Minister Eyskens in Stekene: «Kristenen moeten de rangen sluiten» Weekendverblijven in Stekene: leefmilieugroep nuanceert standpunt H- ei Wasserijen onderscheiden Bisschoppelijke normaalschool Sint-Niklaas, i startte met verlengde opleiding CJ q Enorm suksesvoor auto» en fietszoektocht te Stekene Slecht weer blijft duren Stekense Gelaagputten wandelgebied? De Voorpost - 21.9.1984 - 11 Zaterdag worden in Brussel achttien textielreinigingSbe- drijven bedacht met een getuigschrift dat ze toelaat, het kwaliteitslabel van «wasserij gespecializeerd in de behan deling van huislinnen» te voeren. Ercoma, de erkennings kommissie voor textielreiniging die onder het bescherm heerschap staat van o.m. het ministerie van ekonomische zaken, reikt deze onderscheiding uit. Bij deze achttien, stuk voor stuk Vlaamse wasserijen, o.m. Sneeuwwitjes Verenigde Bedrijven uit Sint-Niklaas en het bedrijf Sint-Martinus uit Oordegem (Aalst). Vorige week was Mark Eyskens, ondermeer minister van ekonomische zaken, te gast in Stekene, op uitnodiging van de plaatselijke CVP-afdeling. Ondermeer Miet Smet en Lieven Lenaerts waren komen luisteren. Met hen vulden zo'n 250 geïnteresseerden we herkenden ook een afvaardiging van onder meer SP, PW en VU de zaal van het Stekense Gildenhuis. partij te noemen. «De CVP hangt niet tussen SP en PW want past niet in de traditione le opstelling van de partijen omdat het een kristelijke partij is». Hij had het over de vele ver wezenlijkingen, maar ook over Maandag 17 september startte het pedagogisch hoger onderwys in de bisschoppelijke normaalschool, Kasteel straat 8, Sint-Niklaas, op een feestelijke manier. Voor de middelbare normaalschool (NMS) was dit reeds de 34ste keer. De onderwijzersopleiding (LNS) dateert zelfs van 1839. De BNS was één der eerste normaalscholen van het land. Direkteur De Witte opende de akademische zitting met het onthaal van alle studenten en leraren. Vooral verwelkomde hij de nieuwe kollega's van de middelbare technische nor maalschool, afdeling kleding van het Berkenboominstituut. Deze afdeling wordt vanaf dit schooljaar toegevoegd aan de BNS. De lessen blijven echter doorgaan in het vroegere in- plantingspunt. Daarna kregen de toehoorders een eminente toespraak te horen van e.h. R. Van den Berge over de school als evangelisatiemilieu. De eerste studenten van de hervormde en verlengde re gentaats- en onderwijzersop leiding zijn dus gestart. De opleiding werd eindelijk uitge breid tot drie jaar waardoor meer tijd vrijkomt voor een degelijke praktische, didakti- sche vorming zoals stages in alle onderwijsafdelingen op se- kundair niveau (ASO, TSO, BSO, BuSO, VSO) en kennis making met alle aspekten van het leraar-zijn zoals ouderkon takten, klasseraden, geïndivi dualiseerde en gedifferentieer de aanpak van leerlingen, enz. Deze verlengde opleiding spreekt blijkbaar meer gemoti veerde studenten aan; zij kie zen nu echt voor het leraarsbe roep en niet enkel meer voor een tweejarige opleiding in vergelijking tot een langere universiteitsopleiding. Het middelbare normaalon- derwijs van de BNS biedt naast de wettelijke verplichte keuze tussen de stamvakken Neder lands, Frans, Engels en wis kunde en de andere onderwijs- bevoegdheidsvakken fysika, aardrijkskunde, biologie en geschiedenis bovendien de uit gebreide keuze aan tussen godsdienst, ekonomie, schei kunde en Duits. Ook in de MTNS is de vroegere afdeling kleding omgevormd tot kle ding - technisch - technologi sche opvoeding, waarbij dan ook de lesbevoegdheid van de afgestudeerde regentessen in de toekomst een