Lokeren ontvangt Poolse bevrijders Stekene Temse waasmunster Marc Samson nieuw Lokers OCMW-raadslid Bevrijding in 't Waasland kostte mensenlevens Sint-Niklaas Sportverzorgers Zaterdag 8 sept, om 9 u. start in de schouwburg van Sint- N'klaas een nationale studiedag voor sportverzorgers, georga niseerd door de Belgische Vereniaing voor Sportverzorging. Groenvoorziening Onthou nu al dat op 3 okt. in het rekreatiedomein De Ster een demonstratiedag over groenvoorziening wordt georganizeerd. De Vereniging voor Openbaar Groen, Buiten de Smedepoort 2 in Brugge, organizeert i.s.m, Ugexpo, Plaskylaan 30 in 1040 Brussel. Meer dan zeventig bedrijven, fabrikanten en invoerders van machines en produkten die gebruikt worden in de groen voorziening nemen deel aan deze manifestatie. Dat gaat dan van gazonmaaiers tot parkeerpalen en kerkhofkranen. Rijrichting Hofstraat De verkeerscirkulatie in de omgeving van de Hofstraat werd met ingang van 3 sept. op proef gewijzigd. Dat gebeurt aldus: de rijrichting in de Casionostraat (deel tussen Hofstraat en Brood straat) wordt gedraaid, zodat je vanuit de Hofstraat de Casino straat inkan; de rijrichting in de Boonhemstraat wordt ook gedraaid, zodat je vanuit deze straat de Hofstraat inkan; de Broodstraat behoudt haar dubbele rijrichting; en de Casino straat (deel tussen Stationsstraat en Broodstraat) blijft vanuit de Stationsstraat toegankelijk). Filmforum «Zelig» Woensdag 12 sept. in zaal Select eerste van een nieuwe reeks forumfilms, georganizeerd door het stadsbestuur i.s.m. CSC, KFL en VKOAS. Op het programma de prent «Zelig» (1983) met o.a. Woody Allen en Mia Farrow. Een kaleidoskoop van beelden en klanken die de dolle jaren twintig tot de opkomst van het nazisme evokeren. Om 20u15, Select, zaal 1 Handwerkateliers Dezer dagen starten opnieuw alle handwerkkursussen die door het stadsbestuur worden georganizeerd. Je kan leren kantklos sen, bloemschikken, weven, spinnen, en aan makramé doen. Info via tel. 776.07.53. De lessen vinden plaats in het Edelweisskomplex, Nijverheidsstraat 29. Bezigheidsaktivering en ambulancevervoer Wie aan animatie en hulp wil doen bij verlamden-reumapatiën- ten, langdurige zieken, enz. Op de revalidatieafdeling van de Maria Middelareskliniek, gedurende één dag per week, wie als vrijwilliger voor ambulancevervoer wil optreden ook, neemt kontakt op met Eric Memy van het Belgisch Rode Kruis, Parklaan 2 in Sint-Niklaas, tel. 776.29.29. Rode Kruis-kursussen Hét Rode Kruis, afdeling Sint-Niklaas, organizeert enkele kur- sussen. bezigheidsaktivering, heber en nijverheidshelper. Ze starten half september. Wie interesse heeft neemt kontakt op met Eric Memy van het Rode Kruis, Parklaan 2, tel. 776.29.29. Over drugs Zaterdag 15 sept. start een vormingsseminarie over drugs in het i kader van het aktieplan «drugpreventie» waaraan het stadsbe stuur medewerking verleent. Van 9 tot 12u30 krijg je informatie van o.m. njkswachtkapitein Collier, apotheker De Boever en de heer Van der Mast van het Therapiecentrum. Hart- en vaatziekten Dinsdag 18 sept. eerste van een reeks van drie sessies in het kader van het projekt «Preventie hart- en vaatziekten», georga niseerd door het Kristelijk Ziekenfonds i.s.m. BGJG, CMBV, KAV, KBG, KWB, ouderkomités en CM-Ziekenzorg. Om 19u30 in de jongensschool aan de Giizelstraat in Nieuwkerken. RK-Regentochten Zondag 16 sept. organizeert de Sint-Niklase afdeling van het Belgische Rode Kruis de zevende uitgave van de zgn. Regen- tochten. Je kan een trajekt afleggen van 40, 30, 21,12 of 6 km. De start en aankomst zijn voorzien aan het O.L.Vrouw-Presen- ".atie-lnstituut, Watermolendreef 167a in Sint-Niklaas. Meer gegevens via tel. 776.29.29. Tweede Volkshappening Zondag 16 sept. tweede editie van de «Volkshappening», georganizeerd