feekblati van Dander- Een miseriestraatle zonder eind PEDILUX BETER? en milieutentoonstelling gewoon uniek Kovens en reuzen dansten weer op de Heirbrug te Lokeren Aalst met land-, tuinbeuw- Qnissaim KERKSTRAAT 18 AALST Veertien persbedrijven (waaronder uitgeverij De Cuyper) richten Vlaamse Media j Maatschappij op L GARAGE MODERN Marc Sleen ereburger van Sint-Niklaas tendermonde 'n°! «ngetoond enoemd, o< VRIJDAG 28 SEPTEMBER 19»4 37'J 38 - 34 F GEEFT MEER KOMFORT AAN UW VOETEN Schoenen in verschillende breedten Voetverzorging Steunzolen Orthopedisch maatwerk Spataderkousen Erkend door alle Mutualiteiten Telefoon 053 21.59.23 Steenweg op Grembergen 17 - 9150 DENDERMONDE Tel. 052/21.23.72 SHOWROOM OPEN OP ZATERDAG )res Bel 3rd! land-, tuinbouw- an leefmilieutentoonstelling in de Aalsterse Keizershallen groeide xirt It tot een uniek gebeuren, een primeur voor Vlaanderen waarbij voor zover nog nodig werd dat ook de mannen van «den buiten», gemeenzaam «de boeren» ook nog tot een en ander in staat z(jn. het brood van... de Raymond Uyt- stelde dat met de rea- isatie van de fusie van ge- L neenten Aalst er een groene (ordcl en diverse groene lon- jgen had bijgekregen en dat leze tentoonstelling daarvan :n synthese wil zijn met al rat er zoal bijhoort: vruchten ran het veld met dan inzonder- leid streekteelten als hop en loemen, dieren van neerhof m boerderij met unieke kam- Hoenenexemplaren, vruchten ran de tuin, fruit van zowat üke kleur, bloemen en niet te vergeten, de stands van de mi- ieudienst en milieugroepe ringen. Mies keurig, zonder opeensta peling, gepresenteerd, over zichtelijk tot en met en duide lijk het resultaat van heel wat inzet, inspiratie en alleszins ook transpiratie. Een oase van groen in het centrum van de stad die echter, als deze regels verschijnen, weeral verdwenen is. Maar spijts elke mogelijke vooruitgang stelt de burge meester dat de mens finaal toch op de natuur blijft toege wezen. Enkele van de hierme de verbandhoudende proble men worden in de tentoonstel ling aanschouwelijk en op be grijpelijke wijze voorgesteld. De burgemeester wees er ver der op dat het hier niet om een kommerciële tentoonstelling er mag niets worden ver kocht, wel geproefd maar wel om een steuntje te zijn, alleszins welkom in deze tijd, voor land- en tuinbouw. De expo wil ook even de land- en tuinbouwer in het zonnetje zetten en de stadsmens een beter inzicht geven vanwaar zijn brood of yoghurt uiteinde lijk komt. Voor het onder vraagde kind kwam het brood... van de bakker maar bezoekers die de hele ketting hebben meegemaakt weten nu wel beter. Milieubeleid moet landbouw- vriendelijk zijn Gemeenschapsminister Jan Lenssens, belast met o.m. het milieubeleid, noemde dit ge beuren enig en origineel. Heel zeker opportuun want land- en tuinbouw worden momenteel nogal eens miskend. Hij stelde dat landbouw en milieu heel Krachtlijnen Minister Jan Lenssens noemt de krachtlijnen van het in Vlaanderen gevoerd leefmi- lieubeleid enerzijds preventie en anderzijds sensibilisering. Zijn beleid is er dan ook op gericht milieuschade te voor komen en te verhinderen dat onvervangbare natuurgoede ren teloorgaan Water moet zoveel mogelijk reeds aan de Kovekens-kermis van Lokeren-Heirbrug mag bogen op §£ote. voltallige groep van de een eeuwenoude traditie: ze bestaat zo ongeveer 160 jaar. '°waJ,arec„e™Jte En haar ontstaan schijnt te danken te zon aan de reuze ym Beveren. doortocht van