en de klefiïëkl De grote Ontspanner Lebbeke irganiseerde Vijfde Fotosalon Negentiende Benelux fotosalon geopend in Hamme u dragen de doornen rozen Temse opnameplaats voor speelfilm met «lokale» bezetting KFL-Aalst brengt opnieuw uitgelezen programma Vuile Mong in Belsele en Sint-Gillis-Waas Jef Meul uit Belsele tweede prijs in Foto- en Doka wedstrijd te Nijmegen De Voorpost - 14.9.1984 - 19 'keren. De schrijfster Yvonne Waegemans werd gevierd achtertuin omb 3° tr ïntel Lebbeekse fotoclub «Ontspanner» was tijdens de voorbije kermisdagen, in bovenzaal van het gemeentehuis, reeds aan zijn vijfde fotosalon toe. Het is dan ook een tevreden voorzitter, René Peremans, die vorige zaterdag- ind de genodigden verwelkomde. En meteen woorden van dank richtte, o.a. de gemeentelijke kulturele dienst, de Unie van Oostvlaamse Fotokringen vanzelfsprekend ook aan de leden, zonder wier inspanningen van een irjoclub geen sprake kan zijn. gingen aan het adres van de exposerende fotoclub. De tentoongestelde foto's, al dus Freddy Van Vlaande ren, bewijzen immers dat fotoclub «Ontspanner» erin geslaagd is, uit te groeien tot één der beste clubs van merkt en sprak hij zijn be wondering uit zowel voor de sfeer die in de schoot van «Ontspanner» heerst, als voor de resultaten welke de club, in al bij al de korte spanne tijds, gehaald heeft. Dat de woorden van lof niet onverdiend waren, konden de bezoekers achteraf vast stellen bij het bekijken van (hoofdzakelijk zwart-wit) foto's van Peter Biesemans, Guido Breckx, Rudy Brus selmans, Pros De Medts, ibeke. Luisteren naar de toespraken bij de opening van de tentoonstelling van iclub Ontspanner (c) man achter de kamera nog altijd het belangrijkste ele ment. Ook al kan kreativi- teit alleen tot zijn recht ko men bij een verzorgde tech niek. Freddy Van Vlaanderen, van de Unie van Oostvlaam se Fotokringen, was lang niet karig met zijn lofbetui- 1 >rzitter Peremans had een creatieve en kunstzin- verder over de kultu- nige manier beoefent, ge- 1-kreatieve funktie van evolueerd tot iemand die fotoclub. Daar waar de net als elk ander kunste- •afie, aldus de voorzit- naar, schoonheid wil uit- decennia geleden drukken. Niettegenstaande :hts het natuurgetrouw vandaag de dag de foto- jtleggen van de wereld graaf over sterk geavan- ns beoogde, is de ceerde technologische mid- die zijn hobby op delen beschikt, blijft de ogral Lebbeke. Een van de vele sprekers op de opening van de tentoonstelling van fotoclub Ontspanner (c) Oost-Vlaanderen èn over de Vera Magdaleens, rtene Pe- technische bagage beschikt remans, Francois Saeys, om weldra te gaan postvat- Guido Tas, Greta Uytten- ten bij de beste clubs van daele, Rudy Van den Abbee- België. Ie, Claudine Van Overstrae- Kultuursehepen Jozef Hiel ten en Rik Wesemael. Deze had het in zijn toespraak eerste lustrumtentoonstel- eveneens over de gestadige ling werd besloten met een evolutie, welke de beoefe- drink. ning van de fotografie ken- Pierre Van Rossem Elk jaar organiseert de Hamse fotokring Imago, het Benelux fotosalon in de feestzaal van het ge meentehuis van Hamme. Zaterdagnamiddag werd onder zeer ruime belangstelling van vele fotolief hebbers het 19e Benelux fotosalon geopend. Voor zitter van Imago, Albert Mariman verwelkomde de aanwezigen. In zijn toespraak zegde hij ren. De beste foto «Land- dat de fotografie een men- schap» was van Flor selijk patrimonium is dat Huyers van de Duffelse Fo- men moet respekteren. Het toklub. Bij de kleurfoto's is een gelegenheid om zich- was de prijs van het Minis- zelf te zijn, besloot hij. Na- terie van de Nederlandse dien ging men over tot de Kuituur