door Jeugdklubs Het Centrum op het plein aan de Apostelstraat in Sint-Niklaas. De Voorpost en De Cirkel verlenen medewerking. Oude ambachten, volksspelen, een luchtkasteel, een demonstratie speleologie, poppenkast met Nonkel Wally, optreden van The Red Hackle Pipeband en van harmonie De Kunstvrienden, van krachtpatsers John Massis en van toneelgroep Jin 3, allemaal vanaf 14 u. in de namiddag. Je kan ook deelnemen aan het door Henk Van Montfoort gepre- zenteerde spelprogramma «Het blijft in de familie» en daartoe moet je een gele briefkaart sturen naar Bombeke-Rotthier, Breedstraat 37-bus 4 in Sint-Niklaas, met vermelding «Het blijft in de familie» (dit geldt voor families of verenigingen). Zondag avond 16 sept. optreden van de 2 Belgen en Polizei (vanaf 19 u De toegang bedraagt nul franken! Eerste Pleintjesfeest Zaterdag 15 sept. vanaf 15 u. op het Elisabethplein eerste wijkfeest met rommel- en speelgoedmarkt, spelnamiddag voor jong en oud en optreden van de Antwerpse goochelaar Brunelli. Zaterdagavond optreden van het Krisiskabaret en Wannes Van de Velde. Info: Oude Molenstraat 67, tel. 777.64.93. Voor verloofden Zaterdag 15 sept. start in Het Centrum, Grote Markt 40 in Sint- Niklaas, een nieuwe serie gespreksavonden ter voorbereiding van het huwelijk. Om 19u30 telkens. Info Ivan en Lieve De Rop- De Witte, Tuinlaan 91 in Belsele, tel. 776.56.02. Winkelen, weten, winnen Tussen 28 sept. en 28 okt. organizeert het SKK ofte Stadskem- komité, de groepering van middenstanders uit de kern, een wandel-, winkel-, weet- en winzoektocht. over deze mmanifesta- tie verneem je meer in één van onze volgende uitgaven. Kracht en Geduld Bij turnkring Kracht en Geduld is het t.g.v, de braderie in de Ankerstraat en op Klein Hulst open deur in het lokaal op Klein Hulst 124. Je kan vrijblijvend inlichtingen krijgen en alle lessen bijwonen. Zaterdag 8 en zondag 9 september telkens vanaf 15 u. aan de ingang van de Sint-Rochusschool «mini-attraktics» en optreden van turnsters en turners. Info: tel. 776.74.89, 777.06.61, 776.97.37, 776.87.06, 776.22.89. Zele. De W bevrijdingsverjaardag werd op uitzonderlijke wijze gevierd. Hel hoogtepunt Zele. In de loop van de twee laatste decennia werden in de Tuinwtjk 329 sociale woningen was een indrukwekkende tentoonstelling over hel verzet te Zele. (gb) gebouwd. Dit gebeuren werd feestelijk gevierd door de bewoners van de wijk. (gb) maakte hij nog eens de oorlog in Korea mee! Baar werd hij al vlug bij de vertalingsdienst in geschakeld met zijn kennis van het Russisch Toen hij terug kwam vestigde hij zich in Cam bridge, de universiteitsstad, waar hij een passende job vond in de textielsektor. kusten van Normandië op de invloed op je gehele levens- Ioor. Een zeer harde leerschool die mensen ontwortelt en hun le ven een wending geeft waar ze zelf nauwelijks wat aan kun nen doen. Maar de h. Zaloga zelf is een tevreden man, en bitterheid kent hij niet. In alle gemoeds rust nam hij afscheid van ons om met zijn oud-wapenbroe ders naar het gastdiner op het kasteel Verloren Bos te gaan. Dinsdag in de vooravond zat de grote zaal van het Lokerse °P dan nog eens bij te tekenen stadhuis afgeladen vol met Polen, uit België, Groot- als beroepsvnjwilliger, en zo ""«tl» Hu nrxa wnc eif iwrlno Brittannie, Frankrijk en zelfs Nederland. Je hoorde er dus Naar de Hoge Venen van ai|e talen spreken, en boven alles het Pools natuurlijk, Vakantiegenoegens Stekene trekt er zondag 9 september op uit taal die zij allen gemeenschappelijk hadden, naar de Hoge Venen. Vertrek om 8 uur op de Markt. Kunst bij CC Zij waren de ondertussen veer- sen terecht, waar hij zich m- Dit jaar zijn de organisatoren van de kunststentoonstelling in het tig jaar ouder geworden solda- schreef bij het Poolse legeron- Volkshuis aan de zevende uitgave van deze manifestatie toe. ten van de le Pantserdivisie die derdeel van de Bntse stnjd- Een twintigtal Wase kunstenaars brengen op 7, 8. 