Vijftig jaar VW in Temse: van watertoerisme tot polyvalent «vreemdelingenverkeer» Vijftien jaar jeugdhuis Djem in Melsele: viering was verrukkelijk Jaarbeurs van Sint-Niklaas in het zilver H. Brugmans over de Zwijger bij DF-Sint-Niklaas Oostvlaamse kappersdag straks in Sint-Niklaas Per stroomtrein van Mechelen naar Terneuzen doorheen het Land van Waas 12 - 21.9.1984 - De Voorpost In het werkjaar 1984-85 viert de Sint-Niklase Davids- fondsafdeling niet alleen zichzelf omwille van de 110dc verjaardag van haar stichting, maar men wil ook ee steentje bijdragen tot de herdenking van Willem d Zwijger, die dit jaar meer dan geregeld opduikt in de per en op t.v. Iedereen zal nu onderhand wel weten dat dit maken heeft met het feit dat vierhonderd jaar geleden «Vader des Vaderlands» van onze noorderburen door pistool van ene Balthasar Gerards geveld werd. Mi door de veelheid van publikaties, televisieprogramma' enz., gaat te zeer verloren wat deze grote histoi' figuur nu, vier eeuwen later, voor ons betekent. Wat h< deze Zwijger ons te vertellen? Wat kunnen wij van hi leren, behalve de wapenfeiten die ons door Jeroen Krai in de televisieserie vertoond werden? De diepere din| zijn niet voor het vluchtige elektronische medium be stemd. Er gaat niets boven boek of voordracht. Daarom heeft de plaatselij- om 20 u terecht in Het Ccd- ke DF-afdeling een beroep ge- trum (Auditorium), Grolt daan op een eminent spreker, Markt 40 te Sint-Niklaas. DF prof. Hendrik Brugmans, ere- leden en studenten betalen 31 rektor van het Europakollege fr., niet-leden 50 fr. te Brugge. Men kent deze Ne- De mensen van het DF lat» derlandse Europeeër ongetwij- het daar echter niet bij. Aan fcld van zijn talrijke tv-tussen- sluitend op deze voordracfc komsten over Europese zaken gaat men op zondagmorgö in de jaren 60-70, zijn vrije 21 oktober naar een andere tribunes in een krant of zijn weliswaar kleinere Grolt andere publikaties i.v.m. poli- Markt, die van Brussel, waar tiek en/of geschiedenis. Zo is op dat ogenblik in het Brood hij ook de auteur van het magi- huis de zeer prestigieuze te* strale voorwoord op het grote toonstelling over Willem v« standaardwerk over Willem de Oranje te zien zal zijn. Als gid Zwijger, uitgegeven door het daarvoor is senator Walte Mercatorfonds. In hooguit Luyten gekozen en hij sta» dertig bladzijden plaatst hij de garant voor een onderhouden figuur van Oranje in historisch de en leerrijke rondleiding. 8» perspektief en doet hij de de middag kan deze histo Zwijger, over de eeuwen heen, boterham dan verteerd wo tot ons spreken. Brugmans kan in het herfstige Zoniën deze uiterst helder verwoorde met als wegwijzer op het syntheze niet alleen op papier derbed drs. Herman Ke brengen, maar ook voor 'Ie- die als begeleider van vend publiek' weet deze erva- natuurwandelingen bij het ren causeur zijn onderwerp be- zijn sporen al verdiend vattelijk en genietbaar te doen Verdere gegevens over overkomen. niet te missen daguitstap Wie dat wel eens wil mee- natuurlijk ook voor niet maken, kan op 25 september openstaat) volgen binnenkort De Vereniging voor Vreemdelingenverkeer en Toerisme van Temse viert op zaterdag 22 september haar vijftigja rig bestaan. In 1933 heette de toenmalige burgemeester van Temse Frans Boel. Met de ruime visie en doortastend optreden deze buitengewone 'captain of industry' eigen, die niet alleen de scheepswerf maar ook gans zyn gemeente ten goede kwam, zag hij dat ook op toeristisch gebied in Temse diende ingegrepen te worden en daarom richtte