Aalst: géén kortgeding over hoogspanningslijn! Raldes en de hoogspanningslijn Aalst-Dendermonde De Doelse kernparkbouwwerven: «Buitenlandse werfleiders vervangen door Vlaamse!» De Doelse taalrel in rechtspraak en wetgeving Zou»-tjes 4 - 21.9.1984 - De Voorpost Nieuwkerken (Sint-Niklaas). Voorzitter Theo Mets van het Werk voor de Volkstuinen kreeg uit handen van schepen Deyaert de stadsschotel, want zijn vereniging bestaat zestig jaar (Iv) Volksunie-senator Nelly Maes klaagt Waalse en Brusselse bedrijven aan. Acec, Westinghouse, Cockerill en Tractio- nel bouwen in Doel de vierde kerncentrale maar storen zich daarbij niet aan de taalwetgeving. Vooral de direkties en werfleiders van de firma's moeten het ontgelden. «Administratieve dokumenten zyn niet in het Nederlands opgesteld en werfleiders spreken enkel Engels en Frans, het zijn «koloniale toestanden», waaraan een eind dient gesteld te worden, meent Nelly Maes. Twee konkrete maatregelen stelt de Volksunie voor: Ten eerste moeten de wantoestanden verdwijnen en ten tweede moet de over heid de ondernemingen verplichten tot aanwerving en bevordering van Nederlandsprekenden. Op 3 januari van dit jaar dien- toezicht (V.C.T.). Die kom- den personeelsleden van de missie (afhangend van het mi- bouwwerf een klacht in bij de nisterie van binnenlandse za- Vaste Kommissie voor Taal- ken) ziet toe op de naleving Nieuwkerken (Sint-Niklaas). N.a.v. het zestigjarig bestaan werden de mensen van het Werk voor de Volkstuinen op het voormalige gemeentehuis ontvangen (Iv) Sint-Niklaas. Het OCMW huldigde een aantal personeelsleden. Sekretaris E. Verstrae- ten, ontvanger J. Vermeir, dire kleur A. Goethals van de kliniek, vroedvrouw mej. M. Thoen, hoofd-maatschappelijk assistente mej. M. Gyselinck, kinderverzorgster me vrouw R. Van Clapdorp, hoofd-ambulancier-autobestuurder A. Hellemans (gepensio neerd) en hoofd-ambulancier-autobestuurder O. Verhulst kregen een medaille. De heer Alf. Goethals, inmiddels gepensioneerd, werd ook in de bloemen gezet (Iv) De vrees van de Volksunie voor een «zwakke uitspraak» van de Vaste Kommissie voor Taaltoczicht is symptoma tisch. De taalopstoot in Doel raakt een hoofdstuk uit de taalwetgeving aan waarop zelfs de hoogste gerechtelijke instantie, namelijk Het Hof van Kassatie, zich de tanden stukbijt. Een eerste probleem stelt zich rond de aard van de werkzaamheden. Franstalige ondernemingen met bedrijfs- zctel in Brussel of Wallonië hebben een bouwwerf in Vlaanderen Volgens de wet van 1963 (gebruik van talen in bestuurszaken) primeert de taal van de cxploïtatiezetcl Bij geschillen moest de rechter in Vlaanderen herhaalde malen beoordelen of een bouwwerf een explo'tatiezctcl was. De beslissingen waren uiteenlopend. Een Gents vrederechter oordeelde in 1966 van niet, maar een jaar later beschouwde de Antwerpse arbeidsrechtbank een werf wél als exploltatiezetel. De klacht van de personeelsleden van de bouwwerf raakt nog een gevoeliger plek in de Belgische taalwetgeving. Er zou immers een tegenstrijdigheid bestaan tussen het taaidekreet van 1973 en de taalwet van 1963, die nochtans beide handelen over de regeling van taalzaken in het bedrijfsleven. Het dekreet zegt dat Nederlands moet gesproken worden door alle personen die personeel in het Nederlands tewerkstellen. De wet van 1963 stelt dat dc taal van het gebied waar de exploïtaticzcte! gevestigd is, moet primeren. «Wat nu met een personeelslid tewerkge steld in het Nederlands taalgebied maar waarvan het bedrijf een zetel