in Stekene Dertien alfabetiseringskernen in 't Waasland De zalige(n) uit het Waasland Riebedebie-Stekene terug van 'wereldreis' DEfcSÉET Laureaten hofprijskamp Bedrijfsgilde: «Stekene heeft géén ruimtelijk beleid!» Fietsenaktie op maandmarkt in Kieldrecht SjDOOR VAN H. JOZE De afwerking van het Vrasenedok Stekene wil zich niet laten vierendelen door Rijksweg 60 HIER SN'iDT R W *"(,0 UW ttlttlNTE 'IN TWEE 10 - 28.9.1984 - De Voorpost Zowat een maand na de 'grote vakantie' kon men in Stekene een evaluatie opmaken van de voorbije speelplein werking Riebedebie die al voor de zesde keer aktief was. En er werd zelfs uitgebreid, want er werd gespeeld op liefst zes verschillende plaatsen, namelijk te Koewacht, Klein-Sinaai, Hellestraat, Kemzeke, Stekene-broeders en Stekene-sporthal. Elke keer wordt er op de enkele goochel- en klownacts. verschillende speelpleinen ge- ^et werd voor de meesten een werkt rond een bepaald the- namiddag om niet vlug te ver- ma. Zoiets als een rode draad, geten. Het was trouwens de die voortdurend terugkomt in eerste keer dat dergelijke akti- de verschillende vormen van viteit tijdens de vakantie door animatie en ook in de kleine en fPng- grotere spelen en aktiviteiten. Zowel de pleinspelen. sport- Massaspel spelen, verschillende soorten De laatste dag van het speel tochten, bosspelen als poppen- plein werd dan één grote hap- kastvoorstellingen. Natuurlijk pening voor de monitoren én werden deze thema's ook mee- de kinderen samen: een mas- gegeven bij de vertelstonden saspel. De kinderen van alle en tijdens de knutseluurtjes. speelpleinen namen dan deel Dit jaar was de rode draad aan één groot spel. het beëin- een 'wereldreis' Gedurende digen van de «wereldreis» voor vijf weken van het speelplein 1984. Op deze laatste dag werd - van 24 juli tot eind augus- ook de uitslag bekendgemaakt tus - drie dagen per week, van de ballonwedstrijd, die werd elke week een ander volk werd georganiseerd op de eer- 'bezocht': de eskimo's, de in- ste dag van de speelpleinwer- dianen, de zwarten, enz... king. Er waren kaartjes terug- Naast de gewone dagdage- gezonden uit ondermeer de lijkse programma's waren er omgeving van Bonn, Keulen, ook nu weer enkele speciale Limburg enz. De prijzen wer- attrakties voor de ongeveer den aan de 'versten' overhan- 335 kinderen die gemiddeld de digd. pleinen bezochten dit jaar. Ongeveer i evenaring van Ook de monitoren beleef- hef aantal van vorig jaar. Zo den héél wat gezellige uren. ging het op vrijdag 3 augustus Naast het beoefenen van hun weer naar het provinciaal do- 'hobby' werden ze verwend mein te Wachtebeke. Ook nu met enkele sfeerbevorderende amuseerden de kinderen zich aktiviteiten. Naast de noodza- fantastisch in de grote speel- kelijke evaluaties waren er ook tuin en het openluchtzwem- de daguitstap naar zee. de bad. Donderdag 23 augustus frietavond met kwis en de konden de kinderen genieten sportavond, van een voorstelling van de kindergroep Bim Bam Bom in A,sc'ieitl de sporthal. Deze groep bracht En dan was er ook de af- een gevarieerd programma scheidsavond, die een dubbele voor groot en klein - ook de betekenis had dit jaar. Inder- moni's amuseerden zich best - daad, de moni's toastten op met zang. dans. sketches en het goede verloop van de speelpleinwerking 1984 en Geert de Beleyr nam afscheid als hoofdverantwoordelijke na zovele jaren van hard werken voor Riebedebie. Reeds het eerste jaar. nu zes jaar geleden - Riebedebie be stond toen nog niet, want de speelpleinwerking heette toen gewoon V P. - was Geert in tens betrokken bij de voorbe reidingen, samen met o.a. Dirk Ferket. Hij was toen ak tief leider bij het Lokerse speelplein, waar hij trouwens de