hy het «komiteit ter bevordering van het vreemdelingenver- Eerste voorzitter was burge meester Frans Boel zelf en eer ste sekretaris Arthur Vermei- ren, die later zou worden op gevolgd door Albert Spildoo- ren. Aanvankelijk was de be drijvigheid vooral gericht op het in stand houden van het watertoerisme en dan vooral de passagiersvaarten naar en van Antwerpen. Toen omstreeks 1938 de Wilfordboten hun be drijvigheid stopten, droeg de vereniging er in grote mate toe bij dat de rederij Flandria de vaarten zou overnemen. In 1939 werd een eerste toe ristische folder over Temse uit gegeven met foto's genomen door Henri Brijs, die na de tweede wereldoorlog de inmid dels overleden burgemeester Frans Boel als voorzitter zou opvolgen. Deze eerste folder in bruine druk was voor zijn tijd zeer vooruitstrevend en zeer degelijk. Nadat tijdens de tweede we reldoorlog de bedrijvigheid van de VW op een laag pitje brandde, werd in 1945 de be heerraad vernieuwd en nauwe kontakten werden aange knoopt met de Temse Water sportvereniging, zodat enkele jaren later de waterfeesten konden worden georganiseerd, een sportief evenement op de Schelde dat gedurende ver schillende jaren heel veel volk naar Temse lokte. Ondertus sen had ook Flandria de boot reizen Antwerpen-Temse en terug hernomen. In het begin der vijftiger jaren had sekreta ris Albert Spildooren die in middels gemeenteontvanger was geworden, ontslag geno men en als opvolger nam Mar tin De Ryck de fakkel over. Voorzitter Henri Brijs zocht een jonge opvolger en vond die in dokter Jan Poort, die met algemene stemmen als voorzitter werd gekozen. De zeer verdienstelijke Henri Brijs werd erevoorzitter. De tandem Poort-De Ryck bleef tot in 1983 de leiding in handen houden en zou in de geschiede nis van de VW welhaast le gendarisch worden. Het is on mogelijk in het kader van dit betoog de opsomming van al keer en toerisme» op, dat in 1938 als «vereniging zonder winstgevend doel» zou worden erkend, met de verander ing van het woord «komiteit» in «vereniging». Als leden van dit organisme zetelden vertegenwoordigers der ver schillende politieke partyen, toerisme-organisaties (TCB, VTB), sport, middenstand, kulturele verenigingen, hore- ca bedrijven. Als grondregel werd aangenomen dat de vereniging buiten en boven alle politiek zou staan, met als doel: de bevordering en promotie van het toerisme in en omgeving. de initiatieven en organisaties die onder impuls van dit zeer goed op mekaar afgestemde duo werden ingericht, weer te geven. Een eerste bekommer nis was de uitgave van een nieuwe folder vermits de voor oorlogse editie was uitgeput. Deze folder kwam in 1956 van de pers in blauwgrijze druk. In de zestiger jaren volgde weer een andere uitgave. Het werd een brochure in blauwgele druk, de kleuren van Temse. Enkele jaren geleden was de uitgave van een vernieuwde folder erg akuut geworden en dank zij het gemeentebestuur kon een prachtige brochure in veelkleurendruk worden uitge geven, terwijl onlangs nog de toeristische gids over Temse verscheen. Temse was ook een voorname schakel geworden in het «Scheldetoerisme», de zo genaamde «Mercatorketen». Tal van initiatieven om be zoekers naar Temse te krijgen zagen het levenslicht. Denken we maar aan de Scheldefee- ëries, palingfestivals, toeristi sche tentoonstellingen, kultu rele manifestaties met toeristi sche inslag zoals de Eurogala- koncerten enz. Onder impuls van de VW verbroederde Temse met Eupen en werd ook een steentje bijgedragen in de verbroedering met Willemstad en