heeft in het Franstalig gebied?» Die vraag, gesteld in een publikatie «Taalgebruik in het bedrijfsleven», omvat het hele probleem in Doel. Dc V.C.T. moet nu belissen, maar de vraag werd in 1979 al voorgelegd aan de hoogste gerechtelijke instantie, het Hof van Kassatie, en dat slaagde er niet in om een oplossing te geven. «De wetgevende kamers moeten dit geschil rege len», zo oordeelde Kassatie. Rechtsgeleerden formuleer den enkele oplossingen maar definitief uitsluitsel brachten ze niet. Dc uitspraak van de Vaste Kommissie voor Taaltoczicht zal een nieuw element aan dc diskussie toevoegen. Bronnen. J. Cocquereaux: De vernederlandsing van hel bedrijfslevenTaalgebruik in het bedrijfslevendoor I. De Weerdt en Het laaide kreet in de praktijk- Alle verschenen bij KI uw er- Antwerpen. P.S. van de taalwetten. Op 26 sep tember doet ze een uitspraak in deze zaak. De Volksunie steunt de perso neelsleden. Volgens de Vlaamsnationalisten is er geen twijfel mogelijk. De genoemde bedrijven overtreden dc taal wetten. Toch slaapt de partij niet op beide oren. Door infor mele kontakten met de V.C.T. vernamen ze dat het wel eens «een zwakke uispraak» kan worden ten nadele van de kla gende personeelsleden. De Kommissie zou dc argu mentatie van de franstalige on dernemingen in overweging nemen, volgens Nelly Maes. De ondernemingen verdedigen zich. De bouwwerven in Doel vormen een specifieke situatie De bouwopdracht is van tijde lijke aard, de bedrijfszetel be vindt zich in Brussel en het leidinggevende personeel op de werf is hooggespecialiseerd en buitenlands. Eigen Vlaamse mensen De Vlaamsnationalistische partij verwerpt deze argumen ten. De V.U verwijst naar het dekreet van 1973. Dat stelt dat Nederlands moet gebruikt worden «op de natuurlijke en rechtspersonen die een cxplo ïtatiezetcl in het Nederlandse taalgebied hebben of die per soneel in het Nederlands taal gebied tewerkstellen», en «De te gebruiken taal voor de so ciale betrekkingen tussen de werkgevers en de werknemes, alsmede voor de wettelijke voorgeschreven akten en be scheiden is het Nederlands». De klacht van 3 januari is trou wens geen alleenstaand geval, aldus Nelly Maes. In Doel be staan de kernparkbouwwerven al twintig jaar en personeelsle den dienden al verscheidene malen klachten in bij de V.C.T. Vroegere uitspraken veroordeelden telkens de in breuken op de taalwetten, her innert Nelly Maes zich. Voorts vindt de V U. het god geklaagd dat in Vlaanderen hooggespecialiseerd maar bui tenlands personeel werkt in een streek die zo geteisterd wordt door werkloosheid. Men moet zich principieel verzetten tegen de aanwezigheid van Ne derlandsonkundig hooggespe cialiseerd personeel in het ha- venkomplex van Linkeroever, meent de V.U. Tenslotte wijzen de V.U. men sen erop, dat dc omgekeerde situatie niet bestaat. De taal wetten leeft men wel na op dc bouwwerven van het kernpari in het Waalse Tihange. Pressie uitoefenen De V.UY. riep ook de hulp van de vakorganisaties. «He gaat immers om een inbrcu op de arbeidswetgeving en uiteindelijke beslissing ligt handen van de arbeidsrecfa bank». De Wase parlement» ren van de andere partijen po dc men ook aan om meer dn uit te oefenen op het V.C.T, «Tesamen kunnen dc Vlaam nationalisten een grotere vui maken tegen dc druk die i bedrijven ongetwijfeld uitod nen op de Kommissie», vt klaarde Nelly Maes, «want bestaat dc neiging bij V.C.T. om dc argumenten v dc ondernemingen au serie te nemen». Bovendien konstateerde V.U. dat een vorige klacht dc