Lebbeekse kunstkring «Als ich can» vierde kwarteeuw bestaan Kuituur zat tijdens kultureel weekend te Buggenhout Nationale tentoonstelling rond «schilderen» in Sint-Niklaas Postsmurf in voorverkoop te Aalst Lisette Van Hout- Goorens in Affligem Kinderbijbels op expo in Sint-Niklaas Kermistentoonstelling van Liniaal - Nieuwer kerken De Voorpost - 21.9.1984 - 21 Buggenhout, zaterdag 15 september. Tweede dag van het Kulturele Weekend 1984, georganizeerd door de Werkgroep van de Gemeentelijke Kulturele Raad. Het is drie uur in de namiddag. Het weer voorspelt niets goeds. Koud is het weliswaar niet, maar een paraplu houden we alvast bij de hand. In de andere klammen we het programma, dat ons zal moeten leiden op onze wandeling dorheen een bont amalgaam van Buggenhoutse kunstuitingen. James Ensor, Salvator Dali, Boerewaert, Brusselmans en zelfs een Matisse. Ook de prachtige Russische iko- nen, een pracht van een «Madonna met kind», Hol lands porselein en boeken die geuren van de hoge leef kring een vereniging moe ten zijn, waar men alleen sprak over en deed aan kunstbeoefening, voor an dere het openen voor Leb beekse kunstenaars van de poort naar de openbaar heid, voor nog andereneen kring die het kulturele le ven stimuleert en een brug meentebesturen die altijd bereid zijn geweest «Als ich Can» te helpen en te steunen. Nadat ook voorzitter Ver- meiren hulde bracht aan Staf Peleman, die 25 jaar geleden aan de basis lag van de kring en heel die tijd zijn kring is trouw geble- In zijn gelegenheidstoe spraak benadrukte de bur gemeester de volgehouden inspanningen welke de kring levert op het vlak van de aanmoediging en de pro motie van de vele en de ta lentrijke kunstenaars, die de gemeente telt. Als ich Can. aldus de burgemees ter, is in de loop van haar kwarteeuw bestaan geëvo lueerd tot een aktieve en zeer dynamische kring. Haar werking getuigt hier van overduidelijk. Denken we in dit verband maar aan haar voornaamste initiatie ven, die zowel de aktieve kunstbeleving stimuleer den als het instandhouden van talrijke, folkloristische gebruiken op het o< hadden. De burgemeester had het in dat verband over de Paas- en Septemberkermisten- toonstellingen, de organi satie van een Kulturele Lebbeke. De kunstkring «Als ich Canwerd om zijn zilveren jubileum op het Veertiendaagse in de loop gemeentehuis ontvangen, (v) van 1975, de talrijke voor drachtavonden, de educa- opbouwen van de kerststal, slaat tussen de kunstbeoe- Ven, besloot hij aldus: «Als tieve reizen, de open ate- In zijn toespraak stipte Als fenaars, de kunst en het ich Can» zal, als het kan, liers, de folkloristische en ich Can-voorzitter Achiel brede pubhek. voortdoen en... waarom zou artistieke weekends met als Vermeiren aan dat precies Ergens echter, vatte voor- het niet kunnen?» blikvanger het «hartjesleg- in dezelfde raadszaal. 25 zitter A. Vermeiren samen, uit handen van de burge gen» en de kerststal die elk jaar geleden, de probeert de kring een ge- meester mocht Staf Pele- jaar het dorpsplein siert, kunstkring tot leven werd mene deler te vormen van al man achteraf een map teke- Nadat de h. Moeyersoon gewekt. Toen we, aldus de deze verlangens en betrach- ningen «Vieux Coins en wees op de sterke band die voorzitter, in 1959 van tingen. En kan ze slechts Flandre» ontvangen, voor de leden van de kring vere- start gingen, hebben we die gemene deler zijn, wan- zitter Vermeiren werd be- nigt, dankte hij de kring waarschijnlijk niet durven neer iedereen niet enkel re- dacht met een plakket. Bur- voor de jarenlange belange- vermoeden dat het 25 jaar kening houdt met zijn ei- gemeester Moeyersoon loze en onverdroten inzet zou «duren». Zoals zovele gen wensen, maar ook aan kreeg op zijn beurt het em- voor het plaatselijke kultu- andere verenigingen heeft die van de anderen denkt. bleem van de kring over rate leven de kunstkring perioden Tot slot van zijn toespraak handigd. Hulde werd eveneens ge- van hoog- en laagkonjunk- sprak de voorzitter woor- De officiële ontvangst werd bracht aan Staf Peleman, tuur beleefd. Zoals elke an- den van dank uit aan al besloten met een receptie, stichtend lid van de vereni- dere vereniging heeft ze het diegenen die het mogelijk «Als ich Can» zette de vie- ging en geestelijk vader komen en gaan van leden hadden gemaakt dat de ring verder met een feest- van zowel het opnieuw op- gekend, het wisselen van de kring vorige zondag zijn maai in *n«i Prado. nemen van het traditionele leiding ook. vijfentwintigjarig bestaan Pierre Van Rossem ■hartjes leggen» als van het Voor sommigen had de vierde, dank ook aan de ge- Vorige week zondag vierde de Lebbeekse kunstkring «Als ich can» baar vijfentwintigjarig bestaan. De viering werd ingezet met een eucharis tieviering in de O.L.Vrouwkerk. Achteraf werd de jubilerende vereniging ontvangen in het gemeen tehuis, waar burgemeester Frans Moeyersoon, de schepenen Hiel en F. De Ridder en sekretaris Van Driessche de honneurs waarnamen. 45 akademies nemen deel! De Sint-Niklase akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas start het tentoopstellingsseizoen zon dag 23 september a.s. met een vierde nationale konfrontatie rond het thema «schilderen». Ook voor deze manifestatie werden alle akademies uit Vlaanderen, Wallonië en Brussel uitgenodigd om met enkele werken deel te nemen. Niet minder dan 45 scholen reageerden positief. Het op zet bestaat erin, een verge lijking te maken tussen de werkwijzen en opvattingen in de Vlaamse, Brusselse en Waalse scholen. Een derge lijke konfrontatie van ideeën en realisaties leidt tot een gedachtenwisseling die haar weerslag op het Kunstonderwijs niet mist. De tentoonstelling is onder gebracht in drie tentoon stellingszalen Stedelijk museum, Zaman- 8traat 49 te Sint-Niklaas; openingsuren weekdagen van 14 tot 17 uur, zonda gen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur); exlibrisoentrum, Regentie- straat 65 te Sint-Niklaas (openingsuren weekdagen van 14 tot 17 uur, zonda gen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur); Bank Brussel Lambert, O.L. Vrouwplein 28 te Sint- Niklaas (openingsuren maandag tot donderdag van 9 tot 16ul5, vrijdag van 9 tot 18.30 uur, zondag van 10 tot 12.30 uur). De vernissage vindt plaats in het stedelijk museum, op zondag 23 september 1984 om 11 uur. Na de verwelko ming door burgemeester P. De Vidts, zal de inleiding verzorgd worden door de heer K. Mechiels, direkteur van de stedelijke akademie voor schone kunsten van Sint-Niklaas, waarna Ch. De Rouck, inspekteur van het franstalig kunstonder wijs, aan het woord komt. D. Coens, minister van on derwijs, zal de tentoonstel ling officieel openen. De tentoonstelling blijft toe gankelijk tot 21 oktober. De tentoonstelling wordt andermaal begeleid door een mooie katalogus, waar in alle scholen een ruim aandeel krijgen. In de inlei ding tot de catalogus schrijft schepen D. Anthue- nis: «Schilderen is simpel. Zo eenvoudig dus als b.v. de landbouw of de liefde. Het is een kimde en een kunst. Hier echter begint de paro- dox: eenvoud moet men le ren. Want de ware eenvoud ligt voorbij de grens van de prestatie, voorbij de ver bluffende virtuositeit, in de kern van de dingen die stil en eindeloos is. Dus moet de schilder eerst een heel lan ge weg van het kunnen, van het metier afleggen». En in diezelfde katalogus