De grote en de kleine k Eerste orgelcyklus te Dendermonde schitterend ingezet Muziekfestival voor jongeren in Stekene Een liedboek voor Erpe-Mere Tereken Sint-Niklaas: organist Edmond Saveniers en Consortium Marsyas Unieke tentoonstelling op het stadhuis In de abdijkerk van Dendermonde werd zondag de eerste orgelcyklus ingezet met een Kerk van Zwijveke, waar biezonder feestelijk programma dat onder meer werd bijgewoond door baron Flor men momenteel druk doen- Peetere die na afloop de uitvoerders, enerzijds organist Roger Deruwe en het de is met restauratiewer- is er ook sprake van Jan kooerensemble Religioso onder leiding van Luc Van den Broeck anderzijds, hartelijk ken. Dat is trouwens ook de Bremser als orgelbouwer, nelultwenste met de geleverde prestatie. reden waarom daar geen Hij douwde een orgel voor Die gelukwensen waren helemaal niet overdreven, maar integendeel dik verdiend, want orgelkoncert kan plaats- de Smt-Lutgeruskerk van Deruwe en het koperensemble zorgden voor een uitzonderlijke muzikale namiddag die vinden aldus schenen de ruim honderd aanwezigen sterk op prijs zullen gesteld hebben. ren is in de kerk van Vlas senbroek. In de 17de eeuw Dendermonde. De genodigden op het eerste koncert van de eerste cyklus. v) vinden, aldus schepen Zele. Meer bekend zijn de Maes, die de initiatiefne- orgels die de Doomikzaan mers van de orgelcyklus en Nicolas Langlez bouwde de tentoonstelling van har- voor een aantal kerken in te feliciteerde en uit erken- en rond Dendermonde en telijkheid aan baron Flor tot de meer verfijnde orgel- Peeters, aan de organisten bouwers behoort zeker en Roelstraete en Van Ingel- vast Francois le Roy er. Ver- gem, evenals aan Deruwe der treft men de namen aan een herinneringsplakket van Joannes-Baptista For- van de stad Dendermonde ceville en van zijn zoon overhandigde Joannes Thomas. Maar de Etienne De Munck, die de meest bekende is ongetwij- tentoonstelling opbouwde, feld Pieter Van Peteghem zorgde voor enig opzien, die niet alleen in Vlaande- toen hij met een orgelpijp ren, maar ook daarbuiten in de hand naar voor trad faam heeft verworven als om de tentoonstelling in te orgelbouwer. De familie leiden. Geen overbodig iets, Van Peteghem heeft in de want De Munck demon- streek heel wat orgels ge- streerde al dadelijk waarom bouwd. Met deze familae hij dit attribuut had meege- dient men ook de familie de bracht. Orgelpijpen, zo ver- le Haye te vernoemen, even- telde hijbeantwoorden aan als de familie Vereecken uit ..sffsc;. ,i| W een wiskundige formule die Gijzegem die werkzaam imjr in de loop der tijden niet is was te Dendermonde. gewijzigd. Om dat te staven Op de tentoonstelling ziet vergeleek hij de orgelpijp men foto's van de orgels die hij meegebracht had van Vlassenbroek, de Kou- S L met de orgelpijpen die terkapel van Zele, de Rui- (s$ JB r^'l IIÊhi Staan afgebeeld op het be- terkerk van Waasmunster, Dendermonde. Baron Flor Peelers een en al aandacht bij de opening fan de roemde schilderij van het van alle Dendermondse Tam Gods van Van Evck. kerken, de Heilige Familie- orgeltenloonstelhng op het stadhms. Ivh) Bi| nametingen is gebleken kerk van Hamme, ene. De kommentaar na afloop gend met subüem spel. De van het koncert. Tussen de dat die precies identiek Daarnaast ook een orgel- was trouwens zeer lovend heldere klanken van het ab- uitvoeringen in bleef het zijnaldus De Munck die front van de orgelbouwer en dat alleen al maakt ons