Gasterminal in Kallo officieel in gebruik Symposium in Hulst: meer aandacht voor vervuiling Schelde Jo Cornu neemt ontslag als schepen van Stekene Kallo herdacht bevrijding Nelly Maes met vragen over Liefkenshoektunnel en Grote Ring De Voorpost - 28.9.1984 - 9 In de Beverse deelgemeente Kallo werd ter hoogte van het zuidelijk insteekdok de Antwerp Gas Terminal officieel in gebruik genomen. De bouw van het overslagbedrijf voor LPG startte in 1982. AGT is één van de laatste bedrijven die zich op de Wase Scheldeoever zyn komen vestigen. Hoewel de investering aanzienlijk is, zal de tewerkstelling op de terminal eerder beperkt blijven. Niet over de bevestiging zelf, maar eerder over het veiligheidsaspekt is i het Waasland nogal wat te doen geweest. =seb Kapaciteit Antwerp Gas Terminal is ge vestigd op een twaalf hektare groot terrein achter de volledig afgewerkte Kallosluis. In een eerste faze werden vier sferen onder druk gebouwd, elk goed voor een inhoud van 3.300 ku bieke meter gas. Aan twee volledig gekoelde tanks van elk 50.000 kubieke meter voor de opslag van propaan en bu taan werd dit jaar de laatste hand gelegd Er werden bovendien drie stei gers gebouwd: één voor tan kers tot ongeveer 75.000 ku bieke meter, één voor tankers tot 9.000 kubieke meter gasin- houd en een derde dubbelzijdi ge binnenvaartsteiger, waar aan gelijktijdig twee gassche- pen kunnen aanleggen Alle steigers zijn uitgerust met hy draulisch bediende laadarmen. Veiligheid Over het veiligheidsaspekt is in het Waasland nogal wat te doen geweest. De inwoners van Kallo, gemeente op een boogscheut verwijderd van de terminal, waren er duidelijk niet gerust in. Ingenieur Mark De Pauw van de Beverse mi lieudienst. die ook maanden lang in de weer is geweest met het opmaken van een veilig heidsstudie, werd in Kallo uit genodigd om het veiligheidsas pekt toe te lichten. Zijn ant woorden toen konden duide lijk niet iedereen bevredigen. Protest Tegenwind is er vooral geko men van Agalev, dat in de gemeenteraad van Beveren ook twee vertegenwoordigers telt. Hun voornaamste bezwa ren tegen de inplanting van de terminal werden verzameld in een brochure die de titel «LPG terminal in Kallo: een tijd bom?» meekreeg. Volgens Agalev is de afstand tot de bebouwde kom te beperkt en is het ook gevaarlijk LPG-tan- kers zover landinwaarts te la ten komen. Op zaterdag 3 de cember 1983 werd met enig ceremonieel de eerste gastan ker van AGT verwelkomd. Le den van Agalev maakten toen van de gelegenheid gebruik om op ludieke wijze hun ongenoe gen te uiten. Toch werd vorige week don derdag, bij de offïële in ge- bruikname, door de AGT-ver antwoordelijken gezegd dat strengere veiligheidsmaatrege len getroffen worden. Eén van de aspekten is de uitwerking van een modern brandbestrij- dingssysteem. Magneet Bij AGT zijn thans zo'n vijfen twintig mensen tewerkgesteld. wat volgens general manager Bos voor de eerste jaren vol doende moet zijn. Heel wat funkties werden overigens geautomatiseerd. Antwerp Gas Terminal inves teerde voor wel 1,7 miljard in Kallo. In een tweede faze zou een uitbreiding met vier sferen en twee volledig gekoelde tanks kunnen voorzien wor den. AGT heeft overigens op tie op nog terreinen op de Wase Scheldeoever, die thans beheerd worden door de Dienst Ontwikkeling Linker Scheldeoever (Dolso). De in planting van AGT zou een «magneetfunktie» kunnen hebben, d.w.z. dat rond de gasterminal nog andere bedrij ven zouden kunnen bevestigd worden, als de ekonomische konjunktuur tenminste verbe- Multinational Antwerp Gas Terminal is een multinationale onderneming. De exploitanten zijn United Energie Resources in Hous ton, VSA (50 procent-partici