rekkers smoele jaar Groenkomitee te Lebbeke Hamse CVP Jongeren werken rond verschillende tema's lovekenskermis de oudste wiikkermis van uren in 't rond! F' op z n smalst op kermismenu Wel verdenken we de Lebbeekse kuituursche pen ervan aspiraties te koesteren in de richting van het Dendermondse schepencollege. Want in plaats van aan te treden met ex-handballers van Avanti en Elita, stond Jozef Hiel daar rustig te handbal len met de Dendermondse ploeg. Won die ploeg dan ook nog niet, zeker! De Lebbeekse schepen heeft, naar eigen zeggen, tijdens die wedstrijd flink "afgezien», 't Was, even eens naar eigen zeggen, meer dan tien jaar geleden dat hij nog een bal in zijn handen had gehad. Het spel verliep net als in een vertraagde film, aldus dè schepen. Wat we best kun nen geloven. Dat de Koninklijke Har monie St.-Cecilia iets van blazen afweet, is alge meen bekend. Dat die har monie in staat was zelfs een minister het zwijgen op te leggen, kwamen we vorige zaterdag aan de weet. Toen minister Lens- sens immers bezig was de Milieutentoonstelling in het «Sneeuwwtije» in te spre ken, stapte de harmonie daar voorbij en besloot de Dendermondse excellentie er wijselijk toe zijn toe spraak enige ogenblikken te onderbreken. Gemeenteraadslid Jo zef Dauwe verkeerde vorig weekend in optimale vorm. Vrijdagavond had hij. op zijn eigen geestdriftige wij- okerse Heirbrug viert feest eze bewering wordt met steUigheid onderschreven door rt feestkomité van Koveken: voorzitter Maurits Baeté en tstuursleden Guust Broeckhoven, Wilfried Van Rosten- erghe en Roger Rogiers maken ons diets dat het ontstaan deze kermis teruggaat tot 1803, toen Napoleon in de leirbrug zo goed onthaald werd, dat hy een prachtige ouden snuifdoos schonk aan de toenmalige burgemeester an Kerckhove. Die gebeurtenis wordt nog ieder jaar erdacht met een folkloristische kermis. i dc vroege uurtjes han- Op de vraag van de pers «of ze a dan levensgrote poppen ook op een ander gingen». 71 m de gevels, de zogenaamde twijfelde voorzitter Baeté. ovens. Of het zijn poppen in maar toen hij begreep dat men m blauwe kiel met een rood- doelde op een eventuele uit- itte bolletjeszakdoek, of het breiding van de Kovekensker- jn bekende figuren van de mjs naar het Lokers Stadsccn- aatselijke of recente geschie- trum toe, schudde hij beslist snis. Drie dagen duurt de het hoofd: Kovekcnskermis is rrmis, dus even lang blijven op de Heirbrug, en zal er blij- hangen. ven. Anders verliest het zijn 1969 ging de reuzenstoet eigen karakter. »r de eerste keer uit, en dat Wij raden iedereen - ook de if een impuls aan heel Vlaan- niet-Lokeraars - dus graag aan ren, want bijna al de tegen- om eens te gaan kijken naar de oordig opkomende reuze- mcer dan 100 kovens en de 42 Jmmcgangen zijn geïnspi- reuzen die op d'Heirbrug te erd op de Kovekcnsstoet. zien zullen zijn. En koop met- it jaar is het de 15* keer dat een een Kovekenskalendcr uitgaan, en uw speciale aan- van 30 snaren, dan zijn ze uit icht wordt gevraagd voor het de kosten tcnfrgine'e koppel Liza en Mau- no- Kassei. Koven heeft ook FEESTPROGRAMMA: ius eigen vlag: rood met Vrfjdag 21 september oen, en een koven erop. 19.30 u.: Grote schieting in onderd zijn er zo gestikt, een café Schuttershof, Heirbrug izarenwerk waar vooral 240. Vooruit 5.000 fr. 1.000 dit evr. Jeanine Baert haar best fr. gratis. eeft voor gedaan. 20.30 u.: Muzikale opening Vdtl van de feestelijkheden (con cert) door Minimuziek «De Kovens» aan garage Van Win kel, Heirbrug 133. Zaterdag 22 september 13 u,: Aanvang radiosere nades. 