Meer sukses voor opendeurdagen Belfort dan vermoed te Aalst Armand De Meulemeester exposeert in 't Poortje te Haasdonk Achtste antiekbeurs in 't Apostelken te Aalst Edgar Heirman in Bouwel Toneelgilde «Hoger Op» in crescendo naar gouden jubileumviering! PACT en Tejater '80 £aan nóg inniger samenwerken Te Sint-Niklaas 1' Feest «Terekenwijk» 5 opendeurdag van het Aalsters Belfort sloeg blijkbaar bij het publiek in. tor vele Aalstenaars is het een gebouw dat ze vooral langs de buitenzijde nnen en waarvan ze niet vermoeden dat er zoveel in ondergebracht is. b rondleidingen door gidsen in stadskleuren uitgedost kenden dnn ook heel jel bijval. Op zaterdag 11. kwamen er zowat 400 belangstellenden opdagen idat versterking moest worden aangevoerd en op zondag werd het een kwasi overrompeling. B omgeving van het oud- e schepenhuis der Neder- Jnden met «De Graaf van mont» waarmede het telfort vroeger via een nderij was verbonden. |et het Landhuis dat her- inert aan historisch be- Ingrijke feiten, de Borse "pi Amsterdam waar koop- den die van Amsterdam weg waren naar Rijsel .Vernachtten en het stand- I eld van Dirk Martens I aarvan men vreest dat het I rengoed het beeld van de rechtsmacht en een Leeuw, die van de Graaf van Vlaanderen. Op de eerste verdieping waar de gemeenteraad zijn soms lange zittingen houdt is er de monumentale schouw en ter gelegenheid van de festiviteiten van Bel fort en Beiaard was er een interessante tentoonstel ling opgesteld rond beiaar den in het algemeen en die van Aalst in het biezonder met klokken en bellen aller hande, beschrijvingen van Beiaardkoncerten Stadsbeiaardier Pierre De Smedt verzorgde zaterdag en zondag een aantal kon- certen waarbij men van in de benedenzaal deze man aan het werk kon zien. Blijkbaar staat ook te Aalst de technische vooruitgang niet stil. Koncert Het geheel kreeg er een supplementaire dimensie bij met een voordracht door kultureel attaché van de alst. Geleide wandelingen in het kader van de opendeurdagen in het Belfort (a) irasmus zou kunnen zijn men heeft er geen enkel aststaand gelijkend beeld - is inderdaad merk aardig. Ook bezienswaar - ïg de verschillende gevels aarvan die langs de Katte- raat minst gekend doch leest boeiend is. et Belfort is in elke verdie- ing een bezoek waard, e kelder is prachtig geres- lureerd en het dekor voor eel wat valabele tentoon- tellingen. Op het gelijk- loers dat af en toe gebruikt 'ordt voor tentoonstellin- en of koncerten maakt u enni8 met afgietsels van eelden, met een monumen- ile wijzerplaat en met een (kening waarop Aalst na fusie wordt voorgesteld. Jet o.m. de verschillende childen van de diverse eelgemeenten en dat van ialst met een Duitse Ade- iar (een keizerlijke stede), en zwaard als symbool van de diverse versies van onze beiaard, teksten over beiaarden en beiaardiers, partituren van kompone- rende Aalsterse beiaardiers en foto's en tekeningen al lerhande. Op de tweede verdieping is er dan het permanent mu seum van Priester Daens waar waarnemend konser- vator Reynoud D'Haese aan de hand van dokumenten, tekeningen en beelden uit leg verschafte over het ont staan en de verdere evolutie van het Daensisme waarbij hij stelde dat Daensisme geen typisch Aalsters feno meen is en dat Priester Daens vooral als boegbeeld van de beweging werd ge bruikt. Moedigen konden dan nog hogerop langs een (smal) wenteltrapje naar de bei aard en zelfs naar de toren. provincie Oost-Vlaanderen Devos die het Aalsters Bel fort belichtte in zijn bouw geschiedenis en zijn typolo gische en kunsthistorische betekenis. Op zondagnamiddag ver zorgden