Lebbeekse Dorpsfeest '84: komplete meevaller Tekenwedstrijd over kermis en kaas te Wieze Kinderjaarmarkt te Grembergen Arm maar Proper feestte aan Dendermonds sas Kermisdinsdagstoet folkloristisch hoogtepunt te Grembergen Dendermonde start met voorbereiding karnaval 1985 Lebbeke. De derde leeftijders in feest, (v) In het raam van de «Dag van de Wiezekaas», een lekkere uitschieter op de Wiezeoktoberfeesten, wordt tijdens de eerste weken van september een tekenwedstrijd georgani seerd voor alle kinderen van 3 tot 12 jaar ui Lebbeke, Denderbelle en Wieze. Deze prijskamp zal plaatshebben m.m.v. de lokale scholen, aan wie gevraagd wordt de tekeningen uiterlijk op 21 september om 12 u. binnen te leveren. De kleuters en de kinderen De proklamatie en prijsuitrei- van de eerste graad krijgen als king heeft plaats in Halle C op tcma: «De Kennis» en de leer- zondag 30 september te 16 u., lingen van de tweede en derde alle deelnemers ontvangen een graad maken een tekening prijs. over de zuivelproduktcn Per kategorie (kleuters, eerste, «Melk, boter en kaas». tweede en derde graad) wor den 10 hoofdprijzen toege kend. De beste tekening uit elke van die reeksen wordt bekroond met een ereprijs, die zal uitgereikt worden tijdens de officiële ontvangstceremo nie (om 19 u.) van de eregas ten op de Dag van de Wieze kaas. zondag 30 september in 'Halle C. waar ook alle teke ningen zullen tentoongesteld worden. Tot dusver werden als eregas ten uitgenodigd: - de Kaasbollenfanfare en de Kaasgraaf en -gravin uit Pas- sendale; - de Kaasboer en -boerin van Horebekc; - de Orde van de Beuterwaa- ghc van Diksmuide en de Wijnmakersgilde van Merch- tem. Deze genodigden, samen met nog anderen, die nog niet met zekerheid kunnen vermeld worden, zullen tijdens de re ceptie in Halle C.. traditiege trouw de Wiezekaas proeven met de verschillende Wicze- bieren. Daarna bezoeken ze stoetsgewijs de oktoberhalle A. voor een ode aan het Wie- zebier, de Wiezekaas en het talent van de tekenende jeugd van Wieze. (J.V.L.) De H. Kruisparochie te Lebbeke was vorig weekend in feest. Gedurende drie dagen vormde het centrum van de «Minnestraat» immers het toneel van het Dorpsfeest '84, dat tot stand kwam dankzij de inzet en de samenwerking van flink wat Lebbeekse verenigingen. Vrijdagnamiddag reeds zat de sfeer tijdens de rommelmarkt feesttent nokvol. De zowat 700 op het plein voor de kerk. Een aanwezigen. hoofdzakelijk gestrenge jury ging op onder derde leeftijders, werden er zoek uit en kende een getuig- vergast op een showprogram- schrift toe aan de Chiromeisjes ma «Kom dat zien! Kom dat Sablid Wieze (best verklede zien!», programma uitgewerkt verkoopster), de Chiromeisjes door de leden van de vereni- Sonneveld (beste verkoop gingen aangesloten bij de Wel- ster), Chiro Opstal (origineel- zijnsraad. De aanwezigen kre- ste koopwaar) en aan de gen een gevarieerd programma Roodkapjes uit Denderbelle geserveerd met ingrediënten (mooist versierde kraam), 's als zang, voordracht, toneel en Middags werd er gepicknickt sketches. De presentatie lag in op de weide aan het Chiro- handen van Julia Mertens en heem en rond de klok voor de begeleiding zorgde n konden de jongeren deel- Pierre D'Hooghe aan het or- nemen aan de spelen, uitge- gel. Verschenen op het po- werkt door de leiding van de dium: Hedwige Strobbe, Pe- deelnemende jeugdvereni- trus Van der Steen, Pierre gingen. Mellaerts. Leon Siccard De Muziekkapel van Chiro (sketch). Pauline Cooreman, Krikojo was eveneens van de Julia Mertens (ze droeg partij en