Tentoonstellingen in het Waasland Aalsterse agenda 1985 ENIGING VOOR MKUNDE IN KLEIN- BANT 20 JAAR JONG Regiofilm Cyriel Vercammen schreef boek over Hamme-Zogge fr. De opbrengst komt te goede aan de P&rochiabl Werken. De schilderij ency klus Genesis van Arm and De Meulemeester wordt tot 7 oktober tentoongesteld in Galerij 't Poortje, Zandstraat 74, in Haasdonk. Open op zondag van 10 tot 12 uur en van 14 tot 17 uur, dinsdag, donderdag en vrijdag van 14 tot 19 uur, zaterdag van 10 tot 12 en van 14 tot 19 uur. Geslo ten op maandag en woensdag. In de Sint-Niklase stadszalen loopt een tentoon stelling rond de Mongo-kultuur en dit tot 21 okto ber. De stadszalen bevinden zich vlak bij het station, aan de Leopold-ü-laanAlle dagen open van 10 tot 18 uur. Inkom 50 frank. Rondleidingen voor groe pen kunnen worden aangevraagd via het muzeum, Zamanstraat 49, of telefonisch 03/776.07.53. Multiples en zeefdrukken met kollages van Pana- marenko worden tot en met zondag 30 september tentoongesteld in De Nieuwe Tijd aan de Prins Albertstraat 60, in Sint-Niklaas. De galerij is open van 12 tot 19 uur, behalve op maandag, dinsdag en feestdagen, dan is ze gesloten. Anonieme tekeningen uit de 16de, 17de en 18de eeuw zijn nog op 29 en 30 september te bekijken in de nieuwe GA-galerij, ondergebracht in Blauwen- dael. Kerkstraat 21, in Waasmunster «De retoriek van het lichaam» is op zaterdag van 14 tot 17 uur en op zondag van 10 tot 13 uur en van 14 tot 17 uur via deze tekeningen waar te nemen. Op woensdag 3 oktober om 20.30 u. heeft in dezelfde galerij een voordracht met lichtbeelden plaats. Wim Van Mulders zal de kunstenaars Gun- ther Brus, Arnulf Rain er en Salome Castelh vanuit kunsthistorisch oogpunt situeren en zal ook aandacht besteden aan de manier waarop deze he dendaagse kunstenaars him gedachten in een aan vaardbare vorm hebben uitgebeeld. Deelname in de onkosten 100 frank, leden 50 frank. De nationale tentoonstelling schilderen loopt tot 21 oktober, in Sint-Niklaas. In het stedelijk muzeum aan de Zamanstraat 49, kan ze op weekdagen beke ken worden van 14 tot 17 uur, op zondagen van 10 tot 13 uur en van 15 tot 18 uur In de Bank Brussel Lambert aan het Onze-Lieve-Vrouwplein 28, kan men van maandag tot donderdag terecht tussen 9 en 16.15 u., op vrijdag tussen 9 en 18.30 u. en op zondag tussen 10 en 12.30 u. Zondag gesloten. Het exlibriscentrum aan de Regentiestraat 65 zal even eens een gedeelte van de tentoonstelling bevatten. Open op weekdagen van 14 tot 17 u. en op zondagen van 10 tot 13 u. en van 15 tot 18 u. Honderd affiches van Klaus Staeck zijn te bekij ken in kasteel Walburg te Sint-Niklaas van zaterdag 13 tot en met zondag 28 oktober. (kl) Het is stilaan een gewoonte geworden dat het duo Hendrik Strijpens en Jean-Paul Van der Poorten, leden van Dia loog, een kunstagenda over Aalst samenstellen. Dit jaar is het opnieuw een agenda van groot formaat met stadsge zichten. kartoens, portretten en gedichten over Aalst. Wat de illustraties betreft, vinden we onder meer terug het oud begijnhof, de oude Dender, het Brughuis, de Sluier- straat te Meldert van de hand van Hugo Sonck, de ophaalbrug aan de oude Vismarkt en de Sint-Jobskapel van Frans Lemaitre; gezicht op de zijkant van de Sint- Jozefskerk van Wouter Schelfhout; een kartoen van Luc Regenbos en van Eddi De Winter (over Flanders' Prin ting); nachtelijke impressies over Aalst en de roddelaars van Frans De Vree; beelden van Amylum door Achiel Hutsebaut Verder portretten van Pieter Daens, Valerius