smoe lékkers aasroods scheepvaartmuseum wordt plechtig geopend te Marktkramers: De stationsstraat zou een ideale marktplaats zijn gedachte om een scheepvaartmuseum te Baasrode op te richten is gegroeid uit de linnen voor de viering van 150 jaar België in 1980. Voor deze gelegenheid werd door de isroodse Watersportvereniging het plan opgevat om een gelegenheidstentoonstelling oen te stellen over de scheepvaart, de scheepsbouw en de visserij op de Schelde, osrode in vroegere tijden zeer aktief geweest op deze gebieden (tot de jaren 1950-60) tot op heden is er nog één scheepswerf, nl. Van Praet-Dansaert, in werking, og kwam men tot het besef dat, in het belang van de kulturele opgang van onze «Igemeente, dit initiatief definitief moest gemaakt worden. Zo werd de V.Z.W. ■heepv aart museum gesticht in januari 1980. bij de oprichting in 1980 I getracht de nodige geld- Uelen te verzamelen, om tereniging toe te laten, haar jstellingen te verwezen- Iirom werd van bij de stich- onmiddellijk gewerkt aan organisatie van de eerste tcmber- of museumfeesten, bedoeling van deze feesten ihet bekendmaken van ons iatief en het museum een initieve start geven, cds vlug deed zich, door de tadige aangroei van het kol- dematenccl. de behoefte den om te beschikken over een permanente tentoonstel lingsruimte. Deze werd gevon den op de zolderverdieping van het oud gemeentehuis van Baasrode, die zich, wat de lig ging betreft, uitstekend leende tot dit doel Na de toelating van het stads bestuur van Dendermonde, werd met eigen leden-vrijwilli gers en de hulp van het stads bestuur gestart met het zuiver maken, schilderen en inrichten van onze voorlopige behui zing. Doelstelling De bedoeling is, een volwaar- mdermonde. Scheepvaartmuseum Baasrode. Frank De Stroo- toont het werken met een kalfaathamer dig museum uit te bouwen dat informatief en didaktisch een rol zal kunnen spelen in de samenleving en dat niet enkel een brok nostalgie zal bewaren en tentoonstellen. Tevens wil men ijveren om in onze streken het Scheldemilieu niet meer te schenden. De no telaars op de dijken werden nódeloos gerooid. De vroegere industrielisatie van de Baasroodse Scheldeoe- vers en het moderne verkeer hebben alle linde- en beukebo- men geveld, en in de plaats van de nog ambachtelijk uitgeoe fende scheepsbouw en scheepssmederijcn kwamen eentonige grauwe fabrieklood- sen en silo's. De laatste, zij het dan zeer noodzakelijke werken voor de waterkering, hebben dit triest uitzicht niet verbeterd en met die werken verdwenen de laat ste killen, schilderachtige in hammen en de nog overgeble ven groene plekken met wilge struiken, riet en lis. De artikels en brochuren ten gerieve van de Scheldetoerist, negeren dan ook bijna angs tvallig de vroegere scheeps- bouwgemeente en eertijds zo belangrijke Scheldehaven. Het eers'e initiatief op dit ge bied, genomen in 1980, had reeds sukses, nl. het laten aan leggen van beplantingen langs de straatkant van de waterke ringsmuur aan de «Drie Hui zen» en de Fabriekstraat. De uitsparingen voor de beplan ting zijn reeds voorzien, doch aangezien het een proviciale baan betreft, wachten we nog steeds op de planten zelf. Voor de waterkeringsmuur langs de Scheldezijde zouden lis-, riet- en wilgestruiken kun nen geplant worden om het eentonig uitzicht voor de wa tertoerist te breken. En waar om worden er op de dijken geen nieuwe notelaars geplant? Dendermonde. Scheepvaartmuseum Baasrode. Er is heel wat te zien in het scheepvaartmuseum In het bestuur van het Scheep vaartmuseum van Baasrode droomt men niet alleen van dit alles, maar wordt er ook aan gewerkt. Na amper vijf jaar werken, is men reeds te klein gehuisvest en daarom heeft de stad Den dermonde de twee oude heren huizen van de vroegere scheepsbouwersfamilie Van Damme aangekocht. De tussenmuur in de hal bene den en