THT m W AiacN Oud-leerlingendag en familiefeest in S.M.I.-Aalst: een jaarlijkse hoogdag! Geboren in 1969 of later? - Verlengde leerplicht is jouw zaak Scholen en hun bevolking te Aalst Aalsters karnavalnieuws Baldes: Aalsterse raad moet in kortgeding gaan 8 - 7.9.1984 - De Voorpost Onderwijs is dus heel belang rijk voor jezelf en voor je toe komst. Je zal zeggen: waarom de leer plicht verlengen, je kan op je 14de de school toch al kotsbeu zijn, en er lak aan hebben verder op de banken te blijven zitten. Welnu, daar gaat het hem om. Samen met de verlenging van de leerplicht is immers ook het onderwijs grondig hervormd. Er zijn nu twee mogelijk heden: Ofwel volg je verder voltijds onderwijs Eigenlijk heb je er alle belang bij. Je kan voltijds onderwijs volgen in het algemeen onder wijs, het technisch onderwijs, het beroepsonderwijs en het kunstonderwijs. Vooral het beroepsonderwijs en ook het technisch onderwijs zien er nu helemaal anders uit. Zeker de scholen in het be roepsonderwijs die uitdrukke lijk op een vernieuwde en aan gepaste manier tewerk gaan Als je het niet zo moet hebben van boekenwijsheid, en 'zitten' luisteren, maar als je handig bent en een beroep wil aanle ren zal je je echt thuisvoelen in het vernieuwd beroepsonder wijs. Alle scholen kunnen die nieuwe werkvorm vanaf 1 sep tember toepassen. Informeer je goed of je bij de goede school terecht bent. met aan gepast en modern beroepson derwijs. Bovendien is het nu zo dat je na het 4de jaar beroepsonder wijs een echt gehomologeerd getuigschrift kan behalen, dat gelijk staat met het lager se cundair onderwijs. Dit is nieuw, en ondermeer van be lang voor als je later eksamen wil afleggen om ergens in de openbare dienst (de staat, de gemeente, het O.C.M.W terecht te kunnen. Vroeger werden mensen die het be roepsonderwijs volgden tot die eksamens niet of slechts op een lager niveau toegelaten. Ook nieuw is dat je nu vanuit het beroepsonderwijs veel makkelijker dan vroeger kan overstappen naar het technisch onderwijs. Als je een jaar 'met vrucht' hebt beëindigd in het beroepsonderwijs kan je het zelfde jaar aanvatten in het technisch onderwijs. Ofwel volg je deeltijds onder wijs of deeltijdse vorming Dit kan voor jou de aangewe zen formule zijn. Om deeltijds onderwijs of deeltijdse vor ming te kunnen volgen moet je minstens 15 jaar zijn en twee verschillende jaren secundair onderwijs achter de rug hebben. Deeltijds onderwijs volg je in een 'centrum voor deeltijds onderwijs'; er zijn in Vlaande ren 48 zo'n centra en je vindt er vast en zeker één in de streek waar je woont. Je volgt dan 15 uur les per week, waar van 7 uur algemeen, sociale en persoonlijkheidsvorming en 8 uur beroepsgerichte vorming Je kan terecht in volgende scholen: - H.R.I.T.O., Welvaartstraat 70, 9300 Aalst, tel. 053/ 77.30.12. - K.T.A., Noordlaan 32, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/776.22.71. - Vrij Technisch Instituut. Vakschöolstraat 41, 9300 Aalst, tel. 053/77.38.26. - Vrije Technische Scholen, O.L. Vrouweplein 5, 2700 Sint-Niklaas, tel. 03/777.44.15 Als je deeltijds leert en dus slechts 15 uur per week naar school gaat, wat doe je dan het andere deel van de tijd? - Je werkt misschien thuis (mid denstanders, landbouwers, ofwel bij een vreemde werkgever, ofwel zoek je werk. Je kan een loon verdie nen dat netto maximum 10.000 fr. zal bedragen. Je kan ook een industrieel leercon- tract afsluiten. Dit is een soort stage, waarbij de patroon het op zich neemt je verder op te biden. De vergoeding moet nog vastgesteld worden per sektor, maar zal niet hoger zijn dan het loon van de gewone werknemer. Als je zonder werk valt krijg je een soort dopgeld, 'overbrug gingsuitkering' genaamd. Dit bedraagt momenteel 5.616 