Ons tuintje kost heel veel» Een sport- en kuituurhal voor Belsele int-Niklase verkeersbrigadiers nogen ook verbalizeren Witte fietsketting Ivan Groene Fietsers-Temse Achtste kleindiershow in Sint-Niklaas SP. Waasland verwijt C.V.P. politisering vrije radio's Selektief ophalen van papier en karton te Hamme O.C.M.W.-Sini-Niklaas geef! licht mentaal gehandikapten een kans Een speel-o-teek in Sint-Niklaas Opnieuw relaksatietraining te Dendermonde Tweede hoevefietsrally in Sint-Niklaas De Voorpost - 5.10.1984 - 13 Een wekker», zegt schepen Huys 1,1september 1984 is een historische datum voor de ichiedschrijving van de verkeersveiligheid in Sint-Ni- op die datum werden de eerste verkeersbrigadiers dienst van de stad uitgezet aan verschillende scholen. et begrip en de functie van verkeersbrigadiers is al ani kele jaren oud. en ook in Sint-Niklaas zijn er ooit l"8' igdverkeersbrigadiers geweest. De nieuwe lichting ver- ersbrigadiers is gegroeid uit een zorgvuldige voorberei- ver ng van rijkswacht, politie. Rode en Vlaamse Kruis en de urn enst verkeersplanning van de stad Sint-Niklaas, die Imt «ft geleid tot de kursus verkeershelper. 'en ie verkeersbrigadiers wer- ouders die, door hun kind vei- aat n. in tegenstelling tot de ver- lig op school te willen brengen, no* érèbrigadiers in andere ste- een reëel gevaar betekenen n. degelijk opgeleid in de voor de andere kinderen H B.O. en de verkeerskun- Het stadsbestuur heeft de vei- Hun opleiding alleen geeft ligheid van alle kinderen op zekerheid dat zij op alle het oog. Daarom zullen de 1 uciale momenten in het ver- Sint-Niklase verkeersbriga- erseebeuren kunnen optre- diers ervoor zorgen dat het n. Hun bevoegdheden zijn verkeer rond de scholen zo B8 ettelijk voorgeschreven en ordelijk mogelijk gebeurt. jn kleiner dan die van een jgCl kswachter of een politiea- Meewerken df nt. Hoe nobel ook de vrijwillige i de t wettigt echter niet het inzet van deze mensen is, toch end rentueel negeren door de kan men niets bereiken indien -an<j eggebruikcrs van de bevelen de bevolking zelf niet mee- n de verkeersbrigadiers. De werkt. Deze medewerking kan ettelijke bevoegdheid van de gebeuren op twee niveaus. In -rkeersbrigadiers werd. dank de eerste plaats moeten de de medewerking van politie weggebruikers gewend gera- rijkswacht, uitgebreid tot ken aan het nieuwe beeld van en zeer grote feitelijke be- de verkeersbrigadiers, en ze legdheid. Wie zich niet houdt alle respekt geven dat hun toe- in de bevelen van de ver- komt. Met aandrang vraagt •ersbrigadiers zou wel eens men de bevolking om de beve- tar kunnen opkijken als hij len van de verkeersbrigadiers akele dagen daarna een heus op te volgen. Ze staan er gratis .V in de bus vindt. voor niets, om onze kinderen Jt verkeersbrigadiers zullen te beveiligen tegen het al te nsi^us niet alleen optreden als agressieve verkeer. Een mas- >tee Idaarovers» d.i. om de kinde- sale eerbied is het minimum iet en veilig de overkant te doen dat onze bevolking kan geven >cb ereiken. maar zullen ook alle om deze mensen te vereoeden. R lagrante inbreuken tegen het £n in de tweede plaats zou lier erkeersreglement rapporte- volgens schepen van verkeer ilnien aan politie en rijkswacht M. Huys het voorbeeld dat de msöp het eerste gezicht een on- verkeersbrigadiers geven een taktangename taak, niet alleen wekker moeten zijn voor de Jlkloor de verkeersbrigadiers hele bevolking. «Een wekker Je ielf, maar ook voor sommige die afeaat omdat het hoog tijd is dat in Sint-Niklaas eindelijk iets moet worden gedaan aan de verkeersveiligheid. Een wekker die de bevolking moet aanzetten om zelf de nodige tucht op te