m smoeie rékkers lipt a*»6* INLICHTINGEN 053/21.52.01 Wieze kermist en viert Oktoberfeesten Bevrijdingsfeesten te Lebbeke Lebbeekse RK-Hulpdienst beschikt over nieuwe ambulance 29/<r ?°/9 7/10 Werd 't Lebbeeks een wereldtaal Kursussen watergewenning kleuterzwemmen te Lebbeke Flink wat belangstelling, vorige week zondagmorgen, in het Rode Kruislokaal langs de Poststraat te Lebbeke, waar de Hulpdienst zijn «nieuwe» ambulance aan de over heid voorstelde. Rode Kruis-voorzitter Norbert Segers verwelkomde de aan wezige notabelen - bestendig afgevaardigde Alfons De Mol. burgemeester Frans Moeyer- soon en schepen Francois De Ridder - en noemde de hulp dienst één der meest aktieve plaatselijke Rode Kruis-onder- afdelingen. Hij dankte ieder een die aan het opknappen van het voertuig - de ambulance is immers tweedehands - meege werkt had en kondigde de sa menwerking aan tussen het plaatselijke OCMW en de RK- Hulpdienst, wat betreft flan het ziekenvervoer. Hoofd van de Hulpdienst Paul Verheyden schetste de geschiedenis van de ambulan- CCWagen, die in beperkte kring de koosnaam 'Mirza' kreeg. Zowat een jaar geleden, aldus P. Verheyden, begon de vorige ambulancewagen ernstige ge breken te vertonen. Dankzij de hulp van senator Octaaf Van den Broeck kregen we de kans een afgedankte wagen van het Ministerie van Lands verdediging aan te kopen. Bij levering kregen we echter niet het afgesproken voertuig in handen, maar een oud vehikel, wat flink wat herstellings- en aanpassingswerken vergde. Om deze werken te financie ren organiseerde de dienst een taartenslag en een pannekoe- kenbak. Met de opbrengst er van werd o.a. een nieuwe mo tor in de ambulance geïnstal leerd, kreeg de karrosserie een beurt, werd een nieuw reani- matie-apparaat aangebracht, werden de brankards ver nieuwd enz. De inzet, aldus P, Verheyden, van adjunkt-afde- lingshoofd Gustaaf De Mol, Frans Cami en Roger De Pels- maecker om de wagen om te bouwen tot een veilig en ver antwoord ambulancevoertuig, was maximaal. Deze nieuwe ambulance zal o.a. ingezet worden bij sportwedstrijden en andere manifestaties van die aard en ook voor het OCMW zal zie kenvervoer verricht worden. Een voordelige zaak trouwens voor het OCMW, want het RK vervoert de zieken tegen zowat de helft van de prijs die de dienst 900 aanrekent. Afdelingshoofd Verheyden dankte verder nog het gemeen tebestuur, dat de verzekering en de belastingen van de am bulance betaalt - het voertuig is immers eigendom van de gemeente - sprak ook zijn dank uit aan de Lebbeekse bevolking, gaf wel toe dat de rekening nog rode cijfers ver toont, maar kondigde aan die zo spoedig mogelijk weg te werken. Zowel burgemeester Moeyersoon als bestendig-af- gevaardigde De Mol feliciteer den achteraf de afdeling om haar aanwinst. Pierre Van Rossem Wieze, dorp van bier, chokolade, bloemen en sedert enkele jaren ook van (Wieze-)kaas viert van oudsher ker(k)mis op de zondag na Sint-Michiel. Sedert het ontstaan van de Oktoberfeesten in 1956 is het programma van beide festiviteiten nauw met elkaar verweven. Groot - Lebbeke Lebbeke. Het Rode Kruis van Lebbeke schafte zich een oude ziekenwagen aan en vernieuwde die helemaal tot een volwaardige ambulance (foto Piet Hermans). was er eerder een in mi neur. 't Kon ook moeilijk anders. «O dierbaar Bel gië, onzen., - kwam im mers uit het minuscule luidsprekertje van een kas- setterecorder. Vorige week zondag luisterde een Pools koor uit Poznan, de hoogmis op in de O.-L.