De Saedeleer en Cyriel Paepe; een gezicht op de Meule- schettekapel vanuit de tuinen in de Koolstraat (John Paepe) en folklorefiguren en karnavalimpressies van Her wig Van Holsbeeck. De agenda is te verkrijgen vanaf 1 december aan de prijs van 300 fr in de Generale Bankmaatschappij. Men kan intekenen tot 30 november aan de prijs van 250 fr. op het adres: Dialoog, Marktweg 15 te 9430 Nieuwerkerken- Aalst. Bedoeling is, de mensen bewust te maken van de waarde en de rijkdom van bos en natuur, en informatie aan te bieden over natuurelementen in en rond het bos. Onder leiding van een bevoegde gids worden edukatieve wandelingen ondernomen. Voor Temse zijn de begeleiders René Van Broeck, Ludo flemelaer. René De Wilde en Maria Lobelle. De scholen kunnen tussen 1 en 12 oktober, tijdens de lesuren, klastochten ondernemen. Op aanvraag worden aparte groeps- tochten voor volwassenen georganizccrd. De scholen kunnen voor hun dokumentatie putten uit «Het Bos, méér dan Bomen», een brochure uitgegeven door het Bestuur van Waters en Bossen. In 1937 werd in Boraem de «geschied- en oudheidkundige kring» opgericht. In de moeilijke oorlogsjaren werd hij echter vroegtijdig opgedoekt. Het zou it»n duren tot 1964 vooraleer werd gestart met een nieuwe «Vereniging voor Heemkunde» in Klein-Brabant. Dat is nu precies 20 jaar geleden en dat jubileum wil men beslist niet ongemerkt laten voorbijgaan! Zo wordt het 17* jaarboek in de rij, echt iets speciaals, namelijk een integrale reproduktie van het unieke «Landboek» dat berust in de abdij te Bornem (tevens zetel der vereniging). Het werd in de jaren 1668 geschreven en getekend door Judocus Bal. Het is een meer dan 300 bladzijden tellend boek, verlucht met kaarten, schetsen, tekeningen en plans. Het werd in 1749 herschreven door pater Bouvaert. Het vermeldt de herkomst der goederen, pachters en huurders van gronden gelegen te Puurs - Bornem - Hingene - Liezele - Londerzeel - Mariekerke - Moerzeke - Ruisbroek - Oppuurs - Humbeek - Steenhuffel enz. Het document wordt luxueus ingebonden, versierd met goudop druk. De prijs bij voorinschrijving bedraagt 850 fr. (nadien onvermijde lijk 1.000 fr.). De namen van de intekenaars worden tevens opgenomen in het boek. De uitgave is voorzien voor half oktober. Inschrijven moet dus wel voor eind september bij «Vereniging voor Heemkunde in Klein-Brabant», Abdij - Bornem 2680 (PCR 000-0659957-66). Detail uit het -Landboek-: Met Swljn- (Polder) In Moerzeke (j.w.) Elke bezoeker-wandelaar krijgt een wandelbrochure en een brochure met de gedragskodc voor boswandelaars. De diensten sport en leefmilieu van de gemeente zorgen voor de praktische -realisatie. Wie meer gegevens wil kan terecht bij sportfunktiona- ris L Verhulst, toestel 136. of F. Ecckelaert. milieubeambte, toestel 114 van het gemeentebestuur, tel. 771.09.41. Temse. N.a.v. tien jaar jazzformatie New Orleans Train Jazzband had een aperitiefk eert plaats in lokaal De Gulden Cop dw THE TEMPLE OF DOOM Twee jaar terug kon u Harrison Jones, professor archeologie, volgen in een overweldigende tocht op zoek naar een vreemde schat. Het vervolg staat nu netjes op pellikule en na een wervelende veroveringstocht doorheen de Verenig de Staten staat Europa hetzelfde scenario te wachten. Iedereen, zeker de bioskoopuitbaters die een bar slecht seizoen zullen proberen op te krikken, kijkt uit naar het nieuwste superprodukt van wonderboy Steven Spielberg. Het verhaal doet niet terzake omdat leute verkopen en sensationeel pulpamuzement brengen