Kommissie over dc «ws toestand» wel een onderzot opleverde, maar sankties bl ven uit cn de toestand ble ongewijzigd. Men vreest d de betrokken firma's een u weg zullen vinden om aan toepassing van het taaldckre te ontsnappen. Vi - teder betrokkene gaat er blijkbaar mede akkoord dat aan de marathongemeen- teraadzittingen iets moet worden gedaan. Maar wat? De spreektijd beperken. Het aantal tussenkomsten beperken. Ermee stoppen en de volgende dag te 19.30 u. voortdoen (zonder zitpenning). Beginnen met de interpellaties? Of met de besloten vergadering? Elk alternatief heeft duide lijk voor- en nadelen. De burgemeester zal de zaak met de fraktievoorzit- ters bespreken Het dossier stadsher- waardering rechteroever, reeds 3 maal besproken, zou op 16 oktober op de gemeenteraad behandeld worden. - Namens de WAK zou voorzitter Jan van der Hulst van alle nog beschik bare WAK-brochures aan Deken De Smet hebben geschonken. - In het kader van de BGJG wordt op de rechter oever, op initiatief van se- kretaresse Mw De Bruyn- De Schepper Godelieve, een bejaardenoppasdienst georganiseerd. U hoort er eerlang meer van. - Zinspelend op KWS-ver- harding, een momenteel in zijnde verharding van we gen veel toegepast door openbare werken, noemde Edgard Hooghuys in de jongste gemeenteraadszit ting schepen Anny De Maght een KWS-schepen zijnde een Kranig Wer kende Schepen». - Raadslid Van Mossevel- de van zijn kant verheugde zich er over dat diezelfde schepen De Maght blijk baar »de klepel wist hangen». Volgens ongekontro- leerde berichten is er spra ke van dat de Innouit de Nieuwstraat zou verdwij nen. Er zouden onderhan delingen aan de gang zijn met de BBL die zich daar zou vestigen. Vervolg van blz. 1 Bredestraat naar St.-Gillis- Dendermonde bovengronds. De kabine in de Bredestraat zou echter dermate worden ge bouwd dat zowel onder- als bovengrondse aansluiting tot de mogelijkheden behoorden. Uit de verdere evolutie lichten we enkele relevante punten. Een minister van de Vlaamse Gemeenschap (de burgemees ter noemt geen namen maar heeft ze voor zich liggen), stel de in 1980 dat ondergrondse aanleg niet haalbaar was we gens ekologische en estheti sche redenen. Op 15 mei 1984 t.g.v. een werkbezoek ging mi lieugroep Raldes akkoord met het wijzigen van het tracé tus sen palen nrs 103 en 107 en aan paal 115. Wat betrett het alternatiet van het aanleggen van de lijn van 150 kilovolt in het dijklichaam van de te herkalibreren Den der heeft de burgemeester vra gen over de periode wanneer dit zou gebeuren. Als het ge beurt. Bij navraag bij onze noorderburen liet men weten dat in Nederland het aanleg gen van de hoogspanningslijn in een dijklichaam nooit moge lijk zou zijn. Wat betreft «Reptielenland» zegt spreker dat het hier niet om een milieuprobleem gaat doch wel om een probleem van onveiligheid. De burgemeester had op de dag der zitting nog telefonisch kontakt met de ge- meentesekretaris van Chau- mont-Gistoux die verklaarde dat er nog niets afgesproken is om de goede reden dat er nog geen piloon staat... Verder is er nog een merkelijk verschil, zegt de burgemeester. Te Chaumont-Gistoux werd de bouwvergunning vernietigd omdat ze genaamtekend was door een gedelegeerd ambte naar wat in dit geval niet wet telijk is. Te Aalst werd ze echter door de minister himself genaamtekend. Wat betreft de jurisprudentie stelt de burge meester dat die er (nog) niet is vermits er eerst twee uitspra ken over die materie moeten gedaan worden door Kassatie en die zijn er