voor de beste reeks huldiging van de verschil- van Xavier Puls van de fo- lende prijswinnaars. De toklub Toreke. Kringprijzen waren voor In de kategorie kleurdia's Medium Diaclub uit België vrij was het Jacques Cor- en Fotogroep Noord Lim- neille van de Kortrijkse fo- burg uit Venlo Nederland, toklub die met de beste In de kategorie zwart/wit reeks de prijs kreeg van het foto's, ging de medaille van Ministerie van de Neder- het Ministerie van de Ne- landse Kuituur. De beste derlandse Kuituur naar de dia «De Mens» werd ook beste reeks van Henny Wal- bekroond. Ju liaan Verbo- raeven uit Maastricht. De ven kreeg hiervoor het Ima- beste foto «De Mens», die go Plakket. Hij behoort tot het Imago Plakket kreeg de fotoclub Herentals. De was voor Fernand De Can- beste dia «Landschap» was ne, van de fotoklub Loke- van Gerard Cosyns, van Fo cus Ninove. In de reeks Dia Journalistiek was de beste reeks van Gerard us Van Mol. De grote prijs van het 19e Benelux Fotosalon voor de beste inzending over het geheel, was voor Jozef Aerts van de fotoklub Be ringen. Nadien volgde er een dia- projektie van de aangeno men en bekroonde dia's. Tijdens deze projektie kreeg men af te rekenen met een elektriciteitspanne en diende het programma met een kwartier te worden uitgesteld. Tot slot van deze openings plechtigheid werd aan alle aanwezigen een drink aan geboden. Dit fotosalon is nog toegankelijk voor het publiek op zaterdag 15 en maandag 17 september van 18 u. tot 20 uur en op zon dag 16 en dinsdag 18 sep tember van 9.30 u. tot 12 uur en van 15 tot 20 uur. (bd) herdenkt Yvonne Waegemans het vouwblad dat we bij het binnenkomen van Kultureel Centrum ontvingen vermeldde, is de van de voorstelling ontleend aan een verhaal «Wang de wijze», één van Yvonne Waegemans'. sprookjesfiguren. Het geeft direkt een van de louterende, optimistisohe geest die de voeren in haar werk. werk voorstellen een leek zou eigenlijk avonden duren, en dan nog niet volledig, wilde Lokeren haar dochter vieren gelegenheid van haar verjaardag. Het stads- de kulturele raad, stedehjke biblioteek en het kultureel centrum be sloten dus om een man aan te spreken die niet alleen haar werk kende, maar ook bekwaam was om deze uit gebreide kreatieve produk- tie te syntetiseren in één avondvullend programma. Die man vonden zij in. hoe kan het anders... Eddy naar eigen stede (Polo) Picavet. Alles begon met een num mertje vendelzwaaien door de jongens van de Zeelse koreogroep Piko van Jan Millecam Dan kwamen af wisselend Annemie De Bae- re, Christa De Beule en An- dré Vervaet in de scliijn- werpers staan om ons de jeugd en het ontluikende schrijverschap van Yvonne «op de bureau» van de firma Hoedhaar als het ware te doen meebeleven. Dia's rie pen de sfeer van toen op, en een muziek- en danskombi- natie van violist Picavet (ja, dat kan hij ook) en zijn band, in samenwerking met de Zottegemse volks kunstgroep Edelhart zetten de atmosfeer van toen nog eens ekstra in de verf. Via haar eerste sprookjes (Piro en Harlekijntje) en ge dichten groeiden wij mee met haar werk dat gepubli ceerd werd in ondermeer de beroemde Vlaamse Film- kens (weet je nog wel uit je jeugd?), met beroemde ti tels als «Kindergeluk», «De Tooverladder», «Boschmoe dertje», en talrijke andere. Van dit laatste werk bracht Simonne Van Bockstal ons het beroemde Spinnerslied, met een stem waarvan de volle klank de meeste mo derne zangeressen groen zou doen uitslaan van ja loezie Voordien hoorden we al een ontroerend duet van de jon ge talenten Stefan Van Pe- teghem en Geert De Cubber die met hun Piro- en Harle- kijntjeëvokatie de zaal muisstil kregen. Yvonne