op het niveau van de populaire avonturenfilms uit de jaren '30 uiteindelijk de enige opzet is van regisseur Steven Spielberg. The Temple of Doom staat alleszins op de nominatie- lijst voor de beste publieksfilm van het lopende jaar. Eén opmerking: de film is toegelaten voor alia leeftijden, alleen vinden we een aantal beelden niet geschikt voor jonge ogen!! Aalst, Sint-Niklaas CISKE DE RAT Nederlandse film van Guido Pie ter s. De achtergrond is Amsterdam anno 1934, de hoofdfiguur Ciske die door de omstandigheden hardgemaakt zijn weg probeert te vinden doorheen zijn jonge leventje. Blijkbaar houdt het Vlaamse publiek evenzeer van deze Nederlandsa «De Witte», waaruit blijkt dat zo'n tema's van alle tijden en volkeren zijn. Dendermonde YEN TL Het kortverhaal Yentl van I.B. Singer gaat over een meisje dat wil studeren, maar door de traditie wordt tegengehouden en zich dan maar verplicht ziet een mannen vermomming aan te trekken Blijkbaar vond Barbara Streisand dat zo'n pakkend verhaal dat ze alles zelf in handen heeft genomen. De film op zich is maar dunnetjes, maar haar onovertrefbaar zangtalent, maakt veel goed. Eigen lijk zou je je bioskoopcenten beter bijleggen bij de aankoop van de filmmuziek, van een plaat kan je immers nog lang nagenieten. Aalst TERMS OF ENDEARMENT Terms overtrekt drie decennia in het leven van een moeder en haar dochter. Moeder (Shirley McLaine) vindt dat ze haar zorg zaam opgevoed kind (Debra Winger) moet blijven bepamperen, maar dochterlief vindt dat meestal geen al te best idee omdat ze haar eigen leven opeist. Een verhaal zo simpel als een draai doos, goed voor een lach, goed voor een traan, voor een stuk leven misschien. In Amerika hebben ze voor die toestan den een naam: soap-opera, of mensen amuzeren met onbenulletjes in verloren uren. Alleen had regisseur Brooks dan wel het voordeel te kunnen werken met een zeer exclusieve cast. Jack Nicholson kan op zijn schouw een Oscar bijplaatsen, McLaine kreeg het zelfde voor haar moederrolprestaties en de film zelf werd ook al bekroond als de beste produktie van het jaar. Dat laatste, zonder meer iets teveel van het goede. Dendermonde CANONBALL 2 Een stel vedetten samenbrengen om hen een autora ce doorheen Amerika te laten maken kan misschien leuk zijn voor één keer, maar op zo'n toestanden nog een sequal maken is helemaal onmogelijk. Sint-Niklaas WEST-SIDE STORY Film uit 1961 van Robert Wise met Natalie Wood en Richard Beymer. Levendige filmversie van de beroemde Broadway- musical waarin het Romeo-en-Julia-verhaal naar de aktualiteit van de New-Yorkse straatbendes eind jaren vijftig werd overgebracht. Wood en Beymer missen de goddelijke vonk, maar alles om hen heen is groots: de choreografie van Robbins, de muziek van Bernstein. Deze film werd bekroond met tien Oscars. Woensdag 3 oktober eerstkomend om 19.30 u in zaal Select te Sint-Niklaas. Jaarprogramma Er wordt dit jaar reeds in oktober gestart met «Secre- ti88imo» van Mare Camolet- ti, de auteur van o.a. «Boeing Boeing», in regie van Erwin Van Herrewe- ghe. Dit op 26, 27, 28 en 29 oktober in de stadsschouw burg, Vredeplein. Op 25 november volgt de «Catharinaviering» met traditionele mis in de St.