T71Ifetival van ViaanDeim life Trio Pasquier vertolkt Boccherini, Schubert en Mozart De Sint-Annakoncerten te Lokeren Tweede koncert van de Dendermondse orgelcyklus 1984 Koncertkaleidsokoop Currende vertolkt Schütz- programma in Aalsterse Sint-Martinuskerk Montserrat Figueras en Hesperion XX schitteren met Spaanse Barokmuziek De Voorpost - 28.9.1984 - 23 V* v* v w w Nadat reeds eerder Johan Huys (op 7 september), Lucien- ne Van Deyck (op 17 september) en het Jazzorkest van de B.R.T. (op 21 september) te Sint-Niklaas koncerteerden, treedt op donderdag 4 oktober het Franse Trio Pasqiier voor het voetlicht met kamermuziek van Luigi Boccheri ni, Franz Schubert en Wolfgang Amadeus Mozart. Dit op het Stadhuis om 20.30 uur. Trio Pasquier Dit jonge trio, samenge steld uit Régis Pasquier (viool), Bruno Pasquier (alt viool) beiden zoons van de beroemde Pierre Pasqui er en Roland Pidoux (cel lo) staat aan het begin van een waarschijnlijk briljante carrière. Régis Pasquier maakte koncert reizen doorheen Europa en de Verenigde Staten en trad op als solist met de voornaamste orkes ten van Frankrijk. Sedert september 1977 is hij eerste vioolsolo bij het Orchestre National de Frnace. Bruno Pasquier is momenteel alt vioolsolo bij het Orchestre de L'Opéra de Paris en het Orchestre des Concerts Co lonne. Hij maakte toemees doorheen Europa en Japan Roland Pidoux is leerling van André Navarra. Hij was lid van het Ensemble Instrumental de France en van het Kwartet Via Nova. Sedert 1971 is hij solist in het Par ij se opera-orkest. Hij maakte vele buitenland se toemees als solist en in kamermuziekverband. Het Trio zet op waardige wijze de roem van het voor malige Trio Pasquier (1927-1974) met Jean, Pierre en Etienne Pasquier verder. Programma Een Trio van Boccherini, een Trio van Schubert en een Divertimento van Mo zart zijn de drie ingrediën ten van deze koncertavond: kamermuziek van drie komponisten bij wie dit genre hoog aangeschreven stond. Boccherini (1763-1805) schreef meer dan 300 wer ken voor verschillende klei ne bezettingen. Het «Trio in D, opus 14» dateert uit 1772 en is het werk van een rijpe muzia- kel persoonlijkheid: de stijl van het klassicisme door spekt met wat «gevoelige» pre-romantiek. Ook Franz Schubert (1797- 1828) is een verwoed ka- mermuziek-kornpnn i ut. Op twintigjarige leeftijd kom- poneert hij in 1817 het vier delig «Trio nr. 2 in Bes. D. 581»), De bezetting van Mozarts «Divertimento in Es, K.V. 563», het strijkerstrio, is hoogst ongebruikelijk voor dit genre. In een diverti mento komen meestal een grote groep strijkers en ook blazers aan bod, ofwel uitsluitend blazers Toegangskaarten voor dit koncert met kamermuziek door het Trio Pasquier (donderdag 4 oktober om 20.30 uur op het Sint-Ni- klase Stadhuis), kunnen be steld worden in de Stads schouwburg, Richard Van Britsomstraat 19, 2700 Sint-Niklaas, telefonisch op nr. 03/776.35.75 (van 10 tot 12 en van 14 tot 16 uur). Toegangsprijs 300 fr. Honderdentien jaar De Kunstvrienden jubileumkoncert in het stadspark (Iv) Sint-Niklaas. Belangstellenden voor het Het Gemengd Parochiaal St.-Ann ak oor organizeert op zondag 7 oktober een van zijn reeds welbekende St.