-Vrouwkerk. Toen de koorleden - hoofdzake lijk jongeren- na de mis de verloren energie kwa men bijtanken in Gasthof Bierboom- deken O. Van den Bergh trakteerde blijkbaar- en Bierboompa- tron Guy dat bemerkte, vreesde hij met zijn beste Pools te moeten uitpak ken. Dat bleek echter niet nodig, want de meeste koorleden gaven blijk van een degelijke kennis van het Duits. Paniek, begin deze week in het gemeentehuis te Lebbeke. Dan nog in de afdeling Burgerlijke Stand", waar één der be dienden, M.B., ruim een half uur uit de cirkulatie verdween. Wat was er gebeurd? Mare stelde op zeker ogenblik in zijn body be paalde symptomen vast, die erop wezen dat hij hoogdringend toe was aan een tocht naar het toilet. Als voor de dood voor buikpijn, toog hij meteen naar de plek, waar de En gelsen steevast zeggen hun handen te gaan was sen, installeerde zich, ver richtte de job waan/oor hij gekomen was en wou zich, bevrijd van een overlast, opnieuw naar het bureau begeven. Dat was echter zonder de waard gere kend. In casu het slot van de deur, dat het vertikte zich open te laten maken. - 't Is wel dicht geweest, dus moet het ook open kunnen, dacht Mare, maar hoe hij ook aan het slot friemelde, het wou van geen wijken weten. Ten einde raad riep de gevan gene om assistentie. Kreeg die, alert als men reageert op het gemeen tehuis, meteen, maar hoe men ook van buitenuit pro beerde de arme stakker uit zijn netelige positie te red den, het hielp niet. Hoe Mare vanachter de deur ook maar jammerde «Seg, oe lank gouta die nog dieren, ei?", het slot bleef onwrikbaar. Een schroevedraaier bracht evenmin baat. Overwogen werd een slotenmaker op te eisen, maar na nog ferm wat gewring, waarbij ook een tang gehanteerd werd. slaagde men er in de deur open te krijgen. Je zou van ontrousse nogmaals identieke symp tomen kunnen vaststellen, maar dat bleek bij Mare niet het geval. Smoelentrekker Vorige week zaterdag werden te Lebbeke bevrij dingsfeesten georgani seerd. Al bij al en dan noe men we een kat een kat en trekken we geen smoelen, werden deze feesten een halve - om het woord tota le niet te gebruiken - mis lukking. Althans wanneer het er voor de organisato ren op aankwam de Leb beekse bevolking bij dit ge beuren te betrekken. Want van die betrokkenheid hebben we op geen enkel ogenblik van de dag ook maar iets gemerkt. Stelt zich vanzelfspre kend allereerst de vraag in hoeverre de viering van de Bevrijding, een gebeuren dat veertig jaar geleden de massa tot in de diepste vezel van hun ziel beroer de, vandaag de dag de mensen nog aanspreekt. Vooral de jeugd, zo lijkt het ons, kijkt enigszins vreemd aan tegen dergelijke uitin gen van vaderlandsliefde en bekijkt met medailles beladen oudsthjders eer der met meewarigheid dan met bewondering. Was er verder het weer, dat zich vorige zaterdag allesbehalve koóperatief opstelde. Kou en nattig heid voerden de hoofd toon. Bovendien leek de organisatie, en vooral dan de publiciteit rondom het gebeuren, geen school voorbeeld van hoe het moet. In de loop van vorige week vroegen sommige mensen zich trouwens af of op het Lebbeekse dorpsplein een cirkus zijn tenten had opgeslagen. Normale reaktie overigens, gezien vorige week in de regio Het cirkus van Pa rijs, met zijn beestenspel rondtoerde. Bij nader toezicht bleek die tent echter het oord te zijn waar de Lebbekenaars verondersteld werden zich over te geven aan de ge neugten van een volksbal. Sommige leden van va derlandslievende vereni- op z n smalst.... gingen werden op de fees ten niet uitgenodigd. Wan neer je in eigen kringen niet rekruteert... De voorziene tentoon stelling ging niet door. Tentoonstelling uitge steld» meldde een bord. Zelfs de vredesduif - ocheirremen da biste ken, in dei reèéger - die de lucht ingegooid werd om de vredeswil van de orga nisatoren te beklemtonen, had geen zin Het diertje ging gewoon op de grond zitten, slaagde er even in, dankzij het leveren van een extra-inspanning, bo venop een paraplu te gera ken, maar besloot dan maar opnieuw de begane grond op te zoeken. Van waar ze dan opnieuw in een geïmproviseerde kooi belandde. We hadden de indruk dat die duif zich vorig jaar, tijdens het Maria-spel, be ter amuseerde. Toen vloog ze - feirm gezien - boven op het mirakuleuse