iï.f, O Oudsoldaten van de klas 1935 ontmoeten elkaar te Baasrode QCMW-Beveren bouwt nieuw dagcentrum en home voor Vmentaalgehandicapten WIE DOET BETER? Eerste fase van nieuwe ziftrihune voor Eendracht Aalst een feit PEDILUX U «v *9 f-*' f WSëEfhtlu fEl PiluteT VAN LIMbËrgËn^ VAN LIMBERGEN pvba GARAGE MODERN YZ Af f KERKSTRAAT 18 AALST Reinaert-speurtocht in Waas en omstreken gaat onverdroten verder 9 V d \-è it>1*1 '-.T 7' V- Ai 4% 4 ik De Voorpost VRIJDAG 14 SEPTEMBER 1984 37' JAARGAN6 NR. 38 - 34 F K5U11^ BRUIDSLIJSTEN Hoogstraat, 28 AALST Tel. 21.23.22 Kattestraat, 73 Tel. 21.56.00 AALST 1. KORTING VAN 11 2. UITZONDERLIJKE INRUILPRIJS 3. GRATIS VERZEKERING TEGEN/ VERLIES» 4. GRATIS WAARBORG VAN 3 J, 5. LAGE KILOMETERPRIJS 6. service OREN-DEUR-DAGfc 13 -14 -15 -16 SEPTEMB Steenweg op Grembergen 17 - 9150 DENDERMONDE Tel. 052/21.23.72 SHOWROOM OPEN OP ZATERDAG NISSAN dracht Aalst is na twee speeldagen alleszins nog steeds ongeslagen. Een overwinning verplaatsing en voor de eerste thuismatch met de gloednieuwe akkomodatie een wn tegen Boom. volle resultaten alleszins. de klassering bij het einde van hat seizoen zal beïnvloed worden door de eigentijdse allatics en of deze er voor zullen instaan dat méér bezoekers de matchen van dracht zullen komen volgen blijft voorlopig een open vraag. leden vrijdag had de voor- ge aanvaarding van de eer- fase van de afwerking van nieuwe zittribune Een- Aalst plaats en verleden vond onder een drui lt rdag v lerige regen de opening ervan 1500 staanplaatsen die in een plaats in aanwezigheid van tweede fase waarvoor bij mi- heel wat schepenen en van nister Poma voor subsidiëring raadsleden van alle traditione- reeds werd aangeklopt nog aan le partijen. te vullen met twee zijvleugels Een zittribune met 1500 zit- en waar samen nog eens 1500 zit- en 1500 staanplaatsen worden gerealiseerd. Samen komt de kapaciteit van het Pierre Cor- nelisstadion dan op zowat 15.000 plaatsen wat voor een ploeg in eerste afdeling binnen de gestelde normen ligt. De zitplaatsen hebben een breedte van 45 cm en zijn dus danig geïnstalleerd dat men steeds een zicht heeft over het hele speelveld. Verder is er een geschikte persloge en ho pelijk komen er ook de ge vraagde voorzieningen voor Uniek initiatief 63/ mannen die in het jaar 1935 gediend hebben onder het derde bataljon van de eerste bij ,pagnie van het tweede genie zullen elkaar voor de derde maal ontmoeten op een s pèl». De promotor achter deze hele manifestatie is Baasrodenaar Albert De Clerck, deel uitmaakt van deze lichting en door louter toeval op het spoor kwam van een van 1 legermakkers. Toen was het typische entoesiasme van Albert De Clerck niet meer :n te houden en hij hield bij hoog en by laag staan dat hij de 80 geniesoldaten van het de bataljon allemaal zou opsporen en ook zou samenbrengen. Een dure eed die in 2 werd gezworen, maar die reeds werkelijkheid werd in datzelfde jaar. Het enaardige verhaal van Albert De Clerck en zyn vrienden-soldaten, leest u nu. kt was in Israël op een daten van het fameuze derde eerste weerzien van deze man- jns- intiereisje dat Albert De bataljon present waren. Nu schappen vond plaats te Lier 1> rek, wiens naam voorgoed komt Baasrode aan de beurt, op 11 september 1982. Met het Op verbonden blijven aan de waar Albert De Clerck op 16 verbluffend resultaat dat 32 ■r sroodse firma Adec. bij september de gastheer zal ziin. soldaten en 2 gegradueerden ■val een kameraad uit zijn Veel opzoekingswerk na zovele jaren elkaar