eertigste verjaardag van de bevrijding lan Hamme plechtig herdacht De bevrijdingsfeesten te Lokeren Beveren smeedde band met Polen "F Hamse bevolking was mild voor Poolse Hulpactie De Voorpost - 14.9.1984 - 7 ■terdagnamiddag 8 september werd de 40ste verjaardag van de bevrijding van Hamme NEERLEGGING BLOEMEN echtig herdacht. Er was een feestelijk programma opgesteld. Te 14 uur was er een De eerste halte was te St. An- nkmis in de Dekanale kerk te Hamme, die opgedragen werd door deken Botterman. na, waar Burgemeester Baert pdien vertrokken alle genodigden met een autobus naar de verschillende monumenten aan het gedenkteken bloemen w neerlegde. Nadien vertrok men naar Hamme-Zogge, waar ook de burgemeester on der een ruime belangstelling bloemen neerlegde. De derde halte op de route was het dorpsplein te Moerzeke. Hier werden de aanwezigen toege sproken door ere-burgemees- ter van Moerzeke, Gilbert Lemmens. Hij gaf een histo risch overzicht van de bevrij dingsdagen in de deelgemeen te Moerzeke. Burgemeester Baert noemde hem een voor beeld van weerstander en va derlandslievende burgemees ter. De heer Lemmens legde nadien de bloemen neer aan het gedenkteken. Deze eer kreeg hij ook te Kastel waar eveneens een korte plechtig heid plaats vond. Als laatste stopplaats op het programma stond het Kon. Albertplein ge pland. Aan het monument der gesneuvelden legde Burge meester Baert opnieuw bloe men neer terwijl de klaroen blazers de «last post» bliezen. FEESTZITTING Om 18.30 uur was er een aka- demische zitting gepland in de feestzaal van het gemeentehuis n.a.v. de 40ste verjaardag van de bevrijding van Hamme. In een bomvolle zaal sprak burge meester Baert de aanwezigen toe. Hij dankte allen die mee gewerkt hadden aan deze merkwaardige herdenkingsdag en die een prestatie geleverd hadden die stijlvol was. «Elk jaar gedenken wij trouw en innig de grote offers van ons land en ons volk tijdens de twee wereldoorlogen, op 21 juli en 11 november. Maar in een lange reeks van jaren zijn er bepaalde tijdstippen, opval lende verjaardagen die terecht de aandacht genieten. 40 jaar is een aanzienlijke periode en een bijzondere herdenking is dan gerechtvaardigd, zegde de Burgemeester. Onbeschrijfe lijk was de vreugde toen wij bevrijd werden van de vreem de overheerser, van de ver schrikkende en enge be- r. ii i stuursmaatregelen, van angst wamme. De vaandels van de Vaderlandslievende verenigingen werden in de optocht \eegedragen (vh) e viering van de veertigste verjaardag van de bevrijdingsfeesten te Lokeren verliep als Oen feestmaal met verschillende gangen. Als voorgerecht kregen wc al op dinsdag 4 ,'ptember het bezoek van een zestigtal poolse oud-soldaten, die hier in de streek eelgenomen hebben aan het bevrjjdingsofïensief, en die hier naderhand hun geluk en tan gezin hebben gezocht. Na een bloemenhulde aan de bevrijdingsplaats in de hal van Mt stadhuis werd aan de vele genodigden een receptie aangeboden. gesneuvelden in Groot-Hamme. mme. Ere-burgemeester Lemmens legt bloemen neer aan het standbeeld van de neuvelden (vh) om de dood, verdrukking, be vrijd van een morele druk. Vrede, geen oorlog meer, geen honger en geen koncentratie- kampen meer. Een herwonnen vrijheid van meningsuiting en pers, hgerenigde gezinnen, te rug feest kunnen vieren. Alles wordt na 40 jaar terug aan schouwelijk via diverse doku- mentaires en reportages op TV, in de geschreven pers. Zo worden zij een levende herin nering voor hen die er toen bij waren. Voor de jongere bevol kingsgroepen vórmt het een belangrijke boeiende en geak- tualizeerde bron van informa tie en kennismaking met het verleden». De burgemeester bleef ook stilstaan bij enkele centrale waarden en ideeën bij de her denking van de bevrijding. Zijn dank ging uit naar allen Beveren herdacht de bevrijding. Czeslauw Kapjus, een voormalig Pools militair die nu ih Jiiif o^anaJwniï»ï^rrTi^ Beveren woont, schonk een standbeeld aan Beveren (u ziet hem helemaal rechts op de soldaten en bu'rgere die vanaf fo'°h Mdde" Mehelenaar Helinck die bij de bevrijding 17 jaar was en zich bij hel verzet het begin tot hef einde van de "erd,enstel,jk maakte (Iv) oporlog vochten voor het her winnen van de vrijheid. Dit heeft, zegde de burgemeester, van ons lans en ons volk vele offers gevraagd. Heel wat