boven werd weggesla gen en de kelders werden ver bonden. Eén van de twee trap pen werd weggenomen en de zolderingen gedicht en her steld. De betonnen palen op de binnenkoer werden verwij derd, en er werd een terras aangelegd in silex dalles en de rest van de hof werd gekasseid. Er werd een bar gemaakt en nieuwe sanitaire voorzieningen geplaatst. Bij het verwijderen van het oude behangselpapier, kwamen muurschilderingen te voorschijn van kunstschilder Karei Pilaet uit Hamme, geda teerd 1895. Deze werden toen aangebracht naar aanleiding van hei bezoek van koning Leopold II aan de scheepswerf Van Damme, ter gelegenheid van het van stapel lopen van een hier gebouwde drie mastklipper. Deze muurschil deringen zijn momenteel nog in restauratie door kunstschil der Leon Ost uit Antwerpen, die uit sympathie voor ons mu seum, dit geheel gratis opknapt. Dit jaar worden de feesten zeer beperkt gehouden en dit om twee redenen. Ten eerste wil men dit jaar de nadruk leggen op de opening van het museum zelf. Dit zal plechtig gebeuren op vrijdagavond 14 september te 19.30 u. in aanwe zigheid van Minister Poma, Minister Lenssens, Burgemees ter Cool, het stadsbestuur en politieke mandatarissen uit de streek en een hele schare pro minenten. Gastspreker is de heer Nand Moors, van het BRT program ma «Postiljon». Zaterdag 15, zondag 16 - en dinsdag 18 september, wordt het museum gratis opengesteld en is er gelegenheid om een pintje te drinken en een stukje te eten. De tweede reden waarom de feesten beperkt zijn is het fmanciëel aspekt van de zaak. Het grootste gedeelte van het inkomen dit jaar, is vanzelfsprekend naar de in richting van deze huizen ge gaan en grote risiko's qua in vesteren zien we dus niet meer zitten. De opening van het museum op 14 september is de bekro- mr.g van het vijfjarig bestaan. We zullen er verder blijven voor werken om in de toe komst een volwaardig toeristi sche bezienswaardigheid te worden in het Scheldeland, door een historisch verant woord beeld te laten zien van het schippers- en vissersver leden. De Volksdanscentrale voor Vlaanderen organiseert op meerdere plaatsen studiedagen waarop gewerkt wordt met Orff-instrumenten toegespitst voor de leerlingen van het ba sisonderwijs. Voor meer infor matie: VDCV-sekretariaat, Sint-Vincentiusstraat 26a te 2018 Antwerpen (03/ 230.75.80). Het Belgisch Komitee voor Unicef heeft een aktie voor Fondsenwerving gelanceerd gebazeerd op wat iedereen tij dens de vakantie uitgaf. Het Ligt de Lebbeekse zaterdagmarkt nog in de markt Togen wc vorige weck. in het gezelschap van Jozef Dauwe, op zoek naar het ontstaan en de evolutie van de Lebbeekse zaterdagmarkt, dan laten we vandaag twee marktkramers aan het woord - één van beiden heeft er reeds vijfentwintig jaar marktervaring opzitten - die vertrouwd zijn met het marktgebcurcn zoals het zich elke week, op zaterdagmorgen, rondom de Lebbeekse O.L.Vrouwkcrk afspeelt. Beide heren - André Macrievoet (Een wafel met crême-fraichc, madame?) en Wilfried Van Droogenbroeck (Een bloemeke voor de vrouw, meneer?) - kennen het klappen van de zweep, beseften enige tijd geleden dat initiatieven om de zaterdagmarkt te stimuleren noodzakelijk waren. Deden er ook wat aan. Een organiseeracn, met de medewerking van het overgrote deel van hun collega's-marktkramers, een wekelijkse tombola. Met sukses, poneren beiden. Sindsdien is de marktaktiviteit immers met 30 40% toegenomen. Tombola 't Was inderdaad nodig, aldus onze gesprekspartners. Hoe de Lebbeekse markt er voor meer dan vijfentwintig jaar uitzag, weten we niet. Maar feit was, dat tot voor enkele maanden de zaken maar povertjes liepen. Voor tien uur zag je geen kat. Enkel tussen half elf en half twaalf verscheen er wat volk. En achteraf was het sop de kool ook al niet meer waard. Vooral tijdens de winter viel die minieme