Sint-Niklase OCMW-voorzitter Roger Van Ranst: «Sociale politiek aan noden aanpassen» Wordt het eerste Pleintiesfeest in Sint-Niklaas begin van Watermolen wordt epicentrum van Temses toerisme Het Ankercenter in Sint-Niklaas drijfnat maar toch tevreden Gemeentebestuur Temse organiseert toeristische kursus Temse driemaal op de radio Met z'n allen naar de markt in Stekene Vlaamse kermis in rijksbasisschool De Kling z reken <laat-me-gerusi :eli konstali ;eli, én wanklai Ie|e igste Anke die zonde den dat dez Sint-Niklas Piri 2 - 14.9.1984 - De Voorpost Meer armoede in H a.se hoofdstad Als we de initiatiefnemers en alle betrokkenen mogen geloven kan het zaterdag aanstaande 15 september niet kapot. Het is sinds langer dan vandaag bekend dat de mensen en en rond het Koningin Elisabeth plein in Sint- Niklaas lange tijd op iets «aan het broeden» waren. Nadat er en hechte wijkorganisatie tot stand kwam om onder meer verbeteringen in eigen wijk af te dwingen, gaat men nu duidelijk met vereende krachten een stapje verder. Men heeft de vaste wil naar buiten te treden en vooral de nog niet-aktieven uit eigen omgeving voor een en ander warm te laten lopen. Los van elke politieke kleur groeide dan ook het initiatief van een Vlaamse kermis dat duidelijk genoeg «Pleintjesfeest» wordt genoemd en waar op men een bijzonder gevarieerd programma voor jong en oud aanbiedt. Met ingang van 15 u. zal er koop kunnen worden aangebo- inderdaad een en ander gebeu- den. Tegelijkertijd is er heuse ren aan hel Elisabethplein. animatie voor de kinderen Dan wordt immers een rom- door een goochelaar, Brunelli mei- en speelgoedmarkt ge- uit Antwerpen, die wat dat houden waarop ouwe rommel betreft zijn sporen niet meer en afgedankt speelgoed te moet verdienen. Daarnaast nog een spelnamiddag voor jong en oud met bijna alle denkbare Vlaamse volksspe len. Dit alles kan rijkelijk wor den overgoten en gespijsd met respektievelijk pinten en lek kernijen. Avondprogramma Ook het overwegend muzikale avondprogramma met ingang van 19 u. mag gezien worden. Naast vrij podium en een dis- co-bar komt het zogenaamde Krisiskabaret, een vroegere laureaat van het Heistse Hu morfestival, voor het voetlicht. Deze formatie wordt gevormd door het tweetal Roger Van Rillaer en Hubert Huyben. Zij brengen naar eigen zeggen hu mor op hoog niveau. Huyben zet een typetje van verwoed duivenmelker-vrijgezel neer en Van Rilaer is een slachtof fer van de reorganisatiewoede van een multinational en bo vendien weduwnaar met zeven kinderen. Dat belooft natuur lijk doldwaze fratsen en woordgrappen en een ruim drie kwartier durend lachspek- takel. Als muzikale attraktie komt Wannes Van de Velde dan op de planken (of is het op de stenen van het pleintje zelf?). Deze Antwerpenaar is bij ie dere rechtgeaarde Vlaming overbekend als dialektzanger die een enorm uitgebreid re pertoire heeft en daardoor steevast met zijn onafscheide lijk boek in de hand optreedt. Wannes is echter meer dan dat. Hij geeft al jaren gitaar lessen en zal zaterdag bewijzen dat hem weinig akkoorden en Het is niet eenvoudig op dit ogenblik een OCMW te leiden dat de verantwoordelijkheid heeft over het grootste zie kenhuis van het Waasland, vier rusthuizen, een rust- en verzorgingstehuis en een sterk uitgebouwde individuele dienstverlening. De opdracht luidt immers: met zo weinig mogelijk geld een meer efficiënte dienstverlening bezor gen. Voorzitter Roger Van Ranst van het OCMW-Sint- Niklaas wil een aan de noden aangepaste politiek voeren, ondanks de krisis. uit de nationale pot enkele miljoenen méér opbrachten voor het OCMW Sint-Niklaas. In '84 zal er geen stijging zijn t.a.v. '83 en in '85 zullen de cijfers