Beveren feest ter ere van Poolse bevrijders [of ter Welle in Beveren: iet verbouwen vlot wel ebrapaden begin van rkeersveilig Stekene? Gemeentelijke technische avondschool leveren op nieuwe wegen ■i SP-Waasland achter Abblo-voorstel Familie-spelprogramma op Volkshappening in Sint-Niklaas Over Meerdonkse kreken en vervuiling Schelde: kongres in Sint-Niklaas, symposium in Hulst »ls beloofd bij de steunaktie van november vorig jaar houdt het kindertehuis Hof ter Welle (het oegere Oud Geestelijk Hof) op zaterdag 8 en zondag 9 september 1984 a.s. open-deur-dagcn Ikens V2n 14 tot 20 uur. jiade néér dan geslaagde steunaktie wensen zij iedereen reeds een eerste maal in de gelegenheid L stellen de verbouwingswerken te komen bekijken. Viaast het bezichtigen van de gebouwen, waaronder ook de nieuwe keukens die met de gelden van Je steunaktie bekostigd werden, is er nog een diamontage over de bouwkundige geschiedenis van faof ter Welle, een kamer met alle nog bestaande archieven over het Hof ter Welle, de speelweide %or de kinderen waar ook ponyritten en bootjes-varen op het programma staan en last but not -->t zal iedereen ook in de mogelijkheid zijn om iets te verbruiken, nnelden we nog dat in de dreef naar het Hof ter Welle een algemeen parkeerverbod zal gelden, aar dat u dank zij de medewerking van het OCMW. uw wagen heel dichtbij kwjjtkunt op het rein van «De Notelaar». art,|//« kindertehuis Hof ter Welle in Beveren (Iv) )e lezers herinneren zich on- ttwijfeld nog de akties van het Stekense ACW, waarbij men aandacht vroeg voor de ge* lerkeersveiligheid in het alge- iag. neen en voor de schoolgaande ge-pnderen in het bijzonder ikele tijd geleden werden ze iden aangebracht aan de Herscholen van de wijken wa Bosdorp en Heikant (Verken- ine maat). Deze zebrapaden, die U reeds in de maand januari '84 l il werden gevraagd door het \CW, zullen zeker bijdragen ut de veiligheid van de kleu- ns die deze scholen be- ui: oeken. 'erder is de werkgroep tevre- i! den over het feit dat alle zebra- deladen de verschillende ikense scholen herschilderd werden in het vooruitzicht van het nieuwe schooljaar. Toch problemen Het ACW zal verder blijven aandringen opdat ook de ande re verkeersproblemen door de gemeente Stekene zouden worden aangepakt. Ter herinnering hieronder de ze elementen nog eens op een rijtje: een fietsenoversteek aan de oude spoorwegzate te Bosdorp; reinigen van de verkeers borden, die nu soms onlees baar zijn; herstellen van de (soms diepe) verzakkingen in de fiet spaden; verwijderen van elektrici- teitspalen op de te smalle voet paden; een algemene snelheidsbe perking in deelgemeente Hel lestraat; verkeersvrij maken van het eerste deel van de Kerkstraat tijdens de kermissen en/of we kelijkse markt Voor dit laatste punt werd trQuwens enkele tijd geleden een petitie afgegeven aan het kollege van burgemeester en schepenen. De ACW-werkgroep herinnert er verder aan dat de aanpak van de verkeersveilige school- routes niet uit het oog mag worden vergeten. Gremar Veilig op pad in de Verkenstraat. De scholieren en de andere weggebruikers mnen er alleen maar wel bij varen (gremar) lira inds méér dan honderd jaar organiseert de gemeente tveren technisch avondonderwijs of «onderwijs voor nciale promotie». Deze onderwijsvorm heeft zich dan ook die tijd moeten aanpassen aan de nieuwe verworvenhe- tn op het gebied van de techniek en de technologie, bvendien