schrijft voorzitter dr M. Coppieters: ■Wanneer de akademies voor plastische kunsten een doorgedreven metier-oplei ding volgens zogeheten klassieke normen voor staan, dan heeft dat niets te maken met een behoudsge zind anti-modernisme. maar alles met de onverbid delijke eisen, gesteld aan de kunstenaar die in welke richting en met welke mid delen ook zich zelf, zijn tijd en zijn wereld in een nieuwe schepping wil uit drukken» Bestuursdirekteur J. He- lincks schrijft: «Ik wens geen open deuren in te stampen maar de laatste ja ren eist men van de kunste naar kennis van het vak, van het metier, een grote kundigheid als drager van zijn kunst. Niemand ap plaudisseert meer wanneer de pianist roerloos voor zijn instrument blijft zitten». En we besluiten deze wan deling doorheen de teksten van de katalogus die zeer interessant is met vol gende passus uit de tekst van rijksinspekteur R. Smits: «Wanneer een kunstschilder spreekt van «zien» dan bedoelt hij «ge waarwordend zien», want hij ziet al voelend. Dan heeft hij ook een soort van intuitief weten dat zich be vestigt tijdens het werk. In zoverre is het schilderen een soort bewijsvoering en het geslaagd schilderij het be wij 8 van de schilder. Ui teraard heeft een bewijs al leen maar geldigheid voor diegene die voldoende ver trouwen heeft in zichzelf om zich daardoor te laten overtuigen. Daarom moet de leerling «persoonlijk» le ren zien. Vele leerlingen, ook oudere, vonden dank zij het kunstonderwijs meer zelfvertrouwen. De leerling leert zien op een kunstzinnige manier, op een manier waarbij zijn die pere wezen, zijn persoon lijkheid betrokken wordt. En verder moet hij leren spreken in de taal van de plastische kunstenaar. An ders wordt het niets met zijn bewijsvoering, met zijn schilderij». Deze katalogus is te ver krijgen tegen 150 frank. Wie de katalogus wenst moet wel inschrijven. Er sch reven op voorhand reeds 700 n Op 22 oktober geeft de Regie der Posterijen een speciale postzegel uit ten voordele van de jeugdfilatelie. De postzegel bevat de tekening van een 'smurf voorgesteld als post man. De tekening is uiteraard gemaakt door de ontwerper en geestelijke vader van de 'smur fen', Peyo. De zegel heeft een waarde van 8 fr. en er worden in totaal 5,4 miljoen eksempla- ren van in omloop gebracht. Een van de plaatsen waar de zegel in voorverkoop verkrijg baar is op 20 en 21 oktober e.k. is het Belfort te Aalst, waar van 9 tot 12.30 u. en van 14 tot 17 u. een voorlopig post kantoor zal gevestigd zijn. In het Parochiaal Centrum te Nieuwerkerken had verleden vrijdagavond de opening van de ter gele genheid van de kermis georganiseerde tentoonstel ling van werken van Annie Tas en Ferdi Pannen- tier plaats, onder ruime belangstelling. Voorzitter van de organise- tenschappen Annie Tas, ge rende vereniging Liniaal boren Nieuwerkerkse, («Liedekerke - Nieuwerker- heeft met haar wetenschap ken - Aalst») Fredy De pelijk tekenen enig raak- Schrijver wilde met deze vlak met haar hobby, schil- reeds Sste kermisten toon- deren. Het resultaat van de stelling mensen van eigen gestolen uurtjes als bui bodem de gelegenheid bie- tenhuis werkende huismoe- den naar buiten te treden der beschikt ze over weinig met hun werk. De vele. tel- vrije tijd - is hier te zien. kens andere kandidaten to- Rust van de huiselijkheid nen aan dat de plastische en landelijkheid inspireren kunsten te Nieuwerkerken haar duidelijk en zulks dan duidelijk floreren. in een zeer verzorgde af- lerares wiskunde en we- werking met zin voor het detail. Als ze tekent met «Taske» relativeert ze dui delijk haar eigen werk, ty perend voor haar schalkse lachje dat erbij hoort. Ook in de