Kriskras door Leedse gemeenteraadszitting «De Werf en een Aalsterse Familie» Kulturele Raad Erpe-Mere nog in het slop Osbroekwandelpad wordt op 30 dezer ingewandeld Geen wagens, moto's noch paarden meer in Kravaalbos te Aalst Nieuwe kans voor Aalsterse jongeren Affichewedstrijd te Aalst Biblioteek Lede al dan niet in «de driehoek» Mobiele bakoven blikvanger op Aalsterse ambachtenmarkt Ook te Lede wordt water nu duurder Dekenij Molenstraat-Werf-Kapellestraat Aalst kreeg nieuw bestuur 6 - 21.9.1984 - De Voorpost Aalst. Leonard Van den Brempt en Delphine Van den Abeele vierden te Aalst hun briljanten huwelijksjubileum, (a) De motie door het gemeentebestuur voorgesteld waarbij Lede zich zou keren, zoals trouwens vele anderen, tegen het voorstel van de regering om een heffing van 25% te leggen op dividenden voor de gemeentekas kende een moeilijke bevalling. Lr was heel wat diskussie noodzakelijk alvorens kon worden beslist dat men er zou over spreken Op het einde van de opanbare vergadering dan. Wanneer dat dan uiteindelijk toch het geval werd hekelde raadslid Ruyssinck de «style pompier» en de tekst werd dan in meer begrijpelijke en eenvoudige zinnen omgezet Waarna de motie, zij het in een verwarde en verwarrende sfeer, unaniem werd aangenomen. In opvolging van de ontslagnemende penningmeester van de kerkfabriek van Wanzele Frans Baetens werd Marcel Keppens nu met deze funktie belast mits borgstelling van 50.000 fr. De jaarlijkse ontvangsten van deze kerkfabriek werden geraamd op 140.000 fr. Voor de kerkfabriek van Smetlede werd advies verleend over een begrotingswijziging van 50.000 fr voor verkoperen en verzilveren van gewijde vaten. Voor Oordegem is er een toelage aan de kerkfabriek van 317.000 fr plus 10 miljoen voor verbouwingswerken waarvan de staat 60%, de provincie 20% en Lede 20% betaalt. Impe krijgt naast de gewone som een toelage van 284.894 fr voor herstelling van het orgel. Zulks onder quasi algemene goedkeuring waarbij een lid de bedenking toevoegde «we kunnen niet anders...». Verder is er 214.000 fr voor de kerkfabriek van Smetlede, 78.000 fr voor woonstvergoe ding te Wanzele en 327.000 fr voor Lede. Bij begrotingswijzigingen met een totaal van zowat 9 miljoen heeft raadslid Ruyssinck vragen, bvb. waarom de reeds door de meerderheid goedgekeurde begroting nu moet gewijzigd worden. Op de zuurzoete tussenkomst van schepen Jules Henderickx die vraagt of er één begroting ooit zonder wijziging is gebleven antwoordt Ruyssinck aan de schepen «liever de schepen van financiën te laten antwoorden. Gij kent er trouwens evenmin iets van.» Het voetpad langs de Zuster Lambertinestraat wordt vernieuwd. De rooilijn werd reeds geregeld en de nodige gronden worden verworven. Er komen boordstenen, greppels van 20 x 20, 100 roosters en een nieuw voetpad langs beide zijden van elk 1,40 m breed. Geraamd op 1.282.000 fr. Afbraak van een vervallen hoekhuis is in deze som niet begrepen. In de Kloosterstraat waar nu nog gedeeltelijk geen openbare verlichting is komen 6 lichtpunten wat 314.103 fr gaat kosten. Voor het vaststellen van het tracé van de weg in de verkaveling VC Jong Lede en Bekaert is de aanvraag ingediend. Het wordt een weg met 5 m rijbaan en langs weerszijden een voetpad. Over een lengte van 65 m wordt de rijbaan 3 m en één voetpad van 2 m. Tenslotte wordt 30 m2 grond, een restant, in afwezigheid van schepen De Paepe (familielid) toegelaten tot verkoop voor 53.941 fr. LH Niet door de Vereniging voor Aalsters Kultuurschoon maar dan alleszins in samenwerking er mee het WAK geeft maar om de 5 jaar een grotere publikatie uit en zo lang kon de auteur blijkbaar niet wachten, hem