Reynaertstichting ziet inspanningen niet bekroond ■3 Volkskunstgroep Boerke Naas was in Reutelingen Van deze Reynaertstoet hadden we meer verwacht Stadskernkomitee Sint-Niklaas: «Zoek het kunstvoorwerp... in de winkeletalage» Sint-Niklase «sjerpfrustratie» Reinaert-wereldkongres in '88 te Hulst Kapper uit Sint-Pauweis bij de wereldtop De Voorpost-21.9.1984 -9 Kep Op 8 en 9 september ging in Reutelingen, ongeveer een 60 km voorbij Stuttgart, het 'Europaiches Wandertreffen door. evenals de Landes Gar- tenshow. Om het geheel wat op te vrolijken en de wande laars hun rustpauzes aange naam te laten doorbrengen, waren er optredens van bin nen- en buitenlandse groepen voorzien. Op zaterdagnamiddag ver zorgde Boerke Naas uit Sint- Niklaas zijn eerste optreden in de Listhalle. Nadien bracht men een tweede optreden tus sen de bloemen voor een ruim publiek in een volkse sfeer. Het werd ook een weerzien met de Duitse vrienden uit Sontheim die twee weken voorheen te gast waren op de vijfde volkskunstweek in Sint- Niklaas. Na het optreden trok ken de Boerke Naas-jongens en -meisjes, vergezeld door hun vrienden, naar de markt van Reutelingen, waar een groot volksdansfeest plaats had. Naast een reeks van Duit se en Deense dansen volgden ook de Vlaamse dansen. Er werd in vriendschap besloten met een polonaise. Na een kort avondoptreden vertrok Boerke Naas naar Sontheim, waar zij met hun vrienden nog enkele gezellige uurtjes doorbrachten. Zondag morgen werd de groep ontvan gen door de burgemeester van Heroldstatt. Heroldstatt is de samenvoeging van Sontheim met een andere gemeente. De burgemeester maakte van deze gelegenheid gebruik om de or ganisatoren, medewerkers en gastfamilies te danken voor de prachtige dagen die de Sont- heimer dansgroep in Sint-Ni- klaas doorbracht tijdens de voorbije volkskunstweek. Na dien werd het nieuwe sport- en kultuurkomplex Berghalle bezocht. Na het middagmaal reisde volkskunstgroep Boerke Naas terug naar Reutelingen voor een slotvoorstelling, waar en kele honderden toeschouwers konden genieten van de Vlaamse volkskunst. C.S. WSP1 Reinaert in Hulst. Een druilerige regen, een schaarse bezette tribune en een televisie uitzending die je in vijf landen ontvangen kon (Ivb) Net zoals in 1980 willen we een wat kritische benadering van de Reynaert-Ommeganck 1984 geven. ■k Belangstelling aanzienlijk lager dan in '80. Géén volle tribunes - zelfs niet op de voorbehouden plaatsen. Langs de «route» eerder matige «bezetting». Zagen we daar niet een blauw erelint met goud geborduurde Reynaert (lid van de Groot-Orde van den Vos Reynaert uit Sint-Niklaas op een fiere borst gespeld? Wapen van Huist: meisjes deden schildknaperig. Uni sex is «in». Magistraat van Hulst: muzikanten in prachtige kos- tumes. k Stadsnar moest zo nodig een dame zijn. Als nar weinig soepel en lenig bewegend. Edelen uit het land van Hulst (Landelijke Rijvereni- ging Sint-Hubertus). Ruiters met gym-, jog- en basket schoeisel. Storende voetomhulsels. Zich vermakende Poorters: onverstaanbare act. Rom melig regieloos geheel. Dieren naar het Hof: weinig geloofwaardige maskers. Bewegingen zonder karakter. Geen pit. Het Hof, aantekeningen werden gemaakt op onvervals te schrijfmachine. Kan goed bedoelde grap zijn, maar past niet in het verhaal. Begrafenis van Coppe: steengoed, ontroerend zelfs. Lijkwagen wel niet uit juiste periode. Toch knapste tafereel van het ganse stoetgebeuren. Bijenfanfare. Begeleidende tekst had het over «honing zoete tonen». Fanfare speelde een bijna-treurmars. Jacht op Bruin. Fraaie Act - goed verstaanbaar. Een dikke vossestaart voor Camere van Rethorica «De Trans figuratie» Hulst en Camere van Rethorica «Sint-Jan ter Steene» uit Sint-Jansteen. Tibert in de strop: lieve, frisse, dansende muisjes, knappe wagen. «De Snoezepoezen» pasten niet in het totaalbeeld, tenminste niet in deze gedaante, vorm en uitbeelding. Biecht van Reynaert: proficiat voor 't Kelderken en karnavalvereniging «De Statie» Moraal: Reynaert lipte een tekst die hij blijkbaar niet meester was. De «moraal» ophangen aan het J.R.