huidige, gerobotizeer- de wereld moet er nog plaats zijn voor de homo ludens die «Taske» dan toch wil blijven. Ferdi Parmentier komt van Poperinge, maar woont al jaren te Nieuwerkerken (RTT-technicus Ferdi expo seerde reeds her en der en werd zelfs geselekteerd voor de Prijs plastische kunsten van West-Vlaande- ren). Hij schildert zowel realistische portretten als landschappen die uit een droomwereld zouden kun nen stammen. Naast het dagelijks realistische heeft Ferdi dus duidelijk oog voor het magische als ach tergrond. De mens wordt duidelijk gekonfronteerd met de problematiek van el ke dag maar dan getrans poneerd in mysterieuze ge borgenheid. Fotografische afbeeldingen liggen hem al leszins niet. Daarvoor be staan er foto-apparaten, zegt hij. Twee kunstenaars die elk op de eigen manier plas tisch hun denkwereld ver openbaren. LH Zaterdag 22 september wordt om 14u30 in het Af- fligemse kultureel centrum een expositie geopend van kunstenares Lisette Van Hout-Goorens. Deze uit Za- ventem (1944) afkomstige dame is thans verbonden aan de rijksbasisschool in Erembodegem: ze is direk- trioe van deze instelling. Haar voorliefde gaat uit naar de dingen van alledag. Akademieopleiding heeft ze niét genoten, maar haar kreativiteit is er niet gerin ger om. Voor het eerst ex- pozeert zij: in zalen B. Je kan van 22 september tot en met 7 oktober gaan kijken. Kunsttegels Vrijdag 28 september om 20 u. in zalen A van het Affligemse kultureel cen trum opening van een expo sitie met werk van Dries Van den Broeck uit Alsem berg. Hij maakte de tegel- keramiek tot een schitte rende kunstvorm. De kun stenaar wordt alom gepre zen voor zijn «lentelijke kleurenweelde». Dom Joris Vertonghen verzorgt de in leiding en de muzikale om lijsting gebeurt door het Jan Viklaaskoor van Essen- beek-Halle. Van 28 septem ber tot en met 14 oktober kan je nog gaan kijken. Dia's Nog in Affligem, kultureel centrum, zijn werken te be kijken van de diaklub van de plaatselij ké VTB-VAB- afdeling. Diamontage over het Centraal Massief en de Franse Alpen (Annie Er- mens en Jan Van Damme), een selektie uit werk van Paul Remon en Julien Ver boom, vakantieherinnerin gen, etc. Vrijdag 21 september om 20 u. HJM Gedurende het eerste tri mester van het schooljaar '84-85 zullen in bibliotheek Het Centrum te Sint-Ni klaas twee aktiviteiten cen traal staan. In de eerste plaats zal er tot eind '84 een tentoonstelling lopen over godsdienst voor kinderen. Ze is voornamelijk opge bouwd aan de hand van de tema's die in de lagere school in de godsdienstles aan bod komen. Ter gele genheid hiervan zijn ook een aantal nieuwe kinder bijbels aangekocht. Alle be langstellenden, maar in het bijzonder klassen van het 3de, 4de, 5de en 6de leer jaar, zijn hartelijk uitgeno digd om een kijkje te ko men nemen. Daarnaast is voor de maand november een tentoonstel ling gepland rond het tema «De wereld in je huis», ter gelegenheid van de Vlaam se Jeugdboekenweek '84. Hierin zullen zowel infor matieve als verhalende kin- der- en jeugdboeken wor den opgenomen: boeken die de wereld voor je opentrek ken en je een blik gunnen over de grenzen heen, kort om: boeken die «de wereld in je huis» halen. Deze ten toonstelling is voorname^ lijk samengesteld aan de hand van de keuzelijst van KCLB-Jeugdboekengids en is bedoeld voor jeugd tot zowat 15 jaar. Alle boeken kunnen na af loop worden ontleend. We attenderen u op de uit- gebreide openingsuren en op het feit dat scholen en verenigingen steeds een af spraak kunnen maken voor een geleid bezoek. Biblio- teek Het Centrum, Grote Markt 40 (2de verd Sint- Niklaas. Tel. 777.71 90. Openingsuren: dinsdag: 8.30 - 12.30 en 