kennende heeft Pol De Paepe een keurige brochure van een 70-tal bladzijden gewijd aan «De Werf en een Aalsterse Fa milie». «De Werf» is dan naar WAK- voorzitter Jan van der Hulst verduidelijkt de oudste stads kern van Aalst en de Dender en de Werfkapel de eerste Aal- sterse parochiekerk. De fami lie is dan duidelijk de familie De Paepe. «Wat geschied is rond dat plein aan de Dender, zo centraal zowel voor Aalst als voor de familie De Paepe, wordt in deze brochure verwe ven met lotgevallen van impul sieve De Paepes die zichzelf regelmatig terugvonden. Eer tijds al varend op hun schip op de Dender, later bij elke brand en daarrond, maar ook in de vuurlinie op ander terrein, folklore, toneel, tot bij «de klokken van Rome». Voor deze evokatie werd ge bruik gemaakt van authentieke boak- en persknipsels die de tijdssfeer juister weergeven. U krijgt erin een kijk in het de auteur. Priester Daens- straat 16 te 9410 Erpe-Mere (053-70.13.64) zonder verzen dingskosten dan. VVAK-leden betalen 210 fr. LH Het zag er niet al te rooskleurig uit voor de oudste dekenij van de Dit nieuwe bestuur is onder- stad Aalst, toen vorig jaar, na een spijtig incident, het volledige tussen druk doende met de bestuur zijn ontslag aanbood. De Dekenij Molenstraat-Kapelle- voorbereiding en de samen- straat-Werf bestaat immers meer dan vijftig jaar. stelling van het programma der Gelukkig werden er enkele zitter, Patrick Vlasschaert braderij die plaats heeft op 28, handelaars bereid gevonden werd schatbewaarder en Igna- ^9 en ^0 september en 1 okto- om een nieuw bestuur te ce Wauters sekretaris. Be- ^er. Volgens deze bestuursle- vormen. stuursleden zijn Ignace Van ^en za' programma van dit Met algemene stemmen Molle, Eddy Gailly, Paul De Jaar zcker niet moeten onder- werd de populaire Jan De Wever, Robby Vercauteren en doen voor dat der vorige bra- Wolf verkozen tot deken-voor- J.L. Vanderbist. derieën. Meer dan een jaar zit Erpe-Mere zonder bestuur van haar de werking van de kulturele gemeentelijke kulturele raad. Na het omstreden ontslag raad Om te voorkomen dat waarover heel wat in de pers verschenen is, heeft schepen men nogmaals te weinig in ------ aantal zou zijn, zal eventueel onmiddellijk elen buitengewo ne algemene vergadering inge legd worden zodat men de vol gende niet onverrichterzake zal moeten huiswaarts keren. (J.v.) J. Van den Steen al een paar keer getracht om er opnieuw van start mee te gaan. Veel sukses heeft dat tot op heden nog niet bijgebracht want hij krijgt bitter weinig mede werking van de verenigingen. Wel had hij het zover gekre- vergadering bijeen te roepen gen dat in een vorige vergade- en er wordt gehoopt dat men ring een nieuw bestuur geko- meer zal geïnteresseerd zijn in zen werd maar toen tijdens de laatste algemene vergadering deze mensen in hun funktie moesten bekrachtigd worden, kwam en tot de vaststelling dat er slechts 35 van de 90 vereni gingen aanwezig waren en men bijgevolg niet geldig kon stem men. De verdeling van de mandaten binnen het bestuur Niet zonder enige vrees stelt het stadsbestuur op zondag 30 manualen uuuicu uci ucsiuw S€P*em',cr 'e 14.30 u het wandelpad in het Osbroek open. kon"niet" bekrachtigd wo'rden Van zodr" geweten werd dat de stad een groot gedeelte en ook de andere punten van van hel Osbroek zou verwerven dachten velen dat het de agenda vervielen en het was gebied voor hen zo maar openstond. De politie had dan zowaar een maat voor niets. ook de handen vol hen tot andere gedachten te brengen. Nochtans had de schepen Een zo waardevol natuurgebied mocht niet ten prooi van kuituur enkele adviezen in vallen van onstuitbare milieuschenders, te winnen betreffende