-Annakoncerten. Op het programma staan werken van G.B. Böhm. M. Franck, B Britten, A. Bruckner, J.S. Bach, e.a Medewer kers aan dit koncertb zijn: Joost Vermeiren (orgel), André Spitaels (trompet) en het Sint-Mart in uskoor uit Beveren. onder leiding van Godfried Van de Vijvere. Joost Vermeire werd gebo ren in 1956 te Sinaai. Hij volgde de kunsthumaniora te Brussel, waar hij tevens een eerste prijs Notenleer behaalde Aan het Konink lijk Muziekkonservatorium te Gent volgde hij de eerste cyclus Nieuwe struktuur optie orgel, die hij met on derscheiding eindigde. Hij gaf reeds verscheidene con certen in België en in Ne derland. Thans is hij orga nist aan de Sint-Salvators- kerk te Hamont-Lo en le raar orgel aan de muzieka cademiën van Herentals en Turnhout. André Spitaels is een gebo ren Lokeraar (28.8.'44). Hij behaalde verschillende eer ste prijzen. notenleer (1962), transpositie (1962), trompet (1966), allen aan het Konservatorium te Gent. Tevens verwierf hij het bekwaamheidsgetuig schrift leraar muziekonder wijs. Hij was lesgever muzi kale opvoeding in het Rijksonderwijs van 1966 tot 1967; Trompettist bij het P.A.C.T.-Orchestra- Transvaal van 1967 tot 1968; Trompettist (solist) bij The Tokyo Philharmo- nie Orchestra van Japan van 1968 tot 1969. Sinds dien is hij verbonden aan de Opera van Vlaanderen als trompet-solo Tevens is hij lesgever aan de Lokerse muziekakademie Het Sint Martinuskoor uit Beveren werd in 1947 opge richt door E.H. Huyghens. Onder leiding van dirigent Willy Snellinks behaalde het enkele opmerkelijke re sultaten, zoals de zesde plaats in de Europese Beker voor Gemengde Koren te Knokke (1980) en de reali satie van twee langspeelpla ten. In 1982 onderging het koor een kleine gedaante verwisseling. Een groot aantal nieuwe leden tras toe en er moest dus een heel nieuw repertoire worden opgebouwd. Sinds mei 1982 is de muzikale leiding in handen van Godfried Van de Vijvere. laureaat van het Lemmensinstituut te Mechelen, waar hij zich momenteel verder speciali seert en les geeft in harmo nie, praktische harmonie en kreatief musiceren. Te vens is hij leraar muziekop- voeding aan de normaal school te O.L.V. Waver. In september 83 volgde hij E.H. Marcel Van Daele op als dirigent van het kna penkoor «In dulci Jubilo» uit Sint-Niklaas. Het enga gement met de Sint-Marti- nuskerk wordt trouw nage leefd. Het koor staat aldus in voor de opluistering van de hoogdagen, huwelijken en plechtige diensten. Naast de verdere gestadige uitbouw van een nieuw reli gieus repertoire schenken zij ook aandacht aan de pro fane koormuziek Het koncert heeft plaats in de Sint-Annakerk op de Heirbrug te Lokeren, op zondag 7 oktober om 19 uur. De toegangsprijs bedraagt 80 fr. Houders van C.P.J. en Plu8-3-pas betalen 50 fr. J.V.L. Na een hoogstaand openingskoncert door de Brug se kathedraalorganist Roger Deruwe en het Den- dermonds koperensemble 'Religioso' o.l.v. Luc Van den Broeck, heeft er een tweede orgelkoncert plaats op zondag 30 september te 16 uur in de Abdijkerk. Dit orgelrecital wordt ver zorgd door Jo Van den Durpel. Deze jonge organist, gebo ren in 1956 te Lokeren, stu deerde aan de Kunsthuma niora en het Kon. Muziek konservatorium van Gent. Jo Van den Durpel is hou der van talrijke eerste prij zen en behaalde het Hoger diploma voor orgel met gro te onderscheiding. Naast organist van de St.- Laurentiuskerk van Loke ren, doceert hij aan het Kon. Muziekkonservato rium van Gent, Analytische en Praktische harmonie en Begeleiding. Tijdens dit tweede koncert van de eerste orgelcyklus, speelt deze organist werken van D Buxtehude, J.S. Bach, C. Franck, M. Reger, Aalst. Van Landeghem koncerteerde in de Sint- Martinuskerk (a). Tijdens de voorbije week woonden we drie koncerten bij in het kader van het Festival van Vlaanderen: het Residentie-orkest uit Den Haag met France Sprin- guel en de suksesrijke historische happening in de Bijloke. Over het optreden van Hesperion XX te Aalst kan u op deze pagina's een aparte bijdrage lezen. Residentie-orkest erg ongelijkmatig Het Residentie-orkest uit Den Haag was in het Gentse Congrescentrum te gast met drie werken het voorspel de Betovering van Goede Vrijdag uit