Pieter Jan De Smet: een reus waarop de Dendermondenaren trots mogen zi|n Reuzenommegang lokte weer duizenden bezoekers naar Dendermonde City of De Smet in South Dakota: twee beroemdheden en meer bezoekers dan inwoners ;Ze f 2 - 7.9.1984 - De Voorpost «Wie kennis maakt met het leven en de figuur van Pieter Jan De Smet komt onder de indruk van de imposante persoonlijkheid van deze grote Vlaming en Dendermondenaar. Zyn levensloop bewijst dat een sterk religieuze en sociale bewogenheid mensen als het ware boven zichzelf doen uitstijgen. Pieter Jan De Smet was een reus waarop wij Dendermondenaren terecht trots mogen zijn», aldus gemeenschapsminister Jan Lens- sens bij zijn huidetoespraak ter gelegenheid van de inhuldiging van het nieuwe monument van de «grote zwartrok, Pieter Jan De Smet». Dendermonde. De genodigden applaudisseren bij de onthulling van het beeld, (v) In een smaakvol versierd stad huis, de Amerikaanse vlag op de vleugelpiano en achter het spreekgestoelte een foto van pater De Smet, mochten de leden van het Aktiekomitee Pater De Smet heel wat voor name gasten ontvangen. On der meer een vertegenwoordi ger van de Amerikaanse am bassadeur in ons land, de bur gemeester van the City of De Smet in de USA, de plaatselij ke burgerlijke en kerkelijke vooraanstaanden en vele vrienden en sympathizanten die aandachtig luisterden naar de korte maar veelzeggende toespraken. Komiteevoorzitter André Pau wels verwelkomde zijn Ameri kaanse gasten in een onberis pelijk Engels en wees op de grote betekenis van Pater De Smet op het stuk van de vrede en de solidariteit. Zeer in het kort bracht hij in herinnering welke aktiviteiten het aktieko mitee tentoon had gespreid om zijn einddoel te kunnen reali- zeren en dankte hij de vele bekende en anonieme mede werkers. Een speciaal woord van dank had hij over voor Michel Peleman, die het nieu we beeld maakte en die bij de aanvang op heel wat verzet heeft gestuit. Maar ook de an dere medewerkers werden van harte bedankt voor hun inzet en ijver: Pater Bernard Daele- man en Frangois Schellekens. Daarop gaf Jaak Verhelst le zing van twee brieven van de hand van pater Pieter Jan De Smet zelf. Daaruit bleek de grote bekommernis van de Dendermondse missionaris en Jezuïet vonr zijn familieleden en vrienden in zijn geboor testad. Nadat Herman De Leeuw een mooi gelegenheidsgedicht had voorgedragen - gedicht dat werd opgenomen in de korte biografie die Christina Guir lande over de Dendermondse missionaris heeft geschre ven nam gemeenschapsmi nister Jan Lenssens het woord. Hij situeerde pater De Smet in de rij van de grote Vlaamse missietraditie, als een man die zich wist te vereenzelvigen met het lot van de verdrukte, onbe schermde indianen, waarna hij het had over de invloed die pater De Smet in zijn tijd in de Verenigde Staten had. Spreker beschreef de missionaris De Smet ook als een man die be wust koos voor de indianen en voor de vrede, voor de eerbied van de mensenrechten en te gen de rassendiskriminatie, al bestond dat laatste woord nog niet in de tijd dat Pieter Jan De Smet leefde. «Hij was een vre desapostel en tevens een au- tentieke vredesdiplomaat van hoog niveau, maar vooral van diep menselijke en historische betekenis.» Hij vestigde ook de aandacht op de tragiek van een bedreigde beschaving die door zijn gezagvol optreden van de ondergang werd gered Hij maakte voor ons duidelijk dat de grote universele waar den als eerlijkheid, solidariteit en rechtvaardigheid aan de grondslag lagen van de In diaanse kuituur. De verzuch tingen van de Dendermondse missionaris zijn nog steeds brandend aktueel: de roep, de hunker naar vrede, sociale rechtvaardigheid tussen