ruimer gebied zal bestrijken. Hopelijk hebben deze studen ten binnen drie jaar dan ook nog een serieuze kans op werk doordat het jaar voordien geen regenten of onderwijzers zul len zijn afgestudeerd. (sva) J Vorige week zondag werd er in Stekene intens gezocht tijdens de zoektocht van CM-Ziekenzorg. Een organisatie die in samenwerking met de Landelyke Gilde en Vakan- tiegenoegens uitgroeide tot een sukses. Niet minder dan 247 antwoordbladen werden binnengebracht. Dit betekent l dus dat er ruim 500 deelnemers waren aan deze zoektocht I van CM-Ziekenzorg, die een volledige namiddag amuse ment in een gezonde omgeving en sfeer bracht. Via de grote markt, waar velen zich verloren zochten naar een overlijdensjaar dat ergens an ders te vinden was, ging het naar de Potaardestraat met de Pitzenburghoeve uit 1337. Ook dienden hier romeinse cijfers te worden vertaald in arabisch I of de gewoon gangbare. De j Ketelaarsgrasstraat werd een dnikbereden weg - mede door I de omleidingen waaraan Ste- I kene leidt de laatste weken - I en over de veelbesproken ex- pressweg ging het links tot in i de Donkerhofsteestraat. Met- een kwamen de deelnemers in I één van de mooiste streken J van Stekene. Langs een weg- met-kiezel door de Lange I Dweersstraat en dan maar het I prachtige natuurschoon be wonderen. In de Magdalena- straat was er een «stop» voor zien: om de dorstigen te laven I én om te., melken. Niet échte i koeien of geiten, maar in de j vorm van een volksspel. Een interessant en grappig spelletje dat niet altijd vlot verliep Nederland... Na dit oponthoud ging het ver der in Nederland, door de pol der van Absdalc waar men letters zocht die het woord «bezigheidsklub» vormden. Onderweg werd een typische hoeve bezocht, waar de parate kennis van zaden en vruchten werd getest. Daarna ging iïêt richting waterwingebied, waar fietsers en automobilisten noodgedwongen elk hun eigen weg dienden te rijden. Dit prachtig gebied is namelijk en kel toegankelijk voor fietsers en voetgangers. Er diende zelfs een stukje noodgedwon gen te voet worden afgelegd, met de fiets in de hand. De automobilisten reden langs de Ellestraat terug. De volgende kontrolepost was aan het Vos senhol van ons aller «Reintje Er zijn nog geen tekenen die erop wijzen dat er spoedig een einde gaat komen aan het té koude en té natte weer. Vandaag vrijdag zijn we de 21' en in deze maand viel er reeds op 17 dagen regen. Dit weertype krijgen we normaal in de tweede helft van oktober, maar daarmee houden de depressies geen rekening. Ten noorden van Schotland bevindt zich de kern van een diep lagedrukgebied. Het voert in de hogere luchtlagen geleidelijk nog wat koudere lucht aan. Hierdoor wordt de buienaktiviteit sterk aange wakkerd. Tot het midden van volgende week blijft het dan ook wisselvallig met geregeld perioden van regen of buien. De namiddagtemperaturen bereiken hooguit 15 tot 16°. De zuidwestenwind waait meestal matig tot vrij krachtig. Eén zaak is nu reeds zeker: September zal sedert het begin van de waarnemingen in 1833 nog nooit zo nat geweest zijn als in 1984. Een triest rekord! Vos» met een vraagje over de «Waese Sweerddans». Langs de Bosstraat ging het dan rich ting Kiekenhaag en onderweg dienden fietsers en auto's al weer te worden gesplitst. Deze keer speelde de expressweg de organisatoren parten. In de Kickenhaag was het eindpunt. Na nog de schiftings- vraag te hebben beantwoord werd het antwoordformulier afgegeven. In de hangar van Persoon werd dan uitgerust en gewacht op de uitslag. Prijsuitreiking De prijsuitreiking ging door rotlti 19u30. Uit de prijzenpot van ruim 25.000 fr. wonnen 152 deelnemers een prijs die meer dan het inschrijvingsgeld waard was. De eerste tien mochten hun geschenk zelf kiezen. De overige prijzen wa ren genummerd: Hieronder de eerste 20 van deze zoektocht: 1. Jean-Pierre Schelfhout uit Kemzeke, 2. Paul Crève uit Stekene, 3 Guido Bermijn uit Stekene, 4. Edwin De Block uit Stekene, 5. Walter Van Hooste uit Stekene, 6. Nelly Sturm uit Stekene, 7. Peter Laureys uit Antwerpen, 8. Geert Crève uit Stekene. 