grasduinend door de Land- en Tuinbouw- en Leefmilieutentoonstelling te Aalst... Milieubeheer centraal te Aalst Jactusweelde vzw De Vlaamse Bonsaivereniging De Wielewaal, Afdeling Denderland De Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieu bescherming Werkgroep Leefmilieu Aalsl Iris vzw aktief te Aalst Natuurvoeding Aalst Vrede en Gezondheid vzw Yoga is Integraal VELT Aalst Stads- en dorps herwaardering Stadsdienst Leefmilieu Aalst Verjongde«Jefkes» op de bres voor Aalsterse jeugd Een boreling; Jeugdatelier Toeter Hoekskenkermls te Lede De Voorpost - 28.9.1984 - 3 iderÈactusweelde vzw is een vere isten iging van liefhebbers van cac- bisdissen en vetplanten. ririr-il werd opgericht te Antwer- YVjen. in 1954. en haar leden ouden zich bezig met het ver melen van verschillende >orten cactussen en vet- dc lanten. le afdeling organiseert maan- atuii e,iJkse vergaderingen op elke vaijje vrijdag van de maand in de ordt tadsschool. Vredeplein te Aalst, waar aan de hand van bu oordrachten, lezingen en dia- men oorstellingen getracht wordt e u:j e belangstellenden meer kan voor is biï te bren8en over hun me. ïliefde planten. (,erv )ok worden er regelmatig rei- dgla en. bezoekdagen, ruildagen ooi n conferenties ingericht. Waarbij aan de leden de moge- p va Jkheid geboden wordt even 'mcn en kijkje te nemen in de ver ken! amelingen van meer gevor- loodetde cactusliefhebbers, aiilii >e vereniging geeft ook een ilika 'j(ischnft uit voor cactus" en «plantenliefhebbers, «Cac- a vJus» genaamd. De (pet lidgeld bedraagt 450 fr. g vaiAls sympatizerend lid betaalt u |en minimum 100 fr- In dit ,aatste stnii£eva' oi'vang' u geen tijd- ,p j chrift. jan( J kunt zich laten inschrijven cstai >'J een van de volgende perso en Hen: voorzitter M. De Maes- oonfSchalck, Stationsstr. 57, 9298 .n Wichelen; ondervoorzitter Ph. Opdecam, Egemstraat 23, 9541 Bambrugge; sekretaris J Keymeulen, Molenstraat 13, 9308 Hofstade; penningmees ter M. Van Hecke, Kasteel- lij straat 52, 9308 Hofstade. Iet Japanse woord «Bonsai» ien het Chinese woord «pun- Irujtsai» betekenen, letterlijk ver staald: boom in pot Is bonsai onder zijn Japanse naam bij ons bekend gewor den. de oorsprong ervan ligt in China. Er bestaan in Japan beroemde kollekties zéér oude bonsai die d Yj wereldvermaard zijn. Het is vooral nè de WO II en via Amerika dat bonsai in Europa bekend is geworden Eerst werd deze teelt door liefheb bers in Engeland beoefend, in 1972 werd er een vereniging gesticht in Nederland en in 1977 ging ook hier, bij ons de Vlaamse bonsaivereniging van 1 start. Elke plant, bladverliezend of storé niet. die een verhoutende sten gel heeft, is geschikt. Men ge bruikt bij voorkeur inlandse soorten met een van nature niet te groot blad en die zich goed laat snoeien. De dagelijkse zorgen aan een bonsai zijn het water geven, verder regelmatig bemesten in de zomer, het snoeien win ter- én zomersnoei verpot ten in de lente. Starten kan men vanaf zaad, stek, markot, ent. planten of zaailingen uit tuin en bos (op gelet: toelating vragen) maar ook van kontainerplanten die men overal bij tuinders, op markten en tuincentra kan kopen. Wie meer inlichtingen omtrent de kweek en de werking van de vereniging wil, kan zich wen den tot de Vlaamse bonsaiver eniging, vzw, Eikstraat 60, 8300 Aalst, tel. 053-78.67.36. Ze zal u inlichten over de pro vinciale