van '84 kunnen behou den blijven. In de rusthuizen Ook in Sint-Niklaas komen meer en meer mensen in een prangende krisissituatie en worden meer en meer mensen arm. In 329 van de 447 straten van de stad bevindt zich min stens één door het OCMW financieel gesteund persoon of gezin. Het aantal aanvragen van een bestaansminimum ligt in de eerste helft van "84 40% hoger dan in '83. Het werkvo- lume van de maatschappelijke werkers stijgt naar verhou ding. Het OCMW beseft zijn verantwoordelijkheid en neemt ze ook. aldus Roger Van Ranst. Het aantal toege stane bestaansminima stijgt voortdurend. De nieuwe raad deed het met 20 miljoen min der dan door de voorgaande voorzien werd voor '83 en dit o.a. door een aantal efficiënte maatregelen te treffen die o.a. Wie kan betalen betaalt in de rusthuizen. Wie het niet volle dig kan, betaalt minder. Kin deren dragen naar vermogen bij voor één ouder. Over deze onderhoudsplicht worden veel verkeerde voorstellingen gege ven. Feit is dat 48% der kinde ren geen (direkte) bijdrage le veren en dat van bij de overige 52% de laagste bijdrage 140 fr maand is. Elke individuele be jaarde krijgt een volledige ver zorging en een zakgeld van zowat 3.000 fr./maand. De ste delijke gemeenschap legt 18.000 fr. bij per bejaarde en per maand. In de stadskliniek Dank zij een goed beheer, de inzet van dokters, verzorgend, administratief en dienstperso neel stijgt het vertrouwen van het publiek in onze instelling, aldus OCMW-voorzitter Van Ranst. De patiënt betaalt de nationaal opgelegde tarieven voor een stijgende dienstverle ning. Niettegenstaande de zeer grote investeringen, in '83 en '84 uitgevoerd, is de stadskli niek één van de twee openbare klinieken van dit niveau in Vlaanderen zonder verliescij fers. Individuele dienstverlening thuis Voor gezins- en bejaarden hulp, klusjes- en schoonmaak dienst betaalt men naar gelang het inkomen van 15 fr. tot 280 fr/uur. De thuisbezorgde ge wone maaltijden kosten tussen 45 fr. en 75 fr. De steun In een aantal gevallen betaalt de betrokkene terug omdat zijn financiële situatie verbe terd is na een zekere tijd. Het OCMW kan ook terugvorde ren op (groot)-ouders en (klein)-kinderen. Het OCMW gaat hierbij de globale familia le verhoudingen na én de fi nanciële toestand van de be trokkenen. Het gevolg is dat in '84 slechts een vijftal gevallen van terugvordering te voorzien zijn. De huidige raad van het OCMW voert t.a.v. de zwak- sten uit onze samenleving een echt sociale politiek, zegt voor zitter Van Ranst. Dat gebeurt door o.m.: - een verhoogd aantal finan ciële tussenkomsten onder vorm van bestaansminimum en aanvullende steun. - een versterkte begeleiding van mensen in nood; - een groter aantal mensen in te zetten in de gezins- en be jaardenhulp, poets- en klusjes diensten; - de samenwerking met en tus sen het privé-initiaiief te ver beteren op het terrein van het maatschappelijk werk, o.a. in verband met vormen van be schut wonen; - suksesvolle tussenkomsten bij instanties zoals gas- en Woensdag 5 september vonden in Temse de opnamen plaats voor drie radioprogramma's, die eind deze maand zullen worden uitgezonden. Zij behandelen verschillende facetten van Temse, zoals het toeristisch beleid, toeristische aantrekkelijkheden, musea. Boelwerf, de Wegom en de H. Amelberga, ge schiedenis, monumenten, V.V.V., anekdotes, Ook is een prijsvraag voorzien. Gastsprekers in dit programma zijn Jozef De Ryck (We gom en H. Amelberga), schepen Luk De Ryck (toeristisch beleid en prijsvraag), Martin De Ryck (V.V.V. en anek dotes), Victor Nelen (Boelwerf), Valère Peirsman (monu menten en musea) en Jerome Smet (geschiedenis). Daarnaast werden enkele korte sketches