9 en 10 Lokeren op 9 september 1944 krachten. september een selektie uit hun werken. hebben bevrijd van de be- InlSddswndJnjook op de Zoals,e zet had da oorleg een Aerobic Om dit feit te herdenken werd Elke dinsdagavond kan je leren aerobicen in zaal 't Centrum, in het gemeenrehuis een offi- Dorpsstraat 127. Bram De Jong leidt deze ritmisch-sportieve ciële receptie gehouden. Bur lessen. Info bü M De Vos, Huickstraat 10 in Stekene, tel. gemeester Liebaut nam het 779.67.66 woord, en dankte - in het Ne derlands uiteraard - de aanwe- Vlegelen zigen uit naam van de stad Donderdag 13 september organizeert de Landelijke Gilde bij voor hun prestatie van toen. - -- - >-jdie een hechte band hebber doen ontstaan tussen de Loke raars en de Polen. Daarna volgde de vertaling door de in de Durmestad wo nende Pool Kowalski, en ook nog een korte toespraak in het Poolse door de h. Wassilewski. Dit ontlokte de burgemeester de opmerking dat hij het mooi Eén jaar wereldwinkel vond, maar dat hij er geen Eind augustus vierde Wereldwinkelgroep Temse z'n éénjarig woord van verstaan had. Alge- bestaan. Wie zich Derde Wereldprodukten aanschaffen wil, wie meen gelach natuurlijk, begaan is met de situatie in de ontwikkelingslanden, kan terecht Toen werd er wederzijds ge- op het adres Pastoor Boelstraat 62 in Temse. woensdag van 14 toast, en er vormden zich druk tot 17 uur en zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 17 uur. pratende groepjes van mensen die hun herinneringen aan toen uitwisselden. De Strangers Zaterdag 8 september om 20 uur organiseert het gemeentebe- Iedereen weet dat Polen na de stuur een optreden van De Strangers in de schouwburg, oorlog in kommunistische han- Stationsstraat Kaarten kan je verkrijgen ten gemeentehuize, in den gevallen is en velen van het Gemeentemuseum, in de bibliotheek op Hoogkameren en de vrijwilligers bleven dan ook op de kultuurdienst in het vroegere gemeentehuis van Tielrode. liever in het westen Zo ie- ij0fceren pe p00lse bevrijders werden op het stadhuis ontvangen, (polo) mand was de h. T. Zaloga uit Cambridge (UK). Zijn levens- bewuste D-day, en met de 1' Fietszoektocht loop geeft ons een beetje een Poolse pantserdivisie hielp hij Enorm veel bijval heeft de door het gemeentebestuur georgani- jcjee van wat <je oorlog in de het West- en Oost-Vlaanderen seerde toeristische fietzoektocht in groot-Temse. De 35-km praktijk meebrengt voor één bevrijden, waaronder Lokeren lange tocht loopt langs in hoofdzaak landelijke wegen. Leidraad jn(jjvidu. Geboren in de Oost- en St.-Niklaas. In die tijd was is de uitgave «Ik hou van Temse», die een toeristisch overzicht po0|se sta(j Bialystok, kwam hij de jongste, zegt de nu 59- voorschotelt van wat Temse op dat vlak te bieden heeft. Je kan jn ^ct t>egjn van de oorlog jarige Zaloga. Het is dan ook nog tot 14 september (gratis) deelnemen aan de zoektocht. oncjer Russische bezetting, allemaal lang geleden, en hij Formulieren te bekomen bij diverse gemeentelijke instanties. toen Hitler en Stalin zijn land heeft er geen behoefte aan om in twee verdeelden. Toen Hit- dit feit vaak te herdenken, Filmkwis. 'er daarna de Sovjetunie bin- maar het doet toch wel eens De vereniging Spirit organizeert i.s.m. Independent Films vzw nenvicl, ging hij bij het Poolse deugd om veertig jaar terug te en Video-Shop Van Puyenbroeck een grote filmkwis, zaterdag onderdeel van het Russische kijken. 