belangstelling op. Beslist, wij beseffen best dat de grootwarenhuizen konkurrentie betekenen voor de marktkramers. Vooral wanneer het koud en regenachtig is. Maar toch hebben we gepoogd die manke situatie recht te zetten. Allereerst hebben wij beiden van gedachten gewisseld, ideeën besproken. Uiteindelijk viel onze keuze op het organiseren van een wekelijkse tombola Met die idee zijn wc gaan aankloppen bij Paul Goossens. voorzitter van de Lebbeekse Middenstand. Die vond de idee uitstekend. Onze collega's marktkramers evenzeer Paul Goossens heeft toen de verdere formaliteiten met het gemeentebestuur afgewerkt. Sinds de marktkramers - en dat zijn er in Lebbekc zo'n veertigtal, waarvan een 4 a 5-tal niet aan de aktie deelneemt - aan de klanten, bij aankoop van minimum 100 fr.een tombu.abiljet overhandigen, ging de belangstellling voor de markt de i.oogte in. Voor de deelnemende marktkramers houdt de aktie niet zo'n zware financiële kost in. Ze storten per maand 300 fr. per week wordt de tombola begiftigd met acht aankoopbons, elk ter waarde van 200 fr. Elke klant die dergelijke bon wint - de uitslag wordt uitsluitend tijdens de markturen geafficheerd - kan daarmee aankopen verrichten bij de marktkramer, die toevallig die week aan de beurt is. De waarde van die bon krijgt de kramer van de organisatoren trouwens uitbetaald. Bovendien loopt hij de kans dat bewuste klant voor heel wat meer dan voor 200 fr. aankoopt. Voeg daarbij, aldus de organisatoren, dat je als zelfstandige de kans hebt je publicitcitsuitgavcn in rekening te brengen bij je belastingsaan gifte en je moet bekennen dat van de marktkramers geen al te zware financiële offers gevraagd worden Iemand bij wie zich geen klanten aanboden ter verzilvering van hun waardebon, hoeft de volgende maand zijn deelnemingsgeld niet te betalen Ingewikkeld is het systeem niet. Het initiatief moest vanzelfsprekend genomen worden. Er bestaat weliswaar al jaren een bond die marktkramers verenigt, maar die houdt zich hoofdzakelijk bezig met het organiseren van speciale avondmarkten. Onvoldoende toezicht Om de Lebbeekse markt nog aantrekkelijker te maken, menen de hh. Maerievoet en Van Droogenbroeck, zou er van de kant van de overheid nauwkeuriger op moeten .oegezien worden dat er orde heerst tijdens de markturen. Elke marktkramer moet e Lebbcke maar zijn plan trekken De politie? Die zie je haast niet. Daar waar op ander markten voortdurend een politicagent of een marktleider aanwezig is. Gevolg is dat je in Lebbcke kan meemaken dat motoren het gebeuren «opvrolijken» en dat automobilisten de verbodsborden gewoon aan hun laarzen lappen en het Dorp overrijden. Het is bovendien al meer dan eens gebeurd dat een marktkramer op zaterdagmorgen moet vaststellen dat op de plaats waar hij zijn kraam moet opstellen, nog een wagen geparkeerd staat. Dan moet je beginnen je kraam omheen dat voertuig op te bouwen. Zoals het ook al gebeurd is dat een marktkramer die occasioneel de Lebbeekse markt aandoet, 's middags vertrekt zonder één frank staangeld te moeten betalen. Gewoon omdat niemand kwam opdagen om dat staangeld te innen Voor de andere, die hun staangeld per termijn vereffenen, houdt dat natuurlijk oneerlijke concurrentie in. Vooral omdat men hier in Lebbekc weet wat vragen. We moeten hier immers per m2 betalen, de enige markt, bij ons weten, waar de prijs aldus betaald wordt. Mocht op deze en voornoemde toestanden een paar keer controle uitgeoefend worden, het zou voor de marktgangers -en dat zijn sowieso voetgangers- veel aangenamer en veiliger markten zijn. Stationsstraat: ideaal Ook wat de inrichting, meer bepaald de schikking, van de zaterdagmarkt betreft, formuleren onze gesprekspartners hun bedenkingen. Nu speelt het marktgebeuren zich af rondom de kerk. Ideaal is echter dat de kramen in één straat opgesteld