Montfoort. In tal van tijd schriften en andere media zorgde VW Temse er voor dat regelmatig de Scheldege- meente aan bod kwam en dit zal heel binnenkort weer ge beuren, op 25, 26 en 27 sep tember 1984 via BRT-2 Oost- Vlaanderen, telkens tussen 12' en 13 uur. VW-Temse zwierf ook bui ten Temse en nam deel aan het vakantiesalon op de Heizei in Brussel, stond met een leuke stand op toeristische tentoon stellingen in Oostende, Mont foort, Gent, enz... In 1958 werd de afdeling hostessen opgericht, die verle den jaar het zilveren jubileum vierde Standingvolle jonge dames verleenden belangeloos hun medewerking en doen dit nog steeds, natuurlijk regelma tig verjongd, als charmante en mooie ambassadrices van Temse en zijn VW. Te note ren dat één van hen eerste eredame werd van de «Schel- defee». New-look Sinds 1983 heeft de vereni ging een nieuwe leiding gekre gen. Dr. Jan Poort werd ere voorzitter en Victor Nelen werd de nieuwe voorzitter. Met het dynamisme en de inzet en bekwaamheid die hem ge bracht hebben tot topfunkties in het bedrijfsleven kan het niet anders of VW-Temse zal hiervan de vruchten plukken Victor Nelen is de «rechte man op de rechte plaats». Martin De Ryck nam ontslag als se kretaris en werd prompt tot eerste vicevoorzitter verkozen. Bruno Machiels werd tweede vicevoorzitter, maar spijtig ge noeg heeft hij onlangs omwille van beroepsredenen ontslag genomen (in zijn plaats werd Tony Loveniers gekozen). Nieuwe sekretaris is de jeugdi ge Eddy Van Hoeyweghen, wiens jeugd een nieuwe frisse wind in de bestuursrangen doet waaien. Sedert 1983 ook werden bij de VW werkgroepen opge richt: - «manifestaties» geleid door de verdienstelijke Adolf Peeters: - «promotie en propaganda», aangevoerd door toerisme- schepen Luc De Ryck; - «horeca» met als verant woordelijke penningmeester Leo Stroobandt; - «wandelingen» met als lei ders Maria Van Braekel-Lo- belle en Robert Roosen; - «hostessen» met aan het hoofd Lucille Feremans. Betrekkingen met het gemeentebestuur Doorheen die vijftig jaren werd de grondregel «boven en buiten alle politiek» steeds in acht genomen, wat niet altijd strookte met de opvattingen van de aan het bewind zijnde gemeentebesturen, zodat VW hier financieel onder leed en vaak iin haar voorne mens werd gekortwiekt. Ge lukkig is daar verandering in goede zin in gekomen toen de huidige burgemeester Désiré Van Riet schepen van toerisme werd en vooral sedert hij bur gemeester is, en Luc De Ryck schepen van toerisme. VW is deze mensen, samen met al degenen in de gemeenteraad die VW steeds hebben ge steund, uiterst dankbaar en is gelukkig te mogen verklaren dat thans de samenwerking met het gemeentebestuur pret tig en aangenaam verloopt. Toekomst VW-Temse is met dit gou den jubileum zeker niet aan het einde van haar Latijn. Men denkt met dankbaarheid en ge negenheid terug aan het ont zaglijke werk dat al die jaren onbaatzuchtig werd gepres teerd en ziet vol vertrouwen de toekomst tegemoet. De per- spektieven zijn uiterst hoop vol: de inwerkingtreding van het toeristisch centrum De Watermolen, de aanlegsteiger (vlotbrug) aan de kaai (passa giersschepen), de toeristische begeleidingskursus, het herne men van de Flandria-boottoch- ten, enz., zijn argumenten om niet bij de pakken te blijven zitten en verder te werken ten bate van het toerisme en Temse. Met ontroering wordt terug gedacht aan de overleden le den van de VW: voorzitters burgemeester Frans Boel en Henri Brijs. ondervoorzitter Edward Van Cotthem, schat bewaarder Frans Van Dun, be heerders