konsul Napoleon bij zijn bezoek aan Daarop volgde de hele school Antwerpen. Maar aan Kovekenskermis is ook nog een Van Sint-Anna En dan weer andere traditie verbonden: het moest op Kovekenskermis reuzen uit De Pinte, Belsele en altijd regenen. De mensen zegden gewoon: Koven moet Sint-Jansteen. Deze laatsten plassen. Nu is die traditie de laatste jaren duchtig hadden gezorgd voor een reus doorbroken geworden. °P een wa8en' omringd door een bende grapjassen. De reu- Wij hebben achter elkaar spekslagers, militairen, burge- zen uit Wetteren hadden er wel 10 kermissen gekend, zon- meesters, fruithandelaars, enz. hun houten muziek bij Nu «77°* -f I,11CtSChtr„f?r.H°.D8e dntcnendtt jaa, heef, Koven SftSTtSMTS «atningen» van traditie weer onze- h()|lderd jaar Kt jo[|g<, Hetende. duren zijn oude traditie nomen. En wel zo erg dat er van de voorziene feestelijkhe den op zaterdagnamiddag niet met de baby op de arm en komen, is de leute verzekerd. Woensdag 2f. 9.1984 werd de Vlaamse Media Maatschap- r"1 (VMM) opgericht l de oprichtingsakte blijkt dat de vennootschap 14 Irijvcn verenigt en dat zij tot doel heeft: het teken, het ontwikkelen en de exploitatie van alle i van audio visuele kommunikatic, zowel in de e als in de openbare sektor. taal werd onderschreven door 4 dag- en 10 uitgeverijen, zijnde: NV «Uitgeverij J. Jostc». «Drukkenj Het Volk-, NV «De Vlijt», SV «Do ngen- NV -Internationale Uitgeversmaatschappij-, V «Het Rijk der Vrouw», NV «koularta», NV J. Du- NV «Perexma», NV «Brugsch Handelsblad», k «Uitgeverij De Cuyper» Dcndermondc (De Voor- 1, Ons Klein Brabant. H< t Gouden Blad). NV I», VZW «Vlaa Reklaamblad, De Cirkel, i», PVBA «Drukkerij ieve Uitgeverij». :ven don je andere helft dot v>gervermeldc dagbladen z hogcrvermelde weekbladen de eerste algei I volgende 8 bestuu J. Merckx, dc h. R. Matthews, i. R. De Nolf, dc h. R. Van Ton h. R. Wallyn. de h. J. Huybrcc.. ,e raad an bestuur benoemde dc h. Merckx eren de h. Gcpls tot ondervoorzitter. «lering van de VMM ders benoemd: de Jc h. K. Huysmans. dc [crloo, de h. C. Gcpts. Aalst. Gemeenschapsminister Jan Lenssens, burgemeester Uyttersprot en de schepenen Vinck en Doorns op bezoek aan de stands (a). een uitgave van UITGEVERIJ DE CUYPER Oude Vest 34 9330 Dendermonde Tel.: 052/21.40.60 Bankrek, KB 442-8601481-36 Prijs voor los nummer 34 F Jaarabonnement 1.620 F 6 maand 825 F 3 maand 425 F D*DE C wat raakvlakken hebben en op elkaar moeten kunnen inspe len. Een waar leefmilieubeleid moet landbouwvriendelijk zijn, stelt de minister. Een gaaf an avcnwichtig milieu is ook voor dc landbouw uiterst be langrijk waarbij hij wees op luchtverontreiniging en bo dem- en watervervuiling die de landbouw heel wat schade kunnen aandoen. Als bvb. de zure regen in Duitsland en el ders. Naast milieuverontreini ging vormt voortdurende druk op open ruimten voor de land bouw een konstante bedrei ging die landbouwers quasi permanent in het defensief dwingt. Heel wat faktoren die het beschikbaar landbouwa reaal trachten te reduceren. Waarbij de boer dan gedwon gen wordt over te schakelen naar andere exploitatievor men, naar specialisatie. bron gezuiverd worden en daartoe wordt eerlang een hef fing ingevoerd op het lozen van afvalwater; heffing die evenredig zal zijn met de ge loosde hoeveelheid. Systeem dat in Nederland reeds heel wat goede resultaten heeft af geworpen. Varder wordt uiter aard aangedrongen op recycla ge en selektieve