fr. per maand. Je moet wel min stens 150 halve dagen gewerkt hebben. Als je geen werk vindt bij het verlaten van het voltijds on derwijs kan je hier ook aan spraak op maken, maar dan moet je een getuigschrift bezit ten van lager secundair tech nisch of beroepsonderwijs, en een wachttijd van 75 werkda gen doorlopen Als je werkt of overbruggings uitkeringen ontvangt, krijgen je ouders voor jou geen kin derbijslag meer. Je kan ook kiezen voor een opleiding bij de middenstand Bij deze keuze is je week met een gevuld want je moet gedu rende het eerste jaar van je opleiding minstens 360 uren per jaar kursus volgen (±2 dagen per week) en voor de rest van de tijd ben je op leercontract bij een patroon. Vanaf het 2de jaar verandert het aantal kursusuren. De kursussen volg je in een centrum voor voortdurende vorming van de middenstand. 7x> zijn er 12 in Vlaanderen. Bij een middenstandsopleiding ontvangen je ouders verder kinderbijslag en jij krijgt van je patroon een maandelijkse vergoeding van 4.200 fr. (15- jarigen), 5.800 fr. (16-jarigen), 8.200 fr. (17-jarigen). Je kan dit schooljaar slechts het voltijds dagonderwijs ver laten als je nu reeds 15 jaar bent of, als je dit wordt vóór 15 januari 1985, want slechts tot 15 januari word je toegelaten in een centrum voor deeltijds leren of in een centrum voor middenstandsopleiding. Word je 15 jaar na 15 januari 1985, dan moet je even wach ten. en wel tot 1 september 1985. om deeltijds te gaan le ren of tot 1 juli 1985 voor een middenstandsopleiding. Meer informatie... Wil je over dit alles méér we ten, dan raadpleeg je best een P.M.S -centrum. Over deeltijds onderwijs, het industrieel leerkontrakt, e.d. kan je informatie krijgen op het nummer 02/513.93.85 (vra gen naar de dienst van me vrouw Van Coillie); voor het middenstandsonderwijs kan je terecht op het nummer :2/ 230.22.15 (mevrouw Nicky Kops). Gemeentelijk onderwijs Aalst - Binnenstraat: meer Een kleine round-up, in zoverre zulks reeds mogelijk is, in 72. Beide zeer goed. verband met de leerlingenaantallen in diverse Aalsterse Erembodegem: voldoende aan schoten waarbij we' dient te worden gepreciseerd dat alle tal leerlingen, ook op de cijfers nog voorlopig zijn en in de loop van september in Zavel, alle mogelijke richtingen kunnen evolueren. Baardegem: ruim voldoende. Meldert: kleuterklas goed. La- Kijksonderwijs leerlingen. Er kan een klas gere school wat te weinig mo- Om een beeld te krijgen van bijkomen. menteel. Kan opgelost worden de toestand is het nog twee Aalst - Vrijheidstraat: kleuters via resten van lessenpak- weken te vroeg. De scholenge- zeer goed. 1ste studiejaar te ketten. meenschap vergadert onder Nieuwerkerken niet. Moorsel: te weinig op Kaal- voorzitterschap, half septem- Hofstade - Gijzegem: 124 en berg. In Herbergstraat méér ber, van prefekt Alois Van den Bossche. Pas dan zullen cijfers gekend zijn van Koninklijk Atheneum, Lyseum, KTA, RITO, HRITO, Handelsinsti tuut en de diverse Rijkslagere scholen en Middenscholen. In het Atheneum zou er een lich te vermindering van het aantal leerlingen zijn. Tot hiertoe althans. dan verleden schooljaar. Beide scholen werden samenge voegd. Herbergstraat is de moederschool. Heidersem: zowel kleuters als lagere afdeling goed. Sociale promotie: afgeschaft wegens te weinig gegadigden. Niet-vermelde scholen bezorg den nog géén informatie. LH Vrjj onderwijs In de Don Bosco-school aan de Meuleschettestraat lichte ach teruitgang. In het St.-Jozefskollege status- quo wat betreft de lagere afde ling Pontstraat (262 lln.) In de humaniora 70 studenten méér. In totaal dus 844 doch wegens het niet bereiken van de 10% grens méér blijft het aanta' ambten onvermeerderd. In het St.