Richard Loveniers, Hubert Duchesne, Ward Ma- dou. Theo Van Uytfanck. Lambert De Maere, Jan Sijs, dr. Frans Dierickx, Billiaert. Rooman. De Smet, schepen Fernand Schuerman, Romain Van Hoye, Ferdinand Van Hoeylandt, Albert Machiels, Alois Van Overloop en anderen. DANKZIJ DENMVB: GEEN PARKEERPROBLEMEN TIJDENS DE JAARBEURS TE SINT-NIKLAAS Van 21 tot en met 30 september 1984 zijn de poorten van de 25Le Jaarbeurs en het 12* Produktiviteitssaton Hout. Bouw en Wonen te Sint-Niklaas voor U open Heel die tijd neemt de reusachtige jaarbeurstent een ruim deel van de Grote Markt in beslag, en telt het stadscentrum zo n 400 parkeer plaatsen minder. Juist terwijl nog meer mensen hartje stad opzoe ken. Hoe kom je dan aan de Jaarbeurs? Hoe komen de gewone klanten van winkels en horeca? Denk niet het stadscentrum is onbereikbaar. 115 oranje bussen doorkruisen stad en streek Uit de verste hoeken van het Waasland, uit de verste wijken van Sint-Niklaas brengt de NMVB-bus u in hartje stad, bij de poort van de Jaarbeurs. Zonder parkeerproblemen! Op werkdagen en op zaterdagnamiddag lopen de meeste streekiijnen elk hall uur, vele stadslijnen zelts elk kwartier. Ook na het sluitingsuur van de Jaarbeurs lopen nog bussen In alle richtingen. Komt U ook met de bus naar de Jaarbeurs, ol zomaar naar de stad. Neem inlichtingen op tel. 03/776 00.48 ol 03/776.98.47 (NMVB-Sint- Niklaas), van 6 tot 22 uur (alle dagen van de week), voor de bus die U best past Een stadshart is onvervangbaar Om het te doen leven is de bus onvervangbaar. Aan- en atvoer voor scholen, bedrijven, kantoren, winkels, zonder de NMVB-bus zou het veel moeilijker gaan. Heel het jaar door staat de NMVB-bus ten dienste van uw stadscentrum. Neem het op voor het stadshart: pak de busl Vorig weekend werd in jeugdhuis Djem (de jeugd en Melsele) het vijftienjarig bestaan gevierd. Hiervoor was een heel feestweekend georganizeerd dat ondanks het mindere weer een schitterende en leuke bedoening werd. Vijftien jaar geleden besloot prachtige herinnering aan de toenmalige pastoor. An- vroegere jeugdjaren. Deze en toon Sabot, in Melsele te be- zeer {JCCd VcTzórgde tentGGü- ginnen met een jeugdhuis om- stelling kende veel sukses. On- dat hij voelde dat de jeugd dertussen op de receptie waren toen behoefte aan iets derge- er toespraken van de huidige lijks had, er was in die tijd verantwoordelijke Herman eigenlijk weinig voorzien. Met Van Puymbroeck en van oud enkelen, onder wie René lid en nu schepen te Beveren, Braem. Paul Rosiers, P. en S. Karei De Meulenaere. Karei De Coninck en Jo Van Mie- bracht een passende hulde aan ghemwerd begonnen met Leon Buytaert (jarenlang ak- een jeugdwerking. Er werden tief betrokken als gerant) en verschillende hobbyklubs op- Paul Rosiers (nu nog dagelijks gericht: tafeltennis, volleybal, in de bres voor de tafelten- boetseerklub... In de loop der nisklub). Ook werd Frans jaren groeiden deze klubs uit Hennissen gedekoreerd voor en enkele van hen bestaan nu zijn 15-jarig lidmaatschap. La- nog. ter op de avond kwamen nog Maar zij hebben een eigen enkele anekdotes van vroeger struktuur en werking gekre- vertellen. Als verlengstuk van gen. Tot vandaag is Djem voor de goeie en aangename sfeer, vele jongeren een ontmoe- groeide de receptie later uit tot tingsplaats geweest waar men een leuke dansavond, samen kon praten, leven en -s Zaterdags werd een voetbal- plezier maken. wedstrijd gespeeld tussen oud leden en leden. De oud-leden Feest programma moesten hier echter de duimen Vrijdagavond was er een