27 oktober in het Kristus Koning-parochiecentrum op Hollebeek, legerdat echter moest wijken Toch is hij er al veel van verge- om 20 uur Jan Verheyen prezenteert i.s.m. Jo Röpcke Kandi- voor de Duitsers. Via het Rus- ten, want toen hij utdeoorlog daten melden zich aan op tel.: 771.20.93 of in de Vrijheidsstraat sische leger, dat echter moest terug in f 20 in Temse bij Video-Sop Van Puyenbroeck. wijken voor de Duitsers. Via kwam, hadI hij nog de tijdI met de Zwarte Zee en het Midden- gehad om een stiel te leren, er Oosten kwam hij bij de Engel- zat voor hem niet veel anders Eerste Wase kampeerroute De «eerste Wase kampeerroute» wordt georganiseerd door de VW i.s.m. ATB-Natuurvrienden (NV-Huis Heidebloem) en inge stapt op zondag 9 september De wandeling staat in het teken van «Bescherm het bos». Je kan je eigen tempo volgen en regelen. Inschrijven in het Natuurvriendenhuis, Oude Heirweg 20 in Waasmunster. Start om 14 uur aan Heidebloem en prijsuitreiking nnd 18 uur. Na het overUjden van Jozef De Bruyne, ACLVB-sekreta- ris van het gewest Dendermonde-Lokeren, gewezen ge meenteraadslid en zetelend OCMW-lid, werd enkele da gen geleden Marc Samson als nieuw OCMW-lid beëdigd. Zele ZEVEN WEEËN OMMEGANG Op zondag 9 september om 15 uur heeft te Zele de jaarlijkse Zeven Weeën Ommegang plaats. Er wordt verzameld op de binnenkoer van het Kapelhof, Kouter 108. In het verleden stelden vele Zeienaars hun vertrouwen in O.-L.-Vrouw van Zeven Weeën en ook nu wil men die bedevaart in ere herstellen. Marc Samson werd geboren te Lokeren op 15 januari 1951 en is.dus 33 jaar. Hij volgde de lessen aan het Sint-Lodewijks- kollege. Na het behalen van zijn diploma schreef hij zich in aan de rijksuniversiteit Gent in de fakulteit Scheikunde. Daar studeerde hij in 1972 af als licentiaat. In december 1976 promoveerde hij tot doctor in de wetenschappen en was dan één jaar assistent aan het labo ratorium voor organische scheikunde. Op 11 december 1982 werd hij in het partijbestuur van PVV- Lokeren opgenomen en had hij zich kandidaat gesteld, op de 15de plaats, op de PW-lijst voor de gemeenteraadsverkie zingen van 10 oktober 1982. Op 22 december 1983 werd Marc Samson verkozen als on dervoorzitter van PW-Loke- ren. Het nieuwe OCMW-lid Mare Samson woont in de A. Ver- meylenstraat 2 te Lokeren (tel. 48.37.38). Lokeren. De Engelse Pool Zaloga. (polo) M——Bau«l I II II I Stekene. Op Heikant werd een tweede .alternatieve, kinderkermu ingericht (gremar) Temse. Geslaagde Sleutelbraderie in de Scheldegemeente. Di, ziln de organizatoren (dw) Begin september 1944 in 't Land van Waas. De Duitsers hebben de oorlog verloren, onze gewesten zien de bezet ters gaandeweg terugtrekken. Maar een en ander gaat niet zonder slag of stoot. De bevrijding eist mensenlevens. Op 4 september was het «kermis» in Lokcren. Voorbarig, want pas op 8 september zouden de Poolse soldaten de Durmestad bevrijden. De bevrijdingsroes kostte wel aan twee Lokeraars het leven. In Belsele werd op 5 september gevochten. Een groep van het Geheim Leger wou enkele tientallen Duitse soldaten die zich in 't kasteeltje aan de Kasteeldreef ophielden, gaan inrekenen of opzoeken. Er ontstond echter een vuurgevecht. Gedood werden Willy De Cock, August Hcyninck, Alfons Verniers, Edgard Dullaert, Nicolas Moerloos, Albert Bauwens, Antoine Jansscns, Emiel Tacymans en landbouwer Alois Van Wyscveldc verloren net leven. Sint-Gillis-Waas werd op 6 september bevrijd door de Poolse divisie, Sint-Niklaas op 9 september. Beveren volgde op 13-14 september. Op 7 oktober nog zou in Temse de Scheldcbrug om strategische redenen door de genie worden opgeblazen. Eerder, op 4 september, was in Antwerpen de voertuigentunnel door de Duitsers vcr- woest. Op de Wase Scheldeoever deden zich in die -bevrijdings dagen» ook incidenten, kalamiteiten voor in Kallo en Doel werd zwaar beschadigd door VI- en V2-bommen. (wv)

De Voorpost | 1984 | | pagina 20