«Beveren, da's heel ons leven», 1 de droomrevue van Blau Het toneelseizoen in Sint-Niklaas: van T.I.L. tot Tijl BEVEREN BA S HEEL ONS LEVEN De Beverse revue op langspeelplaat Vrije Akademie in Sint-Niklaas doet het goed Tentoonstelling in Kieldrecht Omer Van Vosselen expozeert in Bazel - 21 9.1984 - De Voorpost Twintig jaar staat Blau al op de planken. Toneel, retrospektieves, kabaret, showtoneel, waren de groep in al die jaren niet vreemd. Een échte eigen, authentieke revue, bleef echter steeds in de Blau- kous steken. De «eerste Blau-musical» was een droom die door géén der leden ooit hardop mocht verteld worden. Misschien ooit eens een eigen revue, met eigen tekst, muziek, veel volk, grote decors, klank en veel licht. Eind september ziet Blau deze werkelijkheid misschien droom worden. Of is het omgekeerd? Een uitdaging en een kanjer van een realisatie, die Beveren opnieuw een stukje harder zal doen leven. Regisseur Roland Ramae- ckers, al tien jaar vast huis regisseur bij Blau, beweert dat dit opzet eigenlijk met kftn mislukken. Het is iets dkt leeft in een gemeen schap, zegt hij, door een groep ervaren mensen ten tonele gebracht en hande lend over de grote, kleine en schuine kanten van die gemeenschap. En dat heeft steeds bijval. De Limburgse revues zijn op dat stuk toonaangevend en ook in Beveren moet dat kunnen, juist daar waar toch al ge durende twintig jaar een revuepubliek gevormd werd. De schrik die Blau steeds had om zulke grote organi satie op het getouw te zet ten, wordt handig verdeeld onder een grote schare me dewerkers Ket, Reynaert, een aantal leden van diver se koren - niet in het minst dirigent - toondichter - mu zikant Godfried Van de Vy- vere- springen mee in de dans. De voorbereiding is eigenlijk al anderhalf jaar bezig. Er werd gezocht naar tekstschrijvers die en kele maanden de tijd kre gen om liedjes en conféren ces te schrijven. Roger Puy- nen leek het aktiefste, maar er zijn ook tekstbijdragen van Hugo Willems, Piet Schepens, Wilfried Van de Velde, Renaat Stoop en Ja cques Bosman. Godfried Van de Vyvere, dirigent van het Sint-Martinuskoor en In Dulci Jubilo, schreef, met uitzondering van één enkel bestaand melodietje, al de liedjes van de revue, hierin bijgestaan door Jef Londoz Walter Cools, voorzitter van Ket, doet de co-regie en Luc Leuridan, architect en lid van Ket, ontwierp de de cors. De acteurs en actrices van Blau spelen uiteraard de hoofdrollen: Jacques Bos man, Renaat Stoop, Marjan De Munck en Monique Ros- seel. Pianist Willy Backer Overbeek krijgt vier muzi kanten bij zich en de voor naamste acteurs van buiten Blau zijn Wim De Schepper, Walter Cools, Gis lain Panis, Hilaire De Wreede, Walter Mertens, Paul Melis, Leon- za Buytaert en Chris Smet Voeg daarbij 17 zingende figuranten plus een techni sche ploeg van zowat tien medewerkers onder de lei ding van Paul De Meers man, Hendrik Stoop en Ju- lien Waegeman. Tel daar nog bij decorschilder Her man Waterschoot, grimeur Raymond De Roeck, rekwi sieten-verzamelaar Yvo Bo ven, publiciteitsagent Etienne Huyghe en pro gramma-ontwerper Hugo Willems en je bekomt het ideale recept om een revue klaar te maken. Het scenario Na meer dan veertig jaar brengt Blau - kabaret ter gelegenheid van het twin tigjarig bestaan een Bever se revue Omdat revue in de letterlijke betekenis van het woord «terugblik» bete kent, heeft Blau bij het zoe ken naar een scenario ge tracht, deze terugblik op een originele manier te ver werken in een verhaal dat zich afspeelt in 1984, het vierde lustrumjaar van de groep: Twintig jaar terug ia Ward, boerenzoon, afkom stig van een erf in de nabij heid van Den Dikke Kana- da» naar het échte Kanada vertrokken om daar zijn ge luk te beproeven. Op de vooravond van zijn vertrek heeft hij in gezelschap van al zijn vrienden nog een bezoek gebracht aan het jeugdheem waar toen, wij schrijven 1964, een pas op gerichte groep uit Beveren een klucht speelde. Na 20 jaar is Ward terug thuisge komen en Basiel, zijn vriend, geeft op zijn erf in de polder een welkomst feest met veel genodigden. Dkar begint de revue. Wards vrienden beloven hem, Beveren opnieuw te leren kennen. Peet Van Dam zal hem meenemen op wandeling door «zijne» pol der en met hem gaan vissen op Liefkenshoek. Met Ba siel trekt Ward op café-be zoek bij Tineke op de Markt en daar ontmoeten ze Hilai re en Gislain, dorpsfiguren die van alle nieuwtjes op de hoogte zijn samen met hun vriend Walter, de fotograaf Ook Cortewalle wordt aan gedaan en Ward maakt ook kennis met een zeker rost poliesken. Exotische mo menten beleeft hij in De Spiegel en sfeervolle ge sprekken over de Beverse commerce vangt hij op tij dens de dinsdagse markt. De fusie wordt hem diets gemaakt, maar ondanks de dreigende fabrieken aan de achterdeur, wil men hem een gemeente tonen waar het leven nog goed is en waar elke Beverenaar zich thuis voelt.» Verder leert men Ward Be- veren-Zuid kennen en hoort hij het relaas van de vele coureurs die Beveren rijk was. Ook de Beverse cine ma's. de schilders, de pom- In de jongste Blau-Ket feesttent, ter gelegenheid van de Gemeentefeesten, heeft Blau reeds een tipje van de sluier opgelicht. «Beveren, da's heel ons leven», de nieuwbakken Blau-revue, komt op een LP. die op de dag van de première, 28 september dus, in om loop wordt gebracht. De plaat werd op 23 juni 11 opgenomen in studio Reward te Schelle. Ze bevat 12 liedjes en 2 conféren ces, en zal verkocht worden tegen 395 fr. De hoes is een ontwerp van studio Wibo (wat staat voor Willy Backer Overbeek, pianist van Blau, die daarmee ook de publiciteitsaffiche ontwierp. Er werden duizend exemplaren van deze plaat geperst. (wvdv) Twintig jaar Blau in Beveren. Beverse revue wordt unieke realisatie (Iv) Beverse revue van Blau. De kabaretgroep aan het werk in de studio, onder de leiding Godfried Van de Vyvere (wvdv) Beverse revue van Blau. Studiowerk met technicus Hendrik Stoop (wvdv) 1.200 kaarten zijn aan de man gebracht. Mensen van buiten Beveren kunnen ook kaarten reserveren via het nr. (03)775.21.09. Uiterlijk tegen 21 september af te halen. Inkom 150 fr Een programmaboekje zal aangeboden worden onder de vorm van een «Beverse gazet» met nieuwtjes over de revue, sponsors, enkele teksten en dies meer. Den Beversen Blau revue, u moet gaan zien! (wvdv) piers en de soldaten van de Westakkers komen aan de orde. Ward zal zijn tocht door Beveren besluiten met de slotzang 'Beveren, da's heel ons leven', de spil waar dat alles om draait. Beveren waarveur da'men alles zóun geven, waar dat niets maar nietsken ons tegenstaat.» Zeven voorstellingen De première vndt plaats op vrijdag 28 september. Er worden nadien nog zes ver toningen