- Martinuskerk aan het al- 7 7. r taar van de H. Catharina. Toneel in Sint-Niklaas. Het Nieuw Ensemble Raamtheater brengt vrijdag 5 en zaterdag 6 Dit wegens de zondag, oktober om 20.30 uur in De Panda (de vroegere Nantes) de toneelproduktie -Pak 'em onmiddellijk gevolgd door Stanzi». De vzw De Spiegel organizeert (Iv) het «Rederijkerslof» met flambeeuwen en baldakijn. Het gemeentebestuur van Temse sluit zich aan bij de nationale «Week van het Bos», die van 1 tot 5 oktober gehouden wordt. In het kader van deze sensibilizeringsaktie organizeert men in Temse twee weken lang geleide boswandelingen. Je kan kiezen: ofwel het Schousselbroek-natuurpark (2u30), het Scheldepark (lu30) of het park Verbeeck (lu). De twee laatste «achten worden besloten met edukatieve diareeksen over bos- en natuurbehoud. LH Op 21 december 1984 is er dan de opening van de ten toonstelling «De Cathari- nisten» in de Belfortzaal met belangrijke archief stukken. Ook de huidige kamer met haar werking wordt er in het zonnetje ge zet. Op 22 december komt dan de akademische zitting in de stadsfeestzaal onder het motto «25 jaar Hoofdka mer van het Land van Aalst». Hulde wordt er ge bracht aan 3 jubilarissen die zich alle drie een halve eeuw als lid van de Kamer hebben ingezet: Louis De Smet als akteur, Jef Fran- gois veel als aktieve kracht «achter de schermen» en Ludovic Moyersoen, 50 jaar Prins van de Kamer, de hoogste eretitel bij de Ca- tharinisten. Dendermonde. Kalleke Step. Met belangstelling werden de gebeurtenissen in het marionettenteater gevolgd (foto Piet Hermans). Catharinisten in 19e en 20e eeuw Op deze jubileumzitting wordt het boek «De Cathari nisten in de 19e en 20e eeuw» voorgesteld. Een werk van archivaris Luc Kieckens en oud-griffier Clemens Uyttersprot. Het 2e boek van deze vereni ging. Het vorige dateert van 1907 en werd opgesteld door Valery D'Hondt. Dit boek wordt een aanvulling van het vorige tot op heden en ook wordt regelmatig in gehaakt op aktiviteiten van andere Aalsterse toneelver enigingen. Verdere aktiviteiten van dit seizoen zijn dan het kama- valbal op 16 februari 1985, het evenement van karna val. om als thema «Brasil Tropical», «De Vogels», to taalspektakel naar het to neelstuk van de Griekse blijspelschrijver Aristopha nes vertaald door Gaston De Cock met muziek van Kristiaan Van Ingelgem in regie van Herman Slagmul der in co-produktie met «Alkuone», de «Lenaarts- mis» op 19 mei en de «Ka- trienenbarbecue» in het Do mein Verbrugghe te Affli- gera op 16 juni als gezellig afscheid van het voorbije seizoen. Binnenkort verschijnt het hoofdstuk onderwijs oudi boek dat Cyriel Vercammen schoolfoto's weer opg» heeft geschreven over Ham- diept. In dit hoofdstuk het. me-Zogge. Hij heeft het ben ook de onderwijlen! boek met veel liefde en zorg hun plaats gekregen. Al- samengesteld en gezorgd dere aandachtspunten vil voor heel wat foto's en ill us- men het verenigingsleven, tra ties. Het boek zal worden de H. Hart bonden, de Lan- uitgegeven door de Paro- delijke Gilde, de toneel ver»! chiale Werken van Hamine- niging «Door Eendracht Zogge en behandeld het wel Saamgebracht», de fanfan en wee van deze parochie en Houten Muziek', de pi* door de jaren heen. «Het is te van Zogge, de verganij een boek over kerk en glorie en de kaatssport pastoors, verenigingen en Ook de boldersmaatschap klompenmakers», zo zegt pij werd er in oh omen. de auteur zelf. Uiteraard Verder allerlei feestelijk!» vangt het boek aan met de den, folklore en kermissen, geschiedenis en het ont- jubilarissen en natuurlijk staan van de kerk van Zog- de legendarische blokm» ge om van daaruit de hls to- kers Van Goethem en Van riek van de gemeente te Puymbroeok. Tenslotte nog doorlopen en te blijven stil- oude straatgezichten, boer staan bij de voornaamste derijen en landelijke taf er* gebeurtenissen, mensen