13 u.: Kovekens toeristische wandelzoektocht, 20.000 fr. prijzen, bloemenmiker en tro fee voor de oudste en jongste deelne(e)m(st)er. Herinne ringsplaket voor de prijswin naars, brevet en badge voor alle deelnemers. Deelnemings- prijs 50 fr., voorinschrijving 40 fr., scholen met minimum 10 deelnemers 25 fr. Afstand 9 km. in de omgeving van de Heirbrug. Vertrek van 13 u. tot 14 u., aankomst tot 17 u. Prijsuitreiking tot 18 u. in Café Sport Heirbrug 155. Organisa tie «De Rare Mannen» Loke ren, inschrijving bij Mare en Erna De Meyer, Heirbrug 236. 14 u.: Opening vogeltentoon stelling, georganiseerd door «De Merel» in de zaal van café «Schuttershof», Heirbrug 240. Open tot 21 u. Toegang koste loos. Vanaf 14 u. R.B. School, Hoogstraat: cafetaria, rozij- nenbroodkaarting, 30 fr. inleg. Demonstraties: judo, keurtur- nen, rode kruis, rommelmarkt, allerlei volksspelen, rondritten met koets over de wijk, wed strijd Kovens maken door alle leerlingen van RBS-Centrum, tentoonstelling 15 jaar Reu zenstoet. 14.30 u.: Opening braderij, kunst-, oude ambachten- en rommelmarkt. Vrije deelname voor iedereen. 14.30 u.: H.C.T.O Antwer pen leert ons hout zien en kennen in de Kapellestraat 73 (nabij de Heirbrug); vrij aan iedereen om gedurende de he le namiddag vragen te stellen. 15 u.: Optreden van Drum band - Show- en Majoretten- korps Concordia uit Ledcberg over gans de wijk. Bevoorra ding: Café Blauw-Wit. 18.30 u.: Aansteken feestver lichting. Zondag 23 september 9 u.: Zelfde vogeltentoonstel ling als zaterdag in zaal Schut tershof. Toegang kosteloos. 10 u.: Keuring der Kovens (ten minste 1 meter groot), duizend franken aan prijzen en herin- ncringsetsen (pentekening). Medewerking Heemkring «De Souvereincn», V.V.V.-Toeris me, Stedelijk Fcestkomitcit. Men rekent op een rekordaan- tal kovens van om het even welk type. Iedereen die een Lebbeke. Amper was de achtste gouden voddenworp achter de rug of «Coisken» van de gemeente trok er met zwaar materieel op uit om de boel schoon te maken (v) Zoals elk jaar werken de CVP jongeren van Hamme en Moerzeke rond bepaalde plaatselyke temapunten. Voor het werkjaar 84/85 hebben zy geen grootse projekten, doch problemen waarmee de Hamse bevolking dagelyks wordt gekonfronteerd. Zij hebben drie projekten, die de huisvuilverwerking bij de de titel kregen van «Wegwijs Interkommunale DDS en de naar Hamme», «ons huisvuil» druk vanuit het Provinciebe en «verkeersdrempels». Voor stuur om een verhoogde huis- het eerste, wegwijs naar Ham- vuilbelasting aan de bevolking me, heeft de Jong CVP een Qp te leggen, een zwaar pro dossier aangelegd rond de pro- bleem is. Als alternatief stellen blematiek die de weggebrui- zij voor om te onderzoeken of kers hebben om de groene ge- het mogelijk is om grotere meente Hamme, te vinden. Op huisvuilzakken te produceren, de invalswegen naar Hamme is Tevens verwijzen zij naar hun er onvoldoende aanduiding, verkiezingsprogramma, waarin Uit de vaststellingen die zij zij stelden dat er maatregelen hebben gedaan citeren wij dat moeten komen om het sluik- er aan de nieuwe Scheldebrug storten in de gemeente te be te Vlassenbroek geen enkele strijden, aanduiding is naar Hamme. Bij de afritten van de E3 ko- De verkeersveiligheid van de mende van Antwerpen of kinderen in Groot-Hamme is Gent, ter hoogte van Sint-Ni- een derde bekommernis van klaas, moet men de afrit St.