weer de rtijd ontmoet. Louter toe- Albert De Clerck zette zich hand konden schudden. De het verhaal van een zekere Hermans uit Boom die volgens heel wat gegevens na de oorlog was gefusilleerd Hij zat tij dens de perskonferentie ge zond en fit aan de tafel en reist nu met Albert De Clerck het hele land door op speurtocht naar nog nieuwe oudsoldaten van de eerste kompagnie. Er is ook het verhaal van een scha liedekker uit het Leuvense die volgens de mondelinge gege vens dood zou zijn geweest. «Hij viel een paar keer van een dak,» aldus Albert De Clerck die ondertussen aan de weet is gekomen dat ook deze man minder-validen. Het cafetaria dat zondag slechts voorlopig en zonder de volledige installatie toeganke lijk was wordt 100 m lang en zal heel wat extra-sportieve mogelijkheden bieden. Burgemeester Raymond Uyt- tersprot toonde zich gelukkig dat deze eerste fase in een mum van tijd werd uitgevoerd en stelde dat, ook in de ge meenteraad, nooit vragen re zen over de noodzakelijkheid van deze nieuwe akkomodatie. Alleen de opportuniteit, liever gezegd de prioriteit tegenover kleine(re) sportverenigingen deed vragen rijzen. Hij noem de deze realisatie een eerste stap naar een valabel stadion en wees op het imago dat sportverenigingen aan een stad kunnen bijzetten. Vlierzele raakte nationaal gekend we gens zijn atletiekklub en An- derlecht, Beveren en Lokeren genieten zelfs internationale bekendheid die ze zonder hun voetbalteams nooit zouden be komen hebben. De 65-jarige klub is daarenbo ven een kweekschool voor zo wat 400 jeugdige spelers en een pool waaruit verenigingen uit lagere afdelingen geregeld komen putten. Om dan nog niet te spreken over het sportief genot dat vele duizen den er komen genieten. Schepen Anny De Maght wees er op dat op het financieel vlak deze realisatie die dank zij de volledige samenwerking van ontwerper, aannemer(s), stadsdiensten en de klub zelf in zeer korte tijd tot een goed einde kon worden gebracht met ruim 300.000 fr onder de geraamde som van 17 miljoen bleef, herzieningen en BTW inkluis. Eendracht Aalst zelf spendeerde er 5 miljoen aan na lange besprekingen waarin het er wel eens bitsig aan toe ging. Zo is de parkeergelegenheid en de omheining een taak die de klub zelf voor eigen reke ning nam. Tenslotte dankte voorzitter van de Raad van Beheer Frans Daeleman al wie had bijgedra gen tot het slagen van dit opzet en stelde dat het nu aan Een dracht is om te bewijzen dat ook op het sportieve vlak goe de resultaten kunnen worden behaald. Waarna het bezoek aan de nieuwe installaties kon begin nen. Ondertussen hebben dui zenden Aalstenaars reeds ken nis kunnen maken met wat de eerste fase van deze werken inhield. En er is nog heel wat in petto voor volgend jaar. LH GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten 1 6 32 25 001 1/6/40/25/302 Telefoon 053/21.59.23 (Dokument binnen in dit blad) gtr ië- mdermonde. De eerste kompagnie van het derde bataljon van het tweede genie van de klas 1935: l tmaal dikke vrienden van elkaar (arch) want beiden waren soldaat bet jaar 1935 en dienden bij derde bataljon van de eer- kompagnie van het tweede iie. De inzet van de wed- gschap was... een bak bier. zijn groot genoegen beeft illaume De Laet uit Bras- dc man die in Israël bert De Clerck tegen het lijf zijn weddingschap verlo- en komen de soldaten van klas 35 nu al voor de derde lal bijeen. Een eerste keer gebeurde al op 11 september 1982 te cr. waar 34 manschappen op kwamen. Op 17 september rd een