het ge bruik van de ontmoetingscen- Het wandelpad werd dan ook die, in stilte, van op het pad tra, zo o.a. over het huishou- voorzichtigheidshalve rondom het Osbroek observeren. Er delijk reglement voor het ge- het Osbroek aangelegd en met wordt trouwens elke eerste bruik van de lokalen die aan de gekleurde paaltjes afgeba- zondag van de maand te 10 u gemeente toebehoren evenals kend. Enkel van op dat pad een wandeling voorzien voor een advies over de organisatie mag het Osbroek bewonderd ware natuurliefhebbers die als van een kunstprijs die door de worden. Het gebied zelf, met het ware op hun tenen kunnen gemeente zal toegekend zijn zeldzame dieren en plan- lopen. Dan is er een geleide worden. ten, moet onbetreden blijven, wandeling met start aan het De schepen gaf wel gedeel- Via een groot initiatiebord ver- cafetaria van het sportstadion, telijk lezing van een ontwerp nemen bezoekers dat van het Frans Blanckacrtdrecf. Het van dit huishoudelijk regie- pad niet mag afgeweken wor- neusje van de zalm. ment doch moest zich beper- den, dat ruiters noch wagens er Het Osbroekgebied, 100 ha ken aangezien de vergadering toegelaten zijn, dat trimmers groot, is als landschap gekias- geschorst werd om reden reeds er niet thuishoren en dat hon- seerd, was oorspronkelijk een aangehaald. Om zo weinig mo- den aan de leiband moeten moeras en is op het gewestplan gelijk tijd te verliezen zal hij worden gehouden. De politie een reservaat Planten en die- aan elke vereniging (die aan- zal er Streng op toekijken. ren dienen er te worden geres- wezig zal zijn) een kopie van Alleen milieubewuste wande- pekteerd dit reglement bezorgen zodat laars horen er thuis. Mensen deze hun eigen bestuur kunnen verwittigen en toelichten. Uiteindelijk werd door de aanwezigen beslist een nieuwe Aalst. Volksspelen op de ambachtenmarkt. Paalklimmet was er eentje van. (a) verleden met Petrus Van Nuf fel, zijn bij uitstek brandweer- grootmoeder, nog Franstalige briefhoofden van ons stadsbe stuur, Aalsterse banden met de klokkeluiders van het Vati- kaan en hoe zijn grootvader in de zetel van de Paus ging zit ten, de stamboom van de De Paepes, de Vlaamse bewust wording aan het front in 1915, het énige ooggetuigenverslag van de bevrijdingsnacht 1944 en verder polemieken bede vaarten, literaire ontboeze mingen en andere perikelen van een emotionele familie in een goede stad. Het boek met dertig authentie ke verhalen van turbulente en andere gebeurtenissen die zich in de loop van eeuwen rondom het centrale stadsplein «de Werf» hebben afgespeeld is te bekomen in de boekhandel aan de prijs van 250 fr. Of bij Het V.T.I., Vrij Technisch In stituut Aalst, Vakschoolstraat 41, biedt een nieuwe reële kans met de formule «deeltijds werken - deeltijds leren». Voor een aantal jongeren voor wie voltijds verder onderwijs minder geschikt is biedt deze formule een nieuwe kans. Voor hen werden in het Vlaamse land een aantal cen tra opgericht en voor Aalst is zulks het VTI. Men krijgt er 15 uur per week levensechte vorming met alge mene en sociale vorming die inspeelt op ervaringen, be hoeften en belangensfeer. Ver der specifieke beroepsoplei ding die georiënteerd is op het arbeidsproces waarbij in prin cipe ook beroepservaring wordt opgedaan tijdens een deeltijdse job in een bedrijf. Wie geen deeltijds werk vindt kan deeltijds onderwijs koppe len aan werkloosheid waar voor dan als vergoeding of werkloosheidsvergoeding of kindergeld wordt uitbetaald. Men moet wel tenminste 15 jaar oud zijn en minimaal twee jaar secundair onderwijs heb ben gevolgd of tenminste 16 jaar oud maar nog geen 18. U kan inschrijven in het VTI, tel. 053-77.38.26 of in de Cen trale Inlichtingendienst van het ACW, St.