- de Jong CVP. Het projekt Niklaas-West nemen, wil men Posthoorn vinden zij een voor- Hamme bereiken. De CVP beeld. Ook in de wijk Vigor- jongeren willen een schrijven Wuitens zijn er nog enkele richten naar alle betrokken in- problemen omtrent de ver- stanties om aan deze bestaan- keersveiligheid. De invalswe- de toestand dringend te ver- gen Kard. Cardijnlaan, waar helpen. de kleuterschool gevestigd is, en de Verbindingsstraat - Ro- denbachlaan blijven gevaar- HUISVU1L EN DREMPELS lijk. Het inplanten van ver- Als jong CVP weten zij dat de keersdrempels zou er moeten toename van de kostprijs voor onderzocht worden. Dit is ook het geval voor dc Strijders- laan, Vlierkouter, de wijk De remuziek. De voorstelling Geest te Moerzeke en de nieu- heeft plaats "bp vrijdag 21 sep- we wijk te Kastel. Voor reac- tember om 20 uur in de feest- ties op de voorstellen van de zaal van het Dienstencentrum jong CVP kan men terecht op Sint-Amandsberg, Antwerpse het sekretariaat. Kan. De Steenweg 376 te Gent. Reser- Maeyerlaan 24 ,of bij de voor veren bij Afich, Beukenlaan zitter, Michel De Geyter, Sta- 50 te 9971 Lembeke (091/ tionsstraat 43 te Hamme. 77.79.70). BD Lebbeekse Groenkomitee is vyftien jaar aktief. Opge- van oud papier organiseerde by de eerste nationale boomplantingsaktie, die in de (ophaling die nu door de 1969 gevoerd werd, heeft het Groenkomitee jeugdverenigingen wordt ver- diverse aktiviteiten ontplooid, die steeds het richt), vier wandelwegen uit- e„ de verbetering van het «Men. honfdrakeiUk SÏÏJJjSK tallen rustbanken plaatste, een e Lebbeke, tot doel hadden. ebbeke. Er was ook een tentoonstelling over het leefmilieu (c) r gelegenheid van dit vijf- njarig bestaan werd tijdens voorbije kermisdagen, in huis «Sneeuwwitje» langs dorpsplein, een tentoon- lling georganiseerd. Aan de toekers werd via mateeiaal erhand. een overzicht gege- n de diverse Groenko- tee-aktiviteiten uit de voor- e vijftien jaar. Was deze positie kwa inrichting geen relt je de woning leende :h niet tot het opzetten van rgelijk evenement en het ge el kwam nogal rommelig er toch kregen de talrijke interesseerden, via plannen. itenknipsels. diaprojektie z., een beeld van de voor- je Groenkomiteeprestaties. kretaris Paul Verheyden: 7,100 fr. gemeentelijke toelage ten lachertje ct was voorzitter Joef Tas die terdagavond, de genodigden o.a. burgemeester Moeyer- m, de schepen Hiel, F. De idder en A. Tirez, tal van idsleden en gemeen- hapsminister Jan Lenssens verwelkomde. De bedoeling van deze exposi tie, aldus de voorzitter, is iedereen wakker te schudden, ieder van ons te wijzen op onze verantwoordelijkheid wat het behoud van een gezond milieu betreft. Het grote gevaar is immers dat de mens zich niet meer gaat aanpassen aan de natuur, een natuur die zich echter niet laat dwingen. Jozef Tas wees ook op de noodzaak natuurpreservatie internationaal aan te pakken en stelde in dat verband onze eigen Belgische wetgeving aan de kaak, die nog dermate ge brekkig is en beïnvloed werd door politieke tussenkomsten, dat ze onze buurlanden vaak doet steigeren. Voorzitter Tas benadrukte verder de taak van. de overheid de mensen op nieuw op te voeden. Sekretaris Paul Verheyden gaf de aanwe zigen achteraf een beknopt verslag van de voorbije Groen- komitee-aktiviteiten. Had het o.a. over het feit dat het Groenkomitee sedert 1969 op de gemeente enkele duizenden bomen en struiken aanplantte, de eerste selektieve ophaling massabetoging tegen de A-ll