Dendermondse Jeugdraad ïll participatie op gemeentelijk niveau aanpakken egenbuien konden kermisdinsdagvreugde Grembergen niet temperen rembergs Werk van den Akker expozeert z'n beste produkten Zelf wijn maken met Hamse wijn- en natuurgilde Dendermonde. ille m,v schoon het geen weer was om een hond door te jagen, stonden de Grembergenaren weer in grote getalen in dichte drommen opeengepakt rond de kerktoren om met !e teugen te genieten van de kermisdinsdagvreugde. Ook de prominenten waren Jwezig, ofschoon die weten dat ze door de jolige menigte en spitsvondige deelnemers erp op de korrel zullen worden genomen. Maar burgemeester Cool, de schepenen riek en Hermans en gemeenteraadsleden van de meerderheid en de oppositie blot karden niet alleen de regenvlagen, maar ook de storm aan woorden en woordspelin- aan hun adres. Vooral VU fraktieleider Burghgrave moet een leuke vakantie achter rug of liever op de rug van een kameel hebben gehad, hebben we menen te mo- bergse groepen die ieder om ten afschrikken door regen en R begrijpen uit de liederen beurt hun straattoneel opvoer- wind. ■erna teksten van de acht Grem- den en zich helemaal niet lie- Grembergen staat dus op dins- Potte 'ndermonde. Kermisdinsdag. Jeugd zonder Club maakt zich klaar voor zijn optreden dag op zijn kop en dat is voor pastoor Verkissen al jaren de ideale gelegenheid om de plaat te poetsen. Met de regelmaat van zijn kerkklokken ver dwijnt hij op die ene bewuste dinsdag wanneer het hart van de Grembergenaren sneller gaat slaan, met de vroege zon om pas met de late maan weer naar zijn «nederige» woning terug te keren. Kermisdinsdag kan hem gestolen worden, maar dat belet niets of nie mand dat zijn persoontje die dag aardig over de balk wordt getild, tot groot jolijt van jong en oud. Acht groepen en evenveel wa gens, die helemaal niet de pre tentie hebben karnavalesk te willen zijn, kon de jongste uit gave van de kermisdinsdag- stoet aanbieden. En die acht maakten er een festijn van je welste van. Al stelt men na verloop van tijd vast dat een aantal ingrediënten steeds weerkeren: de politici die voor alles en nog wat worden uitge scholden en een dankbaar on derwerp vormen om de spot mee te drijven, de pastoor die steeds weg is. de geschiedenis van SK Grembergen dat wel een tribune heeft gekregen, maar waarop de toeschouwers nog altijd in de tocht en nattig heid zitten omdat het dak ont breekt, de geschiedenis van de agent die zijn portemonnee kwijt is geraakt, de mannen van het rusthuis, kortom er gebeurt op een jaar in een dorpje als Grembergen zoveel dat er meer dan stof genoeg is om een goed gevulde namid dag door te brengen vol sot- ternij. Uiteraard werd ook menig maal een toespeling gemaakt op het feit dat Grembergen zowat alles heeft wat een dorp zich kan inbeelden. Behalve dan een burgemeester en mid- derwijl wordt een oogje ge pinkt naar schepen Dierick die het uitgiert van de pret. Omdat de voorzitter van het feestkomitee, Bertrand Quin- telier, zo nodig ziek moest worden tijdens de Grembergse hoogdagen, diende Gaston De Schrijder de taak van feestlei der over te nemen. Gaston deed dat met verve, zelfs zo goed dat toen hij sprak over het grote spektakel, hij ook voor opschudding zorgde, door al zijn paperassen te ver liezen en hij zich ondanks zijn niet onaanzienlijke omvang met enkele tot op heden onuit gegeven refleksen diende te reppen om de zaak overeind te houden. Hij zei in zijn korte inleiding onder meer dat Ker- misdinsdag in feite het hoogte punt van de Grembergse typi sche spot is, goedbedoeld, mis schien soms scherp, maar steeds overgoten met een saus je van 'je ziet wel dat we het ook weten'. Het eerste goede voorbeeld kregen we al van de Ros Beiaardvrienden die voor de