-Dallas verhaal lijkt ons niet zo'n gelukkige vondst. Een flauwe geestigheid die inslaat omwille van het «Dallas-vergelijk» maar niet om het moralizerende. Een vernedering van, of belediging aan, het echte Reynaert-verhaal. Geen Madoc van het goede soort. De ommeganck kende een vlot verloop. Geen wachttij den. Inhoudelijk werd er af en toe een loopje genomen met de vaste waarden uit Reynaert de Vos. Doordeweekse kostumes en maskers, soms tot op het randje van de geloofwaardigheid. We hadden op dit vlak méér selekte, meer stijleenheid, meer vernieuwing ver wacht, een sterkere tekening van de hoofdfiguren, van hun karakters, van hun «taak» binnen het Reynaertge- beuren. In wegenbouw geven we de voorkeur aan een duidelij ke situering, een meer visualizeren van b.v. het bos met meer groen, meer hout, meer zand, enz. De totaalregie bleef (te) braafjes, zonder doorgedreven vernieuwing, zonder passende Reynaerdiaanse vondsten, een schalksheid, soms rommelig. Naar ons gevoel de hoofdoorzaak van een, weliswaar geslaagd te noemen, droog-matte stoet, waarvoor en waaraan misschien wel te oppervlakkig is bewerkt, herwerkt of verwerkt. In 1980 was de regiehand sterker en voelbaar, ook al werd er toen gevlagd uit de verdiensten van Mark Lie- brecht, Jos Houben resp. regisseur en auteur en stukjes bandmontage uit het Reynaertspel 1973 in Sint-Niklaas. Van Tine Ruysschaert konden we niets anders dan perfektie verwachten. De Reynaertstichting zou toch moeten begrijpen dat alles wat vooraf en op het publicitaire vlak met superlatie ven wordt verkocht, in realiteit, op het uur van de waarheid deze superlatieven moet benaderen. Is dat niet het geval dan voelt de betalende toeschouwer zich vlug «bekocht». Hopelijk krijgt de volgende uitgave een beter geïnspi reerde regie, met meer durf, een overdosis originaliteit en vooral een eenheid in stijl. Omdat de ervaringen uit de vorige uitgaven en de lesjes uit het massaspel er waren hadden we er echt veel meer van verwacht. A. en - W.D.G. De organizatoren van de zesde Reynaert-Ommeganck in het Zeeuwsvlaamse stadje Hulst hebben hun inspanningen uiteindelijk niet bekroond gezien met een septemberzon- netje. Maandenlang zijn verenigingen uit het Waasland en Zeeuws-Vlaanderen in de weer geweest met het vervaardi gen van rekwisieten, het bouwen van wagens, het repete ren van de diverse taferelen uit het dierenepos. De voorbereidingen en het werken naar dit Reynaertgebeu- ren toe waren allemaal vlot verlopen, het promotietochtje met de fameuze Reynaertstreep niet te na gesproken. Enkel de weersomstandigheden, waarmee een openlucht manifestatie valt of staat, konden nog roet in het eten gooien. En dat is uiteindelijk dan ook gebeurd. De Reynaertstichting zal met weemoed hebben teruggedacht aan eenzelfde Ommeganck, vier jaar geleden, toen de weersomstandigheden niet beter konden zyn. Reinaert in Hukt. De vos verschijnt voor koning Nobel Reinaert Huls, De biech, Rei em werkstuk (tvb) waa"oor De Distelbloem uit Slekene tekende mn ,oneelgroep Kelderken van Kemzeke (Ivb) Toen we zondag kort na twee uur het Hulsters stadhuis be reikten was de ontvangst bijna afgelopen. Er werden bij die gelegenheid een aantal toe spraken gehouden door onder meer burgemeester Molthoff, voorzitter Jaap Stolte en pu- blic-relationsman W. Ever- aard. Toen al leek het moeilijk om de niet zo beste stemming te verbergen. Mensen van de Nederlandse Omroepstichting waren druk in de weer met de voorbereidingen om het ge beuren rechtstreeks op televi sie te brengen. Geruststellende schouderklopjes aan het adres van mevrouw Stolte dat het grote publiek uiteindelijk wel naar de Hulstse markt zou af zakken werden niet bewaar heid. De Ommeganck zelf zet te zich rond 14u30 in bewe ging, maar toen de eerste groe pen de markt bereikten was de tribune, goed voor