Eerste fase afwerking Aalsters kultureel centrum moeizaam goedgestemd Aalsters oud-zwembad nu nationaal sportcentrum? Esperanto-groep «La Pioniro» iet Vlaams Esperanto-kongres te Aalst eer volk op bevrijdingsplectitigheid le Aalst Nieuw opgerichte kleuterklas te Meldert Halve eeuw K.A.V.-Mere Smullen voor de Vrede te Nieuwerkerken ■speranto is reeds lang een begrip te Aalst. Onder impuls ran dhr. Van Overstraeten terd in 1927 een Esperanto- tarsus georganiseerd waaraan D kursisten hebben deelgeno men. Een onverwacht sukses! Kort daarop drukten verschei dene deelnemers de wens uit in jet hartje van Aalst een Espe- rantogroep te stichten. Op 28 ebruari 1928 werd dit 'n wer kelijkheid. «La Pioniro» zag jet daglicht! In 1931 organi seerde de groep het tweede Vlaams Esperantokongres (het eerste heeft plaatsgehad te Antwerpen). Dit kongres troeide uit tot een van de hoogtepunten van de Esperan- tobeweging te Aalst. De groep was verscheidene jaren erg ak- def, nam deel aan kongressen organiseerde uitstappen an kursussen. Vanaf 1939 werd het opnieuw stiller in de Aalsterse Esperan- tofamilie. b 1977 werd de Esperanto- poep Aalst heropgericht. In •La Pioniro» kontaktblad van de groep lezen wij «De ge schiedenis van het Esperanto Aalst werd betrekkelijk vc'- edig nagespeurd door onze se- kretaris. Wij kunnen ze hier niet weergeven. Het is een his torie van individuen en organi- (ja, meer dan één) met hoogtepunten en overmijdeiijk ook met tijden van volstrekte riodstilte. Onze groep be schouwt zich, volgens zijn sta tuut, als de voortzetter van de groep gesticht op 28 februari 1928 (de eerste officiële groep in Aalst) en heropgericht op 13 december 1977 door o.a. één van de pioniers van 1928: R. De Bondt op initiatief van M. De Wit. Het huidig bestuur, waar u terecht kan voor infor matie bestaat uit: erevoorzitter Rob. De Bondt, Valerius De Saedeleerstraat 30, Aalst, voorzitter: Petro De Smedt, Hemelstraat 44. Dendermon- de, sekretaris: D'Hondt Eriko, Wilgstraat 25A, Erembode- gem, bestuurslid: Hugo Dos- sche. Asserendries 103, Aalst. De maandelijkse vergaderin gen hebben plaats in de Katte- straat 31 boven de jeugdbi bliotheek (2' verdieping) elk laatste dinsdag van de maand. Daar kan u, ook dan terecht voor informatie over bijko mende konversatieavonden, kursussen en zo meer». In Aalst, ook in heel wat ande re steden van het Vlaamse land, worden regelmatig Espe- ranto-kursussen ingericht. Een kursus voor beginners start te Aalst eind september, na 16 lessen, waaruit de kursus be staat, is men als men de lessen ten minste grondig be studeerde klaar voor een voudige konversatie, lezen van alle literatuur, zonder te grote moeilijkheden en uiteraard klaar om te beginnen met kor- respondentie over de ganse wereld. Het Esperanto opent zo het raam op de wereld... Wellicht is het een gemeen plaats geworden te zeggen dat de auteur van het Esperanto, Dr. Ludovic, L. Zamenhof werd geboren op 15 december 1859 in Bjalistok in Polen. Hij was het die in 1887 onder het pseudoniem «Doktoro Espe ranto» de «Lingvo internacia» lanceerde die al spoedig Espe ranto werd genoemd. Deze taal vond haar eerste aanhan gers in Polen en Rusland, daarna in Frankrijk, waarna zij zich geleidelijk over de hele wereld verspreidde. Tijdens het coloquium van het kongres te Aalst zochten de deelnemers een antwoord op heel wat vragen: Wat is er verkeerd in onze beweging? Zijn onze hedendaagse struk- turen nog voldoende sterk en aangepast aan de snelle evolu tie in onze maatschappij?, ge bruiken wij voldoende onze zeldzame middelen voor ver dere doorbraak?. Handelen wij ja dan niet naar efficiënte en