I Regiofilm Gemengd koor Sange Jo uit Lebbeke vernieuwt Harmonie van 't Strasken bestaat 110 iaar Harmonie Se Cecilia Zele huldigt voorzitter Louis Walrave! Jeugd en muziek voor iedereen te Dendermonde Petrus De Vleeschouwer kwarteeuw dirigent binnenkort mogen we The Temple of Doom verwach ten, de opvolger van Raiders en naar het schijnt zal The Temple als genrefilm alle voorgaande produk- ten van tafel vegen. We zijn nieuwsgierig. Aalst Breakstreet '84 Breakdance als zoveelste rage die komt en gaat met de seizoenen van het jaar. Weliswaar is Breakstreet niet kunstmatig in elkaar gefikst, maar gegroeid uit de harde wijken van New-York. Maar goed. de film heeft een flauw verhaaltje, waarin de «koppendans» de hoofdmoot voert. Aan te raden voor de liefhebbers en andere aspiranten. Aalst. An Officer and a Gentleman Herneming van de meest suksesvolle film uit 1983. Zack Mayo (Richard Gere) heeft zich als kandidaat officier laten inschrijven. In zijn vrije uren ontmoet hij Paula (Debra Winger) waarop hij verliefd wordt, maar tot de orde komt als het zijn ambities betreft. Deze film is de zoveelste bewerking geworden van «The American Dream», aardig, sentimenteel en duidelijk refererend naar de kranige liefdesfilms uit de jaren '50, happy-end in kluis. Lokeren. Trading Placas L Winthorpe 3 is de afstammeling van een immens rijke familie. Twee oude knarren van ooms wedden voor een symbolische dollar dat zij een straatkerel kunnen opvissen om na een snelkursus beurswezen dezelfde karwei te laten fiksen als hun jonge hu zaar. Op die manier komt Billy Valentine in het verhaal terecht. Zwart, kuituur onder het vriespunt, net geen geboren gangster, maar leep geworden door het harde leven in New-York. Hij komt erach ter dat zijn hemels manna in feite uit de lucht is gevallen door een platte gok. Hij zoekt en vindt Winthorpe 3 en samen beramen zij een ingenieus plan om de twee broers de finale hak te zetten. Dan Ackyroyd, Eddy Murphy en Jamie Curtis weten deze Trading Places om te buigen tot zeer aardig pulpamuzement, het entreegeld zeker waard. Lokeren. Yentl I.B. Singer werd met zijn literatuur over de Joodse gemeenschappen in Polen wereldbekend. Zijn kortverhaal Yentl gaat over een meisje dat wil studeren, maar door dc traditie wordt tegengehou den en zich dan maar verplicht ziet een mannenver- momming aan te trekken. Blijkbaar vond Barbara Streisand dat zo'n pakkend verhaal dat ze alles zelf heeft georganizeerd. Zelf de hoofdrol spelen, regisseren, de centen bij elkaar gekregen om het projekt te financieren, enz Maar het enige waarin ze indrukwekkend overkomt zijn haar liedjes, die ze door haar unieke zangtalent uitstekend weet te gebruiken. Daarvoor een grote pluim, voor de beelden houden we het bij voldoende. Sint-Niklaas. Ciske De Rat Ciskes vader is zeeman en zijn moeder moet nogal wat klusjes opknappen om drie jonge mensen en haarzelf van de nodige levensvoorraad te voorzien De achtergrond is Amsterdam anno 1934, een tijd dat een brood nogal wat happen waard was. In die omgeving kan Ciske moeilijk aarden, krijgt eerder door de omstandigheden dan door zijn karakter problemen met allerlei instanties. Het verhaal dus van het kansarme jochie dat op zijn manier door zijn jonge leventje stapt. Deze Nederlandse film van Guido Pieters had in het voorjaar het Nederlandse pubhek helemaal op zijn hand. Deels door de sociale rebellie, maar ook wel door de grote inbreng van Danny De Munck die de Ciskerol verpersoonlijkt en uniek maakt. Eigenlijk is het het verhaal van onze eigen «De Witte» maar dan wel in een Hollandse kopij