De grote en de kleine k Kultureel Weekend: Buggenhout-Centrum barst van de kuituur Poëzie van Wase veertigers revue in première brengt l te Berlare Fedekam jeugdorkest in Lokeren jet Blau stak se zangkoren, eren, da's heel in de zaal va k nieuwsgierig genoeg tekenis en de werking vt Blau stak samen met een aantal Ket-leden en ondersteund door leden van een revue in elkaar. Het opzet is groots. ons leven» luidt de titel van de show die op 28 september in première zaal van het Gildenhuis. Er zijn nog voorstellingen gepland op 29, 30 en op 1, 12, 13, 14 en 15 oktober, telkens met aanvang te 20 uur. is in handen van Limburger Roland Ramaeckers. Kaarten zijn te bespreken in Oude Zandstraat 35 te Beveren. revue werd ook op plaat uitgebracht. Tijdens de voorstelling wordt deze te koop Het is een traditie geworden dat de werkgroep van de Kulturele Raad van de gemeente Buggenhout, jaarlijks een Kultureel Weekend organiseert in de maand september, in een van de vier woonkernen van de gemeente. Dit jaar komt Buggenhout-Centrum voor de derde maal aan bod. En dit op vrijdag 14, zaterdag 15 en zondag 16 september. Hoewel men in Buggenhout altyd en op diverse wyzen aan kuituur gedaan heeft, wat kan teruggevonden worden in de jaarboeken uitgegeven door de Heemkring »Ter Palen» zyn deze weekends steeds hoogdagen van kuituur geweest in de gemeente. Het is niet zozeer de bedoeling kuituur te brengen met een grote «K», hoewel die steeds aanwezig is in enkele aktiviteiten die bij gelegenheid van deze weekends geboden worden, maar daarnaast ook aan volksvermaak en volkse kuituur te doen. Blau prezenteeri binnenkort een Beverse revue. Dit zijn twee kabaretiers van Blau, optreden op de Beverse Feesten (Iv) op de avondmarkt die door het NCMV van J1018™' massa's rekwisie- werd georganizeerd, was een infos tand van thuis op de zolder liggen, Parebo. Heel wat Berlarenaren waren dan technische en organizatori- om te vragen naar de sche medewerkers, zowel, m Parebo. mannen als vrouwen», zo Parebo te Overmere brengt in 1985 een grandioos Boerenkrijgspel. (jj) kele maanden geleden rd Parebo opgericht. Pa- is in feite een samen- eiën van de plaatselijke Belvereniging Panta ei en het Boerenkrijgge- iren en met deze weten- lap gewapend is het al- it niet zo verwonderlijk t Parebo de idee heeft op- rat om tijdens de maand itember van volgend jaar te maken met een groots gezet openluchtspel met tema natuurlijk de boe- idata heeft men vooiop- iteld: 30 en 31 augustus, 1, 6, 7 en 8 september B5. De plaats van het ge uren is de prachtige tuin n het gemeentehuis van Brmere. De opvoeringen Ben aanvangen om 21.00 t en het script bevat een akatie over een episode t de Boerenkrijg die te ermere begint op 12 ok er 1798. rebo is ondertussen druk snde met het inzamelen o de nodige fondsen om t stuk te kunnen realize- Dat gebeurt aan de hand van de verkoop van t- shirts, stripverhalen en steunkaartenWie daar over meer wil weten kan steeds terecht op het Parebo sekretariaat. Kruisstraat 2 te 9280 Overmere (091/ 67.53.41). Het openluchtspel Parebo is duidelijk bezield met de wil van dit open luchtspel een uniek gebeu ren te maken. Men heeft van bij de aanvang geop teerd voor een aanpak waarbij tijd noch moeite werd gespaard om via dit openluchtspektakel voor een blad geschiedenis te zorgen. Het spel moet te vens ook voor Overmere en heel Vlaanderen een beteke nis hebben. Vandaar ook dat Parebo een oproep doet tot de mensen van Overme re die ertoe uitgenodigd worden