schreef maar ver der, sprookjes, korte verha len, gelegenheidspoëzie, jeugdtoneel, en ook lieder teksten zoals «De Wase Klompenboer», die levens echt op de planken werd gebracht door Georges Van Damme. Toen kwam Wang Van Driessche, en hij bracht ons een fragment uit «Jan de wijze» - er is hier ergens iets mis geloof ik -, en wij waanden ons terug even in de veilige, beschermde sfeer van de vertellingen vroeger rond de haard. Iemand die zoveel verschil lende emoties kan oproepen bij volwassenen met verha len die eigenlijk voor kinde ren bestemd zijn, moet wel een bijzonder begaafde kunstenares zijn. En dat is de jubilarisse vast en zeker. Ook de kun8tkritici en de literaire gezagsdragers za gen dat in, en het hoeft ons dan ook niet te verwonde ren dat zij zowel de Pol-De- Molprijs als de Sabamprijs ontvangen heeft. Tot op vandaag is zij trouwens nog de meest gespeelde Vlaamse jeugdtoneel schrijfster, met ondermeer haar bewerking van Ander- sens «Lelijke eendje». De produktie van Eddy Pi cavet was zeer gevarieerd; wij zagen nog prachtige ta ferelen zoals «De Edelsmid» met Christa De Beule, «Als mijn kindje niet kan sla pen» met Annemie De Bae- re, het wiegelied van de vodderaper met Georges Van Damme, en als apoteo- se natuurlijk de figuur van Patsjoepelke, het jongetje dat Y vonne8 beroemdste kreatie geworden is. Alles werd soepel aan elkaar ge praat door de plankvaste André Vervaet. Heel de zaal zat ontroerd zijn neus te snuiten, toen Simonne Van Bockstal het poëtische «Toen ik ging lig gen om te sterven» bracht Daarna bood Picavet rozen aan aan de gevierde schrijfster, die nog eens in een kring van zwaarden werd geplaatst bij wijze van eerbetuiging door de Piko- «ALS WOLVEN HUILEN» Sinds juli jl. vinden in hoofdzaak te Temse, de opnamen plaats voor de super 8 mm-film «Als wolven huilen», een produktie van Erik Vangermeersch (Verre broek), naar een scenario en in regie van Temsenaar Mark Lissens De rolbezet ting bestaat hoofdzakelijk uit Temsenaars. De opnamen worden in oktober as. afgesloten. De première van de film is voorzien voor februari 1985. Erik Vangermeersch (Verrebroek), 41 jaar en eindejaarsstudent aan de filmaka- demie in Sint-Niklaas, realizeerde in het verleden al talrijke dokumentaires, die hem meermaals prijzen en onderscheidingen opleverden. Zo behaalde hij eerder dit jaar nog de bronzen-plusmedaille op de provinciale wedstrijd van de Nationale Amateursbond. Ook verzorgde hij talrijke filmavonden. Al enige tijd speelde hij met het idee van een speelfilm. Daartoe keek hij uit naar een scenarioschrijver en hij vond die in de persoon van Mark Lissens, in Temse en het Waasland al verscheidene jaren bekend als akteur In de lente van 1984 voltooide M. Lissens het scenario. De centrale figuur is Harry Buelens, die op een dag zijn echtgenote op heterdaad betrapt bij overspel. De film behandelt de geleidelijke aftakeling van de voorheen gelukkige en geslaagde Buelens «Als wolven huilen», is een 1.20 u. durende super 8 mm-kleurfilm. Het is een prent in het tragikomische genre. De medewerking van de Kulturele Vereniging Spirit en toneelkring Oberon mag nadrukkelijk onderstreept worden. De technische fiche vermeldt: producer en kineast: Erik Vangermeersch; - regie en scenario: Mark Lissens; - set manager. Oswald Joossens; - rolbezetting; Mark Lissens (Harry Buelens), Martine Verbeke, Jef Van Mele, Rita Gosselin, Pascal Rombaut, Benny Kerremans (Lippelo), Jan Candries (Sint-Katelijne-Waver), Willy Buytaert. Bijrollen: Luk Verhulst, Oswald Joos sens, Raymond Thielens, Luk De Ryck, Albert Colpaert, Maria Roggeman, Alajos Van Peteghem, Rita