gegeven, op vol gende data: zaterdag 29 se ptember, zondag 30 sep tember, maandag 1 okto ber, vrijdag 12 oktober, za terdag 13 oktober, zondag 14 oktober en maandag 15 oktober. De aanvang is om 20.15 u. stipt. De plaatsen in de zaal zijn genummerd en de toeschouwers worden verzocht rond een tafeltje plaats te nemen met een pint, een koffie of een fris drank. De zaal van het Gil denhuis aan het Uzerhand zal voor de gelegenheid ge zellig gemaakt worden. De kaartenverkoop is reeds op volle toeren. Groepen kre gen voorrang en reeds een De «gevestigde» toneelgezelschappen (KVS, KNS alléén, want NTG is er niet bij) komen een paar maal langs in de Sint-Niklase stadsschouwburg tijdens het theaterseizoen dat voor de deur staat. Opvallender echter is de inbreng van «kleinere» toneelgroeperingen: Bent, Antinoge-Kortrijk, Kroontheater Lim burg, Arena en vooral T.I.L. (Toneelgezelschap Ivonne Lex). T.I.L. zit behalve in de gewone abonnementsreeks ook in de programmatie voor scholen. Die onderwijsinstellingen krijgen wel produkties van KVS en KNS voorgescho teld, maar ook, met nadruk, Theater Poëzien. Bij de amateurverenigingen uit de kernstad (de programmatie van de verenigingen uit Belsele en Sinaai is nog niet bekend, die van Nieuwkerken wel) vraag ik speciale aandacht voor Tijl, die met twee opvoeringen in het Sint-Niklasa dialekt op de planken komt én met Timmermans «Ster» (rond de Kerst). Sint-Genesius brengt o.m. «Eén vloog over het koekoeksnest», in een bezetting van liefst zeventien rollen. De schouwburg van Sint- heks. moires van de heer Daege- Eetkameren i™"- auteur hekelt massagesalon daarül de van <le .Zelden werd een stuk ge- «°<"e °ST W1 n™ schreven met zoveel relati- mor >n dj, atuk heet scherp verende humor, een stuk teztjn.kNog konn.kten m dat tegelijk zo indringend -Onder ons. vanRenéVer- 6 - heezen dat op 19 november Niklaas is de arena voor heel wat, vrij heterogene, manifestaties van toch vooral kulturele inspiratie. Film- en diavoorstellingen, een balletrecital, de Rotary- loopbaanaktie, de Stran- gerê. een heel gevarieerd ^X^'veAijmSind door Antigone uit Kortrijk menu nnnimiw. De verschil- worrit, oehrneht. en waarin menu opnieuw. De verschil lende «gangen» stellen we u bij gelegenheid wel voor. k^en Heel wat muziek ook in de eerlijk en oprecht!». Aldus wordt gebracht en waarin informatie die we van r begeleiding ri„ Diane De Ghouy één van de q%. V./,nf»w,llnr, /-.r-Vi O O v» salra hoofdrollen voor haar reke ning neemt. Een volksfami- Iict:i wai niuzrait m IUIIK ueeint.. cicu «umoiomi- svkio i wburg: het Festival P 11e, een Marokkaanse gast- salon», op te voeren door "*~3 Kroontheater Limburg op 8 arbeider en zo: situaties epuauce. u .-, met met alledag ui sen .realist- jazz) operette door het J M4rja de sche- produktie Smt-NiUaae Betamtogezel- hoo!aroh Lachen, soms wle liever in de eetkamer -On Golden Pond. van Er- (leefkamer zou Theo Lefè- nest Thompson, onlangs vre gezegd hebben) blijft nog op televisie, wordt voor Maar ik zou het over toneel zitten komt aan z'n trekken 12 december aangekondigd hebben In eerste instantie op 28 mei. Dan brengt KVS- en KVS-Brussel brengt het het Toneelgezelschap Ivon- Brussel «De Eetkamer», in stuk. Behalve Senne Rouf- rté Lex (uit Antwerpen), een regie van Nand Buyl en faer treedt ook Ivonne omdat die groep dinsdag 