doelgerichte normen?... Daarnaast stonden ook nog heel wat andere aktiviteiten op het programma: een originele Esperanto-film, een televisie spel waarin het Esperanto een voorname rol speelde, een ge leide wandeling in de stad Aalst, een beiaardkoncert door stadsbeiaardier P. De Aalst. Heel wat belangstelling voor het Vlaams Esperanto-kongres te Aalst. Op de derde rij rechts de heer Robert De Bondt, voorzitter van het kongres. (a) Smedt, met werken van Ma- thias Van den Gheyn, Paul Lincke, Armand Preud'hom- me, Karei Mestdagh, Ignace De Sutter en J.S. Bach. De kulturele avond, een koncert door Herman Elegast (klein kunst) het Malufi-kwartat (ne gro-spirituals), Louis Van der Paal en Kristiaan Van Inge- lgem (koncert voor twee clave- cimbels) kende een talrijk gehoor. Het kongras werd zondag 2 september besloten met een officiële plechtigheid waar o.a. de letterkundige Karei Jonckheere het woord heeft gevoerd. Karei Jonckheere is in 1906 te Oostende geboren. Hij schreef naast poëzie geïnspireerd door het dagelijks bestaan, ook no vellen, pitiige reisverhalen, es says en kritieken. «Spiegel der zee» (1946) is een terugblik op de jeugd van de dichter. Ande re belangrijke bundels zijn «De Hondenwacht» (1951) en «Van zee tot schelp» (i956). Het honderdtal deelnemers aan dit Esperantokongres te Aalst zullen ongetwijfeld nog dikwijls terugdenken aan die ontmoeting en verlangend uit zien naar het volgende rendez vous, naar het terugzien van hun vrienden die ze daar ge maakt hebben. D.B. Sinds de bouw van het nieuw stedelijk zwembad rees het probleem wat er met het oude aan de Kapucijnenlaan moest gebeuren. In het kader van een herschikking van het gebruik van stadsgebouwen kwamen reeds zoveel voorstellen, plannen en suggesties dat niemand er uiteindelijk nog wys uit geraakte. Verleden week behandelde de gemeenteraad nu een eventuele verhuring van dit oud zwembad aan P.V.B.A. «TEN», maatschappij die vroeger reeds by het nieuw zwembad een Fitnesscentrum wilde oprichten. Aan de Kapucijnenlaan zou TEN nu een «nationaal sportcentrum met powertrainingzaal en zaal voor rekreatieve doeleinden aangepast aan minder-validen oprichten en uitbaten. TEN zou daarbij zorgen voor de inrichting, voor noodzakelijke transformaties an binnen- en buitenonderhoud zodat de stad nog enkel de onroerende voorheffing ten laste zou hebben. t. Oud-strijders op de bevrijdingsfeesten te Aalst, (a) Voor de bevrydingsfestiviteiten was er ter gelegenheid van de 40^' verjaardag duidelyk veel meer volk komen opda- dan vroeger. Onder hen burgemeester Ray mond Uyttersprot die in de trouwzaal bij het eind van de plechtigheid de septemberda- n van 1944 zou memoreren de huidige toestand, vooral n voor de jeugd, belichten. Ook kolonel De Raedt en idiepcn Etienne Bogaert en André Doorns, twee luitenant kolonels van de reserve. Ver der ex-volksvcrtegenwoordi- ger Bert Van Hoorick, afge vaardigden van oudstrijders- cn weerstandsorganisatics en een aantal vaderlandslie- venden. Opgemarsjeerd werd van aan het stadhuis na het hijsen van de vlag achter de fanfare van de stedelijke brandweer door de Zoutstraten naar het Kei zerlijk en het Vredeplein waar bloemen werden neergelegd wat ook gebeurde bij de inkom van het stadhuis aan de Le fè vre-gedenkplaat In de stoet stapten ook nog twee vuurkruisers uit de eerste wereldoorlog. De Schaepdrij- ver en Beeckman die een zeer belangrijke rol bij de bevrij ding speelde vermits hij een kruitlading van onder de St - Annabrug wist weg te halen en aldus een ramp kon vermeden LH Raadslid Eddie Monsieur vraagt dat men de bespreking zou verdagen tot 18 september e.k. en ook