staan. De Stationsstraat zou daartoe ideaal zijn. Het is dé winkelstraat in Lebbekc en de ene •commerce '"it is algemeen geweten, trekt de andere aan De O.L.Vrouwstraat en het Astridplein, waarheen o.a. uitgeweken wordt wanneer het Dorpsplein ingenomen is door de foorreizigers, achten ze minder geschikt In die straat bevinden zich te weinig handelszaken. De Stationsstraat daarentegen voldoet aan alle vereisten: heel wat winkels, parkeerruimte vlak ip de buurt en Reen probleem om het Lebbeke. Tomaten in overvloed, (v) Lebbeke. Niet alleen fruit, maar ook schoenen te koop op de Lebbeekse markt, (v) doorgaand verkeer om te leggen. Vanzelfsprekend zouden ook de aldaar gevestigde handelaars die dat wensen, een kraam kunnen opzetten. Mocht dat realizeerbaar zijn, dan zou het marktende publiek de kans krijgen door de markt te wandelen. Waar nu de marktkramers op het dorp vaststellen dat ze om de twee drie minuten dezelfde mensen voor hun kraam zien voorbijstappen. Toegegeven, aldus beide heren, een paar marktkramers riposteren nu al wanneer ze hun kraam in de O.L.Vrouwstraat moeten opzetten. Omdat ze in de buurt van de kerk heel wat hogere verkoopcijfers noteren. O.i. mogen ze zich daar echter niet op blindstaren en doen ze er goed aan rekening te houden met het voortbestaan en met de toekomst van de markt. Of we deze problemen al met de gemeentelijke overheid besproken hebben? Neen. want kontakten tussen aan de ene kant de marktkramers en aan de andere kant het gemeentebestuur, bestaan gewoonweg niet. Enige tijd geleden werd, naar we via de pers konden vernemen, het marktreglemcnt aangepast. Officieel weten we nochtans altijd van toeten of blazen. Dat zijn toch geen toestanden. Een regelmatig kontakt tussen ons marktkramers en de overheid, waren dan ook wenselijk. Via een gesprek kan veel opgelost worden. Er zit beslist nog toekomst in de Lebbeekse markt. Lebbeke-markt is geenszins te klein om leefbaar te blijven. Ze zou zelfs nog uitgebreid kunnen worden met artikels die er nu nog niet te koop aangeboden worden. Lebbcke is bovendien geen «saccoche» markt zoals de maandagmarkt te Dendermonde er een is. een markt waar veel gewandeld wordt, maar niet zoveel gekocht. Voorwaarde dat de Lebbeekse markt leefbaar blijft is echter dat een paar maatregelen getroffen worden, die het marktgebeuren aantrekkelijker zouden maken. Dat hoeft daarom geen dure animatie te zijn. Mochten we, aldi'' de hh. Maerievoet en Van Droogenbroeck, daarover en nog over een paar andere zak;n kunnen pra'en met de gemeentelijke overheid, we zouden al een flink stuk verder staan. Pierre Van Rossem lFïAART Dendermonde. Scheepvaartmuseum Baasrode. Het nieuwe scheep vaartm useum NUTTIGE INLICHTINGEN SCHEEPVAARTMUSEUM BAASRODE V.Z.W. 137 - 139 St. Ursmarusstraat 9350 Dendermonde - Baasrode Vanaf 15 sept, is het museum elke zondag te bezichtigen van 10 tot 12 en van 14 tot 17 u. De inkom bedraagt 20 F. Kinde ren onder de 12 jaar gratis. Groepen van meer dan 20 per sonen: halve prijs. Uitzonderlijk bezoek is steeds mogelijk door aanmelding bij de huisbewaarder en beheer- raadslid, Armand De Becker, op hetzelfde adres. Voor verdere inlichtingen kunt U steeds terecht bij: Frank De Strooper - Voor zitter Mechelsesteenweg 368 9330 Dendermonde Tel. 052/21.82.46 komitee stelt dat iedereen 10% van het bedrag dat men aan de vakantie heeft besteed zou storten voor een watervoorzie- ningsprojekt in Kameroen. Men kan die bijdrage overma ken op het rekeningnummer van Unicef 000-0000055-55 met de vermelding «vakantie water». Het Belgische Rode Kruis zal starten met een campagne «Thuis pluis?» en wil daarmee de aandacht vestigen op de veiligheid van de kinderen in het eigen gezin. Groot - Lebbeke op zn smalst Vorige week donderdag schoven de Lebbeekse raadsleden, voor het eerst na de zomervakantie