25 met uitaraard Chris Lom me Lex aan in een oud Engels van Vlaanderen (vandaag september Heistse Kamerorkast, etc. T.I. september de spits afbijt met «Echtpaar of onpaar» Frans Maas regisseert deze Engagement «geestige komedie», de ak- De liefhebbers teurs heten Ivonne Lex, in één van de hoofdrollen. landhuis. Aandachtig toe kijken, maar zo nu en dan hard lachen met de univer- van «se- siteitsprofessor. rieus» theater komen ook «Song» is een muzikale ko- Paul Cammermans, Carl aan hun trekken KNS-Ant- medie, een musical eigen- Ridders. Jean Verbert en werpen brengt op 5 maart lijk, op 5 februari te regis- Annick Segal. Pittig, speels de klassieker «Sofokles», seren door Jaak Van de Vel- boulevar 'stuk. Dinsdag 29 een Griekse tragedie over de. Theater Arena uit Gent januari is T.I.L. er opnieuw het konflikt tussen indivi- komt naar Sint-Niklaas. met «Jacqueline en ik» van duele vrijheid en het Het verhaal van een sukses- Mamix GijBen: het verhaal machtsmisbruik door de volle komponist en een jon- van ee i jonge, wereld- staat. Een paar dagen later ge tekstschrijfster, vreemde- intellektueel die is de KNS er alweer (9 Goed dat er weer een Piran- op het stadhuis de taak maart), dan regisseert Mar- dello bij is. dit jaar Voor 'krijgt toebedeeld, een som tin Van Zundert (van af- «Iedar zijn waarheid» moet geld te verdelen onder de komst Temsenaar) «Pack of je op 26 februari naar de «Jacqueline Lies» (Leugens) van Hug schouwburg, de KVS is dan Whitemore, ook al een st' behoeft en ik» autobiot Gijsen. te het ve Voor d' derwijs brengt ber dri' «De Ind het spr Fabiola king vi ever el: grotendeels ie van Mamix over het konflikt nne Lex bewerk- gewone burger en h aal voor toneel. machtsapparaat, maar t- nolen (lager on- gelijk een psychologisch tot 12 jaar) thriller, met nogal w op 8 en 9 okto- spionage erin verweven, jrstellingen van Wie van het oeuvre vu ie Waterlelies», Louis-Paul Boon houd* van de partij ook Ann Petersen, Chris Lom me, Gerda Marc hand en... Ivon ne Lex kan je in aktie zien. Aktieplaats: een Italiaans provinciestadje. Plot: een eerbare ambtenaar sluit zijn vrouw op. Het stuk werd in liefst 22 talen s van koningin moet op 15 oktober naar d<- .-en toneelbewer- schouwburg toe. Bent stelt «Same Time Next Year» was ohan Rouffaer: dan «Het loon van Boon- de eersteling van Bernard en 'een tover- voor, naar de roman «Mé- Slade, een stuk dat het wel vier jaar volhield op Broad way. Ook «Romantic Come dy» ging op Broadway van start, met Mia Farrow en Anthony Perkins in de hoofdrollen. «Romantische Komedie» is de Nederland se titel, het stuk kan je op 23 april meemaken in Sint- Niklaas, Guido Maereman8 regisseert en akteure zijn o.m. Els Comelissen en Herbert Flack, verbonden aan KNS-Antwerpen. Over twee mislukte huwelijken en ean nieuwe ontmoeting Poëzien en Stekelbees De scholen krijgen produk ties aangeboden van T.I. Lex, maar ook van Theater Poèzien, Stekelbees en het Educatief Theater. Dat laat ste brengt op 22 november twee voorstellingen voor jongeren van 17 tot 19 jaar: van Orwell, dat in 1948 ontstond en een niet zo optimistisch toekomst beeld schetst. Theater Poëzien komt een paar keer naar Sint-Ni klaas. Voor de jongelui van 9 tot 12 is er op 5 november «Schowauw». voor die van 12 tot 16 op 23 oktober «Recht door zee met ja en neen» en voor de studenten