Danny Denayer die in de wereld van de lichamelij ke opvoeding leeft en het pro- jekt positief vindt, vindt de bespreking voorbarig. Liever eerst een volledig bestem mingsplan voor allerhande lo kalen voor diensten als akade- mie, museum, archief e.d.m. alvorens via een deeloplossing verdere mogelijkheden en hy- potekeren. Raadslid Annie Dierick is als arts nooit akkoord geweest met te poneren dat Aalst slechts één zwembad nodig had. Langs deze kant van de stad zegt ze, moet men tot Hillegem of Wettercn om een zwembad te vinden... De gevel van het oud zwembad is daar enboven architektonisch zo waardevol dat ze niet inziet hoe er een toegang voor min der-validen kan worden aange bracht zonder de gevel te schenden. Ook Willy Van Mossevelde, die zich eveneens in de sportsektor beweegt, pleit voor verdaging. Schepen André Dooms pleit ervoor de bespreking te laten doorgaan, «'t Gaat hier gewoon om een princiepsbeslissing» stelt hij er bij voegend dat TEN zulks ook te Deinze kan realiseren. «Aalst moet de kans om dit nationaal sportcentrum te krij gen met beide handen grij pen», zegt de schepen. «Een princicpsbeslissing impliceert nog geen uitvoering», voegt hij eraan toe. Het centrum zou reeds operationeel zijn op 1.1.85. en het zou het eerste zijn in België met dergelijke mogelijkheden. Raadslid Dierick vindt het pro- jekt eerder tweeslachtig en zou liever opteren voor een revali datiecentrum, een noodzaak in de regio. Nadat heel wat oppo sitieleden nog aandringen op verdagen van de princicpsbe slissing die dan toch een eerste stap is naar realisatie toe, wordt de verdaging meerder heid tegen minderheid verwor pen. Het punt wordt goedge keurd door CVP en PVV en VU, SP en Annie Dierick ont houden zich. «Liever de kar niet voor de wagen spannen» was de motivering. LH worden. Loopt dc 20-jarige lijdensweg van het Kultureel Centrum stilaan naar zyn einde? Men zou het kunnen geloven want de jongste zitting van de gemeenteraad werd om (Kdstemmen van een afwerkingstoelage verzocht. Afwer ing die nog zowat 90 mihoen zal kosten verdeeld over «"schillende fasen. Met elk een uitvoeringstermijn van I werkdagen die echter elkaar kunnen overlappen. II vaardbaar. De biblioteek zou een eerste fase gaa, het "SC" gen°e8 jxemamelijk over algemene De d0Q[ ■wiwwerkcn maar tevens over 'beren tolderingcn en pleisterwerk tte voeren begin 1985. og aangebrachte «wijzigin- staanders die 600.000 fr. kost- noemt het raadslid overbo- dig. Ze hoopt dan toch alles zins dat het opmaken van een deze gcordcnic «wijzigm- funktjoncnngsplan in een akkoord op de som reeds hoepen is. erenigdc Kommissies en een r\« u. a «erhoud me. de hoofdbi- Slepen De M.ght Melt da. ze fclekaris" gaïen YchleV aan- Kom~s temt het voorliggend doku- bestemmingsplan had ze echter een volle- Dolores Baita stelt dat dc SP niet tegen het dossier is. Wel 4 "doaiö." ten" "aTnlai ,cScn in eMrcmS thtchingen werden inderdaad 77 „o ij j van inspraak Ze noemt de voorgesteld me. o.m. de b,£.hle „„„deringen JheS Sen'Xr: WaT'IÉeT te Oop dc eerste verdieping Maght doet zeggen dm 70 m' Wan 2 «oor .kuituur, en 2 jfg, h k y de- waarbij allerminst kan doen ver- rkpen Borms laai opmerken biblioteek ook een kulture- t materie is. Burelen met een Jan Caudron zegt dat dc totale oppervlakte van circa hoofdbibliotekaris bezwaren 2. Boekbinden, aankoop had. Aan een deel ervan werd verwerking van boeken tegemoetgekomen. Het ande- »uden in het Huis De Bolle rc, liefst al zijn personeel in •lijvenWijzigingen invoeren één gebouw, blijft echter. De "adat een akkoord was bereikt vraag die het raadslid zich stelt ksemt Gracienne Van Nieu- is of het