vijfde maal aan deze manifes tatie deelnemen. Zij hadden inspiratie gezocht en gevonden in het rusthuis van Grember gen, waar een aantal oude mannen rustig bij elkaar zitten in de tuin. De ene al wat senieler dan de andere, doof, bevend en bibberend, deels in valide, maar allemaal even vlot van de tongriem gesneden. Wat aanleiding geeft tot heel wat hilariteit. Echt leuk wordt het wanneer de dokter op bezoek komt en na een flinke kwak jenever in zijn keelgat te hebben gegoten op de rug van een patiënt in slaap valt en alleen maar wak ker wordt wanneer er wordt geroepen dat er nog wat te drinken valt. Of wanneer moe der overste het pensioen van de oude rakkers komt opeisen. De Molenvrienden zijn heel wat exotischer aangelegd en gaan met hun schip dat in sier lijke letters Doot Grender- monde blijkt te heten, naar Kokobozo, het landelijke van belofte. De kapitein, op zoek naar een ideale bemanning voor schip, slaat de beginlet ters van de woorden die hij uitspreekt voortdurend door een en dat geeft aanleiding tot knotsgekke situaties. Trou wens, de bemanning is geen haar beter. Onder hen onder meer een politieker die zegt maar drie dingen te doen te hebben: veel beloven, goed kunnen speechen en vooral veel op de foto's staan. De clou is evenwel wanneer de Molenvrienden plots voor pa niek zorgen door een korf eie ren naar de tribune te gooien. Daar zoekt iedereen beschut ting achter de inmiddels al goed nat geworden geopende regenschermen. Maar geen nood, het is vals alarm In plaats van de gele dooier en het kleverige eiwit, komt er uil de eierschelpen alleen maar rijst. Jeugdclub Snuffel komt als derde aan de beurt en bespeelt het tema «te zot om waar te zijn». Ook zij hebben voor een bootje geopteerd dat luistert naar de naam «de Kurkeruk- Dendermonde. Grembergen liep weer storm om de kermisdinsdag te zien (v) Dendermonde. Kermisdinsdag. WKS Scouts pakten geslaagd nummer waarbij Grembergen werd geveild (v) onderkomen heeft gevonden. Telkens weer werden de be handelde onderwerpen via smaakvolle kartoons voorge steld en de feestvreugde kon niet op toen een nieuw stand beeld werd onthuld. Het borst beeld van een groot politicus en iedereen mócht naar het voorbeeld van de grootmeester van de spot, Urbanus, raden wie het beeld eigenlijk voor stelde. Het werd onthuld en het leek een. varkenskop te zijn. Met Jeugd zonder Club kregen we het verhaal van de lijken- piekers. Daaraan heb je na tuurlijk niet zoveel als verkla ring. In feite gaat het om een nieuw brandweerkorps dat in Grembergen zijn thuishaven heeft en zich tot grootse din gen geroepen voelt. Onder meer om tijdens de thuiswed strijden van SK regenscher men uit te delen opdat de toe schouwers op de tribune in het ter» en bemand is met aantal galeislaven, een aftand se baron en zijn muffe dame en een heuse kapitein die de ont dekkingsreis met vaardige hand in de war stuurt. Hun apoteose bestaat uit het te voorschijn toveren van enkele gitzwarte Snuffeldiertjes van vrouwelijk geslacht die een ware Hawaiaanse sfeer over het Grembergse dorpsplein la ten hangen. «Grembergen on der de hamer» was een uitste kende vondst van WKS Scouts die in een eentonig zwart-wit dekor en dito ge schilderde spelers een pracht van een verhaal bracht. Boor devol humor en zinspelingen op Grembergse toestanden, goed gespeeld bovendien en vooral fijn van spot. Konster- natie alom wanneer de oude school te koop wordt aangebo den. Dat kon omdat de nieuwe werd neergezet temidden van een akker, terwijl in de oude uit met een biezonder goed pakten aardig uit met slagen onder de gordel en deden niets onder voor hun voorgan gers. Terwijl de regen steeds feller bleef neerstromen, en stilaan de kijkers afdruipten (letterlijk en