patie), Transol in Rotterdam (45 procent) de Acide Carbo- nique Pur in Brussel (5 pro cent). Bij de bouw van haar opsiagterminal heeft AGT zo veel mogelijk gebruik gemaakt van Vlaamse onderaannemers en gesteld wordt dat het dus om «een puur Belgische in spanning» ging. De officiële in gebruikname van Antwerp Gas Terminal, vorige week donderdag, werd bijgewoond door heel wat pro minenten, onder wie minister Tindemans en vertegenwoor digers van het Beverse sche- penkollege. L.V.B. en W.V. Kallo. Impressie van de gasopslagplaatsen van AGT aan de Waaslandlaan (Iv) Kallo. Vijfhonderd genodigden vorige donderdag voor de officiële ingebruikname van Antwerp Gas Terminal. Vooraan ondermeer minister van buitenlandse betrekkingen Tindemans, burgemeester Van der Aa en general manager Bos van Agt (Iv) t(7* In het Zeeuws-Vlaamse Hulst wordt zaterdag 6 oktober (10.30 u. en 16 u. een symposium georganiseerd over de milieuproblematiek van de Schelde. Zowel Vlaamse als Nederlandse verenigingen werken mee. Zowel in België als in Nederland dient de waterverontreiniging van de Schel de en Westerschelde veel meer onder de aandacht te komen, stelden de organisatoren tijdens een perskonferen- tie in Antwerpen. Met het symposium wil men daartoe een belangrijke bijdrage leveren. De Scheldewerkgroep tekent voor de organisatie van dit mi- lieugebeuren Deze werkgroep werd op 6 april 1984 opgericht, nadat in januari de kontakten waren gelegd op een studie weekeinde over de Schelde in het Nederlandse Aardenburg. De werkgroep bestaat uit de Werkgroep Water, Benegora en de Westerscheldewerk- Scheldesymposium in Hulst. Ook bedrijven op de Wase Scheldeoever werden 'bemon sterd' met het oog op het symposium (Ivb) Kallo heeft als een van de laatste Wase gemeenten de bevrijding herdacht. De feestelijkheden waren over twee dagen gespreid. Het polderdorp van weleer is in feite in twee keer hevryrl geworden. Nadat in het dorp zelf de vlaggen al waren uitgestoken bleef de polder, door het opblazen van de brug over de Meikader, nog een tijdlang in Duitse handen, i Tijdens de feestelijkheden za- Zondag had de viering een terdag jl. had een bloemenhul- meer officieel karakter. De ge- de plaats en brachten school- meente Beveren was vertegen- kinderen aan de hand van een woordigd door burgemeester 1 gedicht de bevrijding in herin- Van der Aa en schepen Smet. nering Het gedicht was ge- Uiteraard stapten ook tiental- schreven door Marcel Beel- len vaderlandslievende vereni- dens, een bekend figuur in het gingen in de optocht mee op. Kallose verenigingsleven. Die De stoet zelf was begonnen eerste dag werd afgerond met aan de Melscledijk, waar elf een kleurrijk vuurwerk. weerstanders en een Brit het leven lieten. Leden van de Kallose ruiterijvereniging Sint- Pieter openden de optocht, ge volgd door een beperkte kara vaan van militaire voertuigen. Ook soldaten van de kazerne Westakkers waren van de par tij. Het was overigens kom- mandant Van Hove van die zelfde kazerne die een toe spraak hield aan het monu ment van de gesneuvelden. Namens het gemeentebestuur legde burgemeester Van der Aa bloemen neer aan het mo nument. De vlot verlopen her denkingsplechtigheid werd af gerond met een ontvangst op het gemeentehuis. L V B groep. De eerste houdt zich voor de Bond Beter Leefmi lieu bezig met alle waterzaken. Benegora staat voor Belgisch- Nederlands grensovcrleg regio Antwerpen. Deze groep houdt zich vooral bezig met de grens overschrijdende milieupro blemen in het grensgebied rond Antwerpen. Lozingen Gegevens verzamelen over de bronnen van waterverontreini ging is geen gemakkelijke klus. De meeste gegevens over lo zingen van bedrijven die door de overheid