in het typisch Temsese dialekt opgevoerd door acteurs van De Roze- knop, met name Greet Martellotto, Nelly De Nil, Harry Illeghems en Guido Spildooren; regie: René Van Bogaert. De samenstelling en koördinatie berustte bij Bruno Ma- chiels. BRT-reporter was Bert De Craene De programma's (die 20 tot 30 minuten duren) worden uitgezonden op BRT II Oost-Vlaanderen op dinsdag 25, woensdag 26 en donderdag 27 september tijdens de «ontkoppeling» tussen 12 u. en 13 u. elektriciteitsdistributiemaat schappijen, de diensten der be lastingen, de b.t.w. en bouw maatschappijen; - initiatieven te nemen die toe laten de zwakkere mens tussen de 70.000 inwoners van deze stad vlugger te ontdekken om hem sneller te kunnen helpen; - de oprichting van een rust en verzorgingsinstelling voor 30 zieke bejaarden; - de versnelde bouw van een nieuw tehuis voor demente en invalide bejaarden. Mensen die voorstellen heb ben t.a.v. het beleid kunnen deze uiteraard altijd kwijt bij de voorzitter en de raadsleden, maar ook op de vergadering van de raadsleden van het OCMW (inlichtingen op het sekretariaat, tel. 776.69.11). In het kader van deze sociale po litiek past het ook erop te wijzen dat het aantal perso neelsleden in het OCMW-Sint- Niklaas evolueerde van 642 in '83 tot 719 in '84. De lonen van de vastbenoemde mensen wor den voor verschillende katego- riën verhoogd (aanpassing aan deze van het stadspersoneel) en voor sommige met terug werkende kracht tot 78. Sint-Niklaas. De braderie in de Ankerstraat mocht dan al met de regen af te hebben, de feeststemming was er niet geringer om. De zangwedstrijd kende flink sukses (dw) De jongste jaren (met name 1981 en 1983) werden de middenstanders van de Anker- en Truweelstraat in Sint- Niklaas zeker niet verwend door de weergoden, maar voor hun 50ste editie werden waarschijnlijk alle vochtigheids- ppn trarlïtiP rekords gebroken. Men begon weliswaar een dagsken wGII II QUIIIV vroeger, dit tot grote ergernis van nogal wat verkccrsver bruikers, en als «dank» daarvoor begon het ook donder dagnamiddag te regenen tot en met vrijdagavond toe. Ook zaterdag ging het de bewolkte en natte kant uit maar in de late namiddag werd het warempel droog en stroomde het volk in groten getale naar de braderie toe. vingervlugheid met de snaren vreemd zijn. Van de Velde brengt en uniek programma met flamencomuziek en doet daartoe ook een beroep op een flamancozanger en de onver mijdelijke dansers. U kan het zelf konstateren; de mensen van de Culturele Cen trale 't Pleintje en Co, hebben er alles aan gedaan om ook u naar hun feest te krijgen. En dat wordt dan normaalgezien (lees bij droog weer) op stoe len en tafels op het Elisabeth plein. Bij slecht weer verhuist men een driehonderd meter verder naar de parochiale feestzaal van de Paters, name lijk zaal Familia in de Truweel straat. Mare Naudts Ongezien veel mensen met een, die niet voor rekordcijfers in verkoop zorgden maar toch een over het geheel genomen trouwe belangstelling lieten blijken. Dit alles tot niet gerin ge verwondering van de be trokken middenstanders die even tevoren nog met hun han den in het nog natte haar za ten. Qua festiviteiten en at- trakties kwamen de toeschou wers zeker aan hun trekken: de fanfares maakten perma nent de straten «onveilig» op zaterdag en zondag en aan het Kardinaal Mercierplein trok de bijna traditioneel geworden «Ankershowboat» alle aan dacht. Het meest in de smaak viel hier het prachtige optre den van een blijkbaar herbo ren Jacques Raymond en in één adem was zeker de win naar van het amateurzangtor- nooi te noemen, een man uit Beerse bij Turnhout die met een prachtige stem het toch niet te onderschatten «Mexico» van