organiseerde, betoogde tegen de aanleg van de A-29, de NMBS-voorstellen rond de aanleg van viadukten afwees, jaarlijks bebloemingsakties voerde, ieder jaar tientallen bloembakken en schalen be plantte, voorstellen voor een verkeersveilig en milieuvrien delijk centrum en voor de be planting van straten en pleinen aan de gemeente overmaakte, ijverde voor het niet langer afschaffen van kerk- en buurt wegels, een gemeentelijk re glement op het kappen van hoogstammige bomen opstel de, milieuvriendelijke daden en sluikstortingen bekend maakte, akties voerde voor het behoud van het natuurlijk mi lieu van Denderbellebroek en voorstellen om overstromin gen te voorkomen aan de over heid overmaakte. Sekretaris Verheyden bena drukte ook de belachtclijke toelage jaarlijks 5000 fr., amper genoeg om de admini stratie te dekken die het Groenkomitee voor zijn wer king van de gemeente ontvangt en drukte de hoop uit dat deze subsidie zou worden opge trokken. Minister Lenssens: Krachtlij nen van een milieubeleid in Vlaanderen Tijdens zijn gelegenheidstoe spraak richtte minister Lens sens allereerst felicitaties aan het adres van het Groenkomi tee, noemde aktiegroepen uit ingen van een levende demo- kratie en stipte aan dat de waardering van de samenle ving voor milieuverenigingen niet groot genoeg kan zijn. De minister noemde de milieu problematiek zou oud als de mens zelf. Manifesteerden de problemen zich vroeger be perkter kwa omvang, dan ver tonen ze momenteel een inter nationaal en zelfs een interpla netair karakter. Wat dan ook een andere aanpak vereist. Eén oorzaak van vervuiling, aldus de minister, maakt ver schillende elementen van de natuur kapot, citeerde in dat verband de zure regen met gevolgen voor de lucht, de ve getatie en de bodemsamenstel ling en benadrukte de nood zaak van een geïntegreerde aanpak. Preventie noemde de minister de enig goede manier om met kans op sukses een veran twoorde milieupolitiek te voe ren. Hij kondigde verder een ontwerp van dekreet aan, dat een aantal milieuvergunningen zou koördineren. Wat het financieel aspekt be treft sprak hij zijn voorkeur uit voor een tegelijk selektieve en planmatige aanpak. Verder had de h. Lenssens het over de noodzaak de milieu-educatie in de scholen en in de schoot van socio-kulturele verenigin gen op te voeren. Tot slot van zijn toespraak had Jan Lenssens het over de span ningen tussen de ekonomie en de ecologie. Naarmate we een authentiek preventieve poli tiek kunnen voeren, besloot de minister, lijkt dat spannings veld ekonomie (tewerkstel- ling)-ecologie me een vals pro bleem. De ontwikkeling van een milieugoederenindustrie, waarvoor we in Vlaanderen de know-how bezitten, kan m.i. zelfs voor nieuwe tewerkstel ling zorgen. Pierre Van Rossem destraat gekwist. «Club 50», je weet wel die bore- lingskes uit 1950 die er nu dounegofomtrent34 zijn, organiseert er, o.o. met de medewerking van «De Voorpost» een twee daags kwistomooi. Niet al leen de 35 ingeschreven teams zullen er langs rijke prijzentafelen passeren, ook de toeschouwers heb ben kans deel te nemen aan een interessante zaalkwis. De Lebbeekse O.-L.