-Maarteninstituut Humaniora en Handelsschool ten minste status-quo. In de Handelsschool wellicht 2 amb ten bij. In het Vrij Technisch Instituut is er nog inschrijving voor een aantal afdelingen mogelijk zo dat nog weinig definitiefs kan wordei. meegedeeld. Wellicht wordt het op de zowat 2.000 lln. een vermindering van een 30-tal wat dus geen slechte ge volgen zou hebben. «Weir» verdiende overwinnaars bij karnavalisten te Aalst A.K.V. «De Sjiëpeerekes» is ook buiten het kamavalgedoe aktief. Zo werd een kaatstornooi georganiseerd waaraan heel wat Aalsterse groepen deelnamen. A.K.V. «Weir» werd de verdiende winnaar van dit treffen wat grote vreugde meebracht bij de mannen van «'t Parksken». Weir versloeg in de halvc-finale «de Kormssesloipers» met 5-2 die zelf «Schiëf rechtoever» met 5-4 hadden ingemaakt. Tenslotte bracht de finale «Weir» aan de top met een zege van 5-2 Hierbij de uiteindelijke klassering: 1. Weir, 2. Komissesloipers, 3. Schiëf Rechtoever», 4. Voortkapoenen, 5. Matotten, 6. Berkens van St.-Anna, 7. Destereirs, 8. Schoimers, 9. Pertotal, 10. Toerebijoekes, 11. Poipeplekkers, 12. Kloet kloesj klang, 13. Zieke Sjiëratten, 14. Eirg, 15. Strootloiepers, 16. Toisers, 17. Dompeleirs, 18. Liezemariekes, 19. Gattelekkers, 20, Gaa Lowies LH Hofstaadse buschauffeurs in de bloemetjes Vierduizend opeenvolgende kalenderdagen zonder werk ongeval. Dat is een prestatie die de bcwegingsdiensten van de Nationale Maatschappij van Buurtspoorwegen uit Hof- stade, Oudenaarde en Sint-Lievens Houtem op hun aktief hebben geschreven en waarop men terecht fier mag gaan. Een en ander wordt herdacht met een feest dat wordt georganizeerd in de feestzaal van het vakantiehuis «Zon nebloem» te Nieuwpoort. Na een aantal toespraken zullen de verdienstelijke personeelsleden een passend herinne ringsgeschenk overhandigd krijgen, waarna een receptie en een gezellig samenzijn het feest afrondt De betrokken ploegen van Hofstade. Oudenaarde en Sint- Lievens Houtem stellen 57 personeelsleden, allen auto busbegeleiders te werk en hun werksektor strekt zich uit benevens de stad Aalst tot Gent, Sint-Niklaas, Zottegem en Geraardsbergen. Prinsencaemere J De Prinsencaemere pakt na het overweldigend sukses van vorig jaaT terug uit met een travestieshow en dit in de loop van de maand oktober (19, 20, 26 en oktober). De show heeft plaats in de zaal De Nieuwe Madeion, Grote Markt te Aalst en de toegang bedraagt 250 fr Kaarten kunnen nu reec^yorden bekomen bij Simon D'Hopdt^Wijngiardveld 6 te Nieuwe groepen AKV de Mertekoos met als voorzitter Sylvain De Moor, Wellekensstraat 78 te Aalst en als lokaal Tiptop, Wellekensstraat 78 te Aalst. AKV De Zwanzers met als voorzitter E. De Boitselier, Noordstraat 36 te Aalst. AKV Vettig met als voorzitter Gino Christel, Wellekensstraat 70 te Aalst. De Destereers De groep zal aanwezig zijn op de jubileumbraderij van de Koolstraat. Iedereen is welkom in het lokaal Roman's Place, Sint-Annalaan op vrijdag 7, zaterdag 8 en zondag 9 september vanaf -20 u. voor een gerrebolling naar kippen. Men kan er op die dagen ook terecht voor de trappislenstand nabij het ouderlijk huis van Prins Balou in de Koolstraat 42. De Gaa Lowies Geven op 22 september in hun lokaal café Sportleven, Welvaartstraat 92 te Aalst een bakschieting en pitjesbak naar kippen. Aanvang om 20 u. AKV De Snottebellen Organizeren in hun lokaal café Herleving de vijfde nacht van de 'ieten hond' op 13 oktober. De Lodderoeigen Zaterdag 8 en zondag 9 september presenteren de Lodderoeigen hun vijfde barbecue in het lokaal de Corner aan de Haring. Miel Destereer Op 29 september c k. in café Herleving geeft Miel Van den Broucke zijn eerste steunavond als kandidaat prins karnaval 1985 Aanvang om 20 u. Op 8 september geven de Berkens van Sint-Anna in hun lokaal