over igens, hun voeten onder de raadstafel. Veel belang stelling vanwege de bevol king voor deze raadszitting bestond er echter niet, want in totaal kwam - we zeggen en schrijven - slechts één geïnteresseer de de debatten volgen. "De zitting was amper negen minuten aan de gang, toen ober met dienst Coisken Perdaens al pen en papier moest bovenha len om de eerste drankbe- voorradingsronde te noteren. Burgemeester Moeyer- soon noemde dat eerste rondje trouwens -een drink voor de vredeHier mee reagerend op de be merking van raadslid Willy Van Vossole, die er net zijn spijt had over uitgedrukt, dat de gemeente wel 1,14 fr. per inwoner over heeft om lid te zijn van de Vere niging Openbaar Groen-, maar geen frank per inwo ner ter beschikking wil stel len voor het nemen van vredesinitiatieven. Echtparen die vijftig jaar huwelijksleven achter de rug hebben, zullen voor taan. naast de gemeen telijke toelage van 4.000 fr - wie 60, 65 enz. jaren getrouwd is, ontvangt 6.500 fr. en wie in Lebbeke honderd jaar wordt krijgt 10.000 fr. ook een kunstig bord, versierd met het ge meentewapen overhan digd worden. Van het schenken van bloemen is de gemeentelijke overheid afgestapt. Ze vormen geen blijvend aandenken, want ze verwelken, legde burge meester Moeyersoon uit. Wat de burgervader toen uit het oog verloor is het feit dat talloeërenprimo kunnen aan diggelen val len en secundo, het voor werp kunnen uitmaken van smijt- en vliegwerk. Tussen raadslid Van Vossole en schepen Hiel ontstond tijdens de zitting een discussie die - eufe mistisch uitgedrukt - op een iets hogere toon ge voerd werd, dan we van beide heren gewend zijn. Hun woordenwisselingen deden de aanwezige schrijvelaars, af en toe toch ook een tikkeltje be lust op sensatie, met heim wee terugdenken aan de heroïsche tijd toen Gustaaf Bosman nog in de voorzit terszetel zat en diskussies van die aard schering en inslag waren. Schepen Hiel had Willy Van Vossole o.a. beschul digd teveel politieker te zijn in de verenigingen waarin hij aktief is en boven zijn verenigingen te leven (of was dat nu vice-versa?). Aantijging die de Dender- bellenaar niet nam en hem deed repliceren dat de schepen er <geen kt... ver stand van had». - trek die woorden in, ge bood burgemeester Moeyersoon. - Hij heeft er de ballen verstand van. herstelde Van Vossole zich. Een beeldrijk taalge bruik kan soms ver leiden Dat ondervond onderwijs- schepen Frangois De Rid der, toen hij tijdens de zit ting verklaarde erin ge slaagd te zijn een auto bus op de kop te tikken en daarmee naar het schepencollege te zijn ge weest». Hilariteit alom. Schepen De Gucht kreeg ook een veeg uit de pan. Van Johan De Mol, die de financieschepen be schuldigde, bij de bespre king van zaken omtrent kerkfabrieken, over onvol doende dossierkennis te beschikken. De schepen is ondertus sen op het slechte pad ge raakt. Hij is immers begon nen met roken. De pijp dan nog. De kwaliteit van de tabak waarin hij het vuur aanwakkert mag er echter zijn. Hij is trouwens ver pakt in een metalen doos en verspreidt een heerlijk aroma. Het enige voordeei dat het pijproken Karei De Gucht kan schenken is de mogelijkheid dat hij nu op elk ogenblik in staat is de pijp aan Maarten te geven. De huldiging van de Lebbeekse sportkampioe- nen en de proklamatie van de Sportlaureaten 83, vori ge week vrijdagavond in de cafétaria van het Ge meentelijk Sportkompleks, was maar een rommelige boel. Bezat geenszins de allure van vorige edities. Het kon ook moeilijk an ders, de cafétaria bood veel te weinig ruimte. Een paar clubs waren zelfs ver plicht plaats te gaan ne men buiten de cafétaria. Dergelijke dingen doe je toch niet. Vooral omdat het om jeugdige spelers ging. Of worden hun prestaties door de heren van de orga nisatie minder hoog aan- Smoelentrekkers

De Voorpost | 1984 | | pagina 5