figuurlijk) maakten nog drie groepen hun opwachting. Driewerf helaas, de tot op dat ogenblik gebrachte voorstellin gen hadden zoveel van onze tijd gevergd, dat we genood zaakt waren de aftocht te bla zen. Al kunnen we ons best voorstellen dat Grootzand- Voorkant met «de tijd van toen», de Trappeniers met «stoempia» en de Bohemen met «de acht met stuurman» nog flink wat aardigheidjes in petto hadden. Geen nood, de toeschouwers die weer en wind zijn blijven trotseren hebben ook om hun dolle grappen en fratsen aardig gelachen. het werk van den akker zijn droog zouden zitten. Ook zij jdens Internationaal Jaar van de Jeugd ndci En flink deel van de algemene vergadering van de Dendermondse jeugdraad was gewyd aan een bespreking van het l va iternationaal Jaar van de Jeugd dat volgend jaar over de hele wereld zal worden gevierd. Van dat jaar wordt veel ilite rwacht, zo vernamen we tijdens de vergadering. In elk geval meer dan van het jaar van het dorp en het jaar van het ™1® nd, waar het in feite, aldus een woordvoerder van een jeugdgroepering, alleen maar bij holle frasen is gebleven, 'rdi ugdraadvoorzitter Piet Buyse leidde met vaste hand de algemene vergadering, waarop toch een 26-tal jeugdvereni- n c "Ren. evenals schepen vaor de Jeugd Patrick Meulebroek aanwezig waren. Maar de voorzitter liet aan de leden ook e ipDldoende ruimte om hun inbreng kenbaar te maken. 'P d emakkclijkhcidshalve waren telijk vlak, was het eerste platform tekst. Voorzitter Buy- pakken. Dat gebeurde dan via is e zeven temata die samen het punt, werkloze en werkende se zei trouwens in een toelich- een stemming en tot grote ver- ee senpakket vormen waarmee jongeren het tweede, onder- ting dat hij erop rekende dat bazing van de schaarse waar- Z en na een diskussie op lokaal wijs was punt drie. Dan volgde de jongeren in hun eigen be- nemers kwam als eerste uit de elfd i nationaal vlak Hl j -i1 r J""b- nieid wil stappen, nog eens kort ren, een ontwikkelingsbeleid hadden doorgenomen de rechtspositie van de jonge- weging de basistekst al eens bus «jongeren cn participatie op gemeentelijk niveau». h< i bondig samengevat op grote gericht op de belangen van de Daarop werd overgegaan tot Werklozen en werkende jon- ïdet ipierstroken. Een eerste stu- derde wereldlanden zelf, de het uitkiezen van het onder- geren kwam pas op de vierde 1 he erondc bestond erin nog vrede en tenslotte de mi- werp dat de Dendermondse plaats en de vrede nog een rcen ns goed die zeven punten granten. Een studieronde die jongeren gedurende het Inter- trapje lager. Een verrassing atte x>r te nemen en op- en aan- toch een tiental minuten in nationaal Jaar van de Jeugd dus. Al hoorden we achteraf vo° erkingen schriftelijk onder beslag nam en waarbij ieder- dieper willen uitwerken. Een dat uitgerekend de onderwer per Ite eis te formuleren. Jonge- een zich nog eens een idee kon onderwerp van de zeven, aldus pen vrede en werkloosheid zo lvol n en participatie op gemeen- vormen van de inhoud van de de voorzitter, willen we aan- goed als uitgeput zijn als ge spreksstof. Bovendien heeft men het zich met de keuze van «participatie op gemeentelijk niveau» allesbehalve gemakke lijk gemaakt. Dat bleek trou wens tijdens de bespreking die onmiddellijk volgde en waarbij aan de jeugdige aanwezigen werd gevraagd enkele konkre- te dingen naar voor te schuiven die men zou kunnen reali- zeren. De meest gekke dingen wer den geopperd, maar ook echt goede ideeën. We hebben uit de eerste reakties onthouden: het maken van een beeldhouw werk over de jeugdraad, het verpulveren van een wereldre- kord met de Dendermondse jeugd, een afsprakennota ma ken met de betrokken sche pen, de idee van de gemeen schapsraad bevoeren, ook van de buurt- en de wijkraden, het