- Vrouwkerk kreeg vorige week donderdagnamiddag ongewenst bezoek. Eén van de uffra's van den deken» zo noemen we in Lebbeke de huishoud sters van Z.E.H. Deken Van den Bergh had on raad bespeurd en de Leb beekse politie werd op de hoogte gebracht. Drie leden van het Leb beekse korps kwamen ter plaatse, gingen postvatten bij de kerkdeur, legden de voorbijgangers die hen groetten en luidop vroe gen: «wat staan jullie daar nu aan de kerkdeur te doen?» met het geheim zinnig vinger-op-de-mond- teken het zwijgen op, en konden de offerblokdief bij de lurven vatten. De man bleek dan nog een Luxemburger te zijn. Waarschijnlijk op tegenbe zoek voor de duizenden Belgen die jaarlijks, tijdens hun vakantie, het Groot hertogdom aandoen. In de drukte die met de aanhouding gepaard ging, vergaten de politiemannen dan nog hun zender-ont vanger mee te nemen naar het commissariaat. Een bereidwillige foorkraam ster heeft hun dat toestel bezorgd. Een geluk, werd achteraf beweerd, dat ze enkel maar hun zender- ontvanger vergaten... Smoelentrekker koven steekt, ontvangt een ets (pentekening), waarvoor het ontwerp gratis werd gemaakt door Piet Vervaet. Speciale prijzen voor de winnaars van iedere kategorie. 14 u.: Aankomst en aanmel den van de deelnemers aan de stoet. 14 u.: H.C.T.O. Antwerpen leert ons hout zien en kennen (cfr. zaterdag). 14 u R B School, Hoog straat: Hobbyshow met de Lo- kerse Hobbyclub en zelfde ten toonstelling en wedstrijd als zaterdag prijsuitreiking ko vens maken en feestelijk heden. 15 u.: 40 Reuzen, Muziek-, Majoretten- en Folkloregroe- pen bezoeken in stoet de jaar lijkse Kovensfeesten: de echte folklore, énig in onze streek. 16' Uitgave - medewerking: V.V.V.-Toerisme. Deelnemers uit: Bevercn, Bel- sele, Rupelmonde, Destelber- gen, Lochristi, Sint-Jansteen (NI - twee groepen), De Pinte, Wetteren, Tielrode, Sers- kamp, Hamme, Overmere, Zwijnaarde, Hamme - St.-An na. Uit Lokeren: School St.- Anna, R.B.S.-Centrum, De Moedige Vlamingen, Dans groep Roeland, Groep Café Scotch, Vendeliers, De Rare Mannen. The Flemish Girls met Drumband Lokeren- Overslag, Reuzen Heirbrug. Na dc stoet optreden The Fle mish Girls in School Hoog straat. 18 u.: Uitbetaling en overhan diging aandenken Koveken aan de deelnemende groepen in Feestzaal Rio, Hoogstraat. Maandag 24 september: 's Voormiddags: wedstrijd grondtekenen voor de kinde ren van R.B.S.-Hoogstraat. 10 u.: Jaarmarkt voor huis- en neerhofdieren - enkel deelne mers van de wijk vanaf 16 jaar. Inschrijven Café Titanic; prij suitreiking Café Heirbrug. 13.30 u.: Jaarlijks bezoek van de reuzen van de wijk met Minimuziek «De Kovens» aan de twee wijkscholen, rondgang over heel de wijk. 14 u.: Aankomst van de reuzen in de school Hoogstraat, dans jes, sport en spel door de leer lingen, prijsdeling tekenwed strijd. 15 u.: School St.-Annaparo- chie: de leerlingen van de vrije school Gentse steenweg dan sen rond de Heirbrugse reuzen en vermaken zich met de Ko- vensvrienden. 20 u.: Café Schuttershof: schicting Maandagavondschut- ters, iedereen mag deelnemen, inleg 25 fr. 20.15 u.: Avondshow over heel de wijk m.m.v. de plaatselijke vereniging «De Rare Mannen» en vele andere deelnemers, voorafgegaan door de reuzen en harmonie St.-Cecilia. 7.000 fr. aan prijzen en verfrissingen naargelang van het aantal deel nemers. Inschrijving café Dur- mezonen, bevoorrading har monie: café Titanic - café Mic ky. Show: Café Heirbrug - Ca fé In Zele. Prijzen: Café Sport. Dinsdag 25 september Kaarting voor gepensioneer den in café Schuttershof, in schrijving van 9 tot 10 u.; 's middags kop met brood, geen inleg en iedereen prijs. 20.30 u.: Prijsuitreiking voor de Kovens in de zaal van café Schuttershof. De organisatie gebeurt met de medewerking van de midden standers en alle bewoners van de wijk, het stadsbestuur, V.V.V.