drieduizend toeschouwers, nog maar de helft gevuld. En dat zou uitein delijk ook zo blijven. Zoals bekend is de geschiede nis van een heleboel Wase ge meenten nauw met het Rey- naertepos verbonden. Een aantal gemeenten waren trou wens op de uitnodiging van de Reynaertstichting ingegaan om het gebeuren te komen volgen. We bemerkten ondermeer burgemeester Boeykens van Stekene en Omer De Mey van Sint-Gillis. Sint-Niklaas was vertegenwoordigd door sche penen Anthuenis en Van Dae- le. Een ander belangstellend toeschouwer was Jacques Van der Helst, de man die aanzien lijk heeft bijgedragen tot het sukses van de Ommeganck in 1980. De Wase inbreng - en ook dat is bekend - was niet gering. De Ommeganck werd geopend door leden van de ruiterijvere niging Hipotour van Stekene. De Kallose toneelkring Const. Ieveraers beeldde het hof van Karei V uit. Toneelkring 't Kelderken van Kemzeke gaf vorm aan de biecht van Rey naert. Door toedoen van De Distelblom van Stekene ver scheen Reynaert voor het hof van koning Nobel. De oproep van de Reynaert stichting aan de middenstand om de winkels open te houden werd goed gevolgd. Vele dag jestoeristen hebben hun tijd dan ook verdeeld tussen een beetje winkelen en een beetje ommeganck-kijken Luk Van Broeck De Sint-Niklase handelaars organiseren de ene aktiviteit na de andere. Na de braderieën van de verschillende winkelstraatkomités plant nu het overkoepelende Stads- kemkomité (SKK) van 28 september tot 28 oktober een zoektocht door de Sint-Niklase binnenstad: de 'Wandel- winkel-weet en winwedstrijd'. Honderd middenstanders die in hun winkeletalage kunstvoorwerpen plaatsen, het is een attraktie. Het opstellen van de vragen en het uitstippelen van de route vertrouwde het SKK toe aan Albert De Nicl. Die stelde ook al de 'Vakantiewandel- en zoektocht' door Sint- Niklaas samen. Volgens de heer De Niel moet elke deelnemer wel zo'n vier vijf uur vrij houden voor de nieuwe tocht. Begrijpelijk want het SKK vertegenwoordigt heel wat winkclbuurten. Stations-, Regentie- en Casinostraat, Hof straat, Nieuwstraat en Kokkelbeekstraat, tenslotte ook Anker-, Truweel-, Kalk- en Klein Hulststraat en het Kardinaal Mercierplein zijn verplichte pleisterplaatsen voor de 'Wandcl-winkel-weet en winwedstrijd'. Honderd handelaars uit deze winkelstraten met een 'Wij doen mce'-band voor de winkelruit zetten een kunstvoor werp, toebehorend aan het stadsbestuur (etsen van Ro- main Malfliet) of de Koninklijke Oudheidkundige Kring van het Land van Waas, tussen hun waren. Dit leidt tot een unieke formule, aldus de organisatoren tijdens een perskonferentic, want met dit systeem krijgen we een soort «wandelende tentoonstelling», zodat ook diegene die niet deelneemt aan de voettocht kan genieten van hetgeen getoond wordt tijdens een wandeling door de stadskern. Het bestuur van het Stadskernkomitee houdt niet van improvisatie en verzocht het stadsbestuur om medewer king, en het stadsbestuur zei prompt toe. De huidige SKK- voorzitter, tegelijk stedelijk schepen van jeugd en sport, Lieven Lenaerts, zal wel iets met dit enthousiasme te maken hebben. Lenaerts kan zijn middenstandsachter grond toch niet verloochenen. De dienst toerisme en de dienst kuituur van de stad doen ook mee, de Oudheidkundige Kring van het Land van Waas levert wedstrijdmateriaal en alhoewel de wandelaar belangrijk is, sponsoren de autoklubs Vesiac, Rijschool Sanderus en Rallyklub Waasland het gebeuren. De middenstanders verlenen hun medewerking door vele prijzen ter beschikking te stellen, met een totale waarde van 100.000 frank. Een videorecorder is de hoofdprijs. De uitreiking gebeurt in november ten stadhuize. Met deze zoektocht reanimeert het SKK zijn werking, die na de uitgifte van de Reinaertpenning in 1982 op de achtergrond werd gedrongen door de initiatieven van de verschillende handelskomités. Het SKK wil ook van deze wandelwedstrijd een traditie maken. In 1981 vond de eerste rally doorgang. Zowat 