zorgde, via een optre- «Avondliedeke» van Alice Na- hon voor), Frederika Neu- wirth. Marcel Lissens (hij zong tweff Jean Waltemummers), den, voor een feestelijke stem ming. Schepen voor jeugdza ken Jozef Hiel wenste in een gelegenheidstoespraak zowel Lebbeke. In een feesttent in de Langestraat had de dag van de jeugd plaats, (v) Achiel Vermeiren (in een Re- de organisatoren als de deelne- naat Grassinnummer) en de mende verenigingen geluk met Animatiegroep van de Orde hun prestatie, die overigens van Lietbeka. getuigde van flink wat inzet en Na de koffie en de koek. opge- samenwerking en zette spe- diend door de leden van de riaal Dirk Aelbrecht en Luk en Welzijnsraad. trad de Oos- Mark De Geest in de kijker, tendse groep «De Lachzaai- steunpilaren van Chiro H ers» voor het voetlicht. Kruis, die na een jarenlange Zaterdag en zondag stonden in inzet, deze maand, afscheid het teken van de jeugd en van nemen van hun jeugdbewe- de viering van 20 jaar Chiro H. ging. Kruis. Zaterdagmorgen zorg- De KLJ-Vendeliersgroep «Ten den een vijfentwintigtal Cantele» bewees achteraf haar kraampjes voor de nodige kunnen, maar jammer genoeg verstoorden technische proble men de muzikale begeleiding van hun optreden. De plan kenrace. die rond de klok van half drie, onder ruime hilari teit. betwist werd. werd in de wacht gesleept door Gert Man- naert en Ronnie Buytaert van KSA-Flambouw. Voor de zeepkistenwedstrijd kwamen een vijftiental zeep kisten. de ene al origineler en kleurrijker dan de andere, op dagen. Vanop een schans van lm60 hoogte - de schans was opgetimmerd door het Ouder comité van Chiro H. Kruis. o.l.v. Theo De Geest - werd van deze bemande tuigen ge vraagd een zo groot mogelijke afstand af te leggen. De over winning ging uiteindelijk naar Gunther Buggenhout. De tro fee voor de mooiste zeepkist werd in de wacht gesleept door KLJ Ten Cantele. die dit ruim schoots verdiende Nadat Marionettentheater *'t Schabbernaksken» zowat 300 jeugdige toeschouwers naar zijn optreden lokte, werden de zaterdagfestiviteiten besloten met een T.D. De zondag stond hoofdzake lijk in het teken van 20 jaar Chiro H. Kruis, 's Middags werden 300 maaltijden geser veerd en voor de familiale fiets- zoektotht. uitgewerkt door KSA Flambouw en opgesteld door Emiel De Schrijver en Hugo De Boodt, kwamen 133 deelnemers opdagen. Winna res werd Myriam Bettens. De verdere uitslag: 2. Erna Van den Broeck. 3. Roland Van de Borre, 4. Carla Van Biesen, 5. Roger 'an den Borre. Na het v.ilksdansbaI met «Zak doek», gekenmerkt door een bijzonder toffe sfeer, werd het Dorpsfeest "84 besloten met een vuurwerk. Als apotheose verschenen de letters «20 jaar Chiro H Kruis» Jeugdschepen Jef Hiel toonde zich achteraf opgetogen over het verloop en de bijval van dit Dorpsfeest: De diverse mede werkers - Welzijnsraad. Jeugdraad, Technische Dienst, OCMW. Gemeentebestuur - zetten zich naar best vermogen in, zodat dit feest uitgroeide tot een volledig geslaagd even ement. Belangrijk is boven dien dat dit feest de gemeente geen frank gekost heeft. Pierre Van Rossem Zwaar ongeval tussen Oudegem en Gijzegem Maandagnacht had op de Steenweg naar Aalst tussen Oudegem en Gijzegem een zwaar verkeersongeval plaats toen een bestelwagen tegen een lading van een opligger aanreed. De zware vrachtwagen met uitzonderlijk vervoer reed goed .verlicht en gesignaleerd door begeleidende wagens, doch zonder politiebegeleiding, in de richting Dendermonde. De lading, hoewel aangeduid door een zwaailicht, doemde blijkbaar onverwacht op voor de