niet. Bovendien ging het in De Haan om een privé-werk en te Aalst om een van openbaar nut. Dat rech ters niet altijd in dezelfde zin oordelen vellen toont de erva ring, zegt de burgemeester, die erbij voegt dat over deze kwes tie reeds heel wat onwaarhe den werden gedebiteerd. Som mige raadsleden zouden bo vendien hun standpunten wij zigen naargelang de politieke konstellatie van het ogenblik. De burgemeester stelt dan ook voor te wachten tot de Raad van State zijn arrest heeft geveld. Repliek Caudron Jan Caudron zegt geen interes se te hebben voor wat allerlei ministers van divers'; pluima ges al dan niet vertel'en. Even min voor wat men in Neder land vertelt. «We zijn hier in Vlaanderen» zegt hi en kun nen onze pot zelf ko .en. Ook als de herl alibrering (nog) niet zou kome i kan het werk alleszins door ;aan. Bij «Reptielenland» onthoudt spreker alleszins dat een scha devergoeding was toegestaan. Baita aan het woord Baita Dolores die zich 101% met Jan Caudrons stellingen vereenzelvigt heeft geen bood schap aan veel van het aange haalde. Belangrijk voor haar is dat het gebied wordt bewaard in de oorspronkelijke toe stand. De bouw is alleszins onwettig. De wegvergunning en de verklaring van openbaar nut slaan niet op het gewijzigd tracé. Hopeloos verouderd Raadslid Anny Dierick vindt het aanleggen in deze tijd van bovengrondse hoogspannings lijnen hopeloos verouderd. Dat moet allemaal onder gronds gebeuren is haar mening. Willy Van Mossevelde vraagt zich af waarom men nu met argumenten voor de pinne komt. Men had dat allemaal reeds de vorige keer kunnen doen. «Als het kollege niet in kortge ding wil gaan, waarom vraagt de stad dan geen inkorting van de termijn van uitspraak bij de Raad van State», vraagt in sub sidiaire orde Jan Caudron. Ook Edgard Hooghuys die zegt dat de mentaliteit van het pu bliek inzake leefmilieu de laat ste jaren fel veranderd is vraagt het inspannen van een kortgeding. Paul Stockman, lid van Raldes en tot vóór zijn politiek man daat zelfs bestuurslid ervan, is verwonderd over de manier waarop Raldes reageert. Over andere materies was dit steeds heel wat matiger. In het ver leggen van het tracé ziet hij geen graten. Tussen de beide gebieden is er slechts onder scheid op het papier. In werke lijkheid is het daar allemaal hetzelfde al komt de hoog spanningslijn nu wel over drie woningen. Stockman zegt dat Raldes akkoord ging met de verschuiving van püonen en wijziging van het tracé. Hij had vroeger een onderhoud met de toenmalige schepen van openbare werken Jan De Neve die stelde dat voor wer ken van openbaar nut er steeds een oplossing te vinden is om ze toch te realiseren. Wachten De burgemeester wil zich niet uitspreken over de al dan niet wettelijkheid van de hoog spanningslijn. «Ik ben daartoe niet bevoegd. En gij ook niet», zegt hij tot de leden. «Daar voor bestaan er rechters». Wel is het een feit dat wie deze eindbeslissing wil aanvechten ook de voorgaande deelbeslis- singen moest hebben aange vochten en dat is niet gebeurd wat ook door de Raad van State zal worden onderzocht. Het kollege stelt dan ook voor «te wachten op het arrest van de Raad van State alvorens eventueel verder procedures aan te gaan». Stemming SP, VU, onafhankelijke Die rick en CVP-raadslid Eddy Coeckuyt stemmen voor het instellen van een kortgeding. De meerderheid min Coeckuyt stemt tegen waarmede het doek valt. Of niet? LH Raldes trekt zich terug Dadelijk na de gemeenteraadszitting van verleden dinsdag gaf Raldes een mededeling aan