hun medewerking te verlenen tot het welsla gen van het boerenkrijg openluchtspel. «Wij hebben akteurs nodig, figuranten en kinderen, zangers en muzikanten, dansers en stelt Parebo het. «In een woord, zo gaat men verder: we kunnen iedere Overme- renaar nuttig gebruiken en geven U nu reeds op papier dat U er achteraf fier zal over zijn aan dit spektakel te hebben meegewerkt. On ze organizatorische kwasi- professionele aanpak en de voelbare inzet van onze di verse werkgroepen die nu reeds aktief zijn, laten ons zonder blozen toe dergelij ke stoute taal te spreken», aldus de Partbo verant woordelijken. Deze verant woordelijken, waar u trou wens steeds terecht kunt, zijn: Johan Lateir, voorzit- ter-koördinator; Dirk Van Hee, ondervoorzitter en hoofd techniek; Jean-Marie Van Praet, afgevaardigde beheerder en hoofd sponso ring; Herman Meganck, se- kretaris en hoofd sekreta- ris; Paul De Clercq, schatbe waarder en hoofd finan ciën; Luk Vernimmen, kommis8ari8 en hoofd pro- duktie en regie en Gabriël Six, kommissaris en hoofd van de boekhouding. Niet minder dan 30 socio-kul- turele verenigingen werken mee aan het welslagen van dit weekend. Na een tiental kon- struktieve vergaderingen, waaraan deelgenomen werd door tientallen medewerkers, werd een definitief programma vastgelegd. Dat eruit ziet als volgt. Vrfjdag 14 september 1984 18u30: Opening van het Kultu reel Weekend m.m.v. De Ko ninklijke Fanfare St.-Isidorus. 20 u.: Proklamatie van de Prijs van Buggenhout, in de Sporthal. Aanvang van de Franse Driedaagse, door VTB- VAB, op de parking van de. Kredietbank, Kerkstraat 21 u.: Receptie op de binnen koer van Brouwerij Bosteels met voorstelling van het pro gramma van de BGJG, de Bosuilen en KAV, d.m.v. een Snijdersbank, door de Volks dansgroep De Bosuilen Zaterdag 15 september 10 u.: alle tentoonstellingen zijn open «Fietsen op rollen, in de om geving van de zaak Mertens, door KWB - Spelen op oude en nieuwe éaféspelen, in de Oude Post, Kerkstraat door VHB Buggen hout Braderij en oude ambachten in de Kerkstraat, door NCMV- -ftuggenhout - Aanvang van de kompetitie voor Vlaamse Verenigingen van Schutters (174 deelne mers) in het lokaal van Kara- bijnschutters Pluto, achter café De Post, Kerstraat - Aanvang van een tennistor nooi op het terrein van TC Henneput, Kasteelstraat - Franse driedaagse door VTB-VAB 14.u.: Poppentheater «Die en Die» gebracht door KSA op terrein Bosstraat - Kinderaktiviteiten door de Roodkapjes en de VKSJ, op terrein Maricollenweg 15 u.: Ballonwedstrijd door VTB-VAB op de omloop - Cois van Nard en Titsers Piër, Peter met de gitaar (kleinkunst) en het Kamer koor van Buggenhout, optre dens op de binnenkoer van de brouwerij Bosteels, initiatief van BGJG-Buggenhout, De Bosuilen en KAV-Buggenhout van 15 tot 20 u.: bloedafna me om het half uur in het Rode Kruislokaal, Stationsplein, door «De Pelikaan». 16 u.: Toneelhappening in de feestzaal van «Herfstdroom» met het gezelschap van Guido Keppens met «Sneeuwwitje», «België dwarsgesneden» door» «Onkruit», kabaret- en liedjes- groep van de oud-scouts Briel en Krachtbal Buggenhout met «Een ladder en een zwarte kat». 