afdelingen, de verga deringen, enz. Bij de Wielewaal staat natuur studie voorop. Er wordt ge werkt in meerdere werk groepen. De Werkgroep Veldornitolo- gie legt een schat van doku- mentatie aan en werkt mee aan wetenschappelijke projekten, zoals internationale tellingen van watervogels. De Plantenwerkgroep inventa riseert biotopen en determi neert moeilijke planten soorten. De Paddenstoelenwerkgroep organiseert tochten in de we reld van de zwammen. De Zoogdierenwerkgroep or ganiseert o.a. vleermuizenre- servaten en bestudeert braak- ballen van uilen om meer te vernemen over kleine knaag dieren. De Insektenwerkgroep spitst zijn belangstelling toe op vlin ders. In de Amfibieën- en Reptie lenwerkgroep komt de sala- mandcrliefhebber aan zijn trekken. Natuurtochten, diaprojekties en films, toespraken, het tijd schrift «De Wielewaal» en het mededelingenblad «'t Ko- ningske», een jaarlijks kon- gres, tentoonstellingen, advies en deelname aan een milieu tentoonstelling maken De Wielewaal tot een gewaardeer de vereniging die de natuur dichterbij brengt voor talloze mensen. Voor nadere informatie over het reilen en zeilen van deze vereniging kan men steeds te recht op volgend adres: De Wielewaal. Afdeling Dender land, Gentse steenweg 161, 9300 Aalst. Tel. 053-77.48.86. Bij de Jeugdbond voor Na tuurstudie en Milieubescher ming (J.N.M.) kunnen enkel jongeren van 12 tot 25 'aar terecht voor studie van *s wat groeit en bloeit in de na tuur, voor natuurbehoud en voor de bescherming van het leefmilieu in het algemeen. Er worden heel wat aktivitei- ten geprogrammeerd: exkur- sies in eigen streek, beheers- werken in natuurreservaten, kampen in binnen- en buiten land, natuurbeschermingsak- ties, een jaarlijks jeugdkon- gres. de publikatie van tijd schriften enz, er bestaat ook een boekenwinkel voor de le den en een informatiecentrum. Deze jeugdbond telt 30 afde lingen verspreid over heel Vlaanderen en is aangesloten bij de «International Youth Federation for Environmental Studies and Conservation», goed voor 55 jeugdorganisaties uit de hele wereld, met samen 100.000 leden. Voor informatie en aansluiting noteerden we volgend adras: Jeugdbond voor Natuurstudie en Milieubescherming, Duive- keetstraat 49, Aalst, tel. 053- 21.71.61. WLA (Werkgroep Leefmilieu Aalst) is ontstaan in juni 1974, dus iets meer dan 10 jaar gele den. Het is een leefmilieuver eniging zonder enige politieke binding die werkt op een vrij willige, onbezoldigde pluralis tische basis. Het aktieterrein strekt zich uit over gans het grondgebied van groot-Aalst. Zijn werking be staat uit informatie en voor lichting, het onderzoeken van klachten en suggesties. Men kan er terecht voor pro blemen en inlichtingen i.v.m. geluidshinder, ongeoorloofd rooien van bomen, water-, lucht- en bodemverontreini- Aalst. Brood is broodnodig. Ook de bakkers waren present op de tentoonstelling a ging, verkeerstechnische pro blemen, ruimtelijke ordening, fauna en flora enz. Klachten over dat alles zijn steeds wel kom! Positieve voorstellen worden natuurlijk dankbaar onderzocht want preventief werken blijft een interessante aanpak. Het is de bedoeling met deze werkgroep een zo groot mogelijk publiek te be reiken. Wie 100 fr stort op rekening nr. 001-0797727-75 met de ver melding «WLA» ontvangt maandelijks de WLA-info- krant, met naast een flink stuk algemene