Wagners «Parsifal, het «Concerto in a, opus 33 voor cello en orkest» van Saint-Saëns en Tsjaikovski's vierde simfonie. Het deel uit «Parsifal» van Richard Wagner kon ons slechts zeer matig boeien: iedere spanning was ver te zoeken, de koperblazers waren meer dan slordig en het geheel leek ons zeer weinig diepgang te hebben. France Springuel was de (Vlaamse) soliste in het cellokoncert van Saint-Saëns. En zij was eigenlijk het enige lichtpunt van deze koncertavond. De orke8traal-grootse vierde simfonie van Tsjaiko- vski kreeg een betere verklanking mee, al ging het orkest hier ook zijn eigen weg Het derde deel, het Scherzo, is een volledig pizzicato ostinato, enig in de simfonische literatuur. Historische Happening in Bijloke-abdij De historische happening van het Festival van Vlaanderen in de Gentse Bijloke-qbdij mag zich in een steeds stijgende belangstelling erheugen. Geen wonder als men bedenkt dat niet minder dan 23 solisten of ensembles tussen 19 en 24 uur een dertigtal minikoncerten ten beste gaven. Musica anti qua troef dus, en dit onder de noemer «Prinsen van de Muziek». Dat zij die 500 fr. neertellen voor een toegangskaart, zo veel mogelijk koncerten trachtten bij te wonen, lijkt hierbij evident. Moeilijk was het echter een keuze te maken. Er waren recitals van Christine Frantzen op luit, Kyoko Soejima op klavecimbel, Linda Nicholson op pianoforte en Frances Kelly op harp, Rolf Jung- hanss op clavichord, onze stadsgenoot Philippe Mal- fait op luit, Peter Pietersop gitaar, H.R. Stalder op klarinet en Junghanns op pianoforte. En dan waren er de ensembles: het koor Cantabile en Pandora met werken van Gentse renaissancekomponistenhet Corbetta Ensemble, Hesperion (dat we vrijdag in Aalst aan het werk hoorden), het Loeki Stardust Quartet, het Ensemble Rameau. Wij hoorden Barthold en Wieland Kuijken samen met Bob Van As peren met komposities van Morel, J.S. Bach en J.M. Leclair; een schitterend optreden. Het eerste optreden van enkele leden van het Colle gium Instrumentale Brugense en het Westvlaams Vokaal Ensemble was gewijd aan Buxtehude: drie kantates uit de cyclus «Membra Jesu nostri». Hun tweede optreden bestond uit werk van Schütz, Biber, Schein, Scheidt. Ze deden hun goeie reputatie alle eer aan. Een afgeladen volle refter ook voor de uitvoering van Monteverdci's «Combattimento di Tancredi e Clorinda». Guy De Mey als tenor en Mireille Cape 11e en Louis Landuyt, samen met een instrumentaal ensemble (met o.m Jaap Schroder, In grid Seigert, Anthony Wood row) o.l.v. Jos Van Immerseel maakten er een prachtige uitvoering van. Een historische happening die kwa publieke belang stelling en muzikale kwaliteit hoge toppen scheerde. L. J Jongen e.a. Toegangskaarten: Volwas senen 80 fr. - Studenten en 3-pas 60 fr. Kaarten te verkrijgen bij de Dienst voor Kuituur en Toerisme, Stadhuis, Grote Markt Dendermonde - tel. 052/21.28.44. Inlichtingen en kaarten bij. Luc Van den Broeck. Linde- kenstraat 8, 9370 Lebbeke - tel. 052/21.72.36. Het derde orgelkoncert van deze cyklu8 heeft plaats op zondag 14 oktober te 16 uur in de Abdijkerk. De Poolse organist Karol Golebiowski speelt dan wer ken van J.P. Sweelinck, J.S. Bach, C. Franck en L. Vierne. Honderdentien jaar Der Kunstvrienden in Sint-Niklaas. De viering ging gepaard met een kampioenendemonstratie in het stadspark (Iv) Festival van Vlaanderen Sint-Niklaas Festival van Vlaanderen Aalst Heinrich Schütz, Noordduits komponist, moet beschouwd worden als de soliede brug tussen de hoog-Renaissancestij 1 en de vroeg-Barok in Duitsland. Aan hem is het koncert gewijd dat op donderdag 4 oktober in de Aalsterse Sint-Martinuskerk uitgevoerd wordt door het Vokaal