Oostduitse bestelwagen die richting Aalst reed en door de aanrijding verloor de zware opligger een deel van zijn lading. De bestuurder van de camionette werd zwaar gekwetst en moest door de brandweer van Oudegem en Aalst uit zijn netelige positie bevrijd worden. Hij werd dringend overgebracht naar het A.Z. te Gent. Dit ongeval veroorzaakte in het kermisvierende Oudegem heel wat opschudding- Voor de vierde keer wordt er in samenwerking met de scho len en ouderverenigingen een kinderjaarmarkt georgani seerd voor kleinvee, dit naar aanleiding van de Grembergse jaarmarkt die dit jaar plaats vindt op maandag 10 septem ber 1984 van 10 u. af in de Sint- Elooistraat. Het idee tot de organisatie van een kinderjaarmarkt komt van de oudervereniging van de Grembergse gemeenteschool die zowat vier jaar geleden met heel wat sukses de kinderen aanspoorde om op de jaar markt ook hun lievelingsdier tjes te tonen aan het grote publiek. Men kreeg onmiddel lijk de medewerking van het feestkomitee en de jaarmarkt kommissie omdat dit initiatief de heropbloei van het Grem bergse jaarmarktgebeuren in luidde. Naderhand sloten ook de Grembergse rijksschool en de vrije meisjesschool bij dit jaar marktgebeuren aan zodat nu alle Grembergse scholen aan deze kinderjaarmarkt deel nemen. Een paar honderd kinderen nemen aldus deel aan dit jaar marktgebeuren waarbij er door de scholen gezorgd wordt voor een degelijke nawerking van deze aktiviteit door o m. in de namiddag kreatieve akti- viteiten te voorzien rond die ren en de jaarmarkt. In sommige scholen is er 's middags nog een gezamenlijke pick-nick zodat de jaarmarkt te Grembergen voor de kinde ren geen verloren dag meer is. Wie het allemaal wil meema ken is welkom in de Sint- Elooistraat te Grembergen op maandag 10 september vanaf 10 uur Eind augustus pakt Arm maar Proper uit met zyn feesten. Dit keer onder het motto «Proper feest voor arme mensen», een ludieke bedoening waarbij het niet alleen de bedoeling is wat geld in te zamelen, maar evenzeer de vinger te leggen op enkele tere plekken in onze maat schappij. In een paar tenten vond het vooravond blijkbaar moeilijk hele gebeuren plaats. Een °P gang kreeg. Aan dc ingang stukje antiekmarkt mocht een eenzame vriendelijke man daarbij niet ontbreken, even- die geld inzamelde voor de m;n de barbecue die men in de mijnstakers in Groot-Brittan- nië die er momenteel berooid voorstaan Natuurlijk was er ook de nodi ge straatanimatie met fanfares en om 20.00 u. kon het grote programma voorgoed begin nen Net op het moment dat enkele honderden meters daar vandaan dc rcuzenommegang van start ging. De fanfare De Slacentrifuge uit Breda opende de rij om daarna plaats te rui men voor de Breakdancers die trouwens nog een tweede keer zouden optreden. Terwijl «Elk zijn gedacht» uit Gent zijn mooiste tonen de lucht inblies, konden de Breakdancers op adem komen. Daarop ging de aandacht naar de echte rock met een optre den van The Lucky Marshall Band en werd de avond beslo ten met muziek, gebracht door DJ Ward. Dinsdag 11 september beleeft Grembergen wear het folkloristisch hoogtepunt van het jaar. Dan trekt de traditionele «kermisdinsdagstoet» door de straten van de Scheldegemeente. Een unieke gebeurtenis die men nergens anders aantreft ook al omdat de benaming «stoet» toch wel wat overdreven is. De optocht van de deelnemende wagens en één of andere groep samen met de Koninklijke Harmonie Sint-Cecilia die traditioneel dit gebeuren muzikale kleur bijzet duurt hooguit een half uurtje. Ondertussen is een