wel door de hogere "enborgh voor de SP onaan- overheid zal goedgekeurd wor den. Iets waarover Anny De Maght zich geen zorgen maakt. Patrick De Smedt heeft het over éénrichtingsverkeer en Gracienne Van Nieuwenborgh vraagt of de stad misschien bestuurd wordt door de hoofd bibliotekaris. Aan de hoofd- vcrzuchting van de hoofdbi bliotekaris, alles in hetzelfde gebouw, is niet voldaan, preci seert de burgemeester. Wat betreft de ruimten zijn ze alle behouden op 70 m' na. De totale oppei vlakte van het Kultureel Centrum bedraagt 9000 m: waarvan 6000 m2 nut tig verdeeld in 3500 voor «kui tuur» en 2500 voor de bib, of 57 tegenover 43%. Een kon- cept verandert niet om 70 m2 of 1% van het totaal. Expo's kun nen ten andere gehouden wor den in heel wat lokalen. Iets anders beweren zou fragante demagogie zijn. Raadslid Van Nieuwenborgh zegt dat het om het principe gaat en voegt eraan toe dat dc burelen voor de biblioteek «domweg» wor den ingeplant tussen «'t kultu rele». Waarom de verhoudin gen tussen ambtenaren van kuituur en biblioteek vertroe belen?, vraagt Chris Borms zich nog af. Uiteindelijk wordt het gewijzigd projekt goedge keurd door alle partijen uitge zonderd de SP die zich ont houdt. Wat ook raadslid Die rick doet. LH Dc gemeentelijke gemengde school te Meldert - sinds het schooljaar '83-'84 zijn beide plaatselijke scholen gemengd - kreeg er bij de aanvang van het nieuwe schooljaar een kleuterklas bij. Ouders hadden zich de visu de dag tevoren er van kunnen overtuigen dat de akkomodatie niet alleen voldoende, maar zelfs up to date was. De living van het vroegere «schoolhuis», een komfortabele, klare en grote ruimte, werd omgetoverd tot een kleuterparadijs met nieuw passend meubilair en in aangrenzende lokalen werden een vestiaire, een lavabo, drie eigentijdse WC's in kinderformaat en een bergplaats voorzien. Vlak bij de klas ook een binnentuintje waar een grasperk komt waar konijntjes en kippen aan hun trekken komen en waar ook vissen in een grillig vijvertje zullen spartelen. Op de speelplaats zorgde het ouderkomitee in samenwerking met het stadsbestuur voor een reuzegrote zandbak met twee torens en een glijbaan waar het heerlijk spelen moet zijn. Het nodig aantal leerlingen, van beider kunnen, voor oprichting van de kleuterklas werd bereikt zodat alles laat voorzien dat Meldert in 't vervolg over twee kleuterscholen zal beschikken plus een kleuterklas van de vrije school op de wijk Doment. (Ih) Aalst. Braderij, prondel- en kindermarkt op de Hogeweg te Erembodegem. (a) Bij een boutade in de gemeenteraadszitting het moet hier geen republiek worden(in het stadhuis) vroeg Jan Caudron wat meer respekt voor repu bliekHet herinnert er aan dat tal van landen, ook on ze buren Frankrijk en Duitsland republieken zijn en vraagt wat men dan gaat zeggen over de toe komstige autonome "repu bliek Vlaanderen Om alle verwarring tus sen publikaties te voorko men geeft Domien Gysens wiens Ajuintje» reeds jaar en dag verschijnt aan de PW-Jongeren de raad hun Ajuintjeniet alleen «'t Blauw Ajuintjete heten maar nog liever «'f Blauw Sjalotteken». Toen raadslid Willy Al- loo op de jongste gemeen teraadszitting bij de goed keuring van de notulen niet mocht tussenkomen om dat hij geen interpellatie had ingediend, repliceerde hij dat hij zulks voor vol gende zitting wél zou doen. «Op één interpellatie min of meer komt het niet aan», antwoordde de bur gemeester. Eddie Monsieur stelde dat het niet de eerste keer is dat hij zijn uitnodiging tot de zitting van de gemeen teraad een dag later krijgt dan andere leden. Dat zal worden onderzocht, werd hem geantwoord. SP-fraktieleider Edgard