Luis Mariano ten beste gaf. In de kategorie wereldrekords breken was het hoogtepunt na tuurlijk de verbetering van het rekord ijsliggen door Joe Alca- traz. Hij gaf er na 66 minuten (1 minuut beter) ijsliggen de brui aan en dat was echt niet zo mooi om te zien. De laatste vijf minuten waren zonder meer een spannende bedoe ning omdat zijn lichaamstem peratuur dan plotsklaps terug viel naar 35,1, maar toch haal de de Gentenaar het. Een gro te ontgoocheling voor Joe was de totale afwezigheid van de pers (en dan vooral fotogra fen). Dienaangaande verwees Joe, toen hij ontdooid was, naar zijn vorige wereldrékord- vestiging in Tokio waarbij meer dan twintig televisiesta tions aanwezig waren en enorm veel volk toekeek. Een andere reden was dan nog de quasi totale afwezigheid vrijwilligers tot breken vanJjna lerhande wereldrekords. typische en zoveelste blijk passiviteit en «taai-mc-gciush. mentaliteit van de Waaslar"8, ders Natuurlijk past het ook nog eens een woord van wondering uit te spreken het maandenlange monni werk dat door sekretaris bert De Niel van het center werd opgebracht. stelde gans alleen immers fototentoonstelling samen gedurende gans de braderie een indruk gaf van éigei voorbije braderieën én overzicht gaf van het van de Ankerstraat. Of, zoaL^ voorzitter Ghijssèns het zei de opening op «een uniek werk dat meer ooit navolging verdient, en hogerhand moet aangewal sics kerd worden». De lezer kan het zelf ren, weinig of géén ken bij deze vijftigste centerhappening die meer laat vermoeden dat oude straat uit meer dan ooit leeft en ook de toekomst zijn stempel blijven drukken op het en uitgangsleven van de hoofdstad. Dekenij Dorp heeft ook de feestmarkt van vrijdag 14 september in Stekene op de reeds bekende én suksesryke leest geschoeid: een resem marktkramers, vele tientallen andere kraampjes en standwerkers, sport- en socio- kulturele verenigingen die een kraampje of terrasje op richten, de stekelbakjesworp en dan tussendoor natuurlijk nog enkele ludieke en andere aangename attrakties zoals de E.M.I.Z. Blaaskapelle en bigband (15 uitvoerders), het Boerenorkest De Lamshoren en volkszanger Walter De Buck. In het kader van de toeristische heropbloei van Temse organiseert het gemeentebestuur een toeristische cursus onder het motto «Ken je gemeente». De bedoeling is tweeledig: enerzijds alle geïnteresseerden laten kennisma ken met de aantrekkelijkheden van ter plaatse, anderzijds het opleiden van toeristische gidsen voor Temse. Hierna volgt een overzicht met Het bouwkundig erfgoed in data, onderwerpen en sprekers Temse - door Mare Boel; van deze kursus: - woensdag 6 februari: - woensdag 21 november: De natuur en het landschap in «Toerisme, een verkenning», Temse - door Ludo Hemelaer; algemene benadering van het - woensdag 20 februari: toerisme en toegespitst op Toeristische aantrekkelijkhe- Temse - door Bruno Machiels; den in groot-Temse - woensdag 5 december: - Temse: Luk De Ryck; Toerisme in Temse: verleden, - Tielrode: Linda Van Buyn- heden en toekomst - door Luk der; - Elversele: Luc Pele- De Ryck; man; - Steendorp: Eric Felix. - woensdag 9 januari: Naderhand zullen nog enkele De geschiedenis van Temse - studiebezoeken gcorganizcerd door Jerome Smet; worden voor de deelnemers - woensdag 23 januari: die wensen te gidsen. De lesavonden vinden plaatstaal het gemeentehuis van Tcms ve om de veertien dagen, telkei ne, van 20 u. tot 22 u. De deelnamekosten bedrag! 200 fr., te betalen bij de i schrijving. 