Mare Sleen te gast in Sint- Niklaas n.a.v. stripweekend wwwr.rnwymmW hetpapschoolcenieM Urbanus is een Lokeraar! Vzw Titanic: kultureel aanbod in Sint-Niklaas onvoldoende De Voorpost sprak met Willy Linthout De man die Vlaanderen tien jaar geleden wakker schudde met zijn vrolijke ongekompliceerde humor, Urbanus van Anus, die man woont natuurlijk in Tollembeek, dat weet elke analfabeet. Maar de striptekenaar die iedereen vorig jaar verraste met zijn kolderverhalen over de beroemde Urbanus, die heet Willy Linthout en hij woont in Lokeren. Hij is de man die de strip-Urbanus kreéerde en hem een eigen persoonlijkheid schiep, waarmee hij van het ene gekke avontuur in het andere rondhost. Willy Linthout werd geboren op 30 april in Doorslaar, een gemeente die later bij Lokeren gevoegd werd, waardoor de Dunn es tad benevens talrijke akkers en weiden ook nog een groot kreatief talent aan zijn patrimonium toevoegde. Op rijpere leeftijd bleek hij ook onderhevig te zijn aan natuurwetten en biologische invloeden en hij trouwde met Magda Buytaert, een meisje uit Daknam (ook al geannekseerd door de Lokerse imperialisten). Resultaat: 1 zoon. Na jarenlang min of meer voorbeeldig huisvaderschap en na een lange loopbaan als mekanicien bij een Lokerse fabriek, grijpt de tot dan toe rustig gebleven man in 1983 opeens de tekenpen en tilt zich op tot het niveau der beeldende kunstenaars. In rekordtempo komen er vijf albums op de markt: «Het frietkotmysterie», «De Hittentitten zien het niet zitten», «Het papschoolgenie», «Urbanus op Uranus» en «Het mislukte mirakel». Zij vliegen in geen tijd de deur uit en Willy's woning wordt belaagd door fans, bewonderaars en ook journalisten. Ondertussen is hij al ettelijke keren op de radio te horen geweest - zo ook in «Het vermoeden» -, en de TV-kamera's zijn nog maar net weg, want de BRT wil hem voorstellen op de beeldbuis in het programma «Zeppelin» op 15 oktober. Wij verrassen de vogel op zijn nest, terwijl hij juist zijn zesde verhaal af heeft. «De pretparkprutsers» gaat het heten, deelt hij ons lachend mee, terwijl hij ons een stoel en een tas koffie aanwijst. VP: Vertel eens, beroemde man, hoe is het allemaal begonnen, zo van gewoon mens tot tekenvedette? WL: Hoho, kalm aan, met iat «vedette» en zo, ik meet me helemaal geen VIP-allu- res aan, integendeel! Het overvalt me allemaal zo'n beetje, die hele evolutie van vorig jaar tot nu. Binnen kort begin ik full-time te tekenen. Nu werk ik nog een halve dag op fabriek. Het is allemaal zeer snel gegaan, maar ik hoop dat het zo blijft voortduren na tuurlijk. Maar zo totaal onverwacht is dat voor mij toch niet gekomen, want ik zat al de hele tijd te zoeken naar een middel om aan de gewone werkdag te ontsnappen en «iets op mijn eigen te begin nen», zoals ze dat in 't Lo- kers zeggen. Tegelijkertijd was ik al jarenlang strip- verzamelaar (Hij wijst ons naar een muur die geheel bezet wordt door planken vol stripalbums) en die pas- VP: En gaat dat vlot, die kontakten tussen de strip tekenaars onderling? WL: Welzeker! Wij hebben een soort van vakbond, de «Stripgilde» en daarin ko men wij allemaal samen om onze ervaringen uit te wis selen en al iets op te steken van mekaar. Er is helemaal geen afgunst en broodnijd bij ons, zover als ik zie. Ik heb zelfs al gemerkt dat er in Robbedoes vol lof ge schreven wordt over teken verhalen van Kuifje en om gekeerd. Er stond zelfs al (onbetaalde!) publiciteit van mijn werken in beide bladen. VP: Hoe heb je dat prak tisch aangepakt om je eer ste boek te laten uitgeven? WL Ik had al eens een paro die gemaakt op een verhaal van Nero, met de toestem ming van Mare Sleen en met een uitgever die ik al kende - ik verzamelde ten slotte al tien jaar stripver halen - hadden we dat ge- Frans, maar