16u30: Wandelconcert door «De Morgenster» Opstal, aan sluitend om 17 u., optreden in zaal Re rum Novarum 17 u.: Kindervolksdans op de binnenkoer van brouwerij Bosteels, organisatie BGJG, De Bosuilen en KAV Buggen hout 18 u.: Optreden van de turnkring «Nut en Vermaak» aan het lokaal van de bloedge vers en het kode Kruis, Sta tionsplein 18u30: Wandelkoncert door «Met moed vooruit», Opdorp. Om 19 u. aansluitend: optre den in zaal Rerum .Novarum 19u30: Folkgroep «Psalter» treedt op op de binnenkoer van brouwerij Bosteels - Wandelkoncert door de Kon. Fanfare Concordia uit Malderen (20 u. optreden in zaal Rerum Novarum) 20 u.: Jazz-koncert in «den Ast» van Brouwerij Bosteels, rft.m.v. Jules Van Hoeck, Marc Roosendans en Mark Eggermont. - Poëzicavond «Theatritis» in "feestzaal van het St.-Mi- chielscollege (KAV Buggen hout) - Gezellig samenzijn bij ak- kordeonmuziek gespeeld door Ria Schelfhout op de parking van de Kredietbank 21u30: Openluchtbal met «Het Meziekske» op de binnenkoer van brouwerij Bosteels Zondag 16 september 9u30: Hoogmis in de St.-Ni- klaaskerk, opgeluisterd door kinderkoor o.l.v. Ria Schelf hout 10 u.: Alle tentoonstellingen zijn open - fietsen op rollen in de omge ving van de zaak Mertens - spelen op oude en nieuwe caféspelen in de oude post - braderij en oude ambachten in de Kerkstraat - afwerking van het tennistor nooi TC Henneput - afwerking kompetitie Vlaamse Verenigingen van Schutters achter café De Post - Franse driedaagse 10u30: akademische huidezit ting m.m.v. alle kulturele vere nigingen in de sporthal 11 u.: aperitiefkoncert door de Muziekschool van Buggenhout in de Sporthal 14 u.: Kinderaktiviteiten op de Maricollenweg 15 u.: Achtereenvolgens optre den, op de binnenkoer van brouwerij Bosteels van het St.- Gregoriuskoor uit Dender- monde, volksdansgroep «De Bosuilen» en «Het Meziekske» Van 15 tot 18. u.: Bloedafna me om het half uur in het Rode Kruislokaal. 15ul5: Optreden van de St.- Isidorusjeugdband in zaal Re rum Novarum 16 u.: Toneelhappening in de feestzaal van «Herfstdroom» 16u30 Wandelkoncert door «De Eendracht» te 17 u. optre den in Rerum 17u30: Prijsuitreiking schut- terskompetitie 19 u.: Taptoe door «De Een dracht» uit Buggenhout 19u30: Sloikoncert door het St.-Gregoriuskoor van Bug genhout, versterkt met het trio Terzetto 21u30: Slotreceptie in zaal Re rum Novarum, aangeboden door de Wijngilde van Peisegem Tentoonstellingen Tijdens het weekend kan de bezoeker terecht op volgende tentoonstellingen: - Buggenhout in Multivisie, door fotoklub De Lens, in de Oude Post, Kerkstraat - Vogels, boeken en Aquarel len over vogels, door de Orni- tologische vereniging, in de Brandweerkazerne, Stations plein - Infoleuloonstelling en We reldwinkel, door ACW-Bug- genhout, in het huis van oud onderpastoor Paelinck, Nieuwstraat 3 - De aktiviteiten en doelstel lingen van het Rode Kruis en de Bloedtransfusiedienst in woord en beeld, door de Bug- genhoutse Bloedgeversvereni ging «De Pelikaen» en het Ro de Kruis, in hun lokaal aan het Stationsplein - Groepstentoonstelling door Pieter Vanneste en Hector Van Mulders, georganiseerd door KWB-Buggenhout, in de feestzaal van het St.-Vincen- tiusinstituut. Schoolstraat - «Schilderijen in het bezit van het MPI Capelderij» door het MPI in de Kerkstraat 149 - «Infotentoonstelling revali datie» door het Revalidatie centrum in de schepenzaal van het gemeentehuis. - Geselekteerde werken van de Prijs van Buggenhout, in de polyvalente zaal van de sporthal - Infotentoonstelling door Buggenhout. De sekretaris van de Kulturele veertiendaag se Guido Durinck aan het woord, (v) JNM's Heerenbosch, in de gang van de sporthal - Landelijk natuurlijk. Bloem schikken, Video en kwaliteit van het voedsel door de KVLV en de Landelijke Gilde, geor ganiseerd op de binnenkoer van de Raffeisenkas - Platenbeurs. Infostand, één jaar Culturele Centrale Bug genhout, door CC Buggenhout in oud huis Eleganta, Kerk straat vl03 - 40 jaar bevrijding van Bug genhout en 40-jarig bestaan NSB-Buggenhout in zaal «De Vlinder» - Groepstentoonstelling door Philip De Cock en Patrick Teugels in de RMS Vierhuizen - Bezichtiging van de St.