hebben de hervormingen in het onderwijsnet ok, en vooral, hun weerslag op de inrichting van het Khnisch onderwijs. Ie wet op de verlengde leer- jarigen deeltijds kunnen stude- licht bepaalt o.a. dat 16-17- ren en werken. Ook voor hen m ww Met een voorstelling van militaire voertuigen, folkloristi sche Poolse dansen, bloemenhulden, erediensten en niet in het minst met de onthulling van een monument ter ere van generaal Maczek, zal Beveren op zondag 9 september op passende wijze hulde brengen aan haar Poolse bevrijders. De Koninklijke Nationale Strijdersbond (KNSB) organi seert deze festiviteiten, zij kaderen in een reeks vieringen die zowat overal in het Vlaamse land plaatsvinden tussen 1 en 9 september. Beveren heeft echter een uitzonderlijk goed gestoffeerd feestprogramma op het getouw gezet. Het moet op 13 en 14 septem ber 1944 geweest zijn dat luite nant-generaal Stanislaw Mac zek aan het hoofd van de eer ste Poolse Pantserdivisie Beve ren ontzette. Het waren echter spannende dagen te Beveren, waar tanks stonden opgesteld op het Leurshoek en in de Polderdreef. Generaal Maczek In het plantsoen tussen de Ge rard Van Gervenstraat en de Rijksweg 14 zal zondag om 16u45 een monument onthuld worden, zijnde het borstbeeld van Generaal Maczek, dat op een arduinen voetstuk staat en uit graniet vervaardigd is, door beeldhouwer Kamiel De Laet uit Bazel. De kunstenaar werkt al een jaar aan dit beeld, dat een gepolijste herden kingsplaat zal dragen waarop vermeld staat: «Pro vestra et nostra libertate» (voor uw en onze vrijheid) en verder in het Nederlands en het Pools: «Lui tenant-generaal Stanislaw Maczek. bevelhebber van de Eerste Poolse Pantserdivisie, die deelnam aan de bevrijding in België in 1944». Het beeld werd geschonken door Cres- law Kajpus, een voormalig Pools militair, die nu in de Pastoor Steenssensstraat 109 te Beveren woont. Het plantsoen tussen de Rijksweg 14 en de Gerard Van Gervenstraat zal ook officieel de naam dragen van Generaal Maczekplein. Dit zal door een kunstig uitge voerd plaatsnaambord aange duid worden. Deze Luitenant Generaal Maczek werd geboren in 1892 en zal als het even kan. aanwe zig zijn op de onthulling van zijn borstbeeld. Tijdens de eerste wereldoorlog diende hij in het Oostenrijkse leger. Tot 1918 immers was Polen verdeeld onder drie na ties: Oostenrijk-Hongarije, Pruisen en Rusland. Vanaf 1918 diende hij in het Poolse leger van het onafhankelijke Polen. In 1938 werd hij bevel hebber van de tiende Kavale- riebrigade en sedert 1939 nam hij deel aan de oorlogsverrich tingen. Hij werd bevelhebber van de eerste pantserdivisie en later organisator van de tiende pantserbrigade, die deelnam aan de gèvechten tegen de Duitsers in Frankrijk in 1940. Na de kapitulatie van Frank rijk stak hij over naar Enge land. Vanaf februari 1942, was hij organisator en bevelhebber van de eerste Poolse Pantserdi visie, die hij ook leidde tijdens de bevrijding van Frankrijk, België en Nederland, tot aan de kapitulatie van Duitsland in Wilhelmshaven. In mei 1945 werd Maczek bevelhebber van het eerste Poolse Korps in Schotland. Heden ten dage verblijft de generaal nog te Edinburgh (.