hoe ver dat staat weet ik nog niet. Ook gaan we eens een Urbanus- verhaal proberen uitbren gen in Amerika, in de fa meuze Comics-serie, des noods op eigen risiko. Wan neer weet ik nog niet, maar een poging doen wij in ie der geval. Wie niet waagt, niet wint. En nu ik eraan denk: Ik ga ook naar de Stripdriedaag- se in het Turfschip te Bre da, nu dit weekeinde en ik raad iedereen die geïnteres seerd is in tekenverhalen sterk aan om eens een kijk je te gaan nemen. Er zijn meer dan 100 tekenaars die daar hun prestaties komen laten evalueren. Urbanus komt zaterdag zelf ook eens langs en al wat naam en faam heeft zal er zijn, sa men met zowat 20.000 toe schouwers, zoals de prog noses te kennen geven. VP: Schets je lezerspubliek eens ongeveer. WL: Wonderlijk genoeg is er een piek van de 9- en 14- jarigen, die werkelijk het leeuwendeel van de produk- tie voor zich opeisen. Maar voor de rest bereik ik wel alle leeftij dskategorieën en milieus. De verkoop gaat nog altijd in stijgende lijn, van het laatste album ben ik er 50.000 kwijt (N.V.D.R.: een zeer grote oplage voor Vlaanderen) en het Neder- land-effekt moet nog ko men, want dat is nog maar drie maand geleden dat ze begonnen zijn met ze daar te verkopen. Ik werk dus nog half-time, maar je be grijpt dat dat niet lang meer gaat duren en dan ben ik eindelijk zover als ik al tijd al wou: leven van mijn tekeningen. Wie kon ik dan beter nemen dan de Vlaamse volksheld nummer één, Urbanus van Anus? VP: Is het gemakkelijk sa menwerken met Urbanus? WL: Veel beter dan ver wacht. Op zakelijk vlak heb ik helemaal niet te klagen, en op artistiek vlak gaan wij wel eens in de clinch met mekaar, maar dat is nodig om een goeie strip te maken. De eerste twee ver halen bleef hj passief, maar ■vanaf de derde is hij begin nen meewerken aan de tek sten en het verhaal. Hij had waarschijnlijk al lang zelf met de idee gezeten, maar zag geen kans om ermee te beginnen. Nu inspireren we elkaar en ik moet zeg gen, het klikt wel met twee bezoek, en op Uranus was Armand Pien te zien. Die heeft zelfs nog een dank- kaartje gestuurd! In het nieuwe album komen Gas ton en Leo, Bobbejaan Schoepen, en nog een paar andere. VP: Vertel eens wat meer over je nieuwste schepping. WL: De titel is «De pret parkprutsers», en het gaat over een dorp waar de men sen verveeld zitten met de klassieke amusementspar ken van mannen als Schoe pen en Eddy «Wallie» van Walibi. Dus begint Urbanus met een eigen pretpark met allemaal maffe toestanden, zoals een paardenmolen met Urbanuszitjes en zo en het volk komt daar natuur lijk op af. Maar meer mag Lokeren. Willy tussen zijn stripverhalen die hij van overal verzameld heeft (Polo) sie heeft me natuurlijk aan het denken gezet. Giet daar wat tijd over uit, en mijn brein begon uiteindelijk te reageren en de Urbanus- strip was geboren, zo sim pel is dat. VP: Welk soort van stijl kleef je feitelijk aan? WL: Als ik het toch een naam zou moeten geven, dan zou ik zeggen de ty pisch Vlaamse, volkse stijl, een beetje a la Vandersteen of Mare Sleen. Maar mijn tekenstijl is wel al heel wat geëvolueerd tussen mijn eerste album en het zesde. Dat staat nooit stil, natuur lijk, want je leert altijd bij, je kijkt eens rond bij de kollega's en zo. Een stripte- kenschool bestaat spijtig genoeg niet, of tenzij zo'n kursus voor beginners er gens in Brussel, volgens dat ik onlangs gehoord heb. Het is vooral zelf zoe ken en eksperimen teren. Het ideaal ware natuurlijk dat je ergens een jaartje avondschool kon doen om alle materialen en nieuwe technieken te leren, want alleen is dat moeilijk om te volgen en te synthetiseren. drukt op een paar eksem- plaartjes, voor vrienden en kennissen, zonder kom- mercieel doel dus. Maar ze vonden dat allemaal goed en zo