tussen 17 en 19 «Farce Poë tica» op 20 oktober. Gege vens over inhoud en vertol kers ontbreken vooralsnog Stekelbees is op 15 en 16 april te gast met «Moeder, er zit een vriend in mijn soep», voor jongeren van 9 tot 12 jaar. Het gaat hier steeds om vooretellingen die 's mor gens of in de namiddag te zien zijn. Het Limburgs Projekttheater brengt op 26 en 26 april een toemaatje «Wanneer worden de bloe men geboeid?». En KVS en KNS vertolken nog eens. voor de jeugd van 17 tot 19, wat de volwassenen 's avonds moeten gaan bekij ken. respektievelijk «Ieder zijn waarheid» op 26 fe bruari en «Antigone» op 5 maart. Doorspekt met dialekt De plaatselijke toneelvere nigingen dan, op die van Belsele en Sinaai na want daarover kwamen we nog niks aan de weet De Goudbloem voert op 9, 10 en 11 november op «De tective Story», in een regie van Dré Poppe, een stuk waarmee men aan het vijf tigste Landjuweel in Sint-Truiden gaat deel nemen. Typatjes in een po litiebureau. het drama van maatschappij en wet. Met «Een vlo in het oor» van Feydeau zijn we op 22 maart toe aan de viering «Honderd jaar van Vrien den bond naar Goudbloem»; je kan het stuk ook op 23, 24 en 25 maart bekijken. Feydeau: lachen geblazen. Sint-Genesius brengt op 27, 28 en 29 oktober «Eén vloog over het koekoeks nest» en dat stuk is aller minst een makkie. Zeven tien rollen mag Reinhilde Demets regisseren, patiën ten, verpleegsters, bewa kers en zo, men kent de film vermoedelijk wel. Over de inhoud van «De Meid», op te voeren op 9, 10 en 11 maart, ontbreken alsnog gegevens. Tijl houdt het bij lachen en gieren en opteert steeds va ker voor opvoeringen in het (Sint-Niklase) dialekt. «De kus van een Rus» werd tot «Een Russische Bees» om gedoopt, Guido Maeremans regisseert op 1, 2 en 3 de cember. «Norman, is that you?» werd «Eirm Vlonderen» en (op nieuw) Guido Maeremans regisseert, op 30 en 31 maart en 1 april Suskewiet en Pietje Vogel, Schrobber beek en nog wel twee dozijn andere types komen uit «En waar de ster bleef stille 8taan» van Timmermans, klassieker voor de kerst en dus rond die tijd te zion (21, 22, 28 en 29 december). Een toemaatje van Tijl, maar niet op te voeren in de schouwburg, wel in de Commerce op de Grote Markt (27, 28 en 29 april): «Een familie van deze tijd» van Gaston Gheuns in regie van Dries Cap: volks thea ter uiteraard. Naar Nieuwkerken dan, zaal van de Katholieke Kring. «Kerstlied van een vrek», naar «A Christmas Carol» van Dickens, wordt door De Vlasbloem ge bracht op 8, 15, 22 en 25 december. Voor «Bedrog» van Pinter, in regie van Pol Grossen, worden voorlopig als speeldata aangekondigd 29 en 30 maart en 13 april, maar er kunnen nog méér opvoeringen volgen als het stuk aanslaat. En dat zal wel, want het gaat over een driehiek8verhouding. W.V. Zoals bekend startte het kollege van burgemeester en schepenen één jaar geleden de Vrije Akademie in de lokalen van het oude herenhuis in het exlibrisoentrum aan de Regentiestraat te Sint-Niklaas. Dit initiatief, vorig jaar gestart als een experiment, en vooral bedoeld voor groepen in de samenleving die binnen bestaande strukturen niet veel kansen tot zelfontplooiing krijgen, mag in alle objektiviteit als geslaagd worden omschreven. De bedoelde groepen zoals thuiswerkende vrouwen, werklozen, ploeg arbeiders, fysisch minder- validen en derde leeftijd werden