worden uitge voerd, blijven in de meeste landen «binnenskamers» zoals in België. In Nederland zijn wel meer gegevens bekend, al zijn ze vaak niet volledig. Om maar niet te spreken van de illegale lozingen, waar nie mand, behalve de lozers zelf wejlicht, iets van weten. Het is vrij nauwkeurig bekend hoe veel ton van een bepaalde stof ieder jaar via de Schelde Ne derland binnenstroomt, maar uit welke pijpen dat nu precies komt is moeilijk te achterha len. In samenwerking met de Westerscheldewerkgroep heeft het Internationaal Watertribu naal een zogenaamd «Fliessen- de Welle onderzoek» uitge voerd op de Schelde met als loei onafhankelijk fcitenmate- iaal te verzamelen over de bronnen van waterverontreini ging op de Schelde en Wester schelde Bij zo'n onderzoek zakt een schip met de snelheid van het stromende water de rivier af. Vanaop het schip worden op vaste punten voor, bij en na een lozingspunt van een bedrijf, smeerpijp of zui veringsinstallatie monsters van het water genomen. Men kan dan precies zien waar nieuwe verontreinigingen in het water komen en waar koncentratics van al in het water aanwezige stoffen toenemen. Op de Schelde werd het onderzoek uitgevoerd in augustus 1983. Vanaf de monding van de Ru- pel tot aan de grens werden bij ongeveer alle bedrijven water monsters genomen, dus ook van deze op de Wase Schel deoever. Overleg Op 18 juli van dit jaar werd door verschillende Belgische en Nederlandse ministers over legd over een aantal proble men als de verdieping van de Westerschelde en de kwaliteit van het Schcldewater. Een be langrijk gespreksonderwerp vormde het verdiepingspro gramma van de Westerschel de. Dit programma moet toe laten dat schepen met een die pgang van 48 voet in alle ge middelde tij-omstandigheden de Zandvlietsluis kunnen be reiken vanuit de Noordzee. De Technische Scheldekommissie heeft de problematiek bestu deerd en konkludeerde dat het programma kan worden uitge voerd zonder belangrijke wij zigingen in het waterbeheer in de Westerschelde en zonder gevoelige aantasting van haar grote ekologische waarde. De verdieping zal volgens de orga nisatoren van het symposium echter tot gevolg hebben dat honderden hektare slik en schor langs de Westerschelde verloren zal gaan door de toe name van de stroomsnelheid. Daarbij komt het slib uit het oostelijk deel van de Wester schelde in belangrijke mate is verontreinigd. België deed in het overleg formeel afstand van de uitvoering van de bochtafsnijding bij Bath en legde prioriteit bij het verdie pingsprogramma. Van Neder landse kant heeft minister Smit - Kroes het verdiepingspro gramma gekoppeld aan de uit voering van het Maasverdrag. Dit verdrag regelt afvoer en kwaliteit van het Maaswater. De Technische Scheldekom missie springt wel heel gemak kelijk over het verlies van waardevolle slikken en schor ren heen, menen de organisa toren. Jan De Vries daarover: «Het probleem van de berging van verontreinigd slib is alleen op te lossen als aan de oorzaak van de vervuiling een einde komt. Het lijkt dan ook niet meer dan logisch dat aan het verdiepingsprogramma ook ei sen gekoppeld worden, die de garantie geven dat de water verontreiniging van de Schelde wordt teruggedrongen». Het instellen nu van een advizeren- de Belgisch Nederlandse Scheldewaterkommissie be hoort tot de mogelijkheden en daarin zien de organisatoren van het symposium wel een lichtpuntje. In deze kommissie zal door beide landen overlegd worden over de kwaliteit van de Schelde. Brochure Als achtergrondinformatie bij het Schelde-symposium heeft de Schelde-werkgroep een brochure samengesteld. In de ze brochure zijn over verschil lende aspekten van de milieu problematiek