Moens, Francis Duribreux, Danny Ost (Tielrode), Tony Van Drom, Eddy Verhelst (Verrebroek), Gust Coppens, Danny De Wilde, Lieven Van Britsom, Dolf Peetere (Steendorp), Erik Vangermeersch (Verre- broek), Nicole Hermans en André Pauwels. Daarnaast treden nog talrijke figuranten op. poging om het te verber gen, zichtbaar onder de in druk, en ze redde zich met het idee om Patsjoepelke in haar oor te doen fluisteren dat hij een standbeeld in Lokeren wou, om zo sym bool te staan voor de typi sche kindvriendelijke men taliteit van de Durmestad. Ze besloot met «Ge zij gul- der allemoal bedangt, omda ge zu stolle nor mij geluis terd het. Hetzelfde geldt mutatis mu tandis voor de lezer. Geert Van Acker Hamme. De laureaten van het negentiende Benelux fotosalon (vh) KFL-Aalst brengt ditmaal voor de 36e maal een uitgelezen programma van een dozijn kwaliteits-forum- films, vanaf 20 september 1984 tot maart 1985. Al deze forums gaan door in de zaal Palace, Schoolstraat, Aalst. Aanvang telkens om 20.15 u. Even een blik op het programma dat beslist de moeite loont. niet-leden: 140 fr is te verkrijgen aan de prijs abonnement voor 5 verto- van 100 fr. ningen (enkel voor leden): Voor meer informatie: Her- 500 fr. man Blendeman, Valerius Het programmaboak dat De Saedeleerstraat 24, ruime informatie brengt Aalst. over elk der 12 forumfilms D.B. 20.9.84: Apocalypse Now (Francis Coppola). Psycho logische studie op de ach tergrond van de Viëtnam- oorlog. 4.10.84: Victor/Victoria (Blake Edwards). Schitte rende komedie. 18.10.84: Raggedy Man (Jack Fisk). Intieme de buutfilm met sterke span ningselementen 8.11.84: Prince of the City (Sidney Lumet). Knappe po litiefilm naar werkelijk ge beurde feiten. 6.12.84: Coming Home (Hal Ashby). Post-Viëtnam dra ma met Jane Fonda. 20.12.84: Geschichten aus dem wiener Wald (Maximil- han Schell). Sterke tijdskroniek van het Wenen rond 1930 met het opko mend Nazisme 11.1.85: Kramer vs. Kra mer (Robert Benton). Echt scheidingsdrama. 24.1.85: 11 faut tuer Birgitt Haas (Laurent Heyne- mann). Thriller over het moordplan van een gehei me dienst op een terroristen 7.2.85: Kontrakt (Krzysz- tof Zanussi). Scherpe Pool se satire. 28.2.85: L'amour en fuite (Franpois Truffaut). Vijfde deel van de Antoine Doinel- saga, spontane en poëtische liefdesfilm. 14.3.85: The Ballad of Gre- gorio Cortez (Robert Young). Diepmenselijke, sociale «western» in bal lade-vorm. 28.3.85: The Verdict (Sid ney Lumet). Paul Newman als dronken advocaat in een dramatische procesfilm. Deze forums zijn toeganke lijk voor iedereen, zowel le den als niet-leden KFL. De ingangsprijzen voor het seizoen 1984-85 zijn als volgt: leden; 120 fr (lidmaatschap: 80 fr) Op 28 september is Vuile Mong met de Vieze Gasten in Pui velde te gast op het Dorpsplein, aan de Markt straat. De produktie «Werk zat», over werk en werkloosheid, wordt getoond in een cir kus tent. Culturele Centrale De Krakers van Belsele-Puivelde organizeert dit optreden. Kaarten kan je verkrijgen op deze adressen: Marktstraat 119 en 120, Groen straat 42 in Puivelde-Belsele en in de Puiveldestraat 59 in Sinaai. Op 29 september zijn Vuile Mong en z'n Vieze Gasten in Sint-Gillis-Waas n.a.v. het driejarig be staan van jeugdhuis Den Biel. Voor de kinderen brengen ze, in een op het kerkplein opgestelde tent, het programma «Bip bip hoera» om 14u30 en voor de volwassenen «Werk zat» om 20 u. (wv) Wie toen dacht dat het afge lopen was, vergiste zich deerlijk. Nadat Etienne De Cuyper, bestendig afgevaardigde voor kuituur van de provin cie Oost-Vlaanderen de aan wezigen toegesproken had, lichtte ook burgemeester Liebaut op een