9. Erik Waterschoot uit Stekene, 10. René Baes uit Stekene plus Robert Van Hooste uit Kem- zefce. 11. Wits Verschueren uit Stekene, 12. Luk Crève uit Stekene, 13. Gerry en Geert Persoon uit Stekene, 14. Thé- rèse Goossens uit Stekene, 15. Lucien Van Hecke uit Steke ne, 16. Wim Van Waesberghe uit Stekene, 17. Theo Deelen uit Kemzeke, 18. Rudi Ferkct uit Stekene, 19. Willy Van de Velde uit Stekene en 20. Vivia- ne De Witte uit Stekene. Nadat Leefmilieu Stekene zich terdege had geïnformeerd over de toestand én over de wettelyke middelen van het «machteloze» gementebestuur om het probleem van de weekendverblijven aan te pakken, stelde het aan het Stekense schepenkollege een bijna pasklaire oplossing voor. Voor de bestaande weekendverblijven: het uitvaar digen van BPA's die de huidige toestand vastleggen en voorschriften bevatten omtrent hygiëne, brandveiligheid, enz. plus nodige voorziening treffen voor ophalen van huisvuil, brandbeveiliging (toegankelijkheid, waterpun- ten) en verkeersveiligheid (snelheidsbeperking enz). Voor eventuele nieuw erkende zones: afleveren van verka velingsvergunningen (mét voorschriften) die nieuwe WE- verBlyven de kans geven om zich wettelfjk te vestigen, én dus niet te vervallen in de «ongeordende toestanden» van vroeger en nu. Ondertussen is Leefmilieu toch tevreden: «Niet alleen over de bereikte resultaten maar ook over de korrekte wyze waarop het schepenkollege ons op de hoogte heeft gehouden van de stand van zaken in verband met de WE-verblijfsproblematiek», aldus Leefmilieu in een mededeling. Stekene. Veel sukses voor de fiets- CM-Ziekenzorg (gremar) i autozoektocht van Men stelt dat het «Stekense gemeentebestuur reeds heel wat heeft verwezenlijkt, zoals het verstrekken van vergun ningen voor het opstellen van nieuwe WE-zones, het verze gelen van WE-verbiijvcii opge richt in de laatste twee jaar zoals in de Zwarte Hei waar van de meerderheid ondertus sen is afgebroken, het opstel len van BPA's voor de erkende zones, het aanleggen van ver zamelpunten voor huisvuil in alle WE-zones en het «maag delijk houden» van de Bag- gaert waar de illegale verblij ven «spontaan» (na aanma ning) verdwenen. Leefmilieu Stekene verbreekt het stilzwijgen o.m. omdat een aantal «avonturiers» (zoals ze in de persmededeling worden genoemd) meent op de oude manier verder te kunnen gaan met inplanten van weekend verblijven. In juni werd al een vorm van misleidende reklame aan de kaak gesteld. Delen van het natuurgebied De Stropers werden verkocht als «gebied voor natuurrekreatie»! Door het prompt ingrijpen van de overheid werden enkele nota rissen verplicht tot een recht zetting. Daarna kwam geen enkele koper meer opdagen en het gerecht is begonnen met een onderzoek. Tijdens de ver lofperiode kreeg het Leefmi- lieu-sekretariaat tips van inwo ners, die mensen betrapten bij het plaatsen van hun illegaal buitenverblijf. Zo werden er, ondanks alles, nog karavans geplaatst in de Kemelstraat, WE-huisjes en karavans ge plaatst vooraan in het tot nu toe ongerepte bosgebied «In den Bekaf» Nu de