gegoten. Aalst Silk wood Silk wood met Meryl Streep heeft een kleine job in een kerncentrale. Langzaam maar zeker komt ze tot het besef dat haar werkgever het met een aantal voorschriften niet zo nauw neemt. Als ze dan licht besmet raakt is het hek helemaal van de dam en trekt in het verweer, met de steun van haar vakbond. Film trekt zich aan een boel dingen op, maar zeker aan de akteurs in de eerste plaats. Streep hoeft het allang niet meer te bewijzen, maar in Silkwood draait ze buitensporig nerveus rond in een rol die de hare niet is. Wel aangenaam is het debuut van Cher ooit de helft van het popduo Sonny and Cher die het vriendinnetje is van Streep. De film zelf is een aanklacht tegen het gebruik van kernenergie maar in dat genre vonden we The China Syndrome heel wat beter. Aalst. Romancing The Stone In 1979 beviel wonderboy Steven Spielberg van zijn «Raiders of the lost Ark». U herinnert zich die leuke amuzementsfilm wel met deukhoed Harrison in een overweldigende tocht op zoek naar een vreemde schat. Heel even leek het op een geniale uitvinding om avontuurlijke stripverhalen in beweging te zetten. Deze Romancing The Stone met Michael Douglas zoon van en femme fatale Kathleen Turner ont moeten elkaar toevallig in Columbia. Zij op zoek naar haar zuster, hij naar zeldzame vlinders. Samen vallen ze terug in een aantal onwaarschijnlijke avonturen, met net voor het einde de hartverwar mende liefdesomhelzing. Allemaal wel leuk en redalijk onderhoudend, maar Het gemengd koor Sange Jo uit Lebbeke is sinds sep tember weer gestart. Daar mee begint dit jonge koor aan zijn vierde werkjaar Sange Jo, dat zingt onder leiding van Marcel Schelf hout, concerteerde reeds verschillende malen in de streek. Zowel kerkelijk als profane liederen stonden toen op het programma. In het voorjaar nog, organi seerde Sange Jo een ge slaagd «Lenteconcert», waaraan niet minder dan vier koren hun medewer king verleenden. Langzaam maar zeker bouwt Sange Jo ook een tra ditie op om tijdens de kerst periode een «Kerstconcert» te organiseren. Waren vori ge jaren de parochies Hei zijde en Heilig Kruis aan de beurt, dan komt Sange Jo nu alle eer toe, een kerst- koncert te organiseren in de dekanale O.-L.-Vrouw- kerk van Lebbeke. In het kader van dit koncert wil Sange Jo trouwens een ver nieuwd programma van kerstliederen brengen. Daarom richt Sange Jo een oproep aan alle mensen die graag zingen en gevoel hebben voor muziek. De kennis van muzieknoten is geen voorwaarde om toe te treden. Geïnteresseerden kunnen terecht tijdens de herhalingen, elke donder dag van 20 tot 22 u. in het Heilige Maagdcollege, in gang Poststraat. Inlichtin gen kunnen ook bekomen worden bij Marcel Schelf hout, Brusselses teen weg 194 (052/21.56.91) en bij Marc Verberckmoe8, Albert I-straat 80 (052/22.02.23). (p.v.r.) Belsele (Sint-Niklaas). Petrus De Vleeschouwer dirigeert al vijfentwintig jaar de fanfare Sinte-Cecilia. Op 27 oktober 's avonds is te zijner ere in zaal Van Remoortel een groot feest gepland, waaraan diverse muziekmaatschappijen hun medewerking zullen verlenen. Dit is een archieffoto uit de nog niet zo oude doos. Petrus kreeg al, bij wijze van avant-première, een geschenk thuisbezorgd.... (wv) Het zilveren jubileum van het voorzitterschap van de Koninklijke Harmonie Ste Cecilia van Louis Wal grave, was voor de Zeelse muziekmaatschappij een reden om een groots muzikaal feest op het getouw te zetten, met als hoofdschotel de huldiging van haar voorzitter. Ondervoorzitter Alfons Ros- seels belichtte de figuur van Louis Walrave, «Mijn heer Louis» zoals hij in Zele