13-20 u.; woensdag: 8.30 - 12.30 en 13-20 u.; donderdag: 8.30- 12.30 en 13-20 u.; vrijdag: 14-20 u.) zaterdag: 10-12 u.; zondag 10-12 u.. Net voor de ingang van de Brouwerij Bosteels stappen een meisje en een jongen, beiden in overgrootvaders- en dito moederskleren ge stoken dus overduidelijk «Bosuilen» uit een wa gen. Onze aandacht gaat echter naar de overkant, waar een clown in een kleurrijk pak een rist ba- lonnen in bedwang poogt te houden. Een initiatief van VTB-VAB lezen we in onze groene wegwijzer. Bij na der toezicht blijkt de clown echter import te zijn. Uit Lebbeke dan nog. Nou ja, de dame in kwestie kan knap toneelspelen. Langs de Kerkstraat zijn de handelaars nog druk bezig, aarzelend weliswaar, hun braderijkraampjes op te bouwen. 10% vermindering wordt her en der toege staan. Niet te versmaden. D Maar de klanten moeten Buggenhout. Jong CM BV pakte ook uit met een tentoonstelling, (v) nog komen. We worden door de mensen Kruis vertelt ons dat er om lijk aangename en stijlvolle van de KWB vriendelijk het half uur, in het Rode tentoonstellingsruimte, aangemaand kennis te ma- Kruis lokaal bloedafnamen Echt chic. En wat er ten- Buggenhout. In de raadszaal kon men unieke kunstschatten i M t privébezit bewonderen. tijd, hebben veel bekijks. Een pracht van een expo sitie. We verlaten het gemeen tehuis, keren op onze stap pen terug en bemerken de schepen aan de klap bij dé stand van de KWB. We dachten nochtans dat die «standenloos» was. Zijn pint blijkt hem echter te smaken. Boven de Rerum Novarum poort staat St.-Isidorius stoverij en frieten aan te prijzen. Via de binnen plaats van de brouwerij Bosteels, waar Cois va- Nard en Titsers Piê hu liefde voor de kaatsspoi staan uit te zingen, berei ken we opnieuw het ver trekpunt. De clown staat e nog altijd. Nu pas bemer ken we dat het «Cirkus van Parijs en zijn beestenspel» in Buggenhout op bezoek komt. We reppen ons naa? de sporthal om kennis tt maken met de beeldhouw werken, ingezonden voor de 4de Grote Prijs van Bug genhout. We zijn ongetwij feld heel wat deuren voor bijgegaan en hebben nage laten kennis te maken met nog andere facetten van het rijke kulturele Buggen houtse leven. Wellicht een volgende keer. Pierre Van Rossem ken met het fietsen op rol- verricht worden. We trek- toongesteld wordt «Oude len 20 F per rit maar ken echter naar het ge- kunstschatten in Buggen- we wensen met beide voeten meentehuis vertrouwd houts privé-bezit», is alles- op de grond te blijven. Vóór terrein voor een perscorres- behalve «kammelot» We het kerkgebouw is een pondent waar CMBV de kijken er onze ogen uit op prachtig stukje groen aan- raadszaal omgetoverd heeft werken van o.a. Adriaan gelegd. Zelfs met waterpar- in een pracht van een tëge- Brouwer, Leon Spilliaert, tij. Een hint voor het ge meentebestuur? Vanuit de maïsplanten aan de Raiffei8enkas, waar de KVLV en de Landelijke Gil de een onderkomen hebben gevonden, komt de geur van koffie en pannekoeken op ons toe. We herinneren ons de diverse aanplakbor den, die we daarnet gepas seerd zijn en ons in geuren en kleuren gerechten van allerlei aard aanprezen. Buggenhout beschikt blijk baar ook over een flinke eetcultuur. We lopen een schepen tegen het lijf. Tiens, die is grijs geworden. Hij belooft ons, gezien onze beperkte tijd, op latere datum met een pint te tractoren. Moeten we onthouden. De deur van de St.-Niklaas- kerk staat wage wijd open. De mensen van de heemkring «Ter Palen» zijn wellicht bezig met de rond leidingen in de kerk. Marie-Jeanne van het Rode Buggenhout. De KWB organizcerde een tentoonstelling in het kader van het Kultureel Weekend, (v)

De Voorpost | 1984 | | pagina 21