Polken... Maar het zojuist aangehaalde is slechts «klein bier» in verge lijking met een heuse illegale verkaveling in één van de mooiste gebieden die Stekene nog rijk is, namelijk de Pol ken. Hier hebben enkele men sen grond gekocht, die denken dat ze de «boerkes van den buiten» bij de neus kunnen nemen.. Wie door de Polkcnstraat of over het fietspad (op de oude spoorwegzate) wandelt merkt op 't eerste gezicht niets abnor maals. Of toch? Er zijn de bordjes «Te Koop» die later worden vervangen door «Pri vaat» en «Verboden Toegang» of «Bewaakte Jacht». In feite niet ongewoon want de verko per maakt in plaatselijke ad vertentiebladen reklame voor «bosgronden». Ongewoon is het wel dat het héle bosgebied is afgespannen met prikkeldraad en boven dien heerst er dikwijls een on gewone drukte. Wanneer men dan eens - wan neer de eigenaar heeft verge ten zijn prikkeldraadtoegang te sluiten - via de pas aangeleg de «boswegen» een kijkje kan nemen in dit bosgebied... Dan wordt het duidelijk dat de nieuwe eigenaars wel degelijk iets te verbergen hebben. «Pest van Stekene» woekert verder Hieronder een kort verslag van enkele minuten in het «Bosge bied van de Polken». Terwijl een stel landmeters naarstig hun werk doen, zijn een aantal gloednieuwe (gelukkige) eige naars reeds aan de slag. Ze bouwen - en dat mogen ze ook - een «schuilhut» of iets wat ervoor moet doorgaan. Het toeval wil dat sommige «schuil hutten» zo groot zijn dat er (toevallig) gemakkelijk een heuse karavan in past. Wie wel van wanten weet is dan weer de eigenaar van de kavel die enkel een grote sta pel hout heeft geplaatst. Wan delend over de spoorzate ziet men inderdaad enkel een enor me houtmijt. Om het brand hout te beschermen tegen vocht e.d. heeft de slimmerik de mijt afgeschermd met een afdak, terwijl de slagregen wordt tegengehouden door middel van een groot zeil. Es- tetisch niet oogstrelend, maar niets onwettigs aan de hand. Wie echter aan de «andere kant» geraakt, wie de achter zijde van de houtstapel bekijkt Minister Eyskens in Steken gemeenteraad Herman Rolliet CVP-fraktieleider in de ge meenteraad Herman Rollier verwelkomde iedereen en trachtte meteen een «sfeertje» te scheppen, door Eyskens voor te stellen door een enge Waalse bril. Mark met een «k» dé flamingant die elke morgen de Vlaamse Leeuw doet weerklinken, de man die de Waalse ekonomie om zeep wil en dergelijke «kompliment- jes». De heer Roilier wilde meteen ook enkele serieuze problemen introduceren: dé te grote rol van de staat, het hanteren van de hakbijl in de staatsuitgaven, de enorme staatsschuld... De minister was verheugd over de grote opkomst en ant woordde kort op de «aantijgin gen uit de Waalse hoek», voor gelezen door de inleider. De minister tilde enkel zwaar aan het feit dat het citaat een CVP- er als agressief en onverdraag zaam beschouwde, als iemand die andere mensen zou klei neren. Mynen moeten open blijven Natuurlijk had Eyskens het over de steenkoolmijnen, want juist was bekend geraakt dat de direktie van K.S. (Kempi- sche Steenkoolmijnen) een sa neringsplan in voorbereiding had, waarin drastisch zou ge sneden moeten worden in de arbeidsplaatsen. De minister drukte er op dat Limburgse steenkoolmijnen van enorm belang zijn wat betreft energie voorziening. «Zonder onze steenkool zouden wij aan han den en voeten gebonden zijn aan het buitenland», meende hij: «Sluiten van mijnen zou dus zeer onverstandig zijn. Ik ben zelfs van oordeel dat wij de mijnen moeten blijven openhouden ook al zijn ze 'on betaalbaar'...». Hij had het over het feit dat