-Ni- klaaskerk door Heemkring «Ter Palen» - Schilder Raymond Bosteels exposeert in café De Post (lo kaal karabijnschutters) - Lithografieën van Marc Van der Haegen in het BAC-kan- toor, Kasteelstraat. Pierre Van Rossem José De Poortere: «Op het vogelrek» Armand Van Assche: «Haartjes op mijn arm» Een terugblik en een vooruitblik tegelijk. Aan- dacht voor twee gereputeerde dichters uit het Land van Waas. Veertigers allebei. Van José De Poortere (Sint-Niklaas, 25 juni 1935) verscheen onlangs de bundel «Op het vogelrek» en over een paar maand ziet «Haartjes op mijn arm» van Armand Van Assche (Aartselaar, 17 september 1940) het licht. Allebei hebben ze Germaan- heeft De Poortere het over se filologie gestudeerd, met «groeizaam water van mijn nog filozofie of psychologie metalen taal», toe. Sint-Niklazenaar De Het vogelrek moet aan zee Poortere week beroepshalve te situeren zijn, vogels ko naar het Gentse uit, de men rusten op een stellage, priester is sinds 1965 le- Ook de zee komt nogal aan raar godsdienst en Neder- bod in deze bundel: ze is als lands aan het Sint-Grego- de moeder, je kan als dich- riuskollege in Ledeberg. ter «stervend in een blauwe Armand Van Assche kwam zee» biddend en beminnend in Waasmunster wonen. Al- nieuwe dimensies kreëren. lebei vielen ze al in de prij- Gedichten over liefde en zen De Poortere kreeg in dood zijn het, reisimpres- 1975 de Oostvlaamse prijs sies, elegieën. Gebeden en voor romandebuut toege- kend voor z'n in het Ant werps-Joodse milieu gesi- gedroom, religieus gepre vel. Het is glijden, dromen, slapen, ruiken, zwemmen, tueerde boek «De bruine en- De Poortere op blz. 55: «Dit gel»; Van Assche werd in is mijn laatste bundel dat weet 1973 onderscheiden met de ik zeker ze hebben me te vaak poëzieprijs van de stad Tielt gewond ze hebben me te vaak Buggenhout. De organizatoren van de kulturele veertiendaagse, (v) voor z'n bundel «De chemie van de dauw» en zijn bun del kinderpoëzie «De zee is een orkest» kreeg in 1981 de prijs van de provincie Antwerpen voor jeugdlite ratuur. God en taal José De Poortere zal de Wa se geschiedenis ingaan als priester-dichter, in het voetspoor overigens van Gery Helderenberg en An ton Van Wilderode, die overigens nog les heeft ge geven aan De Poortere. Zijn priesterschap, zijn ver trouwd zijn met het me dium taal, komen sterk naar voren in «Op het vo gelrek». Het wentelt allemaal rond God, rond de verwoording ook. Spreken met God doet de dichter, laat hij ook Wies Moens doen. God moet de dichter louteren.En God leert zelfs Nederlands. De taal dan. Zij «tandt in het rad» en in het openingsvers 'keren. Fedekam koncerteerde in het Kultureel Centrum, (polo) Fedekam, of de federatie van katholieke muziekverenigin gen, is een organisatie van muziekverenigingen met chris- telijke inspiratie. De federatie Oost-Vlaandercn telt niet minder dan 743 aangesloten korpsen. Daarvan krygen de jeugdige leden de kans om muziek te maken onder de leiding van befaamde specialisten en dirigenten. Gedurende drie dagen oefenen zij ieder jaar om dan ten slotte een jcugdkoncert van een uur te kunnen geven. Een unieke ervaring voor de jonge muzi kanten, zo'n «play-in». Om deze inspanningen