beeld van Onze-Lieve-Vrouw. Overigens tot eenieders tevredenheid. Een duif met zin voor symboliek. Toch vorig jaar, in elk geval. Van paraplu's gespro ken. Schepen André Tirez heeft zich ongetwijfeld haast-je-rep-je naar de Be vrijdingsfeesten begeven, moet zich dan plots bewust geworden zijn van het rui ge weer buiten, heeft toen maar lukraak een paraplu uit de paraplubak gegrist en moet pas later ontdekt hebben in welke erbarme lijke toestand die regen scherm verkeerde. Van al le personen en voorwer pen rondom het gedenkte ken voor de gesneuvelden aanwezig, gaf voornoemd voorwerp op de meest dui delijke manier blijk, te heb ben deelgenomen aan de Tweede Wereldoorlog. En we kunnen ons vergissen, 't Kan ook de eerste ge weest zijn. De uitvoering van het Belgisch volkslied aan het eind van de plechtigheid Feestwijzer De W.O.F. beginnen eigen lijk al op vrijdag 28 september met de dag van Groot-Lebbe- ke, waar elkeen van 20 tot 22 uur gratis toegang krijgt in de hallen, en op de koop toe nog bedacht wordt met een halve liter gratis pils. Op zaterdag 29 september heeft de officiële opening plaats op het gemeen tehuis van Lebbeke waar de Münchener delegatie met pas send ceremonieel ontvangen wordt. Om 12 u gaat de ope ningsstoet uit en voor 's avonds in de feesthalle noteren we het optreden van de Kapelle uit Grünenbach, de Alpenhoorn blazers -jf Sirilinan«; ynllre- dansgroep I Giurgintani en om 15 u in Halle C de fanfare Sint- Gertrudis uit Nederland. Op zondag 30 september om 10u30 wordt de eucharistievie ring in de Sint-Salvatorkerk opgeluisterd door de Duitse Musikkapelle van Grünenbach en daarna is er weer stoet. In de Halle is er op die dag om 15 u een optreden van de YII -harmonie uit Roosen daal. Om 16 u neemt het WOF-komitee in het Brou wershuis afscheid van de for matie Grünenbach en de volksdansers uit Sicilië. 30 sep tember is eveneens de Dag van de Wiezekaas. Om 16 u heeft in halle C de proklamatie en de prijsuitreiking van de jeugdte- kenprijskamp over kermis en Wiezekaas, en om 19 u worden de eregasten officieel ont vangen. Op maandag 1 oktober ge denkt Wieze zijn afgestorve nen in de zieledienst van 9u30 en de alomgekende bedevaart- mis t.e.v. de h. Salvador wordt opgedragen op kermisdinsdag 2 oktober om 10 u. Na die dienst is er voor de eerste keer processie naar het nieuwe St.- Salvatorkapelleken. Daarnaast blaast de Kon. Fanfare St.- Cecilia van Wieze taptoe in het dorpscentrum. Traditiege trouw krijgt op kermisdonder- dag (dit jaar 4 oktober) de veeprijskamp aan de Klooster straat zijn beslag vanaf 14 uur. Op vrijdag 5 oktober om 10u30 treden de oudstrijders en de groot-invaliden in de kijker met o.m. een optocht naar en een plechtigheid aan het monument der gesneuvel den op het kerkhof. Van 12 tot 17 uur komen ook de mensen van de derde leeftijd aan hun trekken en om 20 uur viert men in Halle C de «Dag van de Maitrank». De hoogmis van zondag 7 oktober om 10u30 in de kerk zal muzikaal begeleid worden door de Fichelbergse Trach- tenkapelle, op het middaguur gaat er weer een feeststoet uit. In Halle C verzorgt de fanfare Sint-Cecilia uit Voerendaal om 16 u een optreden, wijl de bierhandelaars gezellig samen kermissen. In de gratis toegankelijke Hgüe C zij" on yriida? 12 oktober twee opmerkelijke koncerten voorzien: om 20 u de Sint-Ceciliafanfare uit Er- pe-Mere en om 21 u de Polder- galm uit Brugge. Op zondag 14 oktober zullen de Bückeburger Jager de eu charistieviering van 10u30 met de tonen uit veel Beiers koper sieren. Na de feeststoet, die om 12 u vertrekt, wordt er weer fervent geakteerd in Hal le C. Om 15 u door de Boeren- kapel De Stofhappers uit Eind hoven en om 16 u door de Fleurs des lies, een exotische volksdansgroep uit Guade loupe. In de oktoberhalle A vindt van 22u30 af de sluitingscere monie en de apoteose plaats van de 29ste Wieze