een td om 19.30 u. Poipeplekkers Op 15 en 16 september netbaltornooi van de Poipeplekkers. Op vrijdag 26 en zaterdag 27 oktober het karnavalkwistornooi in zaal 't Kapelleken. Zaterdag en zondag 27 en 28 oktober organizeren de Kartasjers voor de derde maal hun eetfestijn in de zaal van de Sint-Martinuskring, Korte Zoutstraat 40 te Aalst. Op 1 december heeft de Grote Kloesjavond plaats in hun lokaal met de verkiezing van Miss Kloesj 1984. Michel en Antoine Het sukses van de «Toe men show 84» was enorm en overweldigend. Heel wat mensen hebben toen de wens uitgedrukt deze show nogmaals te willen bekijken en ervan te genieten, terwijl anderen om uiteenlopende redenen nog niet het programma konden zien. Voor al deze mensen is er goed nieuws, want op vrijdag 12 oktober om 20 u. voeren Michel en Antoine in de zaal H. Hartkring, Dokter De Moorstraat te Aalst hun show opnieuw op. Dit in samenwerking met AKV de Strootloeipcrs. De kaarten kosten in voorverkoop 150 fr. en aan de kassa 200 fr. Ze zijn te verkrijgen bij Antoine Van der Heydcn, Koolstraat 54 (053/70.21.49); Michel Cleemput, Gentscstecnwcg 180 (053/21.51.45) en de Heilig Hartkring, Dr. De Moorstraat en bij alle leden van de kamavalgroep «De Strootloeipcrs» (de vroegere Pikante Kastaars). Eerste LP van Miehei en Antoine De kogel is door de kerk. Naar aanleiding van de «Toe man show» groeide de idee,om een deel van de show en de muziek op een LP uit te brengen. Net voor de vakantie werden de opnamen gerealizeerd, zodat op 31 augustus, de dag van de Aalsterse avond, de «Toemcnploot» van Michel en Antoine in première kon gaan De plaat is te koop bij Michel en Antoine en natuurlijk ook bij de platenhandclaars. Op de lp komen volgende nummers voor: Hei Allo (Michel en Antoine); Woor is zen flooit? (Michel); Weir gommen doppen (Antoine); De Visosjc (Antoine); Bompapa (Antoine); Op de preikstocl (Michel); Aerobic (Antoine); Smatj ze boitcn (Michel en Antoine); Vervlocgen dougen (Antoine); In de stad (Antoine) en Danke (Michel en Antoine). Producer is Firmin Timmermans en de plaat werd opgenomen in de studio Tamara King Sound Studio te Heist-op-den-Berg. Het orkest dat de twee begeleidt is de FS Band. De arrangementen zijn van Mare De Cock, Luc Van Mosseveldc en Firmin Timmermans. De Toemcnshow is ook op kassettc verkrijgbaar? Aalst. Kamavalgroep Pertotalop TD-toer in Je Snas(a) De oud-leerlingendag el? het familiefeest op zondag 9 september 1984 in het Sint-Maarteninstituut, Esplanade 6 te Aalst wordt steeds bekhouwd als de ontmoetingsgele genheid bij uitstek voor allen die by het schools gebeuren betrokken zijn of waren. Zo zijn er, in eerste instantie Waele Wilfried, Haerens Her- uiteraard, de oud-leerlingen en man, Misselyn Johan, Pare- oud-leraars en zeer speciaal is wijck Julien, Roels Harry, Van het de dag van het grote weer- der Biest Ulrik, Van der Vurst zien van goud- en zilvervossen. Marc, Van Humbeeck Marcel, dit zijn de mensen die 50, res- Van Wesemael André, Ver- pektievelijk 25 jaar geleden, doodt Roland, Vermeren - hun studies op het college Karei, beëindigden. Eerste wetenschappelijke: Als zilvervossen 1958-1959 no- Arijs Jozef, Baeten Roger, De teerden we: Bock Paul, De Bruyn Paul, De Eerste Latijn-Wiskunde: Bruyne Jozef, De Lannoy Wil- Blommaert Jozef, De Koker ly, De Mey Willy, D'Haese Mare. De Pril Jean-Pierre, De Jozef, Durinck Guido. Ele- •geert Walter, Haeck Willy, Keymeulen Herman, Molem Roland, Ockerman Regis, Pie- ters Marcel, Tack Pierre, Van den Bossche Werner, Van Heghe Hubert, Van Rampel- berg Paul, Van Rysselberg Frans, Van Vaerenbergh Ro ger en Vemeert Hubert. Eerste ekonomische: De Co- ninck Jean, De Craecker Al- fons, De Mulder Roland, De Nil Roger, De Vuyst Alfons, Eeckhout