-Jorisstraat 26, Aalst (053-21.39.61liefst op maan- en donderdag van 9 tot 12 en op dinsdag van 17 tot 18.30 u. LH Nog géén «verkeersplan» voor Aalst Op de vraag op de maandelijkse perskonferentie in het Aalsters stadhuis wanneer «het verkeersplan» op de gemeenteraad zou komen, antwoorddde burgemeester Raymond Uyttersprot dat er vooralsnog van een «plan» geen sprake kan zijn. Alleen van een werkdokument van de subkommissie van verkeer die met deze materie belast is. Deze kommissie kwam de laatste maal samen op 5 juni II. Op die datum werden trouwens'nog twee vertegen woordigers van de Vrijheidstraat door deze subkommissie gehoord. Na deze vergadering werd het eindrapport, zijnde een verslag met de daarop betrekking hebbende adviezen van de raadsleden en van het departement Openbare Werken tot een brochure gebundeld. Dit dokument is een «werkdokument» dat als basis zal dienen voor de beraadslaging in de Verkeerskommissie en voor de bespreking in de Verenigde Sekties van deze raad. Nadien kan het dokument eventueel aan de goedkeuring van de gemeenteraad worden onderworpen. Op de vraag of er nog inspraak van de bevolking komt werd gezegd dat dit afhangt van wat de Kommissie zal beslissen. Een schepen kan alleszins de materie in zijn adviesraad laten behandelen als hij dat opportuun vindt... LH Om de wandelwegen in het Kravaalbos te beschermen vroeg het stadsbestuur dat wa gens, motorfietsen en ruiters uit het centrale deel van het bos zouden geweerd worden. Bij koninklijk besluit van 5 juli II. kwam nu daartoe het nodige fiat. Kravaalbospaden werden im mers van jaar tot jaar steeds meer en meer omgevormd tot onbegaanbare modderpartijen o m door de kleigrond die water doet stagneren. Wat op zich zelf niet zo een probleem zou zijn moesten in de winter door wagens, motorfietsen en paarden geen diepe sporen worden nagelaten. Verbodstekens aan bepaalde toegangswegen die elke be stuurder eigenaars en land bouwers binnen het gebied uit gezonderd werden in het besluit als noodzakelijk aange voeld. Ruiters zullen moeten inzien dat men moeilijk dc kool en de geit kan sparen. In sommige grote bossen in Ne derland worden ruiter- en wan delpaden naast elkaar aange legd. In een beperkt gebied ah het Kravaalbos is zulks niet mogelijk. Voor de ruiters werd de pil wel enigszins verguld door hen toe te laten op dc beste, weinig kwetsbare paden rondom het bos. Eerstdaags worden de bodstckens geplaatst en de po litie zal een streng oog in 't zeil houden. Zo wordt een herfst- wandeling in het Kravaalbos wellicht straks aangenamer. LH In het vooruitzicht van het «Jaar van de Jeugd» organi seert het Aalsters stadsbestuur een affichewedstrijd voor de jeugd. 1985 werd immers door de UNO uitgeroepen tot Jaar van de Jeugd op internationaal vlak. Alle aktivitciten in dat verband in 1985 dienen ge- koördineerd en publicitair ge lijkvormig aangepakt. Daartoe wil men tot een valabele affi che komen om de verschillen de aktiviteiten aan te kon digen. Biezondere punten worden de jeugdzorg, de jonge migran ten, het onderwijs, de jeugd werkloosheid, dc vredespro- blematiekhet ontwikke lingsbeleid en jongcrenpartici- patie op gemeentelijk vlak, Ontwerpen voor deze affiche dienen te worden ingestuurd tegen uiterlijk 15 oktober 1984. Het winnend ontweip wordt bekroond met een be drag van 5000 fr. Dc tweede krijgt 3000 fr en verder zijn et tot cn met de tiende natura- prijzen. Reglement en nadere informa tie te bekomen in de Stedelijke Jeugddienst, Kapellestraat 15 (053-77.11.11, toestel 317). LH De Leedse openbare biblioteek heeft blijkbaar de wind in de zeilen. De