Cockerill-Sambre nu verder zal gesaneerd worden met de opbrengst van Waalse succes sierechten en... ook voor KS zijn de nationale middelen op gebruikt. De 32 miljard-enve loppe is bijna uitgeput en Vlaanderen moet nu verder zorgen voor de mijnen. Hij laakte het standpunt van de VU en noemde dit gewoon- Hij wordt geflankeerd door CVP-fraktieleider in de •n (links) plaatselijk CVP-voorzitter Raf De Vos (gremar) weg volksverlakkerij, demago gie, leugens. «De Walen beta len wél zelf hun C.S. en... de VU zat toch in de regering wanneer bepaalde maatrege len getroffen werden die ze nu aanvallen! Trouwens, K.S. kreeg reeds méér dan 100 mil jard steun van de nationale overheid». Minister Eyskens beloofde dat er geen enkele mijnwerker zal worden afgedankt. Daarna pleitte hij volop voor industrië le vernieuwing als voorwaarde om het welvaartpeil te handha ven en om de anderen te kun nen blijven volgen. Dit zal na tuurlijk sluitingen, sanering e.d. voor gevolg hebben maar hij waarschuwde er meteen voor dat de aandacht voor de sociale gevolgen moet blijven. Rooskleurige toekomst? Toen honderd jaar geleden de mechanische weefgetouwen op de markt kwamen, stootten die op een enorme tegenstand, al dus de minister. Men gooide er z'n klomp (sabot) in en zo ontstond het woord «sabota ge»... De huidige tegenstand is dus te verstaan. Ondertussen komt de textielsektor er terug bovenop en sommige bedrij ven kunnen zelfs geen gekwali ficeerde arbeidskrachten meer vinden. We gaan inderdaad naar nieuwe tijden en onder meer daarom dient ons onder wijs voortdurend te worden aangepast. De heropbloei zal voelbaar worden. Maar enkel op voor waarde van een bepaalde vorm van geduld. Ook had hij het even over de sociale zekerheid die er onder meer oorzaak van is dat de loonkosten in ons landje zo veel hoger zijn dan bijvoor beeld in Japan, al houdt een arbeider of ingenieur in België minder netto loon over dan de Japanse kollega. «Hier zit een probleem én toch hebben som migen nog te veel en anderen te weinig. Da? ze maar niet schieten op de CVP...». Kristelijke renaissance Daarna had de minister het uitdrukkelijk en langdurig over de toekomst van de CVP, die hij weigerde en centrum- de fouten waarvoor de CVP mee verantwoordelijk is. Daarna wilde hij het vooral hebben over het kristelijke as- pekt: «De C is veel belangrij ker dan de overige letters», aldus Eyskens. Hij meende ook dat we weer voor de geboorte staan van een nieuwe tijd. Er zal weer werk kunnen thuis gebeuren, zodat het gezin terug het centrum van het leven kan worden. «Maar deze nieuwe tijd loopt gevaar te ontsporen, onder meer omdat iedereen zelfs de kristenen onderling, in de verschillende partijen ver deeld is. Daarom moeten alle kristenen, over de partijgren- zen heen, de rangen sluiten en bouwen aan één grote bewe ging van maatschappelijke ver nieuwing. Met de CVP als rug- gegraat. Een kristelijke renais sance als het ware...» Krisis is ook moreel Meteen gaf hij een aantal voorbeelden en terreinen waar dit in praktijk kan worden ge bracht. Helpen waar het nodig is. weg met overdreven betut teling, weg met de politieke benoemingen, decentralisatie naar het individu toe, eerbied voor het leven, verlaging van fiskale druk ten bate van gezin nen, verdediging van het kris- telijk onderwijs, minder hard zijn in de polittiek (ook indien we weten dat de anderen dwa len, want wie denkt dat hij gelijk heeft is gevaarlijk voor de medemens) enz. Hij pleitte voor een «politiek- met-een-gezicht». «Ook poli tiekers moeten leren relative ren en absoluteren, niet vech ten voor