de pers. Vermits het stadsbestuur niet in kortgeding gaat, trekt Raldes zich terug uit de land- en tuinbouw- en leefmilieu tentoonstelling die op 22 dezer, vandaag start. Het heeft voor Raldes geen zin om mee te werken aan een initiatief dat het ekologisch imago van het stadsbestuur moet dienen terwijl terzelfdertijd - als puntje bij paaltje komt - datzelfde bestuur weigert tenvolle zijn verant woordelijkheid te nemen en het Herdersems Denderland opoffert aan de illegaliteit van de hoogspanningslijn. Met andere woorden een initiatief van een bestuur dat terzelfdertijd warm en koud blaast op ekologisch vlak waarmede Raldes dan niet meewerkt. Als alternatief wil Raldes op de «Kattekermis» van zaterdag 29 september een initiatief nemen in de buurt van «De Gele Limonade» waar het Raldes-persarchief geves tigd is. «Het Denderland is ons heilig: stad Aalst moet in kortgeding; geen hoogspanning boven ons hoofd». Met deze slogans roept Raldes, de Regionale Aktiegroep Leefmilieu Dender en Schelde de bewoners van de stad Aalst op om te protesteren tegen de aanleg van een hoogspanningslijn 150kw Aalst-Dendermonde, waarvan de werken tussen, haaktjes gezegd ondertussen al flink zijn opgeschoten. Raldes wil dat de Aalsterse gemeenteraad tegen deze plannen een kortgeding aanspant. Volgens Raldes bezit de stad Aalst de nodige troefkaarten om dit kortgeding ook te winnen en zodoende een einde te stellen aan de schending van het milieu. Raldes baseert zich op enke le uitspraken van het Hof van Beroep waarbij gelijkaardige werken werden stilgelegd in afwachting dat de Raad van State een beslissing zou geno men hebben. Een andere uit spraak van het Hof van Beroep te Gent zegt dat geen schade vergoeding kan worden toege kend voor de stillegging van werken. Dat maakt Raldes in zijn houding nog sterker. De leefmilieugroep zegt trouwens in zijn brief aan de gemeente raadsleden en de pers dat Aalst in alle opzichten de be trokken partij is en dus een kortgeding kan inspannen. Men brengt in deze brief ook de geschiedenis van het Brugse reptielenland ter spra- 'aarbij de burgemeester de opdracht gaf het gebouw te verzegelen na de weigering van de uitbatings vergunning door de Bestendi ge Deputatie. Ook hier werd de eis tot schadevergoeding voor die periode van de hand gewezen. In Aalst is er geen sprake van verzegelen, of schoon er van de drie noodza kelijke vergunningen twee niet werden afgeleverd. Het in kortgeding gaan, al dus Raldes in de brief, zou om meerdere redenen kunnen ge beuren: niet alleen omwille van het feit dat men naar de Raad van State is getrokken wegens schending van het ge westplan, maar ook wegens het ontbreken van een wegver gunning en een verklaring van openbaar nut voor het gewij zigd tracé ter hoogte van de brug te Herdersem-Gijzegem. «Van groot belang is de nood zaak dat de stad eist dat aan het vonnis in kortgeding de dwangsom wordt gekoppeld (bv. 100.000 fr. per dag dat Gecoli het vonnis niet uit voert). Deze dwangsom komt dan ten voordele van de stads kas. Wordt deze dwangsom niet opgelegd, dan is de kans reëel dat men gewoon voort gaat met de werken en zou de burgemeester met deze bewe ring nog kunnen gelijk krij gen,» aldus de brief van Raldes waarin verder nog gezegd wordt dat men hoopt dat de hele zaak tijdens de gemeente raad zou ter sprake gebracht worden en dat de politieke partijen hun verantwoorde lijkheid zouden opnemen. Aan de inwoners van Herdersem Raldes heeft over dit alles ook een brief gestuurd naar alle