Hammenarcn, familieleden en vrienden hebben hun leven ge geven. De Burgemeester on derlijnde ook de verantwoor delijkheid en de vrijheid. «Er was geen bevrijding mogelijk geweest zonder de verant woordelijkheidszin en het plichtsbesef van velen om te rug een volwaardige en mens waardige maatschappij, in vrij heid en in vrede, op te bou wen. In de strijd voor de vrij heid, in de dienstbaarheid en de hulpverlening, aan de me demens, die tijdens de oorlogs tijd vaak in nood verkeerde, werkten zowel jong als oud aktief mee. Dit leidde tot de bevrijding van de vreemde be zetter. Nu 40 jaar later, is er in dit deel van de wereld gelukkig geen bezetting meer. Wij heb- rende6opdracht^om "in°deze Beveren herdacht de bevrijding. De Landelijke Ruiterijvereniging, afdeling Beveren, vrije wereld, de waarden als opende een optocht die n.a.v. veertig jaar bevrijding werd gehouden Iv demokratische vrijheid van meningsuiting, religie voor de toekomst te vrijwaren en steeds verder uil le bouwen lot zen vredevolle en blijvende leefbare samenleving. BD inncringen lagen daar tentoon- vurige wens om nooit nog een gesteld. Ook door het Konink- derde wereldbrand te moeten lijk Legermuseum was aan- bevelen. Vervolgens werden zienlijk materiaal ter beschik- bij naamafroeping door stads- ook secretaris Paul Van Doorsse- laere de onderscheiden vereni gingen opgeroepen om deel te nemen aan een algemene bloc king gesteld. Er twee tot hiertoe nog niet gezie ne films bij: een over de briga de Piron, en een over de be- onderstreeptc burge meester Liebaut het belangrijk andccl dat de Polen hebben tchad bij de bevrijding. Onze mk daarvoor is dan ook on- nctclijk groot. Daarna nam de xjIsc Lokeraar Teddy Ko- walcck het woord. Na nog een dankwoord van de voorzitter van de Poolse verbroedering, eveneens in het Pools, werd het guldenboek getekend en de crewijn geschonken. Een eerste hoofdschotel werd ge presenteerd op vrijdag 7 sep tember. Door het Eenheids front was een speciale tentoon stelling georganiseerd in de Torenstraat. Allerlei groten deels onuitgegeven fotomate riaal en andere bevrijdingsher- keren. Er werd ook een tentoonstelling georganizeerd over de bevrijding en alles wat h daarrond heeft afgespeeld (polo) vrijding van Lokeren zelf. De menhulde. Deze aangrijpende ouderen onder ons konden er plechtigheid werd dan besloten nog vele kennissen en vrienden met de uitvoering van de drie ontdekken. Zo ook op de fo- nationale hymnen: het Engels, to's in de grote zaal boven, het Pools en het Belgisch. In Geen wonder dat er op de goede orde, en onder het spe- volgende drie dagen heel wat geloop was naar de Toren- len van de «Bevrijdings- marche» defileerden dan de Beveren herdacht de bevrijding. De vzw Rangers, een Military Historical Vehicle straat, waar de mensen elkaar verschillende groeperingen Collectors Clubwaarvan Beverenaar Antoine Geleyn ondervoorzitter is, verzorgde een verdrongen om toch maar een voorbij het monument en de show op het marktplein (Iv) iu.:eregenodigden. 's Avonds van diezelfde zon- plaatsje te bemachtigen. Zon dag 9 september bracht ons dan de grote hoofdschotel: Het vredesmonument van de Lo- dag werd ons dan nog het na- kersc beeldhouwer Roger gerecht aangeboden: De drie Brackc werd officieel ingehul- muziekmaatschappijen die 's digd op het Stationsplein. De morgens niet bij de plechtig- voorzitter van de nog zeer heid betrokken waren, hielden zeldzame vuurkruisers van 14 - een muzikale Taptoe. Geluk- 18, de 92-jarige Roger Adam, kig was de wind wat komen was er ook nog bij. Onder opsteken en was de zon ten uitvoering van het «Te Velde» langen laatste toch nog van de door de Koninklijke Stedelijke partij. De socialistische har- Harmonie, werd het monu- monie vertrok van op het Sta- ment onthuld door burgemees- tionsplein. De Moedige Vla- ter Liebaut. Daarna werd de mingen van Heiende startten kunstenaar voorgesteld aan de op het Vrijheidsplein en de vertegenwoordiger des Ko- Liberale Harmonie begon haar nings, aan wie hij de opvatting optocht vanuit haar lokaal op van het beeld uitlegde. Er wer- het Zand. Eindpunt voor alle den dan twee toespraken ge- drie was het binnenplein op de houden: de eerste door de voorzitter van het Eenheids front, Germain De Mol, de tweede door de burgemeester. Markt, waar ze eerst elk afzon