re- leggen tegen de jongeren die ceptie in de kantine en ten- met 9-3 deze wedstrijd toonstelling in het Spinnekot. wonnen. Voor de vele oud-leden waren 's Avonds was er een reuze de oude foto's en dia's een barbecue en een bal met het orkest «The Magics» De heel goed verzorgde barbecue en het prachtig spelend orkest zorgden voor een goede sfeer en een onvergetelijke avond. Tot vroeg in de morgen werd gedanst en gezongen 's Zondags was er kaarting, volksspelen en volleybal. Vooral de volleybalwedstrij den tussen huidige en vroegere leden was plezierig. Daarna werd er broederlijk verenigd in de kantine en werd een pintje gedronken. Als sluitstuk van deze viering was er 's avonds een optreden van het M.V.T. (Melseels Volkstheater). Een bomvolle kantine beleefde veel plezier aan het goede en plezante op treden. Ook had het M.V.T. enkele «sketches» over Djem ingelast en die werden op luid applaus onthaald. Daarna groeide ook deze avond uit op een fuif. Djem mag terugblikken op een gelukt feestweek-end, en ho pelijk mag men hieruit de kracht putten om verder door te gaan. Toch speciale dank aan Her man, Lieven, Patrick, Paul, Luk, Peter, Ludo, Lut en An voor het tot stand komen van dit prachtige week-end. Dirk Vereist Volkshappening in Sint-Niklaas. IJzerbreker John Massis was van de partij. Een oersterk feest, deze volkshappening (Iv) Volkshappening in Sint-Niklaas, op het pleintje aan de Apostelstraat. Heel wat prominenten bij de opening van het feest (Iv) Sint-Niklaas. Eerste «pleintjes/eest» in de Kon. Elisabeth- wijk. Voor de jongelui waren heel wat attrakties voorzien (lv) Maandag 15 oktober organizeert de NKBK, de Nationale Kamer der Belgische Kappers, de Oostvlaamse Kappers- dag. Op deze manifestatie, die plaatsvindt in hotel Serwir, zullen ongetwijfeld vele honderden haarkappers uit Oost- Vlaanderen aanwezig zijn. Zo'n 2.800 kappers werden aangeschreven en uitgenodigd. In de voormiddag is een debat voorzien over «Sluikwerk in de kapperssektor». 's Namiddags worden de meest recente modetendenzen gedemonstreerd en de (Sint-Niklase) Akademie Dirk De Witte verzorgt ter afronding (17 u.) een kapselshow. Woensdag 10 oktober te 20 uur richt de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas een voordracht in die plaatsvindt in de konferentiezaal van de stedelijke bibliotheek, Hendrik Heymanplein te Sint- Niklaas rikeien van twee wereldoorlo- Spreker is de gekende Neder- gen die Mechelen-Terneuzen landse spoorweghistoricus telkens zijn grootste kunst- H.G. Hesselink, auteur van werk kostte; de brug van Tem- het onlangs verschenen werk se ook. «De geschiedenis van de Het is een boeiende geschiede- spoorwegmaatschappijen nis met nu eens tragische dan Gent-Terneuzen en Mechelen- weer komische gebeurtenis- Terneuzen 1865-1948». sen Mechelen-Terneuzen In zijn met dia's geïllustreerde speelde niet alleen een rol in voordracht neemt spreker zijn de ekonomische ontwikkeling publiek mee in de tumultueuze van het Land van Waas, ze geschiedenis van de «Interna- speelde rechtstreeks in op alle tionale Spoorwegmaatschap- aspekten van het leven van het pijen» Bijna een eeuw trein- Land van Waas, bedevaarttrei- toestanden. stoomlokomotie- nen en kermisrijtuigen getui- ven, rollend materieel, sein- gen hiervan, huisjes en stationnetjes, de pe- Inkom 50 fr. De vrees dat de huidige ekonomische krisis een rem zo betekenen op de organisatie van een jaarbeurs als dez van het Waasland te Sint-Niklaas blykt ongegrond. He NCMV heeft als organisator van deze handelsman