bereikt en werkten naar eigen mogelijkheden en naar eigen vrije tijd in een konstruktieve sfeer tesamen. Het voorbije seizoen werden lessenreeksen georganiseerd in olie verf schilderen, tekenen, boetseren en aquarelleren. Tijdens de zomermaanden werden echte zomerkureussen georganiseerd met schetsen en schilderen in de idyllische natuur van 't Grootbroek, het Molsbroek, Kemzeke en Tielrode. De tentoonstelling Frits Van den Berghe werd bezocht, gekoppeld aan een rondleiding in het museum voor hedendaagse kunst. Een eigen tentoonstelling werd opgezet in de Apoetrhof. «De werking van de Vrije Akademie moet verdergaan op de weg van het voorbije jaar en dient zelfs uitgebreid» aldus kultuurattaché Jan Bral. Zo wordt een tijdelijke initiatiecursus voorzien in model tekenen, worden theoretische en praktische lessen gep land in lineair perepektief, start men met portretten en pottendraaien. Olieverf, tekenen, akwarelleren en boetseren blijven daar naast op de agenda voorzien. Openingsuren: maandag 13.30 tot 17 u dinsdag 9.30 tot 12 u. en 13.30 tot 17 u.; woensdag 9.30 tot 12 u.; donderdag 9.30 tot 12 u.; vrijdag 13.30 tot 17 u. Inschrijvingen gratis, uren zijn vrij samen te stellen. Het adres: Exlibriscentrum, Regentiestraat. 2700 Sint-Ni klaas. Ter gelegenheid van de Kieldrechtse kermis en jaarmarkt wordt in het plaatselijke filiaal van de Raffeisenkas een tentoon stelling georganiseerd. Men kan er een en ander bekijken van mensen uit ei gen streek Dirk De Bock uit Kieldrecht stelt zijn verzameling voor van oude prentkaarten van zijn verzameling houtsnij- Branden met stro oude de grensgemeente. Deze werk voor. Hij bewerkt spreuken of fluweel, verzameling omvat 350 ou- hout dat uitgebaggerd Deze tentoonstelling loopt de prentkaarten waarvan werd op de Linker-Schel- van zondag 23 tot woens- de oudste dateren van rond deoever en eeuwenoud is tot dag 26 september in de de eeuwwisseling. Het werkelijk mooie beelden. Dorpsstraat 35B. loont werkelijk de moeite Ook maakt Roger Van den LVB om eens kennis te maken met het Kieldrecht van vroeger. Roger Van den Branden uit Meerdonk stelt Willy Segers exposeert in Galerij Maretak Vanaf zaterdag 22 september tot en met zondag 11 november stelt de Schellebelse kunstenaar Willy Segers beeldhouwwerk en assem blages tentoon in Galerij Maretak. Destelhoeve. Hekkergemstraat 3 te Schellebelle. De tentoonstelling is vrij toegankelijk op vrijdagen, zaterdagen en zondagen van 15 tot 20 uur en op maandagen van 14 tot 17 uur, of na afspraak (tel. 091 /69 76 12 of 091 /69 35 02). Tijdens de vooropening op vrijdag 21 september te 20 uur brengen Nele De Graeve. André MissiaenLinda Van De Wielle en Willy Van Doorselaer Berichten uit de Dingenrepubliek'. een citatenassem- blage ter omsingeling d pas de loup' van het tentoongestelde werk. Hierbij een kunstzinnige assemblage van Willy Segers. Van 6 tot en met 15 oktober expozeert in het kasteel van Bazel de Beverse kunste naar Omer Van Vosselen. Burgemeester Antoine De- nert van Kruibeke opent op 5 oktober om 20 u. officieel en lie. P. Verbraeken zorgt voor een inleidend woord Je kan alle werkdagen gaan kijken van 14 tot 19 u.op zaterdag en zondag van 10u30 tot 18 u. Het atelier van Van Vosselen vind je aan de Van Raem- donckstraat 47 in Beveren, tel. 03/775.76.21.

De Voorpost | 1984 | | pagina 22