losweken van subsidies (als voorbeeld noemde iemand op: hoe vijf frank verdelen onder 100 jeugdbewegingen), welk beeld hebben we van het Den dermonde in het jaar 2000, een kindergemeenteraad die iden tiek dezelfde tema's zal behan delen als de «grote» raad; de gemeenteraad konfronteren met kinderen, wet betekent participatie voor de kinderen. Tot daar een eerste inbreng van de aanwezige leden. Met spanning wordt uitgekeken naar wat de jeugdbewegingen op papier zullen zetten tegen 8 oktober, wanneer de volgende algemene vergadering wordt gehouden en men een defini tief werkschema gaat op stellen. Participatie We memoreren nog even in het kort wat er precies staat neergeschreven over dit tema in de platformtekst: Omdat veel volwassenen een negatief beeld hebben van de er gelegenheid van Grembergen Kermis expozeerden de den van het «Werk van den Akker» hun beste produk- •n. Een gezellige, zelfs fraaie tentoonstelling die een nke belangstelling lokte, ondanks het minder goede e 1 wee lokalen van de vroegere '8ei ingensschool van Grember- cen :n werden opgefrist met bloe- rin en, groenten en fruit en door s_e lardigc handen van naarstige He erkers omgetoverd tot een na are tuin van eden, waarin het een eerlijk toeven was. et dient gezegd dat men niet ernaar lukraak te werk is ge gaan. Integendeel. Men heeft een beroep gedaan op een des kundige die zorgde voor een ontwerp dat eenieders goed keuring kon wegdragen. Waar op een aantal gepensioneerde leden van het Werk van den Akker, dat in Grembergen toch ruim 230 leden telt, aan de slag gingen. Van 's morgens vroeg tot 's avonds laat hielden zij zich bezig met de aanleg, zich nauwelijks de tijd gunnen de voor een middagpauze, 's Avonds kwam er dan verster king en werd er gewerkt tot in de late uurtjes. Want alles moest tijdig klaar zijn tegen de plechtige opening op vrijdag avond. Daarop waren een aan tal vooraanstaanden aanwezig en die werden extra verwel komd. Bij het binnenkomen al viel de weelderige bloemenpracht op. De leden van het Werk van den Akker zijn al een jaar druk doende met het kweken van de bloemen die voor de tentoonstelling moesten die nen, zoals ze ook tijd genoeg hebben uitgetrokken voor de volwassen spruitplanten die een extra plaats hadden ge kregen. Vroegen in de eerste plaatse de bloemen de aandacht, ook de plant met de mini-tomaten, de gele tomaten, de reuze pompoen met een gewicht van om en bij de 33 kilogram, waren blikvangers. Net zoals het vijvertje met enkele typi sche planten uit het Gremberg se broek en de schildpadjes die verwoede pogingen deden om zich drijvend te houden in het sterk stromende water Tussen het weelderige groen was een rustpunt aangebracht: een prieeltje waarin een jeug dige dame zich onledig hield met haakwerk en geen tijd had om te kijken naar de vele mooie bloemen die haar om ringden. Een hoekje van de demonstratietuin was voorbe houden aan de groenten en het fruit, want ook op dit stuk kunnen de mannen van Grem bergen hun voet naast de bes ten zetten. Grote aardappelen, prachtige selders, appelen en peren, zelfs noten en druiven van eigen kweek konden er bewonderd worden. Ook een oleander, een staaltje van het grote vakmanschap van de Grembergse leden. bendermonde. Een pracht van een prieeltje op de tentoonstelling van het Werk van den Dendermonde. Flinke belangstelling voor de eerste tentoonstelling van het Grembergs nkker te Grembergen (c) Werk van den Akker (c) jeugd, weigeren ze meestal een eerlijk gesprek met hen. Hier door heeft de jeugd geen in vloed op het beleid, zelfs niet in de zaken die hen recht streeks aanbelangen. Het In ternationaal Jaar van de Jeugd is een unieke gelegenheid om hieraan wat te veranderen. Het aangewezen aktieterrein