tweede maal appèl Mazen. Dit keer vergaderde ai te Hemiksem waar 41 sol- 'nn ien uitgave van IITGEVERIJ DE CUYPER lude Vest 34 330 D*ndwmonde i 052/21.40.60 lankrek KB 442-8601481-36 Yl|« voor loa nummer 34 F I Jaarabonnement 1.620 F maand 825 F maand 425 F DE CUYPER onmiddellijk na zijn Israël-reis aan het werk. Met de schaarse gegevens die hij had, want hij diende alleen af te gaan op enkele namen, mogelijke woonplaatsen en de quasi ze kerheid dat de mannen van de klas 35 allen waren geboren in het gezegende jaar 1915. Op 8 april 1982 schreef hij al een eerste brief naar de oudsolda ten van wie hij een adres had bekomen. Dat waren er... acht. Van de tachtig die de eerste kompagnie van het der de bataljon sterk was. Er kwamen bij het opspo ringswerk trouwens heel wat brieven kijken Naar gemeen tebesturen, officiële instanties, diensten van het leger en ga zo maar door. Vaak ving Albert De Clerck bot, maar het door zettingsvermogen dat hem zo sterk karaktcrizccrt, leidde er toe dat hij steeds opnieuw, steeds verder op zoek ging. Vaak via allerlei omwegen, ook met een tikkeltje meeval werden nieuwe adressen ge vonden. Het eindresultaat is gewoon verbluffend. Albert De Clerck slaagde erin al zijn vrienden van de klas 35 op te sporen. Na de drukke briefwis seling brak dan de periode van het persoonlijk kontakt aan. Soms makkelijk, soms moei lijk, want het bleek dat de «moeilijken» van die tijd ook nu de «moeilijken» zijn. Zoals gezegd werden de 80 adressen in een mum van tijd opgespoord Het bleek dat cr nog 51 oudsoldaten in leven waren. Ook 14. gegradueerden zijn nog in leven. Zij werden allemaal uitgenodigd om op nieuw samen te komen en het mannen van deze eerste kom pagnie zijn geboren in 1915 en volbrachten hun legerdienst van 16 september 1935 tot 16 september 1936 te Berchem. Zij gingen te Hemiksem op kamp van 4 april tot 14 mei 1938 en werden voor een eer ste keer gemobilizeerd van 28 september tot 4 oktober in Wilrijk. Een tweede mobiliza- tie bracht hen van 18 septem ber 1939 tot 10 juni 1940 in Emblem bij Lier. Ondertussen heeft Albert De Clerck uit zijn rijke doku- mcntaticmap enkele brieven opgediept Hij vertelt verhalen over strijdmakkers die eerst als dood waren opgegeven door de ene, later springlevend te voorschijn kwamen. Zo is cr nog leeft. En dan is cr nog het verhaal van luitenant Ricke die ergens in Brussel woont. Al- bert De Clerck haalde er een telefoonboek bij en vond in Brussel 22 personen die naar deze naam luisteren. Ze kre gen allemaal een brief. Er kwam een antwoord, helaas zonder adres van de afzender. Dus moet Albert opnieuw die 22 aanschrijven om te weten van wie de brief komt. Zo gaat het verder... Feest in Baasrode Een tweede appèl vond plaats op 17 september van vorig jaar te Hemiksem Er kwamen 36 soldaten en 5 offi cieren en onderofficieren op af I en nu volgt Baasrode. Vooraf toch nog even zeg gen dat de mannen van de eerste kompagnie van het der de bataljon van de tweede ge nie nog andere aktiviteiten hebben dan een jaarlijks appèl. Zo worden er geregeld bezoeken afgelegd bij de le den. In 1984 gebeurde dat vier maal. telkens in een andere provincie. Verder worden de zieken bezocht. Albert De Clerck en zijn vrienden gingen zo op bezoek in Brecht, Essen, Booischot, Dessel. Waterloo, Wilrijk, Akademisch zieken huis enz. Niet alleen in blijde dagen komt men bij elkaar, ook op de pijnlijke momenten zoals bij een overlijden. De vriendenkring is hechter ge worden. Telkens weer worden nieuwsjes