klappen van de figuurlijke zweep leerde kennen. De vol gende vijf jaren kwam hij naar Stekene, als verantwoorde lijke. Als dank en teken van waardering volgen hier enkele grote verwezenlijkingen van Geert de Beleyr: Het aantal speelpleindagen werd van twee op drie ge bracht: Klein-Sinaai, Koe wacht en later ook Hellestraat werden volwaardige pleinen naast Kemzeke en Stekene. Er kwamen leidingweekends te Sint-Niklaas, Hamme (twee maal) en Nieuwkerken die bij velen goede herinneringen op roepen. Ter gelegenheid van het vijf jarig bestaan van het speel plein werden kindergroep Ste- kelbees en kleinkunstenaar Willem Vermandere naar Ste kene gebracht. Het was ook Geert de Be leyr die de monitoren en moni- trices de weg toonde naar de kaderschool, waar ze een de gelijke vorming krijgen. Ver der was hij voortdurend in de weer met de grote en kleine dingen voor Mie Stekense kin deren, voor het speelplein. De taak van Geert zal nu worden overgenomen door een andere Geert, namelijk Gert Van Buynder. Gremar De Stekense boeren vinden dat ze de slachtoffers zijn van het ruimtelijke beleid in Stekene, of van het ontbreken van zo'n beleid (dbr) Opvallend is dat de Stekense Bedrijfsgilde in het lokaal le denblad regelmatig en steeds heftiger uitvalt tegen het huidi ge gemeentebestuur. Voorlo pig blijft het bij woorden en «ludieke» akties. Onder de ti tel «Stekene heeft géén ruim telijk beleid» wordt eerst een artikel aangehaald uit week blad «Den Boer» van enkele weken geleden. Daarin staat ondermeer volgende krasse bewering: «In Stekene heeft men alles wat men niet hebben moet: bosjes, rekreatie- en sportter reinen, woonuitbreidingsge- bieden, een expressweg, mo delvliegtuigen en warme lucht ballons. Dit alles in de land- bouwzone.» Men gaat dieper in op het probleem van de bebossing van de landbouwzones, waar over de bedrijfsgilde reeds tien jaar kontakten heeft gehad met het gemeentebestuur. Met weinig sukses. Uit een onder zoek in 1980 blijkt dat in Ste kene in de landbouwzone 26 ha jonge en 18 ha oude bossen zin plus nog eens 19 ha wee- keindverblijvlen en 12 ha cam ping voor karavans. Een totaal van 75 ha, of 5,3% van de totale landbouwoppervlakte. Cijfers die ondertussen natuur lijk nog gevoelig zijn ver hoogd. De resultaten van de akties en het onder druk zetten van het gemeentebestuur zij be perkt. Er dringen zich nieuwe, aangepaste wetten op. Een aanpassing van het veldwet- boek is nodig... En dan weer een frontale aanval: «Op ge bied van ruimtelijke ordening heeft Stekene géén beleid, nu niet en vroeger nietY. Daarna gaat het ook over een recent probleem: het woonuitbreidingsgebied Bos- dorp, waar, aldus het artikel, men weer zit te «sjamfoete- ren» in de landbouwzone hoe wel nog heel wat woonmoge- lijkheid voorhanden is op uit geruste ten-einen. Om hierte gen te protesteren gingen reeds brieven naar het ge meentebestuur en provincie. Opvallend is dat 80% van de bewoners van de nieuwe wij ken niet-Stekenaars zijn. De plaatselijke boeren zijn echter steeds het slachtoffer. En het artikel besluit: «Het bestuur en al de leden van de bedrijfsgilde zullen echter blijven vechten en ijveren voor een gezond ruimtelijk beleid.» Gremar Jaarlijks organiseert ook het Stekense Werk voor de Volks tuinders een hofprijskamp on der zijn aangesloten leden. Dit jaar kende de Stekense Hof prijskamp een vernieuwing: er kon worden ingeschreven in drie kategoneën, namelijk klassiek tuinieren, biologisch tuinieren en siertuinen. De proklamatie met de prijsuitrei king vond plaats in het le raarszaaltje van het instituut Sint-Andries aan de Stekense Nieuwstraat. Van de gelegen heid werd ook gebruik ge maakt om de afdeling te eva lueren. De