ben ik in januari '83 beginnen werken aan een verhaal over Urbanus van Anus, zo half voor de lol, en half met de vage hoop dat het misschien toch iets ging worden. Ik stuurde kopieën naar Urbanus, en die vond ze goed Wij kwa men eens samen met nog een uitgever bij, en we be sloten het er maar op te wagen. In augustus 1983 werd «Het frietkotmyste rie» uitgebracht, en de wa gen was aan het rollen. VP: Waarom net Urbanus? WL: Ik had al zo vaak horen klagen dat er geen strips meer uitkwamen zoals die oude Nero's en Suskes en Wiskes, enzo. Er was duide lijk een leemte. Ik heb dus een beetje gespekuleerd op het verlangen van de men sen naar typische volkse humor. Maar ik moest een bekende figuur hebben, want met een nieuwe strip held duurt het wel tien jaar voordat je wat naam maakt Lokeren. Willy Linthout, het brein achter de Urbanus- strips, met vrouw en kind (Polo) Eerst beginnen we met een ruw verhaal, en dan wer ken we dat uit, plaatje voor plaatje, de ene stuwt de an dere voort. VP: Je gebruikt wel eens meer bekende nationale fi guren in je verhalen... WL: Ja. in het eerste boek kwam Eddy Wally, in het tweede Jan Theys, bij het papschoolgenie kwamen de koning en de koningin op De vzw Titanic is een vereniging die onlangs te Sint- Niklaas werd opgericht en ter plekke geregeld kuiturele manifestaties wil organize ren voor een ruim pubhek». De initiatiefnemers beklagen zich over een gering aanbod kuiturele aktiviteiten in de stad en bepleiten de mogelijkheid om met raakgeko zen projekten pubhek te trekken. De vzw Titanic, zo stellen zij, streeft uitsluitend kuiturele animatie na en heeft daarbij een voorkeur voor thema's die zowel volwassenen als kinderen aanspreken. Ze zijn ervan overtuigd dat het kultuurbeleid van de stad ernstig gehandicapt is door een ontoereikende infrastruk- tuur en betreuren terzake de afwezigheid van een klein theater en een voldoend aantal kunstgalerijen. De vzw streeft als uiteindelijk doel de inrichting van een ontmoetingscentrum met een klein theater, een praatcafé, een galerij en wat dies meer zij na. Een niet onbelangrijke bemerking hierbij: wat is er van De Katrol (Regentiestraat) geworden. Daar had men gelijkluidende objektieven verwoord. De stich tende leden van de vzw Titanic zijn: Gui De Vriese, Annemie Vandeputte, Myriam Van Nijvelseel, Lut Van Wichelen, Raoul Verschueren en Lothar Willem8. Programma Het stripweekend dat vorige week zaterdag en zon dag in de stedelijke bibhotheek werd gehouden, was een eerste Titanic-initiatief. Er waren de stripbeurs, het kindercafé, de huldiging van Mare Sleen en de tentoonstelling met tekeningen van hem. Voor de resterende maanden van het jaar 1984 staan nog drie aktiviteiten op het programma. Voor oktober plant men een optreden van de "Frivole Framboos', «klas-zieke muziek door Peter Hens en Reinout Smet, twee Belgische professioneel artis tiek-verwarde geesten». Of nog: «hoe ook klassieke muziek met een lach kan worden gebracht». Novem ber brengt naast de winter een informatieavond rond streekbieren en Belgische kazen en in de maand december spreekt Herman De Coninck, «on getwijfeld Vlaanderens meest gelezen dichter» (als dat een referentie mag heten) over zijn eigen werk, de Poëzie van Edna Vincent Millay en zijn ervarin gen met de eerste jaargang van het door hem gestichte Nieuw Wereldtijdschrift. Het kontakt- adres van de vzw Titanic: Koningin Elisabethlaan 96 te 2700 Sint-Niklaas. (Idb) WL: Ja, dat is een hele ver andering. De telefoon staat niet stil, en ook de deurbel niet. Dan staan daar vaak een stelletje jeugdklubbers Lokeren. Ook beeldjes van meoite (Polo) die juist een stripbeurs aan het houden zijn en dan moet ik komen om te signe ren en zo. Ofwel staat daar een bende kleine gasten die vragen