alle volkeren, zo besloot gemeen schapsminister Lenssens, die tot slot zich zeer in het biezon- der tot Michel Peleman richtte en hem een ere-penning over handigde. De rij der groten Schepen Maes van kuituur bracht in zijn toespraak hulde aan de initiatiefnemers van de hele aktie. Hij onderstreepte dat ze ten volle in hun opzet waren geslaagd. Ze zorgden er niet alleen voor dat het monu ment er weer kwam, maar or- ganizeerden een prachtig ge- dokumenteerde tentoonstel ling en publiceerden een ver rijkend boek over het leven van pater De Smet. Het spreekt vanzelf dat de stad Dendermonde de initiatiefne mers ten zeerste erkentelijk is. Hij herinnerde eraan dat Den dermonde in de loop van zijn geschiedenis vele grote zonen heeft gekend. Hij ging dan dieper in op de grote reizen die pater De Smet heeft onderno men om het vervolgens te heb ben over de enorme invloed van De Smet op de Indianen en de Amerikaanse regering. Toen pater De Smet in 1873 overleed verschenen rouwbe- richten in alle grote kranten van de nieuwe wereld en zijn nagedachtenis werd overal in Amerika geëerd. Daarop nodigde hij iedereen op een receptie uit, waarna het hele gevolg zich naar het standbeeld op het kerkplein begaf, waar de USA Forced Band ondertussen een staaltje van zijn kunnen gaf, tot groot genoegen van een overtalrijk publiek Daar nam opnieuw André Pauwels het woord die heel even de betekenis van deze memorabele dag toelicht te. Hij leidde ook de vertegen woordiger van de ambassadeur van de Verenigde Staten in ons land, de heer Snow in. Hij verklaarde dat pater De Smet door zijn vrienden «Samson» werd genoemd omwille van zijn grote kracht. Hij verdient het door Amerikanen en Vla mingen te worden geëerd. Voor d:ze lovende woorden kreeg h i een oorverdovend applaus, waarna burgemeester Cool iedereen dankte voor zijn medewerking, waarop het doek van over het beeld werd weggetrokken. Ondertussen speelde de USA Forced Band het nationale hymne van de Verenigde Staten en België, waarna een Lebbeekse mu ziekkapel overnam voor het uitvoeren van de Vlaamse Leeuw. Maar dat moest wor den overgedaan omdat de mensen van de televisie net te laat waren voor de opnamen. Tot slot werden aan het monu ment bloemen neergelegd en werd de plaats geruimd voor de reuzenommegang die in de verte aankwam. Katuit of het einde van Dendermonde kermis. Dit jaar toch wel iets speciaals want de reuzenommegang die het feest bekroont, viel samen met de onthulling van het standbeeld van Pater Pieter Jan De Smet. Een en ander maakte dat er in de stad nogal wat vooraanstaande gasten uit binnen- en buitenland present waren en het dient gezegd: zy hebben genoten van de middeleeuwse ommegang. De Dendermondse reuzen die in de stoet door de pijnders worden gedragen, dateren uit de 15' eeuw. Zij vormen de spil van de ommegang en rond deze «gruute mannen» is de stoet uitgegroeid tot een folkloristisch spektakel, waarvoor Dendermonde telkens weer gewoon zwart ziet van het volk. Het aantal aanwezigen schatten is biezonder moeilijk. Een ding staat vast: het aantal aanwezigen schatten is biezonder moeilijk. Een ding staat vast: het aantal kijklustigen overtreft ruim het aantal inwoners van de stad en dat komt neer op meer dan 45.000 bezoekers. In sommige straten stonden de toeschouwers meer dan vijf rijen dik opeengepakt, halsreikend en vol belangstelling uit te kyken naar de komst van de drie reuzen en hun gevolg. Naar jaarlijkse gewoonte werd de reuzenommegang ook nu geopend met fakkeldragers, gevolgd door de drumfanfare Boemerang, in een keurig rood-wit pak uitgedost. Daar op volgen de Flauzemakers of paffers. Zij beelden een van de spotnamen uit die