ifestati dezelfde 7.000 m2 toonruimte kunnen uitbouwen, 15 exposanten staan klaar om de grootste diversiteit aai produkten aan de verbruiker te tonen. Andermaal speelt het NCMV 28 september, van 14 u. tot het klaar om pas op donder- u. dagnamiddag de grote markt Ook de mindervaliden krijj, van Sint-Niklaas in te palmen een extraatje: dinsdag 25 sep en deze steenwoestijn om te tember krijgen zij gratis tot bouwen in een aantrekkelijke gang van 14 u. tot 18 u., daar handels- en verbruikersruimte: buiten genieten zij 80% vo 7.000 m2 bevloeren, geraamte mindering voor henzelf opbouwen en overdekken, voor de begeleider, aanleggen van elektriciteit die Voor de schoolgaande jeugd i voldoende garanties biedt om de bijzondere dag woensdag 2 elke exposant toe te laten met september van 14 u. tot 18 t het licht te «spelen», aanbren- De algemene inkom bedraaj gen van een eigen telefooncel, 30 frank, de smaakvolle afbakening en Naast de 25ste uitgave van d afwerking,... dat alles moet jaarbeurs voor het Waaslanc van de grond af worden begon- steekt in dezelfde tenten oo nen en in minderdan een week het 12de produktiviteitssalo klaar zijn, want vanaf dinsdag «Hout-Bouw-Modern moeten de exposanten binnen Wonen», kunnen met hun aangepaste Dat betekent dat iedere boui meubilair, met hun tentoon- lustige wat kan gaan opstek* stellingsmaterialen met hun i.v.m. nieuwbouw of vo produkten. nieuwbouw, met renovati De organisatie van de handels- van allerlei soort. Een uitsfc beurs is daarbij een voornaam kende gelegenheid om in K animator van de handelsmoge- spelen op de kansen tot hd lijkheden in het gewest en met- verwerven van premies. Vooi een gedurende vele werkdagen de vaklui wordt de kans gebo- een okkasionele «patroon» die den. deel te nemen aan één ol zorgt voor tewerkstelling. meer aktiviteiten in het kader Andermaal heeft eerste minis- van de 23ste Wase Bouwweek ter Martens aanvaard op vrij- die loopt op 24 september voor dag 21 september de beurs en de k.m.o.-bouwbedrijven; op het produktiviteitssalon te ko- 25 september voor de houtbe- men openen. Vanaf 18.30 u. is werkers, op 26 september voor de hall toegankelijk voor het installeteurs lood-zink en een- publiek. trale verwarming, op 27 sep- Van zaterdag 22 tot zondag 30 tember voor de architekten es september is de handelsbeurs ook voor de elektriekers, op 28 toegankelijk van 14 u. tot 20 september voor schilders, gar- uur, op zondagen en de don- nierders, e.d. derdag liggen de openingsuren van 9.30 u. tot 20 uur. vrijda- Alle mogelijke informatie o.t gen krijgt men toegang tot in verband met groepsbezoe 20.30 uur. ken. deelname aan de Wast Er worden voor de derde leef- Bouwweek, enz. kan worde* tijd speciale bezoekdagen verkregen op het sckretarial voorzien tegen verminderde van het NCMV, O.L.Vrouw- toegangsprijzen op maan- straat 12, te Sint-Niklaas, tel] dag 24. dinsdag 25 en vrijdag 03/776.43.21 of 776.43.22. Vijftien jaar Djem'in Melsele. Oud-leden en stichters (Iv) De vijfde nationale sterren kijkdag heeft op zaterdag 3 november plaats. Op die dag zullen alle Volksstcrrenwach- ten en tientallc amateurs hun kijkers, teleskopen en andere instrumenten ter beschikking stellen van het publiek, dat aldus de gelegenheid krijgt in eigen streek, in optimale om standigheden en onder des- Vanaf 14 september heeft in de galerij ASLK aan de Kreupe- lcnstraat 12 te Brussel een overzichtstentoonstelling plaats rond het tema «Oriënta listen en Afrikanisten in de Belgische Kunst».

De Voorpost | 1984 | | pagina 12