of ik Urbanus ben. Dan zeg ik soms ja voor de lol en dan roepen ze dat ik er beter uitzie als op de tele visie! Maar ik moet mij niet beklagen, want" ik heb zelf achter het sukses aange lopen. Ondertussen zien wij Willy rondzeulen met een stel beeldjes die stripfiguren uit verschillende verhalen voorstellen. Jaja, die heb ik zelf ge maakt. Eerst een ijzerdraad en dan klei errond, bakken en schilderen en klaar is kees. Als Magda daarna taarten bakt is er zo'n klei- smaakje bij, maar dat moe ten we d'r maar bijnemen. Maar kom eens zien naar mijn tekenatelier. bekende stripfiguren maakt de veelzijdige tekenaar zont Wij mee naar boven. Tegen alle verwachtingen in zien wij daar een minuskuul te kentafeltje staan. Willy merkt onze ontgoochelde blik: Je had zeker gedacht dat je zo'n tafel zou zien van zeven meter op zeven. Maar dat is allemaal onzin, dat heb je helemaal niet nodig. Ik werk trouwens met gewoon goedkoop papier ook en zo'n onnozel oranje penne tje. Hoewel, ik zou liegen, want onlangs heb ik in een winkeltje hier in Lokeren de echte goeie tekenpennen gevonden. (Hij toont ons een eksemplaar). Zie je hier de punt? Die is lichtjes plat, en dat heb je juist nodig om vlot over je papier te gaan Maar je ziet het, dat is hele maal geen «Derde Industriële Revolutie (Lacht even technologisch) VP: Wat zjjn nu je wensen voor de toekomst, Willy? WL: Mijn bedoeling is nog honderd Urban strips te maken, mijn pensioen En dan c nog stripverhalen verzai len van vóór 1950. Als soms mensen zijn die ze willen geven of verkop bel maar rustig even i 091/48.56.04, of loop e\ aan in Bokslaarstraat 30. De koffie is op en wij gt voort na veel handschi den en gelijkaardige i neuvers. Een bescheic man, die Willy Linthout. Wie hem nog eens wil t het werk zien, en met h het kruim van de tionale stripwereld, doet goed aan om dit weekt eens even binnen te wip\ in 't Turfschip te Breda, gelegenheid van de eb daagse van de stripte. naars. Geert Van Getekend: vzw Titanic ik natuurlijk niet vertellen, dat snap je wel. VP: Ambities voor het bui tenland? WL: Sinds kort worden de Urbanus-8trip8 ook in Ne derland verdeeld en dat gaat goed, want onze ko miek is daar ook reuze po pulair. Maar voor de rest is het nog een groot vraagte ken Men is nu wel bezig met alles te vertalen in het Vorige week zaterdagmorgen waren in de stedelij ke bibliotheek te Sint-Niklaas, op uitnodiging van de pas opgerichte kuiturele vereniging Titanic, striptekenaar, kartoenist en safarifilmer Mare Sleen en zijn vrouw te gast. De vader van de stripheld Nero heeft inmiddels een veertigjarige karrière en de publikatie van meer dan 100 albums achter de rug en een akademische zitting leek de vzw Titanic als onderdeel van haar al bij al geslaag de stripweekend wel een goed idee. Mare Sleen zelf Mirakelen strips lezen: Spectator, Ons Marcel Honoré Nestor Volksken, Ons Volk, Pene- Neels werd op oudejaars- lope, De Nieuwe Gids, Over- avond 1922 te Gentbrugge al. In 1965 stapte hij over geboren. Hij studeerde in van Het Volk naar de Stan- Sin t-Niklaas in de Broe- d aard uitgeverij die in haar derschool, samen met o m. Stripblad en 't Kapoentje de Jef Burm en Nest Van Eyn- avonturen van 'De lustige de in Gent. Daarna ging kapoentjes' en Piet Fluwijn hij vanuit Sint-Niklaas zijn en Bolleke publiceerde. Ons fortuin elders zoeken, zoals Zondagsblad pakte uit met Paul Snoeck dat ooit deed Octaaf Keunink, het blad Geen seek in eigen streek? De Middenstand met Doris Neen, dit hoeft geen verkla- Dobbel. En er waren ook ring voor zijn migratie te nog: Tom en Tony, Stropke zijn, Sint-Niklaas zendt wel en Flopke, Pollopof, Joke- meer zonen uit, zomaar. Poke en Fonske. Toender- Buiten het feit dat Neels tijd tekende Sleen zo'n ze- huwde met oen echte «Sint- ven platen per week. Bij Niklazenas» bindt hem Mercator-Plantijn komt niets met de Wase hoofd- binnenkort een Nero-verza- stad. Burgemeester De meialbum uit. Vooral de Vidts nochtans, greep deze Nero-verhalen waarvan er paar decennia loutere aan- meer dan 120 in het Neder- wezigheid en voormelde lands, Duits en Portugees echtelijke band aan om verschenen, zijn humoris- nogmaals. zoals hij dat om tisch, spiritueel en getui- minder deed, de lof van zijn gen van een ongeëvenaarde kwam niet aan het woord tijdens deze zittin signeerde enkel zeer bereidwillig zijn geteken verhalen en lachte, geposteerd naast een uit één ander polymeer gefabriceerde Nero en geflankeei door burgemeester Paul De Vidts, voltallige scha persfotografen breed toe. Meer Han een tip van sluier van de ongetwijfeld rijke persoonlijkheid d Mare Sleen is,, werd zaterdag 8 september n opgelicht; het bleef bij een rudimentaire schets t behoeve van hooguit vijftig aanwezigen. ideeënrijkdom, vindt Mare Sleen-kenner Smet. Vol gens hem heeft Mare Sleen zijn hele karrière door een one man show ten beste ge geven: alle werk voor zijn stripalbums - scenario's schrijven, synopsissen op maken, tekenen, inkten, letteren, enz. verrichtte hij zelf, zonder enige hulp. Niemand in het huidige stripwereldje volgt hem daarin nog. Andere beken de tekenaars werken met een studio, met zogenaam de ghost-writers, maar die koncessie kon Mare Sleen nooit doen. Hij houdt niet van techniek, zegt hij, wel van gewoon plezierig teke nen. Maar Mare Sleen is meer dan een striptekenaar. Hij werd, zo herinnert zich burgemeester Paul De Vidts, als student aan het Sint-Lukasinstituut te Gent, zeer vroeg i schouwd als een beloftevt portrettist. Hij is, weten anderen, gewaardeerd karikaturk illustrator, kartoenist, ne*^ tuurfilmer en auteur, ene opsomming volgt orl vermijdelijk de andere op ii deze schets Mare Sleefl maakt zich verder verdier| stelijk als beheerder het WereldnatuurfondJ België en het Centrum vooH Beeldverhalen, als voorzit» ter van de Mare Sleen Safa riklub en ondervoorzitte van de Vlaamse Onafhan kelijke Gilde van Stripama teurs en als jurylid van d kartoenale van Hoeilaart ei de Stripgid8prijs. Terloopt die Stripgidsprijs is eei bronzen Adhemarbeeldje. Maar dit zijn margenoti ties: andere vaststellingei maken het belang van Man Sleen uit. Hij heeft genera ties jongeren ontelbar prettige uurtjes bezorgd van hun druilerige, gezelli ge dagen gemaakt. Zijn Ne ro is een begrip, een eigen wijze jeugdheld en vo stuk tekenen zijn verhalei een tijd en verwoorden z zoals de heer de Smet he zaterdag stelde, een bood schap van eenvoud, vrij heidsbesef en rondborstig heid. Over de toekomst van Nero zei Mare Sleen in een inter view met het blad Jet herinner me nog uit jeugd het boek van Kar May 'De dood van Winne tou', hoe ik nachtenlan heb liggen wenen omda Winnetou stierf. Dat w volgens mij hét sukses boek. Leo De Sint-Niklaas. Tijdens het «stripweekend» werd tekenaar Mare Sleen gehuldigd. U ziet de cartoonist in gezelschap van z'n (Sint-Niklase) echtgenote en z'n kleinkinderen (Iv) stad te zingen «Sint-Ni klaas is de stad der mirake len!» (sic en zelfs een gedurfde parellel tussen de tekenaar en priester-dich ter Anton van Wilderode te trekken. Beiden zo meent hij, hebben elk binnen htm discipline eenzelfde waar dig niveau bereikt. One man show den. In september 1944 de buteerde hij-als karikatu rist in De Nieuwe Stan daard. Twee jaar later werd hij laureaat van het Humo ristisch Kampioenschap van België. In tal van bla den kon je naderhand zijn De Vidts, schepen Van Daele en volksvertegenwoordiger Jan Verniers (Iv) Mare Sleen gehuldigd in Sint-Niklaas. De tekenaar in gezelschap van o.m. burgemeester

De Voorpost | 1984 | | pagina 24