dijorgel die klaterend als eerbiedig stil, om de kun- daarop in grote lijnen de Schijven, een plantekening duidelijk dat het tweede en een waterval de hele stenaars niet uit hun kon- geschiedenis van de orgel- van een orgel en twee de- het derde koncert in de ab- kerkruimte vulden met he- centratie te brengen. Nooit bouw doorliep. tailtekeningen uit restau- 'dijkerk op een nog grotere melse muziek en de volle kreeg men het zenuwachti- ratiedossiers. Verder nog belangstelling zal kunnen klanken van het koperen- ge schuiven van stoelen te Orgels in Dendermonde een orgelportatief, monta- rekenen semble, indrukwekkend horen. Het applaus na af- in de katalogus van de ten- ges over de orgelbouwerfa- Het openingskoncert in de gaaf en mooi. Prachtig wa- loop was evenwel hartelijk, toonstelling vindt men heel 1 stijlvolle abdijkerk werd in- ren de stukken die samen welgemeend en vooral wat gegevens terug over de gezet met een sterk orgel- werden gespeeld zoals het lang Genoeg redenen voor orgelkuituur in Dender- werk van Abraham Van- Entrada festiva van Flor Deruwe en het koperensem- monde. Zo onder meer dat denkerkhoven, waarhij or- Peetere die een en al in de ble Religioso om nog een jan Van Loo de oudste or ganist Roger Deruwe van wolken was met deze uit- extra uitvoering te bren- de Brugse katedraal vol- voering. Ook Kristiaan Van gen. doende de gelegenheid Ingelgem was aanwezig en kreeg om zijn kundigheid prees de wijze waarop De- Tentoonstelling geopend tentoon te spreiden. Daarna ruwe en Religioso de pre- Daarop trok het hele gezel- na het koperensemble met mière brachten van het schap naar het stadhuis Festival Vclll Vlaanderen Aalst veel bravoure over en speel- opus 21 «Hymne voor ko- waar een tentoonstelling num» van Orlando de Las- van «U, Heer, 'zij lof ge- bouwd. Schepen Maes on- London Pro Musica koncerteerde te Baardegem detweemtvomders^dan'aan HeT'aandachtlg luisterend "iJ'n^STu^mlolging ran De afdeling Aalst van het Festival van Vlaanderen en haar Hadden ze lüer ziek klonk heerlijk onder omnra. kan Cte- bod. telkens weer het pu- publiek applaudisseerde andere steden gestart was organisatoren zagen vorige week woensdag het praohhge hun beate ptjlen veradlo detageUS®"}™? de bliek in vervoering bren- slechte éénmaal. Na afloop met een orgelcyklus en dat kerkje van Baardegem vollopen voor Itear eerste koncert ten.waren ze m een off-day SmfeMargarethakerk. men dit initiatief ten zeer- Dendermonde. Orgeltentoonstelling. Dit draagbaar orgel had heel wat bekijks, (vh) rijke doku- Koncerten In het kader van d door organist Jo Van den Durpel uit Lokeren en op zondag 14 oktober speelt de Pool Karol Golebiowski. De koncerten vinden plaats in milie Vereecken uit Gijze- Kortom een bijzonder leer- gem, het feestprogramma rijke tentoonstelling die naar aanleiding van het in- voor de bezoeker een ware spelen van het orgel van de veropenbaring is. Het dient abdiikerk aan de Vlas- Sint-Egidiuskerk van Den- gezegd dat deze tentoon- orgelcyklus hebben nog dejgk£erk vmaevi gelmaker is van Dender- dermonde, pijpwerk, kla- stelling luchtig en over- twee koncerten plaate. Het m monde en dat een van zijn vier, windlade, demonstra- zichtelijk werd opgebouwd, eerste op zondag 30 sep- S6 werkstukken te bewonde- tieorgel en nog vele dingen keurig verzorgd is en voor- tember wordt verzorgd P Lange tijd was groot-Stekene een paradijs voor wat betreft optredens van pop- en dergelijke rockgroe