uitleencijfers bewyzen zulks. Anderzijds ontkent niemand, ook niet in de jongste gemeenteraadszit ting, de noodzaak tot uitbreiding. De vraag blijft echter waar, hoe, wanneer? Kuituurschepen Antoon Mer- tens stelt vast dat er voor nieu we boeken geen plaats te vin den is. Er zou wel uitbreiding mogelijk zijn langs de binnen koer waarbij diverse oplossin gen het onderzoeken waard zijn. Wil men daar echter werk van maken dan moet reeds nu een princiepsbeslissing worden genomen, zegt de beleidsman, want sommen moeten in de volgende begroting worden voorzien en de procedure vraagt tijd. Raadslid De Lathouwer (CVP) ziet echter in de huidige vesti gingsplaats aan de fameuze «driehoek» (oude rijkswacht kazerne) weinig hiel door de enorme verkeersonveiligheid op deze drukke plaats. Ze zou dan ook liever de bib naar een andere plaats zien verhuizen in plaats van via werken aldaar toekomstige alternatieven te hypotekeren Schepen Mer- tens ziet wél heil in een nieuw bouw langs achter waarbij de ingang zou kunnen gewijzigd worden. Fraktieleider Ruys sinck treedt De Lathouwer bij en stelt dat er allicht andere, minder gevaarlijke plaatsen te vinden zijn. Als Mertens zegt dat de bib centraal gelegen is repliceert De Lathouwer dat «veilig» moet primeren op «centraal». De schepen wil een onderzoek laten instellen om te zien wat werkelijk haalbaar is en vraagt nu alleen de prin ciepsbeslissing. Ook de door raadslid De Coensel geopper de mening dat er wellicht in het Kon. Instituut van Mesen een oplossing kan gevonden worden wil schepen Mertens laten nagaan. «Een princieps beslissing nemen zonder enige begrenzing is niet aanbevelens waardig», zegt Ernest Galle. Daarbij zou de stuurgroep voor het toekomstig struktuur- plan opteren om deze driehoek van de Briel, gelegen bij het binnenkomen van het cen trum, op termijn te laten ver dwijnen. Hij dacht dan ook, tevens omdat de gemeentefi- nanciën het niet toelaten, voorbarige oplossingen uit den boze. Minder-moderne loka len passen beter in deze eko- nomisch ongunstige periode, besluit Galle. Wanneer raadslid Ruyssinck het heeft over een eventueel supplementair zebrapad stelt schepen Jules Henderickx dat op de drukste kruispunten minst ongevallen gebeuren. Waarop jurist Ruyssinck het heeft over het onderscheid tus sen objektieve en subjektieve onveiligheid. «Zelfs al zouden er geen ongevallen gebeuren, dan zou men er zich nog steeds subjektief onveilig voelen «Of moeten er eerst doden vallen» vraagt De Lathouwer pathetisch. Na een schorsing wordt dan toch de princiepsbeslissing met unanimiteit goedgekeurd. De schepen beloofde met de geda ne opmerkingen rekening te zullen houden. Waarvan akte. LH P1 Het eerder druilerig weertje verleden zondag kon blijk£P baar wel het entoesiasme van een aantal ingeschreven!131 «ambachtslui», een twintigtal daagden niet op, op de°P( Aalsterse kunst- en ambachtenmarkt temperen, rnaar'.^ alleszins niet dat van het publek dat al vanaf 10 uur iir'l groten getale in het stadscentrum verscheen. Mede uiterfot aard door de optocht van het politiekorps, een pittoresk» tel bedoening. Aalst. Kinderritjes op de Hopmarkt, (a) Nadat de TMVW die het water voor Lede levert zijn prijs met 4 fr opdreef de laatste ver hoging dateerde van 7 jaar te rug en de minister van eko- nomische zaken zijn fiat had gegeven wil het gemeentebe stuur van Lede de prijs per m3 van 28 fr naar 32 fr brengen. In de jongste gemeente raadszitting stelde meester Ruyssinck, oppositieleider, echter voor de prijs op 28 fr te behouden vermits er een be grotingsoverschot is van 28 fr en water nu toch de allereerste noodzaak is. Ook voor de mart met de kleine