brengen om gedul dig en voorzichtig te rijden met inachtneming van het ver keersreglement. Een wekker ook voor de sluimerende idea listen die weliswaar ooit iets aan de verkeersveiligheid wil len doen. maar er nooit de reëele kans toe hadden.» Eenieder die zich geroepen voelt om de kinderen veilig door het verkeer te loodsen, kan inschrijven op de kursus verkeershelper die tijdens de komende maanden door het stadsbestuur wordt georgani seerd. Alle verdere inlichtin gen te bekomen bij de dienst verkeersplanning, ten stadhui- ze, tel. 776.34.71, binnenpost 39. De verkeersveiligheid omvat vele funkties, o.a. het nazicht van fietsen en bromfietsen, het veilig oversteken van jonge kinderen, het afnemen van be- hendigheidsproeven, het ver schaffen van eerste hulp bij een ongeval en het verlenen van administratieve hulp bij ongevallen. De kursus bestaat uit: - een initiatie in de basistech nieken voor animatie en reani matie bij slachtoffers van ver keersongelukken: 10 lessen ge spreid over 10 uren prak tisch onderricht (verzorgd door het Rode Kruis en het Vlaamse Kruis); - basisinformatie inzake het verkeersreglement en prakti sche opleiding: 5 lesuren (ver zorgd door de politie en rijks wacht). De kursus start op zaterdag 3 november om 8.30 u. Paul De Vidts op groenvoorzieningsdag: Verkeersbrigadiers aan hel O.-L.-Vrouwplein en de Plezantstraat in Sint-Niklaas. Een tachtigtal firma's uit ons land en ook Nederland namen deel aan de woensdag in Sint-Niklaas voor het eerst gehouden «Demonstratiedag groenvoorziening». De be drijven toonden en demonstreerden ook hun machines en aktiviteiten inzake groenvoorziening. Aannemers, leve ranciers van gazonmaaiers of meststoffen, ondernemingen die gespecializeerd zijn in b.v. kinderspeeltuigen, draina ge, bestrijdingsmiddelen (voor onkruid) etc., werden gekonfronteerd met een professioneel geïnteresseerd publiek. De Vereniging voor Openbaar wordt als lokaliteit waar kon- Groen (WOG), co-organisa- gressen georganizaerd worden tor van deze eerste Vlaamse wat uiteraard te maken heeft «demonstratiedag», pakte uit met de puike ligging van de met een fraaie katalogus, ex- stad. tra-editie overigens van het pe- «Ons tuintje kcst heel veel», riodieke tijdschrift Groenkon- zei de burgemeester nog. takt (dat al aan z'n tiende jaar- «Maar als je over een rijke gang toe is). De manifestatie groenverziening beschikt moe- zelf had iets indrukwekkends, je geld vrijmaken om ze ti met enkel omdat het om veelal kunnen verzorgen. Sint-Ni grote gevaarten van machines klaas slaagt daar nog immer in, ging, maar ook omdat een heel want onze financiële balans is ruim deel van de toch impo- in evenwicht». En met dit ge sante vijver van het rekrea- vleugeld gezegde (van Mark - - Eyskens. geloof ik) rondde De Vidts z'n korte redevoering af: De demonstratiedag werd door WOG georganizeerd in samenwerking met Ugexpo. tieoord De Ster werd boord. Een beurs met allure dus. Aanschouwelyk onderricht jefzaterdag 6 oktober nemen de Groene Fietsers van Temse deel aan de aktie «Witte Fietsketting voor vrede, veiligheid G.ren overleving». Het gaat om een landelijke, zelfs interna- __tionale (ook Nederland) symbolische onderneming, een 'zacht' initiatief met de Fiets als 'het onbestr(jdbare wapen van geweldloze weerbaarheid'. De Groene Fietsers-Temse vanaf 14 u. (men start aan de zijn van oordeel dat het huidi- Markt) feilloos achter elkaar je verkeerspatroon helemaal rijden, tegen het tempo van de niét meer op fietsers is afge- allerjongste deelnemer, de m itemd. Ze zullen zaterdag, verkeersregels strikt naleven Op 13 en 14 oktober organizeren de Neerhofvrienden