-chotland) Poolse gasten Op de plechtigheden te Beve ren zullen volgende Poolse ge nodigden aanwezig zijn: gene raal Rudnicki, kommandant van de eerste Poolse Pantserdi visie, luitenant-kolonel Wasi- lewski, voorzitter van de vere niging van de eerste Poolse Pantserdivisie, kapitein Gra- bowski, ondervoorzitter van dezelfde vereniging, luitenant Deimei, sekretaris-generaal van deze vereniging, en verder ock de hoofdaalmoezenier Stopa. majoor Proszek, luite nant Sokolnicki en luitenant Kozak, voorzitter van de kring tweede Pantserregiment. Ook kolonel Kohutnisky van de eerste Poolse pantserdivisie Nederland werd uitgenodigd. Feestprogramma Te 14 u. zal op de Grote Markt een voorstelling gegeven wor den door de vzw Rangers. De ze Military Historical Vehicle Collectors Club, zal verschil lende militaire voertuigen pre senteren. waaronder diverse jeeps, vrachtwagens, moto's, een depanneur en andere au- tentieke tuigen. Vanuit Boom zal een kolonne via Antwerpen Beveren bereiken, waar in de zaal De Vier Emmers boven dien nog een expo is ingericht rond deze jeeptex. Te 15 u. zal op de Grote markt de Poolse dansgroep Krakus optreden en te 16 u. start een optocht door heen het centrum van de ge meente. Aan het oorlogsmonument in de Peperstraat zullen bloemen neergelegd worden. Rond kwart voor vijf komt de stoet aan in de Van Gervenstraat, waar het monument ter ere van generaal Maczek onthuld wordt. Burgemeester Van der Aa. schepen Smet en de Pool se genodigden zijn uiteraard aanwezig bij deze plechtig heden. Te 17u30 volgt een mis in de Sint-Martinuskerk en te 19 u. zal in de sporthal van de Broe- Van Nobels tot afvalverwerking Het uitvoerend bestuur van de SP-Waasland sluit zich aan bij het verzet van de gemeenteraad van Sint-Gillis-Waas tegen de plannen om in de wijk Het Hol een bovengronds stort aan te leggen. De SP klaagt in dat verband de dubbelzinnige houding aan, we citeren van zowel de direktie van de Interkommu- nale van het Land van Waas als van de bestendige deputatie van Oost-Vlaanderen. Blijkbaar wil men zo vindt het SP. het pingpongspelletje tussen Tielrode en Sini-Gülis-Waas verderzetten om dan plots één van beide gemeenten voor een voldongen feit te stellen. De SP herinnert in dat verband aan haar oorspron kelijke stelling dat de stortplaats voor het Waasland niet in het natuurgebied van Tielrode mocht ingeplant worden, maar evenmin elders waar dit schadelijk zou kunnen zijn voor bevolking en natuur. De SP heeft reeds herhaald dat een oplossing moet ge zocht worden op de Wase Scheldeoevers De SP-Waasland sluit zich uiteraard aan bij het Abblo- voorstel tot oprichting van een afvalverwerkend bedrijf, gefinancierd met de gelden die het Waasland zijn toege zegd ter kompensatie van Nobels-Peelman. De SP heeft haar mandatarissen opgedragen in die zin tussen te komen en klaarheid te eisen van de Vlaamse regering, de pro vincie en de beheersorganen van de Interkommunale van het Land van Waas. Beveren. Veertig jaar geleden werd Beveren door de Polen men feestelijk a.s. zondag (wvdv) derschool een akademische zit- Voor de genodigden zal te ting plaatsvinden met ont- 20u30 een gelegenheidsdiner vangst door het gemeentebe- ingericht worden in de zaal stuur, gelegenheidstoespraken Oud-Beveren, gevolgd door en receptie. Daar zullen burge- een filmvertoning over de oor- meester Van der Aa, schepen logsbelevenissen van de eerste A. Rombaut. sekretaris van Poolse Pantserdivisie. Inschrij- NSB, en Ceslaw Kajpus vere- ving voor deze maaltijd kan remerkt worden met het «zil- gebeuren mits overschrijving veren» Polish Cross of Merit. van 420 fr. op per. 000- hevrijd En dat