pen. Heel wat bekende namen passeerden de revue en plaatselijke talent kreeg gul de gelegenheid om tfn eventuele klasse te tonen. De laatste paar jaar is het bijzonder stil in Stekene inzake optredens van groepen die de jeugd aanspreken. Het afsterven van jeugdklub 7.77 en/of vzw Manifesto is daar niet vreemd aan. Maar wanneer de nood het grootst is, is soms de redding nabij. En die redding zou ditmaal het Centrumkomité brengen. Voor het viertal Leo De met naast Lucky nog Alain Block (Lee van The Pub), van de Wiele (gitaar), Tho- Jean-Marie Van Hoye, Ste- mas Hoffman (Bas) en Gas- faan Heyninck en Steven de par De Craecker (drums) Maesschaick bleef het niet Fel is een zesmansformatie. bij luchtkastelen. Er werd hoofdzakelijk uit deelge- typisch Britse afstan- men un miuauei len zeer- 111 861-16 van vier- London Pro Musica vertolkte vokale door een moeilijk vol te Jammer was wel dat ze ge- delijkheid en doorzichtig ste op prijs stelde. Hij zei en instrumentale komposities uit de 15de en 16de eeuw. houden koncentrat.ie of lag stoord werd door het lawaai heid vertolkt; echte pa- ook dat de ernstige manier Het werd een erg mooie koncertavond, waaraan echter het aan ons, onze hoog ge- van vertrekkende motoren reltjes. waarop de cyklus en ook de hioh nogal wat schaduwkantjes kleefden. spannen verwachtingen in de buurt. Een konoertavond die er tentoonstelling was voorbe- Zo het ergerlijke laattijdig weten deze mensen tenmin- werden in ieder geval met Niettegenstaande alle vori- J"®? j reid het allerbeste laat ver- beginnen (na twintig minu- ste ook wat ze speelden); de 1611 volle mgelost. Bas Ri- ge randbemerkingen, kre- g irnTittf>kpnincrPtfp<? hopen. «De stad Dender- ten kwam er nog steeds pu- traditionele woorden van chard Wistreich kweet zich g;en we prachtige komposi- wat kanttekenmgeijes monde wil aan bekende or- bliek het kerkje binnen), lof, kussen en bloemen voor mel veel overgave van zijn ties te horen. Van Josqum en, v ganisten de gelegenheid niet door de schuld van de de sponsor, het dankwoord- taak. hij beschikt over een des Prés in de eerste plaats e pu e was 66 r e bieden om te koncerteren organisatoren of de musici, je van de sponsor... Kan dit prachtige stem, technisch met het «Ave Maria» (a ca- ^rn^t en dwong ^lfs nog op de dagelijkse orgels die maar gewoon omdat ons alles niet voorbehouden beheerst en erg muzikaal, pella), de «Sanctus» uit de een toemaatje al. «Beato mi de Ros Beiaardstede bezit», publiek het blijkbaar nooit worden voor de receptie Hij stond volgens ons ech- «Missa La Sol Fa Re Mi» en chrei» van Cypnano de Rore aldus de schepen die ook de zal leren eens op tijd te achteraf, waarop alle aan- ter op een eenzame hoogte; het «Tu solus». Een homo- Volgende koncert te Aalst: inbreng van de Stedelijke komen. wezigen immers uitgeno- altus Kevin Smith was al- gene verklanking ook voor in het Stadhuis op vrijdag Dienst voor Kuituur en Bij het betalende publiek digd worden; dit alles hoort lesbehalve trefzeker bij zijn het «De Profundis» van de- nn Toerisme in de verf zette, kon men daarenboven heel beter thuis bij de pils en de inzetten, iets wat we van om vervolgens enkele woor- wat klachten horen over jenever én de boterhammen hem niet gewoon zijn, de den te zeggen over de in- het feit dat zowat de helft met kaas. beide tenoren, zowel John houd van de tentoonstel- van de middenbeuk, de En dan was er gelukkig Potter als Harvey Brough ling. Daarin vindt men niet «beste» plaatsen, waren ook nog de muziek, geeste- presteerden eerder matig, alleen een overzicht terug voorbehouden voor notabe- lijke muziek van Vlaamse technisch goed maar kwa van de orgelbouw in Vlaan- len en vooral gasten van de polyfonisten uit de 15de en volume en interpretatie aan deren, maar evenzeer een sponsors. 