Oktober feesten. Volledigheidshalve voegen we aan dit programma nog de disco en de light effects, van break dance tot hardrock toe, met op vrijdag 28 septem ber de internationale popgroep The Dolly Dots; op dinsdag 2 oktober Vader Abraham, op vrijdag 5 oktober Radio Mae- va en op vrijdag 12 oktober een showavond met Willy Sommers. Dit alles in de reuze discotent op het plein. Verder in de halle B op de 2de en 3de zaterdagavond het orkest Theo Mertens en elke zaterdag avond in de Halle C de forma tie van Karl Herberger. Ont- hou ook de namen van de konferenciers: Guske Lancier en Jean Monnet, en de gastdi- rigenten, al voldoende be kend: Georg Wolff, Sepp Gus- sman en Paul Klammt. (j.V.L.) 28/9 witic OKrp*K«Fe Sm» Lebbeke. Wieze Oktoberfeesten. Vanaf morgen zijn ze er weer: blaaskapel uit Beieren, de pretmakers van uit alle hoeken van het i Engeland. Wieze verkeert dan weer in feeststemming (archief). Regen en kou spelbrekers Regen en kou. Dat waren de weersomstandigheden waarin vorige week zaterdag, de Lebbeekse vaderlandslievende verenigingen de Bevrijding 1944 herdachten. Het pro gramma werd, gezien deze barre omstandigheden, in een dergelijk ijltempo afgehandeld, dat de plechtigheid aan het monument der gesneuvelden uit beide wereldoorlogen, een uur vroeger dan voorzien plaatsgreep. Tevoren waren op de begraaf- een delegatie van de gemeen plaatsen van Denderbelle, telijke brandweer en de ge- Wieze en Lebbeke bloemen meentelijke autoriteiten de neergelegd. Aan het monu- erehaag vormden, voerde al- ment op het Lebbeekse dorps- lereerst burgemeester Moeyer- plein, waar de vertegenwoor- soon het woord De burge- digers van de diverse vader- meester bracht de vernedering landslievende verenigingen, en de ellende in herinnering, die de bevolking gedurende vier jaar Nazi-bewind moesten ondergaan en citeerde 3 sep tember als datum waarop ook Lebbeke, zonder veel krijgsge weld, van het Duitse juk werd bevrijd. F. Moeyersoon bracht verder hulde aan de Lebbeke naars die tijdens deze tweede wereldoorlog het leven lieten en hoopte dat de toekomst er een zou zijn van leven in vre de, vrijheid en vriendschap. Louis Buggenhout van het Ge heim Leger had het in zijn toespraak over de vreugde en de vrijheid die m september '44 heerste en over het feit dat die vrijheid achteraf door som migen misbruikt werd om, al dus spreker, de struktuur van ons land meer en meer in vraag te stellen. Spreker sprak bo vendien zijn afkeer uit tegen elke vorm van extremisme. Slotspreker was Henri Van Bosbeke. Hij schetste de be vrijding van ons land in 1944, bracht ook hulde aan al dege nen die in de koncentratiekam- pen het leven lieten en dankte het gemeentebestuur voor zijn medewerking aan de bevrij dingsfeesten. Later op de avond volgde een taptoe verzorgd door de Leb beekse muziekverenigingen. De Bevrijdingsfeesten werden besloten met een vuurwerk en een volksbal. Vredeskomitee Niet alleen de oudstrijders en het verzet brachten tijdens de Lebbeekse Bevrijdingsfeesten hulde aan de vele bekenden en onbekenden die tijdens de tweede wereldoorlog stierven door het oorlogsgeweld. Ook het Lebbeekse Vredeskomitee legde vorige zaterdag een bloe menkrans - voorzien van de tekst «Sterven voor de Vrede of Leven voor de Vrede» - bij het gedenkteken neer. Tegelijkertijd doet het Leb beekse Vredeskomitee ook een oproep aan alle mensen, om ook nu voor de vrede te vechten. Zij het dan op een geweldloze manier De v die wc nu kennen is s hen niet meer dan een b gewapende vrede. Gedut veertig jaar hebben de b grootmachten een ongel» wapenarsenaal bijec spaard, waarmee ze de g wereld tot twintig maal mi kaar kunnen vernietigen. Ir of één keer al niet genoe.' Dit wapenarsenaal was totj de zeventiger jaren bedot" een afschrikkingsmiddel. I huidige wapenwedloop is ti op niet langer gebaseerd, i zeer precieze en snelle keraf