milieuinformatie, aktueel leefmilieunieuws uit groot-Aalst. Wie aktief mee wil werken neemt best kontakt op met Frans De Sadeleer, Stations straat 119, 9308 Gijzegem (tel. 053-21.72.55) of met Schol- laert-Dumoulin, Restert 43B, 9430 Nieuwerkerken (tel. 053- 77.84.19). Iris wil een natuurlijke levens wijze propageren en een kon- takt- en informatiecentrum zijn. Raeds twee jaar draait er een vegetarische natuurvoe- dingsrastaurant. Je kan er rus tig binnenlopen om de aankon digingen te lezen, een inlich ting te vragen en een teetje te drinken. Je vindt er ook tijd schriften en boeken ter inzage. Wil je van de maaltijden ge bruik maken, dan moet je wel lid worden. Dat kost je 50 frank. De maaltijden kunnen ook meegenomen worden. Nieuwe medewerkers zijn nog steeds van harte welkom! Adres. IRIS vzw. Vooruit gangstraat 7, Aalst. Openingsuren: van woensdag tot zondag 12 tot 14 uur. Maandag en dinsdag gesloten. Natuurvoeding is ongetwijfeld van kapitaal belang voor onze gezondheid. De belangrijkste voedingspro- dukten waar de natuurvoe dingswinkels dan ook het meest belang aan hechten zijn o.a. volle granen, zoals tarwe, rijst, gerst, haver enz. en dat onder al hun vormen: vlokken, melen, deegwaren, brood, be schuiten. Dat alles moet uiter aard van biologische of van biologisch-dynamische kwali teit zijn. Hoe men daarmee kan leren koken is te vinden in heel wat boeken en folders. Ook zijn er reform-handelaars die regel matig kooklessen organiseren Naast dat alles en vele andere natuurvoedingsprodukten, is er een aanbod van onderhoud; sprodukten. cosmetica en toi letartikelen. In Aalst zijn verscheidene na tuurvoedingswinkels die je wegwijs kunnen maken in ge zonde voeding. De doelstelling van Vrede en Gezondheid vzw is met weinig woorden te zeggen. Haar beweging heeft geen ideologische strekking, maar gaat uit van de eenheidsge dachte van mens en wereld. Ze brengt die boodschap aan de man met schriftelijke kur- sussen, voordrachten en verga deringen van zelfgenezings- groepen. Als kontaktadres van Vrede en ntrtSEM HOüwy uit i Gezondheid vzw, regio Aalst noteerden we: Briel 285 te Le de. Tel. 091-69.44.55. Yoga is integraal: het is niet alleen voor het lichaam, het is ook voor de geest, de aan dacht, het gevoel, de werk kracht enz, met de bedoeling u in alle omstandigheden goed te voelen in uw huid en in uw omgeving. Yoga is geen geneeswijze, om dat hij niet denkt in begrippen van ziekte, maar van gezond heid. De yogis ontkennen het bestaan van ziekte op zich, omdat ze keer op keer ervaren dat ziekte vanzelf verdwijnt zodra de voorwaarden voor ge zondheid worden geschapen. Ontspannen rekken en strek ken, gelijklopend met een tra ge, bewuste ademhaling, is de beste methode om een oud, versleten lichaam te doen her leven. Keuratleten en dansers vinden er een uitnemende trai ning in. Voor mensen die te veel zitten is het een tonicum. Na een jaar oefenen voelt men zich vijf jaar jonger. Met diep ademen, ontspan ning, meditatie en een groei end zelfbewustzijn wordt een psychologie uitgewerkt, die beweert dat alle lichamelijke en psychische kwalen veroor zaakt worden door de kloof tussen onszelf en onze omge ving en tussen wat we zijn en denken te zijn. Daardoor wordt een bevrijding ervaren, die met geen woorden te be schrijven valt... Yoga is in heel Vlaanderen reeds flink doorgedrongen. Er zijn