Ensemble Currende en een Instrumentaal Ensemble. Uitvoerders Het Vokaal Ensemble Cur rende werd in 1974 opge richt door Erik Van Nevel. Het bestaat uit een twintig tal zangers uit de verschil lende Vlaamse provincies, die allen een volledige of gedeeltelijke muziekoplei ding genoten. De keuze van het repertoire gebeurt zeer selektief uit de literatuur van Renaissance tot vroeg- klassiek. Onderleiding van Erik Van Nevel wil het koor de oude vokale muziek doen herleven met gevoel voor woord- en klankaffektie waarbij zo veel mogelijk wordt rekening gehouden met de karakteristieken van de verschillende stijlpe rioden. Voor de B.R.T. wer den reeds verschillende op namen gerealizeerd. De leider van het ensemble, Erik Van Nevel, studeerde te Leuven en te Brussel (ho bo, kamermuziek, harmo nie en koordirektie) en ver volmaakte zich als zanger bij gereputeerde specialis ten. Lid van het Europees- vermaarde Huelgas Ensem ble, docent oude muziek, assistent aan het Conserva torium te Brussel, assis tent-koorleider bij de B.R.T.... een hele resem ak- tiviteiten die wijzen op een nauwe betrokkenheid bij het beoefenen an de musica antiqua. Solisten De solisten tijdens dit Schütz-programma zijn elk gereputeerde vokalisten in de uitvoering van oude muziek. Camille Van Lunen legde zich, na de studie van de altviool, vooral toe op zang, waarbij ze vooral door het barokrepertoire werd aan getrokken. We hoorden haar reeds aan het werk twee jaar geleden op de His torische Festivalhappening te Gent. Programma De werken, die op het pro gramma van deze koncert avond voorkomen, zijn alle komposities uit een viertal bundels van Heinrich Schütz (1585-1672): «Geist- liche Chormusik», «Cantio- nes Sacrae», «Psalmen Da vids» en «Symphoniae Sa crae m». De «Psalmen Davids», uit gegeven in 1619, staan dui delijk onder invloed van de kontakten die de kompo nist had in Italië (hij stu deerde o.m. bij Gabrieli): de meerkorige stijl komt haast overal voor; de instrumen tatie dienst «zum starken Gethön und zur Pracht» zoals Schütz zelf schrijft in zijn inleiding. De «Cantiones Sacrae» uit 1625, zijn zeer traditionele Latijnse motetten. De klas sieke polyfonie wordt hier geregeld doorbroken met verrassende ritmiek en nieuwe ekspressieve har monisaties die zeer woord- schilderend zijn. De bundel «Geistliche Chor musik» uit 1648 werd iets levendiger opgevat met nog meer woordekspressie en deklamatie; duidelijk het resultaat van zijn tweede reis naar Italië waar hij kennismaakte met het werk van o.m. Monteverdi. Uit de verzameling «Sym phoniae Sacrae» horen we «Siehe, wie fein und lieblich ist»; ook deze bundel is mu-' zikaal het resultaat van zijn tweede reis naar Italië. Vijf werken uit dit pro gramma zijn enkel in ma- nuskript overgeleverd. Het korte «Ach Herr, du Schöp- fer aller Ding» is eigenlijk een geestelijk madrigaal voor vijf zangstemmen. De andere vier (Saget den Gas ten - Erbarm dich mein - Freue dich des Weibes dei- ner Jugend - Wo der Herr nicht das Haus bauet) zijn werken in een gemengd vo- kaal-instrumentale bezet ting waarbij de obligate in strumenten soms zeer vir tuoos moeten uitpakken. Dit koncert met oude mu ziek, in de reeks «Prinsen van de Muziek» moet alle liefhebbers van de musica antiqua naar de ajuinen- stad Aalst kunnen lokken. Wie toegangskaarten (300 fr.) wil, kan zich wenden tot de Culturele Dienst, Kattestraat 33, 9300 Aalst; telefonisch op nummer 053-77.11.11 toestel 245', (van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur). L. Festival van Vlaanderen Aalst De feestzaal van het Aalsterse Stadhuis was vorige vrij dag afgeladen vol gelopen voor het koncert door Hespe rion XX. Zij zouden barokkomposities