inzamelingen In dit licht worden container parken ingericht waar men met alle soorten afval zal terecht kunnen en ook kan gekompos- teerd worden. Maar er is ook, en niet minder belangrijk, naast de preventie de sensibilisering. Is de laatste periode het milieubesef onge twijfeld sterk gegroeid o.m. onder impuls van milieugroe peringen. toch heeft de bevol king nog heel wat informatie en sensibiiisering nodig, condi- Vervolg op blz. 4 ™ël 7n Zl'7sEr=. De geplande Rommelmarkt en de ze van de oude ambachten is letterlijk uitgeregend. En ook van bezoekers was niet veel te bespeuren. Gelukkig maar heeft het weer zich zondag morgen iet of wat herpakt. De jury die op stap moest om de meer dan 130 kovens te keu ren, kon dat doen onder een stralend herfstzonnetje, 't Is te vroeg schoon weer, zegden de kenners, het zal niet blijven duren! En werkelijk in de na middag staken de dreigende zwarte regenwolken op. Dat belette echter niet dat de men sen, hopend tegen alle ver wachtingen in, massaal naar de Heirbrug afzakten om de vijf tiende reuzenstoet te kunnen bewonderen. Hoeveel bezoe kers er geweest zijn? Tiendui zend? Vijftienduizend? Wie kan dat tellen. Daarbij zijn er ook zoveel toegangswegen die leiden naar de wijk Heirbrug. En was het nu omwille van het dreigend weer? Maar er was deze keer geen sprake van «Lokers uur». Stipt om 15 uur vertrok de stoet aan de H. Geestmolenstraat. Vijfentwin tig groepen waren er, groepen van twintig, maar ook groepen van zestig, zeventig man! Vele van die mensen die voor de eerste keer op de wijk kwa men. geraakten niet uitgeke ken op al die Kovens die fier te pronken hingen aan de boven ramen, ef gezellig neergezeten waren voor hun huisdeur. Dc vroegere lijnwaadblekers gera ken nu stilaan in de minder heid. Van alle stielen en beroe pen worden er uitgebeeld: zelfs jonge bruidsmeisjes. De Dan weer drie reuzengroepen Vervolg op blz. 5 Lokeren. Kovekenskermis. Enkele prachtige wagens maakten de stoet tot een echt juweeltje. (Polo) De Mechelsesteenweg te Dendermonde handelaars die enkele jaren terug met zeer aanlokkelijke voorstellen naar de te Dendermonde werden gelokt en daar zwaar investeerden in meestal rvlakten, zyn nog steeds niet bekomen van de herhaalde verrassingen iten stonden. Eerst zagen ze de weg opgebroken door werken aan de nadien kwamen de koliektoren en nu is men er bezig om van de ale weg een viervaksbaan te maken. Hun klanten slepen zich nu al ene modderpoel naar de andere en de oranje bordjes der omleidingen laan de strot uit. De bewoners van de Mechelsesteenweg maken 's avonds zelf hun oprit Ti hun zaak te kunnen bereiken (v) Kon men mits enig risiko tot één augustus nog de Mechel sesteenweg gebruiken, nu is dat totaal onmogelijk gewor den. Enkele moedigen die het toch proberen en dus de ver keersborden negeren zien zich plotseling met een doorploegd maanlandschap gekonfron- teerd. Terwijl we de werken van na bij gingen bekijken telden we hooguit een tiental mensen die werkten aan de over een an derhalve kilometer opgebror ken baan. Tussen de beide vas te bruggen is er nu een vier vaksbaan gepland en ondanks de protesten van de midden standers tegen dit projekt dat toch ook op gewoon menselijk gebied vele nadelen heeft, ver scheen de aannemer tegen 1 augustus en zette de scherpe tanden van zijn graafmachines in het asfalt. Enig verkeer is er nu uitgesloten en de midden standers weten niet meer waar heen met hun