hofprijskamp op zich is reeds een traditie in de Steken se afdeling van het Werk voor de Volkstuinen. De opsplitsing in drie verschillende en onder scheiden kategorieën is er ge komen op vraag van heel wat deelnemers uit de vereniging en het bestuur ging daar op in Tot dan toe werden enkel de zogenaamde «klassieke» tuinen beoordeeld door een keurder volgens de normen opgelegd door de provincie. Met de vernieuwing - de uit breiding in feite - kwam er ook een nieuwe keurder, na melijk die heer Van Goidsen- hoven. Deze keurder is in het dagelijkse leven leraar aan de biotechnishe afdeling van de Sint-Niklase Broedersschool. Naar we vernamen werd er dit jaar enkel beoordeeld op de globaliteit. Dit houdt in dat de specifieke tekortkomingen van elke deelnemer niet meer wor den bepaald. Ter gelegenheid van de proklamatie en prijsuitdeling hoopte voorzitter Jacky Thiron op een nog groter aantal in schrijvingen voor de katego rieën siertuinen en vooral bio logisch tuinieren, want het klassieke tuinieren sprak blijk baar nog steeds de grote meer derheid van de deelnemers aan. Het spreekt vanzelf dat de te winnen prijzen eigen waren aan de hobby die de deelne mers beoefenen. De uitslagen Groenten en bloemen: 1. René Smet, 2. Roger De Smet, 3. Etienne Baetens, 4. Edmond Maes, 5. Alfons De Cock, 6. Louis De Clerck en Robert Maes, 8. Edgard Lammens en Remi Van Hoey, 10. Chare! Merckx. Biologische teelt: 1 Georges Dullaert, 2. Etienne De Saeger en Felix Proost, 4. R Van Marcke, 5. P. Van der Vloet, 6. R. Beirnaert, 7. Hugo De Roos. Siertuinen: 1. Albert Corte- beeck, 2. Francine Boone, 3. Willy Van Waesberghe, 4 P. Temmerman, 5. Lucien De Nijs. Gremar De maandmarkt van Kieldrecht bestaat tien jaar. De marktkramers vieren dit tweede lustrum door uit te pakken met een fietsenaktie. N.a.v. de internationale week (8-14 september) van het «Analfa betisme» hield het alfabetiseringswerk Waasland donderdag 13 september een aktie op de markt in Sint-Niklaas. Vier jaar lang is de vzw Alfabetisering aktief in de regio Waasland. De mensen leren lezen en schrijven, da's de doelstelling van dit organisme. Onafhankelijk Men speurt naar de oorzaken van het analfabetisme op (met- stimulerende thuissituatie, een mank onderwijsstelsel, etc.) en probeert aan de situatie te dokteren. Het gebeurt tradi tioneel in kleine groepjes van maximaal zes kursisten en twee begeleiders, en de aan pak is niet-schools. Elk groep je dat gedurende twee uur per week samenwerkt ondersteunt vooral het psychologische pro ces dat de mensen doormaken Eind 1973 staken de be stuursleden van de Wase Marktkramersvereniging de koppen bijeen om uit te plui zen waar, in de Wase regio, met veel kans voor overleving, de mogelijkheid bestond een maandmarkt op te richten. Spoedig bleek dat Kieldrecht via leren lezen en schrijven. Sedert kort is het alfabetise- ringsprojekt Waasland een Terwijl hier en daar in 't Land van Waas gissingen gedaan worden over de mogelijke komst van paus Johannes Paulus II naar dat gewest, in 1985 (berichten in de zéér vragende vorm) is men zondag in Rome toe aan de zaligverklaring van Isidoor De Loor, broeder uit Okkevoorde in het grensgebied Vrasene-Sint-Gillis-Waas. Wie zaterdag jl. naar de BRT- televisie-uitzending Terloops gekeken heeft weet er inmiddels alles van. Wie De Voorpost van pakweg een maand geleden heeft bijgehouden vergeet nimmer hoe de nederige boerenzoon (1881-1916) z'n diepe religiositeit heeft beleefd. Men weet het onderhand: na het onderzoek naar een mirakuleuze genezing van een vrouw uit het Oudenaardse werd, begin januari van dit jaar, dit mirakel door de paus bekrachtigd en het dekreet voor de zaligverklaring uitgevaardigd. Het