Lebbeke nam afscheid van e.h. Paul De Baere 't KREATIEFKE BIEDT DOE-HET-ZELVERS HELPENDE HAND Hartelijk welkom voor nieuwe pastoor van 't Keur Dendermonde Achiel Vermeiren over s Pol De Baere iVi 't Kreatiefke 2 - 21.9.1984 - De Voorpost Ter gelegenheid van het afscheid van e.h. De Baere [|an schreef Achiel Vermeiren volgende bedenkingen stu, Dendermonde. Ook kinderen van Lebbeke waren aanwezig om pastoor De Baere toe te juichen bij zijn aanstelling tot pastoor op de Dendermondse wijk 't Keur. (v) Dendermonde. Pastoor De Baere kreeg een biezonder warm en hartelijk welkom bij zijn aanstelling, (v) Vorige week vrijdagavond nam Lebbeke afscheid van e.h. Paul De Baere, sinds 1975 onderpastoor in de O.L.Vrouw- parochie. E.h. De Baere werd 's anderendaags reeds plechtig aangesteld tot pastoor van de Sint-Jozefsparochie (Keur) te Dendermonde. De afscheidsviering werd in- was de tolk van het Lebbeekse gezet met een eucharistievie- gemeentebestuur. «Uw aktivi- ring, waarop meer dan vijfhon- teiten.» zei de burgemeester derd gelovigen aanwezig wa- «hebt gij, hoewel onderpas- ren. Na de mis toog het om- toor van Lebbeke-centrum, vangrijke gezelschap, begeleid ver tot buiten de parochiale door de muziekkapel van de grenzen uitgebreid. Uw hoofd- Chiro, naar de zaal Ons Huis, bekommernis, zo lijkt het ons, waar de eigenlijke feestzitting was steeds op alle vlakken de haar verloop kreeg. Ook hier vriendelijke samenleving in werden haast zeshonderd aan- onze gehele Lebbeekse ge- wezigen geteld. Velen die ge- meenschap te bevorderen, de komen waren om hun dank en kristelijke leer die tot zulke respekt aan de afscheidnemen- samenleving leidt op een de pastoor te betuigen, vonden gepaste wijze uit te dragen, om niet eens een zit. aldus uw kerkelijke opdracht Lag de presentatie van het te volbrengen.» afscheidsprogramma in han- De burgemeester overhan- den van onderpastoor Ver- digde de afscheidnemende meir, dan verzorgde de Ko- pastoor het plaket van de ge- ninklijke Harmonie Sinte-Ce- meente en wenste hem als cilia de muzikale omlijsting, pastoor van het Dendermond- Vanzelfsprekend werden heel se Keur en als verbondsproost wat dankwoorden uitgespro- van de Kristelijke Sociale Wer ken. Zo o.a. door Hilde Ver- ken, nog vele aangename en meir, die dankte namens de vruchtbare jaren toe. jeugdbewegingen en e.h. De Namens de parochie sprak Baere typeerde als een vrolijk deken O. Van den Bergh de proost, die zijn vitaliteit en afscheidnemende onderpas- werkkracht ten dienste stelde toor toe Hij prees zijn werk- van de jeugd. Ze vroeg hem zaamheid, zijn steeds veizorg- dan ook dezelfde houding op de eucharistievieringen, zijn te brengen voor de jeugd van veelvuldige ziekenbezoeken en het Keur. zijn prestaties in de scholen. Ik Namens de volwassenenbe- kon steeds op u rekenen en wegingen voerde Marcel Leon daarvoor ben ik u dankbaar, het woord. Ook hij stak de aldus deken Van den Bergh. loftrompet en beklemtoonde Na deze toespraken, afge- vooral het begrip dat Paul de wisseld door muzikale inter- Baere steeds wist op te mezzi van de Koninklijke Har- brengen. monie Ste.-Cecilia, werd een Burgemeester Moeyersoon diaserie geprojektecrd die de diverse bedevaarten - naar Lourdes en Israel - en gods dienstige plechtigheden te Lebbeke, waaraan e.h. De Baere deelnam, in herinnering brachten. De leerlingen van de Vrije Basisschool verzorgden toen een koreografisch optre den. Aan het eind ervan schonken ze één na één een bloem aan de afscheidnemen de onderpastoor. In zijn dankwoord bena drukte e.h. De Baere het feit dat hij met gemengde gevoe lens afscheid nam van Lebbe ke. «Ik voelde me,» aldus de pastoor in spe, «in Lebbeke thuis en heb er mooie en goede dagen beleefd. Deze periode uit mijn leven is tegelijk diep doorvoeld en onuitwisbaar.» Tot slot bracht e.h. De Bae re nog hulde aan O.L.Vrouw van Lebbeke. Met het