bijdragen opge nomen. Drie van die bijdragen komen voort uit een studie weekend, dat in januari van dit jaar in Aardenburg werd ge houden over de Scheldepro- blematiek. Het betreft inlei dingen over de volgende on derwerpen: «De bestrijding van de waterverontreiniging in België» door de h. Bruijneel. «De belasting van de Wester schelde met verontreinigde stoffen» door de h. Venema van het Rijksinstituut voor Zuivering van het afvalwater en de «Internationale rechts- mogelijkheden voor verbete ring van de kwaliteit van het Scheldewater» door jurist Ernst Klatte. De overige artikelen gaan over het algemeen waterzuiverings plan voor Vlaanderen, een ge val van waterverontreiniging van de Laak, hydrografische werken op de Schelde, de ge volgen van baggerwerken op het Scheldemilicu en de juridi sche aktiemogelijkheden in Nederland en België in geval van waterverontreiniging. De ze brochure kost 150 frank en kan worden besteld bij de Werkgroep Water, Vermey- lenlaan 1/15 te 2050 Antwer pen. Het rekeningnummer van de werkgroep is 001-1366014- 39. Over de resultaten van een onderzoek naar de vervuiling in het Europees vermaarde Verdronken Land van Saef- tinghe (enkele schapen werden door herder Jan Boom al dood aangetroffen) blijft men voor alsnog in alle talen zwijgen. De konklusies worden wel bekend gemaakt tijdens het sympo sium in het gemeenschapscen trum Den Dullaert te Hulst. Luc Van Broeck Bevrijding herdacht Burcht openden de optocht (Iv) Bevrijding herdacht afgezakt (Iv) Ka lo. Soldaten Kallo. Heel wat oud-strijders waren de Beverse deelgemeente Senator Nelly Maes heeft een aantal parlementaire vragen gesteld aan de bevoegde ministers, die iedereen in het Waasland wel zullen interesseren. Naast een vraag om juiste cijfers betreffende het aantal ver keersongevallen, gekwetsten en doden op de expresweg, stelde zij enkele pertinente vragen betreffende de Liefkenshoektunnel en de Grote Ring. Zo is er o.a. de vraag wat de kostprijs zou zijn van de onteigeningen en van de konstruktie van de Grote Ring. Daarnaast de vraag wat de kostprijs van de verschillende alternatieven zou zijn, met speciale aandacht voor het alternatief via Expresweg en Krijgsbaan. Tenslotte de vraag of het innen van tolgelden niet nefast zou zijn voor de beoogde doeleinden van de Liefkenshoektunnel, namelijk gevaarlijke transporten uit de Kennedytunnel houden en hem tegelijkertijd ontlasten. Met senator Nelly Maes kijken we benieuwd uit naar de ant woorden van de ministers. Wordt nieuwe direkteur van Bell Telephone in België Maandag geraakte bekend dat Jo Cornu, schepen van groot-Stekene en wonende aan de Kemzeekse Reinaert- laan, door de president van Bell-Telephone werd uitgeko zen om de nieuwe direkteur te worden van Bell-Telephone in België. Tot dan was Jo Cornu algemeen direkteur van een chips-fabriek te Oudenaarde. Voor de overgrote meerderheid van de Stekense bevolking komt deze benoe ming als een volledige verrassing over. Voor Cornu zelf betekent het natuurlijk een enorme pronotie: van een «bedryQe» als Mi tec van 200 werknemers ineeens naar een reusachtig bedrijf waar zo'n tienduizend mensen zijn tewerkgesteld. Dit betekent ook dat Jo Cornu gewoonweg géén tijd meer zal hebben om nog «iets anders» te doen. Hobby's zyn er de eerste jaren niet meer by. Dit betekent ook dat Jo Cornu ontslag nam als schepen én als gemeenteraadslid van Stekene. Voor het huidige gemeen tebestuur betekent het een zware aderlating. Jo werd te Kemzeke geboren in 1944. Hij is nog 39, maar wordt binnenkort 40 jaar. Hij is gehuwd met Lieve Mertens en vader van Katrien, Inge en Tom. Na het behalen van een diploma van burgerlijk elek- tro-technisch