dekreet hangt overigens te kijk in het geboortehuis van broeder Isidoor in Okkevoorde. Inmiddels is het, in het Land van Waas en elders, wachten op de zaligverklaring van priester Edward Poppe, afkomstig uit Temse en begraven in Moerzekc. Het onderzoek naar de heldhaftigheid van priester Poppe is afgerond, men wacht op een uitspraak daaromtrent door een aantal kardinalen. Dan kan Poppe eerbiedwaardig worden ver klaard. En als dan, zoals in het geval van broeder Isidoor, nog een mirakel (of enkele mirakelen) aan Poppe kan (kunnen) toegeschreven worden heeft het Land van Waas er weer een zalige bij. (wv-foto Iv) f 'i I DE ZAAK VAN HET BRUGSE ZALIG EN HEILIGVERKLARINGSPROC van de Dienaar Gods profeste Ukebroed* ■lerheth-' van Cong-; gaüfl ...e Kru-s en I-Kien w Ongoscho' ido Geestelijken ize Heer U-zus Christus- vzw geworden. Een onafhan kelijke instantie die geen on derscheid maakt naar politieke of religieuze strekking. Deelnemen aan de kursusscn kan helemaal gratis. De vrij willigers zetten zich ook hele maal gratis in ten bate van het werk. Door subsidies van stad en ministerie tracht men de werkingskosten en andere ver goedingen te dekken. Men probeert zich in 't Waasland te behelpen met kleinere akties, zoals het verkopen van ball points, film, etc. B.t.k. Over het Waasland verspreid werken thans dertien groepen. Ze worden geruggesteund door een b.t.k.-projekt. Men wil nu verder aan «spreidings- beleid» doen en zich in eerste instantie richten naar plaatsen waar nog weinig of geen kur sisten vandaan komen: de ge meenten aan de Nederlandse grens, Temse ook, Nieuwker ken of Waasmunster. De vzw is vooral op zoek naar mensen die lees- en schrijfpro blemen hebben. Vrijwilligers zijn uiteraard welkom, als ze bereid zijn zich voor tenminste één jaar gedurende twee tot vier uur per week willen inzet ten om de mensen te leren lezen en schrijven. Eind oktober start bij het Wa se alfabetiseringswerk een in- troduktiereeks, die de begelei ders wegwijs moet maken in het geven van kursussen. Het lees- en schrijfhuis is gevestigd aan de Walburgstraat 71 in Sint-Niklaas, tel. 03/776.86.86. (wv) Het bouwbedrijf Van Laere uit Burcht, dat al de eerste twee fazen van het Vrasenedok realizeerdc, zal dat (belangrijke) projekt verder afwerken. Dat besliste vorige donderdag het ministerkomité voor ckonomische en socia le koördinatie Met deze opdracht is een bedrag gemoeid van zowat 745 miljoen frank. Het Vrasenedok, of het vierde havendok op de Wase Scheldeoever, is sedert maart 1981 in aanleg. De vol tooiing was oorspronkelijk voorzien voor '85, maar die termijn zal wel met enkele jaren verlengd worden. De totale lengte van het dok bedraagt 1.950 m, de hele kaailcngte 4.545 in omtrek. Aan de ingang is het Vrasene dok 520 m breed, in het zuidelijke deel 350 meter. De oppervlakte bedraagt 84 ha. Het vierde havendok zal schepen tot 150.000 dwt kunnen ontvangen de meeste troeven had. De gemeente ligt op een boog scheut van de Nederlandse grens en in de direkte omge ving viel géén wekelijkse markt te bespeuren. Onder im puls van voorzitter Gilbert He- melaer, public relations Fred dy Nelis en sekretaris André Van Daele maakte het toen malig bestuur er werk van zo dat op 3 mei 1974 de markt boven de doopvont werd ge houden. De eersteling werd groots aan gepakt. Champagne voor de marktkramers en marktbezoe- kers en heel wat prominenten die eraan hielden bij de ope ning aanwezig te zijn Reeds markt in 1833 Toch heeft men te Kiel drecht ooit reeds vroeger «ge markt». In 1833 werd op de woensdag van de kermisweek, zoals het nu nog steeds ge beurt, de jaarmarkt ingesteld. Vermoedelijk werd in dat jaar ook een wekelijkse markt ge