wordt genoemd. Zele. Louis Walrave, 25 jaar voorzitter van de K. Harmonie Sinte-Cecilia werd met een driedaags muzikaal feest gevierd. Tijdens de akademische zitting werd hem een ereteken opgespeld (gb) Het was tijdens de be stuursvergadering van 11 september 1959, dat hij met algemeenheid van stemmen en bij handgeklap tot nieu we voorzitter werd gekozen in opvolging van de ont slagnemende Jacques Ver- beeck. De harmonie was voor hem geen onbekende. De belangstelling kwam van huize uit. Vader Leo nard Walgrave was gedu rende vele jaren bestuurslid en ondervoorzitter van de harmonie. De voorzitter zelf werd op 30 maart 1931 geballoteerd als ere-lid en in 1949 verkozen als be stuurslid. Louis Walgrave vervult se dert 1959 zijn taak als voor zitter zonder sensatie, maar plichtsbewust en met per soonlijke inzet. Zijn diplo matie en mensenkennis hebben ertoe bijgedragen tijdelijke moeilijkheden een oplossing te geven, zodat de muziekmaatschappij kan bogen op een kameraad schappelijk streven naar Jeugd en Muziek is al drie jaar aktief in Dendermonde en elk jaar wordt een programma bestaande uit een vijftal koncerten aangeboden. De bedoeling is de jeugd te kon- fronteren met alle soorten van muziek. Tijdens het vorige seizoen werd meer de nadruk gelegd op de klassieke muziek en dat die lang niet saai is werd bewezen door het Westvlaamse Orkest en het Guildhall Ensemble uit Enge land. suksessen die weerklank vinden binnen en buiten de gemeente. De hoogtepunten in zijn 25- jarig voorzitterschap wa ren ongetwijfeld de sukses sen in 1960, 1966 en 1971 toen het provinciaal vaan del werd gewonnen in de wedstrijd voor harmonieën en fanfares. Eén van de grootste bekom mernissen en zeker het «stokpaardje» van de voor zitter is de zorg voor de jeugd. Steeds terugkerende tema's op de vergaderingen waren de verjonging van het bestuur, het aanspre ken van jeugdige muzikan ten en een opleiding in de schoot van de maatschap pij. Een jong dynamisch be stuur en een jeugdharmo- nie, zijn realisaties die voortsproten uit de stuwen de kracht van de voorzitter. Tijdens de ontvangst op het gemeentehuis noemde bur gemeester De Bruyne het kwarteeuw fungeren als voorzitter van een vereni ging een bewijs dat elkeen overtuigd was dat de lei ding in goede handen is. Hij roemde de leiderskapa- citeiten van de gevierde, die hij had leren waarderen tij dens him samenwerking toen Louis Walgrave zes jaar schepen van financiën was. In zijn dankwoord herin nerde de jubilaris aan een zin, die hij tijdens zijn mai denspeech als voorzitter had gesproken: «De liefde tot de harmonie zit mij in het bloed. Ik kan u verzeke ren, dat die trouwe gene genheid en volledige dienstbaarheid me ook zal leiden in mijn voorzitter schap». Louis Walrave meende dat hij gepoogd heeft die woc den gedurende de voorbije kwarteeuw trouw te blij ven. Hij zou in de toekomst de belangen van de maat schappij blijven beharti gen, ten bate van het kultu- rele leven op de gemeente. Hij wimpelde de huldeblij ken aan zijn persoon af, en meende dat de viering een hulde moet zijn aan heel de harmonie-familie. Muzikaal was de jubileum viering ter ere van voorzit ter Louis Walrave een groot sukses, met het optreden van verschillende buiten landse groepen, die het in ternationaal muziektaptoe verzorgden in sportcen trum V.H.V.D., wat weer een hoogtepunt is in het rijke muzikale leven van de Koninklijke Harmonie Ste Cecilia. BENO Dit jaar heeft men voor een bileumjaar 1985-1986 EaI JA. A nieuwigheid gezorgd. De werkt men een speciaal pro- jf jeugd heeft bij het samen- gramma uit. Men heeft