ludieke ma nier zijn vroeg afgebroken toneelloopbaan toe, uit gaande van de gedachte dat zijn politieke bezigheden een totaal ander aspekt van het sociaal leven omvatten. Hij bedankte uit naam van de stad de schrijfster voor haar bijdrage tot het Lo- kers kuituurpatrimonium. Toen kwam Yvonne Waege- man zelf op het spreekge stoelte. Wie nu gemeend had een sentimenteel, ouderwets vrouwtje van 75 jaar te gaan horen, zag al vlug zijn vergissing in na de eerste woorden van de gevierde. In een dynamische en spiri tuele stijl sprak zij haar verwondering uit over het feit dat juist zij in het licht geplaatst werd Zij had ten slotte de stad verlaten in 1960 om via Tienen in Mortsel terecht te komen. Bovendien waren er nog honderden andere 75-jari- gen in Lokeren, en wat haar werk betreft: dat kwam gewoon uit haar pen gerold, ze kon het zelf niet helpen. Ze vond er dus geen verdienste aan. Toch was ze ondanks haar Jef Meul (54), een amateurfotograaf uit Belsele bij Sint-Niklaas, heeft onlangs de tweede prijs gewon nen in de wedstrijd die het Nederlandse tijdschrift 'Foto en Doka' enkele maanden geleden naar aanlei ding van haar vijftigjarige bestaan uitschreef. De opdracht bestond erin, een foto te maken met het cijfer vijf als uitgangspunt. Jef stuurde twee opna men in: één toont de vijf oranjekleurige eitjes die een leliehaantje (een insekt) net op een fris groen blad heeft afgezet, de andere een bij die één van de vijf in beeld gebrachte kelkjes van een rose digitalis wil binnenvhegen. De jury weerhield dit laatste beeld uit een totaal van meer dan zevenhonderd inzendin gen en bekroonde het met de tweede prijs: een professionele multiblitz studioinstallatie ter waarde van ongeveer twintigduizend frank die hem vrijdag avond 8 september jl. in Nijmegen door een ver tegenwoordiger van de Nederlandse distributeur van dit artikel werd overhandigd. De eerste prijs werd gewonnen door een jongeman uit Sint-Trui den. Geduld en meters diafilm Jef Meul is al sinds 1948 bezig met fotografie, maar pas een tiental jaar geleden koos hij voor een bijzonder moeilijke specializatie: de macrofotogra fie, waarbij kleine onderwerpen als insekten ver groot in beeld worden gebracht. Het kostte hem vooral veel geduld en honderden meter diafilm om te bereiken wat hij inmiddels heeft bereikt: een niveau dat door het Westduitse tijdschrift Photoblatter eer der terecht werd aangeduid als «Grosse Meister- schaft». Jef, die tussen twee haakjes ook lid is van de plaatselijke fotoklub Balder, heeft enkele unieke opnamen in zijn diaverzameling zitten: allerlei pa rende insekten, de geboorte van een bladluis en de assistentie van mieren daarbij, een roofvlieg met haar prooi, een opvliegende, inmiddels zeldzaam Fotograaf Jef Meul aan het werk in z'n achtertuin te Belsele (carine) geworden meikever, enz. allemaal gekiekt in zijn eigen tuin. Meerdere bladen bleken in zijn prestaties geïnteres seerd. De Belseelse fotograaf leverde al beeld- en tekstmateriaal aan Photoblatter, Objektiv (West Duitsland), Chasseur d'Images (Frankrijk), Focus en Foto en Doka (Nederland) en aan het Japanse Uniphoto International Press. De foto. de Dokaprijs is totnogtoe de belangrijkste onderscheiding die Jef Meul te beurt viel. De Vla mingen w^ren vorige vrijdag in het VW-huis te Nijmegem algemeen nogal goed vertegenwoordigd Vigor van de tien prijswinnaars waren Vlamingen van wie er drie bij de eerste vier gerangschikt werden. De bekroonde dia van Jef Meul verschijnt op de voorpagina van het septembernummer van Foto- en Doka dat binnenkort uitkomt. L.D.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 19