houden, die bij KB van 19 augustus 1847 op de woensdag werd bepaald. Jammer genoeg heeft die markt geen lang be staan gekend. Nu is de markt volledig ge ïntegreerd in het volksleven van Kieldrecht. De markt vindt nog steeds plaats op de eerste vrijdag van de maand in de namiddag. Gedurende het voorbije decennium heeft de maandmarkt af te rekenen ge had met de grillen van de weermaker, waardoor ze in de volksmond ironisch tot 'regen- markt' werd gebombardeerd. Maar dit bleek gelukkig geen hinderpaal voor het voortbe staan. Fietsenaktie De Wase Marktkramersve reniging heeft steeds dynami sche bestuursleden gekend. De jonge bestuursleden die de vereniging telt zien op geen inspanning om op de markt het gepaste animo te brengen. Zo werd door public relations Er- win De Mcirleir, hulpsekreta- ris Patrick Van Haut en be stuurslid Rita Burm de voor bije twee jaar te Kieldrecht een tv-aktic op het getouw ge zet, die bij de marktbezoekers fel in de smaak viel. Nu wordt er in die richting verder gewerkt. Wel worden de tv's vervangen door fietsen, maar het scenario blijft op de zelfde leest geschoeid. Bij elke aankoop ontvangen de markt bezoekers loten, die in een bus worden gedeponeerd. Rond 16ul5 volgt dan de trekking die openbaar is en dus door iedereen kan worden bijge woond, zodat de winnaar zijn fiets kan meenemen naar huis. De aktie krijgt haar beslag op vrijdag 5 oktober, vrijdag 2 november en vrijdag 21 de cember Stippen wc nog aan dat de marktdag van vrijdag 4 januari 1985 wordt verschoven naar vrijdag 21 december 1984. De fameuze Rijksweg 60 - die bijna parallel met de bestaande 'Provinciale baan' de expressweg in het noordoosten van Stekene loodrecht zou dwarsen - blijft ondermeer in Stekene voor beroering zorgen. Vele jaren geleden reeds werden er protestmeetings georganiseerd. Sinds enige maanden staat de RW 60 weer volop in de belangstelling. Niet in het minst omdat de Stekense kulturele raad er blijkbaar werk van wil maken: komt hy er of komt hy er niet? Enkele tijd geleden verschenen (piepkleine) bordjes op de Stekense wegen, daèr waar de bewuste RW 60 de gemeente nogmaals in twee zou snyden. Onder tussen ging een brief vanwege de Stekense kuituur- raad naar het kabinet van minister Olivier van openbare werken. Het antwoord was eerder vaag en voor interpretatie vatbaar. De kultuurraad wil zich niét met het gekende kluifje in het riet sturen en schreef terug. We ontvingen van de gemeentelijke kulturele raad van Stekene een persmededeling met bovenstaande titel. Ze luidt aldus: «Er werden protestborden geplaatst in de Vlasrootstraat, de Dauwstraat, Stekenestraat, Drieschou- wen, Kiekenhaag, Expressweg, Breeds traaf» en Voor- thoekstraat De omwonenden konden nu zelf vaststellen hoe ver of hoe dicht hun woning van het tracé ligt, en hoe de nieuwe autoweg hen zou verplichten grote omwegen te maken om zich van het éne einde van de straat naar het andere te begeven. Net toen bijna iedereen met z'n eigen ogen had kunnen zien hoe zijn woonomgeving grondig zou worden ver stoord, en er over de aktie minder gesproken werd, werden deze borden opnieuw voer voor gesprek. Wat was er gebeurd? Op een donkere nacht verdwenen bijna èlle borden. Een kwajongensstreek of... had iemand behoefte aan brandhout? Dat was één mogelijkheid. Via een tip zou men de daders kunnen zoeken bij de schaarse, uit eigen belang handelende voorstanders van deze onzinnige auto weg. Dat deze handelswijze ondemokratisch is dient niet gezegd, maar bovendien bewijzen deze voorstanders met deze manier van aktievoeren duidelijk dat ze over geen enkel argument beschikken, waarmee ze de bevolking zouden kunnen overtuigen van hun visie. Het moet elkeen