Hooghuys, met vakantie bij de laatste gemeente raadszitting, liet Eddie Monsieur mededelen dat van de 58 dossiers er 44 niet beschikbaar waren. Volgens de wet moet dat niet, werd hem geant woord doch in Aalst is het een loffelijke gewoonte de dossiers wél ter beschik king te stellen. Slechts één dossier zou niet tijdig klaar zijn geweest, antwoordde de burgemeester. We wil len ze zelfs tijdens de diensturen ter beschikking stellen zodat niemand om ze in te kijken vrijaf moet nemen. Des afspraak met de fraktieleiders was dat de jongste gemeenteraadszit ting een "korte» zou ge weest zijn. Het werd er echter een die meer dan 8 (acht) uur duurde. VU-frak- tieleider Jan Caudron stel de van dergelijke afspraak geen weet te hebben ge had. Toen Gracienne Van Nieuwenborgh tijdens de jongste zitting vroeg of eer lang belastingsverminde ring mag worden verwacht, antwoordde schepen Bo gaert haar dat ze liever niet voor de show speelt. Bij een diskussie over de ruimten die «kuituur» en «bibliotheek» in het Kul tureel Centrum zullen inne men stelde raadslid Roger D'Hondt de pertinente vraag «of kuituur nu in m* wordt gemeten?» Toen tijdens de jongste raadszitting reeds een tijd na middernacht de ge meenteraadszitting werd geschorst dachten sommi gen dat men met broodjes zou aanrukken om de slij tageslag te overleven. In werkelijkheid was het om tot een gemeenschappelijk standpunt bij de meerder heid te komen i.v.m. de bovengrondse hoogspan ningslijn. In het kader van de solidariteitsaktie met sta kende Britse mijnwerkers kan U zich aan mini-prijs een weliswaar kleine «mé daille» aanschaffen. In fei te gaat het om een stukje van 50 centiem waarop wel de beeldenaar van een mijnwerker te vinden is. WLA (Werkgroep Leef milieu Aalst) protesteert in haar laatste «Info» tegen de motorcross te Baarde- gem vlakbij het Kravaalbos en tegen kleiduifschieting eveneens te Baardegem in de open Kouter richting Mazenzele. Om de 5 se- konden een enorme knal en zulks van 's morgens tot 's avonas laat plus daarbij nog de trainingen. WLA wijst er tevens op dat burgemeester De Pauw destijds lawaaierige mo delvaart te Baardegem verbood en dat burge meester Uyttersprot te Aalst de «12 uren» ver bood. WLA hoopt nu op een even kordate houding in deze materies. Vergelijkend met wat een WLA-er te Amsterdam vond op het vlak van mi lieuverontreiniging en mi lieubevordering volgen wenken voor Aalst zoals die voor Amsterdam zou den gelden. Houd van je stad, houd ze schoon, maa^ ze mooi. Maak een tuin van uw stoep. Urineert een hond, plant wijnruit! Volg de raad op van de plantendokter (als er een is) Verpest uw stad niet, ook niet voor je buren. Neem een kijkje in de stadskwekerij. Wandelingen georgani- zeerd door het Priester Daens-museum en dat van de Sociale strijd in Vlaan deren bevorderen de ken nis van het industrieel erf goed van uw stad. Bezoek aan de milieubeurs in de Keizershallen van 22 tot en met 16 september brengen U nieuwe visies op de mi lieuproblematiek. zzz Heel wat belangstelling op de «Barbecue voor dc Vrede» door de Mikisklub verleden za terdagnamiddag georganiseerd op de terreinen van dc kleuter school te Ediksvelde - Nieu werkerken in een bij uitstek landelijk gebied waar het op deze prachtige zomerse namid dag heerlijk vertoeven was. Naast de barbecue waar men zich kon te goed doen aan o.m «worst, goed voor dorst», had men stands voor de vrede en een dokumentatiestand en konden de kinderen genieten van animatie en volksspelen. Onder de aanwezigen een lid van de ambassade van de DDR te Brussel, maar ook heel wat personen die door de vredesproblematiek aangegre pen zijn al