klachten. Som migen zijn er zelfs apatisch bij geworden. Aimé De Vreese van de Meu beldiscount legt er zich in elk geval niet bij neer. «Het is nu al de zesde keer sinds ik hier woon dat dezelfde bergen zand gewoon worden uitgegraven en verlegd, vertelt hij. Ik heb mijn zaak hier wel langs de kant die het het felst te verdu ren kreeg, want ook de aanleg van de koliektoren bezorgde ons heelwat last, maar nu loopt het toch de spuigaten uit. Tij dens het weekend kon ik zelfs niet meer uit mijn garage. Men had juist ervoor een berg zand gedeponeerd. Voor zijn win keldeur ligt nu een put die bij enig regenweer verandert in een modderpoel. «Vroeger had ik hier 's avonds drie men sen nodig om de klanten te bestellen. Nu krijg ik van de ganse dag amper drie klanten binnen, zegt hij op zijn eigen ironische manier. De mensen die hier nog willen komen, laten hun wagen ergens anders achter en baggeren door de modder. Die zie je geen twee de keer terug! Toch had men ons verzekerd dat deze baan in verschillende fazen zou gelegd worden, maar nee hoor! Van de eerste keer werden er over vrijwel de ganse lengte de kas seien uitgehaald. Een kort stuk aan de overzijde is blijven lig gen, maar even verder is het er ook mee gedaan. De aanne mer heeft 220 dagen gekregen om de baan te leggen. Nu gaat ge me toch niet zeggen dat zoveel tijd echt nodig is! Er zijn firma's die een kilometer per dag leggen. Het wordt hier een prachtige baan. Allez, de kortste autostrade van 1 land. Een viervaksbaan met in het midden een vaste berm, fiets- en voetpaden aan elke kant. Tegen die doorlopende berm hebben we al geprotes teerd omdat daardoor onze winkels ook later moeilijk be reikbaar zullen zijn en men Vervolg op blz. 4 Begin september werd tijdeDS een akadetnische zitting in de Sint-Niklase stadsbibliotheek cartoonist Mare Sleen gehuldigd n.a.v. veertig jaar artistiek-joumalistieke carrière. De eminente tekenaar-globetrotter, die z'n jeugd of toch een deel van z'n jongelingsjaren in Sint-Niklaas doorbracht, houdt er goeie relaties met Sint-Niklaas op na Dat moge ook blijken uit het feit dat het Sint-Niklase stadsbestuur hem weldra het ereburgerschap toekennen wil. Een tweede Mare Sleen-hulde dus, op hooguit een paar maanden tijd (voor de voorbije viering werd het initiatief genomen door de vzw Titanic). Het lag aanvankelijk in de bedoeling. Mare Sleen in december in de bloemen te zetten, maar dan toeft de wereldreiziger in Afrika. Het zal nu januari worden. Aan de 'stedelijke' huldiging zal de voorstelling van een bock over Sleen gepaard gaan. Het bij de Stichting Mercator-Plantijn uit te geven werk kon niét tegen de straks in Antwerpen te houden boekenbeurs gereedkomen, het verwerken van materiaal duurde langer dan gepland. Maar uitstel is geen afstel, en het is uitkijken naar die publikatie. Nog dit. Bij een vorige gelegenheid drukten we een foto af van de tekenaar, in gezelschap van z'n vrouw. Verkeerdelijk werd daarbij gemeld dat in gezelschap van het echtpaar ook de kleinkinderen stonden afgebeeld. Nu hééft Sleen helemaal geen (klein)kinderen... We vragen om vergiffenis omwille van deze foutieve informatie. En beloven Mare Sleen in januari eerherstel door een ludieke en toch ad remme bespreking van het Sleenboek. (wv) 1. 2. 3. 4. 5. 6. KORTING VAN 11% UITZONDERLIJKE INRUILPRIJS GRATIS VERZEKERING VERLIES» GRATIS WAARBORG VAN 3 LAGE KILOMETERPRIJS SERVICE

De Voorpost | 1984 | | pagina 1