Kristiaan Van In- gelgem (klavecimbel) en Frans Hendrickx (dwars fluit) een koncert voor een 80-tal aandachtige luiste raars met werken van Leo nardo da Vinci, C.P.E. Bach, Telemann, Delarue, Haendel en J.S. Bach. We maakten er, voor zover nog nodig, kennis met twee ra sartiesten Hendrickx die virtuositeit op zijn instru ment paart aan doorvoelde bezieldheid en zulks via een volumineuze sonoriteit. Kristiaan Van Ingelgem wiens faam niet meer te ma ken is, die zowel op klave cimbel als op basso conti nuo gawoon schitterend was. Aan de timing scheen wel iets te haperen. Men begon een klein halfuurtje te laat wat heel wat mensen dwars kan zitten en moest dan uiteindelijk nog tempo riseren wegens het beiaard- geklingel dat tot in de kon- certzaal luid doordrong. Het is trouwens niet de eer ste maal dat op dit vlak koördinatie schijnt te ont breken. Nieuwe folders Met deze opendeurdagen liet het stadsbestuur de pu- blikatie samenvallen van twee gloednieuwe folders, «Het Schepenhuis van Aalst» en «De Beiaard van Aalst». Beide keurig ge drukt en opgesteld door mensen die er wat van we ten. Over het schepenhuis, het oudste der Nederlan den, schreef Reinoud D'Haese, nu konservator van het Daensmusaum en het Archief van de Sociale Strijd in Vlaanderen en over de beiaardier, Pierre De Smedt, stadsbeiaardier zowel te Aalst als te Dender- monde en daarenboven li centiaat Oosterse talen. Het Belfort, symbool van de gemeentelijke autonomie, wordt geplaatst in zijn his torische kontekst en de we tenschappelijke hierover bestaande gegevens werden door de auteur in een be grijpende taal gegoten waarbij de vraag wordt ge steld of het Belfort van Aalst inderdaad een proto type zou zijn van monu mentale hallenbouw in de Nederlanden. Aandacht wordt verder be steed aan de historie van dit merkwaardig gebouw en aan een nauwkeurige be schrijving van gevels, to rens, gebiedshuisjes, kel ders en interieur De beiaard wordt gedefi nieerd, ingekapseld in de historie en in zijn evolutie door de eeuwen heen met liefst vijf versies beschre ven. De Aalsterse stads- beiaardiers vanaf 1447 ko men er voor zoveel over hen geweten is aan bod en ver der worden er merkwaar dige relieken van Aalst m beschreven. Voor foto's zorgde Henri Arijs en voor tekeningen respektievelijk Lieve Van den Eeckhout en Roland Van Hauwe, beiden Aalstenaars. U kan zich deze brochures tegen dë prijs van 20 fr aanschaffen in de Dienst Toerisme, Kattestraat 33. Uitbreiding van de duur van deze opendeurdagen dringt zich op met dan ui teraard inschakelen van werkdagen waardoor ook scholen zich aan dit gebeu ren te goed kunnen doen. LH Luc en Roselinde RoodRooft - De Wilde, galarijhou- ders van 't Poortje in de Zandstraat 74 te Haasdonk, richten in samenwerking met de plaatselijke kultu- rele raad een uitzonderlijke tentoonstelling in van de schilderijencyclus «Genesis» van de Ronsenaar Armand De Meulemeester. De exposant is gekend om zijn bijbelse inspiratie. Het was hij die in 1979 de Kruisweg schilderde voor de abdij van Westvle- teren. Schepen van kuituur Francois Smet zal zaterdag 15 september de tentoonstelling openen. ping van de mens) werd een zeefdruk gemaakt die te koop wordt aangeboden te gen 5.OCX) fr. Wie vóór 31 december intekent voor de zeefdruk, krijgt de map gratis aangeboden. De tentoonstelling loopt van 15 september tot en met 7 oktober in galerij 't Poor tje, Zandstraat 74, te 2758 Haasdonk. Tel. 03- 775.66.51 Ze is toeganke lijk op zondagen van 10 tot 12 u. en van 14 tot 17 u., ook op dinsdag, donder dag, vrijdag en zaterdag van 14 tot 19 u., gesloten op