inwoners van Herdersem. De brief draagt als titel «Laat stadsbestuur aanslag op uniek landschap begaan?» en daarin wordt gesteld dat de gemeen teraad van de stad Aalst een laatste kans krijgt. In de brief wordt de geschiedenis terug opgeroepen. Er wordt ook die per ingegaan op de vraag: «Waarom geen bovengrondse lijn?» Raldes zegt dat de lijn niet voorkomt op het gewest plan en dat de bouwvergun ning die gemeenschapsminister Akkermans heeft afgeleverd onwettig is. Bovendien is er een alternatief: de onder grondse aanleg in het ooster- dijklichaam van de eerlang te herkalibreren Dender». Ral des zegt dat de meerkosten voor de verbruiker te verwaar lozen zijn en dat het grote voordeel is dat het Denderland intakt blijft. Raldes, zo staat verder in de brief, is op 10 augustus naar de Raad van State getrokken om de nietig verklaring te bekomen van de bouwvergunning. Op 28 au gustus heeft ook de gemeente raad dat gedaan, evenwel op vraag van Raldes. De meer derheidspartijen wilden echter niet dat de werken daadwerke lijk werden stilgelegd via een kortgeding. Raldes zet trou wens uiteen waarom dat kort geding noodzakelijk is en hoe het komt dat de stad niet aan sprakelijk kan gesteld worden voor een schadevergoeding. In de brief komt men tot het besluit dat de gemeenteraad nog nooit voorheen zo een gro te invloed heeft kunnen uitoe fenen en moet beslissen of de hoogspanningslijn er komt of niet. Onder het motto «Uw steun is onontbeerlijk: de werken moeten worden stilgelegd. Het Denderland is ons heilig» roept Raldes de inwoners van Herdersem op mee te doen met de aktie «geen hoogspan ning boven ons hoofd» door een raamaffiche goed zicht baar aan te brengen. Raldes praatte met Leed se gezagsdragers Raldes zit niet stil en ging ook nog praten met het sche penkollege van Lede over de milieuprioriteitennota 1984. De Raldesvertegenwoordigers hadden nogal wat op- en aan merkingen op de nota van het schepencollege, die zeven pun ten bevat. Tijdens een gesprek werden de bevindingen van Raldes aanhoord en be sproken. Wat de herwinning van grondstoffen en de belas tingsverlaging betreft, stelt Raldes dat door het invoeren van een DAC leefmilieupro- jekt het herwinnen van grond stoffen te Lede rekening hou dend met de financiële weer slag en het inzetten van het nodige personeel, systematisch wordt aangepakt. Naast de glas- en papierophalingen komt er nog een ophalen van kwikbatterijen en van afvalolie bij. Raldes vindt het wel een beetje spijtig dat het schepen college er niet van overtuigd is dat er een tekort zou zijn aan groenvoorzieningen. Volgens Raldes moet een beplantings verordening als een beleidsin strument worden gezien, waar bij belangrijke beplantingswij zigingen onder kontrole kun nen worden gehouden. Wat <k regeling van de weekendver} blijven betreft, zal het scl penkollege naargelang de tuatie oordelen. Voor Rali blijft prioritair dat het gewest] plan wordt toegepast. Wat h< struktuurplan aangaat hei Raldes een overzicht gegei van de punten die zeker s bod zouden moeten komen een verdere uitwerking. D< tussen vindt men terug: de? grootte van de land- tuinbouwbedrijven, de samei hang tussen de verschiller kernen van de deelgemeenti de opvolging van het groenl leid, de biologische invloedi de inventaris van dc op ruimten en het woonbestam Voor de samenstelling van de stuurgroep zal Raldes ge vraagd worden een afgevaar digde met zijn plaatsvervanger! aan te duiden, wat inmidi' ook reeds is gebeurd.

De Voorpost | 1984 | | pagina 4