerken-Waas. De deel nemers krijgen de keuze tus sen de 10 en de 75 km. Start te 21 u. Op zondag 9 september staat de seclie-mars van de Brusselse politie op het pro gramma. Daar kan men afstan den van 7, 10, 15, 25 of 42 km afleggen. Op zondag 16 sep tember volgt de wandeltocht van de marktkrotters te Her- ne. Deze kriek- en matten- tochten zijn een wisselbeker- tocht. Deze zuidwesthoek van Brabant biedt aan de bezoeker geen vermaarde bezienswaar digheden. Het pajottenland is vooral een groot natuurreser vaat, van nog ongerepte lande lijke natuur. Op 20. 21 en 22 september staan de driedaagse Wuitensmarsen te Hamme op het programma van de Roos enbergwandelklub. Na Wervik op zondag 23 september is men aan de eigen tweedaagse okto- bertochten toe in Waasmuns ter, meer bepaald op 13 en 14 oktober. (P.V.G.) Te Waasmunster besliste de gemeenteraad enkele maan den geleden om een koncierge- schoonmaker of schoonmaak ster aan te werven voor het kasteel Blauwcndael. Voor de praktische proef liet er één kandidaat verstek gaan. Er wa ren drie kandidaten die de helft der punten niet behaal den. Volgens een woordvoer der van de oppositie waren dat kandidaten die VU en SP ge richt waren. Ook werden en kele opmerkingen gemaakt in verband met de aard van de vragen en de wijze van beoor deling. Tijdens de vakantiepe riode zouden er door het sche pencollege uitnodigingen om waarnemers te sturen zijn ge richt naar de partijvoorzitters. Raadslid Bruggeman vond het spijtig dat dit in volle vakantie periode gebeurde. Voor de SP volgde raadslid Van Mele en voor de Volksunie mevr. De Lampcr het bedoeld examen als waarnemer. Raadslid Ver- hofsté kwam als CVP-waarne- mer, maar werd door de bur gemeester geweigerd. Burge meester Strobbe ook jurylid was ,er echtar als CVP-waarnc- mer. Naar we na de jongste raadszitting vernamen zou de oppositie klacht willen indie nen. Volgens burgemeester Strobbe is er niets onregelma tig gebeurd en is statutair alles in orde. Met de partijgezind heid van de kandidaten werd volgens hem geen rekening ge houden. Raadslid Verhofste was na de afneming van deze proeven van koncierge- schoonmaker - schoonmaak sters vooral ontstemd door het feit dat hij als CVP-waamemer werd geweigerd en had heel wat kritiek voor de uitslag die naderhand werd bekendge maakt. waarvan er van de zes kandidaten drie niet geslaag den waren (V.G.P.) De PvdA organizeert in diver se wijken van het Waasland inzamelingen ten bate van de Britse mijnwerkers. Ook voed- selpaketten en onbederfbare eetwaren zijn welkom bij de Partij van de Arbeid. Paketten kunnen bezorgd wor den op volgende adressen: in Sint-Niklaas aan de School straat 215a, tel.: (03) 777.15.88 en in Hamme Hooirt 222, tel.: 052/47.11.27. Het rekening nummer is 001-1151486-75. Volgens de PvdA is de staking van de Britse mijnwerkers ook internationaal van groot be lang. De partij bespeurt paral lelisme tussen de politiek van mevrouw Thatcher en die van de Belgische premier Mariens. In Engeland dreigen twintig mijnen te worden gesloten, ook bij ons worden de nog overblijvenda steenkoolmij nen af en toe met sluiting be dreigd. En in die kontekst roept de PvdA tot solidariteit op. (vw) Op de expressweg in Sint-Gil lis-Waas gebeurde vorige week vrijdagavond een dodelijk ver keersongeval. De vrachtwagen bestuurd door Albert Cathoir uit Sint-Gillis kwam tegen een vangrail terecht en sloeg te pletter tegen een elektriciteits- paal. Die paal knakte af cn kwam terecht over het andere rijvak. Op dat rijvak kwam net een wagen, bestuurd door Jac ques Smeets uit Deurne, aan gereden. De zeventigjarige chauffeur werd op slag gedood. (vw) Op vrijdag 28 september wordt voor de derde maal de Gentse Kroegentocht georganizeerd. Er nemen 22 orkesten aan deel, die in 21 herbergen en in het Vleeshuis zullen optreden. Van 13 tot 25 september zal de Super GB haast onherkenbaar zijn. U kunt er dan kennis maken met tientallen West- duitse lekkernijen in het kader van de «Veertiendaagse van de Duitse voedingsprodukten».

De Voorpost | 1984 | | pagina 13