daarna niet te laten verloren gaan. weid vorig jaar besloten om na de play-in te Baasrode op rondreis te gaan en nog enkele andere Oostvlaamse gemeen ten en steden aan te doen. Ook dit jaar werd dat gedaan: Na het eerste koncert te Hamme onder leiding van de Nederlan der Valkema, ging men verder naar Melle, waar Freddy Couché de leiding overnam. Op 1 september waren zij te gast in het Lokers kultureel centrum. Na een korte inlei ding begonnen de muzikanten aan een intro die begon met enkele dissonanten om ten slotte te kulmincren in een harmonisch crescendo. Daarna werd de Sonatina van Kees Sch<" «nenbeek gebracht. Tus .endoor ging dan toch het licht (iets te laat) uit, terwijl een kameraman van de BRT zich installeerde Maar de meeste aandacht ging natuur lijk naar het podium, waar een jonge soliste dwarsfluit speelde in de Suite 1500 in een arran gement van Jan De Haan. Ook de «Bolero di Media noche» van Ilano werd onthaald op een spontaan applaus. Een mooi besluit van het eerste deel was «Skataco» door Ja- bocski, die met zijn afwisselen de maatsoorten en brceknoten vooral dc jeugd aansprak. Ook het tweede deel van het koncert bracht een bevredi gende variatie. Wij gaan niet alle namen opnoemen, maar als we vermelden dat ook het werk van Sinatra niet ge schuwd werd, dan begrijpt iedereen dat afwisseling troef was. Het publiek verliet dan ook op het einde de zaal in een stemmig variërend van stille tevredenheid tot uitgesproken bewondering. Zaterdag is het Fedekam or kest te gast in Lebbeke waar wordt gespeeld in de zaal Ons Huis. Vermelden we ook nog dat het koncert te Oudenaar de. dat was voorzien voor 15 september werd verschoven naar 15 oktober. Van 29 september tot en met zondag 7 oktober organizeert dc Koninklijke Oostendse Schaakkring het tweede «Open Internationaal Schaak- tornooi van Oostende». Het tornooi heeft plaats in de zalen van het Thermae Palace Hotel te Oostende en wordt gespeeld over negen ronden. gebeten te dikwijls leeggeroofd nog voor ik iets kon geven». Een elegische intentie verklaring? Het zijn vaak gevoelige ver zen, anekdotisch soms, zwierig veelal. Een reikhal zende De Poortere, aan de raaklijn van water en land, van leven en dood, van den ken en dromen. «Op het vogelrek» ver scheen bij de Stichting Mer- cator-Plantijn vzw in Ant werpen, telt ong. 60 pagi na's en kost ingenaaid 300 frank en in gebonden uit gave 500 frank. De sneeuwman smelt De wat dartele titel «Haar tjes op mijn arm» duidt er al op dat Armand Van As sche de kinderen niet met kommer kwellen wil, maar toch evenmin zorgeloos doen wil. Een titel die noopt tot verkennen van de we reld, ontdekken van de pro blemen. Het boekje moet nog verschijnen, maar ik had het voorrecht al enkele gedichten te kunnen lezen. Mooi is dit: Voorzichtig be tast ik i de halfopen lippen van de brief en word even rood i zo rood als een postbusBe schaamdheid om het ontlui kende verliefdheidsbesef, blijheid toch. Maar als («Na schooltijd») het kind op de drempel hoort te wachten is het droef en raakt het zelfs ten einde raad. En dan is er de sneeuwman, die nimmer in de zomer vermag te ko men en is als «een ijsje voor de zon» (een vogel voor de kat?). Peilen naar puberteitsperi- kelen, vrolijk zijn maar we ten dat het verkeren kan. De poëziebundel van Ar mand Van Assche. de kin dergedichten, worden straks tegen zowat 245 frank te koop aangeboden. Paul De Becker levert tel kens een toffe tekening ter illustratie W.V.

De Voorpost | 1984 | | pagina 21