900 mensen namen dat jaar deel. Nu rekent het SKK op 1.000 deelnemers. Degenen die willen deelnemen kunnen elke dag inschrijven in het infokantoor op de Grote Markt. Men betaalt 50 frank en als deelnemingsbewijs ontvangt iedereen een Reinaert penning. Men heeft tien dagen de tijd om het hele parcours af te leggen. pg Ik neem de pen ter hand De forse taal van F. Willockx over het Sint-Niklase schepen kollege vraagt om een antwoord. Voor alle duidelijkheid weze als inleiding gezegd dat Willockx zich op de verkiezingsdag (10 oktober 1982) al in de burgemees terszetel zag maar dat door de al te grote machtshonger van de socialisten een andere koalitie (CVP VU) uit de bus kwam, die sinds 1 januari 1983 met stevige hand en in grote eensgezind heid de stad bestuurt. Wij noteren dat de socialisten tevreden zijn over het gevoerde beleid in de sektoren sport, onderwijs en openbare werken Het zal nochtans niemand ontgaan dat inzake sportinfrastruk- tuur op anderhalf jaar tijd meer werd gepresteerd dan in de vorige zes jaren, dat de sporthal in Nieuwkerkcn reeds werd goedgekeurd en binnenkort wordt aanbesteed, dat de sportvel den in Sinaai weldra worden aangelegd en dat voor Bclsele de principiële beslissing voor de bouw van een sport- en kuituurhal door de gemeenteraad van eind september zal worden genomen. Dit is heel wat méér dan voortzetten wat door SP-ers was begonnen. Inzake onderwijs werd de leefbaarheid van het stedelijk lager onderwijs verzekerd en de bloei van het kunston derwijs bevestigd. Een nieuwe geest waait door de openbare werken. Kleinscha lige projekten maken de stadskern mooier en aangenamer: Kokkelbcck, Ankerstraat, Mercatorstraat. O.L.Vrouwplein en andere straten, o m. de Grote Markt, zullen volgen Meer aandacht wordt besteed aan de voetgangers en de fietsers, aan de verkeersveiligheid in het algemeen. De feestelijkheden kregen een nieuwe impuls en ook de toeristische aktiviteiten zijn legio. Net zoals in het vorig kollege is het ook onze bedoeling om de stad financieel gezond te houden. De belastingen werden inderdaad aangepast, deze operatie gebeurde in de vorige bestuursperiode tweemaal. Wij dagen de SP graag uit om met 20% minder inkomsten de stad ordentelijk te besturen. Dan zal de stad Sint-Niklaas onvermijdelijk, zoals de meeste door socialisten bestuurde gemeenten, in een hopeloze situatie ter echtkomen, waar putten met gewestgarantie gegraven worden om andere putten te vullen. Financiële gezondheid blijft ons devies, niets meer, maar ook niets minder. Over deze en alle andere beleidsoogmerken heerst in het kollege van burgemeester en schepenen de meest volmaakte eensgezindheid. Wij vermoeden dat de SP brutale oppositietaai hanteert om haar eigen grondige verdeeldheid te verbergen, o m. over het dossier van de nieuwe tribune. Wij zouden graag die SP-raadsledcn lezen of horen die gezwicht zijn voor het diktaat van één man die zijn sjerpfrustratie niet verbergen kan. Lieven Lenaerts schepen, Sint-Niklaas In 1988 is Hulst beslist opnieuw toe aan een Reinaertstoet. In de marge van die manifestatie wordt dan het sympo sium van de World organisation of Reynaert gehouden. Dat maakte zondag, na afloop van de Ommeganck in Hulst, Jaap Stolte, voorzitter van de Reynaertstichting, bekend op een perskonferentie. Eén van de mensen die deel uitmaken van het erekomitee voor de Reynaert-Ommeganck is hoogleraar Kenneth Varty, verbonden aan de universiteit van Glasgow (GB). Naar verluidt zou hij één van de spilfiguren zijn rond wie de toch wel belangwekkende bijeenkomst van over vier jaar scharnieren zal. In het erekomitee van de Reynaertommeganck heeft (had) ook zitting burgemeester Paul De Vidts uit Sint- Niklaas. Het moge heel wat toeschouwers zondag dan al ontgaan zijn, maar het was toch écht: achteraan een wagen die Maupertuus, het oord waar Reinaert thuis pleegt te zijn, bengelde een karikatuur van... burgemeester De Vidts van Sint-Niklaas Deze tekening