yoga-afdelingen in Aalst, Buggenhout, Lebbeke, Lede, Opwijk, Erembodegem en an dere gemeenten. In oktober, na de vakantie en met de winter voor de deur, worden er elk jaar beginners- kursussen gegeven. Dit werd geleidelijk aan een traditie ze ker te Aalst. In Aalst wordt de inhoud van die kursus uiteengezet en toe gelicht met een diavoorstelling op vrijdag 28 september om 20 uur in de stadsschool aan het Vredeplein. Dan is er ook ge legenheid tot inschrijving. In Erembodegem (Jeugdklub Eureka, Keppestraat 52) star ten de lessen voor beginners (ademhalings- en ontspan- ningsen rekoefeningen en hou dingen) de eerste vrijdag van oktober om 19.45 u. De ecologische land- Aalst. Een prachteksemplaar op de landbouwtentoonstelling in de Keizershallen (a). tuinbouw geniet hoe langer hoe meer belangstelling. Steeds meer mensen worden zich bewust van de gebreken van onze voeding en kijken uit naar gezond voedsel, geteeld op basis van ecologische prin cipes. Velt is een voorloper in ecolo gische kringen. Velt beschikt over hoogwaar dige informatie i.v.m. bodem behandeling en -bemesting ge richt op een rijker mikrobieel leven in een voedzamere en gezondere bodem. Ook in Aalst is Velt aktief. Regelmatig worden spreek beurten geprogrammeerd, ook tuinlessen in de praktijk met seizoengebonden werkzaam heden, snoeilessen, kompost- dagen, kruidenwandelingen en dia-avonden. Voor meer informatie kan men steeds terecht op volgend adres: Velt Aalst, Nestor de Tièrestraat 51, Aalst, tel. 053- 77.65.36. Stads- en dorpsherwaardering is een facet van leefmilieu, een nieuwe visie op wonen en le ven. Deze nieuwe dienst is on geveer één jaar aan de slag en maakt deel uit van het departe ment leefmilieu van het Aal- sters stadsbestuur. In Aalst zijn er voorlopig drie herwaarderingsgebieden: Lin keroever, Rechteroever en Hofstade-dorp. Het herwaar deringsgebied Linkeroever werd officieel erkend. Er be staan reeds plannen voor de aanleg van een sociale woon wijk met openbare binnentuin, kleine huisjes o.m. voor ouden van dagen, verkeersaanpassin- gen met aanzienlijke verbete ring van de woonomgeving enz. Voor de Rechteroever loopt da besluitvorming stilaan naar haar einde. Het is een belangrijk dossier dat de hele rechteroever nieuw leven wil inblazen. In Hofstade-dorp is het overleg op de goede weg... Voor wenken i.v.m. renovatie in Aalst of nadere informatie kan men terecht in de stads dienst «Stads- en Dorpsher waardering», Kapellestraat 8, 3e verdieping, Aalst, tel. 053- 77.11.11, toestel 268. Deze dienst werd opgericht in de vorige bestuursperiode. Onder leiding van een ecologe is hij thans de uitvoerder van een verstrekkend milieubeleid. Hij heeft niet alleen een kon- trolefunktie op het wegnemen van de gevolgen van alle vor men. van verontreiniging. Via de miiieupolitie wordt ook re pressief opgetreden. Voorlich ting en talloze akties om de inwoners bij het beleid te be trekken en milieubewust tg maken, staan voorop. De dienst doet o.a. een oproep aan vrijwilligers om natuurge bieden en plantsoenen onge schonden te bewaren. Voor alle informatie hierom trent: Stadsdienst Leefmilieu, Kapellestraat 8, 3e verdieping, Aalst, tel. 053-77.11.11, toe stel 269. DB «Wie zal dat betalen?» - «De vervuiler» oj De «Jefkes» van St.