maandag en woensdag. (wvdv) De 58-jarige De Meulemees- ter is woonachtig in de Ka- pellestraat te Ronse. In de I schaduw van de kapel Ten Wittentak, werkt en schil dert hij reeds sinds jaar en j dag. Met de bescheiden- I heid, het taaie geduld en het brandend geloof van een monnik, heeft de kun stenaar ook dit werk «De Schepping» tot een prach- I tig geheel weten te kreéren. E.h. professor P. Schmidt zal tijens de vernissage van zaterdag het werk van de kunstenaar toelichten. Het gaat hier om een gigan tisch werk dat bestaat uit 8 doeken, elk 2 meter op 1,5 meter, dat de zes schep pingsdagen, de rustdag en een beeld uit de apokalyps van Johannes voorstelt Van deze acht doeken werd j een map samengesteld met i reprodukties en begeleiden de teksten. Deze map is te verkrijgen op de expositie i entbj w6* kunstenaar zelf Haasdonk (Beveren). Een detail uit Genesis VI van A. Demeulemeester, te zien in galerij mits de betaling van 795 fr. >t Poortje (wvdv) 1 Van de zesde dag (de schep- Voor de achtste maal organi- zeert de kulturele werkgroep Kosi van 't Apostelken te Aalst Mijlbeek zijn antiek beurs die door de jaren heen naam en faam gemaakt heeft. De antiekbeurs zal worden geopend op vrijdag 14 septem ber om 20.30 uur in 't Apostel ken en is zaterdag 15 septem ber doorlopend toegankelijk van 10.00 tot 22.00 uur en op zondag 16 september van 10.00 tot 12.00 en van 15.00 tot 22.00 uur. Op maandag 17 septem ber kan men er doorlopend terecht van 14.00 tot 22.00 uur. Er nemen 11 eksposanten aan deel: F. Van der Haegen uit Merelbeke, Van Lierde uit Aalst, P. Robberechts uit Im- pe, Etienne Beulens uit Varse- nare, Geert Praet uit Erpe- Mere, Antiek Gudrun uit Gent, H. Galle uit Opwijk, Antiek Valmy uit Melle, De Ro uit Oudegem, Izegrim,uit Lokeren en Morel-Saeu uit Lede. Klokkenbouwer - kunstschilder - publicist Edgar Heirman uit Waasmunster reist het land af met z'n schilderwerken. Na z'n expositie in Affligem volgt een tentoonstelling in het Kempense Bouwel. Van zaterdag 22 september tot en met zondag 7 oktober kan je gaan kijken op zaterdag en zondag van 14 tot 19 u. Tijdens de werkdagen is de tentoonstelling toegankelijk tijdens de kantooruren en op afspraak. Het adres: galerij Jos Cambré, Herenthoutsesteen- weg 79 in 2288 Bouwel. (wv) Op uitnodiging van het vernieuwde en verjongde bestuur van de Aalsterse toneelgilde Hoger Op, waren heel wat toneelliefhebbers zaterdag 8 september 1984 om 20 uur in het fraaie «Hoger Op» lokaal (reeds vorig jaar in een nieuw kleedje gestoken!), Langestraat 12, Aalst, samen gekomen om er onder leiding van de pas verkozen voorzitter Mare Poppe, een terugblik te werpen op het voorbije toneelseizoen van het gezelschap en kennis te maken met het programma van het nieuwe seizoen. 'an in het begin was er stroom» die dit stuk op het king van Pact. Het zijn Jos on mdehjk een moreel en ar- Malpertuis-repertoire 84- De Geyter (KP). Marcel Lo- istiek-inhoudelijk kontakt 85 wil opnemen en ook de rie (PVV), Bert Van Hoo- pweest en men werkte op eerste Pactproduktie 84-85 nek (SP), Jan Caudron (VU) [uasi identieke wijze qua te Tielt wil laten opvoeren, en Chris Willems (CVP) De- Pet «g^-adviea van pelersrekrutering en had Anderzijds tracht Malper- ze raad van beheer dele- luidelijke raakvlakken wat tuis-Tielt te Aalst een twee- geert een 5-tal personen om {a"l}ai\85: "Efn m^nd °P «treft het repertoire. Als de plateau uit te bouwen het dagelijks bestuur waar van 811 T°frRe" luidelijk teken wat beide met logistieke steun van te nemen niev m regie van Roger Toepen niet tegenover el- Pact. aar staan maar