Hubert, Henderickx André, Hoevelinck Paul, Schollaert Georges, Slagmul der Etienne, Van Biesen Jac ques, Van Caelenberg Erik, Van den Eeckhout Hugo, Van den Steen Walter, Verdoodt Jos en Vermeir Marcel. Maar er zijn ook de direkties, de leraars en leraressen, de on derwijzers en onderwijzeres sen, het administratief-, tech nisch- en onderhoudspersoneel van het ganse instituut, dus evenzeer van alle filialen en afdelingen van S.M.I. en T.I.S. Het zijn ook de ouders met hun kinderen, al dan niet schoollopend... En natuurlijk de talloze sympathisanten, die waardering opbrengen voor het instituut en die willen to nen door hun aanwezigheid.. Het dagvullende programma ziet er uit als'volgt: 10.30 u.: Eucharistieviering in de kapel van het instituut ter nagedachtenis van de afgestor ven leden van de oud-leerlin genbond; 11.30 u.: Glaasje heffen op het weerzien van jong en oud; 12.30 u.: Banket met krisis- tombola en 16.30 u.: Familie feest in de lokalen van het S.M.I. Het jaarbanket is wel het hoogtepunt van de dag. Zilver en goudvossen zien er mekaar na 25, respektievelijk 50 jaar. D.B. Aalst. De Zilvervossen 1958-1959. Raldes, de Regionale Aktie- grocp Leefmilieu Dender en Schelde, betreurt het in een persmededeling dat de Aal sterse gemeenteraad niet ver der wil gaan dan het instellen van een annulatiebcroep bij de Raad van State wat betreft het aanleggen van een hoogspan ningslijn door een waardevol gebied. «In tegenstelling tot de 'oppositie hebben CVP en PVV bij wijze van oogverblinding en enkel ter wille van de eer zich uitsluitend willen wenden tot de Raad van State. Op termijn zal men daar vrijwel zeker gelijk halen maar op korte termijn vertikt men het iets te ondernemen, zo stelt Raldes vast in de persmedede ling. Raldcs heeft trouwens enkele kanttekeningen bij het feit. Raldes stelt vast dat de ge meenteraad zich niet princi pieel heeft uitgesproken tegen het «in kortgeding gaan», maar dat enkel het argument van eventuele schadevergoeding te moeten betalen bij een niet verbreking door de Raad van State werd gehanteerd. Er zijn voorbeelden: er is het voorbeeld van de Waals-Bra bantse gemeente Chaumont- Gistoux. Ginds stond op het gewestplan nog een ander HSL tracé getekend. Hier staat er geen HSL vermeld. Aalst jat dus ijzersterk in zijn beroe,) bij de Raad van State. En dan is er nog een fameus precedent waarin hel Hof van Beroep te Gent stelt dat geen schadever goeding kan toegekend wor den, zelfs al zou de vereniging als belanghebbend afgewezen zijn, daar ze geen onrechtmati ge daad had gesteld. A fortiori is dat van toepassing voor Aalst. De stad is in elk geval belanghebber (op haar grond gebied en verdedigster van het algemeen belang) en handelt bovendien niet lichtvaardig. Raldcs stelt zich ook vragen naar de waarde van de juridi sche dienst van de stad: «Na de blunder dat niet naar de Raad van State kon worden gegaan, liet men nu na de raad hierover te informeren». Uiteraard is geen enkele situa tie identiek aan een andere, zoals burgemeester Uytter- sprot tijdens de raadszitting deed opmerken, maar het ge val te Aalst is nog gegronder qua argumentatie dan te Chau- mont-Gistoux en het voor beeld De Haan is zeker de waarborg dat de lege Aalsterse stadskist niet nog leger zal worden. Raldcs zal binnenkort nog over een derde toepasbaar arrest beschikken. «Het is bij gevolg duidelijk dat op 18 sep tember de politieke verant woordelijkheden tcnvolle zul len spelen. Op dit ogenblik kan men zich niet meer ver stoppen achter vermeende fi nanciële gevolgen. We hopen dat de stad Aalst zich kracht dadig zei schrap zetten voor het algemeen belang. Met woorden is dit reeds op 28 augustus gebeurd!», aldus de mededeling van Raldcs.

De Voorpost | 1984 | | pagina 8