in de omme gang ruim aan bod komen. De Dendermondenaren werden door de omliggende gemeen ten steeds beschouwd als bluf fers, zodanig zelfs dat in de loop der tijden werd gezegd: «als een Dendermondenaar 1.200 gulden rente heeft, dan hangt hij een hazepoot aan de deur» Dat gezegde dateert van uit de lijd dat de Dender mondse renteniers een haze poot als beltrekker hadden Netjes uitgedost, in fraaie mid deleeuwse pakken flaneren op Katuit de Flauzemakers door de Dendermondse straten, keurig gerijd zoals het hoort. Daarop volgen de ruiters die hulde brengen aan de reuzen zelf. Waarop de bezoekers en kij kers worden vergast op een eetfestijn. Meisjes zeulen met horden en korven vol vis en delen die kwistig uit aan het publiek. Zij vormen de groep van de makeleters en ook dat is een spotnaam. Makel mag men niet verwarren met ma kreel. Een makel zou volgens de legende een kleine riviervis zijn, vandaar ook dat de vis sersvrouwen in de stoet meelo pen. De praalwagen van 't Schipke is ook al verbonden aande legende van een spot naam. De Scheepstrekkers. 't Schipke met zijn matroosjes verbeeldt de koophandel en de scheepvaart en is bewapend met kanonnen. De legende wil dat het de relie ken van de stadspatronen, de H. Hilduardis en de H. Chris tina te Dikkelvenne zou afge haald hebben. Vast staat dat in 1494 't Schipke was bemand met Sint-Ursula en haar 11.000 maagden. Vanaf 1652 was het bemand door de leden van het schippersambacht en in de Ros B.iaardommegr ~B is 't Schip ke steeds een van de grote attrakties geweest. De reuzen De knaptanden voorstellen hoeft niet meer. Ook in de Dendermondse zustersteden is deze groep inmiddels meer dan bekend Telkens weer weten de knaptanden honderden be zoekers de stuipen op het lijf te jagen door hun tandenknar send geluid. Zij vormen een traditioneel deel van de omme gang. Zij kondigen de komst van de reuzen aan en als eerste in de rij deed reus Indiaan zijn intrede. Om beurt gedragen door Albert De Wolf, Ray mond Wenselaers en Johny Van Gyseghem danste Indiaan de handboogschuttersgilde Sint-Sebastiaan vooraf, terwijl de harmonie Vandemeule- broucke de traditionele omme gangwijsjes speelde: «Het Ros Beiaard» en «Ons Banier». De reus Mars volgde in het spoor van zijn kollega en hij werd in de stoet gedragen door Frans, Rudolf en Mare Bug- genhout en Wim De Wolf. Voor de muzikale begeleiding bij de danspasjes die de reuzen zowat de hele omloop door brengen, zorgde de fanfare Sint-Cecilia, terwijl de Kolve- niersgilde Sint-Andries het en- Dendermonde. De vertegenwoordiger van de Amerikaanse ambassadeur, de burgemeem ter van the City of De Smet, burgemeester Cool van Dendermonde, gemeenschapsminiM ter Lenssens en komiteevoorzitter Pauwels in de houding voor het nieuwe standbeeld, fvfl City of The Smet, ergens in de Verenigde Staten. Niet terug te vinden op de landkaart, tenzy men heel goed kykt. Ver weg in South Dakota, amper 1.500 inwoners groot, maar toch fier op zijn twee beroemdheden: pater Pieter Jan De Smet en Laura Ingalls Wilder. De eerste kennen we goed in Dendermonde, de geboorteplaats van de «grote zwartrok» de Jezuïet die de Indianen bekeerde en verdedigde. Laura Ingalls Wilder is voor om onbekend. Nochtans, zo zegt Glenn Iverson, de burgemeester van the City of De Smet, i Laura Ingalls Wilder een gerenomeerde jeugdschryfster en komen jaarlijks om en bij di 20.000 bezoekers naar het onooglijk kleine stadje afgezakt om het huis van de auteur tt bewonderen. Hf De h |CIWI In zes van de tien boeken die ze schreef, had Laura Ingalls Wilder het over haar geboorte plaats en haar vader plantte in de tuin vijf bomen als een wegwijzer naar het ondertus- Pater