beurs. Schepen Minnebo rekende echter voor dat van de zowat 3,5 dividend die Lede van de TMVW ontvangt niet zo heel veel rest. Er zijn immers voor 2.777.000 fr uitgaven aan ris- tomo's aan bejaarden aan le ningslasten en naar schepen Rasschaert mededeelde aan verlies van water aan eindpun ten en bij branden. Verlies dat zjch cijfert van 16 tot 18%. Er zou dus nauwelijks van het dividend 742.000 fr overblijven en daarenboven zou men het risico lopen bij niet-verhoging van de prijs geen dividend meer te ontvangen van de TMVW. En er komt nog een extra-uitgave kijken: het ge meentelijk aandeel in het beta len van de schilderwerken aan de watertoren te Erpe. Raadslid Ernest Galle had het in dit verband over de nuts- maatschappijen die blijkbaar weinig rekening houden met de infrastruktuur waarvoor de gemeentekas gedeeltelijk op draait terwijl water, stroom of noem maar op juist via deze kanalen door de maatschappij aan hun klanten worden gedis tribueerd. Meester Ruyssinck vraagt an dermaal, om sociale motieven, de prijs op 28 fr te behouden wat echter, meerderheid tegen oppositie, wordt afgewezen. Ook Ledenaars zullen dus in 't vervolg méér voor hun water betalen LH In de gamma van de oude ambachten kon men zowat vanalles meemaken. Meest in het oog springend waren wel de rij stands van de Aalsterse Wijnmakersgilde die boven dien lieten proeven. Ook de bakkersgilde met o.m. de fa meuze ajuintaart en de Broe derschap van de Geraards- bergse Mattetaart waren pre sent op de binnenkoer van het stadhuis, voor de gelegenheid omgetoverd tot een rustiek ter ras in macro-formaat. Op de Grote Markt zelf was de mo biele bakoven van de Faluin- tjes, waar duchtig ovenkoek met smout of gezieden gere geld werden gebakken, een blikvanger van belang. Blik vanger ook, maar dan op een ander vlak, de op de binnen koer opgestelde verzameling akkordeons, bandaneons en trekzakken van Duitse en Ita liaanse makelij waarvan de ei genaar er liefst 139 in zijn bezit heeft en waarbij vele valabele demonstraties werden gegeven door een virtuoos instrumenta list. Op de Hopmarkt was voor de spelen in de voormiddag weinig sukses, maar in dc na middag werd het wel een druk ke bedoening. Vooral dan met de zware Brabantse trekpaar den waarmee ook ritjes kon den worden gemaakt op een sociaal aangelegd parkoers voor o.m. het ringsteken. Mastklimmen en de andere spelen, nogal kort bij elkaar gedrumd, hoewel tussen d#ml Grote Markt en de Hopmarl or er een zee van plaats onbeni nk was gebleven, mede door dpm noodzaak een doorgang aajen het defilerend politiekorps t|>uc laten. >lo Op het vlak van de kunsna zette stadsbeiaardier Pierre DNie Smedt andermaal zijn best Va beentje voor, zorgde de muke ziekmaatschappij van de stedi ve lijke brandweer o.l.v. Mare Djer Cock voor een gevarieerd e<Je zeer gesmaakt populair egme meeslepend programma ne bracht de Dendermondse onnoi volprezen Jeggpap ons in d(OF New Orleans-sfeer en zorgd het orgelist Jo De Witte voor endiv gentijds muzikaal entertain lan ment. De opstelling van Wiljgei lem Vermandere in een nirze- overdekte ruimte liet wel eveitoe te wensen over en zorgde dai de ook voor enige moeilijkheid, vei In het Oud-Hospitaal wa Ve het een grote dag. Voor Kuns he in stadsbezit, landschappen sd waren duidelijk heel veel be oo zoekers. Een interessant ge hu beuren waarbij iedereen een. Ai kon kennis maken met wa do Aalst eigenlijk dan toch bezit, lie Met 't Klein Mezieksken vai ste Gijzegem en De Terjodenare konden de vele terrasjeszit Al ters, al dan niet met regen pc scherm, nog lang nagenietei 0| van wat dan toch een heerlijk! vc dag werd. in: (l.h. mi

De Voorpost | 1984 | | pagina 6