massa toe- voordien de beste plaatsjes schouwers samengetroept op Z'jn ingenomen door hen die het dorpsplein waar reeds lang toch niets van het spektakel dat daar wordt opgediend wil len missen. Het hele gebeuren draait im mers rond de wagenspelen die op het dorpsplein worden op gevoerd en waarbij de kleine en grote, plaatselijke, nationa le en soms internationale ge beurtenissen door een al dan niet gekleurde humoristische bril worden bekeken. Hierbij wordt niets of niemand gespaard. Menig politieke fi guur die vanop de tribune het ganse spektakel meemaakt Grembergs Werk van den Akker stelt tentoon In de Grembergse gemeenteschool aan de Dokter Haeckstraat 11, is het de laatste maanden heelwat stiller geworden. Al direkt zou men denken dat dc vakantie daar voor een groot deel tussenzit, doch niets is minder waar als men weet dat de Grembergse schooljeugd definitief zijn intrek genomen heeft in de nieuwe school aan de Rootjesweg. Dit was voor het Werk van de Akker en Volkstuin van Grembergen het sein op groen om te starten met de voorbereidingen van een Openbare Tentoonstelling die za plaatsvinden in de oude gemeenteschool tijdens het Kermisweekend. Aanvankelijk was men van plan om een tentoonstelling naar traditioneel model te organiseren. Doch al gauw bleek dat de beschikbare ruimte te klein was en dat het aanbod «.an exposanten te groot*. Dus was het met haalbaar iedereen aan zijn trekken te laten komen. Daarom werd geopteerd om een showtuin aan te leggen (met een oppervlakte van honderd en twaalf vierkante meter). Om hier alle namen van alle bereidwillige leden te vermelden is er echt plaatsgebrek. Tijdens de openingsuren van de tentoonstelling is er een drankgeleger*" ;d voorzien in de andere klassen van de school. De tentoonstelling is voor het publiek geopend op zaterdacht acht september van veertien uur tot negentien uur. Op zondag negen september is de tentoonstelling geopend van tien tot twaalf uur en van veertien tot wintig uur. Op kermisdinsdag elf september is de tentoonstelling geopend van veertien tot twintig uur. kijkt dan ook soms sip of lacht groen wanneer zijn doen en laten tijdens het voorbije jaar via spot en leute op de korrel wordt genomen. Sfeer Het Grembergse kermisdins- daggebeuren heeft zo zijn ei gen sfeer. Zo worden de the ma's van de wagens angstvallig geheim gehouden zodat de or ganisatoren, de Grembergse feestkommissie in het verleden soms voor verrassingen kwa men te staan. Daarom moeten de deelnemers sinds een paar jaren het tema van hun wagen spel tijdens een speciale zitting van de feestkommissie op het gemeentehuis van Grember gen bekend maken. Van de deelnemers aan deze kermisdinsdagstoet wordt bo vendien ook heel wat ver langd. Tekst, zelfgebrouwde liedjesteksten op een bekende melodie, wagenopbouw. gri me, kostumering en regie moe ten allemaal origineel werk zijn van de deelnemende groe pen die reeds waken vooraf druk in de weer zijn met dc voorbereidingen. Het feestkomitee voorziet we' zo'n 45.OCX) fr. aan prijz n maar om de kosten te dekken moeten er toch nog andere inspanningen worden gedaan En aldus trekken de vcrschil- Is de echte karnavalsfeer nog een eind af, toch is men reeds begonnen met de voorberei dingen op het grote feest van leute en plezier. Ook in Den dermonde komt het karnaval- verbond op geregelde tijdstip pen samen om een aantal pro blemen op te lossen. Het dient gezegd dat dc vergaderingen van het karnavalverbond druk worden bijgewoond door de vele Dcndermondsc karnaval- verenigingen. Op dc