spelen van de Vlaamse Leeuw werd deze zitting besloten. De aan wezigen kregen toen de kans e.h. De Baere te overladen met talrijke geschenken. De avond werd besloten met een receptie, waarop iedereen de kans kreeg persoonlijk af scheid te nemen van «onder- paster» De Baere. Pierre van Rossem Van 14 oktober tot 11 novem ber organizeren de vzw Vehta en het Ekonomisch Sociaal In stituut voor de Middenstand in de gemeente Vichte de tweede Vehta-Biënnale. Deze heeft twee luiken: de tentoonstelling Vehtaprijs 1984 en het projekt «Flanders Textiles». neer. «As ne Lebbekenèèr iet moe zeggen, da d'uit zen hét komt, tein zeit'n da op zij Lebbeeks. Da's zen moedertaul en hij ,en kên da daurin veel beter as in 't ABN. Hij kên dau mieër c"" gevoel in leggen. Ik ben zeker da ne jongen va Lebbeek tegen e meiske niet zèèt: 'Ik hou van je', mau 'Ik zien aa geiren!' en da zij tein antwoord: 'Ik aa oeëkl'. Kapelaun, wij wisten da ge vroeg of laut zaat weggaun, mau wij wauren zoeë gewoeën aun aa, da men ons 't noeët of jamai emmen véégesteld. En naa es 't zoeë laut! Ik em aa attijd 'kapelaun' genoemd. Ik zei nie gèèren 'onderpaster'. Onder-de-paster, ik vond da nie alles. Dau- bij, wij emmen op Lebbeek gieëne paster, mau nen deken. Ik zaa moeten zeggen emme 'onderdeken'. Da gaut toch oeëk nie, hé. Mieër as néége jaur edde ie gewest. Ik wist nie da't al zoeë lank was. En... in dè néége jaur edde veel gedaun. Wij zeilen da best wéten as ge weg zijt. Lebbeek zal a missen. Neig. Ik weet'en wel, ge et gij oeëk al ne kieë neffesl de roeës geschoten. Wei doe da nie? Alleman, hé! En assek zeg alleman, tein tellek me zeiven dau oeëk bij! Ge wet het, hé? Wijllen emmen wijllen oeëk wel ne kieë gebotst, 't Es menselijk. Ik ben ekkik oeëk 'God de vauder' nie, hé. Mau't za toch wel au mij gelegen hemmen. Ik ben dikkes gelijk en penne mellek op de stoof: rap overzoeën. Mau wij druiëden ons om en 't was vergeten, hé. Naa gaudde gij nau Derremonne, nau 't Kéér. Awel, ze zeilen dau kontent zijn van aa. En as ze nie kontent zijn, komt tein mau a gaa vanéér. 't Es tieêken da ze nie wééten wa da's ze willen. Ge zij bij ons attijd wellekom. Vergeel het nie! Mau ieën dingen weet ek toch: ze zeilen dau op 't Kéér neig op eelen tieënen moeten slaun om dei van Lebbeek den baut af te doen. Da's eigellek nie neig schoeën da'k da zeg. Mau, ge kent ze, hé, de Lebbekeneirs Eele Lievraa es de beste en ge zij va Lebbeek of ge zeig et nie, hé? Kapelaun, bedankt vee alles wa da ge op Lebbeek gedaun et. Bedankt uit de grond van ons hét. Wij zeilen aa nie vergeten... En... op 't Keer mogen ze 't weten: wij |jj stieren eelen gieënen kammelot, zelle. Ze zeilen aun aane goeie paster emmen. leënen da zal goe zijn vee al zijn parochiaunen. Vee dei da nau de keirrek gaun en oeëk vee dei da nie gaun, want da zijn oeëk zijn schaupen. En... met de groet van 't massaspel wensen men aa 't beste: Paster De Baere: 'Toi! Toi! Toi!'» Ne In een tijd dat de krisis steeds meer en meer om zich heen grijpt, beseft de mens dat hij meer zelf moet gaan doen, zich moet bezig houden met duizend en een dingen die hij mak kelijk aan kan. Kreatief zijn dus, op allerlei terreinen en het dient gezegd dat de mogelijkheden legio zijn. Geen wonder dat er win kels tot stand komen die inspelen op deze wens van een alsmaar groeiend pu bliek. 