16de eeuw. London Pro Mu- de zwakke kant. overzicht van de orgels die Een ander erg storend ele- sica is een van die talrijke Instrumentaal viel vooral Dendermonde bezit. Prach- ment in Baardegem is tel- Britse ensembles, die de Imtist Christopher Wilson tige foto's, een rijke aan- kenjare weer het «gedoe» schoonheid van de oude °P: ziJn vertolking van winst voor het al hoog aan- na het koncert; de schepen muziek propageren en be- «Hicercar voor 21 september om 20.30 uur zelfde komponist. Ook het koncerteert het Ensemble «De Profundis» van Pierre Hesperion XX met Spaanse de Manchicourt en «Con- barokmuziek. L. luit» hun leven- Francesco Spinaccino geschreven stedelijk ar- voor kuituur die na het bis- kend zijn chief, maken duidelijk dat nummer aan de aanwezi- dig en kontrastrijk vertol- van twee luitstukken uit «Thibault Manuscript» kompo heel wat parochie- en an- gen vertelt wat in het pro- ken van deze muziek, dere kerken goede, zelfs grammaboek al te lezen Daags voordien was het en- van een een komité opgericht; het meente Kemzeke, die al drie uitstekende orgels aanwe- was, het zelfde nog eens semble opgetreden in het Centrumkomité Dat orga- jaar sukses oogst. Zij bren- zig zijn. We denken in dit herhalen in het Engels voor Antwerpse Rubenshuis n (wel praktisch, zo een totaal verschillend pro- prachtige renaissancemu- nizeert een optreden van gen werk uit het funk-reg- verband aan het orgel liefst vijf groot-Stekense geagenre. Ambiance gega- muziekformaties. Het Cen- randeerd, daarvoor verwij- trumkomité benadrukt dat zen we naar optreden te er op muzikaal gebied zeker Kemzeke en Sint-Niklaas. en vast klasse aanwezig is. De samenstellende delen: Wie het wil zien. horen en. Pascal Van Hiel (zang/per- meemaken komt zaterdag cussie) Mark Van Hecke Dankzij de heemkundige kring van Erpe-Mere is deld. Een mislukte ueiae, 22 september naar zaal "t (gitaar/percussie/zang), To- deze gemeente weer een boek rijker. Na de mono- sociale wantoestanden, on- Centrum Dorpsstraat 127 ny De Visser (gitaar/per- grafie over Bambrugge van bestuurslid J. Colen en dulclbare maatschappen]e in Stekene. cussie). Walter Beimaert jubUeumboek over de wijksohool van Beek, is De vijf formaties Tn het lüeu"° U««esboek van J. De Vuyst andermaal men terug de treur. en Voor geïnteresseerden toch win Ve^andel (d^per- kort de Vijf deelnemende cussie). Heemkundige Kring, formaties voorstellen, waarvan een tweetal nog in embryonaal stadium ver keren. Succo Di Verdura: een zes leden tellende formatie die sinds enkele maanden sa men repeteren, met enkele klassemuzikanten. Zwiss (Ulrich Zsozel) bijvoorbeeld, vroeger aktief bij Tuxedos Natuurlijk wordt in dit Last Journey is een uitge- Jarenlang heeft de auteur De auteur schreef enkele ja- werk ruim aandacht ge sproken jonge formatie, die materiaal verzameld van de ren terug een tweedelig schonken aan de meer ple- werk over het moordlied in zante liedjes die we terug- onze gewesten. Voeg daar- vinden in de hoofdstukken bij de talrijke artikels in over vrijen en trouwen en heemkundige tijdschriften in typische