laatste vergadering kwa men heel wat onderwerpen aan bod. Zo was men dc me ning toegedaan dat dc karna- valverenigingen die regelmatig dc verbondsvergaderingen bij wonen, hiervoor best kunnen gehonoreerd worden wanneer de stoet uitgaat. De vergadering opteerde ook voor het niet-prijsgevcn van de punten die door de jury wor den gegeven. Verder is er een tendens aan wezig om zoveel mogelijk de materialen samen aan te kopen en zal men proberen een ak koord te bereiken met de heer De Landtsheer om gebruik te mugen maken van zijn vrije magazijnen om daar de wagens te kunnen bouwen. Eenzelfde verzoek zal worden gericht aan de heer Du Bois uit Oudegem. Programma Ondertussen zijn al enkele agendapunten bekend van de karnavalvcrenigingen. Op 10 november is cr een showavond en op 26 januari van volgend jaar staat dc prinscnvcrkiczing op de agenda Op 24 februari 1985 is de kamavalstoet gepro grammeerd. Wat de verenigingen zelf be treft: 1 december organizeren de Wardjesvrienden een en an der. Schele Van der Linden kreeg 19 januari toegewezen en op 15 februari is het de beurt aan de Stouse Plekkers De Schensjmoelcn mogen op 16 februari hun gangen gaan en op 23 februari is de verkie zing van de Polderboer voor zien, Op 2 maart pakken de Cornellekcns uit met een stunt en op die dag zijn ook de mannen van Zotterkantnie druk aktief. lende deelnemende groeperin gen van 's morgens vroeg op pad om dc liedjesteksten huis aan huis te verkopen. Geen enkele echte Grembergenaar durft het dan ook aan zo'n liedjesverkoper wandelen te sturen De kans is immers groot dat ook hij dan het voor werp wordt van spot op de eerstvolgende kermisdinsdag stoet. Ontstaan Hoe deze kermistraditie is ont staan te Grembergen weet ei genlijk niemand. Plaatselijke geschiedenisvorsers zijn het hierover oneens. Er doen zo'n viertal versies de ronde om trent dc oorsprong van deze traditie. Maar wellicht moet men het ontstaan zoeken bij één van twee volgende versies. Vol gens de enen ontstonden dc wagenspelen vo! spot en leute omdat Grembergen destijds geen schandpaal bezat zoals dc andere gemeenten waaraan men dc inwoners die iets mis peuterd hadden toonde aan het publiek. Daarom toonde men de veroordeelden vanop een wagen aan de mede-inwo ners en waren ze aldus de spot van de inwoners. De tweede versie verhaald dat een vrouw van licht allooi door de Dendermondse rechtbank was veroordeeld. Zij kreeg er echter nog een extra straf bo venop vanwege dc medebur gers die haar op een wagen doorheen het dorp voerden zo dat iedereen nog eens extra haar kon bespotten. Maar nu zijn het vooral de plaatselijke bekende politieke figuren die ten tonele wordan gevoerd. Kortom spot en leute zullen op dinsdag II septem ber weer hoogtij vieren Het weer: Perioden zon en droog Een langgerekt hogedrukgebied met kern nabij Brest strekt zich ten zuiden van ons land uit, maar beïnvloedt het weer gunstig. De storingen die in een westcirkulatie ten noorden van dit hogedrukgebied voorbijtrekken, ver oorzaken af en toe bewolking, maar de necrslagkanscn blijven tot en met dinsdag klein. Vandaag vrijdag wisselen zonnige perioden af met wol kenvelden. Een frisse wind uit het noord tot noordoost houdt dc middagtcmpcraturen op ongeveer 18° Van zaterdag tot en met dinsdag krijgen we zonnige perioden, en blijft het vrijwel overal droog. De middag- temperaturen schommelen dan rond 21° met een tendens naar een lichte stijging op het einde van de periode Dc wind draait naar richtingen tussen zuid en zuidwest.

De Voorpost | 1984 | | pagina 14