duidelijk zijn: de kultuurraad - én met deze raad de ganse Stekense bevolking - is niet onder de indruk van deze kinderachtige streek en zM hoe dan ook voortgaan met het bestrijden van deze grootschalige rijksweg. Want... wij laten ons niet vierendelen!» Té Al Reir klaa Te geht nart je n Er s begt «oce schi weri war> uite kult Wat tont wel Voo Len (ver stad wor Maa voor eigei stral Beh; man roep pote kulti of 2 Stekene wil zich niet laten 'vierendelen' door de Rijksweg 60 (dbr) Ministerieel antwoord Een tweede persmededeling van dezelfde Stekense kulturele raad gaat als volgt: «Nadat op 20 maart 1984 de gemeentelijke kulturele raad een motie had verstuurd, waarbij de aanleg van een nieuwe RW 60, onder welke vorm ook, werd afgewezen, antwoordde de minister van openbare werken dat zijn voorkeur gaat naar de nieuwe Rijksweg 60. Boven de verbetering van de provinciale weg, omdat daardoor onder andere het doorgaand verkeer uit Sint-Niklaas wordt gehouden. Wat de op het gewestplan voorkomende omlcidingsweg rond Sint-Pauwels en Kemzeke betreft, stipt de minister aan dat het hier een provinciale weg betreft én dat de aanleg ervan onder de bevoegdheid van het provinciebes tuur van Oost-Vlaanderen valt. Daar dit vage antwoord niet aantoont dat een beslissing over de RW 60 door openbare werken wordt voorbereid met degelijke ver- keersstudies en/of milieurapporten - bijvoorbeeld over de gevolgen voor de omwonenden - stuurde de gemeentelij ke kulturele raad terug een brief aan de heer minister. Op die manier hoopt de Stekense kulturele raad meer zeker heid te verkrijgen over de manier waarop in België de noodzaak van een nieuwe weg wordt bestudeerd.» Welke argumenten? Begin deze maand kwam op het kabinet van de heer Olivier, minister van Openbare Werken, dan ook een schrijven toe van de Stekense kultuurraad. Hierin wordt betreurd dat in het antwoord van de minister geen 'wetenschappelijke argumenten' worden gebruikt om de noodzaak van de RW 60 te verantwoorden. Ook worden reeds enkele mogelijke argumenten pro ontzenuwd. «Zo kunnen wc tegenover het belang van de noord zuid-as stellen dat er tussen Aalst en Nederland géén doorstromend verkeer bestaat. Er zijn daarover trouwens geen herkomst/bestemmingsonderzockcn uitgevoerd.» j «De RW 60 als verbinding tussen enerzijds E3/E5 en anderzijds Antwerpen-Zeekust zou te Stekene overbodig kunnen blijken, vermits deze verbintenis reeds tot stand komt te Gent. wat voor Nederland interessant is en weldra ook te Antwerpen. Wat voor het havengebied van belang is trouwens.» Verder suggereert de Stekense kultuurraad dat er slechts één verkeersonderzoek is geweest, nl. datgene gebundeld in het Abllodossicr «RW 60 in het Waasland», dat ingaat op alle aspekten en alternatieven. En de brief gaat verder: «We menen ook te weten dat éénmaal verkeerstellingen - zonder herkomst/bestemming - wer den uitgevoerd en dat er een verkennende studie van Mens en Ruimte werd opgesteld. Wc verzoeken de heer minister ons dan ook te laten weten welke onderzoeken er i.v.m. deze RW 60-aangelcgcnhcid werden en zullen worden uitgevoerd en of deze ook door de kulturele verenigingen van Stekene kunnen geraadpleegd worden.» Of dit en andere initiatieven enige aarde aan de dijk zullen brengen, of voor enige klaarheid zullen zorgen, durven we betwijfelen. Feit is echter dat «ergens» een begin moet worden gemaakt. En vermits de Wase parle mentariërs voorlopig weinig initiatief aan de dag leggen, weinig klaarheid kunnen bezorgen over deze materie die rechtstreeks het 'gewone volk' aanbelangt, is het goed dat de minister er weet van heeft dat er aan de basis bezorgdheid heerst. Gremar

De Voorpost | 1984 | | pagina 10