derlijk optraden, om dan ten slotte alle drie samen de «Bra- banqonne» uit te voeren. Dat Germain De Mol sprak vooral was dan meteen het eindpunt over de betekenis van het ver zet in het algemeen en hier voor de bevrijding van Loke ren in het bijzonder. Het tema van de toespraak van de burge meester was de dankbaarheid tegenover de bevrijders en de van een prachtige waardige en stijlvolle herdenking van de bevrijding van Lokeren, veertig jaar geleden... Beveren herdacht de bevrijding. Aandachtig luisteren en terugdenken aan veertig jaar J.V.L. geleden. Tussen Beveren en de Poolse bevrijders groeide een band (Iv) \Lokeren. Drie lokale muziekkorpsen spelen op de markt samen het vaderlands lied, ter [gelegenheid van de bevrijdingsfeesten (polo) In de loop van de maand juli werd besloten om rond half augustus vanuit Stekene een hulpaktie voor de Poolse bevolking te organizeren. Aan deze hulpaktie hielpen twee Hammenaren: Veerle en Koen Van Kersavond. Deze namen het initiatief ook de steun te vragen aan de inwoners uit Hamme. Het resultaat was overweldigend. Zowel te Hamme- Zogge als op de parochie H. Hart stroomden de pakken toe met ondermeer: levensmiddelen, klederen en schoenen. Lut en Francois Baert waren hierbg bijzonder aktief en namen de taak op zich alle giften te verzamelen. Naar Stekene doorzocht. De daaropvolgen- plaatsing naar Polen mee- Vanuit de wuitensgemeente de dag werd naar een klein maakten is er vooral een werd alles overgebracht naar dorp verder gereden op zowat groot tekort aan lcvensmidde- Stekcne, waar alles zorgvuldig 80 km van Gdansk. Op deze werd gesorteerd. reisroute werden heel wat hal- Pas op 13 tes gemaakt om op verschillen- augustus jl vertrok de Wasc de plaatsen pakjes af te zetten, konvooi richting Polen. Met die door een plaatselijk pries- vijf voertuigen drie perso- ter werden verdeeld. Ook kin- nenwagens met aanhangwa- dertehuizen, bejaardentchui- gens, een bestelwagen en een zen en kloosters werden be- 20-tonner, bemand met 12 per- dceld met goederen die door soncn, werd de verre reis aan- de Waaslandsc bevolking wer- 8cval den gegeven aan deze hulpak- Na 14 u. rijden werd dc tie Poolse grens bereikt. Waar al- Naar verluidt volgens le wagens dienden afgeladen een mededeling van de mensen en door de douanediensten die met de konvooi de ver- lcn en in de landelijke gebie den aan klederen. Reden temeer om de Poolse hulpakties verder te zetten. In het najaar wil men te Hamme en te Stekene een dia-voorstel ling organiseren over deze reis naar Polen. De Wase Polen- aktic en reisleidster mevr. Lea Zakierski-Pauwels danken hierbij dc ganse Hamse bevol king voor hun spontane mede werking aan dit projekt. V.G.P. Burgemeester van Haaltert in het gedrang Bij de nieuwe eigenaar van het Waterkasteel van Moorsel, burgemeester Willy Michiels, deed de gerechtelijke politie van Brussel een huiszoeking. De burgemeester, die verle den maandag niet op het schepenkollege verscheen, was met vakantie en naar we vernamen zou hij een dezer dagen terug zijn te Haaltert. Allicht wordt hij dan ook door een Brussels onderzoeksrechter aan de tand gevoeld. Men spreekt over fraude en vervalsing, maar dat is voorlopig geroddel. Het parket laat immers over de zaak niets los. Volgens geruchten zou deze huiszoeking in verband staan met een inval in een Brusselse zaak. waar minder fraaie dingen zouden gevonden zijn. Officieel is Willy Michiels landbouwer, doch hij heeft een bloeiende zaak in caféspe- 'en, een ontginning van bossen met Amerikaanse eik in de Verenigde Staten en een meubelfabriek te Tielt. Stoppen met roken In samenwerking met de «Liga voor de gezondheid» wordt door het Aalsters stadsbestuur het reeds welgekende vijfdagenplan georganiseerd voor al wie zich enigszins gemotiveerd voelt om met roken te stoppen. Dit plan loopt van 1 tot en met 5 oktober e.k., telkens te 20 u. in de zaal van het dienstcentrum Erembodegem. Een speciale oproep wordt dan ook gedaan tot alle inwoners, verenigin gen, personeelsleden en het onderwijs en jeugd!eid(st)ers maar ook bewoners van andere deelgemeenten zijn er vanzelfsprekend welkom. Wat jc niet alleen kan, kan je met het vijfdagenplan. Meer informatie bij de dienst Volksgezondheid, Grote Markt 3. Tel. 053-77 11 11., toestel 267

De Voorpost | 1984 | | pagina 7