kluchtliederen, en een tweedelige bibliogra- Daarnaast levert het oor- ir het volkslied en logsgeweld en de gevolgen weet onmiddellijk dat ervan een enorme bijdrage toch al een jaar aan het liedjeszangers die de werk is, met één geslaagd dagmorgen na de mis een optreden in de Wase hoofd- podium opgesteld hadden, stad. Johan Troch (zang/gi- De ongeveer tachtig lied- taar) Ivan Heyninck (drum/ voorbeelden zijn slechts een perku88ie/8ynthesizer) en beperkte keuze uit al het fie nog enkele «wisselende mu- materiaal dat gedurende me zikanten» brengen new-wa- twintig jaar werd verza- ook het nieuwste boek over tot het maken van liederen. met tal dit onderwerp een interes- Van de lotelingen tot het santé studie zal zijn. Vooral gewone soldatenleven gaat historische inleiding het over gesneuvelden en dit tema is zodanig be- woekeraars, over gruwel- schreven dat het ook voor daden naar de uiteindelijke kosmische meld De selektie die hierbij Twice, en ook Henri geluiden.. doorgevoerd werd. gebeur- Gro8sfeld (drums) die vroe- Jonny Funk and the Crimi- de in funktie van de inwo- ger het mooie weer maakte «al Mastermind is een nere van Erpe-Mere. Het bij Tuxedos en Beau Geste «crazy»-formatie: totaal zijn liederen opgenomen bij (derde in Rock Rally "84) nieuw met een totaal nieuw zegspersonen uit de acht met ingewijden zeer bevat- bevrijding. De groep, waarvoor dit eer- geluld. Steven De Maes- deelgemeenten of die ge- telijk is en de lezer zich een De lokale ste publieke optreden een schalck en Klaas Heyse za- drukt waren en verspreid idee kan vormen over het hebben er voor gezorgd dat test is, wordt vervolledigd ten al tal van dagen in een door plaatselijke of andere ontstaan en de evolutie van ook zij vereeuwigd werden door Mich Vink (gitaar), «studio». liedjeszangers, die even- Dirk Peetere (Toetsen)! Iedereen die jong is (of zich eens gebeurtenissen van bij Danny van Hamme (zang) jong voelt) wordt op 22 sep- ons bezongen het marktzangerslied. in het marktlied dankzij Hierbij legt de auteur de hun «heldendaden». Vooral nadruk op het feit dat de rennersfamilie Van Impe en Jean-Pierre van Rumste (synthesizer en zang). in zaal 't Centrum, Dorps- Lucky Marshall Band: deze straat 127 te Stekene Kaar- tember verwacht vanaf 19 u Vele liederen zullen heel enorm veel liedjes verloren is het voorwerp geweest wat herinneringen opwek ken bij de lezer vermits een w w zijn. van de volkse dichtkunst. Het boek van J. De Vuyst is Samen met hen zijn er lie- viermansformatie brengt ten in voorverkoop in The van de hoofdstukken over de laatste nieuwe uitgave deren over Boer Segers van n-1■- 1. nWare gebeurtenissen han- van de heemkundige kring Aaigem, duivenmelkers en swingende rock en rhytm- Pub en in Blue Ranch blues. Onder de deskundige in de Dorpsstraat) kosten delt. Men denke maar terug en kan zeker als een waar- kaatsers. 1ni*i;t r-, ion f- Irnonn hntnnl Q Q Tl hot 7I1IOOP «Orlf OHrOdnH1 CP hf»k TOTl 1D C VH Tl hllTl UI- Wat de U leiding van «Lucky» De 120 fr, aan de kassa betaal aan het zwaar verkeerson- Ruysscher (ex-Cyclon B) je 150 fr Het wordt een geval in Erondegem een maken ze muziek «just for unieke, rijkelijke muzikale halve eeuw geleden, of aan fun». Een groep die zeker avond te Stekene de verschillende moorden het zien on horen waard is, G re mar die hier gepleegd werden. dige bekroning van hun ju- Wat de inwoners van Erpe- bileumjaar worden be- Mere nog het meest zal inte- schouwd. In