naast en vzw 'act, Progressief Aalsters Collectief Toneel en Tejater 80, twee zowat gelijkgerichte april 85: «Schuld en boete» meel verenigingen die praktisch gelijktijdig uit zowat de zelfde verzuchtingen ont- van Dostojewski, waaraan tonden willen de bestaande toestand van onderhuidse samenwerking niettegenstaande een experimenteel werk- •lke groep op eigen ritme en naar eigen geest evolueerde gewoon bevestigen. Het wordt proces met geïnterneerden een fusie, geen kapituleren van één van beide groepen, geen annexatie. in de gevangenis ta Dender- monde voorafgaat. tie» ad verten- van Natalia Ginzburg elfs mét elkaar willen wer- regie Dewilde. april 85: «Niemandsland» van Harold Pinter in een van te nemen. Prod uk ties: Pact: werd op een perskonfe- Wegm» toplakten met te- december 84. .Goede Voor- regie van Roger Vanden- Ie door Ronald Rohol- uitzichten. van gr Xaver brande. king met Tejater 80 en de Kroetz in een regie van An- fclinck voor Teiater 80 «re- moRelijkheid personeel aan ton Cogen. iteld dat voor het seizen ,PaCt Va?" februari 85 'lDe Pikante Mal pert uis-Tielt: «Uit den r nm seizoen volgende"maand voor de madame» (La dame de rti'ez Ernst Jandl in 6611 reRie een gezamenlijke JL beheersvorm nvZ h van Horst Mentzel blannintr zal wordpn uitere- vzw ais Deneersvorm Maxims) van G. Feydeau m r, planning zal worden uitge- Daartoe werd een beheer- regie van A. Cogen, muziek raad opgericht samenge- van Octaaf Boone en koreo- verkt Voor het komend Biznen was Hit «niitio- ere- ooauougo- van uciaai tsoone en KOI B^TteSw^ de ^iïte 8teld 111 de gee8t van het Rrafie van Greta Lintz. g laat want de e®™10 collectief. Al wie betrokken Malde ren. ifficiéle kontakten tussen was bij of meerdere groepen dateren pas pactprodukties en de wans 'an juli 11. Toen was beider uitdrukte in deze raad te irogrammatie reeds vast- worcjen opgenomen heeft er relegd en waren kontrak- zjtting in en met -Netwerk, voor Te- Momenteel zi|n dat regis- ator 80 en -De Nieuwe Ma- Anlon c n en Belon. voor Pact reeds ge- Francine De Bolle, akteurs la&mtakend. en aktrices Jane Broucke, Er komt echter wel dadelijk Hemmerijckk, Odilon «menwerking die vooral Mortler Romm Sehojiaert, ichter de schermen zal ge- Uojf Sedeyn en Gracienne toeld worden. Uitwisseling Van Nieuwenborgh en als )p gratis-bas is van be- technici Dries Carlier. staand materiaal als dekor, Evert Horn, Roel Van de verlichting, geluid, kostu- Pias en John Verhulpen, nering e.d.m. Om het pluralistisch karak- Verder wordt het draai- ter van de groep nog meer IjBChijfsysteem ingevoerd te beklemtonen werden vijf waarbij een abonnement figuren uit de Aalsterse po- Voor dne vertoningen bij fitieke wereld aangezocht één van beide groepen ook en ze aanvaardden in :ht geeft op het bijwonen ,-jq raad van behaer te zete- ^fn £0X0* de len Fig"1"011 die enerzijds representatief zijn voor de 5 zogenaamde traditionele politieke partijen en ander- - zijds in het verleden vaak Helding van de opvoe- blijk gaven van gezonde be- ping van «De laatste langstelling voor da wer- indere vereniging. it werkt buiten wat reeds (emeld is nu ook samen met Malpertuis - Tielt naar Kunst- en Ambachtenmarkt te Aalst Op zondag 16 september heeft Aalst andermaal zijn «Kunst- en Ambachtenmarkt», festiviteit die een vaste plaats heeft verworven in de agenda's en in de harten van Aalstenaars. Vanaf 10 u zijn er doorlopend demonstraties van oude ambachten op de Grote Markt, in de Kerkstraat en op het St.