hiervoor is de gemeente. Eisen: de jongeren moeten kunnen participeren aan alle gemeentelijke beleidssekto- ren. Dus niet alleen aan het jeugdbeleid, maar ook aan: te werkstelling, verkeer, ruimte lijke ordening, huisvesting, biezondere jeugdzorg. OCMW, minderheden, ge meentelijke infrastruktuur, enz. Hiervoor moeten kansen worden geboden tot nieuwe inspraakvormen als projekt- groepen, jongerenkranten, hoorzittingen, enz. Nationale maatregelen moeten worden getroffen: goedkeuring van de wet op het openbaar bestuur en het systeem van de afspra- kennota's tussen de overheden en de adviesorganen moet ver algemeend worden. Bij natio nale reglementeringen voor subsidiëringen van gemeen telijke iniatieven moeten voor waarden worden ingebouwd zodat: er meer kansen en mo gelijkheden komen voor het opbouwwerk dat met jongeren werkt; de jongeren als konsu- ment beter beschermd worden tegen reklame of misbruik van vertrouwen. Meer middelen vrijmaken voor aanwerving en werking van gemeentelijke jeugdkonsulenten en tenslotte een minimum percentage voorbehouden van de gemeen telijke begroting voor socio- kulturele (en jeugd-) uitgaven. Een hele mondvol dus en met de permanente dreiging dat men een al te strikte politieke toer opgaat en eigenlijk aan het vooropgestelde doel voor bijschiet: participatie. Ander zijds loert ook het grote gevaar om het hoekje dat men gaat komen tot zoveel raden, kom missies, komitees en de daarbij horende vergaderingen, dat men tijd gaat tekort hebben om besluiten te treffen en om die uit te voeren. Subsidies Schepen Meulebroek zou door een lid van de raad trouwen-; aan de tand worden gevoela omtrent de begroting. De schepen reageerde daarop en zei dat het geen zin heeft el kaar zand in de ogen te strooi en. Hij weet wat haalbaar is en zal ook het haalbare voorstel len. Niets meer en ook niets minder. Konkreet komt dat neer op een vermindering met tien procent van de betoela ging, op een verhoging van de stedelijke tussenkomst voor de jeugddienst en het kernkomi- tee van de 11.11.11. aktie en een speciale subsidie voor de realizatie van het jeugdweek end. Nog andere punten op deze vergadering waren onder meer het afsluiten van een ge meenschappelijk kontnJct voor het vervoer van en n;iar kampplaatsen waarbij men gaat proberen met een geza menlijk pakket naar de au o- caruitbaters te stappen en op basis daarvan besprekingen wenst aan te gaan. Voorstel dat in goede aaide viel en waarop heel wat jeugd verenigingen wensten in te spelen. Verder werd aangekondigd dat er van 6 tot 11 november in het stadhuis een «Week voor de Derde Wereld» wordt georga- nizeerd door de Jeugddienst. Van 6 tot 9 november is deze week meer speciaal bedoeld voor de scholen en kan men e terecht voor een tentoonstel ling, een filmvoorstelling e een dia-voorstelling. Zegt dat je iets? Kom dan eens kijken bij de Wijn- en Natuur gilde Amfora. Die Gilde is ondergebracht in het Buurt huis 't Hofken en is te bereiken aldaar elke zondag van 10 tot 13 uur. Wie wil kennismaken met deze aktiviteiten. komt best eens een kijkje nemen op het «Ape ritief-onderricht». Dit zijn kor te lessen (20 tot 30 minuten) die alle handelen over gezonde voeding en alles wat daarbij komt kijken, aanvang 11 uur. De Wijn- en Natuurgilde ken de de laatste maanden enige problemen aangaande behui zing. Gezien de aard van de werking van de Gilde diende hieraan zo vlug mogelijk ver holpen te worden. Langs deze weg wil de Wijn- en Natuurgil de dan ook aan al haar leden laten weten dat voortaan alle lessen zullen doorgaan in het buurthuis 't Hofken in Klein Hulst, verder zal de verkoop van het V.A.W. materiaal voor wijn- en kaasmakers blij ven doorgaan in buurthuis 't Hofken.

De Voorpost | 1984 | | pagina 13