'ani Inschrijven op voorhand is ve plicht en kan op volgent Ug adressen: gemeentehuis Tel heli se, loket 1, gelijkvloers; tocri tische dienst, gemeentehi ,nij Temse; Gcmccntemuscui |or|, Kasteelstraat 16, Temse; g meentelijke bibliothed K Hoogkamerstraat 1, Tems kultuurdienst, gemcentchu q Tielrode, Antwerpse Stcenwt n q 7, Tielrode. j] De organisatie van deze Ie t0p( senreeks berust bij het 12 meentcbestuur van Temse, m( realisatie bij de kultuurdienst r Itst; Stekelbakjesworp Eerst en vooral is er de weke lijkse markt die van zaterdag voormiddag wordt verschoven naar vrijdagnamiddag. De Ste- kense huis- en andere vrouwen (of heren) kunnen hun markt- inkopen dan enkele uurtjes vroeger doen. De échte verlichte feestmarkt, ingericht door Dekenij Steke- ne-Dorp met medewerking van het gemeentebestuur, start om 18.30 uur met een receptie op het Stekense gemeentehuis. Daarna doen de inrichters, vergezeld door het gemeente bestuur en begeleid door de Stekense muziekmaatschappij «De Ware Vrienden» een rondgang over de feestmarkt. Dé grote attraktie is elk jaar ongetwijfeld de rijk met prij zen begiftigde «Stekelbakjes worp». Ook deze keer zullen de plastic visjes (stekelbakjes) gevuld zijn met allerlei waar debonnen e.d. voor een totale waarde van méér dan honderd duizend fr. Het loont trouwens de moeite, want het is gratis grabbelen en wie geen averij oploopt tussen het ellebogen-. duw- en trekwerk kan er rustig iets of méér aan over houden! Er zijn nog vele andere attrak ties: ambachten, volkskunst groep Rcintje Vos, dweilor kesten, de vrije radio's, de «andere muziek», de speel goed- en boekenbeurs, de ter rasjes. Bovendien is er een twee uur durende demonstratie van am bachtelijk bewerken van vlas aan het Gildenhuis. De Wase Geitenvrienden verzorgen een tentoonstelling aan het ge meentehuis, mét keuring. Deelname voor niet-aangeslo- tenen is vrij. Op verschillende plaatsen zal volkskunstgroep Reintje Vos optreden. In zaal Gildenhuis is er doorlopend speelgoed- en boekenbeurs. Het gekende boerenorkest De Lamshoren van Lamswaarde in Zeeland zal al wandelend de sfeer op vrolijken en her en der zijn er verschillende modeshows te bewonderen. Er is verzekerde deelname van 110 stands en/of standwerkers. De rijksbasisschool - wijkschool De Klinge bereidt zich voor op de jaarlijkse Vlaamse kermis. Telkens tijdens het derde septemberweekeinde worden de festiviteiten georga- nizeerd. Ouderkomité, vriendenkring en personeel van de rijksba sisschool te Sint-Gillis-Waas werken eraan mee. De zeven de Vlaamse kermis gaat door in de gebouwen en op het terrein langs de Buitenstraat 2 te Sint-Gillis-Waas. De toegang is gratis. Er wordt een kinderrommel- waardevolle prijzen te kunnen markt georganizeerd op het afhalen. terrein van de wijkschool In samenwerking met de uit- waaraan alle leerlingen tussen baatster van de drankgclegen- 6 en 12 jaar oud, zowel van de heid De Sportvriend, is een hoofdschool als de wijkschool wipschieting voorzien met mogen deelnemen. Hun 1.500 fr. gratis. De liefhebbers kraampje dienen de kinderen kunnen zich laten inschrijven di zelf te realiseren. in het café-restaurant van de Een unieke gelegenheid waar- wijkschool, Buitenstraat 2. De bij hun fantasie, kreativiteit en liggende wip werd geinstal- handigheid kan gewaardeerd leerd in de zaal van café De worden. Zij verkopen hun wa- Sportvriend rechtover de ren in een kleurrijke kleder- school, dracht. Diegene met het origi- Benevens deze hoogtepunten neelste kraampje en diegenen is voor de kinderen nog een die met de prachtigste kleder- andere attraktie geprogram- dracht zijn koopwaar aan de meerd, zoals het berijden van man kan brengen, wordt ge- een parcours met een origineel kroond tot koning of koningin van de kinderrommelmarkt. Naast de traditioneel gewor den kraampjes zoals het pot- voertuig naar keuze. Dit kan gebeuren