feit herdenkt 1467048-20 van A. Rombaut. De burgers van Beveren kun nen intekenen voor een her denkingsfoto van de bevrij ding. Deze foto wordt afgele verd op formaat 18 x 13 cm en de prijs bedraagt 60 fr 12 fr, verzendkosten, te voldoen op bovenstaande rekening. (wvdv) Zondag 16 september zal voor de tweede maal op het plein aan de Apostelstraat de Volkshappcning gebrganiseerd worden door JC Het Centrum, Apostelstraat 25, Sint- Niklaas. Het programma, dat start om 14 uur en zal duren tot ongeveer 22.30 uur, is samengesteld voor alle leeftij den. Een van de belangrijkste figuren voor dit onderdeel van het middagprogramma is Henk Van Montfoort. In het spelprogramme «Het blijft in de familie» zullen 6 families of verenigingen het tegen elkaar opnemen. Het is de bedoeling dat drie personen zo snel mogelijk het woord raden dat door de vierde persoon wordt uitgebeeld. Aan dit spel zijn zes waardevolle prijzen verhonden Families of verenigingen die wensen in te schrijven kunnen dit doen door eenvoudig een gele briefkaart op te sturen naar: Bombeke-Rotthier. Breedstraat 37 bus 4. 2700 Sint-Niklaas. Met vermelding «Het blijft in de familie». Henk Van Montfoort zelf zal aan de hand van de inschrijvingen bij aanvang van het spel de deelnemers «a- is er plaats in het onderwijs voor sociale promotie. Naast de traditionele «speciali teiten» van de gemeentelijke technische avondschool (de af delingen mechanica - elektrici teit - bouwkundig tekenen) worden in 1985 ook de studen ten voor het eerst gediplo meerd voor wat de afdelingen automechanica en lassen be treft. Deze afdelingen werden twee jaar geleden opgericht en kenden onmiddellijk heel wat belangstelling. Na twee of drie jaar studie kan men aan de afdelingen mechanica-elektri- citcit-bouwkundig tekenen-las sen en automechanica een di ploma behalen van hoger se- kundair. Nieuw voor 1984 is de start van de specialisatiejaren vermo- genselcktronika en informati- ka. Deze twee 1-jarige kursus- sen bewijzen dat de nieuwe technieken die in het bedrijfs leven worden toegepast ook in het avondonderwijs kunnen aangeleerd worden. Ook in Kieldrecht Bij de verniewingen springt echter vooral de organisatie van het avondonderwijs in Kieldrecht in het oog. Sedert 1 september wordt in de ge meentelijke lagere school, ge legen aan de Molenstraat te Kieldrecht, de mogelijkheid geboden om er na één of twee jaar avondonderwijs, de afde ling doorstroming te volgen en er een diploma van lager se- kundair te behalen. Deze afde ling doorstroming biedt alge meen onderwijs aan dat niet alleen waardevol is wat betreft het behaalde diploma, maar dat ook de mogelijkheid biedt, deel te nemen aan verschillen de staatsexamens of het later volgen van hogere sekundaire studies. De Gemeentelijke Vak- en Nijverheidsleergan gen, aan de Europalaan te Be veren, of in de Molenstraat te Kieldrecht, geven enorme mo gelijkheden voor wie zich wil bijscholen. De moderne ge bouwen, labo's en werkplaat sen te Beveren bieden alle ga ranties voor een modern en eigentijs onderwijs. Inlichtin gen zijn te bekomen op de telefoonnummers 771.17.57 (of -55). De lessen beginnen op 10 sep tember te 18u30 en worden gegeven op maandag, dinsdag, woensdag en donderdag tussen 18u30 en 21ul5. Het school jaar eindigt midden mei 1985. (wvdv) Sint-Niklaas. De mensen van de stedelijke plantsoendienst moeten de jongste tijd de handen uit de mouwen