uitgewisseld. Die verschijnen dan in «Soldaten- post», zowat het ledenblad van de oudsoldaten. Daarvan zijn er reeds 11 nummers versche nen. In het blad vindt men alles terug wat men waar wil weten over het wel en wee van de vereniging. Er is ook ruimte voor een plezierige anekdote en in het recente nummer staat een liefdesbrief afgedrukt die echt de moeite waard is. Zondag 16 september wor den de soldaten om 11 uur verwacht in de zaal Scaldis te Baasrode, waar men na de ge bruikelijke kennismaking om 1 lu30 op de tonen van de mars van de genie een rondgang maakt door de voornaamste straten van de gemeente. De stoet trekt in militaire pas naar het gedenkteken van de ge sneuvelden. Aan het monu ment heeft een bloemenhulde plaats, waarmee men de over leden kameraden wil herden ken. Na de bloemenhulde wordt de Last Post gespeeld en keert men terug naar de zaal Scaldis waar een welkomst- en heildronk plaats heeft, waarna iedereen aan tafel gaat voor het feestmaal. Daarna is er uiteraard tijd en ruimte uitge trokken voor een gezellige babbel In de nabyheid van het iHof ter Welle in de Oude Zandstraat te Beveren zijn op 16 april jl. de ruwbouwwer- ken aangevat voor de bouw van een nieuw dagcentrum en home voor 45 niet-werkende mentaal gehandikapten. Dit bezigheidshome moet als een voortzetting en uitbreiding gezien worden het dagcentrum dat momenteel in de Van Gervenstraat gevestigd is en dat in opvang voorziet van 18 volwassen mentaal gehandikapten, die dagelijks per mini- busje thuis worden opgehaald. Voor de realisatie van deze nieuwbouw werden staatstoelagen bekomen van het minis terie van gezin en welzijnszorg. Voor de overige 20% dient het OCMW zelf te zorgen. Dit zal voornamelijk gebeuren door de verkoop van gronden. Het gebouw dat ingeplant wordt achteraan en rechts van de dreef naar het Hof ter Wel le, is volledig gelijkvloers. Het bestaat uit twee delen: een dagcentrum en een home. Bei de delen zullen echter zodanig gebouwd zijn dat één geheel gevormd wordt. Dit bevordert het werken in gelijkvormige groepen. Juffrouw Vertom- men, direktrice van het huidi ge dagcentrum, deed in dit verband heel wat ervaring op in de Van Gervenstraat. Samen met een opvoedster, een kinesiste, een sanitair helpster, en nog enkele part time personeelsleden tracht zij vooral de 11 gchandikaptc mannen en 7 vrouwen gelukkig te maken. Muziek, ritme-oefe ningen, ballet, zwemmen, zijn bezigheden van alle dagen die. in groep uitgevoerd, het leven van deze volwassen mentaal gehandikapten aangenaam maken. Vooral de zwembeurten ken nen veel bijval. Een vijftal be haalde al een brevet van hon derd meter. üendermonde. De mannen van de klas 35 die zondag te Baasrode zullen instaan voor een keurig appel (c) Het OCMW-bestuur, ver tegenwoordigd door voorzitter René Moorthamer, sekretaris Frederik Blondeel en raadslid Florent Maes, stelde het pro- jekt voor in aanwezigheid ook van juffrouw Julienne Vertom- men, maatschappelijke assis tente en verantwoordelijke voor het dagcentrum. Zij ver telde hoe de C.O.O. van Beve ren in 1975 in een huurwoning aan de Van Gervenstraat een prachtig initiatief uitbouwde ten voordele van meerderjari ge werkonbekwame gehandi kapten. Het dagcentrum groei de echter uit zijn voegen en aan steeds meer aanvragen kon spijtig genoeg geen gevolg gegeven worden wegens plaatsgebrek. Er werd een grondige studie gedaan naar de noden in de streek en op basis hiervan werd besloten, tot nieuwbouw over te gaan. Het projekt genoot