ketten die de NAVO nu installeren, en waarop de Hf sen al een antwoord klaar hj®, ben, zijn bedoeld om bij ir lijke dreiging, direkt te gebruikt. De nukleaire k strofe kan binnen de acht 4 nuten een feit zijn. Wedt se stappen voor beperkt? <1 wapening kunnen deze g' van geweld nog tegenl Een klein land als Belgii.ti een eerste kleine stap z door de kernraketten nittf1 plaatsen. Een klein en d kratisch land als België kaa< wil van de overgrote mee heid van zijn bevolking d blijven negeren. Het Lebbeekse Vredeski tce wil dal de vredeswil zovclen eindelijk t den wordt omgezet. Zodal ook over tien jaar de fc ding nog kunnen vieren. (pierre van ri Lebbeke. De oudstrijders legden bloemen neer aan het monument van de gesneuvelden (vh) Achiel Vermeiren vertelt... Na zien ek de mensen buiten Lebbeek, da da probeeren te leezen al e gezicht trekken en zeggen: Krijge, dei van Lebbeek nen dikken nek, ja! Ne nieë, wijl emme wijlen gien 'n dikken nek en wijlen emmen d'er noeit op gepeist van 't zoeëvéér te bringen. Mau as 't zoeë voils gaut es Lebbeeks op weg om een wèèreldtaul te wenen. Nie allieën dee onzen berremieëster da d'al Lebbeeks begint te klappen as'en moe spreeken. As'en sprekt van opkoterenes da toch Lebbeeks, zeker? Niemannie èèt em gevraagd om da te doen, ei doet da gewoein oil zei zeiven. Mau wa zaadde willen want as'n nau Lebbeek te vrijn kwam emmen em Lebbeeks gelieërd en vroeg of laut moe da z'n gevolgen emmen 't Es naa mau 't oopen dat goe verbeid goe doe volgen. Mau 't es nie alles. Oeik op 'n lié véé werd al Lebbeeks gesproken. En... tein nog in e program vee mensen da lank nau 7 school gewest zen In 'n le-Kuu kwis Ik zie'n dau altijd nau. kweste van au m'n vraa te laute zien oe slim da'k ben. Mau mèn ièrink broeëit nie. Want 'k ender nie veel van. Mau wa d'oeërek Herman Van Molle gepasseerden deistdag zeggen: Boef op.' Kende 't aa veestellen op Téé Véé?- De vauder van Herman Van Molle mag naa nog van Lebbeek zijn, da's toch giën rede om Lebbeeks gaun te klappen. Ik peis da'men nog nie 't ennen zijn, hé. Ik verwacht da d'ieën van dees daugen Mariens, onzen ieëste minister oeik begint. Ik zien 't al gebeeren dat'n, as'en op Téé Véé komt, zèèt in de plotts van »'t Es evident- Da geft verref!». Wijlen aagen malkanderen op d'ooigte, hé. Ne rasechten. worifwi Een initiatief van BGJG-Jonge Gezinnenaktie Begin dit jaar organiseerde de Jonge Gezinnenaktie van de Bond voor Grote en Jonge Gezinnen, afdeling Lebbeke in het zwembad van het Ge meentelijk Sportkomplex van Tot het zwembad, zwemkti de O.L.Vrouwgcmeente, een én verzekering inbegrepen. kursus watergewenning voor tm kleuters. Met flinke bijval trouwens, want niet minder voor kleuters. Een noodzi dan veertig pagadderkens kwa- aldus Jozef Menten, vermin men er onder begeleiding van bevoegde monitoren, kennis maken met die enorm grote plas water. Aan het eind van geren. Tot deze kursus de kursus kregen ze bovendien gewenning zullen een diploma uitgereikt. J In aansluiting daarop, legt Jozef Menten, één der initia tiefnemers uit, organiseren we De kostprijs voor deze vanaf begin oktober een kur- bedraagt 400 fr.. evenee» sus kleuterzwemmen. Deze les inbegrepen, kursus. die start op zaterdag Zich inschrijven kan bij 6 oktober te 9 u.. omvat tien zcf Menten, Fresiastraat wekelijkse lessen en is toegan- 9370 Lebbeke (052/21.82- kelijk voor die kleuters die de en bij Annemie Van 1 kursus watergewenning achter Borght. O.L.Vroutflj de rug hebben ofwel in de 13A. 9370 Lebbeke laatste kleuterklas zitten, of 21.96.83). leerling zijn van het eerste leerjaar. Tot deze lessenreeks maksimaal twintig kleu» toegelaten. Hei inschrijvif geld bedraagt 500 fr.. toef* belangstelling hiervoor keer zo denderend was dat kleuters hebben moeten tien kleuters worden toef De monitor zal groepjes van vijf begeleid

De Voorpost | 1984 | | pagina 44