een tiental resseren is het hoofdstuk hoofdstukken worden de over het gelegenheidslied, verschillende te ma's be han- Het zijn liederen die steu nen op de werkelijkheid, die ware gebeurtenissen be schrijven zoals o.a. over de verschrikkelijke moorden in de deelgemeente (Aai gem. Buret, Mere, Erpe) ge pleegd, over ongevallen en anekdoten zoals een jubi leumviering in Bam brugge. De dorps- en wij kliederen sluiten de rij met een ophe meling van het Sevekoot, de Kraainest en het Wijwater in Erpe. Tentoonstelling Aan de uitgave van dit boek wordt een tentoonstelling verbonden over het markt zangerslied. Deze heeft plaats in het Hof ten Dale te Mere en behandelt het tema in al zijn facetten en ruim 150 vliegende blaadjes van vroegere volkszangers kunnen er bezichtigd wor den. Het geheel wordt afge wisseld met persknipsels, foto's van zangers, zegsper sonen en gebeurtenissen. Ook andere dokumentatie in verband met het boek zal de tentoonstelling meer af wisseling bijbrengen. De tentoonstelling is op en zaterdag 22 september van 15 tot 20 uur en zondag 23 september van 10 tot 12 en van 15 tot 20 uur. JV Donderdag 27 september om 20 uur kan je in de Sint-Jozefskerk op Tereken in Sint-Niklaas een or gelkoncert met strijkorkest bijwonen. Edmond Saveniers en het Consortium Marsyas zijn te gast. Edm. Saveniers is afkomstig van Wijnegem. Na zijn klassieke humaniora ging hij naar het Lemmensin- stituut waar hij o m de prijs Lemmens-Tinel behaal de in 1974. Het jaar daarop vatte hij de studies voor orkestdirektie aan, aan het muziekkonservatorium te Antwerpen, en behaalde er het hoger diploma in deze discipline in 1980. Als docent in orkestsamenspel, orkestdirektie, orkestratie en orgelimprovisatie is hij verbonden aan het Lemmensinstituut. Als dirigent is hij werk zaam bij de Opera van Vlaanderen, bij de Vlaamse Kameropera, BRT (Tenuto en Italiaprijs). Sinds vorig jaar is hij ook een regelmatig geziene gastdirigent van het Symfonieorkest van de stad Sint-Niklaas. Als organist is hij vooral aktief op het vlak van studie-opnamen bij BRT-radio en concerti met or kest. Hij trad veelvuldig op in eigen land, Duitsland en Nederland. Verder is hij deskundige in orgelres tauratie. Consortium Marsyas is een kamerensemble bestaan de uit een koor en een orkest, dat werd opgericht in 1967 door Edm. Saveniers. Het koor bestaat uit ongeveer 35 zangers, met repertoire hoofdzakelijk uit de barok, met orkest. Het orkest bestaat uit ongeveer 35 man, strijkers en blazers. Er is een volledige bezetting van strijkers (in totaal 17 man) en verder een ganse keure blazers, slagwerk en continuo, waarmee zowel de barok als de klassieke en de hedendaagse literatuur wordt bestreken. De kwantiteit van de musici wordt be paald door de te spelen werken; voor sommige werken wordt met zeer kleine bezettingen gewerkt. Het orkest bestaat hoofdzakelijk uit muziekstuden ten, naast professionelen en enkele amateur-musici. Een volgehouden discipline bracht het gezelschap reeds naar hoogstaande koncerten in eigen land, Nederland en Duitsland. Onder leiding van Edm. Saveniers voerden zij al belangrijke werken uit als Bach' suites, enkele Brandenburgse koncerten, naast Bachs Johannes- passion en Mozarts Requiem. Het programma vermeldt twee concerti voor strij kers en orgel (Bach en Handel) een koraal van J.G. Walther ter nagedachtenis van wijlen Michel Pieters en orgelwerk van J.S. Bach.

De Voorpost | 1984 | | pagina 19