-Maartensplein en tevens een kinder- markt op de Oude Vismarkt. De Hopmarkt wordt het dekor van oude volksspelen en van een prijskamp van het Belgisch trekpaard. In het Oud-Hospitaal worden landschappen tentoon gesteld van «Kunst in Stadsbezit» en in de bel- fortkrypte stelt Bolaska tentoon. Van 10.45 tot 19 u zijn er optredens voorzien van het Brandweerkorps, van Btadsbeiaardier Pierre De Smedt, van orgelist Jo De Witte, van Willem Ver- mandere, van de Dendermondse Jeggpap New Or leans Jazz Band, van het Aalsters Poppentheater, van Michel Reno en Frans Jacobs en van 't Klein Muzieksken uit Gijzegem en de fanfare De Terj ode naren. Een rijkgevulde dag boordevol folklore en kunst, een hopelijk heerlijke septemberzondag die nie mand zal willen missen. «Ik had graag net zoals dat verleden jaar het geval was een dankwoord gericht aan de stadsmagistraat voor de verlenging van onze huur overeenkomst voor het ge bruik van dit lokaal. Deze huurovereenkomst met de stad Aalst verliep eind au gustus en tot nu toe kregen wij nog geen bericht over de hernieuwing ervan. Dit punt komt, naar wij verno men hebben, voor op de agenda van de gemeente raad op 18 september eerst komende, en wij vertrou wen op God en de stad Aalst, meer bepaald het stadsbestuur, de burge meester, de dames en heren schepenen en de gemeente raad en danken reeds bij voorbaat voor de goede in tenties. Het is namelijk zo, dat dit lokaal veel voor ons betekent en dat het nauw aan ons hart ligt bewijzen wel degelijk de tientallen uren van onverdroten inzet die wij gespendeerd hebben om dit lokaal het uitzicht te geven dat u ziet». Zo sprak voorzitter Poppe even na zijn verwelkoming van de talrijke genodigden. Daarna gaf hij een over zicht van het voorbije to neelseizoen van de «Hoger oppers» Een eerste produktie was «Jeugd - gelukkige dagen», jong en jeugdig gebracht door een vrij jonge akteurs- ploeg en een «groentje» als regisseur: Lut Matthieu, een vrij gezellig avondje teater waarin de lach en de halve traan handig gemani puleerd werden. Het tweede geprogram meerde stuk was «Uit vaart». Door de hospitalisa- tie van akteur Louis Pau wels, even vóór de premiè re, kon deze produktie ech ter niet worden opgevoerd. «Spijtig, want stuk en be zetting waarborgden een prima voorstelling. «De hele stad is er vol van» werd het d$rde toneelstuk op het programma 1983- 84. Hiermede werd deelge nomen aan het provinciaal tornooi van het AKVT. Ho ger Op werd «derde katego- rie» toegewezen. Het seizoen werd afgerond met het jaarlijks privé-feest van Hoger Op, samen met Thaleia, in travesti eri ko mediantenstijl, op de dans vloer van het klubhuis. En wat staat er tijdens het komend toneelseizoen op het programma? Voor dit seizoen zijn er 2 Hoger Op produkties en 1 uitwisseling geprogram meerd. Door het feit dat Frans Pauwels en zijn echt genote alsook Louis Pau wels vrij gevraagd hebben voor regie, wordt beroep gedaan op gastregisseurs, met name Francinne De Bolle en Lena Siau, twee Aalstenaars. De eerste produktie die plaats heeft op 1, 2, 7, 8, 9 en 10 december 1984 wordt «Gieren op 't veilig nest». Het is een kwaliteitsklucht in 3 bedrijven door Harold McPherson in regie van Francinne De Bolle. Het is een fijn stuk, vol eigenaar dige toestanden en bevolkt met rake typeringen. Op 26, 27, 28 januari 1985 brengt de Koninklijke To neelvereniging «De Noord- star» uit Brussel, de komi sche thriller «Een moorde naar in de groep». Het is een stuk van Philip King en John Boland in regie van Willy Van Cauwenbergh, dat gebracht wordt in het raam van het traditioneel uitwisselingsprogramma van Hoger Op. «De Caraibische Zee» wordt door «Hogeroppers» ge speeld op 13, 14, 19, 20, 21 en 22 april 