de ^^^^B Ji stellen van het programma intentie om de Jeggpap P^^^B ^^^B Bk V ook inspraak gekregen. N.O. Jazzband uit te nodi- ^^^^^BPB fij^^^B ^^^B Enkele jongeren konden gen. Hopelijk blijft het niet g I^^B ^^B tijdens de vergaderingen bij een uitnodiging alleen. ^^^^B B r^^^B j^BP Br BBBR^&i^jjj^B hun mening naar voor Jeugd en Muziek hoeft niet m ,|flBB -fFB» ÉBÉBB brengen en het bestuur eens veel te kosten. Dat m heeft toegezegd met deze wordt trouwens in Dender- BBflKF'' wensen rekening te zullen monde bewezen: de kost- houden. Het gesprek is niet prijs bedraagt 200 fr. voor Dendermonde. Jeugd en Muziek zorgde ervoor dat het Guildhaal Strong bnsembte naar zonder resultaat geweest, liefst zes koncerten. Wie Dendermonde kwam. Ook voor dit jaar werd voor een gevarieerd programma gezorgd want niet alleen Johan Ver- geen abonnement neemt, Johaii Vernimmen opent Louis Pas op in het Sint- monde. Verder staat er nog nimmen komt naar Dender- kan voor elk koncert afzon- dus op 9 oktober in de feest- Vincentiusinstituut en op een koncert van het Groot monde, ook de Nieuwe derlijk ook terecht, maar zaal van het Koninklijk At- 15 januari wordt een muzi- Koperensemble op het pro- Snaar zal de Ros Beiaard- dan tegen de prijs die heneum. Op 13 november kale film gebracht in Cine gramma, speelt het Aerts stede aandoen. Voor het ju- schommelt rond de 150 fr. treed het groot ensemble Albert te Sint-Gillis Dender- Baskwartet en wordt ook de Nieuwe Snaar verwacht. Jeugd en Muziek krijgt ook Fedekam-ieilfrdorkpst in konpprt muzikanten' afkomstig uit 23 bij Fedekam Oost-Vlaande- een ruggesteuntje van de J ren aangesloten muziekverenigingen te genieten. scholen, want elk koncert Vorige week zaterdagavond verzorgde het Fedekam- Li een eerste deel kregen de toehoorders werk geserveerd heeft plaats in een andere jeugdorkest, onder leiding van Freddy Couché, in zaal van o.a. Jean B. Segers, Kees Schoonenbeeck en Jobows- school. Onder de bezoekers «Ons Huis» een koncert. Zowat 250 toeschouwers waren k-i. Na de pauze voerde het Fedekam Jeugdorkest werk uit zijn er vooral veel scholie- komen opdagen om de prestaties van de 90 jeugdige van o.a. R. Verbiest en Pierre Weemaes. (p.v.r.) ren, maar ook volwassenen volgen de koncerten. Jeugd en Muziek is een pri ma initiatief voor mensen die iets meer van muziek willen leren. Wie meer in formatie wil, kan die steeds bekomen bij sekretaris Jan Bracke op het nummer 052- 42.30.28 of op de koncerten zelf. bv Zondag 23 september wordt muziekminnend Sint-Niklaas alweer met een jubi leumevenement gekonfronteerdDan wordt door harmonie De Kunstvrienden i.s.m het Muziekverhond van België een kampioenendemonstratie op het getouw gezet. Plaats van het gebeuren: de kiosk van het stadspark Zes muziekkorpsen uit Vlaanderen maken van 10 tot 18 u. muziek, m.n Sint-Remigius uit Wam beek, Sint-Cecilia uit Londerzeel, de Brassband uit Willebroek, Sint-Cecilia uit Asse, De Eendracht uit Aalbeke en Sint-Cecilia uit Stokkem. Aanleiding tot deze manifesta tie is het feit dat harmonie De Kunstvrienden 110 jaar bestaat Kunst, vermaak, vrijheid De Kunstvrienden zijn niét de oudste harmonie van Sint-Niklaas (die van de deelgemeenten steken de loef af en vooral Sint-Cecilia, de maatschappij der liberalen, is nog véél ouder), maar het verleden van de vereniging is toch ook roemrijk. Men startte onder het motto «Kunst, vermaak en vrijheid» officieel in 1874 (toen lot werd het reglement ten stadhuize gedeponeerd). Officieus waren De Kunstvrien den al in november 1873 van start gegaan: 23 lieden die in café Strassbourg