-Anna, 17 jaar terug gesticht, groeiden uit tot een tot de verbeelding sprekende groep. Niet in het minst wegens hun aanstekelig enthousiasme maar tevens wegens hun «toevallig» dezelfde voornaam. Allemaal «Jelkes». buiten het karnavaljaar eens Uiteraard ook de eerste bezoe- heus in het zonnetje zetten. Iter, medepastoor Jef Lim- Op zondag 30 september kan u pens Een achttal «Jefkes» met dan op het St.-Annaplein en Jef Bonncr. Jef Borms, Jef op de voor de gelegenheid ver- Meyer. Jef Nimmcgeers. Jef keersvrije Roklijfstraat van 10 Paepe, Jef Rimbaut, Jef Van tot 12 u een kindermarkt mee- Durmeen Jef Verhcyen. Goed maken waar alles en nog wat voor het onder de doopvont kan worden geruild, houden van de eerste kinder- Te 13-30 u wordt dan door de karnaval op St.-Anna Evenc- jonge groep organisatoren de ment dat ondertussen tot een start gegeven van het «Erop- niet meer weg te denken ingre- eronder-erover-spel» met 5 dient van de Aalsterse karna- theoretische cn 5 praktische valviering uitgegroeid is. proeven. Met tussenin heel De aflossing van de wacht wat verrassingen kwam er en ook op de nieuwe Deelname aan de kindermarkt junioresploeg die echter al- is gratis. Voor deelname aan lemaal geen «Jefkes» met het spel, begiftigd met 18.000 naam meer zijn maar wel met fr prijzen, is 20 fr te betalen, de daad cn op wie blijkbaar Men kan ter plekke inschrijven het enthousiasme van hun vanaf 12.30 u. Buiten het spel voorgangers is overgeslagen om 's er de hele namiddag komt nu met een nieuw initia- gelegenheid zich bot te vieren lief opzetten: de jongeren tus- op het springkasteel dat borg sen de 5 cn de 15 jaar ook staat voor heel wat pret. LH In het kader van Vriendenkring VOLA, Vereniging van Oudlecrlingen Arendschool. ontstond Jeugdatelier Toeter, niet strekkinggebonden cn werkend met gebrevetteerd personeel. Elke woensdagnamiddag kan U er terecht van 13u30 tot 17 u., zelfs vanaf 12u20 als u uw boterhammetjes meebrengt. Koffie is voorzien. Ook op zondag op hetzelfde tijdstip. Ook al ben je niet van RBS Arend, je bent er welkom op de aktiviteiten die steeds te 14 u beginnen. Lidgeld 150 fr. per trimester. Wie niet van de school is betaalt 500 fr. per jaar of 20 fr. per sessie. Voor wie 5 jaar werd is er sport en spel op de speelplaats, knutselen en film. Aktiviteiten zullen trouwens in De Voorpost aangekondigd worden. Eerlang komt er ook een wafelslag. Voor verdere informatie: Jeugdatelier Toeter. Lange Zoutstraat 2 te Aalst. Tel.: 053/ 78.31.41. Tijdens de werkuren of van 18u30 tot 19u30. (l.h.) In het VTI Aalst sprak Bernard Breda, ir chemie, kabinetsattaché by het ministerie Leefmilieu over het door het departement gevoerd milieubeleid. Hy zegt dat dit stoelt op drie krachtlynen: preventie, inzet van meer middelen en sensibilisering. daagd waarbij zowat alle gen res aan bod kwamen. Naast het nodi ge vocht kreeg het mossclfes- tijn er ook vele liefhebbers en kandidaten die zorgden voor de nodige animatie kwamen door ook (gratis) aan hun trekken. LH Playbackshow teel hoogtij. Verleden week te Smetlcdc, nu op 't Hoekskcn waar een gelegenheidscafé te klein bleek te zijn om de vele belangstellenden een plaatsje te gunnen Er waren dan ook niet minder dan 25 vedetten in sPe, play-backsingcrs opgc- Aalst. Jeugdatelier Toeter is aktief in de Binnenstraat a Qua preventie wordt absolute prioriteit aan voorkomen van milieuschade gegeven plus het konserveren van de resterende onvervangbare