groot-Sint-Niklaas hun jaarlijkse tentoonstelling. Bezoe kers die de Neerhofvrienden kennen weten dat deze manifestatie elk jaar opnieuw een groter aantal dieren, en bezoekers te verwerken krijgt. Met als topper de tentoon stelling verleden jaar meer dan tweeduizend rasdieren ingeschreven. De talrijke bezoekers konden gedurende een paar uur gezellig kuieren tussen deze kleurrijke en levende massa dieren. Ook dit jaar worden vele dieren verwacht. Spijtig genoeg waren de organizatoren verplicht, een rem te zetten aan deze spontane groei. Wegens een beslissing van het stadsbestuur wordt de grote zaal ter beschikking van de Mongotentoonstelling gehouden. Door deze gang van zaken vinden de Neerhofvrienden zich als het ware op een zijspoor gerangeerd. Niettegenstaande dat. zal deze ten toonstelling toch nog zeker méér dan een bezoek waard zijn. Deze dierenshow gaat door in de stadszalcn, Leopold I Open op zaterdag van 10 u. tot 21 u. t tot 17 uur. i op zondag van 9 u Het arrondissementsbestuur van de S.P.-Waasland nam met verbijstering kennis van de aanhoudande pogingen van de CVP «om de hand te leggen op de Wase lokale radio's». Dit was de voorbije maanden reeds gebleken door de infiltratie van ACV-Kristelijke Mutualiteit en NCMV in bepaalde radio's, zo stelt de Wase SP. Woensdag 12 september bereikte volgens de socialisten de machtsdrang van de CVP een bijna cynisch hoogtepunt. Onder de mantel OVER (Oostvlaamse Vereniging van Erkende Radio's) nodigden CVP voorzitter Jan Van Wijck en de Wase CVP sckretaris Gilbert Lockefeer de Wase lokale radio's uit in hun lokaal Het Wiel te Sint- Niklaas. Aan de schaars opgekomen radio's werd een merkwaardig dokument overhandigd. In een rubriek «Wat kan OVER voor U doen??» wordt in niet mis te verstane termen letterlijk aangeboden «Waar nodig, kontakten te leggen met politieke, administratieve en gerechtelijke instanties». Ongelooflijk aldus de SP: «De machtswellust van de CVP-Waasland wil nu ook haar politieke kreaturen in de magistratuur gebruiken om haar reeds zo toegetakeld Waas imperium te helpen her stellen». De onafhankelijkheid van de rechtsstaat wordt op die manier, vinden de socialisten, genegeerd. En de Wase SP vervolgt het kan niet anders, dat een aantal rechtgeaarde tnsten-demokratcn «aan identiteitsschaamte lijden» (al- us CVP frakticleidcr Luk Van Den Branden) in een artij die zulke technieken durft aanwenden wanneer ze )or de kiezer reeds meer als loutere machtspartij wordt itmaskcrd». f SP-Waasland zal in alle openheid en met kracht deze Bktijken met dcmokratische wapens bekampen, zo luidt t in een standpunt dat ons ter hand werd gesteld. en helemaal géén lawaai ver oorzaken. Aldus kan de over heid de aktie bezwaarlijk als een betoging beschouwen. Verkeersveiligheid, dat aspekt houdt de Groene Fietsers in eerste instantie bezig. Zegt Eric Van den Heuvel: «De gemeentelijke overheid heeft geen of weinig beslissingsrecht inzake kernbewapening, werk gelegenheid en energie, maar is wel bevoegd om de gemeen telijke wegen verkeersveilig te maken». In dat verband ver langt men van hel gemeente bestuur deze zaken: de aanleg van meer veilige fiets- en voet paden; het remmen van de snelheid in dorpskernen en woonwijken; het verwijderen van de verkeersborden die het parkeren op het voetpad ver plicht maken; de aanleg van fietssluizen op gevaarlijke kruispunten; meer politietoe zicht op snelheidsovertredin gen en het negeren van de rode lichten; de erkenning van het principe dat de straat van alle man is en iedereen dan ook naar behoren een plaats hoort te krijgen op die straat. Bovendien willen de Groene Fietsers-Temse bij de