vertolken van Spaanse komponisten. Tijdens de historische happening, twee dagen eerder in de Gentse Bijloke-abdij, hadden we van bevoegde muziekliefhebbers veel lof gehoord over het ensemble en zijn zangeres Montserrat Figueras. En zoals vrijdag te Aalst bleek, was deze lof terecht! Hesperion XX was te Aalst in volgende bezetting: Montserrat Gigueras, so praan, Jan Willem Jansen, klavecimbel. Hopkinsin Smith, luit en gitaar en Jor- di Savall, viola da gamba. Het openingsnummer van het koncert bleek onmiddel lijk een voltreffer. Vijf nummers uit «Recercadas sobre Tenores, voor viola da gamba en basso continuo» van Diego Ortiz (ca. 1510- 1570). De gambaklank had een ietsje volumineuzer ge mocht in de eerste twee nummers, maar vanaf de Ruggiero was de klankba lans tussen de gamba en de continuo-instrumenten (klavecimbel en luit) per- fekt in evenwicht en kregen we een erg mooie verklan king. Montserrat Figueras be wees in de zes nummers uit «Le Nuove Musiche, voor sopraan en basco continuo» van Giulio Caccini een erg sonore sopraan te zijn, die zelfs in de hogere regionen niets van haar soepele sono riteit verloor. Klavecinist Jan Willem Jansen vertolkte «Gallar- das» van Juan Cabanilles (1644-1712); technisch erg sterk en toch muzikaal. Na het erg mooie «Dexa la aljava» van De Milanés kre gen we van Juan Hidalgo (1612-1685) een ^drietal Montserrat Figueras, het vrolijke «Solo de Minerva en het opgewekte, uitzon derlijke mooie «Cuydado pastor». Tussen de laatste twee werkjes nog een kom positie van Miguel Marti, namelijk «Ay del amopr». In plaats van de aangekon digde nummers voor gitaar van Francisco Gueran en Antonio de Santa Cruz ver koos Hopkinson Smith een werk te brengen^van Robert de Visée, namelijk de vier delige «Suite in re mineur voor theorbe» (prelude, alle mande, corvente en sara bande). Hopkinson Smith toonde nog maar eens hoe muzikaal hij wel is én tech nisch erg sterk. Het voor tdurend stemmen van het instrument (er heerst een tropische warmte in de zaal, vandaar) leek sommi gen nogal eigenaardig.. Een aaneenschakeling van ritmische zeer verschillen de thema's kregen we te beluisteren in de «Folies d'Espagne, voor viola da gamba en basso continuo» van Marin Marais (1656- 1728). Gambist Jordi Savall was werkelijk verbluffend in deze kompositie; vooral het derde deel waarin klavecimbel en theorbe al ternerend begeleiden was gewoon schitterend. Het koncert besloot met de Tonadilla Escenia (inter mezzi tussen de bedrijven van de opera's) «Las mur- muraciones del Prado». De drie uitgevoerde delen (in troduction, coplas, segui- dillas) waren voor Montser rat Figueras een dankbare gelegenheid om dit prach tig koncert schitterend te besluiten: met een bewon derenswaardige ekspressi- viteit en een uiterst soepele sonoriteit wist ze de aan dacht en de bewondering van het talrijke publiek tot de laatste minuut op te ei sen. Een ovationeel applaus van een opgetogen en dank baar publiek, een toemaatje van het ensemble; het kon cert was afgelopen. Zo hoort het, ook in Aalst. Een van de hoogtepunten van het Aalsters festival leven. Het eerstvolgend koncert te Aalst in het kader van het Festival van Vlaanderen heeft plaats op donderdag 27 september, het Strijk kwartet van de Nationale Opera speelt er werk van Pieraé, Roussel, Caplet, De bussy en Ravel. Toegangskaarten (300 fr) kunnen besteld worden bij de Cutlurele Dienst, Katte straat 33, 9300 Aalst of telefonisch op nr. 053/ 77.11.11 (van 9 tot 12 en van 14 tot 17 uur). Berlare. Muziekkoncert. De 12-jarige Joanna Beelaert gaf een solo ten beste en veroverde daarmee ook de harten van de talrijke luisteraars (jjj.

De Voorpost | 1984 | | pagina 23