natuurgoede ren. Verdere aftakeling zou de kwaliteit van het leven hypote- keren. Méér middelen dan het regle mentair instrumentarium zijn noodzakelijk zowel financieel als wetenschappelijk-technolo- gisch en ten derde moeten pe dagogische en informatieve ak ties er voor zorgen dat de be volking intensiever gesensibili seerd wordt voor de milieupro blematiek. Naar de praktijk toe vertaalt zich zulks in verschillende sek toren. Afvalstoffenbeheer Verwijderen van afval van huishouden en industrie is een groot probleem. 5,5 miljoen Vlamingen produceren per jaar 1,5 miljoen ton afval of bijna 800 gram per inwoner per dag. Ophalen hiervan kost jaarlijks 4 miljard. Industriële afval is er echter van 5 tot 6 miljoen ton met dien verstande dat daarvan ongeveer 3 500.000 ton probleemafval is. De OVAM, Openbare Afval stoffenmaatschappij laboreert momenteel aan een afvalstof- fenplan. Verwerking van afvalstoffen gebeurt best via verbrandings ovens en in de voorbije tien jaar werd daar 8 miljard aan besteed. Het principe «de vervuiler be taalt» wordt toegepast en een milieuheffing wordt in het vooruitzicht gesteld. Vergun ningshouders zullen een mi lieuretributie betalen in funk- tie van de aard van het afval en van de al dan niet milieuvrien delijkheid van de verwijder- techniek. Voor de industrie beschikt Vlaanderen niet voor een ver werkingsinstallatie voor «pro bleemafval» en blijft daartoe aangewezen op het buitenland. Een afvalstoffenfabriek zal door de OVAM en de GIMV worden opgericht via «In- daver». Zuiveren van afvalwaters Ondanks enorme investerin gen verbeterde de kwaliteit van waterlopen nauwelijks. De Vlaamse Waterzuiverings maatschappij wil een strenger beleid voeren bij het afleveren van lozingsvergunningen. Naast de klassieke grote water zuiveringsinstallaties in stede lijke centra zal gebruik worden gemaakt in landelijke gebie den van goedkopere, klein schalige en alternatieve zuive ringstechnieken. Ook hier zal het principe «de vervuiler be taalt» worden toegepast. Een onderneming die zelf haar ei gen afvalwater voorzuivert zal uiteraard minder moeten beta len. Deze bijdragen worden verschuldigd vanaf 1 oktober e.k. Grondwater Voorname oorzaak van ver ontreiniging is de bio-chemie met een te intensieve dum ping. In Vlaanderen is daac.- door reeds 1 waterput op 3 niet geschikt voor konsumptie. In overleg met landbouwinstan- ties moet hierbij naar een op lossing worden gezocht. Hinderlijke inrichtingen Deze reglementering is nog van keizerlijke afstamming uit de Napoleontische periode. Voor een petroleumraffinade- rij is de procedure identiek als voor een benzinestation... In het ontwerpdekreet wordt gestreefd naar decentralisatie. Middelgrote bedrijven die vroeger en nu nog onder de bevoegdheid vallen van de be stendige daputatie zouden on der gemeentelijke bevoegd heid (CBS) komen en voor grote industriële vestigingen zal uitgebreide inspraak wor den ingevoerd met vooraf- gaandelijkc milieu-effekt-rap- porten. LH DRUPPELTELLER De vierde internationale vakbeurs voor watertechnic- ken Aqua-Expo zal van 10 tot en met 14 juni in het tentoon stellingspark van Brussel wor den gehouden. Deze vierde editie wordt door de Interna tionale Jaarbeurs van Brussel in nauwe samenwerking met de Nationale Vereniging van Waterleidingsbedrijven geor- ganizeerd.

De Voorpost | 1984 | | pagina 3