met speciaidoi daartoe voorzien bonnetji verkrijgbaar bij de start van d ak parcours. De frisse pint zal niet ontbr ken in de bar, maar wie houi van lekkere wafels, rijstpap zo meer kan terecht in 1 Breugelhof. Aanzitten bij e« uitgebreide barbecue kan me doorlopend van 15 tot 19 uu De dorstigen, de smulpapen de lekkerbekken kunnen al verfrissingen, versnapering! en lekkernijen verkrijgen t gen matige prijzen. De zeer verzorgde bcdienin maar vooral de gezellige sfe waarin het festijn zijn verlot krijgt, staan er borg voor d ook deze zevende Vlaami Kermis van de rijksbasisscho De Klinge opnieuw heel w meeval zal genieten. De op brengst komt volledig ten goe de aan de sociale werken de school. Youth for Understanding Fi(YFU) biedt jongeren van 15 tenkraam, viskraam, rad der tot en met 18 jaar de kans om fortuin en vogelpik, werden gedurende een jaar in het bui een aantal nieuwe spelen inge- tenland bij een gastgezin te richt zoals mini-RaaibollinR, lcven en er naar school te ringwerpspcl. „li-gaai bolling, kegelspel en 8aan Wie daarover meer in- kruisboógschieten. Kortom: formatie wil, kan terecht op jong, minder jong en oud kan c?n van informatiedagen zich vermaken en bovendien die worden georganizeerd. Onder meer op 13 oktober Gent, 10 november te Antw pen. Voor meer inlichtinge Youth for Understand!: Frieda Van Beylen, Paul VaT" Ostayenlaan 26 te 2050 An werpen (03/219.15.37). Gremar ;en aantal bons verdienen om Het kan de Temsenaar, de Wazenaar, de man van buiten het gewest zelfs niet ontgaan zijn: in de Scheldegemeente Temse «roert entwat» op toeristisch gebied. Die stelling is te bewijzen. Naar analogie met Sint-Niklaas werd een (fiets)zoektocht georganizeerd, met massale respons. In Temse start dra een projekt waardoor men enerzijds toeristische gidsen klaarstomen wil en anderzijds de doorsneeburger wil sensibileseren voor het toeristisch aanbod ter plekke. En de enkele maanden geleden uitgegeven gids «Ik hou van Temse» had, heeft welhaast encyclopedische allures. Dat zijn belangrijke initiatieven, beslist. Maar het koninginnestuk in het hele toeristische gebeuren, de kroon op 't toeristische schoon in Temse wordt de aloude watermolen. Dat gebouw moet Temses toeristische epicentrum worden. En er is ten dele ook een kulturele bestemming weggelegd voor dat gebouw. Een gemeentelijke, politiek gestruktureerde kommissie waakt erover dat de waterriolen kundig getransformeerd wordt. Volgende mandatarissen zetelen erin: voor de CVP burgemeester Van Riet, schepen Luc De Ryck, Freddy Gyselinck en Bruno Machiels; voor de SP Fonny Boesmans en Theo Boterberg, voor de VU Simon Waltens; voor de PVV schepen Armand Felix; en voor Gembel Jan Meersman. De kommissie streeft twee zaken na: de watermolen weer z'n vroegere uitzicht geven én het gebouw dermate opkalefateren dat het gebruikt kan worden voor een waaier van (vooral toeristische) aktivileilen. Alle verbouwingen die in 1964 werden doorgevoerd moeten worden teniet gedaan. Op de gelijkvloerse verdieping wordt een ruimte voor vergaderingen en recepties voorzien, is ook het kantoor van de toerismefunktionaris gepland en komt een informatiebalie. De plaatselijke VW zal in het oude deel kunnen vergaderen. Op de eerste etage en de zolder wordt de koncierge gehuisvest. In het molenhuis wil men een ambachtencentrum inrichten. En op de eerste verdieping van het molenhuis krijgt de beheerraad van het Gemeentemuseum onderdak. Volgend jaar rond deze tijd zou de watermolen al voor het publiek toegankelijk zijn, ten dele toch. Het op te knappen gebouw (boven) en een impressie van een rondleiding voor de pers, n.it Bruno Machiels als gids

De Voorpost | 1984 | | pagina 2