behoren ze dan niet direkt tot de «politici» die ach ter de organisatie van deze barbecue staan. LH De eersta bestuursploeg stond onder leiding van Juliette Fa- hy. een gekende figuur te Me re, die jarenlang de stuwende kracht zou zijn van de K.A.V. te Mere. De verdere kern werd gevormd door Emilie De Bruc- ker en Celine Boelaert. Deze werden bijgestaan door «werk bijen» die hat ruime bestuur van 1934 vormden en wijkbe- zoeken aflegden om hun doel stellingen ingang te doen vin den. De eerste vaandeldragers waren o.a. Marie Wyns, Marie Temmerman, Gusta Van Damme. Leont. Minnoodt, Leopoldine De Vuyst, Celesti- ne De Jaegher, Florine De Smet, Victorinne De Luyck, Cel. Van Impe, Josephine Van den Ecckhaut, Marie Van Lui, Cel. Baeyens, Dclfine De Meerleer, Eufrasie De Koker, Alice Schouppe, Celine Vij verman en Marie Van den Steen. Geestelijke begeleiding kregen deze Kristebjke Arbeiders vrouwen van de toenmalige onderpastoor Van Caeter die hun eerste proost werd. Dat men niet bij dc pakken bleef zitten bewijst het feit dat deze vereniging in 1935 al 135 leden telde en nog juist vóór de tweede wereldoorlog met de werking van het Kinderwelzijn startte. Ook werd het bestuur uitgebreid en als nieuwelingen werden o.a. verwelkomd: Mevr. Crommelynck, Maria D'hoker, Anna Schelfout en Leopoldine Jansegers. Intus sen was het ledenaantal gesta dig gegroeid zodat men zich genoodzaakt zag, sinds juni 1940 de onvermijdelijke «kof fietafels» in de zaal van het gastvrije klooster te houden. Op het huidig ogen blik telt de afdeling van Mere 470 leden en natuurlijk wordt het getal 500 nagestreefd. Men vergeet echter niet dat er van deze ongeveer 500 leden een 25-tal zijn die van bij de aan vang lid zijn en dit steeds trouw gebleven zijn en vooral aan de werking deei genomen hebben, hetzij als kernlid of wijkmeesteres. Schelfhout Mad., Callebaut Maria, Den Herder Mad., Mertens Julia, Wijns Virg. en Camilla. Beackman, Flor, De Coensel Lysa, De Rijck M., De Smet Est., De Vos Maria. Ghijssels I., Lammes Anna, Minnaert M., Neetens L.. Lauwereys CL, Redant H., Sienacrt M., Tillon M., Van den Eeckhout Fl. en Delf., Van der Meer- sche R., Van Impe Yv.. Wau- ters M., Van den Steen Malv. Op zaterdag 9 september a.s. organizcrcn dc B.G.J.G. een gezinszoektocht met start tus sen 13 en 14 uur in het Chiro- heem. Kosten in de deelname bedragen 50 fr. maar daarin is begrepen een versnapering bij het einde van de tocht in het Patronaat. JV ue Voorpost - 7.9.1984 - 9 «Ne krokodilu»! wat voor Esperantisten zoveel betekent als: «Spreek niet uw eigen taal in een gezelschap van Esperantisten!» blokletterden de organisatoren in het kongresboek van het tweede Vlaams Esperantokongres, dat op 31 augustus, 1 en 2 september, ingericht werd te Aalst door de aktieve Aalsterse Esperanto-groep «La Pioniro». Een noodzakelijke aanmaning? «Anemie» in eigen rangen? Evolutie in de Esperantobe- weging? Psychologische motieven die de groei van de Esperantobeweging bepalen. In elk geval stof genoeg tot nadenken voor een legertje leden van de Vlaamse Esperantobond en enkele buitenlandse gasten tijdens een driedaags vriendschappelijk samenzijn in de gebouwen van het Aalsters Kapucijnenklooster. Zij zyn er immers van •rertuigd: Esperanto is de enige taal waarmee u, in de hele wereld terecht kunt zonder kennis van andere talen. Esperanto is een volwaardige internationale taal die steeds meer toepassing vindt in wetenschap, toerisme en handel, een kommunikatiemiddel tussen mensen uit alle landen, zelfs... de enige taal die men op korte -tijd beter leert beheersen dan zijn eigen moedertaal.

De Voorpost | 1984 | | pagina 9