bijgenaamd het Strasken bijeenzaten doopten de nieuwe muziekmaatschappij De Kunstvrienden. Het Strasken was gevestigd aan de Houtbriel, het huidige Kard Mercierplein. In den beginne bestond de groep alleen uit koperblazers, maar na een jaar of tien werden De Kunstvrienden een heuse harmonie. In 1884 trad men in het eerste uniform aan, dat van de Burgerwacht van de stad Sint-Niklaas die tot haar ontbinding in 1914 de fanfare patroneren zou met het oog op stedelijke plechtigheden en feesten. De eerste repetities werden gehouden in café De Gouden Ster aan de Grote Markt, nadien vond men een onderkomen in zaal Sint-Sebastiaan aan de Ankerstraat, nog later in cinema Palace en nadien in Tapijt Service. In 1878 werd De Engel aan de Parkstraat hét nieuwe lokaal Dat zou het blijven tot 1912, jaar waarin de Commerce aan de Grote Markt het nieuwe ontmoetings oord werd. In 1937 verhuisden De Kunstvrienden naar de Stad Nantes. Rolliers, Ellegiers De Kunstvrienden hebben zich rond de eeuwwisseling opgetrokken aan de reputatie van Alfons Rolliers De latere stadsbeiaardier werd in 1897 dirigent, hij zou het blijven tot in 1922. Rolliers en zijn medewerkers hadden in 1901 af te rekenen met wat men nu 'dissidentie' noemen zou: de zgn. Malkontenten o.l.v. Louis Ellegiers scheurden af, maar na een poos werd De Kunstvriendengroep opnieuw herenigd. Nog een paar mijlpalen uit de beginperiode: 1903, toen voor het eerst een voorzitter - Camille C as teel - verkozen werd; 1904, toen Leopold II de eretitel Koninklijke Harmonie verleende Ere-afdeling Op 27 september 1931 wist de harmonie zich uit eerste afdeling tot in de ere- afdeling (uitmuntendheid) te hijsen In 1939 ging een eerste radiokoncert de ether in. In 1947 werden De Kunstvrienden eerste gerangschikt op het provincia le muziek tornooi. Sedertdien namen ze regelmatig deel aan net «Vaandeltornooi» In 1952 en 1953 werden ze, als afgevaardigde voor Oost-Vlaanderen, laureaat van het Nationaal Muziek tornooi in Antwerpen. Peter Snellinckx werd in 1979 dirigent. Dat jaar ook bracht men muzikaal hulde aan Raymond Verguit, die 75 jaar muziek speelde bij De Kunstvrienden. In 1980 werd opnieuw de gouden medaille behaald op hèt Nationaal Muziektornooi in Antwerpen. Brede waaier Vorige week overleed één van de mannen die héél lang het wel en wee van De Kunstvrienden hebben meegemaakt: Albert Van Cotthem werd 95 jaar. De Kunstvrienden koppelen traditie aan vernieuwing. Traditie: Willy Blockel is nu sekretaris. zijn vader Laurent was dat eerder. Vernieuwing: de harmonie beschikt over een jeugdcomité dat zich natuurlijk met muziekspelen inlaat, maar ook b.v. uitstapjes organizeert. Zaterdag 6 oktober wordt overigens deelgenomen aan het provinciale jeugdsolistentornooi in Gent en zaterdag 15 december treden de senioren aan op het gewone solistentornooi van het Oostvlaamse muziek verbond, in Gent. Bij braderieën kan je deze muziekmaatschappij in aktie zien, tijdens koncerten, op plechtigheden. De Kunstvrienden zijn een vaste waarde geworden in het Sint-Niklase muziekleven. Mr. Theofiel Heynderickx, tot vóór enkele jaren kuituurschepen en nu nog raadslid, werd in 1963 voorzitter van De Kunstvrienden. In die hoedanigheid werd hij voorafgegaan door o.m. Frans Van den Neucker en Leon Faems. Die mensen hebben, samen met weldoeners als jonkheer Tayart de Borms en industrieel Leon Scheerders, bijgedragen tot de levenskracht die De Kunstvrien den nog immer uitstralen. W.V. Drie steunpilaren van De Kunstvrienden: Willy Blockel, Theofiel Heynderickx en Hubert Lyssens (arch)

De Voorpost | 1984 | | pagina 22