't Kreatiefke doet dat ook ten volle en richt zich meer in het biezonder tot de meisjes, vrouwen en mannen van alle leeftijden die de vingers voelen jeu ken en bestendig bezig en doende willen zijn met handwerk. Dat kan gaan van breien, over zelf kle ding maken tot makramé en zelfs het schilderen op stof en glas. Mogelijkhe den genoeg dus. In het fraaie winkelgedeel te van 't Kreatiefke regeert met zachte en geduldige hand Maria Vandenber- ghe. Zij is niet aan haar proefstuk inzake kreativi- teit, want vijftien jaar lang was ze druk bezig in een winkel die in hoofdzaak breigarens verkocht. Wan neer het over breien gaat, bestaan er voor haar geen geheimen meer en tot Zelden hebben we zoveel volk op de been gezien voor de inhaling van een nieuwe pastoor als dit zondag het geval was in de volksryke buurt van de Dendermondse wjjk 't Keur. Alle huizen waren bevlagd, hetzij met de nationale driekleur, hetzij met de Vlaamse Leeuw. Op verschillende plaatsen waren borden opgehangen waarop in uiteenlopende teksten de nieuwe pastoor hartelijk welkom werd geheten in zijn nieuwe parochie. Overal stonden juichende mensen, die aansloten bij de lange rij gelovigen en niet- gelovigen die door de straten van de wijk trok. 't Keur verkeerde in ware feeststemming. Dat zou ook blijken tijdens de aanstelling van E.H. De Baere, die voordien werkzaam was in het naburige Lebbeke, van waar uiteraard ook heel wat vrienden en kennissen de plechtige aanstelling bijwoonden. Aan de grens van de parochie werd de nieuwe pastoor ver welkomd door de deken van Dendermonde, E.H. Van Ruyskensvelde en door burge meester Cool. Ook gemeen schapsminister Jan Lenssens was aanwezig, evenals ver schillende leden van het sche pencollege en van de gemeen teraad. In de moderne parochiekerk van 't Keur, Sint-Jozef Arbei der, had dan de aanstelling plaats. Eerst werd E.H. De Baere verwelkomd door de voorzitter van de kerkfabriek die in zeer gevatte termen de nog recente geschiedenis van de parochie uit de doeken deed. 't Keur telt om en bij de 2.500 inwoners en is dus een zeer volkrijke buurt. Hij herin nert eraan hoe bij het begin van de nieuwe parochie de handen in elkaar werden gesla gen en hoe de eerste zieleher- der en de vele verenigingen en bewegingen die werden opge richt schitterend werk hebben geleverd. Dat werk mag in geen geval teloor gaan. Daar om ook dat men van de nieuwe pastoor ook veel verwacht. Hij kan in elk geval rekenen op de steun van de kristelijke ge meenschap van 't Keur, aldus de voorzitter die dan deken Van Ruyskensvelde verzocht over te gaan tot de aanstelling. Ook de deken van Dender monde herinnerde aan de be ginperiode van de parochie Sint-Jozef Arbeider en bracht hulde aan de voorgangers van E.H. De Baere, de priesters Verkissen en De Kerpel. die hun beste krachten aan de nog jonge parochie hebben gege ven. Nu, aldus de deken, wordt de taak lang niet een voudiger. Men heeft immers af te rekenen met een zekere kerkvervreemding en met alle gevolgen vandien Maar het feit dat pastoor De Baere har telijk welkom is in de gelovige gemeenschap van 't Keur, maakt ook hem sterk dat men de toekomst rooskleurig kan tegemoet zien. Hij vroeg dan ook deken Van den Bergh van Lebbeke om de benoemings- bulle voor te lezen, waarna de aanstelling kon beginnen. Daarop werd een eucharistie viering opgedragen en zou de nieuwe pastoor op de hem ei gen en luimige wijze zeggen dat hij het zich makkelijk had gemaakt door iemand anders te vragen een homilie te hou den. Daaruit bleek dan ten overvloede dat pastoor Dtllj Baere iemand is die uit hetV I goede hout is gesneden, ie-| mand die zich sterk weet door! zijn geloof en vertrouwen opl God, die gelooft in de mens en bereid is om te luisteren naar De de vele wensen en verzuchtin gen van de medemensen. Na de eucharistieviering werd aan de gelovige gemeenschap nog een receptie aangeboden, waarop de nieuwe parochie priester al voor een eerste en min of meer uitgebreide wijze kon kennis maken met zijn gelovigen. Een kennismaking die bijzonder goed meeviel. Dijkstraat 79 9300 Dendermonde Tel.: 052/22.28.45 Open elke dag van 8.00 tot 12.15 uur en van 13.30 tot 18.30 uur. Gesloten op zondag en maandagnamiddag De mercerie afdeling of alle naaibenodigdheden groot genoegen van het kliënteel wil ze die gehei men, verpakt onder de vorm van goede raad en nuttige tips, ook rijkelijk meedelen aan iedereen die erom