bevoeg de diensten nogmaals aandrin gen op de heropening van de Mirabrug voor voetgangers en fietsers. De fietsketting slingert zich op 6 oktober vanuit het centrum van Temse richting Elversele en terug, en rond 16 u. is men opnieuw op het marktplein van Temse. (rv/wv) Sedert 1 november 1983 wordt er in Hamme, papier en karton selektief opgehaald. Tijdens de ronde van het grof vuil rijdt er een wagen mee om het pa pier en het karton op te halen. Gemiddeld wordt per maand een 6 7.000 kg. opgehaald. Oud papier neemt een belang rijke plaats in, in de samenstel ling van ons huisvuil. Onge veer 1/5 van de totale hoeveel heid huishoudelijk afval be staat uit papier en karton. Het is dus niet onbelangrijk dat partikulicrcn, maar ook be drijven, winkels en kantoren het papier en karton afzonder lijk houden. Het stimuleren van een selektieve ophaling van papier kan een gevoelige vermindering inhouden van het op te halen huishoudafval. Ter informatie vindt u hierna de dagen waarop het grof vuil en het papier worden opge haald: eerste vrijdag van de maand in de straten waar op dinsdag het gewoon huisvuil wordt opgehaald. De tweede vrijdag van de maand in de Straten waar op woensdag het gewoon huisvuil wordt opge haald en de derde vrijdag van de maand in de straten waar op donderdag hot gewoon huis vuil wordt opgehaald. Verkeersbrigadiers in Sint-Niklaas. Ze mogen ook een proces-verbaal opstellen. Tijdens de Sint-Niklase Ge- prestige nastreeft en dat de Machtens te Molenbeek», meenteraadszitting van 29 sep- socialisten echt niet zouden Als besluit zei schepen Le- tember 11 werden over de willen dat burgemeester Paul naerts dat hij de manifeste on nieuwe sport- en kuituurhal in De Vidls oj" naam zou verbin- wil om dit punt goed te keuren Belsele diverse tussenkomsten den aan dlt nieuwe sportcen- vanwege de socialisten best gehouden trum, antwoordde schepen Le- kan begrijpen omdat in een Schepen L. Lenaerts replikeer- naerts- <<dat er inderdaad hier tweetal jaren al meer infra- de aldus- «De Belseelse ge- en daar sportcentra bestaan, struktuurwerken voor de sport meenschap krijgt op korte ter- die de naam draSen van be' w^den gerealizeerd dan in de mijn de infrastruktuur waar faamde burgemeesters, maar voorbije zes jaren. En een so- het reeds jaren om vraagt. Het dat dit «toevallig» meestal so- A'~ A" zeer groots opgezette projekt cialistische burgemeesters zijn, van een sportcentrum, gelegen bv. Bracops in Anderlecht en tussen rijksweg 14 en het kas- Veel franjes werden er woens- En de stad Sint-Niklaas bleek dagvoormiddag niét gelegd graag bereid, gastvrijheid te naar aanleiding van de open- verlenen aan een vaelbelovend stelling van deze openlucht- projekt als dit. Ter herinnering beurs. Net vóór tienen werd noE eens vermelden dat de het lint doorgeknipt. En een WOG een vzw is die zo n half uur later hield burgemees- honderd Vlaamse gemeen- ter De Vidts van Sint-Niklaas tebesturen groepeert en de be- een korte toespraak. langen van de openbare groen- «Zelfstandigen zijn risiko's ge- voorziening ter harte neemt woon», aldus de burgemees- De demonstratiedag kon ook ter, daarmee doelend op het geldan als een puik voorbeeld enigszins gedurfde karakter van dienstverlening aan de le- van dit initiatief. ..Werken den, en het aspekt servicever- zonder de uurkost te rekenen lening is trouwens één van de is niet ongebruikelijk bij de doelstellingen van de WOG. zelfstandigen». Nadien noem- Zonder veel tamtam is men er de De Vidts deze demonstra- op De Ster, die unieke groene tiedag een knap staaltje van aanschouwelijk onderricht. In de marge had hij lof over voor de Sint-Niklase