De Smet, de man in de heid van de Grote Geest, maai men zwarte toga, was nochtans nog nooit ben ik zo diep gt- Hunkpapa Sioux te onderne- sen befaamde huis. Het heet mCn. Sitting Bull zelfs dat The City of De Smet heerser. Het was geen land door zijn Indiaanse vrienden troffen geweest als vandaag, meer gewaarschuwd de trip door het Dat onze woorden mogen ge kindc weinig vriendelijke land van de hoord worden hier en in dc Enkc hemel. Wanneer ik je eerst zag brap; komen, begon mijn hart wild kleut te kloppen en ik had zelfs kwa- Bosd model heeft gestaan voor de voor blanken, maar"wel voor de gedachten bij de herrnne- straa ringen aan het verleden. ft ted: bad om rust en die kreeg ii werd ook.» Na het gesprek gaf pater De Maar pater De Smet liet de Smet aan de Indianen hei vaandel en ook een kruis uit k hout en brons. Ze beschouw! suksesboeken van Laura In- St. Louis waren in diep gebed den het als een kostbare schat den om zijn veiligheid af te sme- J- J A~ Indianen, die niet liever vroe gen dan zonder palavers de Amerikaanse televisieserie «The little house on the Prai rie», waarin ons aller van Bo- karavaan aan te vallen, met nanza bekende Michael Lan- het gekende gevolg, don de hoofdrol vertolkt. Maar pater Dc Sn «The little house on the Prai- waarschuwingen voor wat ric» is trouwens één van de waren. Heel wat kinderen in galis Wilder. Met de steun van de bevolking Glenn Iverson en zijn echtge note, hebben enkele dagen in Dendermonde doorgebracht naar aanleiding van de feeste lijkheden rond de heroprich ting van het standbeeld van pater De Smet. De reis van burgemeester Iverson en zijn lieftallige vrouw werd gespon sord door de goegemeente van the City of De Smet. De Kiwa- nis club van het stadje zette een Father De Smet Birthplace Visit Fund op bij een bank en daarop kon men zijn financiële bijdrage kwijt. De eerste J„ Hij legde zijn handen op dc padc ken. Zij brandden kaarsen hoofden van de Indiaanse kin Stcki voor hem en God beschermde deren wanneer de moedert hem daarom vroegen. Toen hij het kamp verliet, was hij ver gezeld van acht delegaties.! Daarbij vertrokken nog 30| hem. Pater De Smet, zo zei hij zelf, kon in die omstandighe den niets overkomen. Samen met zijn blanke broe der, Charles Galpin, bereikte Hunkpapa-gezinncn die gri hij een wagenkamp van de de besprekingen in Fort Rit Hunkpapas, dichtbij dc Yel- zouden meemaken, lowstonc rivier, in de omge- ving van de Powder River. In Pa,er 06 Smet nu dat kamp was ook Sitting Bull Pater De Smet is lang nog nü aanwezig rerkc ACV lock vergeten in de City of Smet In de Peoples Stal Dc Indianen keken vreemd op Bank hangt van de Dem' bij dit bezoek, maar wisten mondse missionaris een grt dadelijk dat hun veiligheid niet muurschilderij, waarop in het gedrang was. Met dank staat afgebeeld temidden bankjes kwamen natuurlijk aanvaardden ze de tabak die de Indianen die hij onderwi van de Kiwanis zelf, maar ook pater De Smet hen aanbood. Trouwens, tijdens de jaarlijl de De Smet Knights van Co- Heel even ging het minder optocht die in het stadje plai goed, toen de Jezuïet met heeft, wordt door een of anï haast militaire gebaren een re groep het levenswerk vaandel ontrolde, maar alles pater De Smet in herinnei werd weer bijgelegd toen pater gebracht. De Smet duidelijk maakte dat Op 10 juni van dit jaar gebet In mei 1973 verscheen in de op de vlag de naam Jezus stond de dat nog door wcrknei St.