kleinigheden, maar de échte problemen oplossen, zoeken naar de échte waarden van het leven». Hij keek over de landsgren zen, naar landen en gebieden waar de levensstandaard en -omstandigheden zo veel lager is dan hier. Hij had het over onze vrijheid in vergelijking met sommige diktaturen. Hij toonde met andere woorden aan hoe goed we het hier nog hebben en besloot dan ook met te stellen dat we uit dit alles de nodige energie moeten putten voor de toekomst, want «de krisis is ook moreel!». Zijn laatste zin was dan nog een samenvatting van zijn vi sie: «Ongeveer zestig procent van onze bevolking is kriste- lijk, deelt het kristelijke ge- dachtengoed. Waarom kunnen we al deze krachten niet bun delen, want... geloof zonder werken is dood maar werken zonder geloof is onbestaande». Ieder zwicht voor Gskale druk Nadat de Stekense CVP-voor- zitter Raf De Vos de spreker had bedankt voor z'n brede kijk op de zaak mochten enke le vragen worden afgevuurd. Maar het publiek was onder de indruk en vragen over onder meer de beloofde steun aan het Waasland (Nobels Peel- man), rijksweg 60, draai- en freesbank en Pégard, vervoer van gevaarlijke goederen op die weg van en naar de haven, Mont-Louis en z'n lading voor de Sovjet-Unie enz... bleven Wel werd gevraagd naar de toekomst van textielplan. Hier antwoordde Eyskens dat dit plan best is gelukt, dat de Bel gische bedrijven zich bijzonder vlug hebben aangepast en hun markt heroverd. Hierdoor is er vanwege de EEG-kommissie grote druk om het plan nu reeds te beëindigen. «Maar we zullen alle maatregelen nemen om de slachtoffers te helpen», aldus de minister. Over de scheepsbouw liet hij zich somber uit: «De toekomst is niet rooskleurig, want elders worden schepen gebouwd te gen zowat éénderde van de prijs. Wij moeten dus gespe- cializeerde schepen gaan bou wen in plaats van ruwbouw!» Dat de gezinnen hadden moe ten inleveren gaf hij uiteraard toe, maar hij herinnerde eraan dat liefst 75 miljard wordt uit gekeerd als gezinsbijdrage én dat in andere landen de kin derbijslagen belastbaar zijn. Over de fiskale fraude zei hij nog dat de straffen daarop dui delijk strenger zijn geworden en dat de kontrole is toegeno men. En hier knoopte hij nog enkele bedenkingen aan vast. «Iedereen zwicht onder de fis kale druk in ons landje», wer ken voor vadertje staat is in derdaad demotiverend» en «heel wat diensten die nu door de staat worden geleverd of verzorgd kunnen door de privé worden geleverd»... Op een vraag waarom ook de zwak- sten moeten inleveren meende hij dat onze sociale zekerheid, die 900 miljard kosten (of 1/ 4de van het bruto-nationaal produkt) het toch moet moge lijk maken om ook deze men sen te helpen. Op de laatste vraag betreffen de de sterkte van de munten kwam ongeveer volgend ant woord: Nederland heeft het grote geluk dat het een aard gasbel heeft gevonden (daar door overschot op handelsba lans) en Duitsland heeft het geluk gehad dat het door de oorlog is vernietigd én aai nét harde werkers zijn, waardoor het de sterkste mogendheid is van Europa... ziet een heuse karavan met Belgische nummerplaat Eén van de vele die er reeds staan en/of zullen volgen?! Historische overeenkomst De persmededeling eindigt met volgende raadselachtige zin: «Hoe dokter Boeykens de nieuwe zieke plekken zal be handelen is voor sommigen een vraag, voor ons een weet. Maar ten gepaste tijde daar over meer». Men kan natuur lijk opwerpen: er bestaat nu toch het als «historisch» voor gestelde kompromis tussen schepenkollege en NKWV. In derdaad, met onder meer als punt twee: «Tussen