beplantings- dienst (o.l.v. de heer Saeys), dia de jongste maanden een grote aktiviteit aan de dag legt. Hij stelde verder dat Sint-Ni- klaas steeds meer «ontdekt» oaze die geprangd zit tussen de woonzone van Sint-Niklaas en de bossen van Haasdonk, in geslaagd een toch veelbeloven de manifestatie öp te zetten. Het initiatief is beslist het her halen waard. cialist die dit ziet kan niet an ders dan kwaad worden, aldus Lenaerts. Een Wase speel-o-teek, jawel. Wa-spel is een initiatief ten bate van gehandikapte en langdurig zieke kinderen. Een uitgebreid speelgoedpakket kon worden samengesteld dank zij de opbrengst van het voorbije 'bal van de burgemeester'. Gehandi kapte kinderen en hun ouders of opvoeders zijn zowel op woensdagnamiddag als zaterdagvoormid dag welkom in de Kasteelstraat 8 te Sint-Niklaas. Een reportageteam van De Voorpost speelde even mee met de jongelui. Volgende week in dit blad een bericht. teel van het bisdom, werd door het schepenkollege verlaten. Overigens werH np hj» njaats nooit meer gerealiseerd dan een plakaat om aan te kondi gen dat er een sportcentrum zou komen. Om financiële redenen en ook omdat de inplantingsplaats in de Molenwijk veel geschikter is opteért dit schepenkollege In het licht van de maatschappelijke dienstverlening, die als doel voor een snelle realisatie van heeft eenieder in de mogelijkheid te stellen een leven te leiden een grote sporthal met een dat beantwoordt aan de menselijke waardigheid, heeft het polyvalente zaal in de Molen- OCMW-Sint-Niklaas een aantal licht mentaal gehandikapten wijk, vlakbij de oude spoor- aangesteld als stagiaire schoonmaakster. Oilrio wegbedding. Wie zijn oor te Deze werknemers werden aangesteld boven het wettelijke L3il06ll|n6 IlllPë luisteren legt bij de Belseelse gevraagd procent van verplichte tewerkstelling van mindervali- bevolking, zowel bij de den en buiten de wervingsreserves zoals oorspronkelijk geëist ma O Ut Oil nfflPft WHO sportverenigingen als in de door de RVA voor de aanwerving van stagiaires. IIIIMI1II wil |IIUwlK VVIJII kuituursector, verneemt dat De direktie van de RVA heeft begrip opgebracht voor de Belsele best tevreden is met argumenten van het OCMW t.a.v. de tewerkstelling van minder- 1Landelijkeuiiiae a - deze gewijzigde politiek omdat validen en heeft bij wijze van blijvende uitzondering het OCMW Nuuaas:p men op deze manier de zeker- de toelating gegeven, licht mentaal gehandikapten buiten de j"1 een „it»raard heid heeft dat over enkele ja- wervingsreserve als stagiaire-schoonmaakster aan te stellen. ken- troeven siaai ren deze infrastruktuur een feit Het OCMW wil deze mensen die anders moeilijk worden avnn. zal zijn en omdat de nieuwe geïntegreerd in het ekonomisch leven een kans geven zich waar inplantingsplaats voor gans te maken. Belsele goed bereikbaar is. De Daar waar zij anders moeilijk langs wervingsreserves (resultante ow' aan- en afvoer van het verkeer van een vergelijkend examen) de kans krijgen te bewijzen dat zij telkens kan gemakkelijk gebeuren hun mannetje kunnen staan werd dit op deze manier mogelijk, langs de oude spoorwegbed- De kursus omvat vier avon den: 16 oktober, 23 oktober, 30 oktober en 6 november. men) kost vierhonderd frank voor LG-leden en 600 frank voor niet-leden. Inschrijven kan vóór 8 oktober bij sekreta- ris van de vereniging Frangois Van Oost, Heimolen 76, tel. 03/777.21.55. Nog LG-aktivi- teiten zijn de eerste winter- 20 uur in 'Ons kaarting in 'Ons Huis' op don- Huis', Schoolstraat te Sint- derdag 22 november a.s., ding, die als toegangsweg zal worden aangelegd. Ook de sportraad advizeerdc deze in frastruktuur en de inplantings