-Toerisme, Heemkring «De Souvereinen», Stedelijk Feestkomiteit, politiekorps, Rode Kruis, Civiele Bescher ming. Ter gelegenheid van een filate listische tentoonstelling, geor- ganizeerd in het kader van de driejaarlikkse hoppefeesten, zal op 14 september van 10 tot 17 uur in dc inkomhall van het OCMW, Veurnestraat 22 te Poperinge, een voorlopig post kantoor funktioneren. Een biezondere dagtekeningstcm- pel zal er in gebruik worden gesteld met als motief een hop pe belmeisje. Afich en de ambassade van Venezuela organizeren een re cital met het Venezolaans en semble Cantaclaro, dat we reldfaam geniet omwille van ijn voortreffelijke vertolking van Latijnsamerikaanse folklo- Groot- Lebbeke De Lebbeekse ge meentevaderen hebben een druk weekend achter de rug. Ter gelegenheid van septemberkermis stonden immers her en der in het centrum evenemen ten geprogrammeerd, wel ke de Lietbekiaanse nota belen met hun aanwezig heid vereerden. Kampioen in het zich van links naar rechts bege ven was ongetwijfeld sche pen Jozef Hiel. De Leb beekse schepen van Kui tuur slaagde er zelfs in, in amper twee uur tijd, aan wezig te zijn op de opening van de Milieutentoonstel ling van het Groenkomitee, meteen daarna in sportplunje te springen, aan te treden in een wed strijd handbal tussen Oude Gloriën in het sportkom- pleks, zich opnieuw om te kleden en achteraf de ge legenheidstoespraak te houden tijdens de opening van het Ontspannen Foto salon in het gemeentehuis. Iemand, op de hoogte van deze schitterende il lustratie van pendeldiplo matie, stond zich tijdens de speech van de schepen dan ook af te vragen of de kuituurschepen in al die drukte van het zich omkle den, zijn onderbroek nu wel comme-il-faut zou dra gen, of die slip achterste voor om zijn lijf zat. Naar onze mening bestond er echter niet de minste aanleiding te gaan veron derstellen dat het met schepen Hiel vestimentair niet sneu zat. ze, de twee nieuwe geneo- logische werken van de hand van E.H.F. Verberck- moes voorgesteld en toen reeds was ons opgevallen dat de ex-gemeentearchi varis blaakte van gezond heid. Gewoonweg pure kracht uitstraalde. Van dit dynamisme lever de hij trouwens 's ande rendaags reeds opnieuw een bewijs. Want toen hij op de milieutentoonstelling van dichtbij een kaart wou bekijken, even het glas be roerde dat dit dokument beschermde, viel dit glas rinkelend op de grond. Er staat Octaaf Van den Broeck, morgen zaterdag, een belangrijke konfronta- tie te wachten. In het kei zerlijke Herentals van Rik Van Looy, zet de Lebbeke- naar die dag immers aan in het wereldkampioenschap op de weg voor Rotary- leden. Naar insiders konden ver nemen heeft de Lebbeek se ex-wielrenner - de se nator nam in zijn jeugd in derdaad deel aan wieler wedstrijden - flink wat kan sen om op het hoogste schavotje te klimmen. Volgende week kan Octaaf Van den Broeck trouwens de Chinezen wat techni sche en taktische richtin gen i.v.m. het wielrennen meegeven, want dan ver toeft hij, als lid van een Belgische parlementaire delegatie, in de Chinese Volksrepubliek Nog een sportbericht. De finale van het Kam pioenschap van Lebbeke tennis, die ingevolge het slechte weer vorige zater dag afgelast werd, gaat door op zaterdag 22 sep tember a s. Men zegge het voort! Lokeren. De initiatiefnemers van Kovekes kermis met een nieuwe vlag (polo) En vandaag vnjdag 14 en morgen zaterdag 15 september wordt er in zaal Heidehof langs de Heizij-

De Voorpost | 1984 | | pagina 5