-Louis Post-Dispatch een geborduurd en op de achterzij- van de bank. artikel over de titel «Father De de een beeld van de Heilige Zelfs de naam De Smet is ni Maagd. Daarop volgde een gesprek. Pater De Smet was zeer open- graag zijn lumbus droeg steentje bij. Pater De Smet en de legendarische Sitting Bull Smet and Sitting Buil». We vatten het bondig samen om dat het een beeld ophangt van de manier waarop dc Dender mondse missionaris leefde en werkte met de Indianen; ook uitgestorven in de Verenigde m Staten. Zo bezocht onlangs ttki Roger De Smet. wonende il hartig met hen toen hij de Costa Mesa in California, s» Indianen duidelijk maakte dat men met zijn vrouw de City of <de grote vader in Washington De Smet. Uiteraard bracht hij s: wciMc mei uc inuiancn, uur «uc giuic vauci in vvasningiun uc amci. uueraaru uratni iuj i« met hem die als grote leider wenste dat alle vetes zouden een bezoek aan de Peopld |(j Dendermonde. Reus Indiaan danst op het Kerkplt groot genoegen van het talrijk opgekomen publiek. M Dendermonde. De reuzen dansten weer tot groot genoegen van duizenden toeschouwers. (v) Dendermonde De fakkeldragers in de reuzenommegang. (v) touragc voor haar rekening nam. Uiteraard ontbrak de wagen van het Dendermondse kop- vlees niet in de stoet en werd het vlees, in kleine plakjes ge sneden, aan de bezoekers uit gedeeld De Dendermondena ren deden hun spotnaam alle eer aan Daarop trokken de dansende narren door de stra ten en brachten een beeld van de sfeer van een hofhouding, waarop de reus Goliath onder een stormachtig applaus zijn opwachting maakte. Hij werd gedragen door Eddy Van Ier- scl, Jean-Pierre Buggenhout en Romain Waterschoot, de deken van de pijnders. Goliath werd muzikaal bege leid door dc harmonie De Een dracht uit Baasrode, terwijl de kruisboogschuttersgilde Sint- Joris zijn gevolg uitmaakte. Liefst 600 middeleeuwse ge kostumeerde figuranten ne men aan dc ommegang deel. Zoals elk jaar zorgen een aan tal Dendermondse verenigin gen en groepen voor de figura tie. We citeren: de harmonie Vandemeulebroucke. harmo nie De Eendracht, fanfare Sint-Cecilia. drumfanfare Boe merang. KWB Grembergen, dc Klcinzandvricndcn Grem bergen, Pallieters uit Moerze- ke. de /Landruiters, KLJ Baas rode, VVKB Reynout, Turn kring Morgenrood. KSA Sint- Jan Bcrchmans, KSA Sint-Ar- nout, Chiro Kreale en het Ont moetingscentrum Snuffel. En natuurlijk de stoere pijnders als dragers van de drie gilder- euzen. van de roodhuiden dc geschie denis is ingegaan: Sitting Bull. Een ontmoeting tussen twee groten dus. «Een vreemd uitziende kara- worden bijgelegd en verge ten», en dat de Sioux een eer bare vrede zouden aanvaarden door een aantal vertegenwoor digers te sturen naar Fort Rice. baande zich langzaam Sitting Bull en de andere op een weg doorheen de vlakten van Dakota. Het was in de vroege lente van 1868. De ka ravaan werd geleid door een stoere blanke man die de zwar te toga van een priester droeg. Naast hem reed een andere blanke. Maar de meeste leden van de karavaan waren India nen, 80 in getal. pe-hoofden van de Indianen, waren diep getroffen door de oprechtheid van de missiona ris, ofschoon zij met vele blan ke mannen herhaaldelijk kon- flikten hadden gekend. «Ik dank U», zo liet Sitting Bull State Bank, waar het fresco hangt van de missionaris. Ro ger De Smet is afkomstig leper, niet zo oneindig ver van Dendermonde dus. Hij kwam in 1949 na^r de Verenigde Sta ten waar hij aan de kost kwam als loodgieter in Casta Mesa. Hij was jarenlang de loodgie-» ter die het vertrouwen genoot m van John Wayne. Rogers w vrouw is afkomstig van Mani- »k, toba. Zij vertelde dat er daar via zijn tolk meedelen. «Ik ben een bergketen is tussen Ed- meerdere keren aangesproken munton en Jaspar dat dc naam geweest door de vriendelijk- Dc Smet Range draagt. .h lich opgenomen om de inhuldiging bij te wonen, (v) Dendermonde. Een massa volk

De Voorpost | 1984 | | pagina 2