vraagt. Trouwens, wie toch problemen met het breien moest hebben of er gewoon tegen opziet, wat ons sterk zou verwon deren, kan het breiwerk steeds aan Maria Vanden- berghe toevertrouwen. Zij zorgt ervoor dat na de af gesproken tijd het werk stukje keurig en netjes wordt afgeleverd. Tot gro te voldoening van de klant. Breiwol van hoogstaande kwaliteit Metean zijn we terecht ge komen bij een van de voor naamste artikelen die 't Kreatiefken te koop aan biedt: breiwol. Niet zowaar wol, maar kwaliteitswol die luistert naar de naam Chanteleine die zeer ge kend is maar nog geen ver- koopspunt heeft in deze streek. In tegenstelling tot wat men zou kunnen ver moeden is die wol niet eens duurder dan de ande re merken. Ten behoeve van de kenners geven we hiernaast enkele prijzen. Breien met Chanteleine Een kijkje op de afdeling hobbymateriaal waar men alles terug vindt voor kantklossen, batik, raffia en ga maar door. Tot einde oktober een speciale korting tot 10 procent op alle waren 't Kreatiefken biedt ook een klantenkaart aan zijn kliën teel aan. Speciale kortingen bij grote bestellingen. geeft je trouwens drie keer plezier: eerst bij het breien zelf, dan bij het dragen en tenslotte bij het onder houd, want al deze dingen zijn eenvoudig te wassen met de hand of met de machine. Chanteleine biedt in feite exclusieve breigarens van hoge kwali teit aan lage prijs, met schitterende en frisse kleu ren. Bijbestellen is hele maal geen probleem, al thans wanneer men als el ke ervaren breister een nummer van het verfbad (dat is aangebracht op het bandje rond de wol) mee brengt. Inruilen van klu wens die men teveel heeft, is al evenmin een pro bleem. Naast de gebruikelijke klu wens var. 50 en 100 gram, zijn er ook de kluwens van 350 - gram beschikbaar. Evenals de befaamde Noorse wol die 50 fr. kost voor 50 gram. De keuze is er overvloedig en de verschillende soor ten, kleuren en dikten van wol kan men er in het smaakvolle interieur rustig uitkiezen. De wol is im mers netjes gerangschikt in bakjes en vormt een on navolgbaar dekor. Alles voor handwerk Breiwol is lang niet het eni ge. 't Kreatiefke heaft nog flink wat meer te bieden. Gaande van breiboeken over allerlei handige boek jes over handwerk zoals werken met kralen, makra mé, en ga zo maar door. Boekjes die een knutselaar of doe-het-zelver best kan gebruiken en waarin hij niet alleen een aantal tips in terug vindt, maar ook enkele goed uitgewerkte ideetjes om zelf te maken. Verder nog de nodige ga rens en ritsen, knopen, gal lons, drukknoppen voor jeans, borduurgaren, kant, afboordlint, scharen, naal den, knielappen, elleboog stukken, kortom alles wat iemand kan gebruiken die thuis zelf kledingstukken herstelt of maakt. Want ook voor stof voor een kleedje of rok kan men er terecht, 't Kreatiefke heeft enkele modieuze coupons in huis die beslist het zien waard zijn, zoals men er ook terecht kan voor de voering. Om terug te keren naar het handwerk: naast de wol, vindt men er ook allerlei materiaal voor kantklos sen, makramé, gaande van de koorden tot de afge werkte produkten, ge- 't Kreatiefke biedt kwaliteitswol aan volgende prijzen: breiwol aan 39 fr. voor 50 gram. zuivere wol 99 fr. voor 100 gram mohair (heel zachte en eerste kwaliteit) naalden 4 99 fr. voor 50 gram mohair (naalden 5) 89 fr. voor 50 gram mohair (naalden 6) 99 fr. voor 100 gram. Jean-Louis De Proft en Maria Vandenberghe, het tweespan achter 't Kreatiefke schenkartikelen in rotan, verf voor het schilderen op glas en op stof (ook batik is er te vinden). 't Kreatiefken heeft dus een uitgebreid gamma een produkten voor kreatieve mensen die er steeds van harte welkom zijn. Ook met hun problemen en pro bleempjes die Maria Van denberghe met de glim lach en een onvoorstelbare handigheid en vaardigheid in een mum van tijd weat op te lossen. Publireportage DC

De Voorpost | 1984 | | pagina 2