was ontworpen door Urbain Marin uit Sint-Gillis. Nog Reinaertnieuws, voor verzamelaars en zo. Begin november wordt een luxe-uitgave van een stripverhaal over Reinaert de Vos boven de doopvont gehouden. Het is een initiatief van de pvba Poesi Deze editie staat onder de auspiciën van de gemeenten Hulst en Sittard (Nederland) en naar verluidt zou het om een uniek boek gaan. En wie zondag naar de televisie-uitzending van de optocht gekeken heeft kon een interviewtje bekijken met dr. Gielen, die over een unieke Reinaertbibliotheek beschikt (Gieten woont in Hulst). Bij de organisatoren van de Hulsterse Ommeganck heer ste na afloop van de optocht ondanks alles wel tevreden heid. Men hoopt de eindjes aan elkaar te kunnen knopen, al moeten de financiële reserven ongetwijfeld worden aangesproken. Jaap Stolte: «Over vijfentwintig jaar zijn de pekwegen verdwenen, maar kuituur blijft bestaan», en daarmee doelde hij op de roemruchte streep (een inciden teel geval) enerzijds en het tijdloze karakter van een figuur als Reinaert. Vast staat alleszins dat men zich in Hulst niet ontmoedigen laat door de minder grote pu blieke belangstelling voor de Reinaertstoet. Vernomen kon nog worden dat Urbain Marin, tekenaar, akadcmieleraar ook, een uitnodiging ontving om z'n werk in Middelburg te komen cxpozcren. Een invitatie waaraan de aanwezigheid, zondag in Hulst, van de kommissaris van de koningin niet vreemd is. September '85 Inmiddels worden in Sint-Niklaas de voorbereidingen getroffen om het in september '85 te houden Reinaertspel tot een topper te doen uitgroeien. Dit evenement, op het raakvlak van kuituur, toerisme en feestelijkheden, krijgt stilaan gestalte. Over een en ander hoop ik in het volgend i De Voorpost te kunnen berichten. W.V. i Sint-Pauwels, de ten noorden van Sint-Niklaas gelegen deelgemeente van Sint-Gillis-Waas, is nog maar net beko men van de roes omwille van de festiviteiten in het kader van het 750-jarig bestaan van de parochiegemeenschap of daar heerst, op en rond het dorpsplein, weer de sfeer der grote dagen. Valentijn Mathhijs, 23 jaar, won vorige week in Las Vegas, in de States, het open Amerikaans kam pioenschap haarkappen. Matthijs zit nog maar een paar jaar in het vak. In 1980 startte hij in Sint-Pauwels met een eigen zaak. Aan de kappersakademie in Antwerpen ontpopte hij zich tot één van de beste studenten, al leek hij niet voorbestemd om haarkapper te worden (tevoren liep hij kollege in Turn hout, bij de Jezuïeten). Dit jaar kwam de grote doorbraak, de erkenning. Valen tijn bracht het tot Belgisch kampioen, veroverde een titel in het Italiaanse Milaan en won ook de internationale wedstrijd De Gouden Hand. Het was dc Brugse trainer William De Ridder die de man uit Sint-Pauweis een jaar lang intens begeleidde. Ook de zestienjarige Sabine Cornu uit Kemzeke heeft een aandeel in de triomf, want dit leerhng-kapstertje speelde model. In Las Vegas was Matthijs de beste van een deelnemers veld uit wel veertig verschillende landen. In hooguit zeven minuten moest hij een 'dagkapsel' uitwerken en nadien kreeg hij twintig minuten om een 'avondkapsel' (gala) te realizeren. Zijn prestaties leverden hem goud op als beste niet-Amerikaanse deelnemer, hij kreeg een zilveren tro fee, hij sleepte het hoogste puntenaantal in de wacht. Eigenlijk is Valentijn Matthijs niet helemaal écht wereld kampioen. Hij was niét naar Amerika afgevaardigd door de Internationale Artistieke Organisatie. Deze groepering stelde een delegatie van zes landgenoten samen met het oog op het wereldkampioenschap, maar Matthijs is géén lid van de IAO en nam dus 'slechts' en marge deel. Maar de vreugde is er, in Sint-Pauwels en omgeving, niet minder om. En Valentijn Matthijs wil op het ingeslagen pad verdergaan. Volgend jaar neemt hij deel aan het Europese kampioenschap in Salzburg en voor dit jaar zijn nog wedstrijden gepland in Parijs en Joegoslavië. (wv-archieffoto)

De Voorpost | 1984 | | pagina 9