beide par tijen is overeengekomen dat Alle overtredingen na 111983, zowel binnen als buiten de te regulariseren zones voor ver- blijfsrekreatie, onmiddellijk verzegeling tot gevolg heb ben». Al geeft men de indruk naar buiten dat dit inderdaad zo is, dat is duidelijk niet het geval. Zowel in de Polken, de Bag- gaert als de Kriekerije werden onlangs (zeker nè 1 januari 1983) nog buitenverblijven in geplant zonder dat die ooit verzegeld zijn. Zelfs in de fa meuze Zwarte Hei niet... En hier kan men natuurlijk opwerpen: het schepcnkollege kan niet èlle buitenverblijfjes opsporen. Inderdaad, maar... men gaf toch de indruk dat met de inventarisatie èlle bestaan de optrekjes zijn geregistreerd in de verschillende kleurtjes. Gremar Het is niet de eerste keer dat de Stekense SP zich als het ware op de Gelaagputten werpt. Paul Moens interpelleerde n.a.v. de gemeenteraad nog eens over de bestemming ervan. Daar het gebied als landschap werd geklasseerd, brengt dit met zich dat in wezen het ge meentebestuur gehouden is dit gebied te beschermen en uit te rusten, was de redenering van Paul Noens. Namens de fraktie deed hij dan een voorstel tot aanpassing van dit gebied tot landschappelijke zone, waarin een passieve rekreatie van on ze bevolking mogelijk is. «Wij denken hierbij aan de moge lijkheid van wandelen en vis sen, met voorziening van rust banken langsheen aan te leg gen wandelpaden». De SP-er was verder van oor deel dat de milieu-beambten op die manier zeker nuttig werk zouden kunnen leveren voor verbetering van ons leef milieu. Omdat mensen bclangryk zijn «De visgelegenheid zou de ge meente de gelegenheid bieden, bij uitreiking van een jaarlijkse visvergunning tegen een ge ringe prijs in te staan voor het verder onderhoud van be doeld gebied. Men zou dan niet verder aangewezen zijn op de diensten van privé-initia- tief», aldus de SP. Volgens spreker is het belang rijk dat de mens toegang krijgt tot dit landschappelijk gebied. «Met ons voorstel tot aanleg van wandelpaden oordeel kundig ingeplant zou geen verstoring worden aangebracht in de fauna en flora van deze gebieden. Zonder gemis aan belangstelling voor het vogel bestand om en rond de Ge laagputten, menen wij toch dat mensen belangrijk zijn! Daarom ons voorstel tot instel ling van een geklasseerd land- schapgebied met mogelijkheid tot passieve en dus zeker geen aktieve rekreatiemogelijk- heid». Geen reservaat Schepen Cornu antwoordde in naam van het schepenkollege dat het SP-standpunt bijzonder dicht bij het standpunt van de gemeente aanleunt, namelijk: bescherming van flora en fau na, géén reservaat en beheer door de gemeente. «Om te realizeren», aldus de heer Cornu «dat wandelen en toegankelijk mogelijk zijn, hebben we kontakten gelegd om het klasseringsbesluit aan te passen. Dit om wandelwe gen te mogen aanleggen, be wegwijzering aan te brengen, kleine bouwwerken aan te brengen... Met andere woor den het probleem is dat het praktisch realiseerbaar moet worden. Dit gebied gaat véél geld kosten, dus het moet wor den gebruikt door de bevol- - king! Ook door de vissers, al zal dat slechts in beperkte ma te zijn. Ondertussen is er reeds heel wat besproken in een op te richten beheerskommissie. Het zal een lange weg worden, maar ik hoop dat we zullen slagen in ons opzet: 1. Vol doende vrijheid verwerven om te komen tot positieve rekrea tie, 2. Het oprichten van een goed funktionerende beheers kommissie, waar positief wordt gewerkt in plaats van voortdurend als kat en hond tegenover elkaar te staan». Gremar

De Voorpost | 1984 | | pagina 11