plaats unaniem gunstig. De vroeger gekozen en nu ver laten inplantingsplaats was bo vendien ongeschikt omdat het gaat over waterziekc grond, waardoor omvangrijke opho- gingswerken en voor de sporthal zeer dure betoninfra- struktuurwerken nodig zouden geweest zijn. Het is de bedoe ling van het schepcnkollegc, deze infrastruktuur funktio- necl en betaalbaar te maken (zo'n 35 miljoen frank)». Op de bewering dat de sche pen van sport zijn persoonlijk Gezien het grote sukses van de oktober, 15, 22 en 29 novem- eerste kursus over relaksatiet- ber. Losse kledij en een de- raining, herneemt het Cen- kentje zijn vereist, trum voor Begeleiding en Het doel van de training is Psychoterapie «Sas» deze emotionele spanningen weg- kursus. werken, de prestatiedruk op Net als vorige keer zullen de het werk van je afeetten, akute kursisten worden begeleid of langdurige problemen leren door Hugo Baert die zich de verwerken. Kortom, wie wil laatste jaren heeft toegelegd leren «in een goed vel» te zit- op de lichaamsgerichte tera- ten, vindt bij deze kursus baat. piebenadering (bio-energetica. De kandidaat-deelnemers shiatsuterapie) doen er goed aan zo snel mo- De training heeft plaats tel- gelijk in te schrijven op het kens op donderdagavond van telefoonnummer 052/21.36.95 19.30 tót 21.00 uur op 18 en 25 ook alle verdere informatie Niklaas. Appelen, peren, ra barber... je leert dat je er alle maal wijn mee kan maken. Deelnemen aan de kursus (dus: wijn maken, proeven en een lijvige brochure doome- feestdansavond op vrijdag december en het ondergrondst bezoek aan een koolmijn oj zondag 17 maart van volgen, jaar. (Idt Sint-Pauwels. Inwandeling van het Sint-Pauluspad, wéér een parel aan de kroon van het Wase schoon (Iv) Vorig jaar werd de eerste door de Landelijke Gilde te Sint-Niklaas georganizeerde fietstocht beschouwd als een uitgesproken sukses. En omdat goeie dingen dienen om herhaald te worden, hernemen de Gilden van Nieuwker- ken en Sint-Niklaas ter gelegenheid van de nationale dag van de landbouw hun initiatief nu zondag 7 oktober. Uiteraard stippelde men een andere route uit, bedacht 'men nieuwe theoretische vragen, zoekvragen en prakti sche opdrachten. De initiatiefnemers willen met deze tweede hoevefietsrally de aandacht vestigen op het belang en de noodzaak van een aktieve en dynamische land- en tuinbouw in het Land van Waas. Het trajekt van de tocht beloopt zestien kilometer, rustige wegen allemaal. Onderweg wordt even halt gehouden voor een boerderijbezoek, het oplossen van zoek- en weetvragen en het uitvoeren van behendigheidsproeven. Halfweg ongeveer spijst de KVLV-Nieuwkerken de hon- gerigen met Breughelse snabbels: pannckockcn, wafels, vlaaien en rijstebrij. 'Hof ter Aerte', Hertjen te Sint-Niklaas, is het eindpunt van de rally. Daar worden de eerste deelnemers tegen 16 u. verwacht. In de schuur van de boerderij heeft de KLJ- Sint-Niklaas intussen een infostand opgezet en terwijl Nieuwkerken de aanwezigen ten volksdans nodigt, prepa reert KVLV-Sint-Niklaas een reuze barbecue met beulin gen en boereworst. Bij een rally horen prijzen: naturaprijzen voor èlle deelne- ïllvi», één prachtige bloemenkorf voor wie de schiftings- vraag het nauwkeurigst heeft beantwoord. De namen zullen bekend zijn rond 17.30 u. Deelnemen aan deze landelijke hoevefietstocht kost niets. Kandidaten melden zich tussen één en twee uur in de namiddag aan de Raiffeisenkas, Grote Markt te Sint- Niklaas, en krijgen ter plekke een fietsroute, een regle ment en opdrachten mee. Voor meer inlichtingen verwij zen wij naar volgend telefoonnummer: 03/776.41.76. L.D.B.

De Voorpost | 1984 | | pagina 13