prioriteit bij het bestuur omwille van de grote noden die heersen in de ze sektor van de gehandicap tenzorg. Eind 1978 kreeg het OCMW van Beveren toelating tot de nieuwbouw, maar de betoela ging bleef steeds uit, wat uiter aard te wijten was aan de sterk toegenomen ekonomische kri- sis. Eind 1982 werd opnieuw tot aanbesteding overgegaan. Hierbij was een gevoelige prijsdaling merkbaar en dit maal werden de toelagen van wege de staat wél toegezegd. Kostprys De ruwbouw- en voltooiings- werken werden aanbesteed voor de som van 45.266.348 fr., te verhogen met 6% b.t.w. hetzij een totaalprijs van 47,982.329 fr. De andere wer ken worden geraamd op 1.635.393 fr., voor de sanitaire installaties en 9.323.843 fr. voor de verwarming, verluch ting en elektriciteit. De ge meenschapsminister van gezin en welzijnszorg geeft hierop een betoelaging van 80%. Waarom een dagcentrum? Wij kunnen ons de vraag stel len naar het waarom van zo'n dagcentrum als we weten dat heel wat beschutte werkplaat sen de kans bieden aan heel wat mindervaliden om zich in de maatschappijte doen aan vaarden en nuttig te maken. Het kan echter ook niet anders dan dat deze werkplaatsen voor een stuk op produktiviteit gericht zijn. vVoor heel wat gehandikapten liggen de eisen van een beschutte werkplaats te hoog, terwijl zij toch wel kapaciteiten hebben om aan allerlei aktiviteiten deel te ne men. Dit vooral in een voor hen «aangepaste leefgroep», waar ze gewoon zichzelf kun nen zijn. Het zijn de dagcentra die dit milieu aan meerderjari ge gehandikapten aanbieden, dit tijdens de gewone werk uren. Vandaar uit keren zij dan da gelijks terug naar hun gezin en hun omgeving. In het" centrum zijn de aktivi teiten doorheen de dag gepro grammeerd in samenspraak met de hele groep. Zij zijn vooral gericht op de ontwikke ling van een zekere zelfstan digheid (hygiëne, kleding, ko ken, naaien), socialisatie, kommunikatie in de vorm van taal, enz. Deze vaardigheden worden bijgebracht op speelse wijze. Alles wordt juist gedo- zeerd, rekening houdend met de psychische draagkracht en het lichamelijk uithoudings vermogen van de groep. Het nieuwe dagcentrum te Be veren zal plaats bieden aan 15 gehandikapten; het home zal 30 mensen kunnen plaatsen. Al te lang heeft in het gehandi captenbeleid de misvatting ge heerst dat volwassen mentaal- gchandikapten zich niet in de maatschappij konden handha ven. Zij hoorden thuis in grote instituten en hadden weinig of geen kontakt met het alledaag se leven van buiten de muren. Slechts in het begin van de zestiger jaren is daar verande ring gekomen. De oprichting van het Rijksfonds voor Socia le Reklassering van Minderva liden heeft in dit opzicht baan brekend werk verricht. Ook de beschutte werkplaatsen en re validatiecentra ressorteren on der dit fonds. Men heeft echter moeten wachten tot in 1973 vooraleer de wetgever de mo gelijkheid bood voor de op richting en de instandhouding van voorzieningen voor volws- sen gehandikapten, zoals dag centra. bezigheidshomes, ge zinsvervangende tehuizen, nursinghomes, diensten voor plaatsing in gezinnen, tehuizen voor kort verblijf, enz. Dat het OCMW-Beveren prio riteit schenkt aan de oprichting van dit nieuwe home en dag centrum. getuigt van een door dachte zin voor moderne ge- handikaptenzorg. Het verdient hiervoor de grootste waarde ring. Zonder hindemissen zou den de nieuwe gebouwen eind 1985 in gebruik kunnen geno men worden. Een verrijking voor de Beverse gemeenschap. (WVDV)

De Voorpost | 1984 | | pagina 1