en burgerlijk werktuigkundige ingenieur aan j de Katholieke Universiteit van j Leuven in 1967 trok hij naar het buitenland. Hij studeerde achtereenvolgens in Canada ('67 tot '70 aan de Carleton University te Ottawa) waar hij Master of Engineering en dok ter in de toegepaste weten- i schappen werd.Nadien werd hij onderzoeker in het Zwit- sers labo «Brown Beveri Re- I search Center». In 1973 keerde j hij terug naar Kemzeke en werd tewerk gesteld bij Bell- Telephone. Daar ging hij de Jo Cornu: Stekense schepen afdeling ontwikkeling in mi- wordt Bell-direkteur kro-elektromka leiden om in 1982 te worden benoemd tot algemeen direkteur van het chips-verwerkende bedrijf Mi- tec te Oudenaarde. Politiek Sinds 1977 is Jo Cornu ge meenteraadslid te Stekene, bij de groep Gemeehtebelangen. Na een 24-jarige oppositiekuur ging de groep Gemeentebelan gen na de gemeenteraadsver kiezingen van 1982 een «histo rische» koalitie aan met een deel van de CVP, namelijk de SVP ofte de vroegere Stekense Volkspartij. Water en vuur, wit en zwart samen te Stekene. Jo Cornu werd één van de steunpilaren van deze koalitie als schepen van kuituur en on derwijs én met méér dan z'n zegje in natuur- en milieupro blemen. Wel bleek het dat hij niet voldoende tijd kon uit trekken om aan «aanwezig heidspolitiek» te doen. «Ik had besloten om datgene wat ik ken en weet ten dienste te stellen van de bevolking», al dus de schepen, die nooit of nooit enige partijkaart heeft gehad. «Ik heb trouwens nooit enige politieke ambitie gehad: ik deed het voor de mensen. Nu kan ik daarvoor in 't geheel geen tijd meer vrij maken, want ik zal het nog zoveel drukker hebben», aldus de kersverse Bell-Telephone di rekteur. «Vermits ik nooit iets half zal doen, stap ik eruit en laat het over aan iemand die er zich voor kan inzetten». Opvolging Natuurlijk laat Jo Cornu een leemte na. In de gemeenteraad zal hij worden opgevolgd door Marie-Jeanne Gijsel, maar wie hem als schepen zal vervangen is een ander paar mouwen. Volgens het behaalde aantal voorkeurstemmen zou Alfons Dhollander aan de beurt zijn. Maar... Fons is niet meer van de jongste en is druk doende in VU-hiërarchie. Daarna is het de beurt (eventueel) aan Frans Windhey. daarna aan Freddy Merckx... «Hierover is, voor zover ik weet. nog niets be slist», aldus Cornu: «Er zijn verschillende mogelijkheden. Zelfs een herverdeling van de bevoegdheden zou kunnen». De nieuwe Bell-direkteur zei ons nog dit: «Ik ben tevreden dat ik heb kunnen meewerken aan de verzoening te Stekene. Marie-Jeanne Gijsel volgt in de Stekense gemeenteraad Jo Cornu op, als raadslid Ik hoop nu dat de verkozenen hun taak zullen vervullen wars van partij-politiek, maar met het oog op het welzijn van de bevolking». Nieuw gemeenteraadslid Cornu zal in de gemeenteraad worden opgevolgd door Marie- Jeanne Gijsel uit de Stekense Frans Van Brusselsstraat 20. Het nieuwe gemeenteraadslid is 34 en gehuwd met Orwig Geerinckx. Ze hebben één zoon. Gunnar. Mevrouw Gij sel is huisvrouw, maar aktief in het verenigingsleven én in de Gemeentebelangen. Ze heeft talrijke hobby's in de sport en handvaardigheid. Volgens het programmaboekje van de Ge meentebelangen voor de ge meenteraadsverkiezingen van 1982 is Marie-Jeanne van het besliste type, zacht van aard en vol charme. Ze wil de frisse toets brengen in de gemeente raad en haar advies was - en is hopelijk nog steeds - «Een gemeente voor de mensen». Gremar In New York werd een bij bank van de Generale Bank- maatschappij ingehuldigd. De Generale Bankmaatschappij is reeds sedert 1920 aanwezig en is eveneens sedert 1968 aan deelhoudster van de European American Bancorp.

De Voorpost | 1984 | | pagina 9