1985 Het is een toneelspel van René Ver- heezen (geboren te Mort- sel), geregisseerd door Lean Siau, een mengeling van pret, ontgoocheling, gekibbel en verdriet, een lach en een traan. Op 25 mei 1985 wordt dan het toneeljaar afgesloten met een daverende «Thaleia XII danst». Intussen worden ook reeds plannen gesmeed voor de gouden jubileumviering van Hoger Op. Want... eind 1985 is deze Aalsterse to neelgilde een halve eeuw jong! Ijverig wordt geverfd, geplakt, geklopt, verfraaid en vernieuwd, zowel in klublokaal als in bar en to neelzaal... En hoe is de huidige be- stuursploeg samengesteld? Voorzitter is Mare Poppe, ondervoorzitter werd Karei Pauwels, sekretaris is Jan De Smedt, schatbewaarder Pierre Daelman. biblioteka- ri8 Danny De Boeck, propa gandaleider Carlos De Vits, feestkommissari8 Francois Matthieu, verslaggever Freddy De Bruyn, schrijver Paul Cardes, als vertegen woordigster van de spelers is verkozen Ingrid Maes- schalck-Schockaert en ais verantwoordelijke van de technische ploeg William Van Keymolen, proost is E.H. Gosseye Tenslotte nog dit: de Hoger- Op-abonnementsprijzen blijven ongewijzigd: 150 fr voor één persoon, 250 fr voor twee personen, 350 fr voor drie personen enz. Nieuwe abonnementen zijn te verkrijgen bij de leden van de groep of op het se- kretariaat Meuleschette- straat 66, Aalst. Wij duimen beslist, samen met alle «Hogeroppers» voor het welslagen van het toneelseizoen 1984-1985! Hopelijk steeds crescendo! D.B. Op zaterdag 15 september viert de jongste nieuwe wijk van Sint-Niklaas haar eerste wijkfeest. Het wordt een gezel lige familienamiddag, en dat vanaf 14 uur aan de Bloempel- derstraat (het toekomstige buurtpark) in de Terekenwijk. Bedoeling is de bevolking ken nis te laten maken met de wijk en de bewoners elkaar beter te leren kennen, en dit in een ontspannen, gezellige sfeer. Het programma: 14 uur: Opening met start van zoektocht door de wijk (doorlo pend tot 17 uur). Speelmarkt voor groot en klein 14.30 uur: Estafette voor de ganse familie (zakkenlopen - knikkers in lepel-flessen vullen - sterbal en onderdoorkruipen) 17 uur: aanmaken van de bar becue. Opstellen warmelucht- ballon (bij goed weder) 18 uur: Opstijgen warmelucht- ballon en Apotheose: kleine ballonnetjes. Gezellig samenzijn met barbe cue en drankgelegenheid. Alles opgeluisterd door dis cobar!!! Doorlopend prijzen voor iedereen. Zevende Kunst- en Ambachtenmarkt te Aalst op zondag 16 september Doorlopend vanaf 10 uur: - Oude ambachtenmarkt op de Grote Markt, Kerk straat en Sint-Maartensplein - Kindermarkt op de Oude Vismarkt - Het Belgisch trekpaard op de Hopmarkt. 10.00 u.: Brandweerfanfare op de Grote Markt. 12.00 u.: Beiaardkoncert door Pierre De Smedt. 14.00 u.: Jo de Witte op elektronisch orgel. 15.00 u.: Willem Vermandere in het Oud-Hospitaal. 16.00 u.: Naar aanleiding van de viering «20 jaar audio-visuele middelen» speelt de Jegg pap N.O. Jazzband 17.00 u.: Aalsters Poppenteater in het Oud-Hospi taal, Michel Reno en Frans Jacobs, Fa- luintjesbard 19.00 u.: 't Klein Muzieksken en de Terjodenaren. Voor tentoonstellingen kan U terecht in het Oud- Hospitaal (Kunst in Stadsbezit) en de Belfortzaal (Vriendenkring van de Akademie) en op de binnen koer van het stadhuis verwacht U de Aalsterse Vlaaiengilde. Op de Hopmarkt vanaf 10 u. doorlopend volks- sportfeest waaraan iedereen aktief kan deelnemen. Mooie prijzen o.m. een boerenhesp. Tevens is er een Breugheliaanse verbruikersstand met verse ajuin soep, boerenbrood met platte kaas, rijst pap en -taart en tenslotte geuze of kriek. (L.H.)

De Voorpost | 1984 | | pagina 23