en len. U kan het boek b* dingen. Er is ook een lijst stellen vanaf nu bij CyrW in opgenomen met de Vercammen, Zoggestrail pastoors (ook hun foto 92, (052-47.93.50), Basilt wordt afgedrukt), de ge- Lauwaert, Zoggestraat 11' se hi edenis van de kerk en en Roland Vercammen de klokken, de namen van Heirbaan 315. Het kost 700 de kloosterlingen, de pries- fr. De terwijdingen, de kapellen. Daarnaast worden in het Welke wegen andere toneelverenigingen ook bewandelen wat hun goed recht is barbecue, de «Lenaertsmis» «de Catharinisten» blijven hun eigen weg gaan en doen niet mee aan onderlinge nagedachtenis van afge- ruzietjes, verdachtmakingen en roddels allerhande. «We gaan gewoon onze eigen weg», storven leden en met in het verklaarde voorzitter Herman Slagmulder op de perskonferentie waarop hij de werking ^et karnavalbal, va- van de Rederijkerskamer toelichtte. «Geen blijk van zwakheid», voegde hij er aan toe en m Plaat" niet zonder enige fierheid «Wij hebben eigenlijk niemand nodig». ore' Alle leden hebben inspraak Toneelvereniging «De Ca- Daar voor deze groep toneel «De Catharinisten» zijn te- op de algemene vergade- tharinisten» met zowat 60 een hobby blijft die moet vens een valabele pion in ring en het gebeurt wel werkende leden en ruim zinnig en verrijkend zijn, het verenigingsleven met eens dat het bestuur er in 400 aangesloten families wordt hier niet meegedaan algemene vergaderingen, de minderheid wordt waarmee de band strak aan het waanzinnig ritme evaluaties van wat gebeur- gesteld, wordt gehouden via «Ka- van 5, 6 prod uk ties per sei- de, voordrachten (bvb. Ju- trienennieuws» dat op liefst zoen wat het arbeids- en lien Librecht en Aleidis Die- «De Catharinisten», een 1200 eksemplaren ver- familiaal leven grondig hy- riek), debatavonden, poé- vereniging die drie genera- schijnt, opteert voor kwali- potekeren zou. Zelf ama- zie, bezoeken en noem maar ties leden overspant, is niet- teit en verscheidenheid, teurs wordt wel met be- op. Als Rederijkerskamer tegenstaande haar rijk ver- Kwaliteit die moge blijken roepsamateurs gewerkt als heeft ze daarenboven haar leden een voor iedereen uit hun opname in eerste R. De Wilde, Nolle Versijp statutaire verplichtingen openstaande vereniging die kategorie en verscheiden- of de Boni's. Echter ook jon- en de zorg over een rijk jonge krachten tracht aan heid die blijkt uit de stuk- geren krijgen er hun kans archief. Op het familiaal en te trekken om onverwijde- ken van zowat elke aard die om hun talenten te demon- sociaal vlak tenslotte is er lijke afvloeiingen te dem- worden gebracht. streren als regisseur. naast haar ledenfeest, de pen. Het lidmaatschap be- mmmwmmmm draagt 2.0O0 fr minimum voor ereleden die daarvoor naast Katrienennieuws 2 kaarten per produktie krij- gen en 2 toegangskaarten tot het karna valbal, 1.000 ■!^.U"|ik fr voor beschermende leden en families mét leden (soo). 3, (eoo), 2 (400) of 1 ■HK lid (250 fr). J H De toegangsprijs bedraagt 'qHul 140 fr per opvoering. Re- kAH dukties: 100 fr. OP DE 6B0TE MARKT YAN AALST ERG HEDENDAAGS KUNSTWERK KUNSTENAARHET BESTAAT UlT DOOR NATUURSTEEN,fN HET MI- DE WAARUIT *N BVft. PLASTiEK- EN STOK STEKEN.VROEGER ■H BOOMPJE GEPLANT, MAAR DE MAKER HEEFT HiERIN EN HiÓ HEEFT NfET GEAAR- verw13deren;moed1g 1 het BEVÏNDT ZiCH EEN VAN EEN ONBEKEND EEN CIRKEL GEVORMD EDEN GESTAMPTE AAR- BÜIZEN EN EEN HOUT- STOND DAARTUSSEN NOG HET KRITI SCHE 006 VAN ZELD OM HET IE LATEN GAAT HIER DUÏDELUk OM VAN MlldMAL ART

De Voorpost | 1984 | | pagina 24