steken. Eerst die Mongotentoonstelling, nu dat magistrale vredestapijt op de Grote Markt realizeren (dw) 'edefeesten in Sint-Niklaas. De Sint-Niklase-Verbroedering o.l.v eehonderd duiven op de Grote Markt (Iv) de heer Pijl loste Het Nationaal Werk voor Kin derwelzijn heeft een brochure «Voor het eerst naar de kleu terschool» uitgegeven. Hierin vindt men een massa informa tie over de waarde van de kleuterschool, het eigen ont- wikkelingstcmpo van elk kind, de eerste schooldagen, de pro blemen. de samenwerking met de school en nuttige tips. De brochure is verkrijgbaar bij het NWK, Parklaan 2, te 9000 Gent (091/22.09.32). Leden van het onderwijzend perso neel en gezondheids- of wel- *;jnswerkers buiten het NWK runnen de brochure eveneens gratis aanvragen bj de Dienst Gezondheidsopvoeding. Gul denvlieslaan 67 te 1060 Brussel (02/538.61.50, toestel 261). Voor milieugroeperingen staan er in oktober twee niet onbelangrijke manifestaties op de agenda: de Wase afdeling van Wielewaal organiseert te Sint-Niklaas het jaarlijks kongres van die vereniging, in het Zeeuws-Vlaamse stadje Hulst wordt tijdens een symposium de kwaliteit van de Schelde nader bekeken. Het kongres van Wielewaal vind plaats op 14 oktober in hotel Serwir te Sint-Niklaas. De voorbereidingen zijn volop aan de gang en inmiddels zijn ook al de sprekers bekend die tijdens het kongres achter de mikro zullen plaatsnemen. De algemene inleiding zal worden verzorgd door Rik Franckx. algemeen voorzitter van Wielewaal. Tijdens het voormiddag- gedeelte komen nog drie andere sprekers aan het woord, twee daarvan zijn van Wase bodem Erik Van Oevelen van Kallo zal handelen over het ontstaan en de situering van de noord-Wasë kreken. Erik Rombaut, sekretaris van het Aktiekomité ter Beveiliging"van het Leefmilieu op de Linkeroever, zal het hebben over de botanische waarde van de Meerdonkse kreken. Rombaut is ook de man die eerder een studie maakte over de te voorspellen gevolgen van de inmiddels aan de gang zijnde ruilverkaveling. De rijksuniversiteit van Gent is tijdens het Wielewaalkongres vertegenwoordigd door twee assistenten in biologie K Desender is daar één van en die zal handelen over de eerste resultaten van een onderzoek van de bodemfauna. Tijdens het namiddag-gedeelte zal A. Anselin uitwijden over de waarde van rietkragen en verlandingszones voor vogels, terwijl Dirk Bauwens meer zal vertellen over dc waarde van de kreken en wielen voor amfibieën. Het kongres zelf zal worden afgerond met een diamontage over de Meerdonkse kreken. De montage is van de hand van Jan Dhollander van de Wase Wielewaal-afdeling. Op zaterdag 6 oktober zal er te Hulst een symposium plaats vinden over de problematiek van de verontreiniging van de Westerschelde. De organisatie berust bij de internationale- Scheldewerkgroep. Interessant onderdeel tijdens dat symposium wordt de toelichting van een onderzoek naar de vervuiling in het Europees vermaarde Verdronken Land van Saeftinghe. Voor inlichtingen kan men terecht bij de h. Ward Dossche van de Werkgroep Water (tel.: 219.66.96). Tussen de Polder van het Land van Waas en de Belgische Natuur- en Vogelverkoop aan die groepering van de schorren van den Ouden Doel Het Polderbestuur zou niet te vinden zijn voor verhuur op lange termijn. Een paar kwesties, waaronder het afschotrecht. moeten nog worden geregeld. L.V.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 3